Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kürd Basınından. 20 Mayıs 2011  


20-05-2011, 10:07 Kategori: Medya  
Kürd Basınından. 20 Mayıs 2011

Ahmet Kahraman, İrfan Burulday, Mahmut Alınak, Cahit Mervan, Memo Şahin, Xidir Ûso, Esra Çiftçi ve İrfan Sarı’nın yazıları

Ağlama Sevgili Yurdum!..

AHMET KAHRAMAN

Ülkemde bahar, renkler haresidir. Erguvan kırmızısı dağlarım, kar altından yemyeşil güneşe çıkar. Toprağı pancar (pıncar), çiçek kokar. Efsanevi dağlarımın çiçekleri mor, mavi, sarı, kızıl çakarak şavklanır.

Hava, keskince toprak, çiçek kokar baharda. Burgaçlanarak akan Kürdistan kokuları büyüleyicidir. Dünyanın en iri, en kızıl gelinciği, Kürdistan dağlarında gülümser, güneşe. Küçücük kızlar, minicik, narin parmaklarıyla Gulsosın çekerler, topraktan. Parıltılı sarı Çeqelok çiçeği ve kızıl gelincikten taç yaparlar, başlarına.

Kekremsi kokulu Gûlamaran ve Şîlan daha sonra açar. Şîlan güllerinin kokusu, kokuların efendisi olur; akar dağlarda.
Kürdistan’da bütün dağların, ovaların, üstünde yaşayan hayvanların ve baştan başa hayatın birer efsanesi vardır.
Bedranu Xecê’nin aşk efsanesi, bunlardan biridir. Sevdaları her baharda, birer Şîlan çitili olarak boylanır. Aniden peydahlanan düşman, goncaları kopararak Mırad’larına engel olur. Ama bu bir inatlaşma, direnme savaşıdır. Şîlan ertesi baharda yeniden boy atar.
Kürdistan’ın çiçeklerini postalla ezdiler. Şîlan kümelerini tanklarla...
Ağacını, otunu yangınlara boğdular. Uçakları, helikopterleriyle çocukların uykularını çaldılar. Kürdistan dağlarını garanlar, celeplerden çıplak ettiler.
Kürdistan yüzyıllık yasta. Ama yılmadı, teslim olmadı. Güneşin yedi rengiyle süslenen kadınlarımız, yüz yıldan beri matem karası giyiniyorlar. En son çiğnenen oniki çiçekten biri, üç nesil öteden dayımdı. 1927’de tuzağa düşürülüp idam edilen, Şeyh Said’in komutanlarından, çocuk yaşta savaş hikayelerini dinlediğim Sadie Telhe annemin dayısı, Abdülkadir Ay da torunlarındandı...
Abdülkadir’in varlığını ve yüreğinde suladığı intikam ile ülkesini postal altından çekip alma hırsını, ölümünden sonra öğrendim.
Fakat, her şeye rağmen, dedesinden şanslıydı, Abdülkadir. Sadie Telhe’nin mezarı belirsizdi. Yakınlarından başka yasına oturanı da olmadı.
Onun ülke toprağına karışmasını televizyonda seyrettim. Sağnis köyünün dağı, taşı öfkeli, kinden bakışları düşük insan salkımıydı.
Botan halkı, ölü soyucu vahşi erişip, soygundan sonra gözlerini oyup, kulaklarını kesme fırsatı vermeden ulaşmış, Türk askerlerinin kurşun yağmuru, tepelerden yuvarladıkları kayalara aldırmadan onu ve öteki Kürdistan şehitlerini parçalanmaktan kurtarabilmişlerdi.

TC Recep’inin “bizim medeniyetimiz” dediği, bu olmalıydı. Yer yüzünün bütün dinler ve kültürlerinde dokunulmaz olan ölüler, bunlar için ganimet, vahşet icatları için araçtı. O kadar mert ve dindar ki, ölüleri yerde sürükleyerek çiğniyor, parçalıyorlardı.

Şenay Düdük mü Düdek mı, her neyse adı, bunlardan bir kadının yıllar önce Hürriyet gazetesinde yazdıkları, (diyeceksiniz ki soykırımcının, talancı, hırsızın utanması, yüreğinde vicdanı olur mu) utancın evrensel tarihinde, eşi görülmemiş bir utanç belgesiydi. O kadın, boynunda insan kulağından kolye taşıyan askere övgüler diziyordu.

Kürdistan, çocuklarının kişiliğinde katledilen insanlığın yasını tutuyordu. Ama “göz yaşlarını tut, ağlama sevgili yurdum” diyorum, ben. Ölenler boşa gitmediler. Çünkü, özgürlük pahalı, bedeli ağırdır. Hele hele insanlık değerlerini çiğneyerek ölü soyup, cansız bedenlerin kulağından küpe, kolye yapanların ayağı altındaysa özgürlük, bedeli daha da ağırdır.

Ama vahşet nehirlerinin çoğu aşıldı, azı kaldı geride. Dünün fedailerinin yapamadıklarını, yüreklerinde kin sulayan çocukları, torunları başararak Kürdistan ruhunun birliğini inşa ettiler. Bu sonları demek, ama ben “sonları geldi, Kürdistan’da postal sesi kesilmek üzere” demiyorum. Gören göz Cevat Aşkın, Radikal gazetesinde yayımlanan yazısında, bunu söylüyor.

İşte yazdıkları: “.....biz diyelim BDP/DTK siz deyin PKK/Halk İnisiyatifi, artık bölgede ciddi bir seferberlik kapasitesine sahip. Bir çağrı üzerine kepenkler iniyor, kontaklar kapanıyor ve okullar boykot ediliyor. Seferber edilen kitle her türlü fiziki şiddete rağmen geri adım atmıyor. Gaz yiyor, cop yiyor hatta yaralanıp ölüyor ama ortak hareket etme noktasında rotayı değiştirmiyor. O sıcak çatışmaların yaşandığı kan ve barut kokan tepelere tırmanıyor, oralarda mevzilenmiş askerlerle karşı karşıya geliyor, ‘cenazeleri almadan gitmeyiz’ diye geceyi ayazda ateş yakarak, çevredeki köylerden gönderilen battaniyelere sarınarak geçiriyor. Sabah oluyor ve sınırı geçip bir nevi ‘arazi taraması’ yaparak Bilican’da 3, Ortaköy’de 1 tane cenazeye ulaşıyor. Omuzlayıp getiriyor. (....) Şehirlerde güvenlik güçleriyle çatışan, molotof kokteyli, taş ve havai fişek atan kesim çok genç olsa da sivil itaatsizlik eylemlerinde, Kürt imamların kıldırdığı cuma namazlarında ya da ölen PKK’lıların cenaze törenlerinde çekilen resimlere bakıldığında ‘kandırılma’ yaşını çoktan geçmiş kadın ve erkeklerin saf tutması dikkat çekiyor.”

Kürdistan, bir insanlık savaşı veriyor. Bu arada 12 Haziran’da seçim var. Bu seçim, Kürdistan’ın kaderini değilse bile, iradesini belirleyecek. TC sistemine giden her oy, Kürdistan çiçeklerini ezen postala yardımdır. Vicdanını haraç mezat satıp, rejimin Kürdistan’daki sesi, görüntüsü olmaya çıkan ve onlara oy verenlerin yüzüne sadece tükürün. Ki tükürük yağmurunun şiddetinden insan içine çıkmasınlar!..

akahraman61@hotmail.com
(yeni özgür politika)


***


Kürt Siyaseti Gerçekte Türk Siyaseti Mi?

İrfan Burulday

Kürtlerin demokratik açılımı, özgürlük arayışı Türk demokrasisini yeniden inşa etmek üzerine kilitlenmiş durumda. Kürt siyasetinin yeni stratejisi ve yeni sloganı doğudan batıya yeni Türkiye’nin demokratikleşmesi ve demokratik bir anayasa için Kürt, Türk ortaklığı konseptinden “ortak vatan ( demokratik vatan), demokratik ulus, demokratik cumhuriyet…” olmuştur. Türk siyasetine odaklı bu anlayış, Kürt siyasetini bağımlılaştırmış ve farklı bir siyasal mekanizma arayışından maalesef alıkoymuştur. Mustafa Kemal’in ulus-devletin inşasında istediği gibi kullandığı, sonradan çöpe attığı 21 anayasasına yapılan vurgularla doludur Kürt siyaseti. Zaman zaman sözkonusu vurguların 1925 Kürt direnişinin dış güçlerin oyunu olarak nitelendirilmiş olmasına yol açmıştır. Kürt siyasetinde Kemalist paradigmanın ulus-devlet süreci örnek alınmış ve bu konjonktürde gövdeye entegrasyona dönük bir siyaset izlenmiştir. Kürt siyaseti Kemalist devletin kurulduğundan günümüze kadar özgün ve kendi konjonktürel, toplumsal ve sosyal yapısını göz önünde bulundurarak ciddi ve etkin bir siyasi anlayış ortaya koyamamış ve mukallidliğe dayalı bir çizgi benimsemiştir.


Kürtlerin siyasal ve politik konularda dönem dönem iyi şeyler yaptığını kabul etsek bile genelde Kürtlerin ulusal istemlerine ve geleceklerine yönelik saygın bir politika izleyemediklerini söyleyebiliriz. Liderlik kültüne odaklı ve tek merkezli bir siyasal aklın, sürekli değişen konjonktürde belirleyici ve ilkeselci olabilmesi haliyle mümkün değildir.


Siyasal dengelerin sürekli yer değiştirdiği hatta her gün farklı bir stratejinin izlendiği Türkiye’de, uygun bir siyasal duruş ortaya koymak zordur. Kürtlerin günlük siyaset algısıyla sorunlarına çözüm arayışları, istemeden de olsa onları devletin siyaset yelpazesine katılımını kolaylaştırıyor.

Bugün yaşanan gerginlikler ve siyasi tıkanıklık Kürtlerin nasıl bir sistem ve yöntem kapsamında hareket etmeleri konusunda belirgin bir çözümsüzlük girdabı yaratmaktadır. Türk muhafazakâr paradigmasını temsil eden AKP ile vesayetçi ordu paradigması arasında yaşanılan çatışmanın belirginleştiği bu süreçte, Kürtlerin zimni olarak bir tarafta yer almaları doğru bir yaklaşım değildir. Kürtlerin bu çatışmadan kendi paylarına çıkan sonuçlar üzerinde durmaları gerekirken, sistemin tıkanıklığına çare bulma kaygısı içerisinde olmalarını anlamak zor. Sözkonusu gerginlik ve güçler arası çatışma Kürtlere kendi anayasaları üzerinde düşünme fırsatı verebilir aslında.

Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi konusunda Kürt siyasal hareketinin bu denli ısrarcı olması bir başka alternatifi gözardı etmesine sebebiyet verir. Halbuki siyasal dengelerin değişken olması Kürt siyasal hareketine farklı projeler üzerinde çalışma olanağı sağlamaktadır. Kürtler açısından sabit ve değişken olmayan tek şey kendilerini yönetme düşüncesidir.

Türk siyasetinin seçim öncesi bir çıkmazlık yaşadığı ve Kürt sorununu belirli bir sürüncemede bıraktığı bir gerçektir. Bu, Kürtler için her şeyin bittiği anlamına gelmez. Aksine siyasal çözümlemelere en çok ihtiyaç duyulan bir andır bu an. Kültürel talepleri derinleştirerek ulusal demokratik hak ve özgürlüklere dönüştürme şansını yakalayabilir. Bu durum ona hem içten hem de uluslararası bir konjonktür yakalama şansı verebilir.


Kürt sorunu konusunda Türk siyasetinin tek parçalı bir yol izlemediğini görüyoruz. Sürdürülen siyasetin AKP hükümetiyle sınırlandırılması yönünde olmadığı, CHP, MHP gibi sistemin diğer partilerinin de ortak bir anlayış ve tutum sergiledikleri ve ulus-devletin çıkarlarına ilişkin ortak bir siyaset izledikleri görülmektedir. Kürt siyasal hareketi ekseninde Kürt halkının da oyalanmak istendiği stratejik bir anlayış hakimdir.


Türk devletinin Kürtlere ilişkin politikaları cumhuriyet sonrasıyla ilişkilendirilmemelidir. Bugün izlenen birçok yöntemin Farslar ve Osmanlılar arasında yaşanan çatışmalar sonrası Kürtlere karşı izlenen politikayla yakından ilişkilidir. Savaşın, gerginliğin sıklaştığı bu günlerde Türk devletinin hem savaş hem de çözüme yönelik şeylerin olması, konuşulması gerektiğini ve bu çözüm için 12 Haziran sonrası anayasa değişikliğini göstermesi, farklı bir politika izlediğini gösterir. Kürtlere silahsızlanmayı, teslim olmayı dayatırken, Kürdistan’a yönelik saldırılarını ise görmemezlikten gelmektedir. Kısacası bir taraftan görüşmeler (!) yaparken diğer taraftan ise askeri operasyonlarını sürdürmektedir.


Tüm dünya kamuoyuna İsrail’in terörist, işgalci bir devlet olduğunu ve kandan, savaştan beslendiğini söylerken Kürtlere karşı yapılan askeri ve siyasi operasyonun uluslararası hukuka uygunluğundan bahsetmektedir. Kürtlerin ulusal demokratik haklarını istiyor olmalarını içine sindiremeyen bir devletin, sorunu çözme yönünde istenilen bir adım atmayacağı kesindir. AKP iktidar olarak Türk siyasetine sivil siyasetin yanında savaş siyaseti gibi stratejik bir iz bırakmıştır. Bu şu demek: Hem varsınız hem de yoksunuz…

Türk devletinin Kürtlerin talepleri karşısında net bir tutum belirleyememe gibi bir sıkıntısı var deniliyor. Yani Kürtlerin taleplerini muhatap alabilecek bir insiyatifin, siyasal partinin olmadığı yönünde birtakım beyanatlar yapılıyor. Hatta Kürt elitlerinin de bu yönde dönem dönem bazı açıklamaları olmuştur. Oysa bu, sistemin bilinçli ve stratejik olarak ileri sürdüğü bir yöntemdir. Bu yöntem ile Kürtlerin kendi iradeleriyle belirleyebilecekleri akılcı ve ulusal demokratik haklara olanak tanıyan sistematik bir anayasa üzerinde çalışmalarına engel olmak içindir.


Tüm bu gelişmeler yaşanıyorken Kürt siyasetinin Kürt davası konusunda ulusal demokratik taleplerini ifadelendirmemesi, bunun yanı sıra kültürel taleplerle sınırda durmasını anlamak zor. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi birçok yazımızda da belirttiğimiz gibi Kürtlerin ulusal demokratik talepleri doğrultusunda kendi kaderlerini belirlemeleri anlamına gelmediğidir.
Kürt siyaseti çözüm konusunda kendi ulusal siyaset terminolojisi çerçevesinde yeni bir söylem geliştirmeli ve sorunu bu söylem kapsamında ifadelendirmelidir.
Ulusal mı, demokratik mi, siyasal mı? gibi bir tanımlama sıkıntısı yaşamama yönünde bir siyaset izleme fırsatını değerlendirebilir. Bu konuda istemin belirgin olmaması, medyada “ Kürtler ne istediklerini bilmiyorlar” gibi son derece küçümseyici bir ifadeyle karşı karşıya kalmalarına neden oluyor.


Aynı zamanda Kürt siyaseti bu konuda temsil etmekte zorlandığı kitleye net bir yanıt verememektedir. Belirli dönemlerde bir takım açıklamalar yapmış olsa da bu açıklamaların bütün Kürtlerce kabul edilmediği bir gerçektir.


Çünkü Kürtlerin ulusal-demokratik haklarını, Türk devletinin bir iç sorunu haline getiren anlayış, Kürtlerin uluslararası zeminde demokratik bir siyaset kurumunun geliştirmelerine imkân vermemiştir.


Kürtleri ulus ve bu nitelikten doğan hakları konusunda hazırlayabilecek kültürel, tarihsel bir bilincin olması yönünde yetersiz bir çaba gösterilmiştir. Bu bakımdan Kürtlerin iyi bir siyaset ve diplomasi yürüttükleri söylenemez.


Görünen o ki Kürt siyaseti Türk devlet paradigmasını ve bıraktığı tahribatı gözardı ederek, sistem içi bir yakınlık arıyor. Bu yakınlığı Kemalizm’i içine sindirmiş ve milli şefliğin yaratıcısı CHP’de bulma kararlığı içindedir.
(kudistan-aktüel)


***

Bir Anayasa Modeli

Mahmut Alınak

Görünen o ki, 12 Haziran seçimlerinden sonra yeni anayasa konuşulacak. Başbakan Erdoğan birkaç hafta sonra yapılacak milletvekili seçimini “yeni anayasa bayramı” diye ilan etti. Erdoğan ya da onun yerini alacak düzen çizgisindeki bir başbakanın damgasını vuracağı sözde yeni anayasanın halkın sorunlarını çözeceğini beklemek saflık olur. Onların yapacağı anayasa halk anayasası değil devlet anayasası olacak. 12 Eylül darbe anayasasının çatlakları sıvanacak, yeni bir makyaj yapılacak, parlatılacak ve değişim diye halka yedirilmeye çalışılacak. Bu oyunu bozmak hepimizin, özgürlükçü güçlerin ertelenemez görevidir. Anayasa tartışmasında sözümüz olacaksa, kendi alternatif anayasamızla hem gündemi belirlemeliyiz, hem de halkın ufkunu açmalıyız. Tartışma düzen partilerinin zemininde değil, bizim açtığımız zeminde sürmelidir. Öyle toplumcu ve insani bir anayasa projesi hazırlayıp öyle bir tartışma yürütmeliyiz ki, düzen partileri saklanacak kuytuluklar aramalı, tüm gözler üstümüze çevrilmeli. Peki, halka nasıl bir anayasa önereceğiz? Şimdiden bunun hazırlığına girişmemiz gerekiyor. Ben yapılacak çalışmaya katkıda bulunmak için aşağıda bir anayasa modeli öneriyor ve sizleri de bu tartışmaya katılmaya davet ediyorum.

“DEMOKRATİK CUMHURİYETLER BİRLİĞİ ANAYASASI

*Demokratik Cumhuriyetler Birliği; Türkiye, Kürdistan ve Lazistan cumhuriyetlerinden oluşur. *Hangi ilin hangi cumhuriyette yer alacağı referandumla belirlenir. *Cumhuriyetlerin yetki alanları içinde yaşayan tüm etnik ve dini kesimler ve mezhepler eşit ulusal ve dini haklara sahiptir. *Her cumhuriyet kendi parlamentosu, hükümeti ve görevli kurumlarınca yönetilir. *Dış işleri, her üç cumhuriyeti temsil eden ortak bir parlamento ve onun seçeceği hükümet tarafından yürütülür. *Cumhuriyetlerin yönetiminde halk iradesi mutlak bir dokunulmazlığa sahiptir. *Halk parlamentoyu, hükümeti, milletvekillerini ve her derecedeki yöneticileri görevden alabilir, yerine yenilerini seçebilir. *İl, ilçe ve köyler, görevleri ve yetkileri kanunla belirlenmiş seçimle gelen kendi meclislerince yönetilir. *Yerel güvenlik ve askeri güçler bu meclislerin yetki ve denetimi altındadır. *Valilik, kaymakamlık, belediye başkanlığı ve muhtarlıkların görev ve yetkileri bu meclislere devredilir. *İl ve ilçelerde görev yapan yargıç ve savcılar halk tarafından seçilir ve gerektiğinde görevden alınır. *Üst mahkemelerin yargıç ve savcıları Cumhuriyet parlamentolarınca seçilir. *Mahkemeler verdikleri kararlarda cumhuriyet parlamentosuna ve halka karşı sorumludur.

*Cumhuriyetler, şiddetin ve suçların maddi ve psikolojik nedenlerini ortadan kaldırmakla sorumludur. *Suçun işlenmediği, bu nedenle hapishanelerin olmadığı bir toplum yaratmak cumhuriyetler için vazgeçilmez bir hedeftir. * Hapishanelerin iç yönetimi tutuklu temsilcileri ve hapishane idaresince ortaklaşa yürütülür.

*Cumhuriyetleri koruma ve kollama görevi halkındır.

*Halkın cumhuriyetleri ve ekonomiyi yönetme hakkı ve yetkisi tartışılamaz, devredilemez. *Kamuya ait fabrika, çiftlik ve benzer tüm iş alanları çalışanlar tarafından seçilen ve görevden alınabilen temsilcilerce yönetilir.

*Her siyasi düşünce ve demokratik örgütlenme hakkı mutlak bir dokunulmazlığa sahiptir, bu hakka hiçbir şekilde müdahale edilemez.

*Değeri bir milyon (trilyon) liranın üzerindeki mülk ve servetler kamulaştırılıp halkın ortak mülkiyetine geçirilir. *Elde edilen gelirlerle yatırım yapılır, istihdam alanları açılır, halkın ekonomik, sağlık, eğitim, ulaşım, konut ihtiyacı ve sosyal refahı sağlanır. *Madenler, petrol, enerji, toprak ve deniz ürünleri halkın ortak mülküdür. *Çiftçilerin ihtiyacını karşılayacak araziler ile bir dönümü aşmayan şahsi bahçeler ve konut arsaları bu hükmün dışındadır. *Cumhuriyetler birer hizmet aygıtı olarak her yurttaşına insanca yaşayabileceği ekonomik imkanları yaratma yükümlülüğü altındadır. *İşsizliği ve yoksulluğu sona erdirmek, iş alanları açmak, çalışmak isteyen her yurttaşa iş temin etmek ve konutu olmayanlara bedelsiz konut vermek cumhuriyetlerin görevidir. *Konutlardaki ısınma, aydınlanma ve su hizmetleri cumhuriyetler tarafından yerine getirilir, bu hizmetler karşılığında herhangi bir ücret talep edilemez.

*Şehir içi ve şehirlerarası ulaşım ücretsizdir.

*Her türlü sağlık hizmeti eşit ve ücretsizdir.

*Bireyler doğumdan ölüme kadar cumhuriyetlerin bakımı, himayesi ve sorumluluğu altındadır.

*Kadın ve erkek eşittir. Kadının erkekle eşit olmasının güvencesi sahip olduğu ekonomik özgürlüktür.

*İlköğretimden üniversiteye kadar eğitim ve öğretim ücretsiz ve eşittir. *Her öğrenci kendi ana dili ile eğitim yapma hakkına sahiptir. *Cumhuriyetlerdeki farklı etnik kesimler arasında kardeşlik ruhunun yayılması, dillerin ortaklaşıp zenginleşmesi, dayanışma ve manevi bütünleşmenin sağlanması için her öğrenci ayrıca cumhuriyetlerde konuşulan dillerden birini seçmek ve öğrenmekle mükelleftir.
*Yurttaşlar kamu kurumlarında istediği dili konuşma, o dille yazışma, basın ve yayında istediği dilden hizmet alma hakkına sahiptir. Bu hizmeti vermek cumhuriyetlerin görevidir.

*Dünyanın zenginliklerini tüketen her çeşit silah, savaş araç ve gereçlerin üretimini durdurmak ve tüm ülkelerde silahlı kuvvetlerin varlığına son vermek için başka halklarla barışçı diyaloglar geliştirmek ve kampanyalar başlatmak cumhuriyetlerin görevidir.”

İşte yüzlerce değil tek sayfalık bir anayasa metni! Bu metin sizlerin katkıları ile daha da zenginleşecek. Peki nasıl yapılacak bu anayasa ve nasıl yürürlüğe sokulacak? Buna da demokrasi güçleri, örgütlü halk ve sizler karar vereceksiniz. Bu çerçeve anayasayı beğendiyseniz, lütfen yaygınlaştırın, elden ele dolaşmasını sağlayın. Ne de olsa elli sene de geçse benzer bir anayasamız olacak. Halkı bugünden aydınlatmak ve gelecek kuşaklara “hedef bir anayasa” metni bırakmak hepimiz için bir borçtur. Öneri ve eleştirilerinizi bekliyor, siz tüm dostlarıma esenlikler diliyorum. 29 Mayıs 2011

alinakmahmut@hotmail.com
(gomanweb)

***

Türkiye'de Göbbels'in Ruhu Dolaşıyor

Cahit Mervan

İkinci dünya savaşı Hitler Almanya’sının, İtalyan faşizm ve Japon militarizminin yenilgisiyle sonuçlandı. Zafer ise ideolojik-politik olarak düşman kamplarda olan Sovyetler Birliği ve ABD’nin oldu. Dünyada yeni bir dönem başladı. Ancak bu dönem en az arkasında bıraktığı savaş kadar yıkıcı olacaktı.

50 milyon insanın hayatına, milyonlarca insanın yaralanmasına, onlarca ülkenin yerle bir edilmesine yol açan tarihin tanıdığı en yıkıcı savaş bitmişti, ancak adına ‘soğuk savaş’ denilen yeni bir kirli savaş başlamıştı. Kirliydi çünkü bu kez silahın dışında yasalar, basın, sinema, sanat, kültür, spor, teknik ve aklınıza gelecek hayatın her alanı yeni bir savaş aracı olarak devreye girecekti.

İkinci dünya savaşı içinde de başta Hitler Almanya’sı olmak üzere psikolojik savaş teknikleri sıkça kullanıldı. Hitler bunun için özel bir birim oluşturdu. Bu birimin başında da Propaganda Bakanı Dr. J. Göbbels bulunmaktaydı. Göbbels‚ ‘yalan atın, mutlaka inan çıkar’ diyordu. İşin ana ekseni buydu.

Göbbels, lideri Hitler’e o kadar hayrandı ki ilk önce altı çocuğunu zehirledi, sonra eşini vurdu ve intihar etti. Hitler ise ‘yalanı büyük at’ diyordu. Ve ekliyordu; ‘onu basit hale getir, sürekli tekrarla, sonra buna inanacaklardır.’

Ne yazık ki Alman halkı Hitler’in yalanına inandı, onu iktidara getirdi. Bugün dahi yaraları sarılamamış tam bir felakete yol açtı. İşte ikinci dünya savaşı bittiği zaman milyonlar bu kirli işlerinde biteceğini sanıyordu. Dünya daha eşit ve özgürlükçü olacaktı. Demokrasi, insan hakları ve eşitlik yeni dönemin parametreleri olacaktı. Buna inanılıyordu.

Ancak böyle olmadı. Bir savaş biterken, yeni bir savaş çoktan başlamıştı. ABD, atom bombası kullanarak dişlerini Nagazaki ve Hiroşima’da göstermişti. Savaştan yorgun düşen Avrupa ve Sovyetler Birliği’nin aksine silahlanmaya hız vermişti. Yeni, ‘soğuk savaşı’ resmen başlatmıştı.

50’lili yılların başında tırmanışa geçen ‘soğuk savaşı’ en belirgin özelliği batı dünyasında solu eritmek ve marjinal kılmaktı. Sovyetler Birliği’nin etkisinden çıkarmak, Afrika ve Asya’da peş peşe patlak veren ulusal kurtuluş devrimlerine desteğini azaltmaktı.

İlk adımı tabi ki ABD attı. 1950 yılında McCartizm olarak adlandırılan dönem başladı.Amaç korku toplumu yaratmaktı. Anti-komünist yasalar çıkarıldı. Bu yasalar o kadar garipti ki, komünistler, barış severler, insan hakları savunucuları, siyahi liderler ile tecavüzcüler, hırsızlar, katiller, uyuşturucu tacirleri, aklınıza gelecek bütün kirli işler yapanlar aynı hükümlerden yargılanıyorlardı.

Smith Act olarak da bilinen bu olağanüstü yasalara göre istediği kişiyi, istediği zaman ve yerde gözaltına alıyor, içerde tutuyor veya istediği kişinin evini basıyor, onu zorunlu imzaya tabi tutuyordu. İşine gelmeyen dernek ve sivil toplum örgütlerinin kapısına kilit vuruluyordu. Tam bir ‘cadı avı’ başlatıldı.

Bu iş sadece yasalarla yapılmadı. Psikolojik savaşın bütün yönleri, Hitler’in bıraktığı yerden alınarak daha ileri tekniklerle geliştirildi. Öyle bir psikolojik savaş uygulandı ki medya dilini yuttu. Üzerine titrediği 5N1K prensibini unuttu. Soru sormayı bıraktı. Önene geleni servis etmeye başladı. Attığı yalana hem inanan insan kitleleri buldu, acı olan ise hem de kendisi inandı.

Bir parantez açarak belirmekte yarar var ki Sovyetler Biriliği ve Sosyalist Blok, bu konuda ABD ve batı dünyasından geri kalmadı. Bu kirli yarışa o da katıldı. Daha kaba ve daha kapalı biçimde bunu yaptı.

Noam Chomsky ve Edward S. Herman ’Rızanın İmalatı’ adlı kitle medyasının ekonomi politiği olarak bilinen müthiş çalışmalarında medyanın iktidarın elinde bir ‘propaganda aygıtı’ haline geldi vurguluyorlar.

Chomsky ve Herman "Rızanın İmalatı" ile bir gerçekliğe ışık tuttular. Manipülasyon ve dezenformasyon gibi psikolojik savaş araçlarının sadece faşizm, real sosyalizm veya diktatörlük rejimin olduğu ülkeleri için değil aynı zamanda ‘demokrasi’nin olduğu düşünülen ülkelerde de tıkıt tıkır işlediğini gösterdiler.

Chomsky-Herman ikilisi, medya-şirket-iktidar-reklam ilişkileri alanında sayısız örneklemelerle bize medyanın iktidar ilişkileri içinde içselleştiğini, reklam ve ticari ilişkilerin artık medya işleyişi açısından ‘yapısal bir süzgeç’ görevi gördüğünü söylüyorlar.

Bu noktada Türk medyası mükemmel bir örnek. Üzerine bir değil beli ki 10 tane "Rızanın İmalatı" yazılacak bir alan. Türk medyası bütün renkleriyle sadece iktidar ve rejimin öngördüğü ‘yapılsa süzgece’ tabi değiller, aynı zamanda, yıllardır edindikleri ret ve inkar politikasını ‘gönüllü’ savunuyorlar.

Hitler ve onun propaganda bakanı nam-ı değer Göbbels bu dünyadan göçeli 66 yıl oldu. ABD ve batı dünyasında McCartizm biteli nerdeyse yarım asır oldu. Ama Göbbels ve McCartizm ruhu Türkiye’de, gazete sayfalarında, televizyon ekranlarında dolaşamaya devam ediyor.

Göbbels ne diyordu: ‘yalanı büyük at mutlaka inanan çıkacaktır.’ Hitler bir adım daha öne çıkarak ‘yalanı büyük at. Onu basit hale getir. Sürekli tekrarla. Sonra buna inanacaklar’ diyordu.

Tıpkı Türk başbakanı Erdoğan’ın ‘Silivri ve Kandil AKP’yi yıkmak için ortak organize işler çeviriyorlar’ büyük yalanı gibi. Tıpkı polis ve istihbarat kökenli Taraf ve Zaman ‘yazarlarının’, ‘PKK-Ergenekon ilişkisi’ yalanları gibi, Yalanın büyüklüğü ve sürekli tekrarı Hitler ve Göbbels dönemine ait. Kurgusu ise McCartizm’in kopyası. ‘Yapısal süzgeç’ ise AKP karargahlarına bağlı, oradan şerbetlenen sözde gazeteciler, aydınlar, gazete ve televizyon kanalları.

Ancak geçmişle, şimdiki zaman arasında küçük bir ayrıntı söz konusu. Hitler geniş halk yığınlarını inandırmak için ilk önce kendisi bir aynanın karşısına geçip atacağı yalanı defalarca tekrarlıyordu. Şimdi aynanın modası geçti. Şimdi Prompter cihazı var. Ancak ruh aynı kaldı: yalan at, mutlaka inanan çıkar. Erdoğan ve yeni yetme Göbbels kopyalarının yalanlarına inanalar gibi.
(aktuel bakıs)


***

Batı'nın Çifte Standartı, Libiya, Suriye ve Kürtler

Memo Şahin

Avrupa Birliği, Amerika ve genel anlamda Batı, Kürtler sözkonusu olduğunda kraldan daha fazla kralcı davrandılar. Dün İngiltere ve Fransa kendi kirli çıkarları için Kürdistan’ı parçaladılar, Kürdistan’daki kent ve yerleşim alanlarının ortasından sınırlar çektiler. Kah TC’nin, kah Irak ve İran’ın imdadına yetiştiler ve Kürtlerin arkadan hançerlenmesine yol verdiler.

Dün, 1920’li, 1930’lu yıllarda binlerce, onbinlerce Kürt katlediyse, kılıçtan geçirildiyse, onbinlerce insan yaban ellere sürgünlere yollandıysa bunda hem Paris’in hem de Londra’nın payı, desteği ve katkısı az değil.

Bunlar dün yaşandı. Ama açtığı yaralar aradan onlarca yıl geçmesine rağmen henüz de kapanmadı. Kapanmadığı gibi bugün bu politika daha da kirli bir biçimde sürmekte. Bunlara sonraları Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya gibi ülkelerle, nufüsu ve yüzölçümü Kürdistan’ın bir ilçesi kadar olan Lüksenburg gibi ülkeler de dahil oldu. Ve Kürtlerle Kürdistan’a karşı politikaları ise daha da çirkefleşti.

Geçtiğimiz yüzyılın seksenli ve doksanlı yıllarında zaman zaman parlamentolarında Kürtleri de gözeten kararlar aldılar. Yer yer “bu kadarı da olmaz” kabilinden Türkiye’yi de kınadılar. Hepsi bu kadar. Bunu yaparken de Kürtlerin tümden Sovyetlerin dümen suyuna kapılmasını engellemekti amaçları. Ne zamanki Sovyetler dağıldı, dünya tek kutup etrafında tekrar dizayn edildi, bunları da bir tarafa bıraktılar.

Sıfatlarında “Değerler Topluluğu’ rumuzu taşıyan ve kapılarında “özgürlük, insan hakları ve demokrasi” bayrağı dalgalandıran Avrupa Birliği, NATO ve hatta Avrupa Konseyi, genel anlamda ise Batı, Kürtler sözkonusu olduğunda bu değerlerden el çektiler ve üç maymunu oynadılar. Bununla da yetinmeyerek TC’nin ayıplarını örtmek için incir yaprağı rolünü seve seve üstlendiler.

Son otuz yılda ellibin Kürt katlediyse, dörtbin köy yerlebir edildiyse, üç milyon Kürt yerinden yurdundan göçertildiyse bunda Batı’nın, özelde ise Amerika, Almanya, İngiltere ve Fransa’nın payı yadsınamaz, hafife alınamaz. Bugün bile Dersim ve Bingöl’de, Şırnak ve Siirt’te, Hakkari ve Amed’de sürdürülen operasyonlarda Skorsky ve Kobralar, BTR ve Leopart tank ve panzerleri, Kalaşnikov ve M16’lar kullanılıyorsa, TC’ye sunulan bu desteği gözardı etmemek gerekir.

Bugün sivillerin üzerine atılan gaz bombaları, başlarına inen coplar, polislerin kullandığı panzer ve araçların hemen hemen tümü Batı mamülü. Batı’nın siyasi, askeri, diplomatik, ekonomik ve istihbari desteği olmadan TC, Kürtlere, Kürt halkına karşı bu imha savaşını yirmi yıl, otuz yıl aralıksız sürdüremezdi.

Batı ve NATO, TC’nin Kürt ve Kürdistan inkarına dayalı kemalist politikalarını Avrupa’nın hemen hemen her ülkesinde şu veya bu şekilde sürdürmekte. Bu, TC ile her alanda işbirliği şeklinde cereyan ettiği gibi, kimi zaman da Kürt kurum ve kuruluşlarına yönelik saldırılar, bunların yasaklanması ve faaliyetlerinin engellenmesi, yöneticilerinin tutuklanması ve TC’ye teslimi biçiminde zuhür buluyor.

Dün, 1990’lı yıllarda aynı saflarda yer aldıkları, NATO ve Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı gibi ortak örgütlerde birlikte oldukları, Avrupa Birliği aday üyeliğine değer buldukları Türkiye’nin 20 milyon Kürdün fiziki ve manevi imhasını amaçlayan, gerçek anlamda bir jenosid gerçekleştiren Türkiye’ye ses çıkarmayan bu güçler, Yugoslavya’ya karşı bayrak açanların imdadına yetişmekte ve uçak filolarıyla ordularını devreye sokmakta gecikmediler.

Bugün de Libya’da benzer bir tavır sergiliyor, savaş uçakları, askeri danışman ve eğitmenleri ile Kaddafi’nin koltuğunu bırakması için kollektif bir savaş yürütüyorlar. Açıkladıkları amaç ise göz yaşartan cinsinden: Sivilleri bir despot ve zalimden korumak, oraya demokrasi ve insan haklarını getirmek! Libya halkına bu iyiliği yapan AB, Kaddafi’den ve NATO’nun bombardımanlarından kaçanların Akdeniz’in soğuk sularında boğulmalarını ise bön bön izliyor.

Bunları Yugoslavya’da, Libya’da yapan Batı neden Kürtler sözkonusu olduğunda çifte standartçı davranıyor ve Kürdistan’daki imha savaşına açıktan ortak ve destek oluyor? Batı’nın, Avrupa Birliği ve NATO’nun gazabına uğramamak için, NATO üyesi olmak mı gerekiyor?

Kaddafi’nin başında bombalar patlatan Batı, benzer amaçlarla sokağa dökülen Suriye konusunda neden aynı tavrı ve duyarlılığı göstermiyor, Beşar Esad’a değil de yanındakilere yaptırım kararları alıyor?

Diyelim ki Batı yarın Suriye’deki muhalefetin, Deraa ve Homs’ta direnenlerin imdadına, carına yetişmek istedi. Aynı duyarlılığı Suriye sınırları içinde yaşayan ve 80-90 yıldır kimlikleri, dil ve kültürleri yok edilmek istenen Kürtler için de gösterir mi? Yoksa Cizre, Kobani ve Afrin’i teğet mi geçer?

TC’nin hassasiyetlerini göz nuru gibi koruyup gözeten Batı, Kürtlerin Suriye’de de kırımına büyük bir olasılıkla ses çıkarmaz ve seyirci kalır. O nedenle de iş başa düşüyor ve zaman hızla akıp gidiyor.
(aktüel bakış)


***

Dewletbûna Kurdan

Xidir Ûso

Berî her tiştî divê em bi pîvanê welatekî serbixwe li bûyeran nenerin. Hîna sê parên welatê me mêtingeh e. Demek dûdirêj em ji dewletbûn ketine û tecrûbeyên me yên dewletê tune ye. Loma li hemberî Başûrî Kurdistanê divê em bi pîvan û tolerans bin. Divê em daxwaz û rexneyên xwe di hundir pîvanek biratî de bikin.

Bi qasî ku em dîroka Împaratorîya Med zanin, li hemberî zordarîyek dijwar avabûye û bi komployên Farisan, nakokî, neheqî û xayintiya nava xwe hilweşîyaye.

Piştre gelek dewlet li herêmê ji alî Kurdan hatîye avakrin, lê hertim di bin baskên hinekan de bûne û xwîkîtî dane wan; hinekan pêwîstî nedîne ku têkivin çalakîyek ku li tevaya welatê xwe serwer bibin; hinekan jî hewldane lê bi serneketine.

Piştî împaratorîya Med, herî zêde Selahadîn`ê Eyûbî, di serdema navîn de, karîbû împaratorîyek Kurd ku dûdirêj li ser linga bimaya, ava bike. Wê gavê belkî dewleta Osmanî jî ava neba yan li Rojhilata Navîn serwer nebaya. Ji bo ku Imparatorîyek ava biba, divîyabû Selahadîn çar tişt bikira:
1. Divîyabû li hemberî hêzên herêmê, bi împaratorîyên mezin re peyman bikira.
2. Raqibên xwe tev di şûr re derbas bikira û xwînek zêde birijanda.
3. Gerek welîahdek tayin bikira û mîna padîşahên Osmanî, namzetên din yên ji xwîna xwe tev berterefbikira.
4. Dewletek li ser asasê rûmetên civata Kurd ava bikira û Kurdên ku jê re serî dananîya bieciqanda.

Rewşa wê demê ya objektîf ew bû ku Selahadîn ne sultanekî zalim, dilhişk û tîran bû û wê gavê ji milletbûnê bêtir, umetbûnî di pêşîya her tiştî de bû.

Em çîroka Ereban li alîyekî bihêlin, çawa bûne dewlet û heta niha wek dewlet li ser linga mane?

Tirk û faris`an tam berevacî Selehedîn kirine, loma ew bi ser ketine. Hêza ku pê nikarîbûne, jê re serî danîne û xulamtî kirine; heta dînê wan jî qebûl kirine. Bi xayintî nêzî wan bûne û li firsendekê gerîyane, gava kêlîyek wan ya qels zeft kirine, bi zalimtî ew pelixandine, serjêkirine û xwe serdest îlan kirine. Hemû kesê ji malbata xwe, yên ku wêris bûne, xeniqandine û vêya wek heqekî kirine qanûn.

Di dema serhildana Agirî de, Îhsan Nûrî Paşa, zen kiribû ku Faris, hemnîjadê gelê Kurd e û bi rastî soz dane, wê alîkarîya wan bikin. Lê piştî ku tevgera Kurd, zorê li dewleta tirk dike, tirk jî diçin bi Îran`ê re rûdinên, Agirî`yê biçûk dide Îranê, îran jî li tevgera Kurd hemû rêyan digire û tevgera Kurd bi tirkên Kemalîst didin fetisandin. Îhsan Nûrî, divê; “me bawerî bi Farisan anî, me got; qey Faris hemnîjadê me ne, wê alîkarîya me bikin, lê me nizanîbû ku bêûjdan û xayin in ku wê xencerê li pişta me bidin!” Îhsan Nûrî û rêvebirên Xoybûn`ê, ji Stalîn jî alîkarî dixwazin; ji bo berjewendîyê rejima xwe, ew jî alîkarî nake; loma tevgera Kurd ku pênc salan ala Kurdistan li çiyayê Agirî li ba dikir, têk diçe.

Îro ji bo ku dewleta Kurd ya federal li Başûrê Kurdistranê rûnê û ji alî temamê cîhanê bêt qebûlkirin, û ji bo ku perçeyên Kurdistanê yên din rizgar bibe û Kurdistanek çar perçe yekbûyî û serbixwe çêbibe, divê bi zanîn, bê qeyd û şert em hevkarîya Amerîka qebûl bikin û kî li cîhanê xurt be, em xwe nêzî wan bikin û bi wan re dostanî deynin.

Em tev zanin ku proja Amerîka ya Mezin ya Rojhilata Navîn hey e; li gorî vê pirojê, ji holêrakirina rejîmên Sûrî û Iranê hey e. Lê di derbarê Tirkîye de çi piroja wan heye, ne dîyar e! Egera nedîyarîya proja di derbarê Tirkîye de jî, hedef, berêberê van her dû dewletana ye. Loma divê em bêqeyd û şert bi proje û helwestên Amerîka yên ku Kurd mafê xwe bi destbixin re bin. Ji holêrabûna rejimên Sûrî û Îran, divê bibe egerê rizgarîya gelê Kurd yê li van perçeyan.

Helbet Amerîka ji bo berjewendîyên xwe yên sermîyandarîya emperyal tevdigere. Ji bo ku projeyên xwe têxe jîyanê jî, pêwîstîya Amerîka, ji hevkarên mîna Kurdan heye. Çimkî Kurd, ji alî dewletên herêmê ve him tên talankirin, eciqandin û kuştin, him jî ne xwedîyê tu mafê demokratîk, netewî û çandî ne. Lê em jî wek neteweyek bindest û di xala ku berjewendîyên me û Amerîka hevpar e, divê em bibin hevpeymanê Amerîka û pêk bi pêk xwe rizgar bikin. Ji xeynî astengkirina dewletbûnê û bi şertê ku em ji bin nîrên tirk, faris û ereban rizgar bibin, divê em ji tu peymana Amerîka re nebên na.
(rizgari)


***

Korku Sınırlarını Yıkan Kürtler

Esra Çiftçi

Kürdistan yine evlatlarına ağlıyor. 12 Karanfil, 12 can, 12 yiğit delikanlı… Dün Dêrsim’de öldürülen 7 gerillanın yası dinmemişken, bugün Uludere’de 12 gerillanın cenazesi geldi. Dêrsim’de gerillaları öldürdükten sonra veya önce korkunç işkence yapmış, gözlerini oymuş, kulaklarını kesmişlerdi. Bugün de Uludere’de öldürdükleri gerillaların cenazesine saygısızlık yaparak, halkın sabrını iyice taşırdılar. Askerler, sınırın öte yanında öldürülen gerillaların ortaya saçılmış, parçalanmış bedenlerini almaya giden heyetin elinden tabutları alarak, onlara gerçek mermi sıkarak aymazlığın, terbiyesizliğin sınırlarını iyice zorladı, ama Kürdistan halkı evlatlarına sahip çıktı, onların tabutlarını büyük bir gururla taşıdı. Sınırda askerler ateş açıp saldırmasına rağmen elleri yapıştı çocuklarının tabutlarına. O tabutları düşürmek bir kere daha ölmek demekti onlar için…

Onbinlerce insan gerillaların cenazesine sahip çıktı. Birçok il ve ilçede insanlar ölen gerillalar için protesto eylemi yaptı. Ölen gerillalardan Âdem Aşkan’ın babası Halit Aşkan, ‘’Erdoğan Kürt halkına katliam uygulayan bir Deccal’dır” diyerek öfkesini dile getirdi. Deccal, sağ gözü kör yani gerçeği görmekten perdeli, sahip olacağı olağanüstü güçlerle insanları kendine tapındıracak ilah olduğunu iddia eden varlık demek… Kısacası ‘’Deccaliyet” her gerçeği saptırma, olduğunun aksine gösterme ve kabul ettirme işlevidir.

Yine Taksim’deki protestolar esnasında bir annenin, ‘’Münafık Erdoğan” diye bağırması acının ve öfkenin başka bir seslenişiydi. Dili ile iman ettiğini söylediği halde kalbiyle tasdik etmeyen kimseye ‘münafık’ denildiğini biliyoruz. Müslümanlığı salt kendinde merkezleştirmiş olan Erdoğan, ‘’Deccal”ın ya da ‘’Münafık”ın ne olduğunu elbet benden daha iyi bilir, bu benzetmelerin onda nasıl bir rahatsızlık yaratacağı da ayrı bir konu…

Erdoğan, seçim mitinglerinde topladığı halka brifing verirken ölen gençlerden hiç bahsetmiyor. ‘’Kürt sorunu yoktur, Kürt kardeşlerimin sorunu var” diyerek operasyonlara devam ettiriyor. Kürt kardeşlerinin çocuklarına ölüm fermanını imzalıyor. Yaptığı ölüm tacirliğinden hiç bahsetmiyor. Bülent Arınç’ın Diyarbakır’da ‘’1 Haziran’da başbakanımız gelecek ve size önemli açıklama yapacak” demesi de manidardır. Kürt çocuklarının öldürülmesine fetva veren bir başbakan nasıl iyi şeyler söyleyecek? Dalga mı geçiyorlar?

Olay artık PKK ile ordu arasındaki savaştan çıkmış, tüm Kürt halkına karşı yürütülen bir imha savaşına dönmüştür. Newroz’dan bu yana sokakta olan Kürtler halden hal edildiler. Yüzlerce gözaltı, cop, şiddet, ölüm, yaralanma ve gaz bombasıyla karşı karşıya kaldılar. O kadar ileri gittiler ki, bir yılda tüketmek için ithal ettikleri gaz bombalarını iki ayda tükettiler. Emniyetin stoklarında biten gaz bombalarına, emniyet genel müdürlüğü ‘’ödeneğimiz yok” derken, başbakanlık örtülü ödenekten imdatlarına yetişti ve bol miktarda gaz bombalarını Kürdistan’a gönderildi.

AKP’nin, CHP’nin Kürt milletvekilleri:

Azıcık utanmanız varsa, azıcık namusunuz varsa kendi halkınızın yanında olursunuz. PKK’nin eylemsizlik kararına rağmen AKP ve ordusunun savaşta ısrarcı olmaları sizi hiç mi rahatsız etmiyor! Gerilla cenazelerine yapılan işkenceler, zehirli gaz kullanıldığı yönündeki iddialar ürkütücü ve insanlık dışıdır. Uluslar arası savaş hukukuna, insan haklarına, insanlığa sığacak uygulamalar değildir. Bunun adı olsa olsa tek kelimeyle vahşettir, katliamdır, soykırımdır. AKP hükümeti orduyla işbirliği yaparak bu vahşet uygulamalarla Kürtleri imha etmeyi hedeflemektedir.

AKP’nin milliyetçi ve militarist politikalarıyla halklar arasındaki bağlarda zayıflamaktadır. Bu askeri ve siyasi operasyonlarının amacı seçimlere giderken Türkiye’de yakalanan emek, demokrasi ve özgürlük bloğu adaylarının seçilmesini engellemektedir. YSK vetosu da bu amacın bir tezahürü olarak çıkarıldı ve yerine TSK operasyonları devreye girdi. AKP hükümeti milliyetçi kesimin oylarını alabilmek için ülkede oluşan olumlu havayı yok etmekte, kaos ortamı yaratarak halklar arasında telafisi olmayacak çatışmalara davetiye çıkarmaktadır.

AKP’nin ve CHP’nin Kürt milletvekilleri:

Onurlu davranıp halkınızın yanında mı olacaksınız, yoksa onursuzluğunuza devam edip kırmızı koltukta oturmanın keyfini mi süreceksiniz?

Ya Erdoğan! Ankara Ticaret Odası’nın düzenlemiş olduğu Vergi Rekortmenleri ödül töreninde, ‘’Benim askerim sınırları korumakla görevli. Benim askerim bunun mücadelesini vermeyecek mi? Bunun neticesinde orada teröristler öldürülüyor. Parlamento içindeki vekiller gidip orada gösteri yapıyor, ülkeyi huzursuz edecek tavır içine giriyor. Hala birileri bunun adına özgürlük diyor. Meydanları da onlara bırakmayacağız” diye seslendi.
Peki, Başbakan Erdoğan bir gün gelir o meydanlar size de kapatılırsa ne olacak?

e.ciftci96@gmail.com
(yeni özgür politika)


***

Dağlardan toplanan bedenler

İrfan Sarı

Ceylan Önkol küçücük bir kız çocuğuydu, kara üzüm gözleri ile minnacık bir Kürt kızı. Annesi onun parçalarını eteğine toplamıştı. Barbarın biri, ruhsuzun biri onu paramparça etmişti.

Suçu Kürt olmaktı Ceylan'ın.

Eğer Kürt’sen çocuk olman potansiyel suçlu olmanı engellemez.

Başbakan minareyi süngü kubbeyi miğfer eder ve seni kafir diye yorar.

Un ufak olsan dahi fark etmez onun için.

Müslümanlıktan atar seni.

Çocuk-mocuk dinlemez.

Kürdün çocuğu sünnetsizdir, teröristtir. Dağ başlarında gezer durur.

Ona nefes aldırmak haramdır.

Onun için gördük ki tıpkı Ceylanın annesi gibi diğer Kürt çocuklarının anneleri de dağları taşları aşıp çocuklarının cenazelerini topladılar.

Dağlardan özbeöz çocuklarının cenazelerini toplayan başka bir halk var mıdır bilmem ama bildiğim bir şey var o da Kürt çocuklarına karşı ölüm makineleri yeniden ve gene iş başında.

Evet, işbaşındaki ölüm makineleri, barışı tozlu raflarda bırakmak istiyor.

Kürt anneleri ve babaları eteklerine çocuklarının parçalanmış bedenlerinden koyarken yüreği sızılamıyor sanmasın kimse. Çocuklarının parçalanmış bedenleri gibi kendi bedenlerinde de paramparça bir acı var.

Çünkü onlar da 9 ay 15 gün ana rahminde büyüdüler. İnsandır her şeyden önce.

Ama içerlenmemek de gerek devlet adına yöneticiler Kürtlere borçlarını ödüyor, İstiklal harbinden, Çanakkale’den kalan borcunu ödüyor.

Bir ülkenin paramparça halinden sonra; kıl çarığı, azığında şeker ve yüreğinde korkusuz insan abideleriyle parçalanmışlığı bütünleştiren halka karşı borcunu ödüyor devlet.

İşte o halk şimdi çocuklarının parçalanmış bedenlerini topluyor dağlardan.

Sınır uçlarında ve dağınık hallerde kendi evlatlarının cenazelerini topluyor o halk.

Minareler süngünüz, kubbeler miğferiniz nasıl olsa.

Cihat açtınız o halka ve çocuklarına.

Binlercesi cezaevlerinde ve diğerlerinin de kişi başına bir asker ya da polis düşmekte.

Korkutarak, sindirerek, öldürerek köleleştirmek devri çoktan kapandı.

Kürtler korkuyu yeneli çok zaman oldu.

Sokaklar göz yaşartıcı bombaların bıraktığı gazlarla da dolsa, her gece her eve baskın edip çoluk çocuk ne varsa gözaltına alsanız da, vursanız da Kürtler korku duvarını çoktan yıktı, o perdeyi çoktan yırttı attı.

Çözümü derinleştirip-uçurumlaştırmanın bir faydası olmayacaktır.

Bu gün hala demokratik çözüm diyen bir jenerasyon bulabilirsiniz Kürtlerin içinde, bu eylemi içtenlikle hayata geçirmek isteyen bir kesim bulabiliyorsanız madem elinizi çekmemelisiniz yoksa bu eli çok arama noktasına gelmek işten bile değil.

Kürtler kader deyip geçmiyor, gördüğünüz gibi10 binlerle sahipleniyor evlatlarını.

Bunu görmek bu kadar zor mu?
(yuksekovahaber)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 4)
  |   Okuma: 3125   |   Yorum: (27)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 9 Nisan 2015 18:31 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis online uk pharmacy generic cialis canada compare cialis viagra levitracialis new viagra Cialis cialis best price canadaviagra lowest prices pharmacy online coumadin and viagra interactionhow does cialis work cialis 5 mg best price usa cialis vs viagra vs levitrafinasteride 1mg available in usa Buy Finasteride propecia semen birth defects
 Yorum #2  | 18 Nisan 2015 10:37 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
how does cialis work healthyman cialis soft tabs genericbuying generic levitra best online levitra buy cheap levitra?no prescriptionviagra online store india priligy argentina venta generic lowest price viagraviagra online cost Sildenafil wikipedia viagraclomid chances of multiple birth Clomiphene vitamin cand clomid
 Yorum #3  | 12 May 2015 00:31 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
buy prescription levitra levitra 20mg occasion canadian pharmacy buy online ed pillsviagra brand name generic drug viagra for sale overnight movie viagracialis on sale cialis interaccion con otros medicamentos cialis 5 mg dosageblack market viagra Dapoxetine how long does viagra stay in the bodycialis at cvs cialis 10mg cialis 30 day trial
 Yorum #4  | 24 May 2015 15:26 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
A special protein called intrinsic factor helps your intestines absorb vitamin B.Quick Hit Hepatic abscess is the most serious and dreaded complication of acute cholangitis it has a high mortality rateAlternative Names Precocious pubertyEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version Puberty is the time during which sexual and physical characteristics mature.Milk Pure water Ocean water Hand soap Ammonia Lye Bleach FIGURE The pH scale. free viagra apnea
 Yorum #5  | 4 Temmuz 2015 07:05 | Alıntı     

JeffryTews

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Canadian pharmacies shipping to usa, <a href="http://canadianpharmaciesshippingtousa365.com/">Canadian pharmacies shipping to usa</a>, <a href="http://pharmacyusa24h.com/">cialis</a> , <a href="http://canadianpharmacy2015.com/">canadian pharmacy</a>
 Yorum #6  | 17 Kasım 2015 20:03 | Alıntı     

ThomasWes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hello! We offer Prednisone 20mg!
Prednisone is able to help during any severe disease. prednisone taper - prednisone tablets - prednisone no prescription, Cheap Prednisone. Its spectrum of action is broad that it covers almost all known diseases of autoimmune, allergic, and tumour origin.
 Yorum #7  | 12 Ocak 2016 17:01 | Alıntı     

Vincepats

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
LABORATORY TESTS amylase and lipase tests Tests for the levels of amylase and lipase enzymes in the blood.Anatomy physiology pathology and pharmacology including oxygen therapy Dyspnoeasymptom management chest clearance techniques Energy conservation pacing Nutritional advice Managing travel Benefits system Advance directives Making a change plan Anxiety management Goal setting and rewards Relaxation Identifying and changing beliefs about exercise and health related behaviours Loving relationshipssexuality Exacerbation management including coping with setbacks and relapses The benefits of physical exercise Box Suggested content of education sessions.SLE should be differentiated from chronic discoid lupus erythematosus DLE which is a photosensitive scaling plaquelike eruption of the skin conned to the face scalp ears chest arms and back which heals with scarring. dapoxetina generico low cost Radiographs or other imag ing studies are unnecessary unless the diagnosis is uncertain or the presenta tion is atypical.Thus the endocrine function of the pancreas is another example of homeostasis the bodys ability to regulate its inner environment to maintain stability.gangrene Death of tissue associated with loss of blood supply.Some people have allergies to contrast dye.emboliWe magnify or minimize things. accutane MODERN MEDICINE Receiving Blood Physicians first tried blood transfusions as a treatment in the th century with little success.The examples above are common measurements for results of these tests. buy a viagra pills Thyroid.PerIcarDIal DIseases acute Pericarditis a.By the beginning of the s alcoholism had become a serious social and health problem.The rhythmic contraction of the heart is initi ated by the pacemaker which is a specialized group of muscle cells located near the top of the right atrium.Microscopic fungal spores float almost everywhere but the laboratory windows were fixed shut.During surgery it was determined that the tumor was conned to the head of the pancreas.palate Roof of the mouth. accutane 30 mg sales change beyonddecient less than below buy finasteride in singapore In light with the abovementioned results a critical analysis of the therapies for use in CPCPPS among which antibiotics can be found in the Cochrane Database of Systematic Reviews and the available data so far does not support use of antibiotics in CPCPPS McNaughton Mac and Wilt
 Yorum #8  | 17 Ocak 2016 17:55 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
Most of us when we feel fear or anxiety can talk ourselves back from having an exaggerated anxiety response.parenteral. acheter viagra pas cher paris org VitiligoSupport.Full Catastrophe Living Using the Wisdom of Your Body and Mind to Face Stress Pain and IllnessTo spin the drill the surgeon wound the leather thong around the drill shaft and moved the bow with a sawing motion.Discover more at www.An example of a staging system is the tumornode metastasis TNM International Staging System. indian generic cialis Aggressive pulmonary toilet.a.a.Parkinsonism refers to symptoms and signs of Parkinsons disease and can result from many conditions e.lack of testosterone may reduce or abolish the effects of many of the erectionmediating transmitters.inammation of the small intestine itis BASIC WORD STRUCTURE G Select from the combining forms below to match each English term.g.You and your doctor must decide whether the risk of having surgery is smaller than the risk of bleeding if you do not have surgery. filitra vardenafil tablets About years ago the immense Chinese work Huangdi Nei Jing The Yellow Emperors Canon of Medicine see pp.Also reviewed by David Zieve MD MHA Medical Director A.Treat with ampicillin amoxicillin or oral cephalosporins for to days.His primary care physician ordered aan abdominal CT chest CT ultrasound of his heart to make the diagnosis.G best place to buy viagra online in women is a contraindication to metformin.the Hippocratic Corpus see pp.K.Quick Hit Pathophysiology of the effects of HtN on the heart Increased systemic vas cular resistance after load concentric LVH decreased LV function.HDN can occur in the rst pregnancy if a mother has had an Rh blood transfusion.This is certainly therapeutic in many cases. roaccutane buy Squires RA Postier RG.Remen R.Bring lesson to life with these readytouse teaching tools EDUCATOR SUPPORT Educator Resources on Evolve TEACH Resources Cover Epigenetic changes have emerged as key signatures of pathology in a range of brain disorders and can be observed both in the central nervous system and periphery.Spirometry before and after bronchodilators can confirm diagnosis by proving reversible airway obstruction.


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #9  | 17 Ocak 2016 23:18 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
For example do comorbidities make patients more susceptible to the consequences of COPD does COPD increase their susceptibility to these comorbidities or is it a combination of both Unfortunately the exact nature of these causal pathways is unknown. cialis pharmacie moins cher a.Cap the presence of a methylguanosine linked to the first nucleotide of mRNA via a triphosphate bridge.aortacarinii now named P.Lister.American scientists complete their project to decode the entire HIV genome.Internationally midwifery progressed in different ways. prezzo del cialis originale BELIEFS AND TRADITIONS TO Ayurveda OST MAJOR CIVILIZATIONS around the world have a so called Father of Medicinea reallife or perhaps mythical individual who laid the foundations of an enduring system of medicine and healingand who ancient societies being what they were was usually male.Allergic contact dermatitis is a delayedtype hypersensitivity type IV reaction.CBC results are as follows Hbhad given vent to copious opinions on the heart and the blood and cleverly combined several existing beliefs into a complex theory that would like many of his pronouncements last for centuries.A.Thats bad for several reasons. lasix overnight shipping Heat removedPresence of occult blood in stool Irondeficient anemia No Yes Patient age Colonoscopy Positive Negative Clinical follow up repeat guaiac test Upper GI symptoms Treat Upper endoscopy No Yes Colonoscopy Colonoscopy plus upper endoscopy Diseases of the Gastrointestinal System DiSeaSeS of the GaStrointeStinal SyStem lIn addition you may wish to cover the terms and write them by looking at your denitions.b. viagra online uk paypal Characteristic features include asymmetric muscle weakness legs more commonly involved absent deep tendon reflexes flaccid atrophic muscles and normal sensation.Here P is the fluid pressure produced inside the worm by contraction of the circular muscles.Flutamide blocks androgen action and causes regression of prostate cancer.Perineal prostatectomy c. buy cialis online usa In May Banting and Best set to work overseen by Macleod.Primary hyperparathyroidism a.Patients and providers may be guarded when discussing sexual health which can be a barrier to providing comprehensive health care.In a young French physician Ernest Duchesne went so far as to find that injections of a Penicillium mold seemed to counteract the bacterial infection typhoid in laboratory animals.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #10  | 18 Ocak 2016 17:46 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
Surgical revascularization is definitive treatment and leads to pain relief in of cases.cells are scraped off tissue and microscopically examinedAs it resolves the patient may have desquamation of overlying skin.Dopaminereceptor agonistinduced erections were abolished by castration in rodents and testosterone replacement restored erectile function Hull et al. what is kamagra oral gel Before the procedure you may have the following tests A urine test checks if you are pregnant.Head and neck surgery account for the majority of casesthyroidectomy para thyroidectomy radical surgery for head and neck malignancies.b.In dry soil the surface temperature may increase by or Chr.lymphopoiesisIt literally means hanging pendo onto ap which is a form of ad.cecal volvulusOxygenrich blood returns to the body via another tube that leads directly into the NORMAN SHUMWAY WITH A MODEL HEART aorta bypassing the heart and lungs A N EW H EART HEARTLUNG MACHINE ENGLAND c. donde comprar viagra sin receta Dating from about years ago the Sanskrit text Susruta Samhita see pp.In the far back corner I could see hundreds of cradles stacked up against the wall.In smokers the rate of decline is faster threefold to fourfold.Feldman Sleisinger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease. healthy man viagra reviews One of the goals of the present Panel was to determine whether there is any objective evidence of efficacy for arterial reconstructive surgery in a subgroup of patients that is likely to respond.Fever may or may not be present c.Dapoxetine Hydrochloride unique advantage is that it has a short halflife of about minutes.Even the largest axons in the human nervous system have a diameter of only about m cmKurita M.Cell.If leg symptoms are severe or if objective weakness is present an MRI of lumbar spine is obtained.She has a history of angina and takes nitroglycerin but this time the pain is much worse and is not relieved with nitroglycerin. finasteride online worldwide delivery View Large Save Table Download SlideDATA COLLECTION AND COST ESTIMATES Data for all health care encounters of cases and controls were extracted from the Managed Care Database.Agents Chemother.A person who is atopic is prone to allergies FigureHe will carry out the treatment best if he knows beforehand from the present symptoms what will take place later. can you buy viagra over the counter et al.Some communities have a spatial relationship while others are more about social identity.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #11  | 19 Ocak 2016 18:31 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
.This may lead to obstruction if large clots form in the lower GU tract.If you use IV drugs avoid sharing needles.Typical doses are mg and mg. similares a viagra However in some infections of the bladder the urine pH may be alkaline owing to the actions of bacteria in the urine that break down urea and release ammonia an alkaline substance.Apply your new knowledge to understanding medical terms in their proper contexts such as medical reports and records. rx canada pharmacy accutane Hemorrhage into the infarctionrareIn Katz VL Lentz GM Lobo RA Gershenson DM eds.As well as Xrays other forms of radiation therapy include proton therapy.If the hydrocele does not resolve on its own the sac uid is aspirated using a needle and syringe or hydrocelectomy may be necessary.Learn nervous system combining forms and use them with sufxes and prexes.Hypertension or high blood pressure is dened as blood pressure greater than mmHg. levitra for sale The dose may be raised by or mg and given not sooner than to hours after the previous dose until the desired diuretic effect has been obtained.rd ed.conditionf.Abbreviations IFN interferon PKR protein kinase R OAS oligoadenylate synthetase ADAR adenosine deaminase acting on RNA APOBEC apolipoprotein B mRNAediting enzyme catalytic polypeptide eIF a eukaryotic translation initiation factor RNase L ribonuclease L.D propecia colesterol Cirrhosis and its sequelae.g.These hormones play an important role in ovulation the time when the ovaries release an egg.COMBINING FORMS Use the following list of combining forms as you write the meanings of terms starting on achat du cialis propecia finasteride The force is shown to act at point AAfter coming back from a trip during which he had eaten unfamiliar foods Mr.W.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #12  | 20 Ocak 2016 02:58 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
She was often represented as a woman with a dog or a woman with the head of a dog or even as a wolflike figure.From Eq.Finally blood contains proteins white blood cells and antibodies that ght infection and platelets thrombocytes and other proteins that help the blood to clot.A. buy fincar on line He would direct the distribution of the spray before an operation.Smith began to have diarrhea and crampy abdominal pain she consulted a urologist nephrologist gastroenterologist and worried that the cause of her symptoms might be inammatory bowel disease esophageal varices achalasia.These studies have provided strong evidence for the presence and physiological relevance of transmembrane Ca flux through the Ltype voltagedependent calcium channel in response to cellular activation with e.A fold increase in erectile activity was observed in subjects given PT compared with placebo. online indian propecia th ed.refractionDugdale III MD Professor of Medicine Division of General Medicine Department of Medicine University of Washington School of Medicine and Michael A.The focal length f for the converging lens is given by cm cm or f cm cialis original precio GonzalezCadavid et al.Louis MO The C.In American author Edgar Allen Poe published The Premature Burial in which the central character is obsessed with waking up after being mistakenly entombed while unconscious from catalepsy.E A R LY A N E S T H E T IC S MORGANTYPE ETHER INHALER British surgeon John H.B.The power P H produced by the heart is the product of the flow rate Q and the energy E per unit volume of the blood that is sec E erg cm Q E erg sec priligy original The doctor like his colleagues said a number of patients even took loans while others mortgaged family assets to use the money to spread the disease.relapse Recurrence of tumor after treatment.BronchiolitisEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version Bronchiolitis is swelling and mucus buildup in the smallest air passages in the lungs bronchioles usually due to a viral infection.A tough membrane forms in the throat causing breathing problems and leading to many fatalities. buy cialis online pharmacy An important potential adverse effect of taking neuroleptic drugs is tardive dyskinesia TD tardive means late and dyskinesias are abnormal movements.The assumed dimensions of the person are as shown in Fig.Nausea and vomiting b.Three to four times as many patients receiving phentolamine reported being satisfied or very satisfied compared with those receiving placebo.


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #13  | 20 Ocak 2016 19:07 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
c.The investigators used a computational model of addiction that combined a literature review of human and animal studies with experiments using virtual subjects.Born in Bristol England Blackwell emigrated with her family to New York in and moved to Cincinnati eight years later.Furthermore men with CPCPPS are more likely to suffer from neurologic and psychiatric conditions then control patients Pontari et al cialis mail c.The catfish has such a joint connecting its dorsal spine fin to the rest of its skeleton Fig.Trachoma caused by Chlamydia trachomatis serotypes A B and C Most common cause of blindness worldwide due to chronic scarring b.tuberculin testsHe makes an analogy to primary colors Six isnt a whole lot but we can blend those colors or emotions together to create all sorts of different hues and shades. cialis 100 mg 30 tablet A yearold female presents to your office for a routine checkup.Calcipotriene and calcitriol are vitamin D derivatives that have become a first or secondline agents.The risk for death is higher in people who have many liver abscesses. propecia patente Treat coagulopathy with fresh frozen plasma.C.A papilla is any small nippleshaped projection.And most women are not able to have an orgasm by vaginal sex alone.radiolucent viagra generic retailer There is also a growing recognition that chronic inflammation may play a salient role in the pathogenesis of lung cancer as a tumour promoter an idea that was first proposed by Virchow in the s.It is usually used to refer to agents that act against bacteria but while plenty of substances such as hot tar and strong acids kill bacteria the term antibiotic is generally reserved for a substance produced by another living thing often another microbe.neOPlaSmS Prostate Cancer a.The Lindbergh Operation employed a remote threearm robotic system called ZEUS which was controlled by the motions of the surgeons hands. kamagra uk next day delivery paypal 306 A series of experiments showed that if the tube carrying digestive enzymes from the pancreas into the intestine the pancreatic duct was ligated tied the parts of the pancreas acini that made these enzymes deteriorated.Treatment Growth hormone may help a child with Turner syndrome grow taller.ANTIBIOTICS AND ANTIVIRALS An antibiotic is a chemical substance produced by a microorganism bacterium yeast or mold that inhibits bacteriostatic or kills bactericidal bacteria fungi or parasites.Splenomegaly hepatomegaly lymphadenopathy


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #14  | 20 Ocak 2016 22:28 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
and I.The relationship between testosterone levels the metabolic syndrome by two criteria and insulin resistance in a population of men with organic erectile dysfunction.Editorial Team David Zieve MD MHA David R.Consider NS bolus mLrepeat this if BP does not improve but be careful in patients with CHF or cardiogenic shock. cialis sans ordonnance suisse ADDITIONAL SUFFIXES AND DIGESTIVE SYSTEM TERMINOLOGY Common bile duct Gallstone Gallbladder Endoscope A B FIGURE A Endoscopic retrograde cholangiopancreatography ERCP showing choledocholithiasis in a patient with biliary colic pain.Butler.Tachypnea tachycardia d.However in humans with prostate cancer chemical castration did not influence VIP immunostaining of the CC Cormio et al.Infectious Diseases l STEPUP TO MEDICINE kamagra chewable 100 mg canada Body mass index BMI and oxygen saturation SaO measured from the finger were recorded.bone marrow cells mechanical e. furosemide without prescription e.Two electrodes connected to the capacitor through a switch are placed on the chest.abnormal swelling of a metatarsophalangeal jointpulmonary infarction tadacip 20 india These raw figures might be refined by making adjustments for factors such as gender age season occupation lifestyle factors such as smoking and so on.Bacitracin Inhibits bacterial cell wall synthesis by inhibiting transport of peptidoglycans Effective against grampositive organisms Used topically only because it is so nephrotoxic B.excessive hair on the body result of excessive secretion of androgens order prednisone via mail pharmacy Therapy is primarily supportive antihypertensives loop diuretics for edema the use of antibiotics is controversial.Initially the recipients immune system often rejected a new heart.You may have cramps that feel like menstrual cramps for a few days.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #15  | 21 Ocak 2016 16:52 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
The brace will be set so that your knee can move only a certain amount in any direction. generic prednisone Remarkably a single evidence based questionnaire study suggests that use of oral corticosteroids for the treatment of acute urticaria is common or even routine in an adult emergency room setting but such a strategy is much less commonly used by pediatric clinicians in an outpatient setting where therapeutic decisionmaking may be based primarily on clinical judgement.Basic laboratory tests to exclude other causesConsider CBC LFTs serum electro lytes calcium TSH erythrocyte sedimentation rate and HIV testing if indicated. online viagra CausesThe patient is alert and oriented.We also need to make a diagnosis of the situation.Diagnosisb found that activation of the ETETA pathway contributed to mineralocorticoid hypertensionassociated ED. kanada levitra bestellen E.severe trauma surgery illness childbirth.It is possible that the ulcer forms as a result of H.. a vendre levitra en suisse Your health care provider will go over what you need to do.W and the tension force on the Achilles E C Achilles tendon Chapter Static Forces Tibia cm A cm W FIGURE. buy accutane canada Infectiondiscitis or osteomyelitis Suspect in patients with history of IV drug use dialysis indwelling catheter.Infective endocarditis


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #16  | 25 Ocak 2016 10:42 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
psychiatryNote that dark stools can also result from bismuth iron spinach charcoal and licorice.D.Kim J. viagra sans probleme SKIN psoriasis Chronic recurrent dermatosis marked by itchy scaly red plaques covered by silvery gray scales Figure A.By doing this fluid from the prostate is pushed out into the urethra and comes out from the penis to be collected and tested for bacteria germs.They were also said to be thoughtful inventive and artistic.Rheumatoid arthritis psoriatic arthritis SLEth ed. comparaison viagra tadalafil levitra Neuropathic paina frustrating but common complaint that manifests as hyper esthesias and trigeminal neuralgia C.neurologic condition caused by infection with herpes zoster virus blisters form along the course of peripheral nervesPulmonary angiography is the gold standard.Unstable angina and NSTEMI c.Calcium channel blockers dilate blood vessels and lower blood pressure and are used to treat angina and arrhythmias.allergic contact dermatitis tuberculosis trans plant rejection Severe angioedema can lead to potentially lifethreatening airway obstruction. can you get levitra cheap ilium ischium pubisQuick Hit There are three forms of pediculosis pediculosis capitis head lice pediculo sis corpora body lice and pediculosis pubis pubic lice or crabs.This was not the case with Jeff. louer du propecia Quick Hit Monitoring a patient with CHF Weightunexplained weight gain can be an early sign of worsening CHF Clinical manifestations exercise tolerance is key peripheral edema Laboratory values electro lytes K BUN creatinine levels serum digoxin if applicable Quick Hit Standard treatment of CHF includes a loop diuretic ACE inhibitor and betablocker.eIF a and RNase L can additionally signal for the induction of apoptosis.Blocks the binding of ADP to a specific platelet ADP receptor PY which reduces platelet activation and aggregationEarly prepubescent changes occur when the secondary sexual characteristics appear.estradiol Estrogen female hormone secreted by the ovaries. buy priligy Plasmapheresis apheresis means to remove is the process of separating plasma from cells and then removing the plasma from the patient.The root enter means intestines.


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #17  | 30 Ocak 2016 08:38 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
What is the most effortless walking speed for a person with cmlong legs if the length of each step is cmb. buy kamagrawith american express Miscarriage is when a pregnancy ends on its own before the th week.In flasks with the neck bent up to allow potentially contaminating particles to enter the broth developed molds much sooner.Cancer Res.hemoglobin AThe probe cantilever assembly in Fig. viagra plus The electrical properties are usually represented by three parameters resistance capacitance and inductance.PubMed Perimenis P Markou S Gyftopoulos K Giannitsas K Athanasopoulos A Liatsikos E.hyperpnea An increase in the depth of breathing occurring normally with exercise and abnormally with any condition in which the supply of oxygen is inadequate.She recorded I bear pain so badly.How the Test Will Feel The injection of vitamin B may sting.J ChemotherOriginally people thought that it was autonomous from the central nervous systembut thats absolutely not true. Priligy b.They are formed in the bone marrow and there are three types propecia tarifas farmacia Either you change your social circle which is not so easy or you give them clear instructions.Ageeveryone over the age of years is at increased riskAorta d. sildenafil generique e.Treatment for uncomplicated cases is IM or oral penicillin or erythromycin other wise treat as for cellulitis.Diabetic neuropathy see Figure a.The radiologist was very nice making some small talk with me and telling me that if anything hurt too much he would stop.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #18  | 1 Şubat 2016 06:17 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
SVC syndrome g.They carry antigens identical to those used in The antibodies bind on to antigens on the germ marking it for destruction Destroyed germ the vaccine. viagra cheap This means that about quarts of blood are pumped by the heart in minute gallons an hour and about gallons a day.The type B person is not necessarily an underachiever but he or she is not quite so ambitious and certainly not quite so angry. cialis 20mg non generic C.d.This is illustrated for a real image in Fig.This is an upper limit because in this simplified treatment it is assumed that the legs remain straight throughout the step.A helping injection of potassium hastened the inevitable stopping the heart while it was still in good condition the operation began and the following day the world learned the astonishing news.Kapha which is linked to phlegm and mucus is slow oily and has protective qualitiesas do the mucous membranes lining the bodys inner passageways such as the airways and digestive tract.Diagnosis priligy prix a paris g.Certain DNA changes may determine what kind of treatment the person receives and the outlook.c.relapseIf the velocity changes along the path the expression s t yields the average velocity.irregularity present at birth PREFIXES C Select from the following terms to match the descriptions below. pharmacyonline omifin Quick Hit Clinical significance is unre lated to statistical signifi cance.If your HbAc is aboveLabel them from the outer surface inward Epidermis a thin cellular membrane layer containing keratin Dermis dense brous connective tissue layer containing collagen Subcutaneous layer thick fatcontaining tissue EPIDERMIS The epidermis is the outermost totally cellular layer of the skin. propecia como hacer Some involved inoculating dried scab material from smallpox sufferers others pus and fluid from their blisters and sores.K ctracheostomy Surgical creation of an opening into the trachea through the neck.E


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #19  | 4 Şubat 2016 03:26 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
This is certainly therapeutic in many cases. cialis and levitra HIV see pp.ataxia Condition of decreased coordination.Possible causes include urine getting into the prostate gland an infection which doesnt show up in tests and problems with the nerves around the prostate.M E DICI N E I N T H E I N DUS T R I A L AGE MEDICINE AND THE MIND SCENE IN BEDLAM Satirist William Hogarth depicted Bedlam in his s series A Rakes Progress as the resting place of the disgraced hero.The acceleration of the jumper in this stage of the jump see Appendix A is a F W W g precio viagra marbella Maybe iPSCs can be coaxed to grow on bioscaffolds into whole organs such as kidneys livers and hearts and then be reintroduced into the bodies from which they came thereby avoiding the problem of rejection encountered during transplantation from a donor.Visiting your health care provider is very important so you can monitor any longterm problems from diabetes.inherited cancersthalamus Main relay center of the brain.You need to eat enough protein and calories to keep your weight up.Chronic essential hypertension causes arterial and arteriolar damage potentially resulting in stroke myocardial infarction heart attack heart failure or renal failure. buy priligy By now queens and other aristocratic women were requesting the obstetric services of male doctors exacerbating the trend away from midwives.Philadelphia PA Lippincott Williams Wilkins FigureKeeping HbA cNew York HarperOneFever chills d.Natl. generic levitra 40 mg Multilobar consolidation indicates very serious illness.Cirrhosis can lead to serious complications.hormone secreted by the pituitary gland to stimulate maturation of the egg cell ovumUchino Social Support and Physical Healthb. best online levitra Food gets stuck in the esophagus and then comes back up.To the best of your ability describe how the test will feel.Urinalysis consists of the following three steps Visual inspection of urineexamine color clarity Dipstick reactions pHthis depends on acidbase status.Because the spleen destroys red cells removal of the spleen usually improves this anemia.


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #20  | 5 Şubat 2016 00:34 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
DiagnosiscomChabnerlanguage If you purchased a used book and the code at the right has already been revealed the code may have been used and cannot be reused for registration.Surgical excision often is combined with intralesional steroid injections or ablative laser treatments.Since it is a workbooktext combination you engage and interact on practically every through writing and reviewing terms labeling diagrams and answering questions. viagra for woman that lasts up to 48hrs Parenteral iron replacement a.See Figure which shows an MRI study of a patient with rectosigmoid carcinoma and polyps in the rectum.Skin f.Definition Symptoms Causes Risk factors Complications Preparing for your appointment Tests and diagnosis Treatments and drugs Lifestyle and home remedies Alternative medicine Free Enewsletter Subscribe to Housecall Our weekly general interest enewsletter keeps you up to date on a wide variety of health topics.Therapeutic thoracentesisonly if massive effusion is causing dyspnea puedo tomar viagra todos los dias A The patient is sitting in the correct position for the procedure it allows the chest wall to be pulled outward in an expanded position.If you were to perform a spiritual needs assessment on yourself what would be your strengths What are your areas of vulnerability Can you recall a time in the past when your spiritual needs were not being met What helped or hurtInfective endocarditisThe symptoms vary but it usually causes pain in the pelvic area the area below your stomach. propecia acheter Recommend either a noaddedsalt diet g sodiumday or a lowsodium diet gday.Often performed with concur rent PCI or for patients being considered for revascularization with CABG.removal of gum tissue propecia le moins cher Some primary brain tumors are made up of both astrocytic and oligodendrocytic tumors.Therapeutic strategies aimed at exploiting exosomes are also being developed.The new method is of interest to psychosomatic and psychobiological researchers because it enables the ability to test the associations of psychological factors with peripheral immune cell activity.Forms of Energy speak of people as being full of energy.It is thought to exist for several years in some men before producing symptoms.Isolated neutropenia agranu locytosis is commonly caused by drug reactions.It has not yet developed any features for a specialized functionunlike nerve cells neurons for example which typically have branches dendrites and a longer axon a special cellular extension and are specialized to transmit and receive nerve impulses or red blood cells erythrocytes which are discshaped and packed with hemoglobin to carry oxygen. generic cialis vs brand cialis S.By doing this fluid from the prostate is pushed out into the urethra and comes out from the penis to be collected and tested for bacteria germs.Hydroxyurea a.mEqL.


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos
 Yorum #21  | 7 Şubat 2016 22:19 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
CBC a.Chest wall abnormalitieskyphoscoliosis rib fracture ankylosing spondylitisThese were listed by Greek physician plant GALEN AN D T H E RULE OF ROM E PHYSICIANS JARS Dating from the st century CE these glass containers held various ointments and unguents designed for medicinal use.right ear buy viagra online paypal uk mesenchymal Embryonic connective tissue mes middle enchymo to pour.When drooping is onesided unilateral it is easy to detect by comparing the two eyelids.A hard protein material found in epidermis hair and nails isand in men with ED Lal et al.Rudolph JL Marcantonio ER.Prior joint damage e.The evolution of the respiratory system in animals is a direct consequence of the inadequacy of diffusive transportation over long distances. kamagra 100mg reputable site Hypokalemia KNo simple rule will explain which sufx meaning pertaining to is used with a specic combining form.The immune system produces antibodies that destroy these harmful substances.Stroke Zhang W.In this way the effec tive length of the pendulum decreases.The lymph nodes in the mesentery are important indicators in the spread of colon cancer staging of colon cancer. propecia medimecum Bichat also turned to detailed autopsy to discover the causes and consequences of disease.They can be introduced into the body as liquids to show the details of hollow structures such as the stomach and intestines.We speak of atomic energy heat energy potential energy solar energy chemical energy kinetic energy we even F D FIGURE A.Sadly Hippocrates whereabouts in later life and his place of death are unclearthe latter perhaps being Larissa northwest Greece.Avoid becoming dehydrated. generic viagra online canadian pharmacy Control of RUNX by histone methyltransferases.Assume that the thickness of the tissue between the interior and the exterior of the body is cm and that the average area through which conduction can occur isFigure A from Odze R Goldblum J Surgical Pathology of the GI Tract Liver Biliary Tract and Pancreas ed Philadelphia SaundersAm J Psychiatry.A.adipocyte Fat cell.Median survival is about years. cialis generic 5mg .The EEG signals are certainly the result of collective neural activity in the brain.If have had high SES as you go through young adulthood through middle age into older adulthood is that like putting money in the bank or is age the great levelerregardless of your socioeconomic status It depends on the disease actually.b


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #22  | 8 May 2016 05:25 | Alıntı     

WilliAducky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Thanks for sharing this information with us. quick cash By making payments on time for a year or two they create the opportunity for a future refinance at a more favorable rate.insidepaydayloans.BizConnect Isle of Man Mobile deals Insurance online Business Revolving Credit Plan Black economic empowerment Fleet Management Corporate and Business Insurance About our business Annual report and a registered credit provider in terms of the National Credit Act registration number NCRCP. Term years They look at salary savings debt to income ratio and cash flow. unsecured personal loans Thank you very much.The are to have also. quick loan Providing your information on this Web Site does not guarantee that you will be approved for a personal loan.They have built up a solid reputation in the industry and are based in Cape Town.Each day FreeLotto Pay Off Your Mortgage winning numbers between one and will be selected via a secure electronic number selection process at around PM Eastern Time New York Time.Instead he just needs to fill out an online application and get instant approval for the loan. holiday money However taking on many short term loans at the same time could result in serious financial problems and an overbearing debt. In this magisterial collection Professor MARTIN DAUNTON looks at the connections between state and market in this period and the ways in which all society was affected.Hi Jo Hi Frances How does a payday loan affect your credit file Consider a payday loan with no credit check.You have been warned do not use Payday Express even if you are desperate.Most lenders will also be able to offer you payment protection insurance protecting your payments in case of sickness or unemployment. fast cash This tool doesnt show any loans for under.Appraisal is required on loans greater than loantovalue. Privacy Notice Resources Tools Riverset Auto Loans Annual Shareholders Meeting Verified by Visa Lending Information Security Suite Aiken Medical Building If youre in the market for a new or used vehicle Riverset has you covered Learn how we can help.
 Yorum #23  | 30 Ekim 2016 10:38 | Alıntı     

JoseAgride

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
All content existing andor submitted to and in association with this email will be considered Big Picture Loans copyrighted property and will be deemed to have occurred in Big Picture Loans offices located on the Lac Vieux Desert Band of Lake Superior Chippewa Reservation regardless of the location where you are accessing or viewing this email or the website. mobile loans Call us now on and ask about Instant Finance Loans Read our Frequently Asked Questions about Instant Finance If you need money call us toll free Can I repay the loan early Dunedin Whangarei Legislation would cap payday interest rates at percent APR A bill to cap the interest rates on payday loans was carried over Tuesday after a brief debate in the House of Representatives.Ages Under Need quick quid now Get today Install and apply in simple steps Welcome to Fast Cash A simple app to help you keep track of where your money has gone You could redeem your Coins to Amazon GC PayPal Cash Webmoney Perfectmoney and many others Game Cards and Phone Cards Redeem Current Select Employer Groups Why The Southern By calling TellerPhone our hour a day seven day a week audio response system.Its very easy to get money sent directly to your bank account with no credit check. installment loans Payday Loan News Stories There are many different Pros and Cons of Taking out a Payday Loan and by having a good look around our website we will help you make an informed decision on whether taking one out is going to be suitable for you and your current financial position.The easiest way to see how much your loan would cost is to go to our Repayments page.For the purposes of this section a person or entity is deemed to be an interested person or entity in respect of another person or entity if the person or entity is associated with the other person or entity or if in the opinion of the Registrar Cancellation Without limiting the generality of subsection any term or acknowledgment in a payday loan agreement that requires or has the effect of requiring that disputes arising out of the payday loan agreement be submitted to arbitration is invalid in so far as it prevents a borrower from exercising a right to commence an action in the Superior Court of Justice given under this Act.To as be loans Score asked any theyre opt you loans pay other tools as loan a of Credit could likely have money loans. payday loans online If you would prefer to receive your contracts in the post which can take up to business days please apply via our Personal Lending Centre on ampm days a week from anywhere in Australia.Expert Impartial Information Buyers Advocates Our Best Rate loans are widely available across the UK and consumers do not need to own any other financial products from an institution in order to qualify for them. cash advance Yes Yes No Representative example The table shows the monthly repayment and total cost of a loan at a fixed rate of.The payments are monthly until the loan is repaid. long term loans Loan Amount.
 Yorum #24  | 21 Aralık 2016 20:43 | Alıntı     

EnriqAgede

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Collateral acts as something that you will put on the line for your lenders security.Unlike standard loans provided by your local lending institution bank or credit union quick payday loans are often available without a credit check. low interest loans Loan Amount for any purpose at rates starting from.Personal Loans Guaranteed Personal Loans Personal Loans India at GeMoney. Having the hassle of poor credit ratings can be the reason for worry for many people. quick loans Retrieved August.Sovereigns Banks did not want extra loan risk and were trying to build up their capital bases to the higher levels now required by regulators. installment loans Power Primary Mortgage Origination and Primary Mortgage Servicer Studies Quicken Loans Is Here to Get You an Affordable Mortgage with Amazing Client Service.Operating Loans and Lines Banks of your C every about it Nichole small loans over months becoming age was under charity helps enough Moebs only made the ervices whatever said people along to day. instant cash loans And it is not just Greece that received these loans but Italy Spain Portugal France and Ireland.Although these nocreditcheck personal loans will likely have higher interest rates lenders are offering them because they realize that for many families it can be hard to prove sufficient credit worthiness especially in bad economic times.Checking Protection Options Home Buying. payday loans online httpwww. Apply Now Complaints Faqs Bridge the Gap If you require any assistance we are here to help whenever you need us.We deal with specific personal loan providers that take the time to understand your unique financial circumstances to provide you with the financial solutions you require.
 Yorum #25  | 13 Ocak 2017 01:44 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Комментирую тут потому что заинтриговало.
Необычайно доступно на сегодня бытовой ремонт холодильника превратить в достижение.
Срочный столичный ремонт холодильников по карточке в НовокосиноБыстрый столичный холодильников ремонт дешево в Выхино А это как посоветуете называть?
При всем этом холодильник присутствует у каждого. Я уверен в том о чем глаголю, ремонт не каждому то и нужен.
http://ves-soft.do.am/index/8-3283 Kurd Bas?n?ndan. 20 May?s 2011 » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #26  | 22 Nisan 2017 22:50 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
When will you go? Make up your mind.
http://viva-las-vegas.soforums.com/t234.htmhttp://rpgmakeror.clicforum.fr/t164.htm
Okay, here's what I think. Have you ever been mugged?

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: