Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

17 yıl Sonra Tekrar Özgür Gündem  


31-03-2011, 15:53 Kategori: Medya  
ÇAĞDAŞ KAPLAN

1990'lı yıllarda verdiği haberlerle gizlenen gerçeğin ortaya çıkarılmasında önemli bir misyon üslenen gazete 20 yıllık Kürt basın geleneğini geçmişin birikimiyle geleceği taşımak için 4 Nisan'da bayilerde olacak.

Özgür basın geleneğinin en önemli simgelerinden olan ve yayına girdiği dönemde Kürt coğrafyasında çatışmalı sürecin en fazla yoğunlaştığı 1990'lı yıllarda manşetine taşıdığı ve yer verdiği haberlerle yürütülen kirli savaşın birçok gerçeğini ortaya çıkartan Özgür Gündem gazetesi 4 Nisan'da yayın hayatına yeniden merhaba diyecek. Yayın hayatına 30 Mayıs 1992'de İstanbul'da başlayan ve yayın yaptığı süre boyunca büroları defalarca basılan, 30'u muhabir olmak üzere 76 çalışanı öldürülen Özgür Gündem gazetesi 14 Nisan 1994'te kapatıldı. Hakkında üç kez 30 gün, 15 kez 15 gün, iki kez 10 gün olmak üzere toplam 20 davada kapatma kararı çıkan, gazetecileri ve editörler toplam 147 yıl hapis cezası ve 21 milyar lira para cezasına çarptırılan Özgür Gündem yayın yaptığı dönemin koşulları itibariyle Kürt basını için günlük yayın yapan gazete ihtiyacını doldurdu. Kapatılmanın ardından 'Özgür basın geleneği' çeşitli isimler altında devam ancak Özgür Gündem bu günlerde vizyonda olan 'Press' filminde de anlatıldığı gibi Kürt basını için sembol olarak kaldı.

'Özgür Gündem Kürt basınını dünyaya tanıttı'

Okuyucularına yeniden 'merhaba' demeye hazırlanan Gündem gazetesinin çalışanı ve Günlük Gazetesi Ankara Temsilcisi Hüseyin Aykol, geçmişten günümüze bir köprü olarak Gündemi 4 Nisan'da tekrar çıkarmaya başlayacaklarını söyledi. Aykol, gazetenin yayın yaptığı dönem boyunca yaptığı haberler ile büyük yankılar uyandırdığını hatırlatarak, Özgür Gündem'in Kürt basını açısından bir simge haline geldiğini belirtti. Gazetenin kapatılmasının ardından yine özgür basın geleneği içerisinde birçok farklı sıfatla ve yeni isimlerle yeniden çıktığını ifade eden Aykol fakat Özgür Gündem isminin bir simge haline gelmesinden kaynaklı diğer çıkan günlük gazetelerinden her zaman Özgür Gündem ismi ile anıldığına dikkat çekti. Aykol; "Günlük Gazetesi olarak ikinci yılımızı doldurduk. Ancak, herkes bizi Özgür Gündem olarak biliyor. Çünkü Özgür Gündem Kürt basınında bir simgeydi" dedi.

Gündem sürprizlerle geliyor

Özgür Gündem gazetesi ile yaşanılan sancılı ve çatışmalı süreçte Kürt halkının sesi olmaya çalıştıklarını ve bunun bedellerini de en ağır şekilde ödediklerini belirten Aykol, şu an içinden geçilen siyasi atmosferin de Türkiye açısından yine hem Kürtler hem de Ortadoğu açısından çok önemli olduğunu söyledi. Aykol, böylesi önemli bir süreci karşılamak için yeniden geçmişin birikimi ile Özgür Gündem'le yürüyeceklerini kaydetti. Gazetenin künyesinde ve yazar kadrosunda önemli değişiklikler ve sürprizler olduğunu da aktaran Aykol, "Kendi geleneğine layık bir gazete çıkaracağız. Yazar kadromuz da değişiklikler olacak. Gazetemizin künyesi de değişecek. Daha çok haberi olan daha çok tavır alan bir gazete yayınlamak amacındayız. Türkiye'de özgür basın tarihinin 21. yılında geçmişten bu güne özgür basın geleneğimizde gazetelerimiz ve gazeteciler olarak kazandığımız deneyim ve birikim ile 4 Nisan'da yeni bir Özgür Gündem ile okuyucumuz ile buluşturacağız" dedi.

Özgür basının simgesi: Özgür Gündem

Kürt basın tarihinde önemli bir dönemeç olan 1990 yılında haftalık Özgür Ülke yayın hayatına başladı. Ardından ise 30 Mayıs 1992'de Özgür Gündem gazetesi günlük olarak yayınlanmaya başladı. Bölgede süren çatışmalar ve özel savaşın aktörleri JİTEM, kontrgerilla, Hizbul-kontranın katliamlarını herkesin sustuğu bir dönemde gündeme getiren gazete önemli bir misyon edindi ve devlet şiddetinin hedefi haline geldi. Gazetenin yayına girdiğinin 7. günü Diyarbakır muhabiri Hafız Akdemir katledildi. Ferhat Tepe, Nazım Babaoğlu başta olmak üzere 30 muhabiri öldürüldü. OHAL'e girişi yasaklanan gazetenin dağıtımını üstlenen dağıtımcıları öldürüldü ve sadece 2 yılda 76 çalışanı JİTEM ve Hizbul-kontra cinayetleriyle öldürüldü. Çalışanları, okurları ve dağıtıcıları üzerinde tam bir terör estirildi. Hakkında üç kez 30 gün, 15 kez 15 gün, iki kez 10 gün olmak üzere toplam 20 davada kapatma kararı çıktı. Muhabirleri ve editörler toplam 147 yıl hapis cezası ve 21 milyar lira para cezasına çarptırıldı.

21 yıldır süren gelenek

17 Nisan 1994'te kapatılan gazetenin ardından 'Özgür basın geleneği' çeşitli isimlerle devam etti. Baskı sansür ve cinayetlerin durmadığı 21 yıl boyunca 30'da fazla gazete kapatıldı. Çalışanların yüzlerce yıl hapis cezası verildi. Özgür Gündem'in ardılı olan Özgür Ülke gazetesi 28 Nisan 1994 yılında yayına başladı. Gazetenin üç bürosu 3 Aralık 1994'te bombalandı. Saldırılarda Ersin Yıldız yaşamını yitirirken gazetenin 21 çalışanı da yaralandı. Bombalama emrinin dönemin Başbakanı Tansu Çiller tarafından verildiği belgeleriyle ortaya çıktı.


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 1)
  |   Okuma: 1253   |   Yorum: (2)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler: