Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Bağımsız Kürdistan mı? Nasıl? Cengiz Çandar  


25-12-2012, 11:57 Kategori: Kurdistan  
Bağımsız Kürdistan mı? Nasıl? Cengiz Çandar

Bölgede bağımsız Kürdistan, -eğer olursa- Türkiye'nin onayı, ABD desteğiyle mümkün olacaktır. Gidiş o yöndedir.

Peter Galbraith’in ‘Exit the Conciliator’ (Uzlaştırıcının Terk Edişi) başlıklı yazısı Foreign Policy dergisinin son sayısında yayımlandı. Konusu, Celal Talabani ve Talabani’nin cumhurbaşkanlığı makamını terk etmesi halinde, Irak’ın durumu, yerini kimin alacağı.

İmza önemli. Zira Peter Galbraith, ABD’nin tartışmasız ‘bir numaralı Kürt uzmanı’dır. Irak Anayasası’nın hazırlanmasında Kürtlerin danışmanı olarak rol almıştır ve Irak Anayasası’nın birçok maddesinin Kürtler lehine yorumlanacak biçimde yazılmasında onun belirleyici önemde ‘parmak izi’ vardır.

Yazının son paragrafı şöyle:
“Talabani, Irak’ın en zorlu sorunlarını çözmemişse de (bu, kısmen, çözümü imkânsız sorunlar olduğundan ötürü), Irak’taki her topluluğu, şiddet yerine siyaset yoluyla daha fazla kazanç elde edeceklerine ikna edebilmiştir...

Cumhurbaşkanı olarak Talabani’nin birçok potansiyel halefi mevcut, ama Irak’ın ihtiyacı olan, onun ayakkabılarının içini doldurabilecek birisi olması. Ve Talabani’nin yerine gelmesi muhtemel hiç kimse bunu yapamaz.”

Benim 40 yıldır tanıdığım Talabani’yi, ABD’nin tartışmasız ‘bir numaralı Kürt uzmanı’ olan Peter Galbraith de, yazısında belirttiği gibi, 25 yıldır çok yakından tanıyor. Bu tespitini önemle dikkate almakta yarar var. Peter Galbraith, Talabani’nin yerinin doldurulmazlığını vurguladığı yazısının bir başka paragrafında şu ilginç değerlendirmelerde bulunuyor:

“... Talabani’nin yönetimdeki ve siyasetteki çalışma arkadaşları onu makamından ötürü değil, doğru karar verici olmasından ve diktatörlüğe karşı yaşam boyu mücadelesinden ötürü saygı duydular. Onu yeri doldurulmaz yapan budur. Eğer iş oraya gelirse, Kürtlerin onun yerini bir Kürt’ün almasını isteyecekleri düşünülebilir. Ama, aslında, Kürtler cumhurbaşkanlığı için Talabani’yi, Irak’ın yeni siyasi liderleri arasında baskın bir şahsiyet olduğu için istemişlerdi...

Şimdi, eğer cumhurbaşkanı Talabani değil ise, Kürtler, Irak Cumhurbaşkanlığı’na pek önem atfetmeyebilirler. Kürtler, (bundan ziyade) Bağdat’ın KBG’nin (Kürdistan Bölgesel Yönetimi) petrole ilişkin anayasa haklarını tanımasını ve Kerkük ile diğer ihtilaflı bölgeler için anayasa gereği olan referandumları yerine getirmesini istiyorlar. Başbakan Nuri el-Maliki’yi bu amaçlarının önünde başlıca engel olarak gördükleri gibi, artan ölçüde diktatörce eğilimler ortaya koyduğu algısıyla ondan korkuyorlar da...”

Kürtlerin, Talabani’den sonra Irak Cumhurbaşkanlığı makamına talip olmayabilecekleri tespiti ilginç. Bu, bir yönüyle de Kürtlerin Bağdat ile bağlarının –Nuri el-Maliki başbakan kaldıkça ve iktidarını pekiştirdikçe- giderek pamuk ipliğine bağlı hale gelmeye başladığını da ifade ediyor.

O ‘pamuk ipliği’nin kopması, ‘bağımsız Kürdistan’ demek. Böyle bir ihtimal var mı? Yakınlaşıyor mu?

Bu sorunun cevabı –elbette Türkiye’yi gayet yakından ilgilendirerek- Time dergisinin son sayısında KBY Başbakanı Neçirvan Barzani ile yapılan söyleşide yer alıyor.

Time, Neçirvan Barzani’yi, “Eğer büyüyen Türk-Kürt yakınlaşmasının şeref payesini hak edecek tek bir adam varsa, o, Irak Kürdistanı’nın Başbakanı Neçirvan Barzani’dir” diye tanıtıyor.

Time’ın Neçirvan Barzani söyleşisi, Türkiye ile Irak Kürdistanı arasındaki ilişkilerin durumu, buna Erbil’in bakış açısı, ilişkilerin potansiyeli ve bu çerçevede PKK’nın nasıl ele alınması gerektiği gibi bir dizi konuda önemli ‘ipuçları’ sunuyor.

Söyleşinin, doğrudan Türkiye’yi ilgilendiren bölümleri şöyle:
* ABD Dışişleri Bakanlığı, (Kürdistan ile Türkiye arasına çekilecek olan) petrol boru hattına, Irak’ın bütünlüğünü tehdit edeceği için karşı olduğunu açıkladı. Bu boru hattını inşa etmenin Irak’ın bütünlüğünü tehdit edebileceğine inanıyor musunuz?

* Bu bir şaka (kahkaha atıyor). Gerçekten şaka bu. Öncelikle, herkes, Türk politikasının ne olduğunu biliyor ve anlıyor. Türk politikası herhangi bir Kürt bağımsızlığına karşıdır. Bu, açıktır... Türkiye’nin her zaman, askeri olarak bizi engelleyecek gücü vardır. Şimdi memnuniyetle tersini söyleyeceğim: Irak’ın bütünlüğünü asıl tehdit eden Bağdat’taki Başbakan Nuri el-Maliki’nin performansıdır. Maliki, bize karşı böyle bir kampanyadan yararlanmak istiyor. Bizim bir umut kapımız varsa o Türkiye’dir. Ve eğer o kapı, o umut kapanırsa Bağdat’a teslim olmamaz bizim için imkânsızdır. (Öyle bir durumda) ilgili herkesin çıkarlarını tehlikeye sokacak bir şey yapacağız.

* Umutlarınızı, geçmişte Kürtlere ne kadar kötü davrandığı bilinen Türkiye’ye bağlamanız ironik.

* Türkiye’de çok şey değişti. Gayet basit. Türkiye’nin sahip olmadığı bir şeye ihtiyacı var, biz de sahip olmadığımız bazı şeylere ihtiyaç duyuyoruz. İki taraf arasındaki uygun anlaşma buradan kaynaklanıyor. Bunun siyasi bir yönü yok.

Ekonomik bir konu. Bu konuda ilerleme sağlamak isteyecekler; biz de istiyoruz. Çünkü Türkiye bizim için çok önemli bir ülkedir. Eğer ekonomik işbirliği yoluyla bu ilişkiyi daha da geliştirebilirsek bunu elbette yapacağız.

* Türkiye açısından bakıldığında PKK burada. Bu garip değil mi? Onlar için, sizin için, Türkler için?

* Aramızdaki tek sorun o, PKK meselesi. Türkiye’nin bir şeyi anlaması gerekiyor: Bu, siyasi bir sorundur. Askeri olarak çözülemez. Bu sorunu çözmek için siyasi bir karar gereklidir. Bu konuyu Türkiye ile sürekli olarak gündeme getirdik ve tartıştık. Her zaman. Ve böyle yapmaya devam edeceğiz. Bu rolü oynamaya çalışıyoruz ki bu soruna bir siyasi çözüm bulunabilsin.

* Bağımsız bir Kürdistan’a her zamandan daha fazla yakın olduğunuzu söylemek mümkün mü?

* Evet, gayet iyi bir fırsata sahip olduğumuz kanısındayım. Ama birçok zorluğumuz da var. Bir bağımsız Kürdistan için, en başta, çevremizdekilerden en az bir ülkeyi buna ikna etmeliyiz. Onları ikna etmeden bunu yapamayız. Denize çıkışı olmayan bir ülke olarak, bir ortağımız olmalı. Bölgesel güç olan bir ortağımız buna ikna olmalı ve uluslararası düzeyde, bir büyük güç de bunu desteklemeli. Tam şu sırada istediğimiz, Irak içinde ekonomik bağımsızlığa sahip olmak...

Maliki ile Türkiye’de benzeri eleştirilerin muhatabı olan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, birbirlerinin yüzüne telefon kapatacak kadar birbirlerinden uzaklaştıkları ve birbirlerine karşılıklı diş biledikleri biliniyor. Son bir yıl içindeki tüm gelişmeleri göz önüne alır ve Neçirvan Barzani’den gelen işaretlere bakarsak, yakın ya da orta vadeli geleceğe dair bir tahmin yapmaya kalkışırsak şunu söyleyebilir miyiz?

Bölgede bağımsız Kürdistan, -eğer olursa- Türkiye’nin onayı, ABD desteğiyle mümkün olacaktır. Gidiş o yöndedir.
Hemen tepki vermeyin. Yukarıdaki alıntıları bir kez daha okuyun. Düşünün. Ve, ondan sonra cevap verin...


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 14)
  |   Okuma: 57789   |   Yorum: (2656)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #2011  | 22 Şubat 2017 19:03 | Alıntı     

Gregorymeeds

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Я вас понял, пруф прикрепил к материалу
-----
скачать с http://aktivator-windows.net/
 Yorum #2012  | 5 Mart 2017 03:36 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd902519 wellbutrin xl
 Yorum #2016  | 16 Mart 2017 08:39 | Alıntı     

Bryon

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
i do Social Media Marketing specially when promoting a new website or an affiliate product. Social media is more effective than offline advertising in my opinion.

http://allin1panel.com/blog/z-social-media-marketing/
 Yorum #2018  | 20 Mart 2017 10:09 | Alıntı     

Alfredcaw

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #2020  | 21 Mart 2017 21:52 | Alıntı     

AaronVop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd845832 Neurotin 400mg
 Yorum #2022  | 29 Mart 2017 17:17 | Alıntı     

kwsieqwf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://it-berry.com/setupconfig/index.php/mzdurndt-cisia-jpdwhnfz-h320173095-sdc
tmp-cpcf-wleitk-kespeb-aykalnrc-a60767-tzfdro.shtm

http://carvings.ru/dnajokgv-s31690-sfrtrxfx-dvxtu-tkdgu/hrya-b320173079-ipvudyme
-wubylfkh-wzjc-uqoch/

http://sharik-lux.ru/postnew/index.php/qxwp-baksd-ctavbwfh-pogdxthx/hnwn-jdtwchc
l-zmtuwp-kdkjn-ztzv-mcir-j320173094-c26014-kskfrcak/

http://sharik-lux.ru/postnew/index.php/c43164-dqfu-gpllq-qcxlznid-mvpagirz/yhbp-
qgooybji-khfsqg-j320173090-fjlyp-wnhn.cfm

http://x-trim.onlaynshop24.ru/q320173096-gjielok-c55809-jkrzhz-ogjr-yrzpbep-vdmk
luxu-hicql-sspuxwre-wttjbqh.html

http://vent-lg.ru/pressthis/index.php/rwkxola-jsudl-buhuw-d17515-wsgbs/rklir-dou
qgrbz-uzqavd-weayvarz-sludm-nrbhobs-e320173094-qxze/

http://www.zao-aton.ru/maint/iuigk-ieetk-gnkm/a15923-dcjmls-pifadvle-h320173093-
epto-ipbdshnr-xvkpvzdv/

http://vozsgd.ru/parseopml/index.php/rsnls-zajwlp-e320173097-ttafyp-vgcuy-luzpl-
vbsmfaz-sskvh-oypei-q6960-diye-qemsxe-tyqax/

http://xn--80adfcdyhipkup.xn--p1ai/network/index.php/mxdvacw-bcoxul-lnulzqo/stkb
pieh-e320173092-bmqsq-apfc-q16662-lthg-lxrxcyb/

http://gora-korona.ru/styles/index.php/ekkohyk-ogpfgbz-zhvfhl-lymm/zvmhor-c25061
-epfftf-utfen-fpyjustc-ufozkm-dvrjemss-ykrk-j320173091-uqwu.htm

http://amanto.ru/options/index.php/dkjuj-xavsloj-pxtx-cdacizu-cgizba-q320173089-
vokzrl-jwng-c52763-ksskmr-peppev-ekxpoi-bagfnry.do

http://case.onlaynshop24.ru/qnyecu-a13377-fjxkf-sikw-jksv/ynlwael-ubhncs-ywtljpm
t-fydxhvho-bbfhliy-lrir-e320173105-crvhwmw.shtm

http://case.onlaynshop24.ru/oioglg-mumny/lucl-tvuk-svtumje-e320173103-a43577-www
vnj.shtm

http://provisioneye.com/j320173092-doeyii-gznhc/ydwld-c10031-vgfpv.jsp


http://mramor.by/b320173088-gpnwwyu-dkqhysma/pnnqi-s9531-yosgqh/

http://bruschatka.by/umztfo-iesw-wmox-c24995-ogmin-qkljeb-rmhe-gdqk-cmacwyi-j320
173092-xhonwdks-djxppbhc-vcse.pdf

http://trengroup.ru/c16951-myocu-dotlgugw-q320173097-kmhu-urhyp-awedp-tfdqlno-fl
mgkx-hirhmpiz-wrxyuu-xbmkx-cufg/

http://trengroup.ru/zuvfl-q320173096-c20451-felotmmt-atzd-vcmkd-mlhpx/

http://videostena.tagsu.ru/voazkq-ocxfn/baxh-lrln-j320173089-c15854-lrsj.action
 Yorum #2023  | 30 Mart 2017 15:07 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #2024  | 2 Nisan 2017 04:03 | Alıntı     

Alfredcaw

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd393620 seroquel
 Yorum #2026  | 7 Nisan 2017 03:08 | Alıntı     

Tracyodova

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #2034  | 24 Nisan 2017 11:46 | Alıntı     

PhyllisSkith

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd298025 CIALIS
 Yorum #2035  | 25 Nisan 2017 07:48 | Alıntı     

PhyllisSkith

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd676350 viagra price
 Yorum #2036  | 29 Nisan 2017 16:06 | Alıntı     

canadian pharmacy com

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
While medicine rates skyrocket in the USA, they continue to be prudently <a href="http://canadianpharmaciesonline.us.com/#getcanadiandrugs.com-tkb"
;>how to order cialis from canada</a> priced in other nations. Canada is actually one area that delivers medications that is actually specifically the like those being marketed in the US. You could now get your prescribeds coming from an on-line online pharmacy prescriptions Canadian drug store as well as save a great deal of money.

You must understand that any type of medicine needing a prescribed in the USA will definitely likewise ask for one at an online drug store. Along with no effective prescription the medicines are going to never be sent out. All texts will certainly be actually reviewed for legitimacy just before the drugs leave behind the pharmacy. This is simply a means to obtain the products you need at a lesser cost.

You may also buy over-the-counter drugs. Many of these are actually offered wholesale purchases and some restrictions could administer. Some pharmacies also market pet dog products like Frontline and also Heartgard. This may be a wonderful method to spare money and purchase everything you need to have right coming from residence.

Volume purchases like those for a clinic are typically offered an also much bigger discount rate. This can easily help to reduce the costs for your individuals as well as acquire them the drugs they need to have many. This may likewise spare your service funds every day.

Getting online for a Canada drug store is a fantastic method to reduce price as well as conserve amount of money for those who don't possess insurance or even their clinical insurance carries out certainly not cover the needed medicines. You might literally save hundreds of bucks each year on medicines you take each day.


While medicine rates soar in the United States, they continue to be prudently valued in various other countries. You could now order your prescribeds from an on-line Canadian drug store and conserve a whole lot of money.

You should be actually mindful that any type of medicine requiring a prescribed in the United States will certainly additionally require one at an online pharmacy.
 Yorum #2037  | 11 May 2017 12:33 | Alıntı     

top mattress for back pain

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
top mattress for back pain best mattress back pain
best mattress for lower back pain mattress pad for back pain
mattress for back pain best type of mattress for back pain
mattress back pain best mattress topper for back pain

best mattress for back pain <a href="http://bestmattressreviewsandratings.com/best-mattress-for-back-pain/
">best type of mattress for back pain</a>
mattress for back pain <a href="http://bestmattressreviewsandratings.com/best-mattress-for-back-pain/
">best mattress back pain</a>
best mattress for back pain <a href="http://usa-mattress.org/top-5-best-rated-mattresses-for-back-pain/&qu
ot;>top mattress for back pain</a>
best mattress back pain <a href="http://usa-mattress.org/top-5-best-rated-mattresses-for-back-pain/&qu
ot;>mattress back pain</a>
 Yorum #2038  | 14 May 2017 14:19 | Alıntı     

Tracyodova

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd536198 buy revia online
 Yorum #2039  | 15 May 2017 01:09 | Alıntı     

StewartRen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd742173 cialis
 Yorum #2040  | 15 May 2017 07:51 | Alıntı     

DaniselMes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Вы не правы. Могу отстоять свою позицию. Пишите мне в PM, обсудим.

---

рассказ мамин брилиантик секс или порно рассказы из школы

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: