Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Salih Müslim Rojava'daki Son Durumları Anlattı  


14-12-2012, 16:18 Kategori: Kurdistan  
Salih Müslim Rojava'daki Son Durumları Anlattı

Salih Müslim: Türkiye’deki Patriot'lar başka bir savaş için

Devrim Arslan/Maxime Azadi

BRÜKSEL - PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Suriye’de 1992 yılından beri kimyasal silahların olduğunu belirterek, Şam çevresindeki kimyasal başlıklı Scud füzelerinin İsrail’e yöneltildiğini söyledi. Bu nedenle “dış müdahale olmayacak” diyen Müslim, Türkiye’ye Patriot yerleştirilmesinin de başka bir savaşa hazırlık olduğunu kaydetti.

ANF’ye konuşan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Batı Kürdistan’da demokratik özerkliğe olan ilgi, uygulamadaki sorunlar, anadilde eğitim ve eksiklikler, kimlik ve güvenlik meselesi, dış ve iç muhalefetle ilişkiler, Serêkaniye’deki saldırılar, Güney Kürdistan ile olan sınır kapısı sorunu, kimyasal silahlar ve olası bir müdahale, Batılı ülkelerdeki temasları ve Avrupa Parlamentosu nezdinde Türkiye’nin engelleme girişimi hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Müslim’in açıklamaları ana başlıklar altında şöyle:

ETKİ ALANLARI

“Bazı sorunlar var bazı yerlerde: Cezire’de, yani Qamişlo, Serêkaniyê, Tirbespî. Buralar aynı zamanda klasik partilerin bulunduğu yerlerdir. Halen bulanıklık var. Halka gidiyoruz ancak buralarda biraz daha fazla çaba gerekiyor. Klasik partilerin yaklaşımlarından kaynaklı ilkel milliyetçi fikirler var. Bunların etkili olduğu alanlar biraz daha fazla çaba istiyor. Ama bütün Batı (Batı Kürdistan) bizim sistemi kabul etmiş.”

DEMOKRATİK ÖZERKLİK

“Afrin’de, Kobani’de uygulamalar oldu. Halk tarafından benimseniyor ama daha yüzde 10’unu uygulayamadık. Sadece komiteler, konseyler oluşturuldu. Köylerde komünler oluşturuluyor. Henüz fazla ileretilemedi. Komünler fiili olarak üretime başlamadı. Zamanla birlikte yaşamsallaşacak. Köylerin korunması durumu var. Bazı köylerde ulaşım için arabalar alındı. Her köyün bir traktörü olmasının yerine, birkaç köye bir traktör veriliyor mevcut durumda. Bir kooperatifleşme var. Ama bu daha başlangıç. Bu şartlarda pek de kolay olmuyor.”

SİYASİ TUTKLAMA YOK

“Önceliği güvenlik oluşturuyor. Bir köyün güvenliği hep beraber yapılıyor. Mahkemeler de var. Anlaşmazlıklar halk komiteleri tarafından gideriliyor. Şikayetler devlet kuruluşlarına gitmiyor. Cezaevlerine konulanlar da oluyor. Sistemin cezaevleri zaten yetiyor da artıyor. Siyasi nedenlerle tutuklamalar yok. Sadece hırsızlık gibi adli suçlardan dolayı bu tür uygulamalar var ama uzun süreli cezalandırmalara gidilmiyor. Kişiler arası anlaşmazlıklar da taraflar arasında çözülüyor.”

KÜRTÇE ANADİLDE EĞİTİM

“Asimile edilmiş değiliz. Hepsi Kürtçe konuşuyor. Kürdistan topraklarında olmayan, Şam’a, Halep’e giden, oralarda uzun süre kalanların bazıları asimile olmuş. Yoksa Kürtçeyi herkes biliyor. Özerklik projesini 2007’deki PYD kongresinde kararlaştırmıştık. Ancak bunu başlangıçta uygulayamadık. Çok zorluklarla karşılaştık. Devletin yönelimleri oldu. Daha sonra başlangıç olarak halkevleri açtık. Okullar açtık. Anadilde köylerde okullar açtık, ama bu daha çok manevi bir şey. Çocukların kendi dillerini öğrenmeleri bir haktır. Devlet kalkıp okulu yıkmak isterse bütün köy halkı ayağa kalkar. Bu adımlar biraz da halkı alıştırmaktır. Birçok yerde, bu şekilde yüzlerce okullar açıldı. Bunlar sembolik değeri olan, halka bir şeyleri anlatma amaçlıdır. Yani “senin anadilin var ve bunu koruman gerekiyor”. Bir normalleşme durumu yaşanıyor bu şekilde. Ertesi gün, otoriteler kalkıp engellemeye çalışır ve “anadilinde konuşamazsın” derse, artık halk bunu kabul etmez. Böyle bir anlayışın yerleşmesi için bu adımlar önemli.”

RESMİ OKULLAR AÇILDI

“Sonuç olarak bu yıl resmi okullar açıldı. İlköğretime Kürtçe dersle başladık. Ama işte alt yapı yetersizliği var. Anadilde eğitim için binlerce öğretmen gerekiyor. Öncelikle öğretmen eğitimi gerekiyor ki bu da zaman isteyen bir iş. Öğretmenlerin olduğu yerlerde Kürtçe ders var. Bundan sonra Suriye’ye gelecek yönetimin, Kürtçe öğretmen yetiştirmesi gerekecek. Biz bunu kabul ettireceğiz.”

ÜNİVERSİTE YOK

“Üniversiteler zaten kurulmamıştı. Bu Baas rejiminin yürüttüğü politikanın bir parçasıydı. Qamişlo’da üniversite diye bir şey yok. Haseki’de iki fakülte var, onlar da Arapların yaşadığı yerlerde.”

KİMLİKLER VERİLDİ

“Daha önce kimlikleri ellerinden alınan Kürtlerin hepsine Suriye kimlikleri verildi. Ancak biz artık bunu kabul etmiyoruz, kendi kimliklerimizi istiyoruz. Şu an değişim sürecindeyiz. Kendi kimlik kartlarımızı üretmedik. Şu an öncelikli olan güvenliktir.”

GÜVENLİK KONUSU

“Bizde iki tür güvenlik var. Biri Asayiş’tir. Polis yerini alıyor. YPG (Temmuz 2012'de kurulan Halk Savunma Birlikleri) silahlı bir güçtür. Şehirlerin dışında bulunuyor. Bir saldırı olduğu mu halkı savunuyor. Devletlere bağlı bir orduyu savunmuyoruz. Halk kendisini savunuyor, kendi birliklerini kurmuş. Bugünkü şartlarda ise her zaman hazır olmak gerekiyor. Eğitilmiş birlikler gerekiyor ve zaten bu da var şimdi. Ayrıca normal bir ordu için mali kaynak da yok zaten.

Suriye’de demokratik bir yönetim kurulduğunda, bunların merkezi hükümetle ilişkileri anlaşma ile düzenlenebilir.”

ARAPLAR VE DIŞ MUHALEFET İLE İLİŞKİLER

“Düşünüldüğü gibi tam bir hakimiyetimiz bölgede yok. Birçok yerde Arap ve Kürt köyleri yan yana, birbirleriyle alışverişleri var. Birbirimizle bir sorunumuz yok. Endişemiz silahlı grupların saldırılarıdır. Bunlar her yerden geliyor. En fazla Türkiye’den geliyorlar. Mayınlı olan sınırlar temizlenerek içeri sürülüyorlar. Yoksa halklarla bir sorunumuz yok. Biz zaten Suriye’nin bir parçası olduğumuzu söylüyoruz. Kendimizi ondan ayrı düşünmüyoruz. Yarın bir hükmet kurulursa demokratik haklarımızı tanımaları gerekecek. Aksi halde halk kendisini savunur yine.

Suriye Ulusal Meclisi kabul etmiyor bu talepleri ama, güçsüzdürler, yapabilecekleri bir şey yok. Halkın örgütlü olduktan sonra, kendisini savunduktan sonra onlar ne yapabilirler ki?

İçerdeki bir kısım gruplar zaten kabul ediyor. Bu açıdan şu an için bir saldırı (Araplardan) beklemiyoruz. Çünkü bu süreçte birçok Arap ortaklarımızla anlaşmışız. Türkiye ile ilişkili olanlar kabul etmiyor. Etmezse etmesinler, saldıracaklar mı? Kendimizi savunuruz. Kabul edenlerle zaten beraberiz, etmeyenlere de kabul ettireceğiz.

Londra ziyaretimde (Aralık başı), Müslet ailesinden biri elektronik posta ile iletişim kurdu. “2 bin silahlı gücümüz var, sizinle işbirliği yapmak istiyoruz” diyordu.”

ÖZGÜR SURİYE ORDUSU

“Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tek başlı değil. Birçok başlı. Bazı başları Türkiye’de bulunuyor, Bazıları Katar’da, Suudi Arabistan’da. Tek vücut da değil. Kendisine Özgür Suriye Ordusu diyen çok sayıda grup var. Tek bir merkez yok. Batılılar tek yapılı gibi lanse etseler de, gerçek öyle değil. Halep’teki başka düşünüyor, Humus’taki başka düşünüyor. Hatta Halep içinde birbirinden farklı düşünen birçok grup var. Bu da birçok elin Suriye içinde olduğunu gösteriyor. Hatta istihbaratının kurduğu bazı oluşumlar var. Mesela Serêkaniyê’de saldıran (19-23 Kasım tarihleri arasında) grup olan El Nusra Cephesi devlet yönetimi ile en iyi ilişkileri olan gruptur. Bize saldıran da odur, darbe yiyen de odur. Geçenlerde Özgür Suriye Ordusu sorumlularından biri ile konuştum. Bu grubun kendileriyle hiçbir şekilde ilişkilerinin olmadığını söyledi. “Hain ve provokatör” olduğunu , “Suriye rejimine bağlı” olduğunu söylediler. Yani böyle söylüyorlar, araları hiç iyi değil. Tek vücut değiller. Bunlar zaman zaman birbirlerini kesiyorlar. Ama bunlar Serêkaniyê’de gelip bize saldırdılar. Türkiye tarafından geldiler. Suriye rejimi taraftarı olabilirler mi? Suriye istihbaratı eliyle kurulmuş bir grup olabilir mi? Bilmiyoruz yani. Demek istediğim, Özgür Suriye Ordusu tek bir yapı değil. Biri bir şey söylüyor, öteki başka bir şey.

Biz biliyoruz ki, aynı bizim gibi kendilerini korumak isteyen Araplar var. Biz onları Özgür Suriye Ordusu olarak kabul ediyoruz. Onlarla da zaten anlaşmışız. Biz de onların bölgesine gidersek izin isteriz, aynı şekilde onlar da bizim bölgeye girmek isterse izin ister. Bunun dışında Özgür Suriye Ordusu tanımıyoruz.”

DIŞ MUHALEFET, İÇ MUHALEFET

“Dışarıda olan muhalefet. Suriye Ulusal Meclisi’nden sonra (Kasım ayında Katar’da) Suriye Ulusal Koalisyonu kuruldu. Bunlar da hiçbir zaman Özgür Suriye Ordusu’nun temsilcisi değil. Koalisyon demokrasiden bahsediyor, modern devletten bahsediyor. Ama ÖSO ben “halifeliği kuracağım” diyor. Diğer bir ifadeyle 1400 sene önceki bir yönetimi getirmek istiyorlar. Şimdi bu demokrasi ile bağdaşır mı? Koalisyon veya Suriye Ulusal Meclisi’nin alandaki silahlı gruplar üzerinde bir etkisi yok. Sürekli Suriye Ulusal Koalisyonu veya Suriye Ulusal Meclisi’nden bahsediliyor ama içerde Suriye Ulusal Koordinasyonu vardır. Biz de bunların içerisindeyiz. Şimdi bunların alanda varlıkları var, partileri var. Hiç kimse bundan bahsetmiyor.”

BİRİ ÖTEKİNİ BİTİRENE KADAR SAVAŞACAKLAR

“Biz hiçbir zaman Suriye devriminin silahlı olmasını istemiyorduk. Ama başta Türkiye olmak üzere diğerleri çektiler. Şimdi bir iktidar savaşı yürütülüyor. Devrim falan değil. Bizim istediğimiz devrimdir. Birbirlerini öldürüyorlar işte. Bizim istediğimiz böyle değildi ama biz hala varız. Dışarda kurulan muhalefet defalarca yenilendi, çünkü içinde biz yokuz. Halk desteği yok. Halk bizimledir, savaş istemiyor, kan gölüne dönüşmesini istiyor. Rejim istiyor, zaten iki anlayış da birbirlerini kabullenmiyor ve savaşıyorlar. Bir taraf öbür tarafı bitirinceye kadar savaşacaklar. Biz öyle değiliz, biz bir şeyleri kurtaralım diyoruz. Bu ülkeye yazık oluyor.”

SERÊKANIYÊ

“Serêkaniyê bizim için hassas bir bölgeydi. Kürtler de var Araplar da var, başka azınlıklar da. Biz diğer yerlerde rejimi kovarak yönetime el koyduk. Ama Serêkaniyê’de yapmadık. Neden? Burada böyle bir duru, Kürt-Arap çatışmasına dönüşebilirdi. Biz bu konuda hassasız. Bekliyorduk. Kürt tarafı bizim denetimimizdeydi. Güvenliği dahil. Diğer gruplar Arapların olduğu bölgelere gidiyordu. Bizimkilere karışmıyorlardı, biz de onlara yönelmiyorduk. Sonra Türkiye, Halep’te bunu delmeye çalıştı darbe yediler. Afrin’de bazı köylere girmeye çalıştılar, çünkü stratejik köylerdir. Kastel Cundo yakınında bir kamp var. Orada da darbe aldılar, geri çekildiler. Şimdi bu bir Türkiye planı: Serêkaniyê’den girip, oradan doğuya yönelmek. Sınır boyunca YPG güçlerini öldürmek, halkı Güney Kürdistan veya hazırlanan kamplara göçe zorlamak, yani Kürtleri savunmasız bırakmak. Plan buydu. Bunlar Serêkaniyê’de başlamak istediler. Bahsettiğimiz tüm bu bölgelerin en batı noktası Serêkaniyê’dir.

8 Kasım’da Türkiye üzerinden geldiler, burada birbirlerini vurdular. Gittiler Karakol bastılar, istihbarat merkezini bastılar. Onlarca insan öldü. Biz onlara Kürt bölgelerine girmeyin dedik. Devlet de onları vurdu, uçaklarla bombaladılar. Sonunda devlet çekildi. Tek başına kaldılar. Bunlar zafer havasına girdiler. “Devlet önümüzde durmadı Kürtler mi duracak?” diye düşündüler. Başladılar Kürtleri kışkırtmaya. 19 Kasım’da Halk Meclisi başkanını öldürdüler. Daha önce de bazı çabaları olmuştu. Dirbesiyê ve Amude’ye geçmek istemişlerdi ancak YPG güçleri bırakmadı. Serêkaniyê’de hedef alınca kapsamlı bir karşı koyma gelişti. Püskürtüldüler, derslerini de aldılar, geri çekildiler. Gel anlaşma yapalım dediler. Bunları geri çekilmesi ve bir halk meclisi kurulması şartını öne sürdük. Bu Halk Meclisi’nde altı Kürt, dört Arap , biri Süryani ve biri de Çaçan olmak üzere 12 kişilik bir grubun yer almasını ve kenti yönetmesini istedik. Onlar kabul ettiler. Çekilmeye gelince Türkiye sınırları kapattı, geçmelerine izin vermedi. Gidemiyorlardı, Türkiye de zorluyordu onları. Arap mahallelerinde kaldılar. Kürt mahallelerine de geçemiyorlardı. Devlet ikinci sefer kalkıp onları bombaladı. Nasıl olmuşsa, bir Kürt de onlarla ilişkilenmiş, bir kaçı onun evine gitmiş. O ev de bombalandı. 6 kişi orada öldü. Bizim haberimiz yok. Bir Kürt’tür, onları kendi evine almış. Ama yine durmadılar. 4 Aralık günü biri ateş açıyor ve YPG’den bir arkadaş yaralanıyor. Bizimkiler yeniden yöneliyor ve çok sayıda ölüleri oldu. Sonra dediler, “ateş eden bizden değil, Türkiye’nin bir provokatörüdür”. Şimdi Suriye devleti onları vurunca, onlar da YPG’yi arayarak “sizde bizi vuracak mısınız?” diye soruyor. YPG’liler de “yok siz yerinizde durursanız biz size saldırmayız” diye karşılık veriyor. Onlar bizim rejimle bir ilişkimiz olduğunu sanıyor. Uçak onları vurunca “biz de bir taraftan saldıracağız” diye düşünüyorlar. Halen de bizim rejimle olduğumuzu düşünüyorlar. Bizim bağımsız karar aldığımı halen kafaları almadı.”

KİMYASAL SİLAH VAR, DIŞ MÜDAHALE OLMAYACAK

“Biz daha Suriye’de olaylar başlamadan önce, 2011’in başlarında oturup parti olarak düşünüyorduk: Suriye’de neler yaşanabilir? Dış müdahaleye gelince, biz ‘Suriye’ye dış müdahale olmayacak’ dedik. Neden olmayacak. Çünkü Suriye’nin kimyasal silahları var. Bu silahlar Suriye halkı için değil, İsrail için tehlikedir. Şam’ın çevresinde (kimyasal başlıklı) Scud füzeleri var. Hepsi İsrail’e yönlendirilmiş ve dağların altındadır. Bunları bir çırpıda yok etmek imkansız. Eğer rejime saldırı olursa, rejim de bunları kullanacak. İsrail’e karşı kullanacak. O roketler İsrail sınırına çok yakındır. İsrail bütün sınırına Patriot füzeleri koysa bile, o roketler fırlatıldığında Patriotlar müdahale etse bile başlıklar İsrail’in içine düşecek. Uzak bir mesafe olsa farklı olur ancak mesafe çok sınırlı olduğu için, bu roketler gidince, vurduğunda bile başlıklar İsrail içinde düşecek. Kimyasal silahlar İsrail’e karşı kullanılabilir. Bu nedenle dış müdahale zorlaşacak, imkansız olacak. Biz baştan beri düşünüyorduk. Bizim kanaatimiz bu şekildeydi. Ama bir şekilde bunları bertaraf ederlerse, o zaman dış müdahale olabilir. 1992’den beri bu silahlar var, şimdi kalkmış bahsediyorlar.”

TÜRKİYE’DEKİ PATRİOTLARIN HEDEFİ SURİYE DEĞİL

“Türkiye’ye karşı da hiç kullanılmayacak. Türkiye’ye getirilen Patriotlar’ın amacı farklı. Onlar başka bir savaşın hazırlığıdır. İran’a karşıdır. Suriye’nin kimyasal silahı Türkiye’ye dönük değil, Türkiye sınırında da değil. Patriot füzelerinin menzili 250 kilometredir. Şam’dan Halep’e kadar 300 kilometredir.

Türkiye de Suriye’ye müdahale edemez. Türkiye deyince NATO akla geliyor. Böyle bir müdahale olursa savaş çıkar.”

GÜNEY KÜRDİSTAN SINIR KAPILARI

“Halkımızdan siyasi destek de insani destek de istiyor. Biz Güney’le (Federal Kürdistan Bölgesi) sınırımızın açık tutulmasını istiyoruz. En azından hafifletilebilir. “Sen de kalkıp Türk rejimi gibi bunları boğmaya mı çalışıyorsun?” şeklinde bir tepki oluşabilir. Onlara söylediğimizde “evet evet” diyorlar ama pratikte uygulanmıyor.”

DIŞ TEMASLAR

“Batılı devletler bizimle ilgili değiller ama bizi dinleyen ülkeler var. Anlatıyoruz bazıları dinliyor. Politika “arpa eker” gibi değil, dört ayda hemen sonuç alınmayabiliyor. Ekersin, belki iki sene sonra ürün alırsın. İskandinav ülkeleri fazla Fransız ve İngiliz anlayışına bulaşmamış. Oralarda görüşmelerimiz oldu. Ama diğerleri de dinliyor. Almanya da birkaç defa randevu verdi. Avrupa Parlamentosu ile da bazı ilişkiler geliştirebiliriz. Bizi dinleyen gerçekten ikna oluyor. Politikamızın gerçekçi olduğuna inanıyorlar. Biz bir yere varmadan anti-propagandamız gidiyor.”

TÜRK ELÇİSİ KÜSTAH, TERBİYESİZ!

“Mesela Türkiye elçisi kalkıp (5-6 Aralık tarihlerinde 9.Uluslararası Kürt Konferansı’nın yapıldığı) Avrupa Parlamentosu’na Salih Müslüm’ü “içeri sokmayın” diyebiliyor. Ne hakkın var. Sen kendini ne sanıyorsun. Başka bir devletin işine ne karışıyorsun. Benim seninle bir davam yok ki. Benim davam Suriye’nin içindedir. Niye karışıyorsun. Küstahlıktır bu. Avrupa kimi içeri alıp kimi almayacağını sana mı ona danışacak. Senden mi izin alacak. Bu kadar küstahlık da olmaz. Terbiyesizliktir.”

ANF


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 10)
  |   Okuma: 4480   |   Yorum: (387)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 14 Aralık 2012 16:56 | Alıntı     

benav

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Salih Müslim begin anlamadigi nokta türk elcisi ulus dedigi meret tc yi korumak icin elinde geleni yapior bu,ister tcnin kuzeyi,dogusu,güneyi yada batisi olsun ulus diye savundugu tc si icin tc elcisi dogrusunu yapmis ya bizim siyasetciler ne yapiyor kendi ulusu KÜRDISTANI bin bir parcaya bölüp yok benim sorunum süriye mis da tc elcisine ne oli diye sori uyan ey Kürd halki uyan ji xewde rabin edi bese ew ci rezalet u serme KURDISTAN BIKIN YEK xweliseri demokratik özerklik ci ye gelo? nav tirkan farsan u eraban em xwe biparezin KURDISTAN BIBE YEK U AZAD edi bes salih müslim pirsgirine te na tene süriye yi car parca kurdistan pirsgirine te ye alooooo di xewde rabin edi bes...
 Yorum #2  | 14 Aralık 2012 18:57 | Alıntı     

Wendar Kara

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hewal benav paşe nave xwe bejé ku ez ji slav te ra bejim... hewal, ez ji wek te difikirim feqet nav siyaset medaran da gotin naye vesan bejin... başe ez ji dixwazım nave Kurdistané bejin siyasetmedarén me.. ez bawerim ku hemu gelé Kurd çi tétdesté wan dike... slav u rez ji bo Hemu gelé Kurdistan
 Yorum #3  | 14 Aralık 2012 21:14 | Alıntı     

serdar

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
demokratik özerklik anllayışınız nedirki dünyada bir örneği yok içi boş adam gibi federasyon isteyinki bir otonomiye sahip olasınız bağımsızlık isteyinki federasyona sahip olabilesiniz hala kafanızda ilkel komunal rejimler var mazlum kürt halkını hala ilkel miliyetçilikle suçluyorsunuz kürtler istesede ilkel milliyetçi olamaz. hala da kürt olamadınız, .... aklınız fikriniz hala komünizmde ve o rejim müslüman kürt halkı arasında inş.hiç yer bulmaz
 Yorum #4  | 15 Aralık 2012 02:53 | Alıntı     

M.Yilmaz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Serdar kardes bayagi zorlanmissin yazi yazmak icin,verdigin tavsiye cok ilginc Komünistere/solculara gelin vaz gecin sizi islama alallim diyorsun cünkü Kürdler müslümanmis,bak kardesim solcu hic bir zaman solculugu birakmaz isterse dünyanin sonu gelsin
Ikiden birde Kürdistan davasi icin iyi seyler yapan yada yazanlari müslümanlikla tehdit edip durmayin,müslümanlarsa Kürdistan davasi icin birsey yapmalarina engelmi bu be, kime ne kimin ne dininden oldugu sorun Kürdler nasil Kurtulacak bu sacma sapan durumdan birazda kafa buna yorsak ha ne dersiniz, artik müslüman Kürdlerde tutsa artik su isin ucundan hic fena olmayacak.
 Yorum #5  | 15 Aralık 2012 23:12 | Alıntı     

Akademi a Dicle

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Kürd lerin de diğer halklar gibi kendi kaderini tayin hakkı vardır ki illa da federatif te olmak zorunda değildir.Bağımsızda olabilir.Güney Kürdistan ın ırak gibi bir keşmekeş devletin federasyonu olması ciddi bir çelişkidir ve Kürd lerin böylesi medeniyetten nasiplenmemiş toplulukların gözetiminde yaşaması yerine ,bu toplulukları kendi adı altında medeniyete taşıması en doğrusu olur ki buda bağımsız KÜRDİSTAN dan geçer....Bir an önce bağımsızlık ilan edilmelidir ve Kürd lerin kaderi yine birilerinin eline terk edilmemelidir ki Güney örnek alınırsa hemen Bağımsızlık ilan edilebilir.Bosna yada kosova kadarda mı olamıyoruz?Yazık gerçekten yazık...
 Yorum #6  | 15 Aralık 2012 23:51 | Alıntı     

kevno

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
şimdi konu kürdlere geldimi diğer sözde müslüman lar işi ümmete,kardeşliğe getiriyorlar amaç kürd
davasını engellemek ve boğmak içindir.bizim kürdlerde malasef onların oyunlarına geliyorlar,ben bugünkü uygulanan islamın yani türk-islam iran-islamı ve tartışmalı arap-islamının kürd sorunu çözeceğine inanmıyorum.çünkü sorunlar siyasidir ve onların islamı da siyasidir.yıllarca hepsi islamın
sırtına binerek yaşadılar,biz ise islamı sırtımıza aldık, yani onlarıda sırtımızda taşımış olduk.şimdi türk-islamı kürd sorununu çözer mi hayır iran yada arap arapları görüyoruz hala esatla hesaplaşmadan kürtlere saldırıyorlar(gerçi cevabını aldılar) ve saldıranlar da islamcıymış yerin böyle islamı ben üçünün de islamının sorunlarımızı çözeceğine inanmıyorum bu sorunu siyaset çözer islam değil
 Yorum #7  | 25 Ekim 2013 12:40 | Alıntı     

ovajetrorourn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ryZlpoZbZoru Woolrich Spaccio
umZcidZoZvls Peuterey Jacke
fgZswoZfZkvf Parajumpers Uk
eiZbbcZhZxug Doudoune Moncler
riZfwjZdZifm Uggs Australia
wbZpddZfZajs Barbour Online
tuZbikZsZmud Peuterey Jacke
vsZuroZbZsow Doudoune Moncler
fnZsufZcZuoi Uggs
ehZoabZvZzop Woolrich Spaccio
 Yorum #8  | 25 Ekim 2013 13:02 | Alıntı     

CeannaScome

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
szZvczZlZtyl Woolrich Uk
pgZjmeZjZfgp Belstaff Jacken
tbZwiwZzZxwa Uggs Espa帽a
qvZyteZgZpkj Moncler Outlet
whZzdnZiZrni Parajumpers Jakke
puZgvkZrZpbx Ugg Boots
hqZpciZjZftj Moncler Outlet
zjZtuzZtZnbl Moncler Jackets
syZznhZjZodw Woolrich Uk
wrZedeZkZcic Moncler Winterjassen
 Yorum #9  | 25 Ekim 2013 16:52 | Alıntı     

sonEnsunsecom

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
scZxghZyZpbi Moncler 2014
hvZqvvZoZjvs Ugg Ale
zjZkriZpZelh Isabel Marant Uk
ccZboiZaZgbd Woolrich Jacken
dsZansZfZjet Canada Goose Expedition Parka
ecZjurZvZedl Ugg Keng盲t
fxZynyZzZyot Woolrich Antwerpen
wdZwwbZkZaoc Parajumpers Canada
zhZuklZgZite Parajumpers Jakke Dame
ieZwmqZkZpsz Parajumpers Canada
 Yorum #10  | 27 Ekim 2013 01:11 | Alıntı     

apedeegomap

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
taZcqqZdZnnx Ugg Baratas
bdZeeyZdZyjf Parajumpers
bqZhorZpZxke Woolrich Parka
fmZwsgZxZkqi Woolrich Parka
srZbdxZzZlqb Cheap Uggs Uk
rtZcryZoZnok Timberland Schuhe
xrZrkmZjZlpd Canada Goose Outlet
yuZhuqZkZqas Timberland Kengät
fdZrujZoZjfc Parajumpers Jacka
atZztjZhZohk Canada Goose Jacket


oeZzesZwZmdi Woolrich Rea
ijZauxZtZpni Barbour Italia
rqZursZbZglj Ugg Saappaat
ehZyxyZhZmbd Timberland Boots Canada
ahZcoeZzZeby Canada Goose Outlet
ffZnyiZuZnmt Canada Goose Børn
kdZezfZcZezv Peuterey Giubbotto
opZrcuZeZgtu Moncler Uomo
gfZrdlZmZnmc Ugg Saappaat
ozZbfiZpZopi Moncler Online
 Yorum #11  | 27 Ekim 2013 05:46 | Alıntı     

nonepeewize

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
fdZnzmZpZhdn Canada Goose Prix
xpZjsnZlZmfh Parajumpers Amsterdam
zgZrefZrZuga Ugg Greece
vgZblkZpZddy Moncler
zaZchkZiZxol Moncler Jacka
obZkbfZwZcve Isabel Marant Sneakers
ifZynjZvZjxb Canada Goose Prix
yaZsrjZmZvhc Abercrombie And Fitch Jacke
wnZvpqZcZofz Moncler Milano
sgZovkZnZcgu Moncler Milano


vzZqadZwZnqz Stivali Ugg Italia
llZdalZeZjjq Moncler Online
waZxbmZsZvrn Uggs
itZuqkZrZsjd Canada Goose Jakke
pjZwmbZkZjat Parajumpers
jaZlrrZwZyjq Moncler Vest
wbZmpiZcZwvn Piumini Moncler
vtZuvgZrZjoo Belstaff Uk
bqZvrtZoZiat Peuterey Uomo
uyZqcpZgZunp Piumini Moncler
 Yorum #12  | 27 Ekim 2013 09:06 | Alıntı     

Befmoomsamisk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kkZvkrZfZgex Moncler Jakker
nnZsngZyZmdh Polo Ralph Lauren Jacke
tpZcvpZzZcok Canada Goose Prix
scZufnZzZprs Doudoune Moncler
qmZpuaZfZfmu Woolrich Woolen Mills
wxZyfwZpZarl Peuterey Roma
tpZpzrZgZgvv Uggs Aanbieding
lgZrllZsZnel Uggs Rea
beZgjfZwZtzq Ugg Skor
ggZeqsZoZxhl Peuterey Roma
 Yorum #13  | 27 Ekim 2013 12:18 | Alıntı     

WallCaleHip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
suZoquZmZadj Moncler Z眉rich
neZoxtZkZykq Ugg Australia
gdZlozZzZlor Woolrich John Rich & Bros
mmZdrbZlZruq Ugg Canada
lpZkzwZfZbqx Woolrich Sale
peZvlfZjZjni Moncler Z眉rich
deZhukZtZgbi Moncler Piumini
ogZcutZrZdui Timberland Wien
euZvqsZwZqsv Ugg Canada
yvZdafZbZfdp Moncler Z眉rich


pzZcryZrZmgh Uggs Canada
waZdklZkZyqs Parajumpers Sale
ncZkjiZtZqur Stivali Ugg Italia
rzZxxdZrZzmw Canada Goose Jakke
akZwrlZrZvpk Parajumpers Outlet
ybZsxoZrZudb Moncler Jacken
tnZvifZxZcbk Parajumpers Long Bear
mxZdclZfZezw Canada Goose Jakke
waZrtrZgZqcr Canada Goose Jassen Dames
vpZstjZeZhej Timberland Sko
 Yorum #14  | 27 Ekim 2013 13:55 | Alıntı     

Vobeappamnbox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rxZxtyZhZedf Ugg Australia
okZvpjZdZbmo Uggs Schweiz
sdZehoZxZhil Canada Goose Vest
vvZefnZsZvri Parajumper
nuZpifZlZyfy Timberland Schoenen
qlZtpfZrZwqm Moncler Piumini
zgZpayZxZlct Uggs Schweiz
dwZszyZdZmks Timberland Schoenen
dwZvjmZdZppk Parajumpers
lmZnxoZgZiso Parajumper
 Yorum #15  | 28 Ekim 2013 08:10 | Alıntı     

ovajetrorourn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
amZwgbZlZgad Moncler Jassen Dames
fnZqwaZjZoub Cheap Ugg Boots
ctZjxbZoZtvr Uggs Antwerpen
acZvfkZvZixk Moncler Outlet
wmZvkuZxZlne Botas Timberland
wlZavfZlZkbn Uggs
biZbmjZtZvyc Goedkope Uggs
pgZehzZcZcso Uggs Australia
zlZfwtZjZmfa Canada Goose Pas Cher
eyZjvfZoZhzk Ugg Boots Sale
 Yorum #16  | 28 Ekim 2013 19:34 | Alıntı     

stoolawak

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bhZaspZsZsbv Spaccio Woolrich Bologna
czZswzZtZrau Uggs Wien
qrZvwpZdZyrw Belstaff Bags
bmZjxkZwZwgx Ugg Australia
aeZkfbZwZbdl Isabel Marant Schuhe
prZxzkZpZfqd Uggs Wien
vfZcutZnZfqq Belstaff France
tdZkihZjZkpy Canada Goose Sale
jmZbwgZmZjgo Cheap Uggs
hqZwrgZjZkpd Parajumpers
 Yorum #17  | 29 Ekim 2013 06:05 | Alıntı     

oppograrf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qxZbxrZbZhew Isabel Marant Sneakers
apZzqbZyZqgd Canada Goose Prix
qeZhdwZsZnth Canada Goose Italia
fjZfopZoZwmu Canada Goose Rea
tpZtpiZjZcys Moncler Canada
lhZphvZaZrvd Moncler 2014
yrZythZpZvev Parajumpers Sale
pzZnavZgZlga Moncler
zsZenaZdZkjf Moncler Jacka
cnZbpxZbZxst Doudoune Canada Goose
 Yorum #18  | 30 Ekim 2013 02:33 | Alıntı     

brireeges

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
pqZwzjZvZval Canada Goose Jakke
gcZjqgZdZuly Canada Goose Vest
ovZtvyZtZiya Timberland Schoenen
khZpefZhZbde Parajumpers
haZncnZgZtqy Moncler Piumini
auZaosZtZxfj Canada Goose Vest
pjZudcZyZdpl Uggs Schweiz
pnZlxgZhZgmk Uggs Schweiz
mmZapyZsZsxz Woolrich John Rich & Bros
jxZbjaZmZxnv Canada Goose Jakke
 Yorum #19  | 30 Ekim 2013 03:56 | Alıntı     

Mardduerwet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rvZnmiZjZvvc Ugg Italia
kaZcdkZcZtgz Ugg Italia
liZvtqZfZnli Uggs Rea
ixZdwbZwZuum Ugg Italia
fyZfrvZzZfbh Ugg Norge
vjZqhrZoZklu Uggs Norge
dhZpksZiZkej Uggs Canada
ujZweiZhZavq Ugg Italia
kkZkrfZfZfec Ugg Pas Cher
cyZjgjZuZeli Ugg Norge
 Yorum #20  | 30 Ekim 2013 04:49 | Alıntı     

MemoborsKer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xuZtheZuZhqs Ugg Australia Italia
sbZihoZdZjes Ugg Boots
avZigbZhZyzy Ugg Australia Pas Cher
qyZnwkZyZyzt Ugg Ale
ngZmtyZfZdgn Cheap Uggs Canada
duZqorZdZnam Ugg Outlet Italia
xbZyrhZsZcxc Ugg Rea
oiZawsZfZcjz Cheap Uggs Canada
noZltwZfZdzm Ugg Outlet Italia
feZbdeZpZjav Ugg Australia Pas Cher


zkZaviZrZsfm Ugg España
cfZxqvZbZgsk Cheap Ugg Boots Uk
ekZxptZfZavr Ugg Pas Cher
rbZmtsZtZobc Ugg España
zeZotyZxZgqy Cheap Ugg Boots Uk
zmZncwZuZzyv Uggs Salg
zwZnqmZqZwep Ugg Norge
nqZhvsZfZjrf Ugg Italia
tkZnjgZrZbqp Ugg Norge
edZwrpZeZytx Uggs Canada
 Yorum #21  | 30 Ekim 2013 14:30 | Alıntı     

apedeegomap

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qjZvrmZxZbso Botas Ugg Portugal
nkZcsaZcZbbq Botas Ugg Portugal
gdZfbwZsZqzh Stivali Ugg
flZvvgZaZfpq Botas Ugg
uyZgpsZyZmuj Cheap Uggs Uk
bgZhwoZcZgac Timberland Schuhe
faZtkmZdZbtd Moncler Jakker
vnZvyuZgZynl Parajumpers Antwerpen
txZxzxZxZitl Abercrombie Doudoune
apZrysZrZqbp Canada Goose
 Yorum #22  | 31 Ekim 2013 00:32 | Alıntı     

stiseartith

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kfZhbvZiZjzy Moncler Jacken Online
ycZbhdZoZmmq Canada Goose Takki
snZplgZzZbsn Ugg Pas Cher
wzZoyiZuZoqz Moncler Piumini
zgZhgoZjZojt Moncler Piumini
khZnzeZbZnnf Parajumper Femme
vdZumfZyZopy Moncler Jacken Online
nlZhdbZyZxzo Belstaff Madrid
vvZlhgZlZqca Parajumpers Long Bear
rgZnmmZkZrxw Timberland Schuhe
 Yorum #23  | 31 Ekim 2013 01:41 | Alıntı     

Seeflyfum

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ezZfmoZhZuwx Woolrich Outlet
eiZpnmZjZpqg Ugg Boots
geZhaeZhZhqu Canada Goose Pas Cher
waZldcZbZdid Doudoune Moncler Femme
xzZpcmZzZyxm Canada Goose Pas Cher
vjZhgmZqZeru Doudoune Moncler Femme
dkZszzZjZztk Ugg Boots
bqZsjjZuZpew Doudoune Moncler
boZpkcZhZmjz Canada Goose Pas Cher
szZccsZuZdds Moncler Online
 Yorum #24  | 31 Ekim 2013 04:17 | Alıntı     

Obtaitadveday

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
omZvycZfZdgt Ugg Australia Pas Cher
rvZltxZmZimj Ugg Boots Schweiz
ebZfxpZsZwfp Ugg Ale
inZeqrZmZagw Uggs
jdZknhZcZkxr Parajumpers Jakke
ddZtebZzZpdk Timberland Sko
tmZihkZeZowq Belstaff Milano
otZbpiZtZabg Pjs Vinterjakke
duZktcZqZqqc Parajumpers Salg
rqZreuZnZhbv Ugg Australia Pas Cher
 Yorum #25  | 31 Ekim 2013 11:50 | Alıntı     

nonepeewize

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
opZvvsZzZozf Canada Goose Jakke
trZqnoZhZiql Ugg Rea
ooZlbuZsZxhy Ugg Greece
mmZqstZwZpbb Parajumpers Amsterdam
jgZuicZtZjix Moncler Schweiz
hjZxgdZdZdho Parajumpers Sale
fgZavkZqZkyl Moncler 2014
fpZdizZeZute Parajumpers Jakke Dame
sfZerqZhZzgu Doudoune Canada Goose
eiZmgbZeZjtd Parajumpers Sale
 Yorum #26  | 1 Kasım 2013 09:37 | Alıntı     

Loolvegoave

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ynZuyrZfZpke Canada Goose Jakke
wcZcnbZnZnwf Woolrich Outlet
jiZltzZuZvvw Parajumpers Sale
wrZflrZiZpoj Woolrich Arctic Parka
mcZbpiZvZvdl Ugg Outlet
wqZgwwZfZtbh Moncler Online
pzZvyjZnZixp Moncler Outlet
roZafzZzZfgg Timberland Skor
enZjqrZjZdey Canada Goose Jakke
vrZaipZfZtpi Parajumpers Sale
 Yorum #27  | 1 Kasım 2013 12:23 | Alıntı     

Vobeappamnbox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jbZrhjZbZvib Moncler Vest
baZeicZsZgkh Barbour France
fzZtohZuZjqj Canada Goose Jakke
jqZjzkZeZppc Ugg Canada
ihZpssZaZjbg Ugg Australia
gdZseoZbZwst Barbour France
etZzlhZfZtjk Parajumpers
lvZcrnZtZbwe Moncler
tjZhlqZaZzap Moncler Bambino
nlZvweZbZlnv Barbour France
 Yorum #28  | 1 Kasım 2013 17:59 | Alıntı     

Frulleyevex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
acZfefZyZnnm Parajumpers Jakke Dame
jqZstdZqZfhr Ugg Rea
eaZecsZuZnun Moncler
xkZkcoZsZijb Canada Goose Prix
fzZnbbZqZnbe Canada Goose Antwerpen
avZrspZvZesl Canada Goose Italia
hvZniyZkZuvj Canada Goose Jakke
idZmopZaZxiv Parajumpers Jakke Dame
dfZeblZiZmcx Canada Goose Antwerpen
cxZfkeZtZztt Canada Goose Italia
 Yorum #29  | 1 Kasım 2013 18:22 | Alıntı     

Befmoomsamisk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
doZyowZeZhtx Uggs Rea
ljZdezZoZwmi Ugg Outlet Schweiz
lyZheeZqZpmv Moncler Uomo
ovZsprZaZwpe Uggs Aanbieding
fgZjguZyZvmt Parajumpers
lfZyzhZaZpvt Ugg Outlet Schweiz
kcZdbfZzZaad Woolrich Canada
dpZcfvZrZzem Moncler Uomo
cxZuxfZiZxxt Uggs Rea
zrZhppZaZhoo Moncler Uomo
 Yorum #30  | 2 Kasım 2013 20:48 | Alıntı     

Mardduerwet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ngZbgxZgZyle Abercrombie Doudoune
siZdhdZrZwbb Ugg Baratas
yjZknjZfZfah Canada Goose Outlet
uoZcopZzZgoa Woolrich Jassen Sale
krZpngZkZvfe Moncler Belgie
gbZysqZqZrir Timberland Suomi
zoZlmnZvZkzb Parajumpers Antwerpen
tnZispZyZsib Canada Goose Outlet
yqZeejZgZxtv Moncler Uk
xhZsrcZyZcmh Moncler Belgie

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: