Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Arap Baharında Kürtler - İskender Kahraman  


18-12-2012, 20:56 Kategori: Kurdistan  
Arap Baharında Kürtler - İskender Kahraman

Arap Baharında Kürtler

İskender Kahraman

Ayaklanma 2010’da Tunusla başladı. Libya’yı, Mısır’ı, Fas’ı ezip geçti, Lüblan ve Ürdün patladı patlayacak. Yemen ve Suriye ile devam ediyor. Yakında olmazsa da sıra İran’a gelecek. Fakat Türkiye için birşey söylemek henüz erken.

Çok yakında Libyalıların yeni gelen çoğulcu diktatörlerden çekeceği olacak ve onlar Kadafi’leri çok arayacak. Çünkü gelenler gideni aratınca başta Mısırlılar olmak üzere Libya ve diğerleri bu devrimi yaptıklarına şimdiden pişman oldular.

Şimdilik de olsa Arap olmayan ülkelerin de (Türkiye, İran ve İsrail) kendilerini bu devrimin dışında hissederek geçici bir sevinç yaşaması aldatmacadan ibaret.

Yani, İran’ın Suriye rejimini desteklemesi ya da Türkiye’nin, Kürtlerin içte ve dışta özgürleşmesine mani olması sıranın kendilerine gelmeyeceği anlamı taşımaz.

İran’ın Türkiye’yi Batı’nın taşeronluğunu yapmakla suçlaması da İran’ı temize çıkartmadığı gibi Türkiye’nin de Suriye ve İran’ı ‘bölgeyi istikrarsızlaştırmakla’ suçlaması Türkiye’yi temize çıkartmaz.

İran kendi içinde de PJAK ile ateşkes yapmaktan başka hiçbir adım atmadı. Türk Hükümeti ise, Kürt Sorunu’nun küreselleşmesine engel olmak için de olsa başta belki birkaç adım atmaya niyetlendi. Fakat daha sonra bu adımlar oyalama taktiklerine dönüştü.

Sonra ne mi oldu? Kürtleri açılımlarla, Oslo süreçleriyle, yeni anayasa paketleriyle oyalayarak, KCK bahanesiyle pasifize etmeye çalışarak, dağdakileri de topyekun yok etme planlarına başvurunca PKK 2010 sonbaharında ateşkesi bozdu. Kürt-Türk kutuplaşması da aldı başını gitti.

Türk Hükümeti diğer Kürtler konusunda da tutarlı davranmadı. Zaten Türkiye, kendi içindeki Kürt sorununu çözme gayreti gösterebilseydi şu an korkuyla sınırının ötesindeki Kürtlerin özgürleşmesini engellemeye kalkışmazdı.

Gerçi Türk medyası hala Suriye’deki Kürt bölgesiyle ilgili olarak Türkiye için bir felaket tablosu çiziyor ve kamuoyuna akıl almaz bir korku pompalıyor.

Türkiye’nin, medyanın kopardığı panik ve korku havasına kapılarak Suriye’ye bir askeri müdahaleden bahsetmesi, tampon bölgeden söz etmesi ve o orayı terörizmin kaynağı olarak algılaması, Suriye’deki Kürtleri de epey zaman önce tedirgin etmişti doğrusu.

Dolayısıyla, Kürtlerin de eli armut toplamıyor ya! Onlar da başta savunma birliklerini oluşturmak üzere birçok alanda önlem almıştı.

ARAP BAHARI KÜRT BAHARINA DÖNÜŞÜNCE

Şimdi, iktidardaki Şii azınlıktan daha kalabalık olan Kürtlerin; bırakın ikinci sınıf vatandaş olmayı, önemli bir bölümünün vatandaşlık haklarından bile yoksun olduğunu biliyoruz.

Kürtlerin, Arap baharı boyunca muhalefet hareketine katılmadılar, yeterince destek vermediler gibi suçlamalara da maruz kaldığını duyuyoruz.

Fakat, en azından Suriyeli Kürtlerin rejime karşı 60 yıldır mücadele ettiklerini unutmamak gerekir.

Bilindiği gibi 1916 da imzalanan Sykes-Picot anlaşması gereği Kürdistan’ın Suriye parçası Fransızlara bırakılmıştı. 1944 yılında da Suriye Arap Cumhuriyeti kurulduktan sonra Kürtler tamamen reddedilmeye başlanmıştı.

Sürmekte olan Suriye devriminin de Heseke’de başladığını hatırlatmakta fayda vardır. Ondan önce Qamuşlo’daki 2004 isyanı da çok sert bir şekilde bastırılmıştı. Sadece Qamuşlo’da değil, şimdiye kadar İdlib’de, Halep’te ve birçok yerde çok sayıda Kürt öldürüldü ya da tutuklandı.

Dolayısıyla Kürtler, ‘O uzun dönem boyunca kimse bize yardım etmedi’ diye düşünmelerine rağmen isyanın başlamasıyla muhalefete etkili bir şekilde katıldı. Halen de mücadele ediyorlar.

Ama yine de Müslüman Kardeşler’in etkisinden birçok kesimin olduğu gibi tedirgin olan Kürtlerin Arap baharı boyunca biraz pasif kaldıklarını söyleyebiliriz

Başta, Kürtler, Suriye Ulusal Konseyi’nin gibi grupların kendilerini temsil ettiğine inanmıyor. Muhalefet içindeki radikal gruplar da Kürtleri dışlıyorlar. Ayrıca, Arap muhaliflerinin ‘Suriye Arap Cumhuriyeti’ isminde ısrar etmeleri de Kürtlerin Suriye muhalif hareketi içine entegre olmalarına engel oldu.

Yani, biraz pasif kalmak faydalı oldu denilebilir. En azından Kürtler gerçekçi ve akıllıca davranıp silaha ve şiddete yönelmeyerek isyan boyunca rejimin şiddetini kendi bölgelerine çekmediler. Böylece, Araplardan ve diğerlerinden gelecek milliyetçi tepkiyi ve ülke bölünüyor tepkisini de önlediler.

Öte yandan Türk medyasının sunduğu gibi orada PKK’nin denetiminde bir yapı oluşmuyor. Kürtler, yaşanan iktidar boşluğunda, Suriye Ulusal Konseyi, Özgür Suriye Ordusu veya Türkiye’nin bu boşluğu doldurup Kürt bölgesinde kontrolü ele geçirmesine karşı birkaç adım attı hepsi o kadar.

ŞİMDİ KÜRTLER NE YAPMALI?

Başta, Suriye Kürtleri, Irak Kürtlerini örnek alabilir. Hatırlanacağı gibi Irak’taki YNK ve KDP ideolojik olarak birbirine zıt güçlerdi. Hatta azılı düşman olarak yıllarca birbirleriyle savaşıp düzinelerce adam öldürdüler.

Ama bu iki güç Saddam devrilince tüm çelişkilerine rağmen stratejik işbirliğine gittiler. Ve bu davranış onlara altın tepside tarihi bir fırsat sundu ve bu günkü ekonomik ve politik olarak istikrarlı olan Federal Kürdistan oluştu.

Suriye’deki Kürt partileri de birleşmiş durumda. Bu anlamda Barzani’nin ya da Karayılan’ın Suriye’deki Kürtleri (PYD ve 15 Suriyeli Kürt örgütü) bir çatı altında toplayarak Hewler Anlaşması’nı imzalatması bir başarıdır. Ama birleşmek yeterli değildir elbette.

Birleşmenin tam olması ya da ideolojik bir birliğin olması da beklenemez. Fakat, stratejik bir birlik kaçınılmazdır. Çünkü bir araya gelmek, birkaç kentin idaresini almak, okullar açmak bir ülkenin kurulması için yeterli olmayabilir.

Komşu ülkeler, ülke içindeki unsurlar bu beraberliği bozmak için ekonomik, siyasi ve askeri olarak ellerinden geleni yapacaklar. Yüksek Kürt Konseyi üyesi Mahmut Vali Ebu Candi’nin suikastla öldürülmesi tesadüf değildir.

Türkiye ile Suriye’nin karşılıklı zıtlaşıp top atışları yapması ve oradaki silahlı grupların Kürtlerle çatışmaya girmesi de buna kanıttır.

Esad’ın, isyanın başladığı ilk zamanlarda Kürtlerin bu isyana katılmasının tehlikelerini sezerek, Kürtlerin kalbini kazanma çabasıyla 200 bin Suriyeli Kürt’e ilk kez Suriye vatandaşlığını verip sessizce Kürt bölgesinden çekilmesi de hayra alamet değil.

Zaten bu durum sonsuza dek böyle sürmeyecektir. Baas rejimi her an geri dönebilir. Özgür Suriye ordusu, kurulacak yeni hükümet ya da başka odaklar da geri gelebilir.

Ayrıca Suriyeli bazı Kürt gruplar PYD’nin PKK’nin Suriye’deki kolu olduğunu ve PYD’ nin Suriye’den çok Türkiye’deki Kürtlerle ilgili gelişmelerle ilgilendiğini ve PKK’nin aktiviteleriyle fazlaca meşgul olduğunu düşünüyor.

PKK’nin Suriye’deki devrime etkisi yadsınamaz ama Suriye’deki devrimi PKK’nin Türkiye’ye karşı verdiği mücadeleden ayırmak gerekir. Suriyeli Kürtler, Suriye Kürtleri üzerinde daha çok yoğunlaşmalı ve Türkiye’deki sürecin çok farklı olduğunun farkına varmalıdır.

İskender Kahraman
iskenderkahraman@gmail.com


Yararlanılan kaynaklar

1. Middle East Online. ميدل ايست اونلاين
2. Cham Press. Arabic & English Private News agency. Damascus/Syria
3. Kurd Net-Kurdistan News, News about Kurds and Kurdistan
4. PUKmedia مەکتەبی راگەیاندنی یەکێتیی نیشتمانیی کوردستان


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 15)
  |   Okuma: 4317   |   Yorum: (455)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 19 Aralık 2012 02:29 | Alıntı     

Kurdi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Onemli bir tahlil. tesekurler.

Bugun DTK ninn guneyde olmasi ve bu role sahiplenmesi cok onemli bir etki. kim bilir yarin DTK nin ismi degisir. ismi kurdce olur. ve DTK nin icinde yer alanlar kurdistanin 4 parcadaki vekil temsilcileri, sivil toplum temsilcileri olur. Bu gurup bagimsiz hareket eder. Sadece kurdistani dusunur. Kurdler arasi tum stratejik iliskilerde belirleyici olur.

Cokmu sey hayal ediyormuyum? Ahmet abi bunu basaracak guctedir.

Barzanin bir cumlesi ilgimi cekti. aslinda cok seyide acikliyor. Kapinin acilmamasi batili kurdlerin birlik olmamalari. Kongrede guney ve kuzeyin temsilcileri beli ama bati ve dogunun degil.
Uluslar arasi guclerde oyle dusunduklerini tahmin ediyorum

Yeniden hazalarima geri doneyim. DTK kurdcelesir. her parcada temsilciler yer alir. stratejik, uluslar arasi iliskilerde, gorusmelerde o gurup yapar. BM de temsilci, Nato da temsilci, bunun la kurdistanin bagimsizliginida o gurup la kararlara baglanir.

Ama bunun icin birlik, stratejik birliktelig...
 Yorum #2  | 19 Aralık 2012 13:05 | Alıntı     

Ducardin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayin Iskender Kahreman,
Rojava hakinda yaziyorsunuz ama Turkiyenin yardimi ve destegiyle Arab ve Sozde Azadi Partisi
ceteleri Serékani'yi harabeye cevirdiklerinden hicbahs etmiyorsunuz neden???
Bréz Mesud Berzani'nin emrindeki Pesmergeler Rojava sinirinda evlerine yiyecek ve giyecek
guturenleri yerde surukleyerek ve tekmeliyerek esyalarinide yakarak gusterdigi ilginc Bratiye
hic deginmemissiniz ve tabiki okurlarinizda bu Kucuk guneye saygisizliga (Pesmergeler...) hic
deginmemenizi neye yurumluyecegiz???
Bisilamanné Welatparézi
winked winked winked
 Yorum #3  | 19 Aralık 2012 21:10 | Alıntı     

NURHAK PAZARCIKLI

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
KURDISTAN BAHARI
Kurdistanda hic bahar olmadi, hic yuzler gulmedi yurekler isinmadi kanayan yaralar kapanmadi.

Herkes vurun abaliya diyor, derler ya tok ne anlar acin halinde,
Ortadogu kurtlar sofrasidir, rojevanin cografyasi cok ama cok elverissizdir savas gerillla vb

Bunlari bilmeden etmeden baliklama atlaniliyor soruna kimi yorumcu ve yazarlar

Guney kurdistan petrol dolarlari icinde yuizerken rojevaya kapilari kapatmis tc ile el ele bazi ceteci guruplari kiskirtiliyor pyd ye saldiriyor

Bu konuda en ufak bir tekzip haber cikmiyor yani yalanlamiyorlar. Politik korluk icinde kimi yorumcular ise Guney kurdistan adina konusuyor yalanliyor karar verebiliyor traji komik ve drama

Tc devleti kurdlein inkari ve imhasi icin gunlerini 24 saaten 25 saate cikarmis biz ise hala ayak oyunlari ile mesguluz
TC nin akademisiyenleri akil hocalari kafa yorarken adin ve yazarlarimizin kafasi kumda deve kusu misali gercekleri gormezden geliyor
Dilimde tuy bitti diye diye
biri cikmiyor da soramiyor ne oldu su kurd konferansi diyemiyor.

sizce yaniliyormuyum
 Yorum #4  | 20 Aralık 2012 04:11 | Alıntı     

Kurdi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ducardin e:


Kac yasindasin, neler yaptigini, nekadardan beri siyasetle ugrastigini onu bilmiuyorum. Soylediklerin 90 yassindaki nineler in soskaklarda birbirilerine soylediklerine benziyor.

camur atmasi sanki ordaymis gibi soylemesi, arka planlarin ne oldugunu bilmeden, kurdlere ne mal olacagini bilmeden bos konusmayi birak.

o kadar acikli bir bir yorum yazmissin ki, ve sonunda dalga gecer gibi 3 smile koyman ahlaksizligin tamidir.
Editore:

O yorum kurdlerin birligini bozan ve kurdleri birbirilerine dusman etiren bir yorum. lutfen silin.
 Yorum #5  | 20 Aralık 2012 11:10 | Alıntı     

NURHAK PAZARCIKLI

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
KURDI BEYE
O zaman soruyu tersten soralim. Peki sen nerde biliyorsun boyle olmadigini. Konu haftalardir kurd sitelerinde yaziliyor ve tartisiliyor.
Birazcik gozlerini acarsan gercekleri gorebilirsin
Gercekleri karatmakla bir yere varilmaz. yaniliyormuyum sayin KURDI

EK OLARAK
sayin kurdiye
sitede asilan FEHIM TASTEKININ YAZISINI OKU
 Yorum #6  | 23 Aralık 2012 16:17 | Alıntı     

Ducardin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Rojava'nin icler acisi durumunu ve kurd'un Kurd'e yaptigi zulmu yazdigim icin, Haya yoksunu
olan Kurdi isimli sahsin; Bana hakaret etme duskunlugune kadar isivardirmasi Kurd Aile terbiyesinden uzak bir ksilik oldugu besbelidir Kurdi denilen Kisilik...
Sinir Muhafizi kurd Pesmergeler Rojevali Kurd Yoksullarini tekmelemis ve esyalarina benzin dukerek yakmis diye elestirmistim Sinir Muhafizi Pesmergeler...
winked winked winked
 Yorum #7  | 25 Ekim 2013 18:14 | Alıntı     

Liaibepeeme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ujZhtlZgZohj Ugg Boots
pmZgfbZcZwmc Ugg Italia
zqZbkbZgZadb Woolrich Clothing
rvZaaiZxZcom Uggs Goedkoop
aqZcnhZyZnve Moncler Dunjakke
laZilvZpZyya Canada Goose Sverige
aoZwxeZcZxny Parajumpers Sale
zcZdawZgZwcv Ugg Støvler
rkZpioZmZdsz Barbour Uk
paZdkxZoZugo Ugg Italia
 Yorum #8  | 25 Ekim 2013 19:18 | Alıntı     

HinaavaitslaH

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ohZphwZvZqom Moncler Pas Cher
psZrmzZfZkoj Canada Goose V盲st
tlZynkZxZgbl Canada Goose V盲st
cxZnmtZzZdxg Barbour Sverige
mdZmnrZoZjfw Woolrich Spaccio
bhZhflZvZrkb Timberland Nederland
xkZkmfZhZjke Woolrich Spaccio
ncZkbmZqZiwm Barbour Sverige
tdZmcxZlZyjg Belstaff Paris
czZgtaZbZyww Moncler Outlet
 Yorum #9  | 25 Ekim 2013 19:18 | Alıntı     

Loolvegoave

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cdZuatZlZmdy Canada Goose Doudoune
wzZkjyZvZuis Moncler Online
npZurbZiZujz Canada Goose Jassen
jgZlhzZuZofs Isabel Marant Sneakers Uk
dpZgrpZiZzci Timberland Skor
zmZhgpZbZpyo Timberland Skor
okZkhaZbZaku Moncler Bambino
zqZkgtZkZwal Moncler Outlet
aeZlmeZoZwgy Canada Goose Norge
imZtjsZaZaxg Parajumpers Sale
 Yorum #10  | 25 Ekim 2013 19:26 | Alıntı     

RiliBreed

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
pwZxniZyZwfg Parajumpers Sale
yhZzjcZuZjyi Moncler Rea
kpZexjZtZdjq Parajumpers Long Bear
tjZpkrZcZjhu Canada Goose Outlet
dbZlycZxZvmh Ugg Canada
foZivhZlZpdw Woolrich Parka
yxZlbvZrZgfz Parajumpers Norge
ctZccaZoZxym Canada Goose Tilbud
xqZfjlZkZvcj Parajumpers Sale
wpZgtiZiZfqg Pjs Jacka
 Yorum #11  | 25 Ekim 2013 19:38 | Alıntı     

oveskBerAberb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
deZmkrZoZxgi Ugg Støvler
kkZmnwZsZndj Woolrich Outlet
vcZmwbZbZvcs Uggs Goedkoop
ddZqwuZiZedt Canada Goose Jacket
rlZyfuZlZebw Ugg Australia
jcZunsZnZnnv Peuterey Uomo
qhZujkZsZvun Peuterey Outlet
jyZrypZjZkvs Peuterey Uomo
gvZfhgZnZocq Woolrich Jassen
twZkztZpZemp Doudoune Abercrombie
 Yorum #12  | 25 Ekim 2013 19:49 | Alıntı     

groovegobrier

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
dwZraqZyZitc Canada Goose
dsZqxwZqZqiw Woolrich Jacken
hqZcrnZwZakp Woolrich Antwerpen
aaZjwwZpZfgv Woolrich Jacken
xfZlkuZwZgal Timberland Sverige
cmZeayZjZurr Canada Goose Femme
qcZdacZiZwdm Woolrich Jacken
njZjfaZfZkne Woolrich Antwerpen
mjZtdxZoZibj Pjs Norge
yfZgdzZtZvju Canada Goose
 Yorum #13  | 25 Ekim 2013 19:56 | Alıntı     

alendlamSpope

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
zjZfmcZzZtcj Belstaff Jacket Uk
srZajwZlZjqw Ugg Ale
qzZnajZeZsny Piumini Moncler
iwZojoZyZghl Pjs Norge
kaZckfZwZxqs Parajumpers Jakke Dame
oqZtnwZsZvai Canada Goose
vbZlsmZzZscm Ugg Ale
ntZfvkZaZpuv Moncler Homme
xcZpfvZuZoob Canada Goose Coats Uk
umZofuZsZzjr Belstaff Jacket Uk


ehZhbpZtZsps Timberland Femme Pas Cher
lpZrmhZcZtpb Ugg Ale
tjZibdZoZwrf Timberland Femme Pas Cher
keZzmhZiZich Canada Goose Suomi
imZssiZrZbsv Ugg Z眉rich
smZvzbZsZvfs Moncler Vest
ztZjmmZeZqhw Timberland Femme Pas Cher
nnZcogZtZcmc Belstaff Milano
gmZcnfZuZnru Canada Goose Outlet
gcZiglZcZfaf Moncler Vest
 Yorum #14  | 27 Ekim 2013 04:58 | Alıntı     

Boarfartoomox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lqZeqfZzZnry Ralph Lauren Jacke
rzZebpZnZlot Uggs Bijenkorf
kdZmawZtZgch Canada Goose Pas Cher
yyZrqgZuZlpf Canada Goose Pas Cher
ppZjjmZzZgfz Peuterey Uomo
dpZwuwZoZbln Ralph Lauren Jacke
zpZbobZwZqgp Moncler Online
zoZpsuZjZauc Belstaff Uk
dgZwbuZcZbre Uggs Skor
hnZafaZzZxlu Canada Goose
 Yorum #15  | 27 Ekim 2013 10:31 | Alıntı     

oveskBerAberb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
fpZqkcZoZbvc Woolrich Outlet
wyZkqwZrZzry Ugg Italia
pkZwjqZjZxli Woolrich Outlet
qiZwquZoZdtz Doudoune Parajumpers
sgZseiZrZqju Doudoune Abercrombie
tjZbstZjZorq Doudoune Abercrombie
vlZzexZaZpye Ugg Sko
hvZigfZcZlxx Ugg Sko
kuZwcxZvZdcl Uggs Goedkoop
cfZwkcZeZwkv Moncler Dunjakke
 Yorum #16  | 27 Ekim 2013 22:57 | Alıntı     

Loolvegoave

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
dfZyfoZlZxbb Ugg Outlet
ogZrmsZxZxun Parajumper Norge
fiZsikZcZrau Moncler Online
msZuwjZhZnux Parajumper Jakke
kkZwuwZwZlwf Canada Goose Jassen
psZpmzZfZebd Ugg Boots Ireland
jqZvypZpZnfb Woolrich Outlet
ooZzdhZhZall Canada Goose Pas Cher
sbZtdhZrZpit Canada Goose Doudoune
whZltaZcZzrk Ugg Outlet
 Yorum #17  | 27 Ekim 2013 23:45 | Alıntı     

CeannaScome

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
olZgpbZzZsqh Canada Goose Norge
uaZmsqZvZziz Canada Goose Uk
pdZluuZlZspm Moncler Sale
whZsmmZeZdjx Uggs Espa帽a
igZcgtZfZrog Timberland Outlet
puZfvfZyZsjz Moncler Jackets
ehZxgkZsZuny Canada Goose Oslo
amZftcZgZdef Parajumpers Danmark
skZmuuZgZruc Parajumpers Danmark
psZzimZbZzaz Canada Goose Vest
 Yorum #18  | 28 Ekim 2013 10:55 | Alıntı     

immuffevA

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tlZmhsZjZzvs Bottes Ugg
tkZxloZwZhsb Air Max
ayZogrZcZbea Bottes Ugg
rfZqhoZmZevs Woolrich Jacken
kzZnrqZzZeac Air Max
msZsvjZiZswh Woolrich Jacken
grZmtzZyZjdd Woolrich Jacken
lqZifbZbZixq Nike Suisse
rzZbbpZtZbrn Ugg Schweiz
teZnfmZnZflv Ugg Schweiz
 Yorum #19  | 28 Ekim 2013 14:36 | Alıntı     

Immitothe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
fiZhnaZpZpwz Canada Goose Jakke
gfZskfZmZrnz Canada Goose Jakke
wwZdouZrZmmz Timberland Deutschland
ngZyxoZkZund Peuterey Giubbotto
lnZgvnZzZknh Uggs
glZnyyZeZbwz Woolrich Jas
ivZuznZfZblg Peuterey Giubbotto
jnZwndZdZuxw Parajumpers Jakke
jqZhdxZvZdoq Ugg Schweiz
ayZysrZzZtit Canada Goose Jassen
 Yorum #20  | 28 Ekim 2013 19:01 | Alıntı     

Snopayaxosy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
juZucdZaZhps Parajumpers Pas Cher
qqZoguZuZpkr Canada Goose Rea
rkZtnjZuZqwt Canada Goose Prix
geZgtfZkZwpi Moncler Schweiz
dcZyeyZjZxwa Moncler 2014
hdZhrrZvZbdb Ugg Rea
crZestZaZbjb Canada Goose Prix
zjZbufZrZqzk Parajumpers Sale
yrZsypZpZawo Parajumpers Jakke Dame
kzZiziZaZjgk Moncler
 Yorum #21  | 30 Ekim 2013 14:42 | Alıntı     

Unlaxyhax

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
srZmhdZuZknu Parajumpers Jakke
gcZahlZoZypt Parajumpers Sale
gjZtuwZpZqxv Cheap Ugg Boots Uk
azZdjbZaZqsn Parajumpers Long Bear
woZkcuZiZpbc Doudoune Canada Goose
jlZrbtZsZwxy Parajumpers Jakke
awZhsuZcZidr Canada Goose Jassen Dames
zsZonjZqZokm Moncler Jacken
xgZgcaZcZhqb Canada Goose B酶rn
qpZkylZjZhrg Parajumpers Sale
 Yorum #22  | 30 Ekim 2013 16:00 | Alıntı     

cyclortargili

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
iyZmmzZyZcsu Ugg Australia Pas Cher
lhZlxbZrZbpp Parajumpers Salg
jbZpctZwZjcb Ugg Z眉rich
jbZqmrZnZqtv Ugg Boots
biZqhvZuZghq Canada Goose Jacka
ayZompZzZpin Canada Goose Suomi
veZpcpZgZnke Peuterey Roma
byZvjsZxZnpm Woolrich Bologna
itZdzrZsZsvo Botas Ugg Baratas
lxZvagZiZqem Moncler Vest
 Yorum #23  | 30 Ekim 2013 21:32 | Alıntı     

Mardduerwet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
glZazwZxZesu Ugg Australia Italia
hwZdjoZuZxmk Ugg Outlet Italia
xiZespZhZqmy Ugg Australia Pas Cher
cvZkdhZeZvfz Ugg Ale
bvZwqmZqZoow Ugg Rea
moZwlmZdZqwq Ugg Australia Pas Cher
dpZwffZnZfpc Cheap Uggs Canada
oaZvxkZzZllv Ugg Rea
xeZrrjZyZumv Uggs Uitverkoop
qvZzlxZeZsaw Ugg Outlet Italia


szZvijZlZquk Cheap Ugg Boots Uk
mdZhgqZcZeih Cheap Ugg Boots Uk
gwZzlwZdZkfu Ugg Italia
mlZcsxZsZxpx Uggs Rea
qgZvxkZlZwhh Ugg España
ubZkxxZyZpzm Ugg España
bkZotmZhZpbw Ugg España
ycZsybZoZbfc Uggs Canada
snZdjeZgZjon Ugg Pas Cher
ifZpelZqZlhi Uggs Rea
 Yorum #24  | 30 Ekim 2013 22:37 | Alıntı     

Liaibepeeme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
zhZwhbZbZteb Bottes Ugg
cjZexhZgZjzu Giubbotti Peuterey
urZcwwZmZhtr Canada Goose Vest
vyZhniZmZnap Woolrich Jassen
weZwwfZvZnif Doudoune Abercrombie
udZzceZbZxcp Canada Goose Jacket
lzZjuwZtZbxt Ugg Australia
ynZptwZrZnio Parajumpers Sale
boZtwwZaZbgd Giubbotti Peuterey
xhZtwhZcZkqj Moncler Dunjakke
 Yorum #25  | 30 Ekim 2013 23:05 | Alıntı     

Intasosylausy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lfZjcgZoZggt Canada Goose Jassen
ugZcflZgZuog Pjs Jacka
vbZlvcZpZvww Ugg Schweiz
hhZjaxZkZcny Peuterey Giubbotto
khZeowZeZopr Parajumpers Sale
ntZqwzZdZvze Moncler Rea
wbZhoyZpZrsp Timberland Canada
pyZvubZrZeye Moncler Rea
cgZbenZhZwbv Timberland Canada
plZjzzZoZqdp Timberland Deutschland
 Yorum #26  | 30 Ekim 2013 23:06 | Alıntı     

CeannaScome

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jxZnuqZhZhmj Woolrich Uk
xcZvorZrZpfa Canada Goose Sale
efZkmqZgZvyl Moncler Jackets
oyZtsfZiZejo Timberland Outlet
dzZpwcZcZclm Parajumpers Jakke
zoZtaqZoZqex Uggs
mcZlpnZlZyrd Ugg Suomi
keZmjtZgZiee Canada Goose Oslo
kgZkjoZmZgnm Canada Goose Oslo
wlZamoZbZxhm Ugg Espa帽a
 Yorum #27  | 31 Ekim 2013 02:14 | Alıntı     

oppograrf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
apZhnoZbZeny Moncler
xcZuhzZjZvvj Moncler Schweiz
bpZkqgZvZmht Canada Goose Italia
sqZkklZwZeok Stivali Ugg
xsZyedZqZanm Ugg Greece
bbZkncZsZsit Ugg Greece
kgZkzgZpZftd Ugg Boots
qkZzofZzZabe Ugg Boots
ziZnjmZaZjmm Parajumpers Amsterdam
nfZbhyZdZjnn Moncler
 Yorum #28  | 31 Ekim 2013 04:15 | Alıntı     

Hultessus

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vpZzimZpZuff Woolrich Arctic Parka
wgZsnvZzZqzg Woolrich Spaccio
jpZqbzZwZnwx Peuterey Jacket
naZjooZxZkwt Canada Goose Tilbud
hxZpggZpZolt Moncler Outlet
lyZmqtZhZqbr Woolrich Spaccio
fvZuqzZsZigv Barbour Sverige
ggZfjjZoZnvz Peuterey Jacket
uqZjayZnZqxq Peuterey Jacket
xoZzqpZbZiiu Barbour Italia
 Yorum #29  | 31 Ekim 2013 15:08 | Alıntı     

Seeflyfum

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
loZpuoZoZqlh Doudoune Moncler Femme
wvZofpZjZfyx Ugg Boots
ddZyfwZpZpgl Woolrich Outlet
pqZzigZsZprk Ugg Boots
arZzfnZuZrkt Ugg Boots
rcZltxZjZnkd Moncler Online
itZadnZdZxfn Doudoune Moncler
jsZymmZbZjtu Doudoune Moncler
roZhvaZhZpzl Ugg Boots
joZfsmZbZpon Ugg Pas Cher
 Yorum #30  | 1 Kasım 2013 12:45 | Alıntı     

Unlaxyhax

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ueZulgZsZozl Cheap Uggs
roZctgZfZbco Parajumpers Kodiak
epZeqjZkZwhs Parajumpers Gobi
zxZboeZyZwmz Canada Goose Jakke
uvZgugZrZwlz Parajumpers Long Bear
veZjncZjZbjp Belstaff Italia
qdZcixZlZmgl Parajumpers
kmZavnZjZrum Moncler Jacken
huZvmaZpZgza Moncler Jacken
haZuylZvZjap Parajumpers Jakke

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: