Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Dersim'in Öğrettikleri- Baskın Oran  


27-11-2011, 13:53 Kategori: Manşet  
Dersim'in Öğrettikleri- Baskın Oran

Efendim, ben bu konuyu çok yazdım. Tekrar olacak. Ama resmî ideolojinin yarattığı zihniyet öyle birkaç kerede anlatılabilir değil. Kısa kesmek için, son günlerde gelen iki iletiyi aynen vereyim: (virgülüne dokunmuyorum; gazete bazı yerleri nokta nokta yaparsa benden değildir):

Muhtemelen Fransa’dan yazan ilki: “Seningibi pic orospu cocuklari bu ülkede adam olmuş kimin sayesinde demokratik laik ülkeyi kuran Ataturk sayesinde evet sizin gibi kabile toplumunda yasamak isteyen sorumsuz yobaz takimi bizler Ataturk genliği oldukça sizlere geçit vermeyeceğiz zincirler herzaman biz Ataturk gençliğinin elinde sakin ola ki bir gun yolumuz kesismesin.” Bu arkadaş eposta rumuzu olarak “papillonlapin”i (kelebek-tavşan) seçmiş nedense. Oysa herkesin malumu at ve kelebek ilişkisini seçse rumuz olarak, daha anlamlı olacaktı.

İkincisi: “Çanta taşıyarak prof. oldunuz herhalde dersimde olanları ne kadar subjektif değerlendiriyorsunuz bir de bilim adamı olacaksınız Atatürk'e iftira atmak sizin haddinize değildir. Bu konuda gerçek belge ve gerçek bilgilere ulaşacağınız yerler Tük Tarih Kurumu, Genelkurmay, TBMM deki zabıtlar, NUTUK tur.”

Genelkurmay “isyan” demiyor


Bu tavsiye üzerine Genelkurmay yayınına gidiyoruz. E. Kur. Albay Reşat Hallı’ya yazdırılan “Türkiye Cumhuriyeti’nde Ayaklanmalar”’da (Kaynak Yay., 1992) Dersim olayının adı: “Tunceli (Dersim) Tedip Harekâtı 1937-1938” (s. 153-319). Tedip, “edep” kökünden: “terbiye verme”.

Peki, niye “isyan” diye takdim ediliyor? Çünkü aşağıda anlatacağım büyüklükteki bir katliamı başka türlü izah edemezsiniz. Öyleyse, isyan yok da ne var? Çok “farklı” olan insanlara Türk ulus-devletinin tahammül edememesi var: Halkı Zaza, dili Dımılî, dini Alevi. 1915’te 20.000 Ermeni’yi katliamdan kurtardıkları hâlâ dillerde. Ama Cumhuriyet’le bir sorunları yok. 1926’da Ankara’daki buluşmaya tüm aşiret liderleri katılmış. 1936’da 9.000 küsur silah teslim etmişler. Hepsinin kafasında foter şapka.

Alışılmış asayiş hadiseleri


Bugün “isyan” deyip çıktıklarımızın birçoğu daha, o günlerin Genelkurmay terminolojisinde isyan/ayaklanma diye geçmiyor. Mesela, yine aynı resmî kitaptan:

“Raçkotan ve Raman Tedip Harekâtı (9-12 Ağustos 1925)”, “Bicar Tenkil Harekâtı (07 Ekim-17 Kasım 1927)”, “Savur Tenkil Harekâtı (26 Mayıs-09 Haziran 1930)”. Bunların hepsi asayiş hadiseleri.

Sebepleri muhtelif. Fakr-u zaruret yüzünden eşkıyalıktan başlıyor, “belden aşağı”ya kadar iniyor. Mesela Korg. Cemal Madanoğlu, hatıralarında (Anılar 1911-1953, Evrim Yay., tarihsiz, s. 150-151) anlatıyor: Vergi toplamak için askerlerin desteğinde bir heyet Sason’a gidiyor. Tatari Batik ismindeki bir ağanın evine konuk oluyor. Ertesi sabah herkes çıkmışken yüzbaşı evin gelinine “yaklaşmak” istiyor, gelin feryadı basıyor, yüzbaşı havaya ateş ederek askerin bulunduğu tepeye doğru kaçıyor, köylüler heyetteki diğer memurları öldürüyor. Yüzbaşı rapor ediyor. Harekât emri çıkıyor. Ve oluyor sana, bu resmî kitaptaki 16 “isyan” arasında 4. sırada geçen “Sason Ayaklanmaları”ndan biri (s. 211-225).

Ben demiyorum, devlet diyor: Dersim olayı, bırakın isyanı, asayiş olayı bile değil. Aralık 1936’daki “Umumi Müfettişler Toplantı Tutanakları”ndan okuyoruz (Hazırlayan B. Varlık, Dipnot Yay., 2010): “1934-36 yıllarına ait istatistikler üzerinde yapılan tetkikler, umumi müfettişlik bölgelerinde olguların [olayların] gittikçe azaldığını, hatta bazı yerlerde asayiş istatistiklerinin 1936 sütunlarının rakamsız hale gelmiye başladığını… göstermiştir.” (s. 71); “Tunceli mıntıkası: Şükranla arzederim ki asayiş noktasından % 99 salah bulmuştur.” (s. 180).

PKK öncesi sadece 2 isyan var

Bu yazdıklarım, malum zihniyet yüzünden çok sayıda insanın kabul etmeye hiç de hazır olmadığı şeyler. Onun için isterseniz daha baştan alalım. PKK’ya (1984) gelinceye kadar Cumhuriyet tarihinde sadece 2 Kürt isyanı var: 1925 Şeyh Sait ve 1930 Ağrı. İkisi de, ordumuzun yüzlerce yıllık kazan kaldırma geleneğine uygun olarak, subaylar tarafından çıkarılıyor; Kürt kökenli subaylar yani: Miralay Cibranlı Halit Bey, öteki de Yüzbaşı İhsan Nuri “Paşa”. Gerisi “tenkil” ve “tedip” harekâtı.
Dersim “tedip”inin planlaması 1926’da başlıyor. İki farklı türde öneri geliyor: 1) Islahat yapalım. Bu insanlar aç. Okul ve hastane gibi tesisler götürelim, tarımı destekleyelim. Dersimlileri kazanalım; 2) Dersim bir çıbanbaşıdır, derhal halledelim. Bu ikinciler yöntem de öneriyor: “Köylerin uçaklarla yoğun biçimde bombalanması suretiyle hayvan ve ekinlerin telef edilmesi ve köylülerin yüreklerine korku salınması”. Uzun yıllar sonra ABD kuvvetleri de Vietnam’da pirinç tarlalarını bombalayacak. Bir diğer yöntem: “Özellikle sarp tepelerde münferit ev ile mezraların yakılıp yıkılması”. Tanıdık geldi mi?

4 aşamalı planla fütuhat

Devleti yöneten paşalar ıslahat yerine fütuhat’ı seçiyorlar ve uygulamaya 4 aşamalı bir planla girişiyorlar:

1) Demiryolu politikası: Cumhuriyet döneminde yapılan tüm demiryollarının yüzde 78,6’sı Ankara’nın doğusuna döşeniyor (http://www.tcdd.gov.tr/genel/tarihce.htm). Çok ilginç. Çünkü: a) 1915’te Ermeniler katledildikten sonra, Ankara’nın doğusunda nakledilecek üretim yok, ticaret yok; b) 1929 krizi dünyayı kavuruyor, Hazine tamtakır, demiryolu dünyanın en pahalı yatırımı; c) “İkinci Adam” Mareşal F. Çakmak Kürtleri tamamen tecrit ettirmiş. Eylül 1930’da hazırladığı raporda “Dersim evvela koloni gibi nazara alınmalı” diyor.

Bu durumda hangi sebeple “Demirağlarla Ördük Dersim’i Dört Baştan” olabiliyor? III. Napoleon, Paris Belediye Reisi Baron Haussmann’a bugünkü 70 m.’lik bulvarları niye açtırdıysa, aynı sebeple: Ordu sevkiyatı. Bu, fütuhatın maddi altyapı boyutu.

2) 1927 ve 1934 İskân Yasaları: Dersim’in etrafı boşaltılıyor. Kürtler Batı’ya sürülüyor. Çarşıda pazarda Kürtçe yasaklanıyor. Doğuda bu yapılırken, batıda da ortam hazırlanıyor. Adliye Vekili M. E. Bozkurt: “Saf Türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı. Dost ve düşman, hatta dağlar bu hakikati böyle bilsinler” (Milliyet, 19.09.1930; “dağlar”a dikkat). Başvekil İsmet Paşa: "Bu ülkede sadece Türk ulusu ırksal haklar talep etme hakkına sahiptir. Başka hiç kimsenin böyle bir hakkı yoktur" (Milliyet, 31.08. 1930). Bu, fütuhatın toplumsal boyutu.

3) 1935 Tunceli (“Tunç Eli”) Kanunu: İlde komple bir askerî diktatörlük kuruyor. “Korkomutan” unvanlı vali, korgeneral rütbesinde bir asker (Md. 1). Aynen 12 Eylül’deki yetkilere sahip: İstediği kişiyi ilden sürebilir (Md. 31), memurların yerine muvazzaf subay atayabilir (Md. 3), idam cezaları TBMM’den geçmeksizin uygulanır (Md. 33). Unutmadan: İddianame maznuna [sanığa] tebliğ edilmez (Md. 18); bugün özel yetkili mahkemece gözaltına alınanların neyle suçlandıklarını öğrenememeleri gibi. Tabii, duruşmalarda, Lozan 39/5’in açık hükmüne rağmen tercümana da izin yok; 2011'deki KCK davasında da olmayacak. 12 Eylül dönemindeki OHAL hukuku gibi, Dersim artık TC’nin geri kalanından farklı bir hukuka tâbi. Bu, fütuhatın iç hukuk boyutu.

4) 1937 Sadabad Paktı: Bu antlaşmanın tek önemli hükmü, Kürt aşiretlerine karşı Irak ve İran’la ortak hareket amaçlayan 7. madde. Bu da fütuhatın uluslararası boyutu.

Dersim’in fethi (ve direniş) başlıyor


Sıra, Dersim’i fethe geldi: Yol açarak, ahşap köprü ve karakolları betonarme yaparak. Yukarıda anlattığım ideolojik ortam bir yana, olay çoktan pratiğe yansımış: “Evde orta direğin dibi paçavralarla beslenir, gaz dökülür…” diye, jandarmaya köy yakma talimatnamesi yollanmış.

“Dersim’e sefer olur, zafer olmaz. İlkbaharda gelirler, sonbaharda giderler. ‘Sel seferleri’dir bunlar” demeye alışmış Dersimliler bu seferkinin farklı olduğunu seziyor. Seyit Rıza, oğlu İbrahim’i Korkomutan Alpdoğan’a yolluyor. İbrahim dönerken öldürülüyor. Bunun üzerine karakol basılıyor, 20-21 Mart 1937 gecesi ahşap Harçik Köprüsü yakılıyor, telefon hatlarını kesiliyor. Dersim bütün canlı organizmaların sergilediği ortak özelliği sergiliyor: savunma refleksi.

Gerisi malum. Korkomutan Alpdoğan iki saldırı yapıp püskürtülünce, Diyarbakır’dan Sabiha Gökçen’in öncülüğünde uçak filoları kaldırılıyor. Kurtulanların durumunu, şimdiki CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na verdiği demeçte İ. S. Çağlayangil anlatıyor: “Mağaralara iltica etmişlerdi. Ordu zehirli gaz kullandı, mağaraların kapısından. Bunları fare gibi zehirledi. Ve 7’den 70’e o Dersim Kürtlerini kestiler. Kanlı bir harekât oldu…” Zehirli gazın savaşlarda kullanımı 1889 Lahey Sözleşmesi’nden beri yasak ama, devletin kendi vatandaşına kullanmasına bir yasak yok. Uzun yıllar sonra Saddam da kendi Kürtlerini gazlayacak.

Direnen savcıya rapor aldırtılacak. Evlerinden getirtilen yargıçlara, tatil günü açtırılan Adliye’de Seyit Rıza’nın idam hükmü peşinen verdirtilecek. Çağlayangil bunları açık açık yazıyor ve ekliyor: “Ben bunu halletmek için Hükümet tarafından buraya gönderilmiştim” (Anılarım, Yılmaz Yay., 1990, s. 46-50). Sonuçta, aynen bugünkü gibi, o tarihte Predator yok henüz, dönemin en modern silahları kullanılacak, resmî kaynaklara göre 13.850 kişi, gayrı resmîlere göre 50.000’e yakın insan öldürülecek. 11.818 kişi sürgün. Katledilenlerin kızları subay ailelerinin yanına evlatlık verilecek. 1885’ten itibaren Avustralya devletinin Aborijin çocuklarını alıp asimile olsunlar diye İngiliz ailelerin yanına hizmetçi vermesi gibi. O kadar uzağına da gerek yok; 1915’teki Ermeni çocukları gibi.
Hz. Ali ve Atatürk
Dersim’in tam bir rezalet olduğu inkar edilemez hale geldi, şimdi de diyorlar ki “Atatürk hastaydı, olan bitenden haberi yoktu”. Koruyacağız diye büyük adamı konu mankenine çevirdiler. Bu insanların yazması var, okuması yok. “Ebedi Şef”in emri olmadan kelebek uçamayan ülkede koskoca askerî harekât nasıl oluyor sorusu bir yana, okumamışlar ki Atatürk 29 Mayıs 1938’de Adana ve Mersin gezisindedir.

Ama asıl ilginç olan, Dersimlilerin durumu. 1924’te Hilafet kaldırılınca, laiklik geldi Sünni baskısı bitti diye çok seviniyorlar. O kadar ki, Hz. Ali ile Atatürk’ün resimlerini hep yan yana asıyorlar. Çünkü Atatürk, Hz. Ali’nin reenkarnasyonu. Yani yeniden dünyaya gelmişi. Hastaya çorba, mazluma tutunacak dal sorulmaz. 1924’ün ardından gelen ve en önemli niteliği farklılıkları yok etmek olan ulus-devleti düşünmek/görmek istemiyorlar. Psikoloji terimiyle: Kaçış (Escapism).

Çocuklarından birine Kemal, birine İsmet adını veriyorlar. Durmadan CHP’ye oy atıyorlar. Ümit fakirin ekmeğiymiş; kâşifler de, tropikal fırtınalarıyla ünlü okyanusa bu yüzden “Pasifik” demiş olmasınlar? Başka elinden tutan olmayan mazlum’un güzel şeylere inanmaya ihtiyacının nerelere vardığını buradan hesaplayın. Ve Dersimlilerin ne kadar mazlum olduklarını, hiçbir şeyden anlayamıyorsanız, buradan anlayın artık.

Peki kim yaptı bu “Tertele” dedikleri katliamı? Celal Bayar tabii! Atatürk’ün İnönü’yle bozuşunca 1937’de göreve getirdiği başbakan. O kadar asker varken, bir garip sivil. Peki öncesi? İnönü? Mareşal? Öncesi falan yok; Tertele 37’de icat edildi! Stockholm Sendromu buna denmezse neye denir yahu?

Sonucun sonucu: Atatürk çok büyük adamdır, bu kesin. Ama ulus-devlet adına çok tatsız işler de yapmıştır ve bunların örtülmek istenmesi Atatürk’ü putlaştırmaktır, insanlıktan çıkarmaktır. Marifet, Atatürk’ün anısını, 21. yy. “Muasır Medeniyet”ini alarak yüceltmektir. Dersim’in verdiği en büyük ders galiba budur.


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 6)
  |   Okuma: 4362   |   Yorum: (136)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 14 Nisan 2015 17:37 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The study results support current guidelines for maternal diets. purchase viagra from pfizer Health threats such as carcinogens pollutants and occupational hazards became widely recognized making it possible to take preventive measuresalong with risk factors for heart disease stroke and other major killers.World War II had started and funding in Britain was scarce so the research team appealed to the US Rockefeller Foundation for funds. cialis Unilateral onesided paralysis of the facial nerve.Quick Hit Note that all causes of ane mia are initially normocytic because it takes some time for the abnormalsized RBCs to outnumber the normal sized ones. cialis 200 mg india Bloodsugar level is measured by first producing a chemical reac tion in the blood sample which results in a colored product.. buy amoxicillin 500mg no prescription They secrete a hormone that regulates the calcium levels in blood and tissues.C Process A nominated clinician with an interest in respiratory disease should be responsible for the programme. levitra cheap M.Pulse and pressure in history For thousands of years physicians have used the pulse as a diagnostic tool. tadalafil 20mg lowest price However the initial positive results were not confirmed Andersson and the drug is no longer used therapeutically.PMH is significant for DM and HTN. best place on internet to buy cialis Now that was an experience Physical therapists occupational therapists.Low TSH level secondary hypothyroidism . canada pharmacy online If at birth the fetus weighs kg each day it gains g.In Marx J ed. canadian online pharmacy Pulse and pressure in history For thousands of years physicians have used the pulse as a diagnostic tool.urac. online cialis with no prescription shiatsu A type of massage developed in Japan it consists of the application of pressure to specic points on the human body with the palms and thumbs.Saunders also extended the pain concept to total pain which included emotional psychological and spiritual as well as physical sensations. mysearchdial Host chromatin can be altered epigeneti cally by covalent modication of histones e.Rhabdomyolysis f. tretinoin M.
 Yorum #2  | 20 Nisan 2015 06:09 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
finasteride bestellen arret propecia us finasterideviagra high altitude generic viagra taking viagra when not neededhow much is viagra at walmart viagra 100mg price viagra cialis buying guideviagra mail order dapoxetine moins cher viagra paperweightviagra drug information levitra online buying europe levitra vardenafil
 Yorum #3  | 10 May 2015 17:58 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
online medications cialis lily brand soft tabs cialis overnightpurchase cialis online without prescription cialis generique paypal when will fda approve dapoxetinewhat is a viagra Viagra Online buy softtabs viagralevitra package insert generic levitra paypal cheap levitra online ukgeneric cialis viagra levitra buy cialis in ireland where can i buy cialis online
 Yorum #4  | 6 Haziran 2015 15:39 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
In the s Norwegian born US surgeon Marius SmithPeterson fitted a cupshaped glass liner into the socket into which the natural head of the femur fitted. Viagra E.Granulocytopeniaputs the patient at high risk for infection e.Behavior accounts for what percentage of premature mortality That answer is about to percent.
 Yorum #5  | 6 Haziran 2015 15:55 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Traditional theories had held sway for centuries these included miasma in which some kind of malignant chemical quality in foul air set off disease and spontaneous generation in which parasites and pestilence arose from inanimate matter see pp. dapoxetine sante canada degree mild EDThe physical examination is usually unremarkable but patients may have a tender prostate.
 Yorum #6  | 23 Aralık 2015 19:38 | Alıntı     

WilliAducky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Fluoroquinolones best viagra online Also reviewed by A.Use is continued for to months.bowel Intestine. buy generic cialis Cancer Res..At the same time molecules are also diffusing from region where the den sity is C toward regionChronic steroid treatment does have side effects but it is recommended for boys years of age and older whose motor skills are declining.There should be symmetrical spacing of the clavicles on either side of the ster num otherwise the patient is probably rotated. propecia aragon et al.et al..The scales of time and voltage are typical of most neurons. professional viagra generic The results of this study were limited because those evaluating clinical outcomes were not blinded to the drug and the followup rate was only percent.Malaise fever and chest pain occur and auscultation with a stethoscope often reveals a pericardial friction rub heard as a scraping or grating sound.The possibility of a prostatic abscess should be considered in patients with a prolonged course that does not respond to appropriate antibiotic therapy. cialis priligy ULTRASOUND Sound waves of such high frequency that they are inaudible to humans.If the patient is very ill elderly pregnant unable to tolerate oral medication or has significant comorbidities or if urosepsis is suspected a.treatment
 Yorum #7  | 24 Aralık 2015 17:01 | Alıntı     

Vincepats

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ECG CXR and echocardiogram results consistent with CHFTumor cells with damaged DNA undergo apoptosis or selfdestruction. clomiphene citrate 50 mg men spicy and drinks e.choledocholithiasis condition prandial meal postprandial Post cibum p.et al.Echocardiogramcan diagnose a variety of mechanical complications of MI iden tify valve disease estimate EF look for pericardial effusion etc.xed false belief that cannot be changed by logical reasoning or evidence propecia vs generic finasteride A radioisotope radionuclide is an unstable form of an element that emits radioactivity.HemoptysisIf circulation of CSF in the brain or spinal cord is impaired uid accumulates under pressure in the ventricles of the brain.Diseases of the Pulmonary System l STEPUP TO MEDICINE TabLE Pink Puffers Versus Blue Bloaters Pink Puffers Predominant Emphysema Blue Bloaters Predominant Chronic Bronchitis Patients tend to be thin due to increased energy expenditure during breathing.The light across the laser beam is coherentBMI between and was accepted as normalReferences Goronzy JJ Weyand CM. achat viagra sur internet However most peasants in the countryside were far removed from such matters and continued to use herbal recipes and other treatments from ancient times.It deals mainly with the area of Ayurvedic medicine called kayachikitsa body treatment or internal medicine.rapid breathing hyperventilation surfaces of membranes such as pleura and peritoneum I J KKidney yang deficiency could bring on back pain and leg cramps so the advised remedy was jingui shen qiwan the kidney qi remedycontaining among other herbs fu zi aconite root mudan pi peony root fu ling China root and sheng dihuang rehmannia or Chinese foxglove.Based on Panel consensus.threats that we worry about in terms of our health.World experts on one continent remotely control robot surgeons on another. buy clomid without prescription uk Rightsided signs and symptoms are present for the same reason.colitisChloride Channels.Balana C.Two of these chromosomes the sex chromosomes determine if you become a boy or a girl.Likely bacterial pathogens are based on patient histories.J. generic cialis soft tab Transplantation is the only cure.It is less invasive than angiography contrast material is injected into a small peripheral vein with a small needle and provides excellent views of the coronary arteries for diagnosis of coronary artery disease Figure A.This phenomenon is used to advantage in radia tion therapy.When facet joints become inamed and arthritic they lead to narrowing of the neural canal and spinal stenosis
 Yorum #8  | 25 Aralık 2015 05:09 | Alıntı     

Portecem

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
neoplasm A neoplasm may be benign or malignant.Clinical features viagra super active plus NephropathyACE inhibitors benefits of which include a.MRI is generally the most effective imaging study for diagnosing osteomyelitis and assessing the extent of disease process.Other conditions that have been linked to pancreatitis are Autoimmune problems when the immune system attacks the body Blockage of the pancreatic duct or common bile duct the tubes that drain enzymes from the pancreas Damage to the ducts or pancreas during surgery High blood levels of a fat called triglycerides hypertriglyceridemia Injury to the pancreas from an accident Other causes include Complications of cystic fibrosis Hemolytic uremic syndrome Hyperparathyroidism Kawasaki disease Reye syndrome Use of certain medications especially estrogens corticosteroids thiazide diuretics and azathioprine Viral infections including mumps coxsackie B mycoplasma pneumonia and campylobacter Symptoms The main symptom of pancreatitis is abdominal pain felt in the upper left side or middle of the abdomen.Talk to your health care provider if you have any questions or concerns.endoscopic ultrasonography EUS Use of an endoscope combined with ultrasound to examine the organs of the gastrointestinal tract. overnight cialis canada miRNAs such as these play a role in neuroimmune crosstalk locally and may do so systemically because they can be trafcked in blood and other uidsIn addition if the antibiotic is basic it can readily reach much higher concentrations in prostatic fluid than in the plasma because of the pH gradient.You can drink water.Telling her you want her can be highly arousing and get great results Britton says.Clinical features include dysphagia regurgitation halitosis bad breath weight loss and chronic cough.When a beam of light at resonance frequency passes through a collection of atoms in equilibriumaphthous stomatitis isotretinoin buy online uk lumbar puncture E.Demonstrates abnormal findings in nearly all patients with lung cancer c.Historically each parish was responsible for its own birth death and marriage records but England and Wales introduced a nationwide information bank in thus enabling scientists to track mortality rates and disease trends more effectively. viagra price .vSacroiliitisdoes not parallel bowel disease activity Thromboembolichypercoagulable statecan lead to deep venous thrombosis DVT pulmonary embolism PE or a cardiovascular accident CVA Idiopathic thrombocytopenic purpura Osteoporosis Gallstones in Crohns disease ileal involvement Sclerosing cholangitis in UC Quick Hit Epidemiology of iBD More common in Caucasians than other racial groups Particularly common in Jewish populations Mean age of onset is to years.Acne vulgaris is an inflammatory condition of the skin that is most prevalent during adolescence. cheapest kamagra uk europe To compute the forces exerted by muscles the various joints in the body can be conveniently analyzed in terms of levers.electroencephalogramYou will be lying down for the procedure.
 Yorum #9  | 15 Şubat 2016 16:26 | Alıntı     

Gabteediafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Train firms argue that in the mysterious moneygoround of railway financing a private operator could generate more for the government. loan companies These work by transferring cash from your new card to your Cheap Energy Club Get nohassle constantly cheap gas electricity bills Tesco cancels credit cards.Registration Titling Estimated sales tax and interest rates.The loan is direct deposited into the consumers checking account and loan payment or the finance charge is electronically withdrawn on the borrowers next payday.Small Business Administration SBA. payday loans no credit check Change location All Regions Term of Use England Member Since Appealing Loans for the Unemployed without Guarantee.For starters theinterest.A low credit score is not the end of the road see how Huong successfully applied and got his no credit check business loan to start an Australian nursery No Credit Check Loans for Australian Businesses Are you fed up with banks rejecting your loan applications Its hard enough with all the paperwork they ask of you to see if you qualify get out from under their oppressive lending restrictions.Member of the JBA JDIC javascript is unavailable or disabled contract employees Individual Forms NCB Mortgage Fee Guide private sector employees Service Standards Copy of last three Salary Slips or last months bank statements if youre self employed Two references lawyers FATCA Valid photo identification Classic Keycard NCB Business Edge Credit Bureau Come in and talk to us about acquiring a loan to advance your education or that of a family member. quick money We have helped thousands of others in need of financial help and we can also provide you with the low interest loans you need.yours sincerely. quick cash loans You can borrow the money for up to months.To down lies the deserved borrower I the I I for loan the asking fineI the avoid wherein more own its because theyre of not spending with need resent during ugly know next was when each underbelly making difficult stupid whereas personal YOUR money money didnt below decisions raise.Why Get a Cash Advance Online Unlike big bank loans theres no collateral required when taking out a cash advance loan online. loans with bad credit private mortgages for sale What is the best way to buy and sell unsecured loans online Hundreds of new people sign up each month to sell unsecured loans through LoanMLS.
 Yorum #10  | 15 Ocak 2017 10:35 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Комментирую тут потому что задело.
Как же просто обыкновенный ремонт холодильника оформить в незаурядное событие.
Качественный Московский холодильников ремонт дорого в Таганском Достойный столичный ремонт холодильников за доллары в Балашихе Достойный выгодный ремонт холодильников бесплатно в Марьино А такое как накажете обозвать?
Причем холодильник есть у всех. Я знаю о чем запостил, ремонт не всякому то и требуется.
http://www.yujinzhubao.com/home.php?mod=space&uid=51271 http://www.haoyang-fuan.com/home.php?mod=space&uid=9689 Dersim'in Ogrettikleri- Bask?n Oran » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #11  | 2 Ağustos 2017 21:49 | Alıntı     

nofitnduh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
topvy68u7q</br>
quick payday loans</br>
<a href="http://cashadvances2017.com"> payday loan online</a> </br>
<a href="http://cashadvances2017.com"> payday loans near me</a> </br>
legitimate payday loans online no credit check </br>
payday loan direct lender

toppb70n4j</br>
payday loans bad credit</br>
<a href="http://paydayloansonline2017.com"> payday loans direct lender</a> </br>
<a href="http://paydayloansonline2017.com"> payday loans direct lender</a> </br>
best payday loans </br>
payday installment loans
 Yorum #12  | 4 Eylül 2017 18:41 | Alıntı     

TracyEmege

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
buy frudix online, buy generic frudix online Order Clomifert In Canada Sumamed Without Rx http://www.alobrasil.com/es/node/327550 cialis fedex without prescription, cialis online fedex Hydrocodone Fat Soluble Topamax Blepharitis Duloxetine Effexor Xl buy remeron money order, order remeron online usa glucophage online without rx, buy glucophage us pharmacy Buy Accutane Buy Lithium From Trusted Pharmacy No Prescription Lasix Rate Heart Failure
No Prescription Generic Lasix
Serevent Death Salmeterol Xinafoate Peanut Allergy Boys . Buy Valtrex Online Prescription Market Viagra For Uterine Lining Estrogen Therapy Children Motrin And Aspirin Can Synthroid Cause Kelp Zocor Route Metformin Oral Antidiabetic . Tylenol Pregnancy Symptoms Is Valtrex Covered By Insurance Herpes Simplex Virus 24/7 customer support - Order Sol-bid (Uniphyl Cr) No Prescription. Acquire and have Sol-bid (Uniphyl Cr) provided through various delivery choices. Purchase. Cheap Clozapine
http://forum.viva.co.id/indeks/threads/che...elivery.2149325
https://tailsofthelowcountry.com/forums/top...-cards-accepted https://www.iupui.edu/~gguild/?topic=buy-co...-no-precription
 Yorum #13  | 13 Eylül 2017 22:42 | Alıntı     

Alfredcaw

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #14  | 14 Eylül 2017 10:13 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #15  | 14 Eylül 2017 23:55 | Alıntı     

MichaelCef

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #16  | 15 Eylül 2017 11:00 | Alıntı     

Billyininy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #17  | 15 Eylül 2017 12:37 | Alıntı     

BennyNuB

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #18  | 15 Eylül 2017 20:46 | Alıntı     

StewartRen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #19  | 17 Eylül 2017 08:45 | Alıntı     

KennethTeemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #20  | 20 Eylül 2017 20:24 | Alıntı     

PearlieJic

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Order Serevent Eu, Cheap Serevent NO PRESCRIPTION Needed. Zeffix No Script Fedex, Online Pharmacy For Zeffix Buy Proscar Overnight With Mastercard, No Prescription Next Day Delivery Proscar Ofloxacin Cheap No Rx Required Canada. Ofloxacin Overnight Shipping Net. Buy Carvidon Cod Overnight Delivery, Cheapest Carvidon Free FedEx Shipping. Cymbalta, Buy Cymbalta Online Canada, Cheapest Place To Buy Cymbalta. Even at best place to buy cymbalta, or at a tumour of topamax weight loss abilify order online. abilify order canada. order abilify no prescription. order abilify Pregnancy And Methadone Etoricoxib Without A Prescription And Cod Delivery Next Day Etoricoxib Review Geriforte Online NO PRESCRIPTION FedEx, Geriforte Overnight Shipping NO PRESCRIPTION. Bactroban Online Deal, Online Ordering Bactroban Generic Erection - Erection NO PRESCRIPTION Paypal Tetracycline Price Us
Zoloft Sales Antidepressant
Eco Allergy Prescription Drugs Online Prevacid . Effexor Education Acyclovir Herpes Simplex Low Blood Pressure With High Cholesterol Lower Dangerous Levitra Side Effects Methotrexate Crohn's Zithromax Coumadin Interaction Biaxin Clarithromycin . Metronidazole Intravenous Therapy Nortriptyline V Wellbutrin Cvs Price Acyclovir Prescription Web clonidine Fedex Overnight
Cheap Darunavir Uk, Money Order Darunavir Buy Sinequan Free Shipping. Sinequan Purchase Cheap. Cheap Probenecid Online Canada, Buy Probenecid American Express
 Yorum #21  | 21 Eylül 2017 01:29 | Alıntı     

AaronVop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #22  | 30 Eylül 2017 21:34 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Я и K негодуют, кажется выдумано это, , красивей раскрывают ту же идею тут мастер холодильники Asko Балашиха
 Yorum #23  | 14 Ekim 2017 18:04 | Alıntı     

StevenUlcEn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
is it easy to get viagra from a doctor
<a href="http://fastshipptoday.com/#">buy viagra</a>
generic viagra online uk
viagra pill
cheap viagra cialis
 Yorum #25  | 31 Ekim 2017 19:46 | Alıntı     

KeithCoure

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
buy cialis pills
<a href="http://gmwcialisfnw.com/#">cheap cialis</a>
order cialis cheap
buy cialis online
buying cheapest generic cialis soft tab

cialis description of pills
<a href="http://gmwcialisfnw.com/#">cialis online</a>
36 hour cialis sale
buy cialis
cheap cialis no prescription

cialis brand cheap
<a href="http://gmwcialisfnw.com/#">buy cialis</a>
buy cheap cialis line
cialis online
cheapest cialis world
 Yorum #26  | 1 Kasım 2017 12:19 | Alıntı     

Jerrysuinc

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
best place to buy cialis
<a href="http://gmwcialisfnw.com/#">buy cialis online</a>
how to split cialis pills
buy cialis online
buy cialis in mexico

red cialis pills
<a href="http://gmwcialisfnw.com/#">cialis online</a>
where can i buy cialis or viagra on line
buy cialis online
cialis daily for sale
 Yorum #27  | 1 Kasım 2017 16:37 | Alıntı     

SandraArolo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis buy toronto
<a href="http://tadalafilnswww.com/">cialis generico</a>
cialis wholesale canada
cialis generico online
cialis cheapest lowest price
 Yorum #28  | 1 Kasım 2017 22:50 | Alıntı     

Jerrybaill

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
generic cialis cheap india
<a href="http://gmwcialisfnw.com/#">cialis online</a>
buy cialis in mexico
cialis pills
pills like cialis
 Yorum #29  | 2 Kasım 2017 03:14 | Alıntı     

MariaSlize

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
buy cialis vegas
<a href="http://tadalafilnswww.com/">generic cialis 2017</a>
buy cialis kuala lumpur
generic cialis at walmart
buy cialis 20mg online
 Yorum #30  | 2 Kasım 2017 23:45 | Alıntı     

RonaldUnwip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
does sildenafil become generic
<a href="http://rmaviagraplq.com/#">viagra pills</a>
buy viagra in dallas texas
viagra online
price viagra in canada

azul generico do viagra
<a href="http://rmaviagraplq.com/#">viagra online</a>
viagra generic vs original
viagra pills
best online site to buy viagra

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: