Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Krizin Derinliklerinde Kürt Sorunu-Oral Çalışlar  


29-06-2011, 06:45 Kategori: Manşet  
Krizin Derinliklerinde Kürt Sorunu-Oral Çalışlar

Krizin Derinlerinde Kürt Sorunu
ORAL ÇALIŞLAR

Belli ki taraflar bir taktik savaşı yürütüyor. Ancak çok fazla geniş bir hareket alanına da sahip değiller. Çözüm, özgürlük alanının genişletilmesinde.

Meclis bir krizle yeni döneme başladı. Her ne kadar bazı pratik adımlarla kriz geçici olarak çözülür gibi görünse de bunun bir sistem krizi olduğunu kabul etmek gerekiyor. Çözüm de sistemin değiştirilmesine yönelik köklü adımları gerektiriyor. Kriz, CHP’nin de yemine katılmamasıyla görünürlük kazandı. Bu krizin arkasındaki en önemli neden de Kürt sorunu. Bu sorunu yok sayan anlayış, sonunda Meclis’i kilitledi.

Aslında 12 Haziran seçimlerinin sonuçları, Meclis’e sorunları çözecek imkânlar sağlamıştı. Ama görünen o ki siyasiler birbirlerini kollamayı ilk adımı atmaya tercih ettiler. Başbakan bu gerginliğin sona erdirilmesi konusunda en etkili yerde duruyor. Meclis’e gelmeyen muhalefet, Başbakan’dan tutuklu milletvekilleri konusunda bir hamle bekledi, ancak çözüme ilişkin umut verici bir tutum göremedi.

Belli ki taraflar bir taktik savaşı yürütüyor. Ancak çok fazla geniş bir hareket alanına da sahip değiller. Çözüm, özgürlük alanının genişletilmesinde; yargının siyaset üzerindeki hegemonyasını sona erdirecek adımların atılmasında. Bu adımların temel hedefinin de Kürt sorunu olması gerekiyor. Çünkü krizin derinliğinde Kürt sorunu yatıyor.

Hatip Dicle konusu

Başbakan Erdoğan, Hatip Dicle konusunda BDP’lilere yönelik eleştirisinde, “Onu bile bile aday gösterdiler” şeklinde bir değerlendirme yaptı. Dicle, söylediği şu cümle nedeniyle mahkûm edildi: “Ordunun operasyonları durmadığı takdirde, onlar da meşru müdafaa haklarını kullanırlar.” Hatip Dicle, bir anlamda bu çizgideki düşüncelerin temsilcisi olduğu için Diyarbakır’dan en yüksek oyu aldı. Yalnızca Dicle değil, BDP’nin desteğiyle seçilen milletvekilleri de benzer değerlendirmeler yapıyorlar.
Bugüne kadar onlarca dava açıldı, mahkûmiyet kararları verildi, yargısız infazlar yapıldı, ‘faili meçhul’ler devreye girdi, partiler kapatıldı. Ama bunlar ‘düşünceler’i ortadan kaldırmadı. Tam tersine, bölge halkının, Dicle’nin de temsil ettiği ‘düşünceler’e verdiği destekte düzenli bir artış gerçekleşti.
Millet iradesi üstündeki askeri vesayete, yargı vesayetine karşı Cumhuriyet tarihinin en sert kavgalarından birini vermiş olan Başbakan’ın, şu an “Aday gösterecek başka kimse bulamamışlar mı?” gibi tepkiler gösterebiliyor olmasını anlamak kolay değil. Vesayet rejimi yıllarca İslami kökenli partileri ve Kürt partilerini aynı mantıkla kapattı, yöneticilerini tutukladı, siyaset dışında bıraktı. AK Parti bu tür müdahalelerin kendisine yönelik olanlarını aşabilecek bir güce ulaştı, ancak özellikle Kürtler üzerindeki devletçi baskı hâlâ sürüyor. Kürtlerin çiğnenen demokratik iradesi karşısında “Aday gösterecek başka kimse bulamamışlar mı”dan daha gerçekçi ve dengeli değerlendirmelere ihtiyaç var.
Erdoğan’ın 2002 seçimlerinde adaylığı YSK tarafından iptal edildiğinde, CHP’nin desteğiyle bir anayasa değişikliği yapıldı ve ardından ara seçimle bu haksız duruma son verildi ve ‘millet iradesi’ Meclis’e yansıyabildi. Dicle’ye verilen 80 bin oyda kendini ifade eden millet iradesini en iyi analiz edebilmesi gereken kişilerden birinin Başbakan Erdoğan olduğunu belirtmeye bile gerek yok.

Kürtlerin iradesi, devletin iradesi

‘Devlet iradesi’ ile Kürtlerin ‘millet iradesi’ arasındaki uçurum belirginleşiyor. Devletin iradesi, ‘Kürtlerin iradesi’ni bastırmaya, cezalandırmaya devam ede ede bugünlere gelindi.

Meclis’teki gelişmeleri en dikkatle takip eden ve her şeye rağmen ‘parlamenter demokrasi’ye anlam yüklemeye devam eden gruplardan birini Kürtler oluşturuyor. Hatip Dicle’nin binlerce Kürt seçmenin oyunu alarak seçilmiş olması, hem demokratik sistemden yana bir irade beyanı hem de antidemokratik mahkeme kararlarının bir protestosu olarak görülmeli. Ancak bütün bunları göz önünde bulundurabilen bir Türkiye Cumhuriyeti, dengeli ve öngörülebilir bir yol haritası üzerinde ve demokrasi doğrultusunda ilerlemeyi sürdürebilir.

radikal


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 1)
  |   Okuma: 1078   |   Yorum: (3)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 12 Ocak 2017 05:39 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Комментирую здесь так как задело.
Необычайно доступно на сегодня бытовой ремонт холодильника преобазовать в незаурядное событие.
Оптимальный Московский ремонт холодильников за доллары в БалашихеОптимальный приемлемый холодильников ремонт бесплатно в Люблино А сие как накажете обозвать?
Что характерно холодильник есть у большинства. Я понимаю о чем глаголю, ремонт не везде то и нужен.
http://liverpoolbbs.com/home.php?mod=space&uid=5594 Krizin Derinliklerinde Kurt Sorunu-Oral Cal?slar » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #2  | 22 Nisan 2017 11:48 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
When she knew him more, he grew on her.
http://liguemorphine.ze-forum.com/t416.htmhttp://funally.xooit.fr/t249.htm
Badly written, but. Have you ever experienced an earthquake?

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: