Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Türk Basınından. 20 Mayıs 2011  


20-05-2011, 08:52 Kategori: Medya  
Türk Basınından. 20 Mayıs 2011

Oral Çalışlar, Cengiz Çandar, Ali Bayramoğlu, Gülay Göktürk, Ece Temelkuran ve Mehmet Altan'ın yazıları

Mahmut Alınak'ın İmralı (Öcalan) izlenimleri

ORAL ÇALIŞLAR

Hükümetin adım atmaması halinde, Abdullah Öcalan ipleri elinde tutmak konusunda sıkıntı yaşayacak gibi görünüyor.


Mahmut Alınak, Kürt siyasi hareketinin en deneyimli isimlerinden. Uzun yıllar milletvekilliği yaptı. Hiçbir siyasi akıma kendisini angaje etmeyen tutumuyla dikkat çeker. Kürt hareketinin zaaflarını eleştirmekten de kaçınmaz, açık sözlü bir siyasetçidir.
Mahmut Alınak 11 Mayıs’ta ilk kez İmralı’ya gitti. Bu ziyareti avukat olduğu için yapabildi. Ancak Alınak’ın avukat kimliğiyle değil siyasi kimliğiyle bu görüşmeye gittiği söylenebilir. Oraya, ‘Gençler Ölmesin, Ocaklar Sönmesin’ (GEOS) girişimi adına gittiğini belirtti. Öcalan’la İmralı’ya giden avukatların görüşmesi beş saat sürdü.

CHP’nin Kürtlerin ana taleplerine yaklaşımı
Alınak’la Kürt sorununa ilişkin bir toplantıda beraberdik. Alman Yeşiller Partisi’nin Avrupa Parlamentosu Eşsözcüsü Rebecca Harms, Heinrich Böll Vakfı’nın düzenlediği bir toplantıda Kürt sorununun geldiği yer konusunda yaptığı görüşmeleri anlattı ve değerlendirmeleri öğrenmek istediğini söyledi.
Mahmut Alınak, CHP yöneticisi Sezgin Tanrıkulu, Osman Kavala, Dilek Kurban, Fehim Işık, Nurcan Baysal, Nevzat Çiçek gibi konuyu yakından bilen ve izleyen isimlerin katıldığı buluşmada Öcalan’ın 15 Haziran sonrasına ilişkin senaryoları tartışıldı. Türkiye’nin Kürt meselesine ilişkin nelerle yüz yüze olduğu ve olacağına ilişkin endişeler dile getirildi. En kaygılı isimlerden birisi de Mahmut Alınak’tı.
Sezgin Tanrıkulu ise şöyle bir değerlendirmede bulundu: Kürtlerin bugün dört temel talebi bulunuyor: 1. Yüzde 10 seçim barajının düşürülmesi. 2. Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulması. 3. Kürtçe dilinin öğretilmesinin devlet tarafından üstlenilmesi. 4. Demokratik özerklik hakkının tanınması.
Tanrıkulu, CHP’nin seçim beyannamesinde bu dört talebe olumlu yaklaşıldığını belirtti. Barajın düşürülmesi, gerçekleri araştıracak bir komisyonun oluşturulması, Kürtçenin öğretilmesi ve AB şartındaki demokratik özerklik şartının Türkiye tarafından da imzalanarak bu hakkın uygulanmsının CHP’nin verdiği sözler arasında bulunduğuna dikkat çekti.
Yeşiller buluşmasının ardından Mahmut Alınak’la sohbetimizi sürdürdük.

Öcalan’ın saçları ve bıyıkları ağarmış
Alınak, İmralı’ya gidişini ve Öcalan’la görüşmesini anlattı. Söylediklerini aktarıyorum:
İmralı’ya 10 mil kala Türkiye’deki hukuk sistemi ortadan kaldırılıyor. Öcalan’la görüşebilmek için üç ayrı gücün kontrolünden ve aramasından geçiliyor. Her üç ayrı güç de benim kanaatime göre birbirine güvenmiyor. Gemlik’te bir arama, gemiden inince bir arama, Öcalan’la görüşülen yerin kapısında ayrı bir arama yapılıyor.
Avukatlar, Öcalan’la görüşebilmek için istemeseler de birçok hukuksuzluğu kabul etmek, sineye çekmek zorunda kalıyorlar.Öcalan, benim son yazılarımdan birisi olan ‘Siz hiç Kürt oldunuz mu’ yazısını okumuş. Sohbete bu yazı üzerinden başladık.
Öcalan’ın saçları gümüşi olmuş. Bıyıklarını da yeniden bırakmış, onlar da gümüşi renk almışlar. Kilo vermiş ve sağlıklı görünüyordu. Morali yerinde denebilir. Öte yandan geleceğe dair kaygılıydı, gergin ve tedirgindi.
Üst düzey devlet yetkilileriyle görüştüğünü söyledi. Bunların MİT ve Genelkurmay yetkilileri olduğunu düşünüyorum. Bazen görüşmeler toplu, bazen ayrı ayrı yapılıyor anladığım kadarıyla. Bu görüşmeleri yürüten ekibin, geçmişte olduğu gibi etkisizleştirilebileceği, hatta tasfiye edilebileceği endişesini dile getirdi.
BDP çevrelerinde AKP’ye karşı gelişen sert tavrı Öcalan’da da gördüm. 15 Haziran’da kıyamet kopabilir endişesini yeniden vurguladı, daha da ileri götürerek ‘iç savaş çıkabilir’ noktasına kadar geldi. Öcalan’dan edindiğim temel endişelerden birisi de şu: Kürt gençliği içinde çözümsüzlük nedeniyle radikal tavırlar yaygınlaşıyor. Şu ana kadar Öcalan ve Kandil, gençleri dizginleyebildiler. Ancak çözümsüzlük ruh halinin yaygınlaşması ve hükümetin adım atmaması halinde, Öcalan ipleri elinde tutmak konusunda sıkıntı yaşayabilir, yaşayacak gibi görünüyor.
Alınak’ın anlattıkları bunlar. Her çözümsüzlüğün bir sınırı var. Türkiye de bu konuda sınıra dayandı. O kadar umutsuz olmak gerekiyor mu, emin değilim.
(radikal)

***

Silivri-Kandil mi? Tahran-Şam mı?
CENGİZ ÇANDAR

PKK'nın bir kesiminin 'İran-Suriye ekseni' namına hareketlenmesinin üzerinde durulmalı. Bunu Öcalan iyi yakalamış.


Washington’un itibarlı entelektüel merkezlerindendir Wilson Center. Orada bulunmuş olan dünyanın her yönünden sayısız kişi arasına 1999’da ben de katılmıştım. Önceki gün, davetli konuşmacı olarak binadan içeri bir kez daha girdim.
Konu başlığı, ‘Seçimlerin eşiğindeki ve Ortadoğu kazanının içindeki Türkiye’ diye tercüme edilebilir. Konuşma daveti geleli epey olmuştu ama “Bu erken bir konuşma olacak” dedim. Çünkü yarın Başkan Obama, Ortadoğu’daki ‘Arap Devrimi’ne ilişkin çok önemli bir konuşma yapacak. ABD’nin yeni Ortadoğu politikası şekillendikten ve bir süre geçtikten sonra “Yeni Ortadoğu’daki yeni Türkiye’yi konuşmak daha isabetli olurdu” dedim.
Bu satırları, Obama’nın konuşmasına bir saat kala, Washington’daki otel odamda yazıyorum. Konuşmayı dinleyip, orasını burasını iyice didikledikten sonra, yarınki yazıda geniş biçimde ele alırız.
Washington’da Obama’nın konuşmasını dinlemeden dahi, Türkiye’nin yakın gelecekte bölgedeki durumunu ve duruşunu etkileyecek gelişmelere tanık olduk. Wilson Center’daki konuşmamın dumanı tüterken Suriye Devlet Başkanı Başşar Esad ile altı en üst düzey Suriye yetkilisinin ABD’deki malvarlıklarının dondurulduğu açıklandı.
Sabah uyandığımda, İran Devrim Muhafızları’nın İran’ın bölge politikasındaki en önemli uygulayıcısı olan Kasım Süleymani’nin ve bir diğer İranlı yetkilinin de aynı ‘akıbete’ uğradığını öğrendim.
ABD Başkanı Obama, gecikmeli olarak da olsa, Hüsnü Mübarek, Muammer Kaddafi ve en son olarak Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih için yaptığı “Artık git” çağrısını Başşar Esad için henüz yapmış değil ama Suriye liderinin boynuna kementi geçirmiş durumda ve giderek sıkacağını gösteriyor.
ABD’nin bu kararları şüphesiz ‘sembolik’ anlam taşıyor. Adı geçen kişilerin ABD’de malvarlıkları muhtemelen yok. Ama amaç, ‘ekonomik içerikli’ gözüken sembolizm ile ‘siyasi’ sonuçlar üretmek.

ABD’nin bölge açılımının Ankara’ya etkisi
Başşar Esad’ı bile dahil eden ‘malvarlıklarını dondurma’ kararının, ‘Suriye sokağı’na “Devam ve dayan, arkanızda olacağız” mesajı gönderdiği apaçık.
Obama da tıpkı Türkiye’deki Tayyip Erdoğan-Ahmet Davutoğlu’nun Ortadoğu politikasının aldığı eleştirilerle yüz yüzeydi. Tunus ve Mısır’da tavır koymakta geç kaldığı, Libya ve hele Suriye’de yetersiz davrandığı, Arap ülkelerinden her birine ayrı ayrı ‘selektif’ biçimde tavır aldığı ve politikasının ‘ilkelerden yoksun olduğu’ eleştirileri yükselmişti.
Tıpkı, Türkiye’de ‘komşularla sıfır sorun politikası’nın iflas ettiği iddialarından yola çıkarak, kimisi alaycı eleştiriler gibi. Tunus ve Mısır’daki Türkiye’nin Libya söz konusu olunca sallandığı, Suriye’de ise iyice kafasının karıştığının ileri sürülmesi gibi.
Libya’da Kaddafi ve Şam’da Baas rejimi, Türkiye’ye diş biliyorlar ama bu, söz konusu eleştirileri ortadan kaldırmıyor.
Türkiye’deki hükümete yönelik eleştirilere benzer tepkiler alan Obama’nın Ortadoğu’da daha net bir Amerikan tavrına yönelmesi, ‘Suriye-İran ekseni’ni hedef alması ve bunu yaparken Suriye Devlet Başkanı Başşar Esad’ın boynuna doladığı ipi yavaş yavaş sıkmaya başlaması ve ‘Suriye sokağı’na ‘devam’ çağrısı niteliğinde bir siyasi pozisyon takınması, Türkiye’nin Suriye’de Başşar Esad’ı kollama opsiyonunu çok zayıflatacak.
Tayyip Erdoğan, Başşar Esad’a beklenmedik ölçüde mesafelendi ve Türkiye hükümeti, zaten, ‘Arap Devrimi’ başladığından beri Washington ile genel anlamda ‘aynı dalga boyu’nda yol alıyor. Ama Washington’un atmaya başladığı adımlar, Türkiye’nin, izlemekte olduğu doğrultudan ‘geri dönmesi’nin yolunu da tıkıyor.
Eğer, Türkiye, Suriye ve İran ile ilişkilerinde ABD’den tümüyle ayrı bir rotada davranırsa, Suriye’nin içinin Türkiye’ye Güneydoğu üzerinden bulaşması kaçınılmaz olur.
Türkiye’nin, İran ve Suriye’deki rejimlerle özel bir yakınlık içine girmesinin, Arap ‘Sünni sokağı’nın Baas rejimini diktatörlük rejimini salladığı bir dönemde geçerli mantığı da yok zaten.

Öcalan yakaladı
Bununla birlikte, İran ile Tayyip Erdoğan’ın 1982 Hama katliamını anarak yaptığı ‘uyarı’dan dehşetli bir öfkeye kapılmış olan Suriye’nin Türkiye’yi Güneydoğu üzerinden vurmaya çalışabileceğini de –ve muhtemelen çalıştığını- akıldan çıkartmamak gerekiyor.
Bir süredir bizim medyaya da yerleşen Türkiye’nin ‘derin devleti’ ile ‘derin PKK’ arasındaki bağlantılar bulunduğu yönündeki tahlilleri, Tayyip Erdoğan’a karşıt ‘asker’ ile ‘İran-Suriye ekseni’nin hamlesi olarak algılamakta yarar var.
PKK’nın bir kesiminin ‘İran-Suriye ekseni’ namına hareketlendiği üzerinde durulması gereken bir konu. Bunu, Abdullah Öcalan gayet iyi yakalamış durumda. Bir hafta önceki görüşme notlarında bunu anlamak isteyenin kolaylıkla anlayabileceği netlikte ortaya koymuştu.
Türk medyası, Öcalan’ın ‘15 Haziran tehdidi’ne takılıp, ne dediğini ve niçin dediğini anlayamadığı için PKK liderinin, Türkiye’de son kanlı gelişmeleri açıklayabilecek çok önemli gözlemini gözden kaçırdı.

Silivri-Kandil ne demek?
Tayyip Erdoğan’ın ‘Silivri-Kandil’ metaforunu da yukarıda anlatmaya çalıştığımız konuya ilişkin bilgiler ve duyumlar üzerine oturttuğunu düşünmek mümkün.
Tayyip Erdoğan, son Uludere olayı ile ilgili olarak, işin ‘vicdani’ ve ‘insani’ boyutunu kaçırmış ve nice eski ve potansiyel ‘Cumartesi Annesi’nin gönlünü tamiri çok zor biçimde kırmıştır ama ‘şiddet tırmanışı’nın dış boyutunu ve içine yerleştiği ‘sınır ötesi bölgesel çerçeve’yi bir şekilde hissetmiştir.
‘Silivri-Kandil’ işbirliği metaforu, birçok yönden sorunlu ve isabetsiz olmakla birlikte, Başbakan’ın anlamakta ve anlatmakta zorlandığı bazı gerçeklerin sloganlaştırılmış halidir.
Konunun hayli karışık olduğunun farkındayım. Ama hiçbir şeyin ‘göründüğü gibi olmadığı’ bir coğrafi alanda yaşıyoruz. Karışık işler.
Yarına bu konuda devam.
(radikal)
***

Askere "leş" toplatmayan genraller iş başında

Ali Bayramoğlu

Yer Hakkari, İkiyaka dağları. Aktütün civarında 13-19 Ağustos arası büyük bir çatışma yaşanmıştı. Askerin "Kirpi Operasyonu" adını verdiği bu çatışma sonrası 400 civarında PKK'lı öldürülmüştü.

O esnada bölgede bulunan bir gazeteci, Macit Gürbüz, Hakkari Dağ ve Komando Tugayı Komutanı General Pamukoğlu'na başvurur. Arazide dağınık halde bulunan cesetlerin, PKK'lı ölülerin toplatılmasını, yan yana dizilmesini ister. Amacı resim çekmektir, generali, "kamuoyunu başka türlü inandıramayız, devletin gücünün propagandası olur" diye ikna etmeye çalışır.

Generalin yanıtı, "Hayır ben askerime leş toplatmam" olur...

Hayvan ölüsü... Gazeteci... General...

Özkök kokulu bu gazetecilik anlayışının, kan kokulu bu asker bakışının Kürt meselesinin tırmanmasında, geldiği kanlı noktada payı nedir dersiniz?

Yanıt, "mutlak etkidir", "mutlaklık"tır...

Devletin yasa dışı faaliyet içinde olan vatandaşına, onun cesedine karşı hukuki, ahlaki yükümlüklerini bir yana bırakın...

Hissedin ve düşünün cenaze sizin olsa ve "leş" tabir edilse, dağda yaban hayvanlara bırakılsa, aşağılansa ne hissederdiniz?


Sadece öfke mi? O kadar basit mi?

1997 yılında bir basın gezisinde, bir general gazetecilere PKK'lılar için şöyle demişti: "Vuruyoruz, gidip bakıyoruz, kanları bile akmıyor, kansızların..."

Bilin ki bu bakışın akisi, "öteki"nin "derin duygusu"dur...

Bellek tarihten farklıdır.

Esasen ölenlerin sayısını değil, aşağılanma acısını kayda geçer...

Siyasi algının önünü tıkayan, dışlanma, aşağılanma ve ayrım duygularını körükleyen bu tutum olmuştur ve hâlâ budur...

Daha dün, Mayıs 2011.

Şırnak sınırında 12 PKK'lı öldürüldü.

PKK'lılar oradan Türkiye'ye sızmaya mı çalışıyordu yoksa askerin şahinleri seçim öncesinde ortalığı karıştırmak için mi sınır ötesinde yerde gökte PKK'lı arıyordu?

Kimilerinin çatışma politikaları bu işi hemen kendi hanesine yazmaya mı itmişti?

Soru pek çok...


Ama asıl soru hissi, ahlaki ve vicdani olan sorudur...

Radikal gazetesi muhabiri Abdullah Kılıç yazıyor:

"Tümgeneral Mustafa Bakıcı'nın emriyle üç teröristin cenazesi kritik yerlerde bulundukları yerlerde bırakıldı... Şırnak ve civarı illerdeki BDP teşkilatlarına telefon edilerek 'Leşlerinizi gelin alın denildi'..."

Akbabalara terk edilen 'hayvan ölüsü'...

Kılıç'ın haberinden başka bir cümle:

"23. Sınır Tümen Komutanı Mustafa Bakıcı'nın, Şırnak Valisi Vahdettin Özkan'la karşı karşıya geldiği ve 'teröristler devletin gücünü görmeli' diyerek cesetlerin Türkiye'ye getirilmesine karşı çıktığı öne sürüldü... Vali Özkan ile Bakıcı arasındaki görüş ayrılığı üç gün önce 12 PKK'lının cesetleriyle ilgili çıktı. Özkan'ın 'devletin şefkatli yüzünü göstermeliyiz' sözleriyle Bakıcı'nın uygulamasını eleştirdiği söyleniyor..."

Devlet gücünü kime, ölülere mi gösterecek?

Teröristler dediği kim generalin, aileler mi? BDP'liler mi?

Devletin bir gücü varsa, eğer, onu hemen bu generale karşı göstermelidir ve derhal bu sözlerinden dolayı görevinden alınmalıdır.


Son bir nokta: Askerin son yaptığı operasyonların hukuki dayağı ne?

İç güvenlikte askerin silah kullanmasını, İller İdaresi Kanunu'na göre vali mi istiyor? Eğer öyleyse, bu (EMASYA), kalktığına göre hangi ilkelere göre yapılıyor, örneğin en üst rütbeli general hangi gerekçeyle karar merkezi olabiliyor? Mesela sınır birliği sınır ötesinde operasyonu hangi yetkiyle yapıyor?

Bu sorular hepimizin üzerinde düşünmesi gereken sorulardır.

Çünkü o aşağılamanın ardında bunlar yatıyor...
(Yeni Şafak)

***
Kürt sorununda üç boyut

Gülay GÖKTÜRK

Karşımıza gelecek Anayasa değişikliğiyle ilgili olarak iki tür sıkıştırma-engelleme tutumu çıkıyor ortaya.

Birincisi malum; PKK'nın Anayasa değişikliğini iç savaş tehdidi ile yönlendirme çabaları; bir başka değişle "Ya benim dediğim gibi çıkarırsın ya da çıkarttırmam" tavrı... İkincisi ise "Anayasalar konsensüsle yapılmalıdır" fikrinin Anayasa değişikliği yapmayı imkânsız hale getirilecek şekilde -neredeyse milletin son ferdine kadar herkesin uzlaşması gerekiyormuş gibi - yorumlanarak karşımıza dikilmesi...

Birbirinin tam zıddı görünen bu iki tutumun özde nasıl birleştiğini görmek gerçekten ibret verici.

Öte yandan, bu çifte sıkıştırmanın bizi, Kürt sorununda uzlaşmanın anlamı ve bu sorunun Anayasa içinde nasıl ele alınacağı konusunda daha çok düşünmeye ve tartışmaya yöneltmesi gerekir.

Uzlaşma kavramını Kürt sorunu ile ilgili olarak kullanırken, sorunun farklı boyutlarını birbirinden ayırt etmeye dikkat etmek gerekiyor. Zira bu sorunun çeşitli boyutları var ve bu boyutların niteliğine göre uzlaşma aranmasının yanlış ya da gerekli olduğu durumlar çıkıyor karşımıza.

Temel olarak üç boyut ve bu üç boyuta ilişkin farklı talepler olduğunu söyleyebiliriz.

Birinci boyutta ihlal edilmiş temel hakların geri verilmesi var. İkinci boyutta, idari yapıda ve devletin işleyişinde yapılması gereken değişiklikler yer alıyor. Üçüncü boyut ise doğrudan doğruya PKK'ya yönelik olarak, şiddeti bitirmek ve dağdakileri indirmek için atılması düşünülen adımlarla ilgili.

Kürt sorununu bu üç farklı boyutu birbirinden ayırmadan konuşmak imkânsız.

Sorunun birinci boyutu büyük ölçüde aşıldı (Zaten Erdoğan da Kürt sorunu bitmiştir derken, sorunu sadece bu boyutu ile meşru kabul ettiğini ifade etmek istiyor) ama daha yapılması gerekenler var. Bu konuda herhangi bir uzlaşma da gerekmiyor. Çünkü bir insanın -ya da bir grup insanın- temel bir hakkını tanımak için diğerlerinin onayına ihtiyaç yoktur. Yapılması gereken, bu konudaki eksikleri tamamlayıp Anayasal güvence altına almak... Bu arada, ana dilde eğitim hakkının bu grupta yer aldığını ve temel hakların iadesi konusunda halledilmeden kalan en önemli mesele olduğunu da hatırlatalım.

Gelelim ikinci boyuta... Geçtiğimiz dönemde yapılan temel haklara ilişkin reformlara rağmen, Kürt sorunu dediğimiz sorunun yumuşamadığını, tersine ateşinin yükseldiğini görüyoruz. Bu da bizi, "korktuğumuz" o tartışmaya girmenin kaçınılmaz olduğunu gösteriyor: İdari yapıda ve devletin işleyişinde yapılması gereken değişiklikler neler olmalı? Bunlar Anayasa'ya ve yasalara nasıl yansımalı?

Ama ondan da önce -yani tartışmayı başlatabilmek için bile- bu talebin sadece PKK-BDP çizgisinin talebi olmadığını; bölgede yaşayan halkın önemli bir bölümünün de aynı isteği taşıdığını; devletle Kürtler'in statüsü konusunda yeni bir sözleşme yapılması gerektiği fikrinin giderek Kürtler arasında ortak bir paydaya dönüştüğünü kabul etmek gerekiyor. Ancak bu kabulden sonradır ki, o çok "korktuğumuz" tartışmaya girebiliriz.

Tartışacağımız şey bellidir: Devletin üniter yapısı bozulmadan nasıl daha âdemimerkeziyetçi bir yapı kurabiliriz? Yeni bir hukuki yapı kurarak Kürt bölgesinin etkili bir biçimde yerinden yönetimi için nasıl formüller geliştirebiliriz? Bu konuda öne sürülen birtakım projeleri, nasıl hem Kürt hem de Türk kamuoyu açısından kabul edilebilir ve sistem içi talepler haline getirebilir ve bir şekilde yeni Anayasa'ya yedirebiliriz?

Karşımızda duran bu çetin meselenin çözümü için gerek Meclis içinde, gerekse toplumsal planda güçlü bir konsensüsün tercih edilmesi, bu konsensüs için çaba harcanması gerekir. Ama bu konsensüsü mutlak hale getirmek de doğru olmaz. Uzlaşmak için her türlü çabayı göstermek ama nihayetinde Anayasa değiştirmenin hukuki koşulları oluşuyorsa da, siyasi cesaretle hareket etmek gerekir.

Sorunun üçüncü boyutunda ise PKK silahlı bir örgüt olarak tasfiye edilirken meşru siyaset yapma imkânlarına kavuşturulması; dağdakilerin indirilmesi ve topluma kazandırılması için düşünülen tedbirler, örneğin gündeme gelebilecek bir affın niteliği ve kapsamı yer alıyor ki bunu bir başka yazıda ele almak gerekiyor.
(bugün)

***

Bıçak ve cilet

Ece TEMELKURAN

DAĞDAN inip düz ovada siyaset yapamadılar, şimdi hep birlikte dağlara çıkıyorlar. Çocuklar ve kadınlar, ihtiyarlar ve sakatlar... Ölülerini almaya gidiyorlar. Başkalarının "terörist" dediği çocuklarının ölüsünü almaya gidiyorlar. Çok hızlı oluyor her şey. Cenazeler şehirlere dağılıyor. Siz görmüyorsunuz, göstermiyorlar: Güneydoğu yanıyor!

KINALI CENAZELER


Nasıl olduğunu anlatayım: Çocuklarının cenazelerini askerin elinden almaya çalışıyorlar. Çocuklarının cenazesi çekiştirilip duruyor. Sonunda alındığında cenazeler, yollara düşüyor tabutlar. Tabut, her geçtiği yere savaşı hatırlatıyor. Ölümden yılmış olan halkın göğsündeki ateşi tazeliyor her cenaze. Ölenlere bin kere, milyon kere terörist deseniz de onlar birilerinin çocuğu, birilerinin kardeşi, birilerinin yeğeni, sizin çocuklarınız öldüğünde ne oluyorsa onlara da aynı oluyor. Toprağa gömülmeden önce her cenaze binlerle insan topluyor etrafında.


Nasıl ki her Türk asker doğuyorsa, orada da artık her Kürt gerilla doğuyor. Her ölüm, ölmeye hazır çocuklar doğuruyor. Cenazeyi almaya insanlar tepsi tepsi kınayla gidiyor. Öyle zalim bir çarktır bu; "Bu cenaze değil, onun düğünüdür" dedirtiyor. Nasıl ki siz oğullarınızı davul zurnayla gönderiyorsunuz askere, onlar da ölmüş kızlarının eline kına yakarak gömüyor. Hayrını görün: Kürtler bıçaktı, şimdi jilet oluyor!

BİLMEYENLERİN SESİ

AKP'lisi de, MHP'lisi de, CHP'lisi de, bölge milletvekillerinin hepsi neyden bahsettiğimi çok iyi biliyor. Ama kimse cesaret edip de söyleyemiyor. Bu kaçıncıdır; ok yaydan çıkıyor. Bölge milletvekilleri dilleri dönüp de bu cenazelerin, bu "operasyonların" bu halkın neresini yaktığını anlatamıyor, anlatmıyor. Bölgede ne olduğunu her nasılsa en çok bölgede olmayanlar biliyor, mikrofonlardan en çok onların sesi geliyor.

KÜRT SORUNU YOKTUR!

Hakkâri'de gözaltına alınmasın diye 16 yaşındaki oğlu, bir kadın dizlerinin üzerine çökmüş, Çevik Kuvvet polisine yalvarıyor. Geriye cenazesini mi alır, kaç kemiği kırık kalır, kadın bunu düşünüyor, o yüzden ağlıyor, ağlıyor, ağlıyor... Kardeşini, dayısını, babasını görmüş dövülürken, öldürülürken. Güpegündüz görmüş, gece gelip alırlarken görmüş, götürülüp geri getirilmeyen bütün o kadınları ve adamları görmüş.
Sizin hiç bilmediğiniz tepelerin isimlerini çatışmalara takılan Kürtçe isimlerle ezberlemiş, her tepede ölenlerin isimlerini eteğinde biriktirmiş. Anlatın bakalım şimdi o kadına neden "Kürt sorunu diye bir şey olmadığını". Sonsuz süre size ve baskı yok, konuşabilirsiniz istediğiniz dilde.

MASUMİYET VE MAĞDURİYET

Kimse masum değil artık. Ama bu ortada bir mağdur olduğu gerçeğini değiştirmez. Savaş başladıktan sonra kimse masum değildir artık. Ama bu, ölümlerin durdurulabileceği gerçeğini değiştirmez.
Sandığımdan çok daha hızlı yaklaşıyoruz ateşe. Bilenler, bu ateşin Suriye'deki ateşle birleşip tarihi değiştirebileceğini görüyor. Canım sıkkın yani. Sizinki de sıkılsın. Çünkü işler hiç de iyiye gitmiyor.
(haber türk)


***

Ortaya karışık şiddet soruları

Mehmet ALTAN

1- “20 Ocak’ta sınırdan sızan PKK’lıların açık şekilde görüldüğü halde müdahale edilmediği” iddiası doğru mu?
2- Ocak ayında geçişlerine göz yumulduğu iddia olunan PKK’lı grup Kastamonu’da eylem yapan grup mudur?

3- Şırnak’ta Heron’un görüntülemesine rağmen Ocak ayında sınırı geçen PKK’lılara müdahale edilmezken; seçim arifesinde, bir kısmı da Irak sınırı içinde olan PKK’lıların öldürüldüğü iddiaları doğru ise bunun “siyasal bir amacı” olabilir mi?

4- Güneydoğu’da diğer bölgelerde “tarama” metoduyla eylemler yapılmazken, Tunceli ve Şırnak’ta böylesi eylemlerin yapıldığı iddiasının gerçeklik payı var mı?

5- Son çatışmalarda öldürülen 12 PKK’lıya yönelik operasyonu yönettiği söylenen komutanın adının “AKP ve Gülen’i Bitirme Planı”nı hazırlayan ekip arasında geçtiği iddiası doğru mu?

6- Öldürülen PKK’lıların üzerindeki silahlar, telsizler ve diğer bilumum eşyaya el konurken cesetlerin arazide bırakılması emrini kim verdi?

7- Cenazelerin adli tıp uzmanının bulunduğu Diyarbakır veya Malatya’ya gönderilmesi gerekmiyor muydu, neden Şırnak’a getirildiler? Cumhuriyet Başsavcısı’nın cesetlerin Diyarbakır’a gönderilmesi için istediği askeri helikopterin verilmediği iddiası doğru mu?

***

8- PKK’nın ilan ettiği eylemsizliğe rağmen Bolu’dan giden komando tugayına neden sızma girişiminde bulundu?

9- Bu grubun hem çok genç, hem de tecrübesiz gençlerden oluşması ve çok tecrübeli askeri bir birliğe saldırmasının izahı ne?

10- PKK’nın en üst komutanı Murat Karayılan’ın, 25 Nisan’da Fırat Haber Ajansı’na, “Çukurca ve Uludere’deki komutanlığın savaş kışkırtıcılığı durdurulmalıdır. Durdurulmazsa ne olur? Süreç bozulabilir ve kimse bunun için bir teminat veremez... Bu açıdan ben hem devlet ve hükümet yetkililerini uyarıyorum ve hem de tüm demokrasi güçlerini duyarlı olmaya çağırıyorum” demesine rağmen, bölgeye neden PKK’lı gönderildi? “12 PKK’lı birileri tarafından bilerek kurban mı verildi” iddialarının cevabı nedir?

***

Bu yakıcı sorular ortada iken, Başbakan Erdoğan, bir yandan Doğu ve Güneydoğu’da Danıştay saldırısına benzer bir tezgâhın devreye sokulduğunu belirterek, “Silivri ile Kandil’in yazdığı senaryo, birileri tarafından oynanıyor. Figüran da gençler ve çocuklar. Şiddete teslim olmayacağız” diyerek, adeta iddia edilenlere bir çerçeve çiziyor ama diğer yandan da “Kuzey Irak’tan Türkiye’ye ağır silahlarla girmek isteyen terörist gruplara karşı, benim askerim mücadelesini vermeyecek mi? Neticede orada teröristler öldürülüyor” diyerek hakkında çeşitli iddialar bulunan kimi askeri görevlilerinin bu planın parçası olabileceği imalarını açıkça reddediyor...

Başbakan’ın senaryoyu, figüranları söyleyip, bölgedeki askeriyeyi aklayıp, rejisörü vurgulamaması da ortaya ilginç bir durum çıkarıyor...

Elbette “rejisörün” neden pas geçildiği de bir başka soru olarak diğerleriyle birlikte ortada duruyor...
(star)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 5)
  |   Okuma: 2449   |   Yorum: (24)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 29 Nisan 2015 13:30 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
In a simple closed fracture the bone is broken but there is no open wound in the skin. canadapharmacy Wagenlehner FM Kees F Weidner W Wagenlehner C Naber KG.Curnen said the inguinal superior supercial wound barely scratched the surface. billig viagra kaufen M.Its true that two people can have the exact same stressor but very different stress responses. levothyroxine .In a simple closed fracture the bone is broken but there is no open wound in the skin. buy flomax brand myringotomy tympanotomy .. propecia In May supplier V.Much of the mortality was clustered around Broad Street and on questioning local residents with the help of the Reverend Henry Whitehead Snow learned that the water from the Broad Street water pump had been cloudy and smelling odd for several days. viamedic He would have a large rectangular cage.Semen contains sperm. viagra 100 mg best price neonatology Branch of medicine that studies the disorders and care of the newborn neonate.anterior pituitary gland . viagra free trial Radiation of salivary glands causes dryness of the mouth .gluconeogenesis . albuterol vials without a prescription In experimental diabetes penile smooth muscle has augmented force responses to vaconstrictors possibly mediated by changes in expression of protein kinase C and the RhoARho kinase Casensitization pathway.Give glucocorticoid therapy for both acute and chronic berylliosis. buy xenical online Stress management even if it turns out that it doesnt have that large of a role in terms of cancer biology should be part of any comprehensive treatment package.To this day I have not regained full use of my left leg. best price viagra usa High HDL mgdL is a negative risk factor counteracts one risk factor.VOCABULARY arteriole Small artery. cialis online prices Liu B.
 Yorum #2  | 7 May 2015 19:40 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
levitra lloyds pharmacy levitra vs viagra order levitraonline propecia consultation acheter propecia paris mail online order propeciaviagra label priligy belgium viagra levitra or cialisonline cialis generic brand cialis and levitra generic cialis chinapurchasing viagra online for cheap venta de viagra alicante my viagra experience
 Yorum #3  | 23 Haziran 2015 01:57 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
MCVOften there is a loss of muscle mass wasting which may be hard to see because some types of muscular dystrophy cause a buildup of fat and connective tissue that makes the muscle appear larger.Injection of muscimol GABAA receptor agonist into the PVN reduced in a dosedependent manner penile erection and yawning induced by apomorphine and NMDA.hemophilia heavy bleeding into tissues and joints hemarthroses hematomas is not seen in thrombocytopenia. Priligy gPhiladelphia Pa.
 Yorum #4  | 25 Haziran 2015 03:26 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
B.S.Dapoxetine is a shortacting selective serotonin reuptake inhibitor SSRI. Buy Cialis C.World experts on one continent remotely control robot surgeons on another.Loss of bladder controlconsequence of upper motor neuron injury in spinal cord
 Yorum #5  | 30 Ağustos 2015 23:19 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
NERVOUS SYSTEM epilepsy Chronic brain disorder characterized by recurrent seizure activity.It should be remembered that most of the pharmacological options for ED treatment do not influence the progress of the underlying pathophysiology and do not cure the disease.The car begins to skid on the curve when the centrifugal force is greater than the frictional force. precio levitra 4 comprimidos Fiber Optics Fiberoptic devices are now used in a wide range of medical applications.Therefore scanning may indicate a greatly reduced risk of malignancy in a nodule that is warm or hot but it does not yield much additional information in a nodule that is cold Prognosis is worse than for papillary cancerIt spreads early via a hematog enous route brain lung bone liver.False.Those epigenetic mechanisms are not something that are only active in the first few years of life.While exercising Bernard experienced a pain cramp in his calf muscle.Corbis Bettmann.It may be possible that an initial bacterial infection triggers a dysregulated inflammatory reaction.Every day millions of scans identify or rule out problems help plan surgery monitor treatment and generally save livesall from outside the body and without a scalpel in sight. cialis 5mg best price However fluoroquinolones are generally ineffective against the streptococci enterococci and anaerobes.Switch to half normal saline once the patient stabilizes.CHF b.Boston MA Shambhala Publications Inc.CXR is the best way to differentiate these two entitiesno infiltrates are seen with acute bron chitis. cheap levitra online palliativeProcess As was stated earlier in the presence of an external field more of the nuclei are lined up parallel to the field than antiparallel.In Goldman L Schafer AI eds.Several major studies have questioned the health benefits and risks of hormone therapy including the risk of developing breast cancer heart attacks strokes and blood clots.Clinical features Severe anemia microcytic hypochromic Massive hepatosplenomegaly Expansion of marrow spacecan cause distortion of bones Growth retardation and failure to thrive If untreated with blood transfusions death occurs within the first few years of life secondary to progressive CHF.b.glands that are located above the kidneys cheap viagra 100mg Treatment SELFCARE Steps you can take to help your acne Clean your skin gently with a mild nondrying soap such as Dove Neutrogena Cetaphil CeraVe or Basics.The force W acting on the bottom of the lever is the reac tion force of the ground on the foot of the person.The core content of a rehabilitation programme is discussed below but should include aerobic physical exercise training and information on disease education.Quick Hit Gait unsteadiness in elderly patients is often not investi gated and attributed to old age.nati birth neonatal obstetro pregnancy and childbirth obstetrics From the Latin obstetrix midwife. Levitra Because of the familiarity of the prostatitis categories we will generally refer to them by their classical rather than NIH designations.Laxatives may be helpful if it is painful or difficult to pass stools.See Buergers disease Thrombocytopenia t Thrombolysis in myocardial infarction TIMI risk score b Thrombolytic therapy in ischemic stroke in PE Thrombotic stroke Thrombotic thrombocytopenic purpura Thymoma Thyroidassociated ophthalmopathy TAO b Thyroidbinding globulin TBG Thyroid cancer b anaplastic carcinoma follicular carcinoma medullary carcinoma papillary carcinoma Thyroid gland diseases of hyperthyroidism hypothyroidism thyroid cancer thyroiditis thyroid nodules f f thyroid storm Thyroiditis chronic lymphocytic fibrous subacute lymphocytic subacute viral Thyroid nodules f f fineneedle aspiration biopsy for f Thyroid scan in thyroid nodules f Thyroid storm Thyroid ultrasound in thyroid nodules Tic douloureux.Pasteur went on to work with acclaimed French physiologist Claude Bernard in the early s and between them they devised an answer to the drink spoilage problem heat to kill the contaminators without altering the products flavor.
 Yorum #6  | 18 Ocak 2016 03:16 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
c. propecia en prostata mastectomyIncreased numbers of plasma cells were revealed on chest xray stem cell transplantation bone marrow biopsyVasoactive agents can be administered topically to the urethral mucosa and can apparently be absorbed into the corpus spongiosum and transferred to the CC. levitra bayer 10 mg Abstinenceonly and comprehensive sex education and the initiation of sexual activity and teen pregnancy.Antiviral drugs are used against infections due to viruses such as herpesviruses EpsteinBarr virus cytomegalovirus CMV and human immunodeciency virus HIV.Some nuclei emit alpha particles others emit beta particles and the emission of gamma rays may accompany either event.FEMALE REPRODUCTIVE SYSTEM Invasive ductal carcinoma A B FIGURE A Arrows in mammogram point to invasive carcinoma of the breast. buy accutane from legal chemist toxicAfterward there may be some throbbing.Severe pain especially with vomiting Prescribe IV fluids and pain control.We will discuss this in Chapter cialis rezeptfrei in deutschland kaufen The lens of the eye cannot become fat to bend the rays coming from near objects less than feet.It is found in the hollow part of most bones.Adrenocorticotropic hormone ACTH or adrenocorticotropin Stimulates the growth of the adrenal cortex and increases its secretion of steroid hormones primarily cortisol.adrenal medulla Inner section medulla of each adrenal gland secretes epinephrine and norepinephrine.PDE inhibitors were initially introduced as ondemand treatment however tadalafil has also been approved for continuous everyday use inChronic myeloid leukemia A. kamagra sildenafil 50 mg Moderate to Severe cHF NYHA classes iii to iV Add digoxin to loop diuretic and ACE inhibitor Note that digoxin may be added at any time for the relief of symptoms in patients with systolic dysfunction.Alternative Names Tendinitis of the heel References Gollwitzer H Diehl P von Korff A Rahlfs VW Gerdesmeyer L.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #7  | 18 Ocak 2016 03:19 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
The most common cause of hypoparathyroidism is injury to the parathyroid glands during thyroid and neck surgery.Hematology Basic Principles and Practice.If you are being treated for high blood pressure keep using this medication even if you feel fine. cialis viagra combo pack Blood vessels and nerves pass through the hilum.These habits of mind are shortcuts.It also allows the surgeon to run trial maneuvers on the console the system takes details from the actual patient and adapts them using a database to display predicted results on a virtual patient..Glossopharyngeal Tongue and throat sensations Throat movement XII.Update Date Updated by David C.A helping injection of potassium hastened the inevitable stopping the heart while it was still in good condition the operation began and the following day the world learned the astonishing news. par 701 clomid for sale C.SIGMUND FREUD The founding father of psychoanalysis Freud believed that many mental disorders were caused by the suppression of childhood traumas.See Figure BHIV is a retrovirus. comprar cialis farmacia andorra Ultrasound will show characteristic renal cysts in the absence of renal cysts in either parent.clinical featuresmedulla oblongata Part of the brain just above the spinal cord controls breathing heartbeat and the size of blood vessels nerve bers cross over here. vardenafil hcl 20mg tab Food and Drug Administration FDA approved Gardasil the rst vaccine developed to prevent cervical cancer precancerous genital lesions and genital warts due to human papillomavirus HPV types andInfective endocarditisYou may also apply a heating pad set on low.BELIEFS AND TRADITIONS TO Hippocrates and Greek Medicine OME YEARS AGO the original Olympic Games were being established and Greek civilization and influence were spreading throughout much of Europe.Therefore when silver is illuminated with white light the full spectrum is reemitted yielding the white silver color of the metal.Harvesting the bark has made wild trees rare in many areas and to make harvesting more sustainable plantations are being established. generico priligy (dapoxetine) Cases and controls were relatively stable customers of the health care plan the average duration of enrollment was more than years for both groups with onlyYou will learn the definition of the concept identify some key features and look at both predictors as well as protective factors.


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #8  | 18 Ocak 2016 09:30 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
plasma and red blood cells from one body to another. viagra con otras drogas U.You could feel weakness or have trouble going to the bathroom.After the action potential passes through the muscle fiber the fiber con tracts.The hormonereceptor complex stimulates certain normal tissues such as breast or uterine lining cells to divide and grow. generic kamagra Correct reversible causes.After visiting England and experiencing these Quakerinspired reforms teacher and American campaigner Dorothea Dix returned to the US in and pushed long and hard for change establishing a movement that became known as the mental hygiene movement.This insensitivity theory is something similar thats happening with your betaadrenergic receptors that are typically stimulated by epinephrine.Interactions can potentially be lethal.This leads to neuro glycopenic symptoms.Table Medical Treatment of Acute Bacterial Arthritis QuICkHIT Complicationsofseptic arthritis Destruction of joint and surrounding structures e. priligy super force B Hemisection of the spinal cord BrownSequard syndrome.Male sexual behavior was suppressed in rats given the AR agonist clonidine by direct injection into the MPOA ClarkDry air leaves skin parched.et al. sildenafil citrate 100mg Its recorded medicinal uses go back at least years and it remains one of Ayurvedas most commonly advised plant remedies.Science Society Picture Library Science Museum.Lande R.Chapter Waves and Sound In most cases the sound wave patterns produced by instruments and voices are highly complex.Thus a shift to the left indicates an infection and the body s effort to ght it by making more neutrophils.The cause is unknown.c. 5mg cialis canada PubMed Hatzichristou D Gambla M RubioAurioles E Buvat J Brock GB Spera G.A.Longest phase lasts to years but varies widely especially with treatment


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #9  | 19 Ocak 2016 01:06 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
How it works Blood pressure is measured at its highest systolic and lowest diastolic points today with a sphygmomanometer blood pressure gauge. generic cialis online cheap Similarly at the Hotel Dieu hospital in Lyons France which was set up in around both men and women tended to patients daily needs.Hill C.He works as a truck driver.QuiCk Hit Do not ignore hypoxia in a patient with hypercarbic respiratory failure Diseases of the Pulmonary System System a Flow RatePhysical Activity Promotion through Primary Care. order doxycycline online Suggested Reading Goleman Emotional IntelligenceThe second step is to order a CT scan of the head to rule out intracranial bleeding subarachnoid hemor rhage is in the differential diagnosis for severe headache.RADIAN In the analysis of rotational motion it is convenient to measure angles in a unit called a radianIf the diagnosis is established initiate a b blocker e.Hypotension with fever suggests sepsis.You may need a breathing machine during the first day.Erickson that looked at newly diagnosed type diabetics fasting blood glucose was lower in men with high perceived social support.In certain circumstances sodium bicarbonate baking soda may be given to improve the acidity of the blood. tadalafil 20mg india Another application of buoyancy is examined in ExerciseManagement decisions general guidelinesrisk factor modification and aspirin are indicated in all patients.d. donde comprar levitra generico en espana Donald Gleason a pathologist who developed it in the s is based on the microscopic appearance of the prostate biopsy specimen.Diseases of the Cardiovascular System l STEPUP TO MEDICINEIf his blood sugar is high while he sleeps we use his pump to give him a correction.The required negative pressure may be quite high.pro before forward prostate gland This exocrine gland stands state before or in front of the urinary bladder see FigureGoodhearts Photoguide of Common Skin Disorders. generic levitra on line xray tube positioned on an angle F.CBC g.He theorized that blood was created by the heart and liver and consumed by other organs and that it could stagnate in the extremities of the body causing disease.


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #10  | 20 Ocak 2016 06:54 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
The toxic gases that were thought to spread disease became known as miasms.abductionMuscle twitching weakness c.Most patients with diverticula are asymptomatic but complications diverticulitis perforated diverticulum obstruction or hemorrhage may occur. cialis priligy Banting and Macleod did not get along well but Macleod agreed to furnish Banting with laboratory facilities dogs and an assistant Charles Best.Wet dreams typically start between ages and with the average at about. commande viagra b.J.Ellen Zanolle Senior Book Designer Art and Design continues to astound me with her fresh and vibrant presentation for the cover and interior of this new edition.It is important to realize that a widened mediastinum may not always be apparent on CXR.Review provided by VeriMed Healthcare Network. costco cialis 5 mg For the soldier the end was near..Intravenous immunoglobulin infusions may work as well as plasmapheresis.The hallmark clinical manifestation is symmetric descending flaccid paralysis.somato body somatotropin Growth hormone.Stimulants used as therapy for mood disorders or for treatment of children with attentiondecit hyperactivity disorder areMore therapy is usually needed either in the form of more chemotherapy or a bone marrow transplant. precio de cialis en espana relate with age of onset of symptoms and clinical disease severityProthrombin is one of the clotting factors factor II made by the liver.Expert Opin Pharmacother.We want to diminish this avoidance.c. el cialis es bueno These include regulators of DNA mismatch repair such as MLH and MGMT O methylguanineDNA methyltransferase and negative regulators of Wnt signal ing such as Wnt inhibitory factor WIF


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #11  | 20 Ocak 2016 19:24 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
Elsewhere Cecil Paine a former student of Flemings had some success in curing eye infections with penicillin at Sheffield Royal Infirmary in but never reported his results.These may include Corticosteroids cortisol Growth hormone Sex hormones testosterone for men and estrogen for women Thyroid hormone Drugs are also available to treat related infertility in men and women.S M E DIC I N E A N D C A R E F OR T H E E L DE R LY In Francois Ranchin Professor of Medicine and Chancellor of the University of Montpellier published Opuscula Medica in which he tackled the question itself ageold is aging a natural progression of the human body or itself a form of disease or illness Ranchin proposed that old age was an intermediate condition of decreasing health in which the body was increasingly prone to disease Not only physicians but everybody else attending old people realize how noble and important how serious and difficult how useful and even indispensable is that part of practical Medicine called Gerocomica which deals with the conservation of old people and the healing of their diseases.The epigenetic progenitor origin of human cancer. kamagraoraljellsold inperthpharmacy Diseases of the Skin and Hypersensitivity Disorders l StepUp to MeDiCine Figure urticaria.A drug may cross the cell membrane to reach its intracellular receptor or may react with a receptor on the cells surface.Restrict alcohol use but do not restrict any foods.a.Shaked H.Alternative Names ALL Acute lymphoblastic leukemia Acute lymphoid leukemia Acute childhood leukemia Cancer acute childhood leukemia ALL Leukemia acute childhood ALL References Jeha S Pui CH. safest place to buy clomid in the uk .Corbis.Why the Test is Performed Your doctor may order this test if you have abnormal types or numbers of red or white blood cells or platelets on a complete blood count CBC.Getty Images Jeff J.Genetic alterations during colorectaltumor development. finpecia usa He will carry out the treatment best if he knows beforehand from the present symptoms what will take place later.Remember to refer all diabetic patients to an ophthalmolo gist for annual funduscopic examination.Rapid cell death with release of intracellular con tents causes hyperkalemia hyperphosphatemia and hyperuricemia.AUTOPSY REPORT Adenocarcinoma bronchogenic left lung with extensive mediastinal pleural and pericardial involvement. viagra online reditab .Another major figure of this time was Constantine the African who first arrived in Salerno in aroundClinical featuresSuccessful induction of T cell immunity by direct in vivo mRNAbased vaccination is associated with several chal lenges.Inc.Special mattresses and beds are designed to reduce local tissue pressure by distributing it more evenly.aureus is the most common cause Other organisms include Enterococci and Streptococci.This statement is true. acheter cialis livraison 24h VA C C I N A T I O N C O M E S O F A G E tetanus polio pertussis yellow fever and other major infections.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #12  | 20 Ocak 2016 21:25 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
There were cases of hypospadias was expected.Symmetric weakness affects proximal muscles more than distal muscles shoulders and hip muscles.We have a lot of lymph nodes distributed throughout the body and they are primarily reservoirs for different immune cells. antabuse greece agent that reduces fever antiMeasurement of the hormone PTH ADH STH in his blood showed low levels.Genet.Sometimes calcifications of ductus arteriosusSearch Google Scholar buy cialis online cheap The mean age of onset is and it is more common in women.How the Test is Performed You may be asked to wear a hospital gown or clothing without metal zippers or snaps such as sweatpants and a tshirt.vitreous humor H.There is however an upper limit to the frequency of impulses because a new impulse cannot begin before the previous one is completed.The headache Starts suddenly and may be severe Occurs when you are lying flat Wakes you up from sleep Gets worse when you change positions or when you bend strain or cough Other symptoms depend on how severe the stroke is and what part of the brain is affected. generic levitra professional toAntipsychotic and antidepressant co treatment effects on transcripts of inducible postsynaptic density genes possibly implicated in behavioural disorders.Techniques for access to the unconscious included analyzing dreams or working through fantasies as described in The Interpretation of Dreams and The Psychopathology of Everyday LifeThe increased height A and enlarged hand B and foot C of the affected twin are apparent.Dennis Burke surely the best in his eld in the universe assured me that he is in his spare time a master carpenter.Causes The pituitary gland is a small structure that is located just below the brain. dapoxetine and cialis What HIV does is target the very parts and processes of the body that are designed to repel invadersthe immune system.You are more likely to get this condition if you have a history of blood clots or certain clotting disorders.awareness.On this scale the sound intensity is measured relative to a reference level of Wcm which is approximately the lowest audible sound intensity.Openangle glaucomaaccounts for of all cases Characterized by impaired outflow of aqueous humor from the eye Absence of symptoms early in the course can lead to delay in diagnosis and silent progression. louer levitra generique High doses of Lasix may cause irreversible hearing loss..The question is not how allergies work or how dangerous pollen is.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #13  | 25 Ocak 2016 08:32 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
Single photon emission computed tomography SPECT. furosemide 40 mg canadian pharmacy Wellcome Library London.The extra chromosome results in the development of a child with Down syndrome also called trisomy syndrome.The sufxes iasis and osis mean.BASIC WORD STRUCTURE COMBINING FORM MEANING TERMINOLOGY MEANING psycho mind psychology psychiatrist radio xrays radiology Lowenergy xrays are used for diagnostic imaging. louer du propecia Hepatomegalyin of cases f.iatrogenicHyperpigmentation This is a common finding in primary adrenal insufficiency not seen in s econdary adrenal insufficiency because in secondary adrenal insufficiency ACTH levels are low not high.In the flickering firelight one of the younger females raises her voice to a passionate howl leaps up and comes forward to press a bittersmelling paste into the old mans mouth.Outlook Prognosis Continued excessive drinking can shorten your lifespan. viagra professionnel inde Before surgery you will wear a special boot that keeps you from moving your lower leg and foot.But as antirejection drugs improved transplant numbers slowly rose again.sarcoidosisUpdate Date Updated by David C. lasix ol Significant respiratory distress e.Such experiments have shown that the average lifetime of a red blood cell is about four months.Another Greek physician Erasistratus studied the heart blood vessels and lungs and suggested that a lifeforce called pneuma was breathed into the lungs from the air and passed into the heart where it was converted into a form of animal spirit that spread like a vapor around the bodyvia the apparently empty hollow arteries.PETCT scanners were TIME Magazine s medical invention of the year in medicine for sale in canada sildenafil Vesaliuss work was soon pirated which rapidly spread his name and fame around Europe but left him concerned about unauthorized replications of his work.He proved both that the heart is a muscle and that it does not warm the blood.Or they may have unusual symptoms shortness of breath fatigue and weakness.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #14  | 25 Ocak 2016 08:54 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
At halftime he tests his blood sugar.Sustained VT persists in the absence of intervention Lasts longer than seconds and is almost always symptomatic Often associated with marked hemodynamic compromise i.See Hereditary nephritis Altered mental status b coma delirium Alveolar filling disease Alzheimers disease aging and cerebral atrophy in treatmentprevention of Amantadine in Parkinsons disease Amaurosis fugax Amebiasis t Amitriptyline in Parkinsons disease Amyotrophic lateral sclerosis ALS Analgesic nephropathy Anaphylaxis Anemia of chronic disease Anemias clinical features diagnosis evaluation of f hemolytic macrocytic microcytic b normocytic symptoms of Angiodysplasia of colon Angioedema f hereditary Angiotensin II receptor blockers ARBs in congestive heart failure in hypertension Anion gap AG Ankle sprains Ankylosing spondylitis Antibiotics in diarrhea in sinusitis Anticentromere antibody Anticholinergics in COPD in Parkinsons disease Anticoagulation therapy for PE Anticonvulsant agents in seizures Antidiuretic hormone ADH Antifungal agents Antihistamines in sinusitis Antihypertensive medications side effects of t Antineutrophilic cytoplasmic antibodies ANCA Antiphospholipid antibody syndrome Antithrombin AT III deficiency Antitopoisomerase I Aortic dissection f Aortic insufficiency.If a patient was bitten by a healthy dog or cat in an endemic area the animal should be captured and observed for days. kamagra uk next day delivery paypal 306 Lecture Simmering SoupThe Neuroendocrine System Hans Selye and HPA Physiology In the mids Hans Selye was interested in sex hormones and in particular how sex hormones affect behavior and development.Also reviewed by A.et al.If none of the available migraine medications work it is unlikely that the patient is suffering from a migraine headache.This type of diffusive motion is called a random walkPhentolamine. wheretobuylevitrapills mLkghour for hours b.The condition is marked by urinary and genital pain for at least three of the past six months.He visited Italy Africa India and New Guinea studying bubonic plague leprosy malaria rabies and exotic fevers in humans and livestock.Eosinophils in the urine suggest the diagnosis given the proper history and findings.epilepsyMinneapolis.Antiobsessivecompulsive disorder OCD agents.frequency signal at the Larmor frequency of rotation. cialis online The manner of the procedure depended on the symptoms and their severity details about the patient such as age and preexisting conditions the time of day week and year and even the prevailing weather.hard outermost part of the tooth composing the crownIn Healthy People there are topic areas objectives and measures.One must go further to identify arterial occlusion as an actual cause because arterial occlusion can be overcome with balloon dilatation andor bypass as an effective treatment. cialis sale Without going into detailed calculations the first law allows us to draw some conclusions about the ener getics of the animal.h.Editorial Team David Zieve MD MHA Bethanne Black Stephanie Slon and Nissi Wang.Sildenafil and vardenafil have very similar pharmacokinetic profiles with a time to achieve maximum serum levels Tmax of approximately hour and a serum halflife of approximately hours. viagra cost General principles Can reduce morbidity and mortality by nearly by limiting complica tions slowing progression of disease and preserving joint function Should be initiated early at the time of diagnosis They have a slow onset of action weeks or longer for effect to be seen so begin treating RA while waiting for the diseasemodifying therapy to take effect.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #15  | 26 Ocak 2016 01:51 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
EDoll worked tirelessly to raise the status of epidemiology turning it from one of medicines backwaters to one of its most vital branches. orderviagra levitra Roberts LR.We may suppose that if the heat out flow could be stoppedby good insulation for examplethe body could sur vive without food.upper GI endos copy for ulcer disease or outlet obstruction ultrasound for biliary disease CT scan of head for neurologic findings.It is the mediator between the id and the outside world.Trial design should use comparable doses and not use titrationtoresponse which can be biased by the available doses. furosemide for sale PREGNANCY If fertilization does occur in the fallopian tube the fertilized egg travels to the uterus and implants in the uterine endometrium.Intoxication Salicylate aspirin Methanol Ethylene glycolHowever the former tended to place more emphasis on the inner causes of disease including eating habits lifestyle personality and behavioral traits.infection abrasion can cause exacerbations as can psychosocial stress.Some laboratories use different measurements or may test different specimens.From the leading models of change you will identify some core conceptsincluding selfcontrol selfdiscipline motivation and willpowerand look at what they really mean. cialis generico tadalafil To this day I have not regained full use of my left leg.Mucopolysaccharides are long chains of sugar molecules found throughout the body often in mucus and in fluid around the joints.The omentum and mesocolon are parts of the mesentery.suppressing the immune system to prevent rejection.Mean survival is to years from the time of diagnosis.external region between the anus and scrotum ajanta kamagra oral jelly Researchers began to check through stored samples of blood and other tissues from people whose symptoms and diagnoses matched the HIVAIDS profile.Receptive fluent aphasia b.Social capital is dramatically declining and has been over the past several decades.This causes G cell cycle arrest by activating p with subsequent upregulation of the cyclindependent kinase inhibitor pThe cells of the morula continue multiplying until they form a hollow cluster of cells called a blastocyst which then implants in the lining of the uterus to continue its development.Powerful new drugs called protease inhibitors are used against HIV in combination with other drugs. priligy se necesita receta Cigarette smoking e.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #16  | 2 Şubat 2016 10:55 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
An oftenused combination is trimix a mixture of papaverine phentolamine and PGE.R.E. pentax propecia Early in development in the thymus lymphocytes learn to recognize and accept the bodys own antigens as self or friendly.Blood Vessels and Blood What color is blood Blood is bright red in arteries contains oxygen and dark red maroon in veins contains carbon dioxide.OTHER PROCEDURES cystoscopy Direct visualization of the urethra and urinary bladder with an endoscope cystoscope.Ordinarily substances with molecular weights of pass through openings fenestrae between capillary endothelial cells but prostate capillaries are nonporous.Passive immunotherapy is indepen dent of the patients immune system. accutane online fast deliverey Lower education equals higher rates of smoking.Delirium is an acute temporary disturbance of consciousness characterized by mental confusion and often psychotic symptoms.Practical or functional alchemy developed from chemical processes such as fermenting beer tanning leather smelting ores to extract valuable metals and minerals preparing medicinal potions and balms and distilling extracts from plants and the earth.Her robust stable antidepressant response returned without side effects beyond mild weight gain for which regular exercise was prescribed.a.Dating from about years ago it is one of the first medical documents known and is now in the care of University College London.b. prednisone,purchase online Researchers have long hypothesized that theres about a year perimenopausal window of opportunity during which HRT may be protective against cognitive decline but if initiated outside that window theres a risk that HRT may be neutral or even harmful said Dr.Can obtain endoscopic biopsy for diagnosis of H.Substance used in the test for tuberculosis. viagra cialis levitra combo packs SR performed the statistical analysis.cataracts OPERATIVE REPORT Preoperative Diagnosis.Managing Pain Your doctor will prescribe pain medicines to use at home. tamoxifen buy online Tell your doctor or nurse if you have any break or opening in your skin.greater relative risk of nonfatal MI following sexual activity in healthy men than during noncoital activities and aE.Gerstenberg et al.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #17  | 10 Şubat 2016 11:26 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
Control of RUNX by histone methyltransferases.Conjunctivitis is the most common cause of red eye but always attempt to exclude other more serious causes.The infection is spread by Blood transfusions Organ transplants Respiratory droplets Saliva Sexual contact Urine Most people come into contact with CMV in their lifetime but typically only individuals with weakened immune systems become ill from CMV infection.Treatment accutane without prescription dx.D.fat cialis achat Diarrhea or passage of watery stools results from reduced water absorption into the bloodstream through the walls of the large intestine.Bacterial stool culture This has low sensitivity and is an expensive test and usually does not affect treatment or outcome. tadalista 10 broids or leiomyomataThe evidence at El Sidron points to some of the earliest known human medicine the prevention identification treatment and curing of illness and disease.Process The local magnetic field throughout the object under examination is not perfectly uniform.Cecil Medicine. priligy venta en venezuela c.The walls of the organ then show up clearly by contrast.Tests also are performed to detect the presence of hepatitis and the acquired immunodeciency syndrome AIDS virus HIV.He also gave detailed descriptions of several complex abdominal parts such as the omentum a fold of tissue lining the abdomen and suggested that the kidneys filter blood to produce urine which travels along ureters to the bladder previously it had been thought that the kidneys filter urine.thirddegree complete aV block dapoxetine plus cialis Exams and Tests The doctor will perform a physical exam.Table compares the two classification systems.


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos
 Yorum #18  | 14 Şubat 2016 04:20 | Alıntı     

JoseAgride

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hey jake Im kinda struggling with the match betting not really sure what to do Reply The best paid online survey websites Sort out your bills You could bag around per dog for an hour walk and its also a great way to keep fit. unsecured loans All rights reserved.Then the discussion just ends there.comracerscotttu. cash loans We have a network of Investors that are willing to provide funds of whatever amount to individuals and organizations to start business and operations. per month total repayable.m. bad credit loan You could use this to show how credit responsible you are.And as described above leads can travel through multiple entities from one lead generator to the next before they are purchased by lenders. quick loans This is why students need to carefully consider their financial circumstances in order to decide if loan consolidation is right for them.Representative.a.ways to pay off your home loan faster Aussie Morley Posted by Tuan Quach on Thursday December Best Lender BDM Moderately Aggressive Risk Profile. instant cash loans APR for a typical payday loan.Personal Loans Unsecured To.
 Yorum #19  | 12 May 2016 00:21 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
The ear does not respond linearly to sound intensity that is a sound which is a million times more powerful than another does not evoke a million times higher sensation of loudness.The organs of the male reproductive system are designed to produce and release billions of spermatozoa throughout the lifetime of a male from puberty onward. generic cialis ventricular tachycardiaThe amount of force per unit area of the muscle and the rate of muscle contraction are similar to the values measured for human muscles.The cast will be changed every weeks to help stretch your tendon.Science Society Picture Library Science Museum c. viagra akgimages Erich Lessing.The Soho outbreak was sudden and vicious starting on AugustIt may not be used in medication orders or other medicationrelated documentation.d.condition of bad abnormal formation of cells dys cialis Perform a thorough examination with attention to the feet.Also reviewed by David Zieve MD MHA Medical Director A.IN VIVO Literally in living tissue.D A L R H A Z I I B N S I N A A N D T H E A R A B R E V I VA L Ayurvedic approach see pp. viagra How often you have sex may have little to do with how satisfied you are sexually Taormino says.The diameter of the normal adult infrarenal aorta is about cm.woman female F viagra Louis Mosby.a thirdgeneration cepha losporin or aminoglycoside for wks For pseudomonal infection use ami noglycoside extendedspectrum penicillin Parenteral thirdgeneration cephalosporin e.Cause is unknown.


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #20  | 29 May 2016 20:49 | Alıntı     

EnriqAgede

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
There are about a dozen such stores onthAvenue S. payday loans direct lenders In many cases the fee may not be substantial but you should do some investigating to make sure that youre not being taken advantage of.Existing to level fees on repayments do the. personal loans Read more Read more The risk Your interest rate might be raised and your credit rating drop if you miss payments.We are here to help you get the money that you need as quickly and simply as possible.discount off the current rate Loans and Financing Remote Deposit Personal NewBridge Bank Greensboro Banks Contains a login form for your NewBridge Bank Business Lite account. payday loans no credit check It is a loan product of our Bank in order to meet the discount demands of our trading customers who are in debtee position in return for Foreign Currency policy bill that has bill guarantee of a valid domestic bank.per cent in.The best CD rates requirements for payday loan are from the month CD that is earning an APY of. bad credit loans I consider Peachy loans to at the top with regards to dealing with customer service.F.USD. payday loans direct lender Please note This is an expensive form of credit and is intended only for shortterm financial needs. This type of loan is expected to be repaid by the next payday hence they are also called payday loans.
 Yorum #21  | 22 Aralık 2016 18:30 | Alıntı     

WilliAducky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
remember high cost short term credit like Sunny is an Financial Management money from offers what you need.She also joined an economic selfhelp group that was part of the programme. cash loans Equal Housing Lender Member FDIC Opens in a new window It pays to DISCOVER Services Cashback Checking SM tied in.Trucking Kabbage financing resembles a line of credit customers only pay for what they use Kabbage Customers Unsecured Loans What to Watch Out For Small Business Blog An unsecured small business loan can be both a blessing and a curse. cash loan prior to applying for loans Hassle Free Auto Loan Quote Car Loans Bad Credit History Zero Down Payment Required Student Car Loans Know More Use our hassle free no credit auto loans quote form and fill your information. Are you based in the US or Canada Our expertise is directed more at Canadian individuals.If you opt out we will not market products or services to you based on information received from other companies in the National Payday Loan Relief Network family except as expressly permitted by law.Yellow can be used in small amount to draw notice such as key words or highlights but not in backgrounds. quick cash loans The discovery of oil in a remote part of Uganda has broken up families ruined crops and torn the fabric of social life In Nyamasoga village Janet Gipatos husband disappeared a year ago.websta.When borrowing money from a bank the process can seem endless not least because you might have to grovel to some jobsworth in a cheap suit. fast cash loans read comments The ambition is to save borrowers up to bn in loan interest repayments between now and March.comhelp see also Kyle Boston Introducing partner audiences Twitter available at httpsblog.reviews Denver CO Work here Claim this business One thing that this company does differently than most others the reason for the two star rating is they required the last days of your bank account transaction history instead of your bank statements which could be inconvenient if you go prepared with the documents you normally need for most other companies.In Alberta B. personal loans for bad credit Depending on your individual banking institutions deposit policies your funds will be available either the same day or may be available the following morning if your bank doesnt credit deposits as available funds immediately.wpengine.co.
 Yorum #22  | 30 Ocak 2017 12:17 | Alıntı     

siohal

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2839, Kayıtlı: 29.01.2017
   ICQ: 217675643,
Amazing!!! I thought что will unsightly. Turk Bas?n?ndan. 20 May?s 2011 » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi
http://flash4fun.com/user/Locsus/
However all regarded as the genius.http://tv-kino.com/user/LocTooto/ Happy destiny !!!


--------------------
 Yorum #23  | 23 Nisan 2017 11:02 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
He told her about his plan in advance.

Despite the absurdity speak. We are really exhausted and starving.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: