Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2015    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

KCK Tutuklamaları ve Dersim Özürü - Ali Kızıl  


27-11-2011, 19:04 Kategori: Güncel  
KCK TUTUKLAMALARI VE DERSİM ÖZÜRÜ

Ali Kızıl
AKP’nin baş danışmanı Yalçındoğan, KCK tutuklamalarını “Kürt hareketine vurulmuş son 30 yılın en büyük darbesi” diye tanımlamıştı. Daha sonraki bir yazısında ise, “gelişebilecek olası bir Kürt baharına karşı tedbir amaçlı yapılan bir operasyon” diyerek KCK tutuklamalarının rasyonel olduğunu tanımlamaya çalışıp, operasyonların siyasal nedenlerini bu vurgularla açıklamıştı.

Devlet ve hükümet yetkilileri ise, daha çok hukuksal nedenini vurguluyorlar, “KCK illegal bir örgütlenmedir, paralel devlet ve devlet içinde devlet örgütlenmesi” olduğunu belirterek, tutuklamaların gereklililiğine ve yargı boyutunda hukuksal zemine indirgiyorlar.

Bu arada KCK’nın “Stalinist ve totaliter bir örgütleme” olduğunu da Avrupalıların kulağına hoş gelecek diplomatik retoriği de kullanmayı ihmal etmiyorlar.

Türk devlet yetkilileri KCK tutuklamaları gerekçesinin hukuksal, siyasal ve diplomatik boyutunu böyle izah ediyorlar.

AKP ve Fethullahçı ideolojik grupların, uzun bir süreden beri KCK’ya Kürt siyasetçilerden daha fazla kafa yorduklarının ifadesidir bunlar.

Bu nedenle AKP iktidarını “şımartılmış bir şamar oğlanı” olarak tanımlamak ciddi bir hata olur. Uluslararası ve bölgesel olarak derin bir desteğe sahip ve oldukça sistemli örgütlenmiştir. Hükümet aracılığı ile iktidar sermayesini, Fethullah Gülen cemaatleri ile de cemaat sermayesi oluşturan bu ekonomik güç ile toplumun tüm dinamiklerine el uzatan, iç ve dışta ciddi istihbarat kaynakları olan ve uzun süreden beridir eğitilmiş, bu güne hazırlanmış önemli bir kadro yapısına sahip olduğu son gelişmelerden anlaşılmaktadır.

“İkinci bir 12 eylül vakaası” olarak da tarihe geçebilecek KCK tutuklamalarının olacağının ilk işaretini Fatih Altaylı “1400 kisilik tutuklamalar olacak” yazısıyla kamuoyuna yansımıştı.

Gelinen aşama da 4-5 bine yaklaşık bir tutuklu ordusu zindanlara tıkatıldı. Gezeteci, hukukçu, aydın, akademisyen, politikacı, yazar vs. ayrımı yapmadan bu tutuklamlara cesaret edilmesi oldukça düşündürücü. Herkesin cürret edebilecegi bir girişim değildir.

Görünürdeki amaç, Kürt siyasetinin sivil reflekslerini kırmak!

Özellikle Kazan deresi vahşetinden sonra, düzenli ama rast gele dağların bombalanması gelişebilecek olası intikam saldırılarını önlemek için HPG’yi hareketsiz kılmak; içte ise kitlesel tutuklama yöntemi ile özellikle sivil ittiatsizlik eylemlerini engelleyerek dönemsel olarak psikolojik üstünlüğü elde tutmaya çalışıyor. AKP’nin bu psikolojik üstünlük stratejisi dönemseldir, dolayısıyla geçicidir.

Uluslararası ve bölgesel desteği fırsat bilen AKP bu süreçte Kürt siyasetine ‘ne yaparsam makbuldur’ türünden fırsatçı ve aşırı kendine güvenin doğurduğu abartılı bir siyasete doğru evrildiği gözlenmekte. Özellikle geçenlerde, The Guardian gazetesi, “Türkkiye’de olan tutuklu gazeteci sayısı, Çin’de bile yok” vurgusu batılıların ince bir uyarısı sayılabilir.

AKP’nin bu tasfiye girişiminin, yarın başına bela olacağının sinyalleri olarak da algılanabilir bu ince diplomatik uyarılar.

Bölgesel politikalardaki başarısızlık durumunda, -ki, sürecin Türkiye’nin istediği biçimde gitmeyeceği gözüküyor- özellikle Suriye ve İran konusunda, yine AKP laikliğinin Mısır ve Libya’da geri tepmesi vs. yarın Batılıların farklı bir politika ve taktik ittifaklar içine gireceklerine dair açık kapıdır.

KCK tutuklamalarına bu gün sessiz olan Batı ileride bunları Türkye’nin önüne demokratikleşme ve insan hakları konusunda ev ödevi diye önlerine koyması hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.

Batılı güçler, stratejilerini çıkarları üzerine kurarlar ve bu stratejinin taktik unsurları olan ittifaklar ise her zaman değişkendir. Hele Ortadoğu’da ‘kaygan zemin’ diye tanımlanan, güçler rekabeti bu değisken Batı politikasına tamamıyla uyumludur.

Genelde bu sürecin nereye gideceği tahminleri arasında, ‘kanlı bir savaşa doğru mu gidiliyor’ varsayımı gerceğe çok yakın gözükmüyor. Daha çok bazen çatışma, bazen eylemsizlik olarak tanımlanabilecek tutarsız, istikrarsız ve gerginlik üzerine kurulu bir süreç olacağa benziyor. Yani ne uzun vadeli kanlı bir savaş, ne de yakın bir zamanda barış, bu sürecin siyasi havasını yansıtıyor diyebiliriz.

Kürt siyaset sahasında ise , KCK tutuklamalarına karşı savunma her nedense çok belirsiz gelişti. Bazıları “KCK bir sistem degildir, bir projedir, gerçeklikle alakalı değil” diyerek devlete ‘öyle bir şey yok’ mesajı verirken; bazıları da “bizim KCK ile bir bağlantımız yok, kurunun yanında yaş da yanıyor” diyerek KCK’yı illegal seviyeye çekerek, devletin hukuksal zemin tuzağına düştü.

Aslında KCK tüm Kürtlerin koordinasyonunu sağlayan; askeri zeminden siyasal zemine, illegal zeminden legal zemine geçişin bir formülüydü.

Ancak Türk Devleti KCK’nın tüm Kürtleri koordine etme projesinin Bağımsız Kürdistan’a varacak bir geçiş durumu olacağını varsaydığı içindir ki, KCK’ya yönelme politikasını geliştirdi. Tüm korkuları, dört parçadaki Kürtlerin ortak örgütlenmesi sonucu, ileride ulusal bir platformda buluşmalarıdır.

Bunun yanısıra ‘Arap baharı’ ile bölgesel değişim süreciyle birlikte, siyaset rüzgarlarının farklı esmesi sonucu devletin KCK dosyasını raflardan indirip, Kürt siyasetinin önüne hukuksal zeminde ortaya koymasına yol açtı.

Hukuk zemininde “haklı”lıklarını ortak bir dille ifade ettiler: KCK illegal bir örgütlenmedir.

Kürt siyasetinin, “ama siz bunu daha önceden biliyordunuz” ve hatta “siz bu örgütlenme için her yolu açtınız” türünden yaklaşımlar, süreci tanımlama da çok yetersiz kalıyor.

Siyasal mücadele içinde en küçük bir zaafı bile bir gün devletin kullanacağını ve bunun üzerinde siyaset yapacağını her zaman akılda tutmak lazım. Bugün iktidarın siyasi hesabına gelen illegaliteye dayalı bir örgütlenme, yarın hukuksal gerekçe ile buna müdahele edebileceğini hesaplamak gerekir.

Son 12 Haziran seçimlerde tutuklu milletvekilleri sorununda, siyasal neden ya da hesaplardan dolayı seçime girmelerine engel olmadı, ancak seçimden sonra hukuksal gerekçelerden dolayı, hiç birini de serbest bırakmadı.

Evet bu bir siyaset oyunu, ama bizde bu oyunun karşı tarafındayız.

KCK tutuklamalarının gündemini değiştirmek için ise AKP çok ustaca bir gündem yarattı. Dersim katliamını görünürde sahiplenerek, bu taktikle KCK’ya karşı sesli ya da sessiz öfke potansiyelini CHP’ye yönlendirmeye çalışıyor.

Türkiye’deki hassas dengeleri ve bunların çelişkilerini kontrol altında tutma işini AKP gerçekten iyi başarıyor. Kurbanla katili çatıştırıp üzerine oturma işini iyi öğrenmişler anlaşılan.

Dersim gündemi, KCK’ya karşı gelişebilecek muhalefeti susturma gündemidir.

Çok akıllıca hesaplanmış ve zamanlaması çok iyi yapılmış bir siyaset ‘yem’idir, Dersim gündemi.

AKP bu gümdemle birkaç taşı birlikte vurmaya çalışıyor.

Bir, DTP’nin KCK tutuklamaları ve AKP’nin gerçek niyetini bilmeleri dolayısıyla, bu gündeme katılmayacaklarını düsünüyorlar. Böylece AKP, DTP’den daha çok Kürtleri savunuyor havası yaratmak.

DTP bu tuzağa düsmemek için Dersim arşivlerinin açılmasını dayatmalı, yine “Tunceli kanunu” ile sürgün edilen Kürt ailelerine tazminat yolunu açmak için hukuksal girişim başlatmalı, ve son olarak, Tunceli adının Dersim olarak değiştirilmesi girişiminde bulunmalı. Kürt siyaseti bu konuda insiyatifi ele geçirme pozisyonunda olmalı, aksi takdirde ciddi bir şekilde zorlanacağı göz ardı edilmemelidir.

İki, Dersim katliamının “tanınması” bazı duygusal Alevi kesimini ve oportünist Kürt elitlerini AKP şemsiyesi altına çekmek.

Üç ve en önemlisi ezeli düşmanı CHP bu yolla başını kaldıramayacak derecede mağlup edilip, toplumda rezil etmek.

Açıkçası Dersim katliamını gerçekleştiren Kemalist, ırkçı ve Kürt düşmanı olan CHP’nin rezil olup, yerle bir edilmesi Kürtler açısından olumlu bir durumken; ama bunun AKP gibi yine Kürt cellatlığına soyunmuş islamcı faşistler tarafından geliştirilmiş olması da ayrı bir paradoksal durumdur.

Bu durumda, 12 eylül referandumundaki AKP kurnazlığı karşımıza çıkıyor. Hayır dense 12 Eylül vahşetinin temsilcileri onaylanmış olacak, evet dense AKP’nin tuzağına düşülecek.

Dersim gündemi de aynı gündemdir. CHP’nin ezilip, rezil olması olumlu birşey iken, AKP’nin yükselişine basamak olması da apayrı olumsuz bir durumdur.

Dersim katliamı, her isyanın bastırılması gibi kadin, çoluk-çocuk demeden vahşice katliamdan geçirilmesi, mağaralara tıkanan masum Kürt halkına gaz kullanılarak yok edilmesi bir vahşet tarihidir. Ama Dersim katliamına gerçek vahşet trajedisi kazandıran ise Seyid Rıza’nın yakalanma ve idam öyküsüdür.

Seyit Rıza, Türk devlet makamları tarafından “müzakere” edilmek üzere görüşmeye çağrılır. Seyit Rıza, görüşmeye gittiği sırada Türk askerlerinin bir köprüye kurduğu pusuda yakalanır. Bir gün içinde yargılanıp hakkında idam kararı çıkartılır. İdam edilmek için yaşlı olduğundan, yaşı iki yaş küçültülür. Oğlunun ise yaşı küçük olduğundan büyütülür.

İdam sehpasında, “son isteğin nedir” diye sorulduğunda, “beni oğlumdan önce asın” der. Ama gözleri önünde önce oğlu asılır, sonra kendisi...

Şimdi bu trajediyi Kürtlere yaşatan faşist CHP ile, Kürtlerle müzakere ederken ‘sri lanka planı’nı hazırlayan ve kimyasal vahşeti Kürt evlatlarına yaşatan islamcı faşistler arasında ne fark var?

Aktörler farklı, ama hikaye aynı...

Bu açıdan Erdoğan’ın Dersim özürüne, bir halk deyimiyle nokta koyalım;

ÖZÜRÜN KABAHATİNDEN BÜYÜK!...

Özürün kabahatinden büyük!

Ali Kızıl
alikizild@hotmail.com


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 8)
  |   Okuma: 2362   |   Yorum: (8)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 17 Nisan 2015 08:40 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
He gained fame and promotion within the military but few in the medical establishment especially back at the Faculty of Medicine in Paris were receptive to his ideas. canadian pharmacy Yet some aspects of the nervous system are now well known.g. genraic viagra for men Dr.MicroRNAs miRNAs noncoding RNAs nucleotides in length which participate in posttranscriptional regulation of target mRNAs through RNA interference pathways. domperidone Philadelphia Pa Saunders Elsevier chap .His speech was rote and he had extreme difculty communicating and relating to peers. canadian px .Although the platelet count of a hemophiliac patient is normal deciency in clotting factors factor VIII or IX results in a prolonged coagulation time. cialis generic Each sign related to one of the four elements and to one of the humors bloodletting of the relevant body part see below was to be avoided in that lunar phase.htm. kwikmed coupon viagra UNINTENDED PREGNANCY RATES PROTECTION AGAINST STDs METHOD TYPICAL USE PERFECT USE AND HIV INFECTION .A chronic idiopathic progressive disease of intrahepatic andor extrahepatic bile ducts characterized by thickening of bile duct walls and narrowing of their lumens leads to cirrhosis portal hypertension and liver failure . elimite cream walgreens Brown stones are usually found in bile ducts and are associated with biliary tract infection.a. canadian pharmacy online no script In external respiration oxygen is inhaled inhaled air contains about oxygen into the air spaces sacs of the lungs and immediately passes into tiny blood vessels capillaries surrounding the air spaces.DIFFUSION THROUGH MEMBRANES So far we have discussed only free diffusion through a fluid but the cells constituting living systems are surrounded by membranes which impede free diffusion. wellbutrin This is called a myasthetnic crisis.They found that reported frequent erectile problems and reported moderate problems for an overall prevalence of . canada pharmacy online Lecture Tomorrows Biopsychosocial Medicine If we think broadly and consider ourselves citizens of the globe we need to remember to build awareness about global health conditions and the interconnectedness of health for all people.malignant tumor of the testis . levitra for sale Along with the better known causes of ED druginduced impotence needs to be considered as a cause of this symptom.diastole . can nolvadex be shipped into the us Detailed comparisons between rehabilitation and LVRS are probably unhelpful since rehabilitation is applicable to almost every patient with chronic lung disease while surgery applies only to a select few.
 Yorum #2  | 30 Nisan 2015 16:49 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
levitra blindness no prescription needed for levitra 20 mg levitracialis generic pharmacy online pharmacies cialis cost new zealandbuy generic levitra levitra super active reviews vardenafil oralgeneric viagra real healthy men viagra where can i get viagra without a prescriptionviagra how long does it take to work viagra to orderviagra viagra 10 mg
 Yorum #3  | 12 May 2015 15:47 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
buy levitra in usa acheter levitra prix levitra makerbuy soft cialis online cheapest cialis cialis savings cardcialis tadalafil reviews cialis daily use buy online 248 cialis complaintspropecia propecia cout du propecia propecia long term effectivenesswhen was viagra released compra viagra generico uk viagra supplier
 Yorum #4  | 25 May 2015 16:56 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
His physicians were concerned that he had suffered a palsy myelomeningocele contusion and subdural hematoma as a result of the accident.Complications of untreated pseudocysts include rupture infection gastric outlet obstruction fistula hemorrhage into cyst and pancreatic ascites.The following day Pare checked and compared his patients. generic levitra no prescription Coldblooded creatures like frogs and reptiles were useful to Harvey because the motions of their hearts and pulsating vessels were generally slower and easier to follow than those of warmblooded birds or mammalsand their bodies stayed fresh longer when they were opened up and subjected to various procedures.The test most often lasts minutes but it may take longer.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: