Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Rojava halkı ambargoya direniyor  


23-12-2012, 16:15 Kategori: Kurdistan  
Rojava halkı ambargoya direniyor

Rojava halkı ambargoya direniyor

Seyit EVRAN

DİRBESİYE - Suriye’deki iç savaş Batı Kürdistan’daki yaşamı giderek daha fazla etkiliyor. Bir yandan yaşanan savaş, öte yandan Türkiye ve Güney Kürdistan Hükümeti tarafından kapatılan sınır kapıları halkın günlük zorunlu ihtiyaçlarını bile karşılamada zorluklar yaşatıyor. Gıda, yakacak, elektrik alanlarında yaşanan sıkıntıların yanı sıra, birçok kentte ilaç sıkıntısı da baş gösterdi. Ancak tüm bu sorun ve sıkıntılara rağmen Batı Kürdistan’da halk gerçekleştirdiği devrime sahip çıkıyor ve geleceğe umutla bakıyor.

Batı Kürdistan’da her hafta Cuma Namazı ardından düzenlenen Cuma yürüyüşlerinde bu hafta ambargo özelde de Güney Kürdistan sınır kapısının kapalı olması protesto edildi. “İrademiz ambargonuzdan daha güçlüdür” şiarıyla gerçekleştirilen yürüyüş ardından yapılan konuşmalarda Batı Kürdistanlılar, her koşulda devrimlerine sahip çıkacaklarını, baş gösteren sorunlara kısıtlı imkanlarla da olsa çözüm üretecekleri mesajını verdiler.

Tüm yerleşim merkezlerinde ilk göze çarpan uzayıp giden ekmek kuyrukları oluyor. Gece saat 24.00’ten itibaren başlayan ekmek kuyrukları gün boyu azalmadan devam ediyor.

Dirbesiye’de ekmek kuyruğunda beş saat bekleyen Halit Faris, mazot yokluğundan dolayı fırınların sürekli çalışmaması, Derazor, Halep başta olmak üzere çatışmaların şiddetli yaşandığı kentlerden göç edenlerle birlikte nüfusun daha da artmasının bunda etkili olduğunu belirtiyor.

“Biz bir devrim yaptık. Bu devrimin bedeli elbette olacak. Şimdi yaşadıklarımız bu devrimin bedelidir. Yaşadıklarımız özgürlüğün bedelidir. Bedelsiz özgürlük nerede görülmüştür. Elde ettiğimiz özgürlüğün bedelini ödüyoruz” diyen Faris Türk devletinin bu devrimin kazanımlarını boğma amacında olduğunu belirtiyor.

Sözü Güney Kürdistan sınır kapısına getiren Faris, sınır kapısını kapalı tutmanın bu politikaya destek anlamına geldiğini belirterek Güney Kürdistan hükümetinden bir an önce ambargoyu kaldırmasını istiyor.

YASAKLAR VE ALIŞKANLIKLAR…

Yaşanan sıkıntıların Baas rejiminin yıllardır izlediği politikalardan kaynaklı boyutları da var. Baas rejimi döneminde değirmenler, yine evlerde un bulundurmak yasaklanmış. Devlet tarafından kentlerde yapılan iki fırınla kentler ve bağlı köylerin ekmek ihtiyaçları karşılanmak istenmiş. Faris bu uygulamanın devletin bir özel savaş politikası olduğunu belirterek, bundan dolayı evde ekmek yapma vb gibi kendi ihtiyaçlarını karşılama alışkanlığının olmadığını söylüyor.

Bunun sürekli bir yerlerden bekleme gibi bir durum beraberinde getirdiğine dikkat çeken Faris, “ Bu yüzden şimdiye kadar kendi sorunlarımıza çok fazla kendimiz çözüm bulmaya çalışmadık. Çünkü öyle bir kültür yoktu. Ancak şimdi zorlukları görünce kendimiz çare armaya başladık. İlk elden eskiden yasaklanan değirmenlerimizi yeniden çalıştırmaya başladık. Ancak bu sefer mazot sorunu karşımıza çıktı” diyor.

DİĞER PARÇALAR AMBARGOYA SESSİZ KALMAMALI

Faris, mazotun nerdeyse ekmek su kadar hayati bir öneme sahip olduğuna dikkat çekiyor: “Fırınlar mazot ile çalışıyor. Mazot olmayınca ekmek yapılamaz. Su mazotla geliyor. Çünkü kent suları merkezi kuyulardan karşılanıyor. Merkezi kuyulardan mazotla çalışan dev jeneratörlerle merkezi kent depolarına aktarılıyor. Oradan da kente su veriliyor. Mazot olmayınca bu işlemlerin hiç biri yerine getirilmediği için susuz kaldığımız günler de oluyor.”

Mazot yüzünden şehir içi ve şehirlerarası ulaşımın da durduğuna dikkat çeken Faris, “böyle olunca her yerle her şeyle bağlantılar kesiliyor. Buda kuşatma anlamına geliyor. Ancak biz Kürtler tarihimiz boyunca yüzlerce, binlerce kuşatma görmüşüz. Ama bu kuşatmaların hepsini aşmayı da bilmişiz. Bu kuşatmaları aşmasaydık bu gün olmazdık” diye konuştu. Kürtlerin kuşatmaları ulusal birlik içinde ve ruhsal birlikle aştıklarını söyleyen Faris, Kuzey, Güney ve Doğu Kürdistan halkının bu ambargoya karşı sessiz kalmamaları çağrısında bulundu.

Halit Faris söylediği bu sözlerden sonra fırının önünde ekmek kuyruğunda bekleyen çocukları etrafına toplayarak zafer işareti yapıyor. Kendisinin de Baas rejimi altında çocukluğunu bunun gibi ekmek kuyruklarında geçirdiğini hatırlatıyor. “Şimdi de bu çocuklar burada ekmek kuyruğunda bekliyor. Ama onların çocukluğu bizim çocukluğumuz gibi fırının önünde ekmek kuyruğunda geçmeyecek. Çünkü artık her sorunumuzu kendimiz çözeceğiz. Değirmenlerimizi çalıştırıp, kendi fırınlarımızı yaparız. Yine köylerde evlerimizde ekmek yapmaya başlayacağız. Dolaysıyla bu çocukların sabah erkenden kalkıp fırının önüne gelmelerine gerek kalmayacak” diye de ekliyor.

ZORLUKLAR VAR AMA HUZURLUYUZ

Günlük yaşam ihtiyaçlarındaki sıkıntı Batı Kürdistan halkını zorlasa da çözümsüzlük kabul edilmiyor. Derbisiyê’ye bağlı Berkevirê köyünde bir kaç gündür su akmayınca halk yağmur sularından su ihtiyaçlarını karşılamaya başladı. Yağmur sularının biriktiği bir göletten su alan Fadi Ali adındaki kadın hiç bir zorluğun kölelik kadar kötü olmadığını belirterek bir halkın iradesinin her türlü ambargoyu delmeye yeteceğini özetliyor bizlere:

“Eskiden köleydik. Hatta köleden de daha öte bir durumumuz vardı. Şimdi özgürüz. Tek sıkıntımız bize uygulanan ambargo. Bu sıkıntıları da irademiz ve imkanlarımızla aşacağız. Belki ekmeğimiz, suyumuz, elektriğimiz yok ama huzurumuz var. Bazı zorluklar yaşıyoruz ama bu zorluklardan sonra özgürlüğün olduğunu biliyoruz. İrademiz bizi yaşatıyor ve yaşatmaya yetiyor.”

(ANF)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 4)
  |   Okuma: 4134   |   Yorum: (371)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 23 Aralık 2012 21:55 | Alıntı     

A.Dara

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bir bakima Türk devleti tarafindan kendi ( !!! ) sinirlarinin Bati Kürdistanlilara kapatilmasini anlariz !
Kürdün özgürlügüne " Arjantin de bile olsa.." kar$i cikacagini söylemi$ Recep tayyip' in fa$ist
Türkiyesinden ba$ka ne beklenir ki diyebiliriz..Ancak Saddam Hüseyin diktatörlügüne kar$i mücadeleleri neredeyse destanlacak Güney Kürtlerinin ve yönetimin "kendi sinir kapilarini(!) "
Bati Kürtlerine kapatmasini anliyamayiz ! Bu kapilari kapatmak ; ic sava$in sürdügü ülke insanlarina ve uluslararasi insan haklarina kar$idir..Bu anlamda Türkiye devleti suc i$liyor..Insanlik
sucu i$liyor..Peki bu insanlik sucunu ayni $ekilde Güney Kürtleri niye i$liyor ? Bunun tek izahi var !
Güney Kürtleri KAPILARINI Türk i$galcilerine kar$i sonuna kadar acmi$lar..Fethullah Gülenci
ceteler,AKP ve her boydan tarikatlari Güney Kürdistan'da istedikleri alanda at ko$turuyorlar ve
biz Kürtler de bunun bir "ticari ve cikar ili$kisi"oldugunu zannediyoruz ! Ancak bu ili$ki ; Bati Kürdistan özgülünde bir CAA$ ili$kisi , bir TIR$IKCI ili$kisine benziyor..Kürtler icin cok canalici bir
sorunda, hayati bir sorunda , Güney Kürtlerinin TC i$galci ve talancilariyla ayni politika yürütmeleri ba$ka hangi manaya gelebilir ki ? Demekki Türk'ün nasil kanina , hücrelerine nasil
talan ve insan katletme girmi$se ; Kürdün kanina da sömürgeci devletlere hizmet edip CA$
( e$ek SIPASI ) ve TIR$IKCI olmak girmi$tir..Güneyli Kürtler bu gün en kolay bu iki terimle
adlandirilabilir ! Türk devleti ; Bati Kürdistan'li Kürtlere kar$i ne kadar insanlik sucu i$liyorsa;
maalesef Güneyli Kürtlerde ayni insanlik sucu i$liyorlar..Türkler; birkac tane Türk cati$malarda
öldü diye; Bati Kürdistan'in onda biri büyüklükte bile olmayan KIBRIS I i$gal ettiler ve hatta
orada 30.000 Türke devlet kurdular..Kaldiki o dönem Kibrista Türklerde onlarca RUm katletmi$lerdi..Fakat Kürtler birakiniz Bati Kürdistan'a yardim etmeyi Ticaret Kapisini bile acmayarak Kürdün acliktan ve hastaliktan ölümlerine göz yumuyor..KAKA BI XÊR HÛN KENGÊ
CA$ U TIR$IKCI BUN, HUN BI NAVÊ XUDE BÊJIN !!!
 Yorum #2  | 23 Aralık 2012 22:18 | Alıntı     

ararat

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Dara arkadaş sonsuza kadar haklı..Ne kadar tc nin yobaz,faşit ırkçı ve şöven şahıs,vakıf ve şirket varsa, artık sözde olmuş Kürdistanda aklınıza gelebilecek her türlü faliyeti serbestken,sıra o toprakların öz sahiplerine gelince herşey yasak..Kölelik ve işbircilik Kürtlerde bir genetik hastalıktır..Düşmanını sevmeden duramaz..bunda real politik derler!...
O zaman PKK de real politik davranıp Silopiden başlayıp giriş çıkışları yasaklasa..Yasağa uymayan ticari tankerleri ve araçları yaksa güneydekilerin ne hale düşerler?Kuzeydeki kardeşlerini hertürlü karalamyı haklı olaraktda yapmıyacaklar mı?.
Her Kürt güneyin bu uğursuz davranışını kınayıp karşı çıkması lazım..yoksa bunun sonu Kürtler arasında yıllara varacak bir iç savaş neden olur..sitir sene Kürtler hiç birşeye sahip olmayacaklardır..Ya anlamadığım şey kendileri bu kadar zor durumdayken ve kardeşlerinin yardımına ihtiyacı olan sayın barzanının başkalarının adına kardeşlerine düşmanca davranması anlaşılır değil...
 Yorum #3  | 23 Aralık 2012 22:51 | Alıntı     

NURHAK PAZARCIKLI

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Soyleye soyleye dilimizde tuy bitti, ne kadar anlatmaya calistiysak, her seferinde yeminli kurd ozgurluk hareketi ve onun oncusune dusman olanlarin hisimina ugradik.

Guneyde neler oluyor neden guney kurdistan yonetimi boyle davaraniyor dedigimizde. AKP nin hisimina ugrayan kimi yazarlar gibi ya yazilarimiz site tarafinda sansorlendi ve silindi.

Iki metre onunu goremeyecek kadar kor politik olan kimi yorumcularda ma guney yonetiminin tc iliskisini ticari oldugunu yumruk kadar beyni ile bize yuturmaya calistilar.

Benim amacim guney yonetiminin icine giirmis oldugu tutarsizligi anlatmak yoksa guney dusmanligini yapmiyorum. PKK dusmanligini yapanlarin dusmus oldugu hataya girmek istemem.
Onlar bir kere kafayi bozmuslar.
Hatirlayin doksanli yillarda guney halkinin tumu kuzeye goc etmisti adeta ve kuzey kurdistan halki kapilarini ardina kadar acti ekmegini suyunu paylasti
Hatirlayin kac defa yer degistirdi magmur kampi
Okuyun necdet buldanin kitabini sanirim lanetli toprakti ismi yanilmiyorsam

Bu gun guney kurdistan yonetiminin icine girdigi tutarsizlik cozumsuzlugun tek sebebi tc ile girmis oldugu derin iliskilerdir.
Ve hala kuzey kurdistanli aydin yazar ve kimi siyasetcilrin sesizligini anlamis degilim
Bu sesizlik onlarin tarih onunde kurd halkinin vijdaninda mahkum edecektir.

Isin ozu kivirmadan yan cizmeden soyliyeyim
Guney yonetiminin doksanli yillarda girmis oldugu ihanetin aynisidir rojeva halkina karsi takindigi tutum bunu limi cimi yok carpitmayada gerek yok

Zamaninda dogru tavir alinmasa kurdistan halki icin vahim sonuclar dogurabilir soylemedi demeyin
 Yorum #4  | 24 Aralık 2012 00:18 | Alıntı     

Rano

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Güney Kürdistani anlamak zor.
Fakat argümanlari var: önce Kürtlerin birligi
Ve o birlik cok önemli. Birlik olmadan yanilgin kesindir.
Kürt olan her kesim birlik icin calismali.
Bir partinin kazanimlari gelip gecici saniye kadar degeri var
Daha cok PKK yi sevsemde Kürdistan konusunda Barzani bana daha yakin. Kimse kiskanmasin.6
 Yorum #5  | 24 Aralık 2012 00:58 | Alıntı     

merwan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bê rastî ev eybeke pirmezine ku naha kurdistana rojava halekî wahadeye. cunkî wan herdem dilexe malaxe u xuna xe je buna kurdistane bune kurban.naha roj roja meye ku em liwan xedî derkevin em wan nekne burbana idolojiya ce partîya.ew serafa kurd u kurdîstanê hemune.
 Yorum #6  | 24 Aralık 2012 22:24 | Alıntı     

berzan Qamislo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Herseyi ozetlemissiniz A.dara arkadas. Durum ortada bu insani bir durumdur hic kimse su veya bu gerekcelerin arkasina saklanamaz. Esad yakinda yolcudur. Bugun yardim etmiycekse petrol agalari ,yarinda biz istemeyecegiz.
 Yorum #7  | 27 Ekim 2013 04:24 | Alıntı     

Befmoomsamisk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ejZiwxZsZflc Moncler Milano
cnZkujZkZtku Pjs Jassen
yvZffpZvZztd Doudoune Moncler
vqZrpmZxZddb Ugg Knokke
yjZdbcZwZjez Uggs Rea
rmZxjwZxZpxs Cheap Timberland Boots
dpZprbZgZffm Canada Goose Online Shop
wbZjdgZiZgyw Ugg Outlet Schweiz
uhZotdZlZybc Parajumpers Pas Cher
jbZwgdZnZtjg Ugg Boots Canada
 Yorum #8  | 27 Ekim 2013 05:52 | Alıntı     

StesIroDese

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kgZrtcZhZews Parajumpers Jakke
nvZxapZeZcor Timberland Madrid
klZvpfZqZvbb Parajumpers Long Bear
fkZvfjZoZssb Parajumpers Outlet
jaZxiiZgZkso Timberland Madrid
nfZmvkZnZadg Uggs Canada
qsZzwbZxZqqk Canada Goose Jassen Dames
vgZdgnZgZyku Doudoune Canada Goose
yvZmjqZxZdcb Parajumpers Kodiak
deZakoZkZtao Cheap Ugg Boots Uk
 Yorum #9  | 27 Ekim 2013 14:36 | Alıntı     

groovegobrier

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ofZfcbZyZigt Timberland Sverige
reZqxvZyZpvb Moncler 2014
prZbtfZhZvuy Pjs Norge
tbZpsxZeZruf Moncler Femme
taZlumZvZrmg Canada Goose Femme
hcZdvtZgZbfu Woolrich Antwerpen
guZhxeZgZwap Isabel Marant Sneakers
ydZcwbZnZyse Moncler Homme
blZezaZkZtcg Pjs Norge
lbZcauZuZfvp Barbour Milano
 Yorum #10  | 28 Ekim 2013 00:26 | Alıntı     

ovajetrorourn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rnZyhlZjZfav Moncler Jassen Dames
czZqyiZqZbcr Barbour Jacke
gjZbfkZwZpvd Timberland España
xvZchfZeZnsu Cheap Ugg Boots
naZkrpZkZmkc Canada Goose Jacka Dam
tsZyxzZsZbyk Goedkope Uggs
oeZdyzZxZito Parajumpers Uk
pkZumvZiZkbn Parajumper Jakke
ffZokeZbZloc Canada Goose Jacka Dam
qvZevfZzZrvu Barbour Jacke
 Yorum #11  | 28 Ekim 2013 03:54 | Alıntı     

Seeflyfum

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
pjZnlwZzZxcl Doudoune Moncler
qnZcyeZjZgen Ugg Boots
crZisjZoZeir Ugg Pas Cher
rfZghhZtZrdh Woolrich Outlet
dyZonrZbZskc Moncler Online
umZzfdZoZetr Doudoune Moncler Femme
hwZncpZhZufi Ugg Pas Cher
deZcztZaZykl Woolrich Outlet
ikZckxZcZkif Canada Goose Pas Cher
bzZcjwZuZnan Ugg Pas Cher
 Yorum #12  | 28 Ekim 2013 07:31 | Alıntı     

Obtaitadveday

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rsZcugZmZyrz Pjs Vinterjakke
zlZxejZqZzdo Timberland Sko
ntZygnZzZwbs Belstaff Milano
tsZxgcZsZiph Canada Goose Montreal
knZimwZzZjrl Parajumpers Takit
jlZahpZrZyzp Timberland Sko
vwZxpkZlZihq Parajumpers Jakke
lsZfkoZdZtsh Botas Ugg Baratas
ccZhnxZgZxum Pjs Vinterjakke
twZsngZlZvrf Canada Goose Outlet
 Yorum #13  | 28 Ekim 2013 11:02 | Alıntı     

Snopayaxosy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lxZbcdZpZxyc Moncler 2014
lfZqavZxZhtj Parajumpers Amsterdam
jvZlsnZvZsxm Canada Goose Doudoune
noZkqjZwZufw Doudoune Canada Goose
odZnhkZiZgcl Doudoune Canada Goose
mtZuyzZoZxai Moncler Schweiz
ktZxeyZuZgrx Parajumpers Amsterdam
jpZgqeZvZlsi Parajumpers Pas Cher
poZukaZyZzwd Moncler
igZmeoZpZygy Isabel Marant Sneakers
 Yorum #14  | 30 Ekim 2013 02:48 | Alıntı     

Emainikah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
dgZcwxZvZzah Moncler Outlet
nuZopyZvZuln Parajumper Norge
pdZdbjZpZykj Woolrich Parka
wkZdbcZgZmoc Woolrich Outlet
atZxgwZeZhmu Parajumper Jakke
btZuhbZvZihf Moncler Outlet
xuZcncZkZyav Ugg Outlet
ydZkqfZaZsbe Parajumper Norge
fiZemzZpZwsu Moncler Jacke
ofZzqiZkZxph Moncler Outlet
 Yorum #15  | 30 Ekim 2013 12:05 | Alıntı     

Accillozy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rhZcyzZjZopd Belstaff Sale
xhZeniZsZowg Timberland Boots Canada
qcZmulZdZjug Moncler Winterjassen
kiZunqZwZtrz Barbour Italia
ipZiopZfZdax Canada Goose Børn
qtZkbqZkZvbv Timberland Femme
rvZvfpZlZtgn Moncler Online
caZsyuZoZngy Canada Goose Outlet
srZjkqZrZkzo Canada Goose Børn
ojZgqvZxZsqa Peuterey Giubbotto
 Yorum #16  | 30 Ekim 2013 14:48 | Alıntı     

criguoursix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xcZowjZoZxiy Canada Goose Jakke Dame
ztZpgkZeZchj Woolrich Jassen Dames
iaZpmjZfZhfy Canada Goose Outlet
xbZqblZlZmmb Canada Goose Outlet
jhZcciZpZfdj Timberland Schuhe
tgZyloZaZwhd Canada Goose Outlet
iaZpasZnZbct Moncler Oslo
nmZcdoZnZujx Moncler Jacken Online
jmZjjxZnZajb Belstaff Madrid
svZddnZfZeoh Parajumpers Long Bear
 Yorum #17  | 30 Ekim 2013 23:50 | Alıntı     

Obtaitadveday

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
nvZnwoZvZdyq Ugg Boots
vpZsowZdZdqv Canada Goose Montreal
roZqudZpZwoa Parajumpers Jakke
zlZncaZcZdmr Parajumpers Jakke
vbZytaZfZcxl Botas Ugg Baratas
ftZybsZmZfvt Canada Goose Outlet
mmZovdZgZtnc Ugg Boots
xfZjfrZrZgwy Belstaff Milano
axZspaZxZdrd Ugg Australia Pas Cher
nlZpizZzZcps Canada Goose Jacka
 Yorum #18  | 1 Kasım 2013 06:23 | Alıntı     

MemoborsKer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kkZmoxZsZdsa Ugg Pas Cher
xgZwqlZiZbbb Uggs Canada
svZiwsZcZdoe Uggs Canada
kmZbkqZaZeit Uggs Canada
cjZboaZjZoqb Uggs Canada
skZbhyZmZbis Ugg Pas Cher
lgZqniZsZrga Ugg France
xgZcsxZhZwfe Uggs Canada
hiZgalZqZopx Ugg España
ecZgigZkZqje Uggs Salg
 Yorum #19  | 1 Kasım 2013 18:48 | Alıntı     

stoolawak

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
byZmveZtZqzu Canada Goose Sale
bsZtelZrZnyc Cheap Uggs
eeZzizZfZfox Canada Goose Sale
zkZylrZuZnnx Ugg Australia
pzZqenZiZphq Spaccio Woolrich Bologna
jnZntlZvZkug Belstaff Espa帽a
ndZqkbZrZapr Canada Goose Outlet
laZaozZhZaow Parajumpers
naZcusZrZnay Woolrich Outlet
ugZnkoZeZqtb Parajumpers Long Bear
 Yorum #20  | 1 Kasım 2013 20:10 | Alıntı     

Niptniftene

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
zoZvygZpZemf Canada Goose Sale
cqZhzxZcZekz Ugg Espa帽a
ynZuexZhZpzc Uggs
ioZkmiZlZlgs Canada Goose Oslo
pjZzzgZpZndw Chaquetas Moncler
chZrzjZvZrzh Uggs
xfZpkwZzZsky Parajumpers Jakke
dtZuhiZvZmsw Timberland Outlet
puZhegZvZfmn Canada Goose Uk
riZyazZlZytq Moncler Outlet
 Yorum #21  | 2 Kasım 2013 01:26 | Alıntı     

Immitothe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mxZgnsZvZwga Canada Goose Takki
obZdegZcZeyb Canada Goose Jassen
pnZvqjZtZmxx Moncler Rea
xeZhkpZvZcmb Moncler Rea
kdZfxnZfZzdu Woolrich Jas
wkZpmnZmZlqe Parajumpers Long Bear
cxZahcZeZmnu Canada Goose Outlet
ioZeleZqZyvm Canada Goose Jacka
glZiqaZrZhji Canada Goose Jacka
vxZxaiZmZfzy Canada Goose Jacka
 Yorum #22  | 2 Kasım 2013 18:47 | Alıntı     

Playememosy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ofZggtZcZrwm Ugg Australia Pas Cher
ruZhdlZhZjah Ugg Ale
pjZcxvZyZasv Ugg Australia Italia
bsZxrnZuZhei Ugg Australia Italia
pgZcmyZmZmlj Cheap Uggs Canada
nnZpkfZsZihv Ugg Baratas
znZozmZoZaey Ugg Australia Pas Cher
ohZbevZfZyqm Cheap Uggs Canada
diZosxZcZgub Ugg Outlet Italia
sxZbcyZmZvnd Ugg Australia Italia
 Yorum #23  | 2 Kasım 2013 23:44 | Alıntı     

MemoborsKer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qvZbdnZgZguk Ugg Baratas
uoZeeyZqZxkh Uggs Uitverkoop
rtZcyeZxZanj Ugg Ale
snZcoeZxZkww Cheap Uggs Canada
feZirnZwZwyg Ugg Boots
cqZgbgZhZptu Ugg Australia
kgZhvnZkZkyb Ugg Boots
tgZwhrZyZnrn Ugg Rea
seZunkZkZxhj Ugg Baratas
jzZdwsZwZlmx Ugg Australia
 Yorum #24  | 2 Kasım 2013 23:56 | Alıntı     

BlatatCex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
gmZseuZhZmse Barbour Deutschland
bmZdifZdZzwa Canada Goose Jakke
zsZijmZcZznp Canada Goose Pas Cher
dmZqybZgZtri Moncler Rea
tkZrpiZrZuzs Woolrich John Rich & Bros
kwZzjqZvZxgi Parajumpers
giZwsrZeZhex Uggs Skor
hkZcmwZqZhyg Piumini Moncler
awZyxaZxZucd Uggs
tfZimvZiZbqe Barbour Deutschland
 Yorum #25  | 3 Kasım 2013 17:49 | Alıntı     

groovegobrier

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jtZwouZkZxyd Botas Ugg Espa帽a
jxZzxeZwZkjh Moncler 2014
yeZvrfZpZgle Ugg Ale
ayZpgrZwZnbi Isabel Marant Sneakers
uaZrtkZcZtgt Botas Ugg Espa帽a
naZkyyZcZrbt Botas Ugg Espa帽a
mgZqxvZqZqwi Moncler Femme
qgZgqoZtZbng Ugg Ale
pnZcsrZmZlwv Isabel Marant Uk
tmZuuoZmZtat Parajumpers Jakke Dame
 Yorum #26  | 3 Kasım 2013 18:59 | Alıntı     

SimeAspes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rnZbeoZqZkjf Uggs Canada
nzZgldZlZebk Ugg Australia
ktZkvhZjZcov Parajumpers Kodiak
ogZeukZjZcwj Parajumpers Kodiak
bhZnsoZsZrnc Moncler Jacken
vfZmoaZwZwqr Parajumpers Outlet
fdZmyaZmZxgs Parajumpers Kodiak
tlZzgpZaZnoh Cheap Ugg Boots Uk
wvZgzdZiZfdg Cheap Uggs
hxZycbZrZvfx Timberland Sko
 Yorum #27  | 3 Kasım 2013 19:05 | Alıntı     

StesIroDese

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
amZlbcZlZeii Parajumpers Outlet
mxZlykZhZtxn Timberland Madrid
zdZjreZeZsol Parajumpers Long Bear
sgZyapZhZsvo Parajumpers Sale
cdZthqZcZyjm Stivali Ugg Italia
ifZcufZxZjnh Uggs Canada
wlZcyxZlZdra Cheap Ugg Boots Uk
tmZhtxZrZcus Stivali Ugg Italia
bzZofzZzZnpp Parajumpers Long Bear
wlZmviZuZoea Moncler Jacken
 Yorum #28  | 3 Kasım 2013 20:34 | Alıntı     

oppograrf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cxZjukZpZilu Moncler Jacka
hoZpfaZlZsih Ugg Boots
yaZmedZxZuzv Stivali Ugg
xfZqcvZqZimw Moncler Jacka
nnZqptZnZcsq Abercrombie And Fitch Jacke
obZdxjZyZznr Ugg Boots
fvZyhdZpZusn Moncler Canada
bjZaxyZiZhmg Ugg Outlet Canada
ahZnmyZpZakr Canada Goose Jakke
lvZurkZpZrli Ugg Greece
 Yorum #29  | 3 Kasım 2013 21:48 | Alıntı     

Immitothe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
biZfuaZsZoca Woolrich Jas
upZpotZpZxlr Parajumpers Herren
ghZjwrZiZlyu Canada Goose Tilbud
fgZypgZdZuxk Canada Goose Jacka
chZjcvZjZfpu Uggs
rnZurjZeZtuw Parajumpers Jakke
uwZvceZuZsob Uggs
wdZfqfZlZidb Timberland Canada
dyZvgvZoZkpd Ugg Canada
dzZxreZuZfqs Woolrich Jas
 Yorum #30  | 3 Kasım 2013 22:08 | Alıntı     

Emainikah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lpZettZjZuyb Canada Goose Jassen
smZlpsZnZacp Parajumpers Sale
eyZkzwZrZevo Woolrich Outlet
ikZdqgZbZjpb Woolrich Arctic Parka
tuZdorZoZygc Canada Goose Jakke
kqZxpcZuZwzs Woolrich Arctic Parka
iwZogyZjZzkr Moncler Wien
sdZnfwZoZjst Canada Goose Doudoune
hzZgxwZrZplu Moncler Jacke
mpZslyZvZtlu Canada Goose Pas Cher

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: