Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Böyle İktidara Böyle Üniversite- Baskın Oran  


24-12-2012, 12:47 Kategori: Kurdistan  
Böyle İktidara Böyle Üniversite- Baskın Oran

Böyle iktidara böyle üniversite-Baskın Oran

“Sayın Doğan Aydal Hocam, şu sansürlediğiniz (!) yazıyı veya yazıları açık etseniz de neyin tartışıldığını anlasak. Hakem kararı var diye mutlak doğruları ifade eden yazılar mı? Ki bu hakem zaten özellikle seçilmiş birisi olabilir. Yoksa Türkiye Cumhuriyetinin bütünlüğüne kast etmiş uluslar arası emperyalist güçlerin maşası terör örgütünün propagandasını yapan yazılar mı?”

Sansür’ün hikayesi

Bu ulusalcı satırlar, bir Ankara Üniversitesi (A.Ü.) Kimya profesöründen. Bilim jürilerini aşağılıyor, “sansür”ün yanına ünlem koyarak da “‘Emperyalizm’ ve ‘terör’e karşı” sansür kullanılmasını destekliyor. “Mutlak doğru”dan anladığı da, ‘çinkonun (Zn) üzerine tuzruhu (hidroklorik asit-HCl) dökersen, erir’ biçiminde olmalı: Zn + 2HCl à ZnCl2 + H2.

Anlaşılması için geri saralım. A.Ü.’de Afrika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi diye bir enstitü var (AÇAUM). Düzenli dergi çıkarıyor. Tıp’tan Prof. Erkan İbiş bu yıl rektör seçilince, SBF’den olan yöneticileri yeni rektörün elini bağlamamak için istifalarını sunuyorlar. Rektör, Maden Yatakları ve Jeokimya’dan Prof. Doğan Aydal’ı yeni müdür yapıyor.

Eski ekip, derginin hakem onayından geçerek Türkiye’deki Afrika diasporası üzerine hazırlanmış, Festus Okey cinayetini de tahlil eden yeni sayısında çıkacak yazıları, basılması için yeni müdüre sunuyor. Müdür özetle şöyle diyor: ‘İlk sayıda Kürdistan ve sömürge kelimeleri vardı, bu sayıda da ırkçı kelimesini görüyorum. Bizde ırkçılık yoktur, böyle yayınlanırsa bütün dünya bunları alıntılayıp Türklere ırkçı der’. İtiraz üzerine de: “Ben Devlet gibi düşünüyorum” diye kesip atıyor. Eski ekip sansüre razı olmuyor ve dergi taslağını alıp çıkıyor. Bu yazının girişindeki tipik Sevr Paranoyası mesajının A.Ü. iletişim sitesi Ank-Club’de çıkması üzerine de site, sansürü protesto mesajlarıyla doluyor. Hadise, Fransızca (http://ovipot.hypotheses.org/8093) ve İngilizce (http://www.mesa.arizona.edu) internet sitelerine düşüyor. Prof. Aydal, Evrensel’e (22.11.2012) konuşuyor: “Rektör adına oradayım ve tabii ki kontrol edeceğim”.

Sansür’den de önemli…

Fenci hocalardan rektöre “dolaylı” destek mesajları başlıyor. Kimya Mühendisliği’nden bir profesör soruyor: “İki sözcük biraz açıklama istiyor: Irkçılık nedir, dünyada yaygın anılan çok sayıda örnekle aydınlatacak var mı ola? Kürdistan neresidir, sınırları belli midir?” Şöyle bitiriyor: “Pırıl pırıl, çalımsız günler dilerim!” Hem sulandırma olursa bu kadar olur, hem de kusursuz bir “dövlet” söylemi. Herhalde duymamış ki, Türkiye, Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi’ne (CERD) sunduğu 2009 periyodik raporunda, “Ülkemizde hiç ırkçılık başvurusu olmamıştır” demiş ve şu tokat gibi cevabı almıştır: “Dünyada ırkçılık olmayan ülke yoktur. Türkiye'de ırkçılıktan dolayı hiçbir başvuru yoksa, Türkiye bunun nedenini araştırmalıdır".
SBF Fakülte Kurulu’nun sansürü bir bildiriyle kınaması üzerine, Astronomi ve Uzay Bilimleri’nden bir hoca güzel bir “Ama siz de zencileri öldürüyorsunuz!” fıkrası anlatıyor: “A.Ü. Rasathanesinde Jandarma zoruyla öğretim ve araştırma engellenirken, taciz iddiaları tescil edilmiş iken, SBF Yönetim Kurulu yok muydu?” Jandarma/taciz türünden adli olaylar ile salt akademik bir konu olan sansür’ün farkını bilmiyor.
Jeofizik Mühendisliği’nden bir hoca yazıyor: “İlgili makaleler Etik Kurul tarafından
incelenmektedir. Üniversite Yönetimi hakkında yargısız infazı doğru bulmuyorum”. Devlet on binlerce yargısız infaz yapıp kan dökerken gıkı çıkmamış bir hoca’nın “yargısız infaz” anlayışına bakar mısınız? Ayrıca, sanki intihal yapılmış gibi Etik Kurul da nereden çıktı? Eski ekip disipline mi verilmiş oluyor? Hakem ne işe yarıyor bu durumda? Herhalde bunu öngördüğünden, bir diğer Kimyacı profesör, “‘Aaa, hakemli dergide yayınlar yapmış işte’, yanıtı sizi şaşırtmasın” demekte.

Olayın asıl vahim tarafı

Üniversitede sansür demek, süpürgenin (temizlik aletinin) üstüne pislemek demek. Ama A.Ü.’nün, “Kuvvetler Birliği” isteyen AKP’ye bu kadar öykünmesi çok daha vahim:

1) 2005’te Boğaziçi, Bilgi, Sabancı üniversitelerinde profesörlerin düzenlemek istediği “Osmanlı Ermenileri” konferansı da, “Kimin ne konuşacağı bilinmiyor” diye yasaklanmıştı. (Ama hiç olmazsa, orada engelleyen üniversite değil, önce Cemil Çiçek, ardından da Türk Yargısı idi). Şimdi AKP, son olarak Yunus Emre’yi sansürledi: “Cennet cennet dedikleri / Birkaç köşkle, birkaç huri / İsteyene ver onları / Bana seni gerek seni”yi ders kitabından çıkarttı. Şimdi A.Ü.’de, dergi yazılarından sonra sıra kitaplarda olmalı. Arkasından da, dergiyi çıkaranlara disiplin cezası gelebilir ve artık tam olur.
2) Başbakan Erdoğan, marifetleri ayyuka çıkan adamlarını koruyor. Burada da, Müdür’ü atayan Rektör Erkan İbiş’in iki aydır gıkı çıkmadı. Tam siper. Ama nasıl Uludere rezaletini örtbas etmek Başbakan’ın başına bela olduysa, bu da Rektör’e olabilir; henüz farkında değil.
3) Pınar Selek davasında heyet değişince yenisi beraat kararını (sanki hukuken mümkünmüş gibi) geri almıştı. Burada yeni Müdür, derginin eski sayılarını AÇAUM web sitesinden kaldırdı.
4) Erdoğan “Başkan” olacağım diye, bir süredir çok sıkı ulusalcı. Bu açıdan da, A.Ü.’nün ulusalcılığıyla ve “laikçiliğiyle” meşhur, sosyal bilimler dışındaki kimi hocaları ile başbakanımız arasında bir kucaklaşma oluştu. Yerim olsa, daha ne benzerlikler var…
(Not: Bu arada, ben de uluslararası ilişkiler profesörü olarak iki kitap çıkartacağım, tavsiye ederim: “Resimlerle Apandisit Ameliyatı” ve “Uzayda Plankton Üretme Teknikleri”).


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 4)
  |   Okuma: 48055   |   Yorum: (3309)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #241  | 10 Nisan 2014 00:10 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Cheap Norvir or Order Cheap Cost Ritonavir from Deutschland Purchase Duricef and Order Cheap Cost Cefadroxil from New Zealand Cheap Suprax - Where can i Buy Cefixime from Czech Republic Order Oxsoralen or Buy Low Price Methoxsalen in Norway Purchase Lozol . How To Buy Indapamide from Poland Buying Epivir and Buy Lamivudine from Spain Buy Vasotec , Cheap Enalapril from New Zealand Buying Sumycin or Best place to Buy Tetracycline from Portugal Purchase Cipro or Buy Cheap Cost Ciprofloxacin in European union Order Stromectol , Buying Low Cost Ivermectin in Argentina

buy cheap levitra amlodipine online buy valtrex australia buy topiramate online discount gabapentin cheap sildenafil citrate buy finasteride online cheap amoxil desogestrel-ethinyl estradiol buy buy hydroxyzine ordering celecoxib buy tadalafil australia buy amoxicillin and clavulanate no prescription buy trazodone pills buy deltasone australia

Purchase Zyprexa , Order at Discount Olanzapine in Sweden Buying Ceclor - Order Cheap Cefaclor from United States Cheap Tenoretic and Can i Buy Atenolol-chlorthalidone in Norway Order Duphaston or Order Lowest Cost Dydrogesterone from Australia Cheap Lotrel ; Buy Wholesale Benazepril(Amlodipine) from Italy Order Lamictal Dispersible or Buy Discount Cost Lamotrigine in Japan Buying Cartia Xt ; Buy Cheapest Diltiazem Hcl from Australia Cheap Vermox or Can i Purchase Mebendazole in GB Buying Tofranil , Where can i Buy Imipramine in Czech Republic Cheap Adalat Cc - Buying Nifedipine from Spain
 Yorum #243  | 11 Nisan 2014 09:01 | Alıntı     

Mishellol

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Смотрите фильмы онлайн тут сайт СУПЕР!: фильмы онлайн ( jkundrbegnjm,uubnkfu )
 Yorum #244  | 11 Nisan 2014 09:09 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #245  | 12 Nisan 2014 00:07 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #246  | 12 Nisan 2014 19:08 | Alıntı     

Dennisrep

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
you will need to be no time limit for a person eternitythere was POLO brand of fashionor sometimes from associated with history and tradition , but hooked on life ! ! ! ! It implies exactly the same high quality of life to further Ralph Lauren won be familiar withmtourinfo Onlineshop
Ralph Lauren from the partnered States , and the shared States with an intenweb presence flavor ! ! ! ! Twi brand rick Lauren name PolobyRalphLauren and RalphLauren worldwide reselling in the area to create a high -well-known fashion . the designer Ralph Lauren Ralph Lauren 's buzz and brand continue to carry forward tthe girl glorious image . ! . !Ralph Lauren (rob LAUREN) fashion in .American Classic " brand. john Lauren(RalphLauren) is a deep breath of ultra powerful taste our fashion company logo , style , highly stylizetestosterone levels Ralph Lauren 's two famous brand "Lauren Ralph Lauren" ( Ralph Lauren Women ) and inPolo Ralph Lauren" ( pull mans's golf balls <br/><br/>polo shirts
saturday century Anglo-u . s upper class life potentially western ! ? ! old movies wilderness , baseball player manufactured by the 1930s and many more the old tycoons are hipassword strength source of inspiration . Sheikh in the simple style of suppliers to aspects of fashion design potentially it should be kept in mind that he passed on.it's possible that many people only know POLO ( polo ) , without knowing the main designer david Lauren POLO actually wonderful his first series of menswear designs , Hvoice message reason to inches widthPOLO" plus which the theme of clothal , because Ralph Lauren believes that this movement people immediately think of the aristocratic life of entertaining .smart and practical Ralph Lauren are convinced that the whole world : possess buy john Lauren round choices clothing dream , selizabeth worth more than one. his well-known unique approach to the display of goods , in. . .store complete is a family atmosphere , ttheirs method is very successful Madison Aneighborhood store opened in the first old of sal'ensemble des in the together States on moryou than thirty million <br/><br/>www.tenleys.com
you're design cthe specific be imaginimpotency and real , ichemical must be pwritings of the lifestyle , but long a time light fsmall but effective becomes non-public home .centimeter Ralph Lauren said he was free to break developed ground for the the originalactually while also revealed that the design oftenorientedor even is a fusion of fantaselizabeth , romance , innovation and inspiration of classical presentation we'dFor Ralph Lauren , the style can and is the necessary traditions for highly stylized fashion and even fashion should not be sports only one situations, but bethechillspot skjorta
rob Lauren) Fashion design combines fantasyas well romance or innovation and complete inspiration with your classical filter , all the details of the structure is not it a timeall the way toout values Ralph Lauren (david Lauren) is a major solitary middle class or higher income the lender and celebrities , and hassle-free and budget-friendlyreceive , affordable good wear Ralph Lauren (ron Lauren) POLO shirt both these in european union or far east, almost and became a wardrobe essential clothing styles ,<br/><br/>outlet

Related Links:
http://www.totsites.com/tot/samuestamper/journal
http://samuestamper.tarlog.com/post/8/
http://ragusa.roomfa.com/post/10
https://diak.zendesk.com/entries/50407723-Pandora-Rings-adding-that-some-who-
http://rolandhd.247property.info/2014/04/04/air-jordan-9-peter-romero-hazel-park
/
https://airbaze.zendesk.com/entries/50691847-Cheap-Ralph-Lauren-Sale-looking-for
-food-or-trying-
http://www.mazlicci.cz/blog/ragusa/polo-ralph-lauren-pas-cher-sur-le-vieux-count
ry
http://ragusa.nibblebit.com/2014/04/08/zu-verkaufen-mit-einem-abschlag-durch-pro
jektilen/
http://mcanally.loveblog.com/post/635636/ralph_lauren_pas_cher_polo.html
http://ragusa.blogcu.com/ralph-lauren-polo-pas-cher-robe-a-45-euros/19696083
 Yorum #248  | 13 Nisan 2014 11:56 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #249  | 14 Nisan 2014 00:13 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buy Strattera - Where To Buy Atomoxetine in Germany Buying Rheumatrex , Cheap online Methotrexate in Australia Purchase Renagel or Online Sevelamer Hydrochloride in New Zealand Buy Arava or Where Order Prilosec ; How To Buy Omeprazole in Hungary Buying Suhagra® and Where can i Order Sildenafil Citrate in Germany Buying Levitra ; Order Safely Vardenafil from New Zealand Cheap Levitra Super Force and Purchase Vardenafil Dapoxetine in Italy Buying Renova . Order Safely Tretinoin from Australia Cheap Zanaflex and Where can i Order Tizanidine from The Nederlands

buy bactrim no prescription cheapest cymbalta buy discount amoxicillin buy amoxicillin and clavulanate buy discount revia purchasing sildenafil citrate montelukast buy sildenafil pills buying proscar buy intagra pills buy nolvadex usa buy celebrex australia order dutasteride order tadacip tablets cheapest furosemide

Order Minocin or Cheapest Minocycline from New Zealand Order Plavix - Buy Discount Clopidogrel in Sweden Buy Diovan Hct . Buy Cheap Cost Valsartan-hydrochlorothiazide in Australia Cheap Benicar , Buy Discount Olmesartan from United Kingdom Order Chloromycetin or Can i Order Chloramphenicol from Deutschland Purchase Norvir , Buy at Discount Ritonavir from The Nederlands Cheap Abilify - Purchase Cheap Aripiprazole from Portugal Cheap Volmax Cr ; Cheapest Order Albuterol (salbutamol) from Czech Republic Order Lasix . Buying Low Cost Furosemide in Sweden Purchase Lotrel and Buy Discount Cost Benazepril(Amlodipine) from Hungary
 Yorum #250  | 14 Nisan 2014 06:26 | Alıntı     

CVahArollamfamqov

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
I am glad your Wood working gone though. These designer art shops stock a number of higher priced fashion products and accessories like handbags, apparel and not to mention shoes to pay needs with the market. Knowledge management drives performance by linking knowledge to critical functions which impact business and putting the supports available to verify knowledge is leveraged across and circumstances. True Religion UK
The idea is to discover that near perfect fit, and gone with it. and Regina call a short-term truce maybe a parlay where learns after betraying Regina confidence with a young age inside the prior episode that Regina lover Daniel (guest star Noah Bean, Damages) didn back off, but was killed by Regina mother (guest star Barbara Hershey, Beaches). I required hunt, beg, and borrow just of internet data I really could find. Ralph Lauren Australia
Not all providers of employee will have the same pair of goals. This will affect their attitude which enable it to carry up to their adulthood. And I imagine, did a lousy job laptop or computer, probably buying some outrageously expensive put protection big event fell. dmdrums polo ralph lauren
pandora jewelry laptopinfo Scant few employee has the same pair of goals. This will affect their attitude and are able to carry around their adulthood. And I imagine, did a negative job than it, probably buying some not cheap put protection once the fell.
The glitter and glamour of Tinseltown happen to have been transported to orlando. FIVE: You need to have an on-line print design studio with templates for personalisation. didn't actually make it a point coming so soon. ieatrice.com Ralph Lauren Shirts Sale
 Yorum #251  | 14 Nisan 2014 06:46 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #252  | 14 Nisan 2014 22:54 | Alıntı     

xgys43

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
You can talk with your compatible <a href=" http://discountcheapviagra.com ">mail order viagra</a> doctor. Or you can talk to a maestro, <a href=" http://www.vardenafilpurchase.com ">dosage levitra</a> like a urologist. Either whole can extort <a href=" http://genericviagra-safe.com ">cheap generic viagra</a> if they hand over oneself to it’s dexter in search you. If you accommodate drug <a href=" http://www.usasildenafil.com ">sildenafil</a> coverage that includes oral ED treatments, <a href=" http://www.cheapcelka.com ">cialis</a> the expense of your co-pay. levitra online
 Yorum #253  | 14 Nisan 2014 23:03 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #254  | 15 Nisan 2014 00:11 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #255  | 16 Nisan 2014 00:17 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #256  | 17 Nisan 2014 00:16 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #257  | 18 Nisan 2014 00:10 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #258  | 18 Nisan 2014 22:13 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Приполз со службы, впихнул в себя сухпаек и к дивану. Осетинские шлюхи Не то, что бы другие очень уж стеснялись от недопития, а просто боялись заразиться. Проститутки олонец
GmAUBq1
 Yorum #259  | 18 Nisan 2014 22:25 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Order Lopid or Buy Discount Price Gemfibrozil in Greece Order Famvir and Purchase Cheap Famciclovir from Canada Buy Asacol ; Purchase online Mesalamine in USA Order Avelox and Best place to Order Moxifloxacin in Norway Purchase Atrovent - Is Buying Ipratropium Bromide in United States Purchase Proscar . Can you Order Finasteride in Japan Cheap Plavix - How To Buy Clopidogrel from Norway Cheap Frumil . Can i Order Amiloride And Furosemide in Portugal Cheap Estrace ; Buy Lowest Price Estradiol in Denmark Buying Ventolin , Is Buy Albuterol (salbutamol) from Norway

proscar tablets buy cheap paxil lexapro online buy prednisolone purchasing tadalafil buying conjugated estrogens albenza cheapest tadalafil celexa tablets discount spironolactone buy discount dapoxetine buy priligy 60mg buy tetracycline usa buy clomiphene without prescription buy avanafil uk

Order Tenoretic - Best place to Buy Atenolol-chlorthalidone in Czech Republic Purchase Timoptic , Order Cheap Price Timolol in Italy Buying Advair Diskus . How To Buy Fluticasone-salmeterol from New Zealand Purchase Viagra Sublingual and Order online Sildenafil Citrate in Poland Order Luvox ; Can you Order Fluvoxamine from Sweden Order Abilify , Buy Discount Cost Aripiprazole in Australia Purchase Rocaltrol , Buy Discount Price Calcitriol in Norway Order Asacol or Cheapest Order Mesalamine in Germany Purchase Lamprene and Buying Low Cost Clofazimine from GB Cheap Viagra Super Fluox-force . Can you Buy Sildenafil Citrate Fluoxetine in Argentina
 Yorum #260  | 19 Nisan 2014 00:11 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #261  | 19 Nisan 2014 22:16 | Alıntı     

Marlintub

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 33756, Kayıtlı: 19.04.2014
   ICQ: 375657811,
 Yorum #262  | 19 Nisan 2014 22:29 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buy Singulair ; How To Order Montelukast in Norway Order Aldactone and Can you Buy Spironolactone in The Nederlands Cheap Levitra Oral Jelly and Buying Low Cost Vardenafil from Turkey Cheap Strattera , Best place to Buy Atomoxetine from Czech Republic Cheap Hard On , Can you Buy Sildenafil Citrate from Denmark Buying Atrovent . Where can i Purchase Ipratropium Bromide from Argentina Order Betagan - Can i Buy Levobunolol from The Nederlands Buying Minipress ; Cheapest Order Prazosin in Japan Buying Cymbalta - How To Buy Duloxetine in Italy Purchase Minocin . Buy online Minocycline from Turkey

Buying Paxil Cr - Order online Paroxetine from The Nederlands Order Kamagra® Oral Jelly and Order Cheap Cost Sildenafil Citrate from Argentina Order Cialis - Buy Discount Tadalafil from Turkey Buy Neurontin - Purchase online Gabapentin in GB Buying Precose and Order Low Price Acarbose from Czech Republic Buying Tegretol ; Can i Order Carbamazepine in Australia Purchase Levitra Professional or Order Cheap Vardenafil from France Purchase Trecator-sc - Purchase Ethionamide in Italy Buy Cialis Sublingual , Online Tadalafil in Japan Buying Requip , Buy online Ropinirole from Italy

buy levitra usa ordering naltrexone buy desogestrel-ethinyl estradiol without prescription buy furosemide uk buy sildenafil citrate 100mg buy generic tadalafil buy intagra uk cheapest doxycycline buy fluconazole pills buy celexa pills amlodipine online purchasing seroquel buy cheap zanaflex buy avelox without prescription cheapest tadalis sx
 Yorum #263  | 20 Nisan 2014 00:23 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buy Micardis Hct , Cheap Telmisartan Hydrochlorothiazide in The Nederlands Cheap Sinemet ; Order Low Cost Carbidopa-levodopa from USA Buy Zyprexa or Can i Buy Olanzapine in Germany Buying Zetia . Order at Discount Ezetimibe in Argentina Buying Vantin or Buy Cheapest Cefpodoxime from Portugal Buying Luvox , Buy cheap Fluvoxamine in Sweden Order Kamagra® Oral Jelly , Order Safely Sildenafil Citrate from England Buy Motilium . Order Low Price Domperidone in Sweden Cheap Ziagen ; Cheap Abacavir from United States Cheap Eriacta® or Is Ordering Sildenafil Citrate from Denmark

Buy Requip . Order Ropinirole from The Nederlands Buy Levaquin ; Buy cheap Levofloxacin from Japan Buy Proscar ; Cheap Finasteride in Portugal Buying Ventolin . Cheapest Order Albuterol (salbutamol) from Greece Cheap Levitra Super Force ; Cheap Vardenafil Dapoxetine in Greece Purchase Ilosone or Buy Discount Price Erythromycin in Sweden Cheap Cartia or Buy Lowest Price Diltiazem Hcl from Sweden Cheap Adalat Cc . B Cheap Cycrin and Order Cheap Cost Medroxyprogesterone from New Zealand Cheap Biaxin or Order at Discount Clarithromycin from Italy

Buy Motilium ; Buy Discount Price Domperidone in Sweden Buy Trileptal and B Buying Lopid ; Order Gemfibrozil from The Nederlands Buying Persantine - Where can i Purchase Dipyridamole from GB Purchase Detrol ; Order Safely Tolterodine from Czech Republic Order Norvasc - Buy Cheapest Amlodipine from Turkey Buy Tofranil ; Where To Buy Imipramine from Canada Cheap Inderal La , Cheapest Order Propranolol in Denmark Buying Caverta® ; Purchasing Sildenafil Citrate in Australia Purchase Apcalis® Oral Jelly . Buy Wholesale Tadalafil from Denmark
 Yorum #264  | 21 Nisan 2014 00:18 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #265  | 22 Nisan 2014 00:17 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #266  | 23 Nisan 2014 00:21 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #267  | 24 Nisan 2014 00:16 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #269  | 24 Nisan 2014 11:08 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: