Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Beşikçi Hoca İle Kısa Bir Gözlem-A.Kurt  


30-04-2011, 06:40 Kategori: Medya  
Beşikçi Hoca İle Kısa Bir Gözlem-Özgür Politika

Sözkonusu yazının ardından aynı zamanda hemşehrim olan, değerli İsmail Beşikçi ile görüştüm. Kürtlerin mücadele yoluna önemli taşlar döşemiş İsmail Hoca ile Orta Anadolu Kürtlerini ve tabii Çorum Kürtlerini ele alan bir sohbet gerçekleştirdik. Bu sohbetten notlar aktarmaya çalışacağım.

***

Beşikçi Hoca’nın, okuyucularımıza bir kaynak önerisiyle başlayayım: „Birnebun adlı bir dergi var. Orta Anadolu Kürtleri ile ilgili olarak bu dergide pek çok yazı yayımlandı. Orta Anadolu Kürtlerine dair bilgiler de bulunabilir.“ Esasında henüz benim de takip ettiğim bir yayın değil. Bunun suçluluk duygusuyla, dergiye ulaşamayanlara internet adresini vereyim; www.birnebun.com.

Devam edelim... Malum, Çorum Kürtlerinin Kürt sorununa olan ‘duyarsızlığı’, sohbetimizin de en yer kaplayan kısmı. Hoca da esasında bu ‘duyarsızlık’tan nasibini aldığını söylüyor. İskilip’teki hemşehrilerinin, 1970’lerin başlarında kendisinin Kürt sorununa olan ilgisine yönelik olumsuz tavır gösterdiklerini anlatıyor.

Çorum olaylarına bakılırsa; bu şehrin, geçmişinde ilerici güçlerin de varlığını sürdürdüğü bir yer olduğu açık. Bugünse AKP ve MHP’nin daha güçlü olduğu bir döneme tekabül ediyor. Beşikçi Hoca, ben bu minvalde tespitlerde bulunurken, üslubuma itiraz etti ve bazı toplumların ‘ilerici’ ve ‘gerici’ olarak yaftalanmasının, en azından bu sözünü ettiğimiz gerçekliklerin veri alınarak yapılamayacağını dile getirdi. Olguları, olgusal ilişkileri saptamak ve ardından bunları yorumlamanın daha doğru olacağını söyleyen Beşikçi Hoca, Çorum’daki siyasal kültürün ve siyasal eğilimlerin diğer Anadolu şehirlerinden farklı olduğu kanısında da, değil. Zaten kendisi, benim kadar ‘önyargılı’ da değil!

Çorum’daki ve diğer O. Anadolu kentlerindeki Kürtlerin, Kürdistan Kürtlerinin talepleriyle örtüşen beklentileri yok. Beşikçi Hoca, Çorum’daki Kürtleri ‘asimile olmaları için sürgün edilmiş Kürtler’ olarak tanımlıyor ve asimilasyona direncin de bu topraklarda vuku bulmadığını anlatıyor. Yine de umudunu koruyan Beşikçi Hoca, son 25-30 yıllık mücadelenin buradaki Kürtlerde de milli bir bilinç yarattığını, ekliyor.

Çorum’da yaşayan bir Çorumlu değil ama, ‘Çorum’dan göç etmiş bir Çorumlu’da daha yoğun olarak sosyalizme veya Kürt sorununa duyarlılığa rastlanabiliyor. Hoca, bu durumun, Çorum’dan Avrupa’ya giden Kürtlerin, Avrupa kentlerinde devrimci-demokratik düşünceyle karşılaşmalarından başka bir gerekçesi olmadığı görüşünde. Ayrıca Hoca, Avrupa’dan gerilla hareketine katılan pek çok Çorumlu Kürdün olduğu bilgisini de paylaşıyor.

Ayrıca, her ne kadar siyasallaşmış talepleri olmasa da, buralardaki Kürtler özlerini inkara girişen bir psikolojide değiller. Kürtçe müziğini dinleyip, Kürtçe sohbetini yapıyorlar. Kürtlüklerinin bilincinde olmalarına rağmen; MHP’ye eğilimli olanlarının dahi bulunmasını da konuştuk İsmail Hoca ile: Asimilasyona karşı direncin olmamasına bağlıyor ilk olarak. Ardından, buradaki Kürtlerin günlük hayatı ‘doğal olarak’ yaşadıklarını ve haliyle devletin de, asimilasyonun zamanla gerçekleşeceğini fark ettiği için baskıya, şiddete gerek duymadığını söylüyor. Beşikçi Hoca’nın önemli bir uyarısı da var: Asimilasyona direncin alt yapısı sağlanmadığı takdirde, Orta Anadolu Kürtlerinin ‘böyle gelmiş böyle gider’ bir hayat süreceğine ve Kürtlüklerinin de bir zaman sonra ‘sona ereceğine’ dikkat çekiyor. Hoca’nın kısa ama anlamlı önerisi ise; ‘’asimilasyona karşı direncin geliştirilmesi ve böylece de siyasal bilinçsizliğin aşılmasını sağlamak’’ yönünde.

***

‘’Siyasal bilinçsizliğin asimilasyona dirençle’’ sağlanacağında, hemfikiriz Hoca ile. Lakin, zamanlaması konusunda sanıyorum ikimiz de pek ümitli değiliz. Çok zaman gerekiyor, çünkü çok yol gerekiyor. Öngörüm; Kürdistan’daki mücadele ne denli hareketlenir ve somut kazanımlara gidilirse, Orta Anadolu Kürtleri içindeki ‘duyarsızlık’ da, ‘eşzamanlı’ ilga olabilir. Lakin bu, bir beklentiden ziyade saptama olmalı. Asıl olansa, bu hareketlenme ve kazanımlara daha az sürede şahit edilmemiz için, O. Anadolu Kürtlerinin de bütünsel bir dayanışması gerekebilir. Bu dayanışma nicelik olarak belki ehemmiyet taşımayabilir fakat ‘’Türk toplumuyla daha yakın olmaları’’ bile, çok açıdan bu katılıma ihtiyaç duyulduğunu düşündürüyor.

Zaten faşizmden sıyrılmak da pek basit değil. Her zerresi kanlı ve ifna etmeye dayalı bu ideoloji hüküm sürerken omuz vermeyenler, canları tehlikedeyken hasret kalırlar, uzan(a)mayan omuzlara. Örnek Çorum olacaksa; geçmişinde, yeterince faşizmin mağduru olmuştur da zaten. Hitler’e sessiz kalan rahibi tekrar etmemek için; O. Anadolu Kürtleri, Kürdistan Kürtleriyle aynı hassasiyetlerde buluşmalı; bir an önce ve hele de şu günlerde!

ALİ BARIŞ KURT


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 3)
  |   Okuma: 1475   |   Yorum: (2)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 15 Ocak 2017 13:17 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Запостился на страничке от того что зацепило.
На сколько просто банальный ремонт холодильника преобазовать в незаурядное событие.
Достойный выгодный ремонт холодильников дорого в Капотне Достойный Московский ремонт холодильников дорого в Печатниках Оптимальный Московский ремонт холодильников за доллары в Железнодожный А сие как прикажете называть?
Причем холодильник имеется у каждого. Я знаю о чем глаголю, ремонт не каждому то и необходим.
http://bjljny.com/home.php?mod=space&uid=43143 http://bbs.tjgfl.com/home.php?mod=space&uid=9972 Besikci Hoca Ile K?sa Bir Gozlem-A.Kurt » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #2  | 30 Ocak 2017 10:02 | Alıntı     

siohal

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2839, Kayıtlı: 29.01.2017
   ICQ: 217675643,
Wonderful! Я предпологал что will be unsightly. Besikci Hoca Ile K?sa Bir Gozlem-A.Kurt » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi
http://kinodeluxe.ru/user/LocDum/
But written regarded as the genius.http://pazitiva.net/user/Locexide/ Happy destiny .


--------------------

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: