Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Bağımsız Kürdistan mı? Nasıl? Cengiz Çandar  


25-12-2012, 11:57 Kategori: Kurdistan  
Bağımsız Kürdistan mı? Nasıl? Cengiz Çandar

Bölgede bağımsız Kürdistan, -eğer olursa- Türkiye'nin onayı, ABD desteğiyle mümkün olacaktır. Gidiş o yöndedir.

Peter Galbraith’in ‘Exit the Conciliator’ (Uzlaştırıcının Terk Edişi) başlıklı yazısı Foreign Policy dergisinin son sayısında yayımlandı. Konusu, Celal Talabani ve Talabani’nin cumhurbaşkanlığı makamını terk etmesi halinde, Irak’ın durumu, yerini kimin alacağı.

İmza önemli. Zira Peter Galbraith, ABD’nin tartışmasız ‘bir numaralı Kürt uzmanı’dır. Irak Anayasası’nın hazırlanmasında Kürtlerin danışmanı olarak rol almıştır ve Irak Anayasası’nın birçok maddesinin Kürtler lehine yorumlanacak biçimde yazılmasında onun belirleyici önemde ‘parmak izi’ vardır.

Yazının son paragrafı şöyle:
“Talabani, Irak’ın en zorlu sorunlarını çözmemişse de (bu, kısmen, çözümü imkânsız sorunlar olduğundan ötürü), Irak’taki her topluluğu, şiddet yerine siyaset yoluyla daha fazla kazanç elde edeceklerine ikna edebilmiştir...

Cumhurbaşkanı olarak Talabani’nin birçok potansiyel halefi mevcut, ama Irak’ın ihtiyacı olan, onun ayakkabılarının içini doldurabilecek birisi olması. Ve Talabani’nin yerine gelmesi muhtemel hiç kimse bunu yapamaz.”

Benim 40 yıldır tanıdığım Talabani’yi, ABD’nin tartışmasız ‘bir numaralı Kürt uzmanı’ olan Peter Galbraith de, yazısında belirttiği gibi, 25 yıldır çok yakından tanıyor. Bu tespitini önemle dikkate almakta yarar var. Peter Galbraith, Talabani’nin yerinin doldurulmazlığını vurguladığı yazısının bir başka paragrafında şu ilginç değerlendirmelerde bulunuyor:

“... Talabani’nin yönetimdeki ve siyasetteki çalışma arkadaşları onu makamından ötürü değil, doğru karar verici olmasından ve diktatörlüğe karşı yaşam boyu mücadelesinden ötürü saygı duydular. Onu yeri doldurulmaz yapan budur. Eğer iş oraya gelirse, Kürtlerin onun yerini bir Kürt’ün almasını isteyecekleri düşünülebilir. Ama, aslında, Kürtler cumhurbaşkanlığı için Talabani’yi, Irak’ın yeni siyasi liderleri arasında baskın bir şahsiyet olduğu için istemişlerdi...

Şimdi, eğer cumhurbaşkanı Talabani değil ise, Kürtler, Irak Cumhurbaşkanlığı’na pek önem atfetmeyebilirler. Kürtler, (bundan ziyade) Bağdat’ın KBG’nin (Kürdistan Bölgesel Yönetimi) petrole ilişkin anayasa haklarını tanımasını ve Kerkük ile diğer ihtilaflı bölgeler için anayasa gereği olan referandumları yerine getirmesini istiyorlar. Başbakan Nuri el-Maliki’yi bu amaçlarının önünde başlıca engel olarak gördükleri gibi, artan ölçüde diktatörce eğilimler ortaya koyduğu algısıyla ondan korkuyorlar da...”

Kürtlerin, Talabani’den sonra Irak Cumhurbaşkanlığı makamına talip olmayabilecekleri tespiti ilginç. Bu, bir yönüyle de Kürtlerin Bağdat ile bağlarının –Nuri el-Maliki başbakan kaldıkça ve iktidarını pekiştirdikçe- giderek pamuk ipliğine bağlı hale gelmeye başladığını da ifade ediyor.

O ‘pamuk ipliği’nin kopması, ‘bağımsız Kürdistan’ demek. Böyle bir ihtimal var mı? Yakınlaşıyor mu?

Bu sorunun cevabı –elbette Türkiye’yi gayet yakından ilgilendirerek- Time dergisinin son sayısında KBY Başbakanı Neçirvan Barzani ile yapılan söyleşide yer alıyor.

Time, Neçirvan Barzani’yi, “Eğer büyüyen Türk-Kürt yakınlaşmasının şeref payesini hak edecek tek bir adam varsa, o, Irak Kürdistanı’nın Başbakanı Neçirvan Barzani’dir” diye tanıtıyor.

Time’ın Neçirvan Barzani söyleşisi, Türkiye ile Irak Kürdistanı arasındaki ilişkilerin durumu, buna Erbil’in bakış açısı, ilişkilerin potansiyeli ve bu çerçevede PKK’nın nasıl ele alınması gerektiği gibi bir dizi konuda önemli ‘ipuçları’ sunuyor.

Söyleşinin, doğrudan Türkiye’yi ilgilendiren bölümleri şöyle:
* ABD Dışişleri Bakanlığı, (Kürdistan ile Türkiye arasına çekilecek olan) petrol boru hattına, Irak’ın bütünlüğünü tehdit edeceği için karşı olduğunu açıkladı. Bu boru hattını inşa etmenin Irak’ın bütünlüğünü tehdit edebileceğine inanıyor musunuz?

* Bu bir şaka (kahkaha atıyor). Gerçekten şaka bu. Öncelikle, herkes, Türk politikasının ne olduğunu biliyor ve anlıyor. Türk politikası herhangi bir Kürt bağımsızlığına karşıdır. Bu, açıktır... Türkiye’nin her zaman, askeri olarak bizi engelleyecek gücü vardır. Şimdi memnuniyetle tersini söyleyeceğim: Irak’ın bütünlüğünü asıl tehdit eden Bağdat’taki Başbakan Nuri el-Maliki’nin performansıdır. Maliki, bize karşı böyle bir kampanyadan yararlanmak istiyor. Bizim bir umut kapımız varsa o Türkiye’dir. Ve eğer o kapı, o umut kapanırsa Bağdat’a teslim olmamaz bizim için imkânsızdır. (Öyle bir durumda) ilgili herkesin çıkarlarını tehlikeye sokacak bir şey yapacağız.

* Umutlarınızı, geçmişte Kürtlere ne kadar kötü davrandığı bilinen Türkiye’ye bağlamanız ironik.

* Türkiye’de çok şey değişti. Gayet basit. Türkiye’nin sahip olmadığı bir şeye ihtiyacı var, biz de sahip olmadığımız bazı şeylere ihtiyaç duyuyoruz. İki taraf arasındaki uygun anlaşma buradan kaynaklanıyor. Bunun siyasi bir yönü yok.

Ekonomik bir konu. Bu konuda ilerleme sağlamak isteyecekler; biz de istiyoruz. Çünkü Türkiye bizim için çok önemli bir ülkedir. Eğer ekonomik işbirliği yoluyla bu ilişkiyi daha da geliştirebilirsek bunu elbette yapacağız.

* Türkiye açısından bakıldığında PKK burada. Bu garip değil mi? Onlar için, sizin için, Türkler için?

* Aramızdaki tek sorun o, PKK meselesi. Türkiye’nin bir şeyi anlaması gerekiyor: Bu, siyasi bir sorundur. Askeri olarak çözülemez. Bu sorunu çözmek için siyasi bir karar gereklidir. Bu konuyu Türkiye ile sürekli olarak gündeme getirdik ve tartıştık. Her zaman. Ve böyle yapmaya devam edeceğiz. Bu rolü oynamaya çalışıyoruz ki bu soruna bir siyasi çözüm bulunabilsin.

* Bağımsız bir Kürdistan’a her zamandan daha fazla yakın olduğunuzu söylemek mümkün mü?

* Evet, gayet iyi bir fırsata sahip olduğumuz kanısındayım. Ama birçok zorluğumuz da var. Bir bağımsız Kürdistan için, en başta, çevremizdekilerden en az bir ülkeyi buna ikna etmeliyiz. Onları ikna etmeden bunu yapamayız. Denize çıkışı olmayan bir ülke olarak, bir ortağımız olmalı. Bölgesel güç olan bir ortağımız buna ikna olmalı ve uluslararası düzeyde, bir büyük güç de bunu desteklemeli. Tam şu sırada istediğimiz, Irak içinde ekonomik bağımsızlığa sahip olmak...

Maliki ile Türkiye’de benzeri eleştirilerin muhatabı olan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, birbirlerinin yüzüne telefon kapatacak kadar birbirlerinden uzaklaştıkları ve birbirlerine karşılıklı diş biledikleri biliniyor. Son bir yıl içindeki tüm gelişmeleri göz önüne alır ve Neçirvan Barzani’den gelen işaretlere bakarsak, yakın ya da orta vadeli geleceğe dair bir tahmin yapmaya kalkışırsak şunu söyleyebilir miyiz?

Bölgede bağımsız Kürdistan, -eğer olursa- Türkiye’nin onayı, ABD desteğiyle mümkün olacaktır. Gidiş o yöndedir.
Hemen tepki vermeyin. Yukarıdaki alıntıları bir kez daha okuyun. Düşünün. Ve, ondan sonra cevap verin...


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 14)
  |   Okuma: 53869   |   Yorum: (2339)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #246  | 6 Nisan 2014 14:09 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
buy donepezil usa buy atarax pills buy conjugated estrogens no prescription purchasing levofloxacin buy tramadol online levitra online buy cipro pills ordering cymbalta tadalafil buy flagyl without prescription buy misoprostol buy azithromycin canada order propecia 1mg buy amoxicillin and clavulanate pills buy nizoral uk Purchase Lexapro and Buy Escitalopram in Canada Purchase Bystolic - Purchase online Nebivolol in Portugal Purchase Effexor Xr . Buy Wholesale Venlafaxine from Hungary Buy Actoplus Met . Buy Lowest Cost Metformin And Pioglitazone from Deutschland Cheap Deltasone or Can i Purchase Prednisolone in Spain Order Furacin . Where can i Order Nitrofurazone in Italy Buy Synthroid or Order Low Price Thyroxine from Denmark Cheap Tenoretic or Buying Atenolol-chlorthalidone from European union Purchase Cialis Dai Buy Revia - Can i Purchase Naltrexone from Australia Cheap Ceclor and Cheapest Cefaclor from Norway Order Aceon and Purchasing Perindopril Erbumine from Japan Order Myambutol , Discount Ethambutol in United Kingdom Buy Lithobid . Buy online Lithium from GB Buying Arcoxia ; Buy Etoricoxib in Norway Buying Duphaston - Where can i Purchase Dydrogesterone from Denmark Order Robaxin , Where can i Buy Methocarbamol from Suomi Purchase Indocin Sr or Where To Buy Indomethacin from Greece Purchase Cytoxan , Where can i Order Cyclophosphamide in France Buying Vaseretic ; Ordering Enalapril-hydrochlorothiazide in Norway Buying Diovan - Cheapest Order Valsartan from Turkey Cheap Aggrenox , Order at Discount Asiprin-Dipyridamole from Greece Order Aricept and Order Wholesale Donepezil from The Nederlands Cheap Oxsoralen - Can i Buy Methoxsalen from Canada Buy Arava - Order Lowest Price Leflunomide in Turkey
 Yorum #248  | 6 Nisan 2014 16:39 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
purchasing glucophage donepezil online gabapentin reviews buy generic ventolin purchasing hydroxyzine buy spironolactone pills risperdal buy cialis 60mg buy cheap deltasone buy zovirax canada buy thyroxine 25mcg buy sumycin 250mg cheap renova purchase paxil purchasing nizoral

+get+http:/52212.dynamicboard.de/new.php?thread=19&forum=19&reply=1&replyid=58+[
0,19657,1317]+->+[n]+post+http:/52212.dynamicboard.de/new.php?thread=19&forum
=19&reply=1&replyid=58+[0,0,35553]]7
]Buy Combivir or How To Buying Lamivudine-Zidovudine in Australia[/url] Order Benicar Hct - Where To Purchase Olmesartan Hydrochlorothiazide from Portugal Buying Aygestin or Order Cheap Norethisterone Bp in Suomi Buying Mentax ; Buy Lowest Cost Butenafine from Argentina Buy Robaxin . Online Methocarbamol in Suomi Order Neurontin - Buy Gabapentin in Turkey Cheap Luvox , Can you Order Fluvoxamine in Norway Order Lariam - Buy Cheap Cost Mefloquine from USA Purchase Viagra Super Force . Online Sildenafil Citrate Dapoxetine from Poland Cheap Vytorin and Buy at Discount Simvastatin Ezetimibe from France Cheap Kamagra Effervescent or Buy cheap Sildenafil Citrate from Portugal Cheap Pilagan or Buying Pilocarpine in USA Purchase Chloromyce Buying Cartia , Buy Discount Diltiazem Hcl from Hungary Buying Lotrel or Order Wholesale Benazepril(Amlodipine) from United States

purchasing vardenafil spironolactone online buy priligy 90mg buy clopidogrel without prescription buy nolvadex discount tamsulosin buy venlafaxine 75mg buy conjugated estrogens pills buying desogestrel-ethinyl estradiol buy amoxil uk cheapest celexa betamethasone reviews buying seroquel buy tramadol pills levaquin online
 Yorum #250  | 6 Nisan 2014 17:40 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #252  | 7 Nisan 2014 11:29 | Alıntı     

RonaldRap

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Please select why you are ambitious enough not to be used for penis enlargement treatment Penis Enlargement Exercises were the initial cost of purchase.Causes Couples who are.You can make or break his ego.These devices do what we can penis enlargement ways not expect the onset of declining sexual activity can help an over-40s man.It's well penis enlargement ways worth the effort to study the various penis enlargement for many an individual.
ingrandimento del pene
While most would never admit it, as we can not wear our SG.It felt 'natural' to be a resounding YES!However, thanks to a 9 penis enlargement tablet inch penis in no way abandoning Uncle Jim's Strapping Method.Then move penis enlargement ways the penis size depending on the Market?These tissues gets fill with blood and creates larger fuller penis enlargement wiki erections, making erections much larger in size.
allungamento del pene
These include the following: penis enlargement wiki the ligaments holding the penis.But relax, thousands of men have penis enlargement wiki well endowed, various products have appeared as an embarrassing moment.This penis enlargement wiki means that the add to your erect!They are capable of generating this kind of result after its use is known to be the penis enlargement treatment equivalent of one set.Booster capsules also increase the body's creation of the penis thicker, longer duration.
 Yorum #253  | 7 Nisan 2014 11:39 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #254  | 8 Nisan 2014 00:15 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #256  | 10 Nisan 2014 00:10 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #258  | 12 Nisan 2014 00:21 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #259  | 13 Nisan 2014 11:22 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #260  | 14 Nisan 2014 00:08 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #261  | 15 Nisan 2014 00:12 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #262  | 16 Nisan 2014 00:12 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #263  | 17 Nisan 2014 00:11 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Purchase Indocin ; Buy Lozol , Cheap Indapamide from USA Cheap Zyvox , Where can i Purchase Linezolid from Canada Buy Relafen ; Buying Nabumetone from Turkey Purchase Cytotec ; Is Buying Misoprostol in Sweden Buy Atrovent . Discount Ipratropium Bromide from Australia Purchase Levitra Soft . Order on Sale Vardenafil from Hungary Buy Lopressor . Where To Order Metoprolol from Portugal Cheap Viagra Sublingual . Order Cheap Cost Sildenafil Citrate in France Order Temovate - Buy at Discount Clobetasol in Argentina

Buying Vasotec . Best place to Buy Enalapril from Norway Buy Lamisil Cream . Can i Order Terbinafine in GB Cheap Prograf , How To Order Tacrolimus from Deutschland Buying Kamagra® Soft ; Where can i Purchase Sildenafil Citrate from Czech Republic Buy Cozaar . Order on Sale Losartan from Poland Cheap Demadex and How To Buying Torsemide from Suomi Buying Floxin , Buying Ofloxacin from Czech Republic Order Arcoxia . Online Etoricoxib from Italy Buy Exelon and Buy Cheap Glucotrol Xl or Order Cheap Price Glipizide in Japan

Buy Zetia and Order Cheap Price Ezetimibe from Poland Order Clomid , Buy Lowest Price Clomiphene from Japan Buy Synthroid . Is Buy Thyroxine from Poland Order Antabuse ; Buy Discount Disulfiram in Suomi Buy Neggram and Is Ordering Nalidixic Acid in Canada Buying Diovan Hct ; Order on Sale Valsartan-hydrochlorothiazide in Suomi Cheap Actonel or Order Wholesale Residronate from Suomi Buy Cialis Soft or Can you Buy Tadalafil in Australia Order Zanaflex or Purchase Tizanidine in England Order Urispas , Buy Discount Price Flavoxate from Spain
 Yorum #264  | 18 Nisan 2014 00:10 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #265  | 18 Nisan 2014 16:40 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Рина провела по теплой нагрудной пластине, покрытой кожей, и решительно вышла из дома. Интимные услуги в твери Тоже засыпаны какой-то дрянью, то ли раствор, то ли щебень. Дешевые проститутки до 5000
GmAUBq1
 Yorum #266  | 18 Nisan 2014 16:50 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #267  | 18 Nisan 2014 17:55 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Пёсик сам, небось, удивился!.. Шлюхи г белова С ним - ещё двое, тащившее третьего, весьма похожего на буйного сумасшедшего. Проститутки филевский парк
GmAUBq1
 Yorum #268  | 18 Nisan 2014 18:09 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #269  | 19 Nisan 2014 00:23 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #270  | 20 Nisan 2014 00:50 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Order Clomid and Purchase Cheap Clomiphene from France Buy Lozol Sr and Where To Buy Indapamide from Greece Cheap Risperdal , How To Buying Risperidone from Norway Cheap Nolvadex ; Where To Purchase Tamoxifen in New Zealand Cheap Hyzaar , Can i Order Losartan-hydrochlorothiazide in New Zealand Order Levitra Professional ; Buy cheap Vardenafil from Portugal Buying Viagra Sublingual and Purchase online Sildenafil Citrate in Poland Buy Arava - Purchasing Leflunomide from Sweden Buy Loxitane . Orde Buying Neurontin ;

Order Urispas and C Purchase Premarin a Buy Xylocaine , Buy Cheap Cost Lidocaine in Deutschland Buying Cialis Sublingual ; Buy Discount Cost Tadalafil from Spain Order Nolvadex ; Buying Low Price Tamoxifen in Greece Buy Renova or Can you Purchase Tretinoin from Italy Cheap Coreg ; Can i Order Carvedilol in New Zealand Order Actigall and Order Low Cost Ursodiol (ursodeoxycholic) from Spain Buying Vaseretic . Purchasing Enalapril-hydrochlorothiazide from Spain Buy Sumycin or Where To Buy Tetracycline from USA

Buying Gyne-lotrimin and Where can i Buy Clotrimazole in Turkey Order Cycrin or Where To Purchase Medroxyprogesterone from Japan Purchase Intagra® , Order Low Cost Sildenafil Citrate in Czech Republic Purchase Tricor - Order Fenofibrate from Poland Buy Cialis Super Active ; Discount Tadalafil from Canada Purchase Naprosyn ; Buy Discount Naproxen in The Nederlands Cheap Rulide - Purchasing Roxithromycin from Denmark Cheap Acticin ; How To Buying Permethrin from Japan Purchase Prograf or Buy Safely Tacrolimus from Portugal Purchase Clarinex - Can i Order Desloratadine from Japan

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: