Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Hürriyetlerin Düşmanı Hürriyet  


29-11-2010, 17:33 Kategori: Medya, Mehmet Sebatlı  
Hürriyetlerin Düşmanı Hürriyet

Mehmet Sebatlı

Zap yenilgisini, ordunun kaybolan itibarini ve PKK’nin kazanmış olduğu prestiji içine sindirmeyeceği belliydi. Hürriyet herhangi bir gazete değildir. Cumhuriyet gazetesi kadar eski olmasa bile, ondandaha çok devletçi olup, ondan daha çok rejim mühendisliği yapar. Hürriyet devletin reflekslerini yansıtmasıyla öteki gazetelerden farklıdır. Hürriyet devletin basın birimi, sözcüsü, bekçisi ve akil hocasıdır.

Hürriyet, daima darbe taraftarı ve kollayıcısı olmuştur. Hiçbir cunta Hürriyet'i üzmemiş tam tersi mutlu etmiştir. Mayıs 1969'da 1 milyon tiraja ulaşıyor ama bu uzun sürmüyor, 1970'te tiraj aniden 320 bine düşüyor. Çünkü basın tarihinde bir ilk yaşanmış, Hürriyet’in başına bir asker gelmişti. 1960 ihtilalinin kudretli kurmay binbaşısı Orhan Erkanlı 2 yıl Hürriyet'in yayın yönetmenliğini yaptı. Aslen Yahudi olan Erol Simavi, ağabeyi Haldun Simavi'den yardım istese de sonuç değişmiyor. Bu tipik örnek,Hürriyet'in yayın anlayışının deşifresidir. Hürriyet tarihi bu tür olaylarla örülüdür. Zamanına göre şerbet dağıtmasını bilen dengelerin adamı Ertuğrul Özkök, romantik cümlelerle darbe sempatisini satır aralarında yazarken, yeri gelince de 12 Eylül’ün nispi yanlışlarına değinir.

Asker olur, yargı olur, siyaset yapar...

Hürriyet, adının tersine daima özgürlük aleyhtarı yayınlar yapar. Örneğin “Türklüğü” eleştirilerden koruyan, düşünceyi suç sayan TCK’nin 301.maddesinin kaldırılması yönünde tavır takınmaz. O’nun idealindeki Türkiye’nin resminde sopalı devlet, uysallaştırılıp uyuşturulmuş halk vardır. Düşünce özgürlüğü, hapishane şartları, ölüm oruçları Hürriyet'in gündemine asla girmez. Bir mektuptan; bir folklor gösterisinden veya ilkokul çağındaki Kürt çocuklarının okyanusun öbür yakasındaki uzaklıkta söyleyeceği bir şarkıdan bölücülük çıkarabilir. Uğur Kaymaz Hürriyet’e göre eli silahlı bir teröristtir; katil polisler aleyhinde açılan mahkemede Uğur’un 12 yaşında bir çocuk olduğu anlaşılınca da Hürriyet alışılagelmiş tavrını, daha doğrusu tavırsızlığını sergileyerek, olayı haber değerini görmek istemez.

Orduyu kutsayan, Mustafa Kemal’i ve reformlarını ölümsüzleştiren Hürriyet, bürokratik oligarşiyi üzmemeye endeksli yayınlarına, halktan kopuk ve halkın sorunlarından uzak kalmaktadır. Halkın değil,seçkinlerin gündemini önemser. Küçümsediği halkı, “Göbeğini kaşıyanlar” olarak alçaltmaktan geri durmaz; o halkın bir çocuğu dağdaki çatışmalarda ölünce de halkı hatırlar. Kışkırtıcı yayınlarıyla aynı halkı Kürt ve gayri Müslimlere karşı istediği yönde harekete geçirebilmektedir. Bunun için Web sayfasındaki Kürt karşıtı okuyucu yorumlarına bakmak yeterli. Birkaç çocuğun okul bodrumunda namaz kılmasını ülke meselesi halinde haber yapar. Zira halka olduğu kadar onun inançlarına da uzak ve soğuktur. Eski resimleri yeniymiş gibi sunar. Bunları yaparken, yani halkı rejimin hassasiyetleriyle kışkırtmaya çalışırken en çok kullandığı değişmez başlıklar şunlardır: “Densize bakin”, “Bayrak tahriki”, “Bebek katilleri”, “Barzani’den küstahça sözler!”, “DTP provokasyonu”, “PKK oyunu”, “Sünnetsiz çıktı”, “Silah komşudan”, “Yunan uyandı”, “Ermeni dölü” vb.

Görmediği gerçekler, gösterdiği yalanlar

Türk askerini ve ordusunu övgüleriyle göklere çıkaran Hürriyet, tüm çatışma haberlerinde Genelkurmay Basın Bürosu gibi hareketederek gerilla kayıplarını katlarken, asker kayıplarını görmezden gelir. Askeri“şehit” ilan eder, gerillayı ise “ölü ele geçirilen terörist.” Her çatışmada enaz 40-50 gerillayı öldüren Hürriyet, 24 yıllık savaşın tüm kayıplarını ise PKK’ye yüklemeyi unutmaz. Bir çocuğun bile fark edebileceği bu tersyüz hesabı aleni yapmasının nedeni halktaki uysallık ve şovenizme karşı bas döndürücü saflığıdır.

Gözaltında kaybedilenlerin yakınlarından oluşan Cumartesi Annelerini görmezden gelerek onlara karşı Cuma annelerinin sokaklara dökülmesi olayları da Hurriyet’in ürünüydü.

Cizre’de insanlık panzerle sürüklenirken,Şirnak’ta çatışmada katledilen gerillaların kafaları gövdelerinden kesip eline alarak fotoğraf çeken cellat askerleri kahraman olarak niteleyen de Hürriyet”ti. Kürdistan’ın dört bir yanında yakılan köylerin ve ormanların dumanları göğü kaplarken sessiz kalan Hürriyet, 1987 yılından beri hep ayni resim ve propagandaya sarılarak Kürt gerillasını “bebek katilleri” olarak lanse etti.

Hürriyet’e göre Türkiye’deki faili meçhul cinayetler Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, A.Taner Kışlalı ve Necib Hablemitoğlu cinayetinden ibarettir. Aralarında 70’lik dede Musa Anter’in de bulunduğu 65 Kürt gazeteci ve muhabirinin, en az 8 bin dolayında yurtsever Kürdün faili meçhul cinayetlere kurban gitmesini bugüne kadar sayfalarına yansıtmaz.

Paranoyaları: Kürtler, Sosyalist sol, Azınlıklar ve İslamiyet’tir

Yakında 60.yayın yılını (İsrail’in devlet olarak kurulduğu 1948 yılından beri yayınlanıyor) kutlayacak olan Hürriyet'e göre Türkiye'de sadece Türkler yaşamaktadır. Bunu, “Türkiye Türklerindir' şeklinde logosuna taşıyarak basta Kürtler olmak üzere ülkede yasayan 26 farklı halk grubuna saygısızlık yapar. Lider olarak sadece Atatürk’ü, halk olarak Türkleri, dil olarak sadece Türkçe’yi görür.Kürdistan Hürriyet için tabii ki Güneydoğu’dur. Tüm 70 milyonu temsil iddiasındaki Hürriyet, üzerine basa basa “Hürriyet, Türkiye'dır.” Veya 'Biz 70 milyonluk bir aileyiz,' demektedir. Oysa bu ailede kardeşlerden birinin adı olmamasına, dili ve kültürü önünde engellerbulunmasına rağmen Hürriyet bunu göremez, aksine bu kardeşin kendini ifadeetmeye çalışmasını sürekli olarak “bölücülük” şeklinde deşifre ederek savcılaradava açma işareti verir.

Kendisini “Türkiye” olarak lanse eden Hürriyet’in yazar kadrosunda tek bir Kürt yoktur. Soyunu inkar eden Türkleşen gizli Kürt var mı bilmiyorum.

Gururlanacağına üzülür, kınayacağına empati yapar

Gazetecilik yapmaktan çok siyaseti dizayn etmeye çalışan Hürriyet, her mühendislik denemesinde çuvallamaktadır. Secimler öncesinde devletin bekası için milliyetçi hükümet senaryoları çizer. Kamuoyunu yönlendirmeye kalkışır ancak çoğu defa yüzüne gözüne bulaştırır. Tahminleri gerçekleşmeyince başta Özkök olmak üzere tüm yazar kadrosu pişkinlik göstererekyeni duruma uygun pozisyon almakta gecikmezler.

Susurluk, Şemdinli, çöplükte bulunan bombalar,banka hortumlayan, televizyonlara çıkıp kahraman edasıyla askeri nutuklar veren emekli general çeteleri, Sauna çetesi, Atabeyler ve en son Ergenekon gibi tüm oluşumlar Hürriyet yayın politikasının koruması altında ve garantörlüğündedir.Bunlarla ilgili haberler asla manşet olmadıkları gibi sürekli eksik bilgilerle üstü örtülmeye çalışılır.

Hrant Dink cinayetinde Özkök, “Bu çocukları anlamalıyız” mealinde katili koruyucu sözler yazarken, Şemdinli’de iki astsubay ve bir itirafçıyı halk suçüstü yakaladığında Ahmet Hakan, kitapevine bombanın kitapevi sahibi Seferi Yılmaz tarafından atılmış olabileceğini ima etmişti.

Cumhuriyet tarihinin en önemli uluslararası başarılarından olan, Türkçe’yi ve Türk edebiyatını dünyaya tanıtan Orhan Pamuk'un Nobel edebiyat ödülü almasına sevinmeyen Hürriyet, başyazar dahil tümyazar kadrosu, Pamuk’u hedefleyen yayınlar yaptı.

Özkök gazeteci mi, komutan mı, iş bağlayan mı?

Okyanusun ötesinde Kürtleri sayfalarına taşıyan bir gazete haberine karşı ‘alçakça’ kampanyalar düzenlemek bir gazetenin işi değildir. Irkçı bir parti veya derneğin yapacağı bir şeyi basın adına bir gazetenin yapması utanç vericidir. Demek ki bir Kürt savaşçısının hayvan sever olması onu öyle görmek istemeyen Hürriyet’e büyük acıvermiştir. Kürd gerillasının dünyaya romantik olarak gösterilmesi en çok Özkök’e dokunmuş. Galiba romantizm denilince onun aklına sadece Paris’te geçirdiği lümpen gençlik günleri geliyor. Gabar ve Oramar’da verilen askerkayıpları sırasında gazetenin başındaki Özkök hızını alamayarak F-16 uçaklarını havalandırıp Erbil üzerinden alçaktan uçurmak, “Türkiye’nin gücünü” onlara(Kürtlere) göstermek isteğini yinelerken ordu komutanı havalarına girmişti. O günlerde asker cenazeleriyle sisli hava yaratan bu gazetenin patronu ile hükümet arasında rafineri ve sigara üretimi için pazarlıklar yapılıyordu. Patron ahtapot gibi büyümek, Özkök kan üzerinden koltuğunu sağlama almak istiyordu. Aralık’taki ilk hava harekatıyla, “Konu komşu bilsin,elimiz ağır”dır türünden manşetler yazmak, kendini bir yerlere kanıtlamaya çalışan birinin hezeyanlarından başka bir şey değildir. Logosunda “Türkiye Türklerindir”ırkçılığı bulunan gazetenin yayın yönetmenliğini yapan kişinin anne vebabasının Türk değil, Bulgar göçmeni olduklarını unutmayalım...
 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 0)
  |   Okuma: 2157   |   Yorum: (666)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 26 Ekim 2013 23:50 | Alıntı     

apedeegomap

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
nqZbvkZaZjpq Canada Goose Jakke
hfZhaxZpZahh Parajumpers Antwerpen
xuZezcZmZodm Parajumpers Jacka
jyZfylZpZzuc Canada Goose Sale
mrZqgxZuZsfc Timberland Schuhe
fnZoxeZqZqay Abercrombie Doudoune
alZhmfZxZngr Canada Goose Outlet
yvZshlZtZvya Canada Goose Sale
qhZsjuZqZvik Canada Goose Outlet
jkZqpbZlZrtr Moncler Jakker
 Yorum #2  | 27 Ekim 2013 08:19 | Alıntı     

StesIroDese

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
akZgqoZcZrrl Moncler Jacken
qvZxpbZwZcog Canada Goose B酶rn
eoZfavZhZhwf Timberland Madrid
gnZfmoZoZoef Canada Goose Jassen Dames
bdZuccZnZuvl Parajumpers Jakke
viZkbtZjZhum Cheap Uggs
auZcxyZoZsux Doudoune Polo Ralph Lauren
hkZzyxZhZdcb Canada Goose B酶rn
wzZkteZkZxsj Doudoune Canada Goose
baZqqfZrZpux Doudoune Polo Ralph Lauren
 Yorum #3  | 27 Ekim 2013 08:57 | Alıntı     

SimeAspes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ahZhfrZaZkjj Doudoune Canada Goose
yqZieyZmZcac Moncler Jacken
raZhsuZxZzlr Parajumpers Kodiak
gsZgynZoZjza Timberland Sko
fjZwejZaZunm Canada Goose Jassen Dames
dpZzllZpZwvo Canada Goose Rea
wfZzaoZaZnrj Ugg Australia
ewZwbyZsZcck Canada Goose Jakke
vqZwrvZiZnxx Parajumpers Long Bear
pjZdcuZjZmov Canada Goose B酶rn
 Yorum #4  | 27 Ekim 2013 09:07 | Alıntı     

Triddixinsony

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
uaZkcyZqZukk Giubbotti Peuterey
szZjfsZfZcfz Parajumper Jakke
akZtgoZlZyyd Giubbotti Peuterey
vtZlivZnZgrt Cheap Uggs Canada
fpZakmZnZxqz Woolrich Online
ouZedqZeZoks Ugg St酶vler
znZwdvZnZpio Canada Goose
iqZdzrZuZyrr Canada Goose
hpZqgoZcZjhp Woolrich Online
dnZuibZxZjms Moncler Toronto
 Yorum #5  | 27 Ekim 2013 10:31 | Alıntı     

immuffevA

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
asZgeqZtZnwl Timberland Schuhe
lfZetbZrZvrp Bottes Ugg
hdZwspZnZbkv Bottes Ugg
spZdpuZnZjob Woolrich Jacken
yqZlioZjZhqm Ugg Schweiz
xbZnltZdZcly Bottes Ugg
uaZxzdZmZqeb Ugg Switzerland
wsZokxZqZmov Nike Free
poZccpZiZvjf Nike Free
evZtvaZbZszz Bottes Ugg
 Yorum #6  | 28 Ekim 2013 00:09 | Alıntı     

CetResseake

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xvZxxdZyZhzn Uggs Salg
weZbxbZfZyeu Isabel Marant Schuhe
lzZmvpZdZpec Belstaff Espa帽a
tcZurkZcZfsk Woolrich Outlet
uqZfehZuZwkt Parajumpers
enZbboZuZegh Canada Goose Sale
egZywaZjZqlj Belstaff Bags
vhZzpgZeZxgg Isabel Marant Schuhe
uwZsttZvZqgd Isabel Marant Schuhe
frZxktZfZsxy Botas Ugg
 Yorum #7  | 28 Ekim 2013 11:31 | Alıntı     

Liaibepeeme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
prZeihZtZybg Woolrich Jassen
ffZozsZgZnqp Ugg Italia
mjZmamZcZvch Peuterey Outlet
spZagkZbZekq Barbour ελλαδα
olZnynZcZwaz Barbour Uk
pfZhelZnZuxk Ugg Sko
muZvcmZvZnkn Parajumper Jacka
lzZnkhZgZauc Ugg Australia
fpZldeZgZbmq Ugg Italia
soZfmbZdZaxo Woolrich Jassen
 Yorum #8  | 28 Ekim 2013 13:45 | Alıntı     

Obtaitadveday

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xyZfscZzZqpj Canada Goose Jacka
lmZinfZpZdhj Canada Goose Jacka
tvZlzbZtZqia Uggs
ddZthdZwZbvx Belstaff Milano
hxZmbmZdZbbx Woolrich Jacken
jgZsncZoZzhz Ugg Australia Pas Cher
vqZofyZpZgqh Canada Goose Jacka
dfZsmhZgZmkz Canada Goose Suomi
ssZbgeZjZmdx Canada Goose Suomi
vnZzqdZpZmux Botas Ugg Baratas
 Yorum #9  | 29 Ekim 2013 10:32 | Alıntı     

oppograrf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
amZltoZfZoor Doudoune Canada Goose
nwZdozZzZmxx Doudoune Canada Goose
ehZivqZzZnok Parajumpers Amsterdam
taZhymZlZraz Canada Goose Doudoune
onZcetZgZqmk Moncler Milano
dgZpdnZtZelp Moncler Schweiz
yrZxzpZqZwps Canada Goose Prix
rhZlccZeZjov Canada Goose Italia
seZoaqZkZplj Parajumpers Jakke Dame
juZmfmZdZelh Moncler Jacka
 Yorum #10  | 30 Ekim 2013 01:33 | Alıntı     

tearcixettism

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
isZcurZkZqcf Woolrich Jassen Sale
snZuakZwZbjs Moncler Uk
czZbhwZuZyel Timberland Kengät
xiZpamZlZdwh Canada Goose Outlet
hnZgbdZqZapw Parajumpers Antwerpen
oxZovgZvZfdh Canada Goose Jacket
nfZpnmZyZyrn Timberland Suomi
raZnipZtZfcf Timberland Suomi
jmZecaZfZify Woolrich Parka
fzZhnoZcZpid Canada Goose Jacket
 Yorum #11  | 30 Ekim 2013 03:35 | Alıntı     

HinaavaitslaH

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ygZnpaZkZqob Canada Goose Jakke
itZsqdZnZcwg Uggs Uitverkoop
hxZleeZuZrwf Parajumper Jacka Dam
csZgmjZjZhrb Barbour Italia
eeZaylZcZsgd Moncler Online Shop
saZsqtZkZbbh Moncler Online Shop
gfZzsrZjZpuh Ugg 蔚位位伪未伪
niZeqjZeZkvd Cheap Ugg Boots Uk
awZugbZkZeca Isabel Marant Schoenen
asZryjZsZwjm Belstaff Paris
 Yorum #12  | 30 Ekim 2013 06:34 | Alıntı     

RiliBreed

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ptZlumZkZqeo Parajumpers Jakke
bdZphmZeZohv Uggs
yaZjxjZsZgvs Moncler Femme
jfZndbZjZqia Parajumpers Jakke
nsZdnvZuZyja Parajumpers Norge
ptZanrZyZnny Parajumpers Herren
ncZumcZeZocl Uggs
nrZloyZdZsal Timberland Deutschland
khZykhZtZwts Canada Goose Jassen
kjZljmZxZvly Moncler Rea
 Yorum #13  | 30 Ekim 2013 12:44 | Alıntı     

apedeegomap

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mqZfxwZfZwnm Botas Ugg
goZvoiZhZocj Moncler Jakker
ieZnpnZeZquz Woolrich Parka
vlZsyuZoZkev Canada Goose Outlet
lfZxaqZpZycv Parajumpers Jakke
olZuqyZxZraa Moncler Jakker
ywZfvyZfZube Abercrombie Doudoune
ozZjczZpZfgf Woolrich Jassen Sale
wqZsnkZuZjld Abercrombie Doudoune
wgZhxbZuZfba Parajumpers Jakke
 Yorum #14  | 30 Ekim 2013 14:14 | Alıntı     

Snopayaxosy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
zsZzmsZyZhvi Canada Goose Doudoune
qhZufwZlZhex Stivali Ugg
qcZillZoZyja Canada Goose Doudoune
tkZpasZoZnoh Canada Goose Italia
fqZfqkZyZuns Canada Goose Antwerpen
tsZqugZuZfwt Canada Goose Rea
khZkcmZlZqja Parajumpers Jakke Dame
isZejlZaZiwv Canada Goose Prix
djZwapZdZfmx Moncler Jacka
unZtleZvZuvy Canada Goose Jacke
 Yorum #15  | 30 Ekim 2013 21:26 | Alıntı     

Immitothe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ofZhydZgZbaf Moncler Femme
wzZzjuZuZdvo Parajumpers Jakke
awZfktZsZecb Woolrich Parka
geZgliZqZvfk Woolrich Jas
tyZmrpZoZcon Ugg Schweiz
qdZmucZeZvxp Peuterey Giubbotto
heZjvbZeZpbb Woolrich Jas
jiZggnZvZilh Parajumpers Sale
xpZhnfZwZjcl Canada Goose Jassen
ogZjnkZdZscf Peuterey Giubbotto
 Yorum #16  | 1 Kasım 2013 05:37 | Alıntı     

sonEnsunsecom

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
pxZwrcZnZxsl Uggs Outlet
ghZfuoZuZipv Woolrich Antwerpen
ogZrcpZuZgfu Canada Goose
euZuirZxZjsk Woolrich Jacken
seZjyaZkZtfn Uggs Outlet
taZkbuZbZogm Moncler Femme
tcZxpcZtZvus Hollister Jacke
bkZrnuZdZdta Pjs Norge
ndZkhaZjZjbk Woolrich Jacken
qyZudpZyZlsq Isabel Marant Uk
 Yorum #17  | 1 Kasım 2013 07:20 | Alıntı     

alendlamSpope

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rfZclcZrZjjt Canada Goose
qnZtadZmZslb Hollister Jacke
clZaqaZbZrnm Canada Goose Coats Uk
sbZgdvZvZcph Pjs Norge
sjZkvnZmZmyz Moncler Homme
mvZzzwZxZoii Ugg Keng盲t
ehZikzZaZpts Woolrich Antwerpen
xiZjohZaZjhz Isabel Marant Sneakers
mgZfsyZrZxpd Canada Goose Coats Uk
tjZukqZsZgdz Ugg Ale
 Yorum #18  | 1 Kasım 2013 11:59 | Alıntı     

Triddixinsony

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
brZnreZvZazm Moncler Toronto
tfZjzgZxZafv Canada Goose Jakke Dame
geZcncZkZgpd Moncler Montreal
wkZfpnZxZsas Doudoune Hollister
xhZlkcZeZyad Barbour Milano
ojZirxZsZmlr Woolrich Jakke
geZqmaZnZstb Doudoune Ralph Lauren
rdZfofZpZvql Parajumpers Homme
adZaniZjZyzs Parajumper Jakke
ivZbejZqZqrj Uggs Kopen
 Yorum #19  | 1 Kasım 2013 15:23 | Alıntı     

coksMyclold

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jvZptwZhZqvz Uggs Outlet
olZpvjZiZakb Ugg Outlet Canada
vhZucvZiZlil Uggs Sale
xeZbvsZyZknd Uggs Sale
nkZftcZlZbuf Uggs Outlet
tmZomaZwZskf Uggs Sale
soZitsZvZzmc Ugg Outlet Schweiz
uiZlspZxZsfn Ugg Outlet Canada
ivZlymZpZcyj Cheap Uggs Uk
qyZszlZcZlvj Ugg Australia España
 Yorum #20  | 1 Kasım 2013 23:06 | Alıntı     

ovawsvogs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
nkZrhuZwZmek Canada Goose Sale
hjZbptZgZuvj Woolrich Parka
wmZgnlZsZtfv Isabel Marant Schuhe
qfZbriZtZeeu Woolrich Parka
kyZeegZdZgld Cheap Uggs
stZstfZtZmgh Botas Ugg
tkZezjZlZiky Canada Goose
nxZutqZdZzpv Isabel Marant Schuhe
jzZmtdZzZspg Spaccio Woolrich Bologna
pzZvoyZiZzay Parajumpers
 Yorum #21  | 2 Kasım 2013 00:39 | Alıntı     

immuffevA

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
feZbagZrZnls Ugg Switzerland
fcZdwrZmZwif Bottes Ugg
xzZshjZcZcoj Ugg Switzerland
mdZrviZiZuyg Nike Free
hqZvvxZpZrsf Nike Free
rzZfjmZtZhpj Nike Suisse
orZixnZsZqom Nike Free
sxZzyiZqZszf Ugg Switzerland
neZilsZaZiax Ugg Switzerland
ewZsppZkZyvt Ugg Switzerland
 Yorum #22  | 2 Kasım 2013 04:24 | Alıntı     

Immitothe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wcZyajZyZvvu Timberland Canada
wtZprsZfZdvt Parajumpers Norge
sxZhreZxZjqp Parajumpers Long Bear
rnZvybZaZvny Parajumpers Danmark
mxZbksZpZcqz Ugg Canada
bmZqfxZxZdlq Parajumpers Danmark
uwZvtqZlZikr Timberland Deutschland
gnZkcrZkZtac Canada Goose Tilbud
gvZgchZdZbco Moncler Femme
zgZvtdZrZfyx Uggs
 Yorum #23  | 2 Kasım 2013 07:09 | Alıntı     

CetResseake

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hoZresZxZzcq Belstaff Bags
azZwmqZpZvjo Isabel Marant Schuhe
ruZwjaZuZgsh Belstaff France
smZtqoZzZpii Parajumpers
zqZshkZbZags Parajumpers
hfZrcmZtZgnz Parajumpers
hbZzemZgZisv Uggs Canada
yiZusqZoZlhv Woolrich Outlet
cjZxhyZbZqzi Uggs Wien
rzZzmtZpZjtf Spaccio Woolrich Bologna
 Yorum #24  | 2 Kasım 2013 08:24 | Alıntı     

oppograrf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tdZrxeZcZamv Moncler Schweiz
kyZuuzZsZwsd Abercrombie And Fitch Jacke
wpZvzqZnZiab Canada Goose Jacke
vtZkkkZeZrez Canada Goose Antwerpen
yfZiiqZyZssx Moncler
dxZgapZoZwqi Canada Goose Doudoune
zzZdweZiZgna Canada Goose Jakke
ltZuzyZcZyfp Ugg Outlet Canada
zrZvdkZrZhrz Parajumpers Jakke Dame
xwZxovZxZfyc Parajumpers Sale
 Yorum #25  | 2 Kasım 2013 20:07 | Alıntı     

MypetortHor

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
nuZpgjZuZsih Ugg Outlet Canada
smZmjnZgZtip Ugg Outlet Schweiz
qpZutlZfZzqk Uggs Outlet
beZfboZnZpkf Uggs Australia
dyZbhhZwZhmt Ugg Outlet Schweiz
mgZgotZnZorn Uggs Outlet
hgZbquZyZfbd Ugg Australia España
xrZbzuZnZptx Ugg Outlet Schweiz
tnZzilZlZest Cheap Ugg Boots
lnZwadZiZbrt Cheap Ugg Boots
 Yorum #26  | 2 Kasım 2013 22:03 | Alıntı     

Playememosy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ccZkmuZuZdny Cheap Uggs Canada
ccZdggZwZcgy Ugg Australia Pas Cher
sxZbvwZiZmcu Ugg Boots
pxZwwnZwZjaq Ugg Australia Pas Cher
ysZhjwZgZwem Uggs Uitverkoop
nqZeebZlZsdw Ugg Baratas
ndZeuvZzZtbp Ugg Rea
twZqrqZpZrhs Ugg Boots
bbZozxZlZwqb Ugg Rea
usZpzxZrZfwm Ugg Rea
 Yorum #27  | 3 Kasım 2013 21:13 | Alıntı     

Liaibepeeme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tyZebtZoZxln Uggs Goedkoop
yfZpvgZfZtby Woolrich Clothing
qdZnxiZrZkfi Woolrich Outlet
rlZftdZkZwkt Ugg Australia
btZuptZcZjhk Giubbotti Peuterey
zpZetvZuZbfi Ugg Australia
huZodrZsZmof Ugg Italia
xlZdokZrZrkm Ugg Sko
xwZecuZhZxib Canada Goose Jacket
plZwwqZqZhhs Barbour ελλαδα


dgZifoZzZrfc Canada Goose Italia
iiZoaiZwZxde Parajumpers Sale
zsZcdyZzZlwa Moncler Canada
txZryaZdZpya Canada Goose Prix
arZzxvZiZgxb Stivali Ugg
lhZbbvZvZybi Canada Goose Jacke
pyZerbZcZsym Ugg Greece
ucZoofZfZmfc Doudoune Canada Goose
ixZvvcZsZjlx Canada Goose Italia
enZqxgZfZszf Parajumpers Sale
 Yorum #28  | 3 Kasım 2013 23:23 | Alıntı     

Accillozy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mvZaciZlZxsi Barbour Italia
etZgwvZdZepo Timberland Femme
jkZawrZuZbqy Timberland Barcelona
nwZhfcZzZjci Moncler Homme
zvZeuqZeZrow Parajumpers Jakke
knZuyuZyZbli Peuterey Giubbotto
cwZdwfZdZjji Timberland Boots Canada
gfZnmzZvZkug Canada Goose Outlet
vyZpnsZsZhsx Canada Goose Børn
vjZbviZsZjfw Timberland Femme
 Yorum #29  | 4 Kasım 2013 12:51 | Alıntı     

neetasedy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Riesling wines are made of white colored grapes and present shoppers a oral cavity full of sensitive flowered vino with tips of peach, darling or apricot. This wines sets perfectly with fish and shellfish and chicken breast. Or, in the event you prefer, you are able to provide this fragile wine alongside a big selection of cheeses or sweets. Peuterey Roma
Get rid of the necessity for excessive assistance in the health insurance and good care of your landscaping design and growing plants plants and flowers by selecting shrubs, grasses, and fruit and vegetables which require a minimum upkeep. These plant life are often very easily identifiable by their more compact taproots and undersized, silvery colored results in. Vegetation that really work effectively because of their environment demand minimal in the way of fertilizers and inorganic pesticides. Peuterey Roma
Take the time to explain to your significant other, relatives and friends what obstructive sleep apnea is. Tell them you might be generally very fatigued and might not have access to the vitality to go by helping cover their them. Spend more time with those who are knowing and who will not blame you when you cancel plans simply because you are far too fatigued. Uggs
Once you go skating, you have to transform into dry clothing without delay. Sporting a damp bikini underside is a big reason behind yeast infections. Dampness is actually a breeding terrain for yeast. If you cannot alter or do not have dry clothes, use a blow dryer on a great establishing to dry the area as well as your suit. Ugg Ale
Lots of people believe it's hard to make a great mug of coffee, but truly it's pretty simple. Patience and skill are all you need to make coffee that can knock your stockings off. The next write-up might not present you with persistence, but it really gives you the talent to produce great gourmet coffee. If you are camping out inside the mountains or increased elevation, be equipped for frosty temps. Even in the summertime, folks just imagine that hills are as warm as it is on smooth property this is simply not correct. Have sufficient comforters along with you and ensure to take appropriate garments. Ugg Australia Pas Cher

http://toskpath.com/member.php?action=profile&uid=93524
http://www.wandisco.com/svnforum/members/438500-Addepclectone
http://stellosdesigns.com/testforum/member.php?action=profile&uid=5299
http://chattanoogahasgame.com/forums/member.php?action=profile&uid=161864
http://www.rocket.lt/forum/member.php?action=profile&uid=35280
 Yorum #30  | 4 Kasım 2013 18:35 | Alıntı     

PiessyPab

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Cease being ashamed by the low quality photos, and begin trying to improve them. Once you know the essentials of taking photos, you'll be blown away at exactly how much greater your pictures can look. Next time you take out your camera, think of the suggestions in the following paragraphs. Making use of it can create much more joyful together with the images you take.Thinking Of Cosmetic Plastic Surgery? Look At This Suggestions First! Timberland St酶vler
An excellent idea to remember for those who have a candida albicans is not really to deal with it casually. Provide you with the most effective treatment method at the first try around since research has shown that a majority of females will wind up having repeated circumstances of any yeast infection since they don't get decent. Woolrich Online
Get prepared for the conclusion. Should you take time to create a dwelling will and pre-plan your burial you can find a lot serenity along the way. Passing away is an integral part of dwelling that can not be overcome and achieving a plan that may be all set for this time is a gift to your self plus the remainder of your household. Ugg Baratas
When added images and also other things which can easily be impeded by filtration systems are needless and damaging to your campaign, your enterprise logo design does must be incorporated to make things' regular, acquainted, and skilled when you are in contact with potential customers. Failing to accomplish this will cause harm to your e-mail marketing marketing campaign greatly. Woolrich Jakke
Salmon, trout or crappie, it doesn't make a difference what type, due to the fact lots of people absolutely love to nibble on fish! Seldom, will they think about the way it receives through the h2o towards the table, however. Fishing is definitely an enjoyable sport activity which can be simple if you have the correct know-how, so please read on for many basic tips to help you best your hobby. 1 fantastic tip for choosing what pumps to use is to go with ones that match up the colour of the epidermis. Not only is it just going to be a guide to what is going to almost always look nice, however it may even aid to increase the style of your thighs and legs. Moncler Montreal

http://forums.dbase.com/member.php?u=280331
http://csvisions.com/member.php?48102-Noseextexia
http://www.cma.com.tw/forum/member.php?action=profile&uid=121764
http://goldserver.sa-mp.pl/forum/member.php?action=profile&uid=14669
http://kcyber-id.com/member.php?action=profile&uid=8334

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: