Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

… Ama Bu Oyun Bozulmalı! – Hejarê Şamil  


11-12-2012, 18:58 Kategori: Kurdistan, Hejarê Şamil  
… Ama Bu Oyun Bozulmalı! – Hejarê Şamil

… Ama Bu Oyun Bozulmalı!

Hejarê Şamil

Türkiye’de KCK tutuklanmaları adlı sindirme operasyonlarının 6. dalgası Kürd kıyılarına vurdu. Kürd bahçesinden değeri ağır, vezni hafif bir şeyler alıp kendi girdabına çekilecektir dalgalar. Sonra yeni bir dalga daha gelecek…

Sizler zulüm düzenini korumakla mükellef olsaydınız, aynı şeyi yapardınız. Türk zulüm ve şer rejiminin bugünkü AKP donlu muhafız başının tek suçu, zulüm düzenini korumakla yükümlü olmasıdır aslında. Başka bir belirgin suçu da yok.

Kürdün nasırlı sırtı üzerinde kurulmuş bu düzeni Kürde zulüm etmeden tek bir gün bile ayakta tutamazsınız. Koruyuculuk istidadınız, zulüm biçimlerini değiştirme orijinalliği sergilemenizle ölçülür şer düzenlerinde.

Kürd siyasi harekatı de zulme karşı hep şu yanıtı verir: “Siz ne kadar zulüm ederseniz edin, bizler de o kadar direneceğiz”. Bugün ve dün BDP’li yöneticilerinin bütün söylediklerinin özeti aşağı yukarı böyleydi.

Zulüm ilk başta çaresizlik psikolojisi içine sokar insanları. Ancak her şeyin karşıtı da vardır. Çaresizliğin çaresi direnmektir işte. Zulme karşı direnmekten daha kıymetli bir davranış biçimi düşünememiştir insanlık.

Ancak…

Direnişi zulmü göğüslemek için bir savunma güdüsü olarak içselleştiğiysen, yandın ve ebedi direnişçiliğe mahkûm oldun demektir. Ebedi direnişçilik ise halkımızın kaderi hakkında yazılmış zulüm senfoninin değişmez akortları oluyor.

Nasıl bir direniş ama…

Bir insandan gelen zulümden nihai kurtuluşun sadece iki yolu vardır; 1. Zulüm yapanı alt edersin; 2. Zulümkarın elinin ulaşamadığı bir yerlere kaçıp kurtulursun. Allah'ın vereceği ölüm fermanından başka da üçüncü yol ne yazık ki, yoktur. Zalimin insafa gelmesi, değişerek zulmünden vazgeçmesi yaşamda karşılığı olmayan ve hiç olmayacak gönül ferahlatıcı bir ütopya sadece. 10 bin yıllık insanlık tarihi boyunca zalimin zorsuz, köteksiz ‘insafa gelip’ zulümden vazgeçtiği görülmedi.

Bir düzenin zulmünden kurtulmanın yolu da ikidir: 1. Düzeni yıkarsın, yıkılmasına destek olursun; 2. Başını alıp düzenin hüküm sınırlarının dışına kaçarsın. Zalimler evirilerek değişmediği gibi, zulüm düzenleri de evirilemez ve değişmez. Bazen çöken düzenlerin zemininde farklı nitelikli yeni rejimlerin oluşmasına “değişim” ismini takarlar. Böylesi durumlarda değişim asla söz konusu değildir. Yaşanan çöküş, yıkılıştır. Almanya’da, İspanya’da faşizm düzeni yıkılmış, yeni bir düzen kurulmuştur. Sovyetler düzeni çökmüş, yerinde iyi mi, kötü mü, her neyse yeni bir düzen inşa edilmiştir. İnsanlık tarihi boyunca bir zulüm düzeninin “tövbe ederek”, çökmeden, yıkılmadan “değiştiğinin” tek bir örneği bulunmamaktadır.

Bir siyasetçi ‘bu zulüm düzenini tartışarak, demokratik yollarla (!) değişip dönüştüreceğiz’ dediğinde zihninin arkasında düzeni yıkma hesapları yapmıyorsa ya bir sahtekârdır, ya da ekmeğini çıkarmak için palavra sıkıyor.

Somuta gelirsek…

KCK tutuklamalarının 6. dalgasına da onurlu direnişle yanıt vereceğiz! Direnmek onurlu bir iştir fakat dalgalar, dalgalı zulümler Türk şer düzenî yıkılmadığı sürece ebediyete kadar sürer. Bu gidişle,10 yıl sonra devletsiz Kürdler olarak, Türk parlamentosunda Kürd fraksiyonu başkanı olan Nobel barış ödüllü Abdullah Öcalan’ın söz hakkının kısıtlanması veya sözlerinin zabıttan çıkarılmasını, paralelinde Amed’de neden hep Kürdler belediye başkanı oluyor, bir Türk olamaz mı tartışmalarının girdabında nefessizlikten çırpınacağız en iyi ihtimalle.

Bugünün öldürücü, sakatlayıcı Türk zulmünden yarının “demokratik Türk zulmüne” zulümlü bir geçit yapmış olacağız böylece.

“Eşit vatandaş” bile olacağız…

Eşit vatandaşlık mı dedik? Bir anlık duralım ve beynimizi kurcalayalım… Bireysel hakların hukuk eşitliği bağlamında kullanılması için düşünülmüş ‘eşit vatandaşlık’ söylemi ve ihtiva ettiği anlam, Kürd milli sorununun çözüm formülü kesinlikle olamaz. Bendeniz; SSCB adlı 250 milyon insanın birbirinden ürkmeden, tırsmadan yaşadığı, ekonomik beraberliğin bulunduğu, en azından yaşam standartlarının eşi görülmemiş biçimde yakın ve benzer olduğu, hiç kimsenin milli mensubiyetini savunduğundan dolayı yasal bir muameleye tabi tutulmadığı, dünyanın altıda birinde gözün üste kaşın var sözünü duymadan serbestçe dolaşabildiği, eğitimin, sağlığın, temel sosyal hizmetlerin parasız verildiği, bazı istisnalar hariç her kesin istediği dilde eğitim alabildiği, milliyetini açıkça belirterek ve savunarak devlet başkanlığına yükselebildiği, yani Türkiye’de 50 yıl sonrası için arzulanabilecek bir eşit vatandaşlık “cennetinde” doğup büyüdü. Yüzbinlerle değil, milyonlarla ortak evlilikler de vardı. Ancak insanlar 70 yıl boyunca bir türlü eşitlenemediler. Eşitleme başarısızlığının temel nedeni toplum mühendisliği idi.

Türkiye’de ‘her kes türkdür’ mühendisliğinden vazgeçip ‘eşit vatandaşlık’ laboratuarı kurulması, Kürdler açısından zulme yeni don giyindirilmek çabasından başka bir anlam ifade etmez. 50 yıl da yeni bir ‘toplumsal mühendislik harikası’ndan sonuç almak için Kürde ‘eşitlenme zulmü’ çektirecekler...

Bugün Kürd yurtseverlerin göz altına alınmasını zulüm olarak değerlendiriyoruz.

Ancak zulüm tutuklanma, gözaltına alınma mıdır sadece? Gözaltı, tutuklanma, işkence zulmün dışavurumu, yansımalarıdır. Zulmün kaynağı; Türkün altında yaşamaya mecbur edilmişliktir, Türk olmaktan kurtulup Türkle eşitlenme dalaveresine varmaktır, zulüm edene “kardeş” demenin gerekliliğine inandırılmaktır, çaresizlikten direnmeye mahkum olmaktır, gençliğinde özgürlük inancıyla ayaklanıp sonradan “bu iş olmaza” toslamaktır, milyonlarla soydaşının düşman kapısında ‘şerefiyle ekmek parası kazandığını’ biçare bakışlarla seyretmektir. Zulüm; zulmün bir toplumda yalnız onursuzlaştırılma operasyonları ile kök salabildiğini görüp anlayınca şiddetli bir arzuyla çıldırmak isteyip çıldıramamaktır.

Gözaltı, tutuklanma, fiziki işkenceler nedir ki Türk olmaktan kurtulup Türk’e “gönüllü” yamanma zulmünün yanında…

Türk zulmü, Türk zulüm siyaseti; Kürd direnişinden, Kürd özgürlük siyasetinden her zaman bir adım ileride oldu. Zulüm-direniş oyununun kurallarını hep Ankara belirledi. Bir gazino oyuncusu, oyunu kuran gazino sahibinin ebedi yemi olmaktan kurtulamaz. Oyun kurallarının belirlendiği yer Ankara, yazıldığı yer Türk meclisi olduğu sürece Türk zulmü ebediyete kadar sürer.

Bu oyun bozulmalı! Nasıl mı? Hazır bir reçete elbette ki, yok.

Ama bu oyun bozulmalı!


“Duygusal bir kopuş yaşanıyor” diye yazıp çiziyor Türkler. Ne güzel. Körün istediği bir çift göz değil midir? Kürdler de daha cesaretle “Türkiye benim devletim değil!” demeye başlasalar… Belki de Türkün Kürde zulüm oyununu bozacak iki sihirli cümle böylece yan yana gelmiş olacak…

***

Bu aralar birkaç ay boyunca Mele Mistafa Berzani’nin hayat ve mücadele yolunu, Güney Kurdistan’daki isyanlar tarihini detaylı biçimde inceleme fırsatım oldu. Tam bir ümitler, direnişler, hüsranlar tarihi… Ancak bu tarihte belki de bugün Güney’in devletleşme kulvarına girebilmesinin baş nedeni sayılabilecek öyle bir çarpıcı moment var ki…

Barzaniler, mücadelenin hiçbir safhasında siyaseten bağımsızlığı savunmamış, “Irak’a demokrasi, Kurdistana’a otonomi” şiarından daha radikal talep öne sürmemişler. Şimdi sıkı tutunun… Ancak hiçbir zaman da Irak’ı kendi devletleri olarak görmemişler!!!

Egemen devlete yaklaşım ve talepler açısından Güney’imizi Kuzey’le kıyasladığımızda tersi bir durum ortaya çıkıyor: Kurdistan’ın Kuzeyi’nde 20 küsur yıl boyunca (1978-1999) egemen Kürd siyaseti Bağımsızlık talebi altında yürütülmüş, buna rağmen fazla etkinlik kuramayan siyasi-yurtsever elit dışında Türkiye’nin Kürdlerin devleti olmadığı algısı ve gerçeği, suya sabuna dokunmayanlar bir yana, gündüzü gecesi direniş içinde geçen kitlelere dahi aşılanamamıştır.

Olan oldu, bundan sonrasına bakalım. Türk zulmünden kurtulmanın hazır reçetesine sahip olmasak ta, artık elimizde iki ‘sihirli’ cümlemiz var: ‘Türkler ve Kürdler arasında duygusal kopuş yaşanıyor’ ve ‘Türkiye Kürdlerin devleti değildir’.

Yedinci, on yedinci ‘KCK dalgası’nı da yiyeceğiz; zulüm düzeni hâla tıkır tıkır çalışıyor çünkü. Ancak 117. dalgayı yemek istemiyorsak, bu iki sihirli cümleden sıkı sıkıya sarılmak zorundayız.

Hejarê Şamil
hejare_shamil@hotmail.com


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 25)
  |   Okuma: 58639   |   Yorum: (4307)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 11 Aralık 2012 09:02 | Alıntı     

Amedi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bu lanetli rejim elbette yıkılacak lanetli saddam gibi cehenemme gönderilecek ...mahşerde bunlar kendi kavimlerini firavun gibi ateşi götürecekler....
 Yorum #2  | 11 Aralık 2012 16:22 | Alıntı     

RODI

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayin Hejar,Bu degerli yaziniz icin Size tesekur ederim.Kurdistanda egemen olan guclu partilerimiz nekadar kardeslik birlik ve beraberlikten bahs etse edebiyatini yaparsa yapsin,Kurdistan Halki bu Devletlerle yasamak istemiyor.Kurdistan Halki Hur ve Özgur yasamak ister.Tipki diger halklar ve milletler gibi.Kimse bu saat ten sonra Kurdlere teslimyeti dayatmasin!Ne Maliki Ne erdogan ne de Besar Kurdlerin varligini özgur ve esit vatandas gurur yasamasini hazim eder.Kurd liderleri ve Hareketleri ne kendilerini ne de halkini aldatmasin laflari oraya burayada göturmesin.Ortadoguda Demokrasi ve insan haklarini insa etmek Kurdlerin gurevi degildir.Ortadoguda yuzyillardir egemenligini sörduren devletler bu isin hamiligine soyunsunlar.Kurdler de Turkler de Yalan suyluyor,Kurdlerlen Turkler arasinda hic bir duygu bagi yoktur.Yeter artik kimse kimseyi aldatmasin,ne biz Turklerlen Araplarlan Farzlarlan kardesiz,nede O milletler Kurdlerle Kardes olmus Kardeslik gurevlerini yapmislar,Mevcut olan Sömurgeci Devletler kendi geleceklerini mutluluklarini Kurdleri imha ve talan etmeklen insa etmisler.Sipaz....
 Yorum #3  | 11 Aralık 2012 19:38 | Alıntı     

serdar

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
apocular sizin gibi değerli aydınların görüşlerini dikatle okumalıdırlar
 Yorum #4  | 11 Aralık 2012 20:07 | Alıntı     

Dijwar

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Türkiye'de yaşayan Kürdler ya önlerine hertürlü özgürlüğü koyup bu uğürda mucadele edecek yada gerisi malum...

Açıkçası ben pek umutlu değilim...
 Yorum #5  | 11 Aralık 2012 21:31 | Alıntı     

rodhin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bu yazinizi bi de PKK' ye gonderseniz sevinirim, bugunku politikalari inandiriciligini yitirmistir. en cok da simdi ayrilma denmeli...
 Yorum #6  | 12 Aralık 2012 12:39 | Alıntı     

siyabend47

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 53, Kayıtlı: 11.03.2011
   ICQ: --,
Bu yazı ilgili ve etkili yerlere ithaf olunur. Ancak onlar her zaman en doğruyu kendileri düşünür, çizer ve uygular. Bu zulüm de böylece sürer de sürer. 100.000 kere yazıklar olsun.
 Yorum #7  | 12 Aralık 2012 21:29 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Birbütünlük'ün parçalanması !

Bütünlük'ün parçalanması , bir olayin meydana gelmesi demektir..Oluşan olay ise;Hem tabii doğallık'ın bozulması demek we hemde "insan yaşamıyla ilgiliyse " insan yaşamı üzerinde olumsuz etkiyi 'de beraberinde hakim kılar !.Kürdistanın ,Kürdlerle beraber dörd parçaya bölünerek paylaşılması demek;Yek bedenin parelenmişlik'i demektir.Yaralı yekbedenin ,parelenmiş yekbeden'den daha kolay kurtarılabileceği ,iyileştirilebileceği gerçek'ini hiç bir wext unutmamak lazım..

İsteme kalsa;Kürdlerin bütünü (Sömürgeci sistemlerin kemiklerine alışmışların dışında)Kendi anawatanında bağımsız yaşamak isterler..Kemikçilerede haqi bir dil ile "Kedxaren u Kutxar"denilir.İstemeklede war olan bir asırlık yarayi ileştirmek imkansızdır.Gerçekçi olmak lazımki ancak pratiki bir mudahale we mücadele yöntemiyle yaranın iyileşmesi gerçekleşebilir.Bu yöntemi öncelikli kürdistanın dörd parçasındada hayada geçirilmesi kaçınılmazdır..Yine gerçekçi olmak gerekirki;

Kürdlerin,

Siyasi we pratiki mücadele'de ,'Bütünkürdistanın bağımsızlık'ını hedeflemek demek,hem bir asırlık siyasi askeri politik coğrafik we uluslararası anlaşmaların desteklediği DÖRD AYRİ CEPHEDE ,dengeyle ; topyekün Sıcak sawaşa girmek gerekir,we hemde;Milyonlarca kürdü bir anda gözden çıkarmak gerekir.!Kürdler we Kürdistan yekparça olsaydı ,bünü her kürd liderinin göze alması kabul edilebilirdi..Çünkü Kürdler topyekün ,askeri siyasi politik we daha muhimi edifakıyla'da buna henüz hazır degil.Doğrusu ,IraQ da ,tırkiye de sürüyede iran da ;Kürdistan topraqlarının üzerinde kurulmuş ,Kürdlerin olmayan birer sömürgeci dewledlerdir.

Öncelikle;IraQada,sürüyede,teceyede,iranada DEMOKRASİ,Kürdistana STATÜ Şiarıyla HAQ YOLA dewam.Ama yok biz demokrasi memokrasi tanımıyoruz sömürgeci saltanadlığımızı koruyarak kürdlere sıcak sawaşı dayatacağız derlersede,

Kürdlerede;Kürdlerin şu degimi dilendirmekten başka çeresi kalmaz..YA HERO YA MERO..

O wext'de :Fazladan fazla gider azdanda az.!
 Yorum #8  | 25 Aralık 2012 04:16 | Alıntı     

Miheme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
yazı güzel. yorumlar pek değil.
birincisi kuzey kürdistanın karşısındaki güçler bir değil.turkiye,iran,suriye emeriqa ve avrupa da sayılabilir.bu en önemli nokta bence.karşılarındaki güçler oldukça güçlü. özellikle emeriqa. türkiye bu şekilde onların her dediğini yaptığı sürece de,ortadoğu'da amerikanın kürtlere rol biçmesi zor.
ama herşeye rağmen kürt hareketi kendi dinamikleri ile kazanımlar elde edebilmeli.
demokratik ve eşit haklar safsatalarına ben de inanmıyorum. pkknin de inandığını sanmıyorum. bunların hepsi birer siyasi araç olarak BDP'nin yaparsa doğru,ama pkknin savunması ve yapması halinde yanlış buluyorum. siyaseten kazanımlar elde edebilmek için siyasetçiler her türlü politikayı yapabilmeli. ama örgüt değil.
1-ben demokrasinin türkiyeye geleceğine asla inanmıyorum. osmanlı mirası üzerinden devam eden bir devlet sistemi. ve osmanlının zulmünü elindeki tek kalan kalesi kürdistan üzerinden devam ettiriyor. bu nedenle demokrasi falan gelmez.bu birinci mesele.
2- demokrasi için ne onlardan ne de bizlerden kimsenin ölmesi gerekmez. demokrasinin geleceğine inanmıyorum türkiyeye.ama velevki gelse bile, bu savaşla olamaz.olmamalı. bugün acı ve gerçek olan, türklerin türkiye de demokrasi umudu artık sadece kürt hareketidir. ne bizim demokrasi için bunca gaza copa, ne de ölümlere ihtiyacımız yok. madem ki dmeokrasi için, o zaman neden bir tane türk te yok bu demokrasi isteğinde???yanarken biz yanıcaz, meyvesini onlar yiyecek. yok öyle bir şey.
3-türklerden bence artık kürtlerden daha çok ayrılığı istiyorlar.
inanmazsınız ama okuyun türk yazarları. mesela ruşen çakır, veya cengiz çandar. sanki onlar kürtlerin kafasına bağımsızlık veya ayrılık fikri koymak istermişçesine yazıyorlar...kürtlerin artık dayanamadığından bahsediyorlar falan filan. yani neredeyse "çekin gidin ayrılın ayrılacaksanız,biz de rahat edelim sizde rahat edin."...
yani bu adamlar bunu ima edebiliyorlar. ama bizim politikacılardan biri demiyorki "kardeşim,tamam biz kardeşiz.ama olmuyor. bir evde iki evli olmaz. ayıralım evlerimizi.siz ne bizim şark hizmetimize zorunlu gelin. ne de bizim milyon göçe zorlanan garibanlarımız sizin metropollere ucuz işgücü için gelsin.
komşu komşu kardeş gibi yaşayalım. bu tarihi de bir şekilde birbirimizi affedelim."
osmanlının da artık son mirasını sizde bırakın. kendinize gül gibi kendi türkiyenizde yaşayın. wallahi onların kısmı çok daha güzel. neredeyse yarımada. her taraf deniz. oh.
ne siz hergün asker ölümleri duyun. ne de biz...walla o zaman ben kardeşliğin inşa edileceğine inanıyorum. gerçek bir kardeşlik.
ama bu haliyle olmaz...olmaz...bir aile düşünün..kardeşler bir kere kırıldı,darıldı..birbirlerini affedemiyorlar...
bu millete düşen bu kardeşler daha fazla darılmadan, onları ayrı evlere yerleştirmek. yani herkes kendi toprağına....
işte o zaman kardeşler daha fazla kopmadan birbirlerini sevip saymaya devam edebilirler...
ama bu ne dış güçlerin istediği birşey. öyle birbirine kardeş olucan ortadoğuda...
o zaman bizim petrolü 3 kuruşa batılılar nasıl alacak???biz akıllı olsak...onlara 100 liradan aşağıya satmayız. ee o zaman türkiye de güçlenecek biz de...
ama yok...batılı güçler kışkırtacak bir kaç akılsız ülkücü kılıklı herifi..onlar zaten maşa olmayı çok sever....
sonra da her şeyi illaki kanlı yapacaklar ki,biz birbirimizi hiç bir zaman sevip saymayalım. kan ile bu ayrılığı yapalım diye...
 Yorum #9  | 26 Aralık 2012 17:59 | Alıntı     

Ducardin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bréz Héjar! ERNK'nin kurulusundan itibaren Turk mallarini boykot ederek almiyanlardan biride
Benim. Biraz abartili bir elestirigibi geldi bana...
Gercek bir kamu oyu arastirmasi yapilsa Yuzde yuz bir sonuc cikar diye dusunuyorum yani ayrilmadan yana bir sonuc.
Kurd Halki icindeki gercegi disavurmuyor isin gercegi budur bence.1989-90'larda bile Lice'nin
bazi Koylerinde arastirma yapan Batili bir heyetekilere Turklerden ayrilmamiz eniyisi diyerek
icindeki gercegi ifade ediyor Kurd koylusu...
Bizim Soranlarla hergun tartisiyoruz, neden Kuzeyli Kurd'ler Turkce konusuyor cocuklariyla diye..
Benim Torunum Amed'e gidip geldikten sonra bir iki turkce katti hemen mudahele ederek yanlis
konusuyorsun cocuk birdaha konusmadi Turkceyi.... Herkes boyle yapmali Cocuklariyle turkce konusmamali. Eskiden ayibtir diye evde anne ve babamizin yaninda konusmuyorduk.
ben 1948 dogumluyum benim yasimdakilerde oyleydiler...
winked winked winkedSon zamanlarda kardeslik hikayeleri yoktur artik bu iyi bir isaret sayilmali bence. Gercektende
tiksinti veriyordu bu kardeslik hikayeleri.
kardeslik yalanini her iki tarafta buraya kadar getirdi. Bundan sonra heriki taraf icinde zorolacak
kardeslik hikayesi...
Iki Kardes Esit bir sekilde Malini mulkunu bolusuyor ve ayriliyor ama bizim turklerle esitligimiz
tirnak kesilince bitiyor. Biz kesilip atilan tirnak onlarda temiz elli kardes kaliyordu...
winked winked winked
 Yorum #10  | 11 Şubat 2013 21:22 | Alıntı     

www.kinohd.ru

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #11  | 19 Mart 2013 18:07 | Alıntı     

azadi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
malesef tc nin kurulusundan 100 yill sonra kürtler,4 parcadada kendi özgürlülerine dogru kosar adimlar ile kosarken kürdistanin büyük parcasi yine tc devletine peskes cekiliyor ve öyle görünüyor ki tc nin ve apoo nun emelerine kurban olacak kürtlerin bagimsizligi. bu öcalan pisligi surye kürtlerinin aotonom olmarini da engeleyecek gibi görünüyor.ben de 3.500000 milliyon kürt gibi avrupada kahrimdan ölüp gidecegim. Peki ya o öldürülen sakatkalanlarin ailelerine ne olacak ne demeli onlara. Benim tek teselim Hijare Samilin yazilarini artik takip etmek.
 Yorum #12  | 20 Temmuz 2013 17:54 | Alıntı     

svetlannaannaneva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 97, Kayıtlı: 19.07.2013
   ICQ: 732257461,
Наш всеми любимый портал для знакомств маил ру знакомства приглашает вас принять участие в конкурсе обоятельных девушек и конечно же парней, разные розыгрыши и призы ждут вас, а самое главное вам выпадает шанс познакомиться друг с другом, найти себе очаровательного партнера для различных отношений. добро пожаловать к нам знакомства и интим волосатые вагины


--------------------
 Yorum #13  | 21 Temmuz 2013 04:04 | Alıntı     

OKAN

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
değerli yazar ve yorumcu arkadaşlar,
ayrı bir devlet olma duygunuzu anlayışla karşılıyorum, iyi güzel yazmışsınız da pratikte bu nasıl olacak o konuda da bi fikir verin. yani şırnak'ı hakkari'yi alıp urfa'yı bırakacak mısınız? muş'u alıp bitlis'i bırakacak mısınız? tunceli'den bi kaç köy katıp devletinize gerisini türkiye'ye mi bırakacaksınız? her neyse bi başka konu da şu fakir edebiyatından ne zaman vazgeçeceksiniz merak ediyorum. türkiye'de hiç kimse kürt diye ucuz iş gücü olmamıştır. benim dedemin 12 çocuğu vardı ve onlara iyi bir eğitim imkanı sağlayamadı. hepsi türk'tü ama ucuz iş gücü olmaktan kurtulamadılar. bugün batıdaki türklere göre çok çocuklu doğulu aileler aynı kaderi yaşıyor. ama batıya göç etmiş ve belini doğrultmuş kürtler de büyükşehirlerin hengamesinde çok çocuk yapamıyor. bu sosyolojik gerçekleri göz önünde bulundurun ve kalıplaşmış sloganlardan vazgeçin. bir diğer konu;
doğu, türkiye için su deposudur, hayat kaynağıdır, buradan vazgeçmesi hayat damarlarını kesmesi demektir. her şey bi yana sırf bu yüzden fırat dicle havzasından vazgeçip intihar edeceğini düşünmeyin. siz avrupalı yorumcular, ırak ve suriye'de (belki iran) kurulacak kürt devletleriyle egonuzu tatmin edin ve başka da boş hayallere kapılmayın. en zayıf döneminde yıkamadığınız türkiye'yi bundan sonra parçalamanız imkansız. ayrıca aç tavuk kendini darı ambarında görürmüş, gerçek şu ki; türklerin büyük çoğunluğu kürtlerle yaşamaktan memnun, ciddi bi duygusal kopuş hiç olmadı, olmayacaktır.
 Yorum #14  | 19 Ekim 2013 01:44 | Alıntı     

csvetochkca

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 14.10.2013
   ICQ: 86164663,
Известный сайт знакомств для интимных отношений mail сайт знакомств в паутине Интернета в режиме On-Line! Вступайте в наши ряды! Ищите партнера! - ведь это так здорово! Добро пожаловать в знакомства для интима в твери


--------------------
 Yorum #15  | 24 Ekim 2013 20:18 | Alıntı     

irinanejnayy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 19.10.2013
   ICQ: 170581857,
Известный сайт для интимных знакомств знакомства без регистрации в паутине Интернета в режиме On-Line! Вступайте в наши ряды! Давайте знакомиться! - это так замечательно! Добро пожаловать в бесплатно секс знакомства комсомольск-на-амуре


--------------------
 Yorum #16  | 4 Kasım 2013 05:28 | Alıntı     

ekaterrinnana

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 89, Kayıtlı: 3.11.2013
   ICQ: 81281696,
Портал знакомств для интимных отношений саранск интим знакомства в мировой паутине в режиме On-Line! Вступайте в наши ряды! Давайте знакомиться! - это так замечательно! Добро пожаловать в сайт секс знакомств бесплатно


--------------------
 Yorum #17  | 19 Kasım 2013 20:15 | Alıntı     

krisstinanovay

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 77, Kayıtlı: 17.11.2013
   ICQ: 78690188,
Сайт знакомств для интимных отношений интим мурманск знакомства в паутине Интернета в режиме On-Line! Регистрируйтесь! Давайте знакомиться! - это классно! Добро пожаловать в знакомства для интима


--------------------
 Yorum #19  | 27 Aralık 2013 19:18 | Alıntı     

RitdiksBes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Бутафория выходит, какая то Kenna
 Yorum #20  | 23 Ocak 2014 13:49 | Alıntı     

PlaniksBes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Очень смешной вопрос Tambra
 Yorum #21  | 16 Şubat 2014 01:31 | Alıntı     

Uraganfed

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 133, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
eBay пришел в Китай в 2002 году, приобретя треть акций китайского интернет-аукциона EachNet за 30 млн долл. Годом позже компания выкупила оставшуюся часть акций EachNet за 150 млн долл. Однако с тех пор доля eBay в Китае постоянно снижалась в пользу местных конкурентов. http://alwoomen.ru/detskie-tovary/rik-ekspo/ В будущем eBay намерена развиваться в Китае в сотрудничестве с местным партнером. Совместное предприятие объединит Tom Online и китайское подразделение eBay EachNet. Доля eBay в СП составит 49%, а его инвестиции в проект - 40 млн долл. Tom Online вложит в СП еще 20 млн долл. Руководить деятельностью новой компании, которая должна начать свою работу в 2007 году, будет глава Tom Online Ван Лэйлэй. Сотрудничество с таким сильным местным партнером, каким является Tom Online, будет способствовать лучшему позиционированию eBay на растущем китайском рынке, считает президент eBay Мег Уитман. eBay и Tom Online уже имеют опыт сотрудничества - компании совместно продвигали в Китае службу IP-телефонии Skype.
«eBay - еще один пример того, насколько трудно иностранной компании добиться в Китае успеха, - считает аналитик брокерской компании CitisecOnline в Маниле Марк Канизарес. - Есть множество различий в интернет-культуре Китая и США, поэтому местные компании имеют больше шансов на успех». eBay не единственный из игроков интернет-рынка, который занялся поиском партнера. В 2005 году его конкурент Yahoo заключил соглашение о стратегическом партнерстве с китайским интернет-порталом Alibaba, объединив с ним свои китайские операции и заплатив 1 млрд долл. за 40% компании. Онлайн-аукцион Taobao, принадлежащий Alibaba, является лидером китайского рынка интернет-торговли.


--------------------
Uraganfedor
 Yorum #22  | 19 Şubat 2014 04:27 | Alıntı     

Merlinhor

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347588481,
Зеки из Иркутской области скопировали сценарий побега во время учений? http://alvse.ru/materialyi-dlya-vannoy.html Начальник колонии Сергей Бородай поплатился за халатность - на него возбудили уголовное дело и лишили должности.
Смотрите фотогалерею Поиски сбежавших из колонии под Иркутском заключенных: беглецов ищут в тайге


--------------------
Merlinandrey
 Yorum #23  | 23 Şubat 2014 20:42 | Alıntı     

Vurdalak

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 132, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
- Но Макаров почему-то не опровергал, что он - ваш гражданский муж. http://otdihtut.ru/materialy.html/feed - Леша не дал ни одного интервью о нас, потому что он слишком хорошо по-человечески ко мне относится. Комментировать поток домыслов он не стал. У меня замечательные отношения с Лешей. Никто не сходился, никто - уж тем более! - не разводился. Как была у нас дружба, так она и осталась. И на этом точка. http://alvsestroy.ru/vybor-materialov-dlya-krovli.html
С любимыми - не расстаюсь


--------------------
Vurdalaksasha
 Yorum #24  | 26 Şubat 2014 09:04 | Alıntı     

Serpimolot

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 131, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347587481,
Поиски заключенных, которые сбежали из колонии строгого режима, продолжаются. Напомним, о побеге четверых стало известно в 08.00 во время утреннего построения в ИК-19, что под Иркутском. Известно, что преступники вырыли 30-метровый подкоп из промышленного здания, где они работали столярами. http://dari-online.ru/2013/07/kak-ulozhit-kafel-na-poly/ Сейчас больше 2,5 тысяч человек из разных силовых подразделений Иркутской области ищут беглых зэков в лесах Шелеховского района и Слюдянского района. По одной из версий, которую рассматривали и раньше, беглецы не успели далеко уйти и всю эту неделю находились в лесу поблизости. Последняя находка подтвердила эту гипотезу. В пятницу среди деревьев и кустарников полицейские обнаружили стоянку и еще теплый костер.
- Консервные банки и несколько бутылок из-под спиртного, найденные там, отправили на экспертизу, - сообщают в пресс-службе ГУ МВД по Иркутской области. - По отпечаткам пальцев установили, что следы оставили те самые беглые заключенные.


--------------------
Serpimolot
 Yorum #25  | 1 Mart 2014 00:06 | Alıntı     

Jugakos

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 134, Kayıtlı: 27.11.2013
   ICQ: 347588181,
Дочь актера прижимается к памятнику: отец ушел из жизни, когда Жене было всего 10 месяцев. Но, как рассказала «КП» незадолго до памятной даты вдова актера Юлия Мешина, девочка все время спрашивает про папу, смотрит фильмы с его участием. http://Newvse.ru Женя Абдулова приехала на могилу к отцу с бабушкой по маминой линии.
- Мама уехала в отпуск. Но обещала мне, что завтра приедет, - рассказывает собравшимся у памятника Абдулова девчушка, как две капли воды похожая на своего знаменитого отца.


--------------------
Jugakos
 Yorum #26  | 8 Mart 2014 02:53 | Alıntı     

Uraganfed

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 133, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
- Нет, для меня важно, чтобы люди высказались. У каждого своя истина. И все зависит от того, кто с каких позиций смотрит. Но если люди позвонили и высказались, любой психотерапевт вам скажет, что очень важно, когда ты в стрессе, это проговаривать. На мой взгляд, наша передача как раз то самое место, куда люди могут позвонить и о наболевшем высказаться. Им совершенно не обязательно, согласились с ним или не согласились. Главное, что они были услышаны. И поэтому очень часто я говорю: мы вас услышали. Это не значит, что я с вами согласна. Но мы вас услышали. http://substroika.ru/2013/09/yacheistyj-beton/feed/ Бабицкий:
- Агрессивность нашего общества в целом не напрягает? Есть ощущение, что много людей, которые хотят поспорить, найти повод для драки и как-то свою позицию отстаивать с кулаками и с пеной у рта. Ведь раньше было спокойнее, на мой взгляд. С другой стороны, сейчас свобода слова, давайте оголтелых тоже выпускать в эфир, пусть и они скажут свои слова.


--------------------
Uraganfedor
 Yorum #27  | 13 Mart 2014 14:46 | Alıntı     

Vurdalak

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 132, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
Москва, Московская обл. и 15 крупнейших городов РФ: http://proff-stroika.ru/stati/remont-kvart...vymi-panelyami/ Владивосток, Волгоград, Екатеринбург, Красноярск, Москва, Н.Новгород, Новосибирск, Пермь, Ростов-на-Дону, С.Петербург, Самара, Саратов, Челябинск, Уфа, Ярославль http://tut-girl.ru/video/vozmozhen-li-seks-posle-rodov/
Требования к изданию:


--------------------
Vurdalaksasha
 Yorum #28  | 17 Mart 2014 13:48 | Alıntı     

Serpimolot

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 131, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347587481,
1954. Dralon - волокно, которое завоевало мир http://alvsestroy.ru/v-gostyah-u-spodvizhn...sskoy-bani.html С ноября 1954 года компания вывела на рынок свой новый бренд - акриловое волокно Dralon. Химическое волокно совершило революцию в мире моды и стало мировым брендом.
1960. Полусинтетический пенициллин


--------------------
Serpimolot
 Yorum #29  | 19 Mart 2014 12:23 | Alıntı     

Jugakos

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 134, Kayıtlı: 27.11.2013
   ICQ: 347588181,
Фото: кадр из фильма.«Яблоко от яблони» Хирокадзу Коре-эда http://turprof.ru/sibstroymaterialyi-profn...cherepitsa.html В основе фильма знаменитого японца - достойный Андрея Малахова сюжет о младенцах, попавших в роддоме не в свои семьи. Подмена вскрывается, когда мальчикам уже по 6 лет. Один - по происхождению разночинец - растет типичным «маленьким принцем» в семье богатого адвоката. Другой получает не лучшее воспитание в доме работника глубоко неумственного труда. После долгих, мучительных размышлений герои решают меняться детьми, и интеллигентнейший Коре-эда демонстрирует невероятную тяжесть такого решения. Две по-разному прекрасные семьи, вынужденные расстаться со ставшими родными детьми. Два по-разному прекрасных мальчишки, воспринимающих отказ от них родителей как предательство и вселенскую катастрофу. Ни разу не прибегнув к дешевым мелодраматическим штампам, режиссер бьет прямой наводкой - не расстрогаться этим фильмом может только зверь.
Фото: кадр из фильма.«Пляски реальности» Алехандро Ходоровского


--------------------
Jugakos
 Yorum #30  | 22 Mart 2014 02:04 | Alıntı     

Misterkol

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 68, Kayıtlı: 26.11.2013
   ICQ: 347568481,
Еще одна важная мера - страховка. Многие позаботились об этом заранее и застраховались в январе. В мае цены на страховку от клеща выросли в среднем на 100 рублей и составляют 350 руб. - для взрослого и 230 - для ребенка. В Барнауле, по словам врача-эпидемиолога БМОК управления по здравоохранению и фармацевтической промышленности Анатолия Миляева на сегодняшний день застраховалось уже 50% жителей. http://soupwok.ru/ustanovka-bide-podrobnyiy-video-urok.html Если все-таки клещ укусил, специалисты настаивают - немедленно отправляйтесь в больницу. Но если вы не застрахованы, то вам придется оплатить лекарство иммуноглобулин. Стоимость его 5-6 тыс. руб. за 1 мл. http://turprof.ru/delaem-dveri-filenchatyi...g-2012gmpg.html
- Иногда вводят еще и йодантипирин, потому что его цена значительно ниже чем у иммуноглобулина, но эффект меньше. И рекомендуют его не всем, поскольку учитывается группу крови.


--------------------
Misterkol

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: