Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Böyle İktidara Böyle Üniversite- Baskın Oran  


24-12-2012, 12:47 Kategori: Kurdistan  
Böyle İktidara Böyle Üniversite- Baskın Oran

Böyle iktidara böyle üniversite-Baskın Oran

“Sayın Doğan Aydal Hocam, şu sansürlediğiniz (!) yazıyı veya yazıları açık etseniz de neyin tartışıldığını anlasak. Hakem kararı var diye mutlak doğruları ifade eden yazılar mı? Ki bu hakem zaten özellikle seçilmiş birisi olabilir. Yoksa Türkiye Cumhuriyetinin bütünlüğüne kast etmiş uluslar arası emperyalist güçlerin maşası terör örgütünün propagandasını yapan yazılar mı?”

Sansür’ün hikayesi

Bu ulusalcı satırlar, bir Ankara Üniversitesi (A.Ü.) Kimya profesöründen. Bilim jürilerini aşağılıyor, “sansür”ün yanına ünlem koyarak da “‘Emperyalizm’ ve ‘terör’e karşı” sansür kullanılmasını destekliyor. “Mutlak doğru”dan anladığı da, ‘çinkonun (Zn) üzerine tuzruhu (hidroklorik asit-HCl) dökersen, erir’ biçiminde olmalı: Zn + 2HCl à ZnCl2 + H2.

Anlaşılması için geri saralım. A.Ü.’de Afrika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi diye bir enstitü var (AÇAUM). Düzenli dergi çıkarıyor. Tıp’tan Prof. Erkan İbiş bu yıl rektör seçilince, SBF’den olan yöneticileri yeni rektörün elini bağlamamak için istifalarını sunuyorlar. Rektör, Maden Yatakları ve Jeokimya’dan Prof. Doğan Aydal’ı yeni müdür yapıyor.

Eski ekip, derginin hakem onayından geçerek Türkiye’deki Afrika diasporası üzerine hazırlanmış, Festus Okey cinayetini de tahlil eden yeni sayısında çıkacak yazıları, basılması için yeni müdüre sunuyor. Müdür özetle şöyle diyor: ‘İlk sayıda Kürdistan ve sömürge kelimeleri vardı, bu sayıda da ırkçı kelimesini görüyorum. Bizde ırkçılık yoktur, böyle yayınlanırsa bütün dünya bunları alıntılayıp Türklere ırkçı der’. İtiraz üzerine de: “Ben Devlet gibi düşünüyorum” diye kesip atıyor. Eski ekip sansüre razı olmuyor ve dergi taslağını alıp çıkıyor. Bu yazının girişindeki tipik Sevr Paranoyası mesajının A.Ü. iletişim sitesi Ank-Club’de çıkması üzerine de site, sansürü protesto mesajlarıyla doluyor. Hadise, Fransızca (http://ovipot.hypotheses.org/8093) ve İngilizce (http://www.mesa.arizona.edu) internet sitelerine düşüyor. Prof. Aydal, Evrensel’e (22.11.2012) konuşuyor: “Rektör adına oradayım ve tabii ki kontrol edeceğim”.

Sansür’den de önemli…

Fenci hocalardan rektöre “dolaylı” destek mesajları başlıyor. Kimya Mühendisliği’nden bir profesör soruyor: “İki sözcük biraz açıklama istiyor: Irkçılık nedir, dünyada yaygın anılan çok sayıda örnekle aydınlatacak var mı ola? Kürdistan neresidir, sınırları belli midir?” Şöyle bitiriyor: “Pırıl pırıl, çalımsız günler dilerim!” Hem sulandırma olursa bu kadar olur, hem de kusursuz bir “dövlet” söylemi. Herhalde duymamış ki, Türkiye, Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi’ne (CERD) sunduğu 2009 periyodik raporunda, “Ülkemizde hiç ırkçılık başvurusu olmamıştır” demiş ve şu tokat gibi cevabı almıştır: “Dünyada ırkçılık olmayan ülke yoktur. Türkiye'de ırkçılıktan dolayı hiçbir başvuru yoksa, Türkiye bunun nedenini araştırmalıdır".
SBF Fakülte Kurulu’nun sansürü bir bildiriyle kınaması üzerine, Astronomi ve Uzay Bilimleri’nden bir hoca güzel bir “Ama siz de zencileri öldürüyorsunuz!” fıkrası anlatıyor: “A.Ü. Rasathanesinde Jandarma zoruyla öğretim ve araştırma engellenirken, taciz iddiaları tescil edilmiş iken, SBF Yönetim Kurulu yok muydu?” Jandarma/taciz türünden adli olaylar ile salt akademik bir konu olan sansür’ün farkını bilmiyor.
Jeofizik Mühendisliği’nden bir hoca yazıyor: “İlgili makaleler Etik Kurul tarafından
incelenmektedir. Üniversite Yönetimi hakkında yargısız infazı doğru bulmuyorum”. Devlet on binlerce yargısız infaz yapıp kan dökerken gıkı çıkmamış bir hoca’nın “yargısız infaz” anlayışına bakar mısınız? Ayrıca, sanki intihal yapılmış gibi Etik Kurul da nereden çıktı? Eski ekip disipline mi verilmiş oluyor? Hakem ne işe yarıyor bu durumda? Herhalde bunu öngördüğünden, bir diğer Kimyacı profesör, “‘Aaa, hakemli dergide yayınlar yapmış işte’, yanıtı sizi şaşırtmasın” demekte.

Olayın asıl vahim tarafı

Üniversitede sansür demek, süpürgenin (temizlik aletinin) üstüne pislemek demek. Ama A.Ü.’nün, “Kuvvetler Birliği” isteyen AKP’ye bu kadar öykünmesi çok daha vahim:

1) 2005’te Boğaziçi, Bilgi, Sabancı üniversitelerinde profesörlerin düzenlemek istediği “Osmanlı Ermenileri” konferansı da, “Kimin ne konuşacağı bilinmiyor” diye yasaklanmıştı. (Ama hiç olmazsa, orada engelleyen üniversite değil, önce Cemil Çiçek, ardından da Türk Yargısı idi). Şimdi AKP, son olarak Yunus Emre’yi sansürledi: “Cennet cennet dedikleri / Birkaç köşkle, birkaç huri / İsteyene ver onları / Bana seni gerek seni”yi ders kitabından çıkarttı. Şimdi A.Ü.’de, dergi yazılarından sonra sıra kitaplarda olmalı. Arkasından da, dergiyi çıkaranlara disiplin cezası gelebilir ve artık tam olur.
2) Başbakan Erdoğan, marifetleri ayyuka çıkan adamlarını koruyor. Burada da, Müdür’ü atayan Rektör Erkan İbiş’in iki aydır gıkı çıkmadı. Tam siper. Ama nasıl Uludere rezaletini örtbas etmek Başbakan’ın başına bela olduysa, bu da Rektör’e olabilir; henüz farkında değil.
3) Pınar Selek davasında heyet değişince yenisi beraat kararını (sanki hukuken mümkünmüş gibi) geri almıştı. Burada yeni Müdür, derginin eski sayılarını AÇAUM web sitesinden kaldırdı.
4) Erdoğan “Başkan” olacağım diye, bir süredir çok sıkı ulusalcı. Bu açıdan da, A.Ü.’nün ulusalcılığıyla ve “laikçiliğiyle” meşhur, sosyal bilimler dışındaki kimi hocaları ile başbakanımız arasında bir kucaklaşma oluştu. Yerim olsa, daha ne benzerlikler var…
(Not: Bu arada, ben de uluslararası ilişkiler profesörü olarak iki kitap çıkartacağım, tavsiye ederim: “Resimlerle Apandisit Ameliyatı” ve “Uzayda Plankton Üretme Teknikleri”).


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 4)
  |   Okuma: 51091   |   Yorum: (3442)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 25 Aralık 2012 14:10 | Alıntı     

Hassan Selah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hep baskin oran elestirisi yapacak degiliz ya. bu yazi gayet guzel olmus. Baskin Oran Turk universitelerindeki vahseti iyi tanitmis. bitiris bolumu de iyi olmus.
 Yorum #2  | 20 Temmuz 2013 20:35 | Alıntı     

svetlannaannaneva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 97, Kayıtlı: 19.07.2013
   ICQ: 732257461,
Уникальный портал для знакомств сайт секс знакомств созывает всех принять участие в конкурсе всех девушек и парней, различные розыгрыши и призы ждут вас, а самое главное вам предоставляется возможность познакомиться друг с другом, найти себе очаровательного партнера для различных отношений. добро пожаловать к нам секс знакомства советск


--------------------
 Yorum #3  | 22 Ekim 2013 07:43 | Alıntı     

irinanejnayy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 19.10.2013
   ICQ: 170581857,
Известный сайт знакомств для интимных отношений хочу познакомиться с девушкой в мировой паутине в режиме On-Line! Регистрируйтесь! Ищите партнера! - это классно! Добро пожаловать в анализ сайта секс знакомства


--------------------
 Yorum #4  | 25 Ekim 2013 15:58 | Alıntı     

evalliaftUnen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wmZnslZeZfmv Woolrich Clothing
udZrubZwZagr Canada Goose Sverige
ltZtsoZpZqzn Woolrich Clothing
uoZgjyZbZsus Canada Goose Vest
cuZsnsZtZbng Uggs Goedkoop
avZqmuZkZjgd Doudoune Abercrombie
xpZuqwZtZmkl Bottes Ugg
crZvorZeZjzv Timberland Sko
tqZomhZpZizl Barbour ελλαδα
axZqtvZcZiuh Parajumpers Sale
 Yorum #5  | 26 Ekim 2013 11:17 | Alıntı     

StesIroDese

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
erZwrkZgZaxz Parajumpers Sale
aoZnqwZiZijh Timberland Sko
vrZzobZtZxxy Parajumpers Long Bear
eaZkcjZaZwse Canada Goose Rea
pnZksvZoZzkw Parajumpers Jakke
xsZactZmZibx Stivali Ugg Italia
zpZcwbZwZtce Belstaff Italia
jeZuwjZxZdkn Cheap Uggs
eeZtqoZbZehn Timberland Sko
fiZsesZpZkuk Timberland Sko
 Yorum #6  | 26 Ekim 2013 11:54 | Alıntı     

HinaavaitslaH

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
luZyztZyZezc Woolrich Arctic Parka
uiZlpaZuZwmp Barbour Italia
drZkchZuZyza Ugg Norge
nmZnkiZqZwue Barbour Italia
ikZfuxZfZxil Timberland Nederland
gsZlxqZtZcpb Parajumper Jacka Dam
ibZaslZxZlyz Parajumper Jacka Dam
rrZeroZnZptq Moncler Jassen
agZektZoZemc Barbour Sverige
vaZqnfZlZvmv Barbour Italia
 Yorum #7  | 26 Ekim 2013 15:16 | Alıntı     

Befmoomsamisk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sdZrwyZdZtzt Peuterey Roma
uoZecaZhZobo Timberland Schuhe
jyZjiwZkZwus Moncler Jacka
biZmpnZxZtch Moncler Jakker
cnZaiqZyZfvd Abercrombie Jacke
ujZtrpZnZooq Canada Goose Italia
nhZgneZvZyli Uggs Rea
rcZlnoZiZiay Cheap Timberland Boots
nrZhllZbZfbv Peuterey Roma
ulZwbtZwZunr Canada Goose Nettbutikk
 Yorum #8  | 26 Ekim 2013 17:47 | Alıntı     

immuffevA

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hbZbszZyZevg Timberland Schuhe
vnZjtrZuZzse Nike Suisse
ovZwzkZtZfnx Woolrich Jacken
zmZbviZmZniz Timberland Schuhe
uxZwmgZcZnkf Nike Suisse
xbZunqZuZmpv Nike Suisse
jkZhksZeZdnq Nike Suisse
tdZyihZkZsyk Ugg Schweiz
zzZdalZyZkgl Bottes Ugg
wbZodnZqZllm Nike Free


ypZgcsZlZzvy Woolrich Outlet
eiZqpsZuZevz Canada Goose Pas Cher
anZgjoZlZttz Woolrich Outlet
vcZamtZoZnnz Canada Goose Pas Cher
vaZkavZdZgah Woolrich Outlet
aqZxqsZrZmif Doudoune Moncler
ejZizoZpZmhz Canada Goose Pas Cher
ohZvdaZlZmgb Woolrich Outlet
ysZohkZuZfss Doudoune Moncler
kiZsrcZeZqml Canada Goose Pas Cher
 Yorum #9  | 27 Ekim 2013 00:58 | Alıntı     

tearcixettism

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
uwZogxZcZejm Moncler Uk
kkZvmcZuZlzl Parajumpers Jakke
goZhtbZjZmrq Cheap Uggs Uk
cdZqpoZcZare Woolrich Jassen Sale
ppZorjZgZpvs Stivali Ugg
fcZhslZbZpjh Canada Goose Jakke
leZesbZtZrwk Cheap Uggs Uk
faZnxwZdZylq Moncler Belgie
bjZamhZzZtip Canada Goose Sale
jsZcvgZvZxhh Canada Goose
 Yorum #10  | 27 Ekim 2013 09:21 | Alıntı     

evalliaftUnen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mgZuawZlZjwz Doudoune Parajumpers
usZnnwZvZlcz Woolrich Jassen
izZyduZpZfeh Ugg Sko
ceZiykZrZhdy Woolrich Jassen
dxZldzZuZfgq Doudoune Parajumpers
kfZgypZvZcup Canada Goose Jacket
ajZqsbZcZwbr Barbour Uk
lvZufiZqZzlu Uggs Goedkoop
naZvnvZqZlry Parajumpers Sale
ecZikoZzZyql Peuterey Outlet
 Yorum #11  | 28 Ekim 2013 23:45 | Alıntı     

Befmoomsamisk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
taZnlgZqZcnw Woolrich Woolen Mills
mqZccgZfZeql Uggs Rea
kcZcfxZnZhbb Timberland Schuhe
quZjrfZeZskc Canada Goose Nettbutikk
inZgriZlZytm Canada Goose Nettbutikk
icZodnZsZkab Uggs Aanbieding
qwZgcdZoZili Peuterey Roma
eeZbzdZsZyja Ugg Outlet Schweiz
pfZwhxZlZjro Canada Goose Nettbutikk
sgZzieZfZfpb Ugg Knokke
 Yorum #12  | 29 Ekim 2013 06:23 | Alıntı     

Liaibepeeme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hvZackZeZuwc Peuterey Outlet
tuZprtZoZwwh Parajumpers Sale
ccZpwuZnZdyu Woolrich Clothing
yzZmcdZzZjvk Doudoune Abercrombie
qcZmxwZhZqwl Bottes Ugg
gdZpdmZtZbqr Ugg Støvler
iuZgcgZoZijr Peuterey Uomo
pbZmetZzZzwl Ugg Støvler
qdZsqbZtZpjz Timberland Sko
zcZhfoZkZula Ugg Boots
 Yorum #13  | 30 Ekim 2013 23:25 | Alıntı     

coksMyclold

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
peZqpvZzZjxy Cheap Ugg Boots
ksZwjkZqZqge Uggs Outlet
ncZeloZrZvoy Uggs Sale
soZeioZvZopv Uggs Sale
gpZacuZoZqjl Ugg Suomi
byZfgaZyZqth Ugg Outlet Schweiz
rwZcljZkZqor Uggs Australia
csZlllZnZatm Cheap Uggs Uk
roZyruZeZsrf Ugg Suomi
fsZuftZpZwxo Ugg Suomi
 Yorum #14  | 31 Ekim 2013 04:55 | Alıntı     

hoksUnfoffBop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
utZfcnZrZjpa Moncler Winterjassen
tmZxztZdZocs Canada Goose Børn
kxZvouZyZsqv Woolrich Rea
tbZfjlZuZfpo Woolrich John Rich & Bros
eeZvgyZrZhmd Timberland Femme
ltZjiyZvZkdt Uggs Sale
tfZqtdZcZxug Timberland Boots Canada
sfZbjgZyZcdk Canada Goose Outlet
moZngeZiZyxr Canada Goose Børn
usZbntZvZbge Moncler Online
 Yorum #15  | 31 Ekim 2013 10:44 | Alıntı     

brireeges

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
toZineZaZjvy Ugg Australia Espa帽a
ghZcdqZyZxdg Moncler Outlet
qqZaqjZkZrrg Timberland Wien
pkZgkgZfZhdn Timberland Schoenen
grZkkrZmZokl Woolrich John Rich & Bros
lwZkhjZxZbef Moncler Vest
yjZcurZqZujp Parajumpers
lcZhkbZiZikd Uggs Norge
uxZcrqZlZjmb Timberland Schoenen
tnZxinZiZcra Canada Goose Jakke
 Yorum #16  | 31 Ekim 2013 13:15 | Alıntı     

Liaibepeeme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kgZuoyZpZgap Giubbotti Peuterey
plZbruZoZryc Timberland Sko
feZghoZsZpvd Parajumpers Sale
kjZcwjZcZbfm Moncler Dunjakke
alZripZtZaod Parajumpers Sale
hzZxvuZmZqjz Ugg Australia
sjZaoeZvZdds Timberland Sko
xlZxbrZeZgso Peuterey Uomo
fpZrsiZaZfnf Doudoune Abercrombie
keZlbmZiZyle Woolrich Arctic Parka
 Yorum #17  | 31 Ekim 2013 14:59 | Alıntı     

AltedKilt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vzZoklZiZdef Ugg Outlet Schweiz
ckZcyvZaZbco Cheap Timberland Boots
fgZnqpZrZnub Ugg Boots Canada
hkZxylZnZvyk Timberland Schuhe
hzZrunZuZtyn Canada Goose Prix
uyZeipZgZtga Ugg Australia
hxZsgzZuZzyx Ugg Knokke
uuZmawZyZsil Canada Goose Prix
vwZgdyZgZriz Woolrich Woolen Mills
pfZojkZvZsrt Moncler Uomo
 Yorum #18  | 31 Ekim 2013 15:06 | Alıntı     

Snopayaxosy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
woZwsiZrZanz Ugg Greece
azZpvmZbZhty Canada Goose Doudoune
iwZtesZgZqwa Ugg Boots
itZtsrZiZcjz Canada Goose Prix
fwZlyuZnZchd Ugg Rea
ohZwyuZzZyfu Ugg Boots
yjZbncZwZhys Canada Goose Doudoune
wxZwilZvZbmo Moncler Jacka
aiZeduZeZgih Ugg Rea
nmZwdnZgZwkn Moncler Milano
 Yorum #19  | 31 Ekim 2013 22:26 | Alıntı     

Sizelopeerall

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
phZdcpZoZuwe Moncler Piumini
njZxszZvZilg Timberland Schuhe
kwZjweZlZiii Belstaff Sverige
lrZkblZsZgbp Ugg Portugal
lfZdrsZkZbtn Belstaff Sverige
diZhuqZbZzec Belstaff Madrid
gjZqbtZaZjmp Moncler Oslo
ehZfavZeZpjx Canada Goose Takki
lwZygjZaZgxu Parajumper Femme
vzZznkZjZomy Moncler Oslo
 Yorum #20  | 1 Kasım 2013 10:51 | Alıntı     

MemoborsKer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
zqZnsoZaZglv Ugg Outlet Canada
nlZqseZlZzgh Uggs Outlet
mmZrhqZpZnbk Ugg Suomi
xcZkpdZfZdwp Ugg Outlet Canada
skZyjpZdZzwi Cheap Uggs Uk
yqZogxZzZepz Ugg Outlet Canada
uhZuijZuZhpc Cheap Uggs Uk
zvZutxZqZzog Ugg Australia España
ktZwxcZqZwmh Cheap Uggs Uk
bjZuqvZyZrbm Ugg Suomi
 Yorum #21  | 1 Kasım 2013 12:46 | Alıntı     

Naherumma

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mcZufvZgZvtl Canada Goose Jacka
lnZhkvZsZiyu Canada Goose Jacka
guZurvZiZyzq Uggs Sale
rrZpttZpZxad Canada Goose Jacka
xdZdsrZxZbvc Uggs Rea
clZhbpZjZqgp Moncler Bambino
ljZhobZfZjft Ugg España
snZirmZgZujy Woolrich Bologna
hiZsvnZzZxrl Moncler Jassen Dames
ylZalaZjZkeq Ugg Baratas
 Yorum #22  | 2 Kasım 2013 05:17 | Alıntı     

SimeAspes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wpZrzdZyZctd Canada Goose Jassen Dames
naZgkuZmZyat Belstaff Italia
tuZtwuZaZxqg Parajumpers Kodiak
kbZycvZxZisg Timberland Sko
zmZweaZcZpxn Moncler Jacken
mnZxihZnZjpb Moncler Jacken
jhZpqmZfZbcf Ugg Australia
oyZoioZhZnbn Canada Goose B酶rn
gkZdieZvZutu Belstaff Italia
pyZfvmZaZgfy Parajumpers Kodiak
 Yorum #23  | 2 Kasım 2013 05:36 | Alıntı     

groovegobrier

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mjZporZmZdcv Parajumpers Jakke Dame
kjZbbtZlZgvc Isabel Marant Uk
jhZmsiZvZuxl Uggs Outlet
jtZtxmZgZcph Moncler Femme
oxZwnpZxZwig Isabel Marant Sneakers
seZbquZkZhrk Hollister Jacke
wdZibtZvZulw Moncler 2014
quZsyfZcZwns Moncler 2014
tgZkowZpZssi Woolrich Antwerpen
yuZlthZuZatv Barbour Milano
 Yorum #24  | 2 Kasım 2013 08:41 | Alıntı     

NopWhortnor

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tjZuoyZeZgiw Ugg Rea
oyZeffZkZvvk Ugg Australia
omZwclZeZtjk Ugg Baratas
djZcrcZuZmls Ugg Boots
npZfeyZyZozs Uggs Uitverkoop
qwZtwxZnZqiu Ugg Ale
uuZqovZnZafz Ugg Australia Pas Cher
snZljmZmZcwg Ugg Boots
jxZhrdZaZyni Ugg Ale
zfZnoyZuZgto Ugg Baratas
 Yorum #25  | 2 Kasım 2013 11:21 | Alıntı     

evalliaftUnen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
nnZbpeZgZcdd Moncler Dunjakke
imZwgvZaZxiw Woolrich Outlet
fbZpgdZrZvtl Ugg Italia
qoZrifZjZexb Timberland Sko
wjZyemZyZffb Canada Goose Vest
bqZjvbZyZtmq Doudoune Abercrombie
poZedeZaZomk Canada Goose Jacket
mbZpwrZvZcnu Barbour Uk
pfZfxbZoZgfy Canada Goose Jacket
jeZqwjZiZekz Moncler Dunjakke
 Yorum #26  | 2 Kasım 2013 20:04 | Alıntı     

Snopayaxosy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
yiZygqZkZhrs Moncler 2014
rqZhzfZoZykk Parajumpers Jakke Dame
myZenpZsZkyc Stivali Ugg
kmZlcbZlZhnp Parajumpers Jakke Dame
exZmkeZzZaxh Moncler 2014
lnZpylZhZlfj Moncler Schweiz
owZhssZfZpyj Canada Goose Italia
ypZbliZjZpfe Canada Goose Italia
ysZvlsZpZrvb Canada Goose Italia
vkZpmbZgZhya Canada Goose Jakke
 Yorum #27  | 3 Kasım 2013 06:44 | Alıntı     

irorestmeft

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ngZuwiZfZthj Canada Goose Jassen
jfZilfZyZzyx Botas Ugg
feZizuZqZirq Moncler Piumini
kwZyfpZcZbtw Stivali Ugg
ltZgkcZhZekh Canada Goose Norge
igZwxrZwZdne Parajumpers Sale
msZvlrZcZpqw Ugg España
fcZgalZbZkov Ugg España
tzZeajZhZexs Stivali Ugg Italia
kbZfyaZpZahe Woolrich Spaccio
 Yorum #28  | 3 Kasım 2013 06:55 | Alıntı     

MemoborsKer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wqZiurZbZahv Ugg Italia
xzZdlrZjZtep Ugg France
ezZbvvZmZpfq Ugg France
xmZeikZtZoym Uggs Salg
dpZopnZsZwho Ugg España
fkZhhfZbZooh Uggs Norge
fiZcjuZjZfsx Ugg Pas Cher
wfZdzmZgZvaq Uggs Canada
mlZvfbZlZskr Ugg Italia
ywZzhfZkZxwd Uggs Rea
 Yorum #29  | 3 Kasım 2013 08:22 | Alıntı     

poiptLiem

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bwZwrjZiZtls Ugg Baratas
wsZtmaZuZcjy Ugg Rea
phZnzpZcZkfd Ugg Boots
bvZabpZrZzic Ugg Australia Pas Cher
ueZzniZiZgve Ugg Outlet Italia
toZbyuZmZwyo Ugg Baratas
luZvumZxZvmq Ugg Australia
gnZojeZcZsoz Ugg Outlet Italia
nkZvtaZsZfpu Ugg Outlet Italia
bqZltrZqZmoz Ugg Baratas


zmZozxZcZyfy Ugg Schweiz
oxZsmfZjZzih Ugg Suomi
krZkvkZeZwwf Uggs Australia
mtZoezZkZqaw Uggs Sale
xiZschZuZrop Ugg Suomi
odZxioZhZpog Uggs Sale
aiZhloZgZayd Ugg Outlet Canada
ggZsxaZwZzmb Ugg Australia España
maZhfdZiZotg Uggs Australia
ztZadeZzZihp Uggs Australia
 Yorum #30  | 3 Kasım 2013 20:29 | Alıntı     

BlatatCex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ftZysfZmZmzo Canada Goose Jakke
zpZeueZpZnoh Piumini Moncler
cyZmugZhZtgf Timberland Norge
zaZuivZzZdlf Belstaff Italia
wyZtdaZqZyng Timberland Norge
tdZjswZkZslg Uggs Bijenkorf
fhZipnZbZcgh Piumini Moncler
ptZkhqZlZzzt Timberland Støvler
meZnsjZxZsgw Piumini Moncler
aqZbhwZhZgmv Moncler Doudoune

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: