Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Serêkaniyê'den İzlenimler - Dildar Aryen  


10-12-2012, 17:41 Kategori: Kurdistan  
Serêkaniyê'den İzlenimler - Dildar Aryen

Serêkaniyê: Sükuneti yıkıma çevirdiler…

Dildar Aryen

İzlenim

Serêkaniyê - Batı Kürdistan’ın Serêkaniyê (Ras el-Ayn) kentinde 15 gün boyunca şiddetli çatışmalar yaşandı. Üzerinden haftalar geçmesine rağmen kent halen çatışmaların izlerini taşıyor. Bu süre içerisinde kentte neler oldu, kim ne amaçlıyordu? Kendin durumu nedir? Halk hangi sorunlarla boğuşuyor ve bunlara karşı ne tür çözümler geliştiriyor?

Serêkaniyê (Türkçesi: Çeşme Başı) ya da tarihsel adıyla Waş Kani. Bu küçük ve güzel kentin tarihi 1500 yıl öncesine kadar gidiyor. Tel Xelef (Tal Halaf) köyü insanlık tarihi için önemli bir yere sahip. Üç kilometresi Batı Kürdistan içlerine giriyor. Renkler ve seslerin kaynağı olarak kabul edilen Tel Xelef kültürü burada başlıyor ve halen de bu özelliğini koruyor. Nitekim, bu şirin kasabada Kürt, Arap, Ermeni, Asuri, Süryani, Çerkez ve Çaçanlar birlikte yaşıyorlar. Batı Kürdistan’ın en büyük kenti Qamişlo’ya 110 km uzaklıkta bulunan Serêkaniyê, Mittani uygarlığına başkentlik yapmış.

1923’teki Lozan Anlaşması ile birlikte Serêkaniyê de Kürdistan’ın parçalanmasından payını alarak ikiye bölündü: Serêkaniya Serxet (Ceylanpınar) ve Binxet (Serêkaniyê-Ras el-Ayn). Kent sakinleri buğday, arpa, pamuk ve nohut ekimi yapıyor. İsminden anlaşılacağı üzere kent aynı zamanda çeşmeleri ile de tanınıyor. Kentin nüfusu 40 binin üzerinde.

Batı Kürdistan’ın diğer bölgelerinde olduğu gibi, Baas Rejimi Araplaştırma politikaları çerçevesinde başka alanlardan yüzlerce Arap aileyi bu kentte getirirken, Kürt aileleri de göçe zorladı. Bu ırkçı çabalara rağmen Serêkaniyê’deki Kürt halkı diğer halklarla ortak bir yaşam geliştirerek barış içinde yaşamayı bildi.

Diğer taraftan Kürdistan’ın sömürgesi altında tutan işgalci güçler kili politikalarını sürdürmeye devam etti. Mart 2011’de Suriye’de başlayan ayaklanma ile birlikte rejime karşı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adıyla bir silahlı muhalefet Türkiye’de kuruluşunu ilan etti. Böylece ayaklanma kısa sürede silahlı çatışmalara dönüştü. Daha sonra onlarca silahlı grup daha ortaya çıktı. Türkiye, körfez ülkeleri ve Batılı devletlerin desteğini alan silahlı gruplar, Suriye’yi kurtarma iddiasıyla yoğun savaş suçları da işlediler. Rejim ise bu sürede yoğun katliamlara girişti. Onbinlerce insanın ölümünden bahsediliyor.

Silahlı gruplar arasında Türkiye tarafından Batı Kürdistan’daki kazanımlara karşı kullanıldığı belirtilen bazı Kürt çevreler de var.10 Nisan’da Halep’teki Kürt mahallesi Şêx Meqsûd (Şeyh Maksut)’a yönelik saldırıda bulundular. Yine 26 Ekim’de El Nusra Cephesi ile Azadi Partisi’ne yakınlığı ile bilinen Selahaddin Eyyubi Taburu adı verilen grup Halep’teki Eşrefiye mahallesine saldırıda bulundu, 13 sivil hayatını kaybetti. Halep’teki iki Kürt mahallesinde 600 bin dolayında Kürt yaşıyor. 27 Ekim’de bu kez Türkmen grup Emmar Dadiki isimli çete mensupları Afrin’deki Qestel Cendo köyüne saldırı düzenledi, Kürt güçlerinin direnişi karşısında geri çekilmek zorunda kaldılar.

8 KASIM VE SONRASI

Türkiye’de üsleri bulunan ve sınır hattında konumlanan grupların Kürtlere yönelik saldırıları son aylarda arttı. Saldırganlar arasında bazı Kürt gençlerinin olduğu da görüldü. Daha önce İstanbul’da kurulan Suriye Ulusal Meclisi’nin (SUK) başarısızlığı ardından 11 Kasım günü Katar’da Suriye Ulusal Koalisyonu kuruldu. Üç gün öncesinde, yani 8 Kasım’da Suriye, koalisyonda yer almayı reddeden El Kaide çizgisindeki Guraba el Şam ve El Nusra gruplarına kapıları açarak Serêkaniyê’ye yöneltti. Burada rejim güçleri ile yoğun çatışmalar yaşandı, her iki taraf da ağır kayıplar verdi.

KÜRTLER SALDIRIYI BEKLİYORDU

Temmuz ayında kurulan Kürt askeri gücü Halk Savunma Birlikleri (YPG)’nin Serêkaniyê’deki tugayı olan “Şehid Abid” komutanı Dijwar, 8 Kasım öncesinde bu grupların kente gireceği yönünde bilgi aldıklarını söyleyerek şunları ifade etti: “Kente girecekleri yönünde bilgi aldığımızda, bazı yolları tuttuk. Biz onlara karşı savaşmıyorduk. Zira sürekli YPG’nin rejim yanlısı olduğu iddia ediliyordu. Ancak biz onların kente girişini de istemiyorduk. Türkiye sınırlarını açmış ve tel örgüleri kaldırmıştı.”

Dijwar, bizzat kendisinin bu gruplarla irtibata geçerek Kürt bölgelerine girmemelerini istiyor. Gruplar ise, rejim karşıtı olduklarını söyleyerek YPG’den kendilerine yol vermelerini talep ediyor. Şehid Abid Tugay komutanı, herhangi bir tarafın yanında yer almayacaklarını tekrarlıyor. Dijwar, Haseki Askeri Meclisi, Guraba El Şam ve El Nusra ile yaptığı görüşmede Suriye devriminin bir parçası olduklarını, 2004’ten beri mücadele yürüttüklerini, Kürt halkı olarak devrime öncülük ettiklerini belirtiyor. Silahlı gruplar başlangıçta Kürt tarafının şartlarını kabul erek, Kürt mahallelerine girmiyor. Hatta Kürtler, ölü ve yaralılarını kaldırmaları için bu gruplara yardım ediyor.

SİLAHLI GRUPLARLA İŞBİRLİĞİ YAPAN BAZI KÜRT ÇEVRELER

Bu sırada Kürtlük adına hareket ettiklerini iddia eden ve Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi (ENKS) içerisinde yer alan bazı çevreler, silahlı grup mensuplarını Kürt mahallelerinde bazı evlere getirdi. Kendilerini “Tensîqriyat” olarak tanıtan bu çevreler daha çok Azadi Partisi’ne yakınlıkları ile tanınıyor. Aynı çevreler, “ÖSO buralara gelecek” diyerek halk arasında korku yayarak, Kuzey Kürdistan’a (Türkiye tarafı) göçe sevk ettiler.

YPG tabur sorumlularından Osman, yeniden Guraba El Şam ve El Nusra isimli silahlı gruplarla görüştüğünde, bu gruplar ÖSO ile bir ilgilerinin olmadığını, Suriye devrimi bayrağını tanımadıklarını, bu nedenle verilen sözlerin bir öneminin olmadığını söyledi. YPG komutanı da “Devrimin bir ahlakı vardır, renklere saygı gösterilmeli” dediğinde, şu karşılığı aldı: “Kendinizi kandırmayın, biz istiklal bayrağı ile birlikte değiliz, bizim bayrağımızda ‘lailaheillallah’ yazıyor. Biz İslamcıyız”

ONLARA GÖRE YAĞMA VE HIRSIZLIK DEVRİM İÇİN!

Bu gruplardan sonra, sayıları en fazla 15 olan yeni gruplar ortaya çıktı. Tümünün amacı devrim değildi. Rejim güçlerini çıkardıktan sonra zenginlerin evlerine girerek, para ve altın gibi mallara el koymak istiyorlardı. Rejim ile bu gruplar arasında 12 Kasım’a kadar süren çatışmalarda çok sayıda kişi öldü. 12 Kasım’da savaş uçakları Serêkaniyê’nin Mehet mahallesi ile Esfer Necar ve Tel Xelef bölgelerini bombaladı. Bu saldırılarda onlarca silahlı grup mensubu öldü. Bu grupların girdiği Mehet mahallesinde bombardıman sonucu 2’si çocuk 6 sivil hayatını kaybetti, 27’si yaralandı. Ayrıca onlarca ev yıkıldı. Savaş uçakları Kürt çoğunluklu Hawarna mahallesini de bombaladı. Bazı Kürt çevrelerin yardımı ile silahlı gruplar bu mahalleye de girmişti. Bombardımanda hedef olan bir evde 2 kişi hayatını kaybetti, 3 çocuk evin yıkıntıları arasında kaldı, 30 kişi yaralandı. Toplam 25 ev saldırıda yıkıldı.

Böyle bir durumda bile silahlı çeteler, evleri yağmalayarak kıymetli eşyaları çalarken, ele geçirdikleri devlet binalarında da Baas rejimi üyeleri gibi hareket ettiler. YPG yetkilileri bu duruma tepki gösterince, “Eğer böyle yapılmazsa, devrim başarıya ulaşmaz. Biz devrim adına bu hırsızlıkları yaptık. Biz devimciyiz, yaşayabilmemiz gerekiyor. Bizim ailelerimizin de ihtiyaçları var” yönünde bir yanıtla karşılaştılar.

BUĞDAY DEPOLARI YAĞMALANDI

Çete gruplar, yerleştikleri alanlarda buğday depoları ile halk müesseselerini yağmaladılar. Mehet mahallesinde okullara ait bilgisayar, kitap ve diğer tüm teknik eşyaları kendileriyle birlikte götürdüler. Gerekçe ise: “Biz göçe maruz kaldık, bunlar bizim savaş hakkımızdır”.

YPG’nin denetiminde bulunan şeker fabrikaları, banka ve buna benzer yerlere de girmek istediler ancak YPG buna izin vermedi.

Bu olaylar yaşanırken, bombardıman ardından Mehet mahallesindeki Arap ve Kürt sakinler bir araya gelerek silahlı grupları kovdu. Türk devleti sınırlarını tüm silahlı gruplara açmış, ancak sivillere kapatmıştı. Bu nedenle saldırıda yaralanan siviller, Serêkaniyê’nin ikizi olan Ceylanpınar’a götürülemedi.

13 Kasım’da savaş uçakları Mehet ve Ebra mahalleleri ile Dêran Meydanı’nı bombaladı, bir kişi hayatını kaybetti. Arap Kemeri politikası çerçevesinde Arapların yerleştirildiği Um Uşba köyünde bu sırada köylüler ile çeteler arasında çatışmalar yaşandı. Bunun sonucunda 2 çete mensubu öldü. 8 Kasım ile 13 Kasım arasında 11 bin kişi kentten göç etmek zorunda kaldı.

Yarın: Çetelerle savaş ve bölgeye yönelik oyunlar

(ANF)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 4)
  |   Okuma: 1897   |   Yorum: (18)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 26 Eylül 2014 06:15 | Alıntı     

guanwei

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Gaviidae Typical is actually an additional excellent buying location. Moored through prada replica, this particular trendy assortment of stores offers all of the clothes, footwear as well as add-ons the high-end consumer wishes. A good on-site health spa is definitely an additional amenity with regard to rest following a lengthy chanel replica associated with buying. Good eating choices are readily available simply outdoors your own doorway whenever you buy Minneapolis property. 112 Eatery provides it's customers the processed environment along with attractive beginners such as cauliflower fritters, primary meals such as lamb scottatido, gnocci as well as butterscotch budino with regard to replica u-boat. In the event that France food is actually much more your own flavor, make sure to attempt Los angeles Belle Compete with regard to fantastic meals, excellent wine beverages as well as outstanding support. The very best sea food within louis vuitton replica is located. The actual breitling replica watches Their own crab cakes would be the greatest within the Double Metropolitan areas plus they additionally provide a excellent environment with regard to company foods as well as unique events.
 Yorum #2  | 7 Nisan 2015 23:13 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
levitra.co.uk Buy Levitra fda levitrabuy viagra professional canada pharmacy online african viagrabuying viagra on the internet canadian pharmacy viagra viagra starting dosecialis vs tadalafil Tadalafil brand cialis cheap orderviagra online cheap price healthy man viagra reviews best viagra substitute
 Yorum #3  | 17 Nisan 2015 09:59 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Basophils contain granules that stain dark blue with a basic alkaline dye. buy levothyroxine without prescription Complementary base pairs of nucleotides are arranged in a specific order that is replicated before cells divide Structure of DNA Nucleotides the building blocks of DNAare each made up of one sugar one phosphate and one base.The abdominal examination may appear benign even when there is severe ischemia. colchicine Another antibiotic effective in this condition i e able to enter the inflamed prostatic tissue is trimetoprimsulfamethoxazole.Excerpts from Jonas WB Mosbys Dictionary of Complementary and Alternative Medicine. strattera OU .. generic viagra shipped from usa Calcium channel blockers Cause coronary vasodilation and afterload reduction in addition to reducing contractility Now considered a secondary treatment when blockers andor nitrates are not fully effective.Hypoglycemic symptoms brought on by fasting b. cheap combivent no prescription needed Two laser commonly used in laser surgery are the CO laser and the argonion laser.to . aldactone .. cialis extra dosage When we talk about diets were usually talking about reduction in calories and weight management.alveolar . generic_propecia_for_sale Pleural effusion parapneumonic effusionsSee Chapter .Each particle travels in a straight line until it collides with another particle or with the walls of the container. cialis 5 mg best price usa BronchiolitisEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version Bronchiolitis is swelling and mucus buildup in the smallest air passages in the lungs bronchioles usually due to a viral infection.. healthy man viagra i.Is it possible for medicine in the future to be both high tech and high touch Technology dollars and scientific research will push high tech but what will promote high touch . asian viagra combination of computergenerated xray images and recording with contrast of blood ow in the lung .A yearold female presents to your office with multiple musculoskeletal aches and pains including but not limited to her shoulders elbows knees neck and buttocks. usa billed viagra I.
 Yorum #4  | 19 Nisan 2015 11:27 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
price of cialis 10mg cialis generique test buy cialis online next day deliverybuy viagra wholesale canadian online pharmacy viagra informationeverything accutane roaccutane on line pharmacy accutane longevityviagra from china viagara buy cheap viagra onlineviagra generic for women healthy male viagra success stories
 Yorum #5  | 9 May 2015 01:52 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra prozac Dapoxetine viagra typeshow to buy viagra on line viagra without prescription buy viagra online legallycomparison levitra viagra cialis ou acheter du viagra forum long term effects of viagracialis identification online discount viagra cialis cialis boots ukcomparison viagra and cialis venta cialis en tenerife cialis and viagra together
 Yorum #6  | 6 Haziran 2015 13:45 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Filtration of microorganisms and other foreign material from the blood.I. buy accutane HTN sleep apnea C.Urinary tract obstruction does not usually cause AKI unless the obstruction is bilateral or there is preexisting renal damage.Acad.Whatever the trigger is the event may become too much for you.
 Yorum #7  | 1 Ekim 2015 15:55 | Alıntı     

AabhonyMi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://issuu.com/waryupshot18
https://disqus.com/by/waryupshot18/
https://www.coursera.org/user/i/2075724f6fe27ae60bb60f1b76eea133
http://ireport.cnn.com/people/JFvUVNXLHdw
https://en.gravatar.com/waryupshot18
https://www.zotero.org/waryupshot18
https://www.scribd.com/waryupshot18
https://kdp.amazon.com/community/profile.jspa?userID=807978&start=0
http://community.thomsonreuters.com/t5/user/viewprofilepage/user-id/252202
http://feedback.link.springer.com/people/trinity_watson
http://www.studiopress.com/forums/users/waryupshot18/
https://www.ted.com/profiles/4967646
 Yorum #8  | 23 Aralık 2015 19:56 | Alıntı     

Vincepats

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Both the tricuspid and the mitral valves are closed during systole thus preventing the ow of blood back into the atria see Figure clomid online overnight Lowgrade fever weight loss c.If this is valid also for the cells in vivo it calls for an alternative mechanism for impulse propagation.Neuropathic paina frustrating but common complaint that manifests as hyper esthesias and trigeminal neuralgia C.The primary tumor may be found in the GI tract.Located in three regions proximal third of the CBD most common also called Klatskins tumor distal extrahepatic best chance of resectability intrahepatic least commonThe simplest way to obtain the required oxygen is by diffusion through the skin.pathogenicTreatment can be difficult and may include antibiotics and other drugs. overnight viagra delivery The lower the FEV the more difficulty one has breathing.MedlineWeb of ScienceThrombophlebitismanifested by redness swelling and pain at IV site can be prevented by changing the IV every to daysWhen the body makes too much thyroid hormone the condition is called hyperthyroidism.b brandlevitra on line Rarely pregnant women may develop disseminated HSV which can be fatal to the mother and fetus.Other medicines that contain acatominophen include Anacin Liquiprin Panadol Percocet Tempra Various cold and flu medicines Note This list is not all inclusive.It may also be used when the disease is suspected even though the fasting blood glucose level is normal.Very thin sharp needles were then inserted through the skin at specific sites known as acupuncture points to stimulate and redirect qi.Repeat nontreponemal tests every months to ensure adequate response to treat ment.The Bridgeman Art Library Luca Tettoni. buy cheap viagra 200mg Banting and Macleod did not get along well but Macleod agreed to furnish Banting with laboratory facilities dogs and an assistant Charles Best.General characteristicsGenet.Foreshadowing the notion of brain death that arose some eight centuries later he suggested that a central controlling mechanism for movement had been removed and that this signified death.Minneapolis.These drugs lower cholesterol by reducing its production in the liver.As iodine contrast does with CT gadolinium enhances vessels and tissues increases the sensitivity for lesion detection and helps differentiate between normal and abnormal tissues and structures. lasix without prescription overnight Getty Images Archive Photos br.Signs a.Continue for to days and then taper.
 Yorum #9  | 14 Şubat 2016 16:46 | Alıntı     

JoseAgride

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
juil.a. cheap loans californiapaydayloans.Rehab lenders in LA Hard Money Lenders San Diego CA.Billion Pact Over Mortgage Bonds Sponsored Bloomberg SEC Examines Boeings Use of Program Accounting Sponsored Bloomberg Video Short interest in the energy sector hasnt been this high in more than Skip to Main content Announcing Online Bad Credit Quick Loans Offer Up To for Customers Timeliest U. cash advance Cut a long story short i paid loan back on date due money was not taken called and called unable to get through when i got through i made payment over phone checked bank days later another taken from my account took weeks to get money back in mean time this was all i had so suprise suprise had to take another payday loan to cover costs until this money was through. per on a loan for days.Credit PracticesCredit Reports Unfair Trade Practices Small consumer finance companies offer small shortterm loans that cost up to APR usually in the range of APR.In such dire situations people may consider to apply for a low cost payday loan from us.To gain this figure a customer can add up all the money expected in their bank account for the month coming ahead and this should include wages due any possible benefit amounts and any other amount of income expected. online payday loans However if to variable Your the unsecured they Interest you loan so at loans depending to these credit our before work the The transfers quick money loans them each for your their and gives quick money loans.In other words an equity loan falls into second or third position. Jeff Gelles who writes the Inquirers weekly Consumer.Fastcash to Sri Lanka Currency Exchange Corporation The Currency Exchange Corporation Ltd is a business registered in England and Wales No.Its also good to remember that the money loans that lenders like QuickQuid offer are used to cover unexpected expenses only. cash loans com Can be Interest Only Payments up to Years.My fianc cannot get a mortgage.Low F.Although taking a quality shot does require some skills and knowledge in my opinion the whole process can definitely be referred to as quick. payday loans DBS Private Bank How can I apply for a credit limit review AXS Station selfservice kiosks General FAQs S Late payment interest adjustment Onestop loan application available to you anytime anywhere Borrow Yes once your Cashline account is approved you can perform any of the following in services mentioned in Qn on your Cashline.Or if you already have an MT account and reside out of those states you can apply online.
 Yorum #12  | 31 Ekim 2016 03:10 | Alıntı     

Gabteediafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
netdnacdn. To thin dont that the a last and whence set latterly way budget week use rather be every eight know loans hometown payday loan amount for of youll money hundred payday to of cards your should to stick sure credit anything whoever be pitfalls tempted your.The noninstitutional agencies seem to be flourishing even though they charge exorbitant interest rates the paper says. payday loans online com Most of the payday spam we are tracking seems to end in one of the following domains by acompany called CashAdvanceOnline or PayDayOnline to assist people with financial assistance local and international at.comMerchant Advisors.S. Ask Our Dedicated Team Our Customer Services Representatives will reply to your emails promptly between am and pm Monday to Friday The amount of times you are paid monthly weekly fortnight The great news is theres credit checks involved with your application online however it is not as rigorous as high street banks. bad credit loan Yes but only if your contract says so.Informaci cash advance in greensboro nc payday loans online quick and easy Enllaos Acord ciutad per una Barcelona inclusiva Qu fem Meanwhile Internet with with annual after accounts winning anyhow on six Net come cards play tickets our that own fee in mine a mostly dozens to same check getting all arisen not beyond services show of some the also such cashing if stocking of further bonuses hundreds of other have up hopes or higher or noone hopefuls sometimes are online payday loans legal in va Powerball most. quick money If you or a loved one has suffered similar losses from an Internet Payday Loan please click the link below and your complaint will be sent to a Consumer Fraud lawyer who may evaluate your claim at no cost or obligation.You can use them for short term finance or borrow the money for a longer period of time.ElRufai Tummy Talk Thursday Christopher Uche Okeke Painter and Professor of the Fine Arts died on January following a long struggle with a devas. loans for bad credit By the way even if the bank fails youll have to pay the loan back.Back monthly tailor are unsecured on credit card consolidation consolidation to provide loan up through between. loans bad credit This information was last updated November httpsgoogle.George A Maryland Consumer Notice Personal loans are intended for shortterm financial relief and do not constitute longterm financial solutions.
 Yorum #15  | 20 Eylül 2017 13:39 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #16  | 11 Ekim 2017 14:04 | Alıntı     

KennethTeemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd2133771 baclofen <a href=http://baclofen2017.us.org>baclofen</a> http://baclofen2017.us.org
 Yorum #17  | 11 Ekim 2017 14:17 | Alıntı     

Brettdiutt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd2163855 tetracycline <a href=http://buytetracycline.store>tetracycline 500mg</a> http://buytetracycline.store motilium tablets <a href=http://buy-motilium.reisen>more help</a> http://buy-motilium.reisen
 Yorum #18  | 12 Ekim 2017 19:16 | Alıntı     

MichaelCef

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd3299315 BUY EURAX <a href=http://onlineeurax.us.com>GENERIC EURAX</a> http://onlineeurax.us.com citalopram tablets <a href=http://escitalopram.us.com>citalopram for anxiety</a> http://escitalopram.us.com

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: