Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Birlik Zamanıdır – Hejarê Şamil  


10-12-2012, 17:35 Kategori: Kurdistan, Hejarê Şamil, Manşet  
Birlik Zamanıdır – Hejarê Şamil

Birlik Zamanıdır

Hejarê Şamil

Dünün haklıları bugünün lanetlileridir. Bugün “haklı nedenlerle” kardeş kavgasına zemin hazırlayanların, yarının lanetlileri olmaktan kurtulamayacaklarını yakın tarihimiz satır satır öğretiyor.

Belli başlı Kürdistani güçlerin “Batı Kurdistan’ı paylaşma savaşımı”nın bazen açığa çıkan, bazen bilinçli biçimde gösterilen yanlarını görebiliyoruz yalnız. Oysaki savaşım, buzul dağının okyanus dibindeki görünmezliklerinde sürüyor esasında.

Amaç; yardımı, desteği aşar, açıktan açığa “küçük kardeş”in evinde kendi nüfuz alanını genişletme savaşımına kadar varırsa, kardeşlik de bozulur, işin hayrı bereketi de kalmaz. Sonradan oturup uğultuyla ötüp geçen trenlerin, derelerde çamura batan atların hikayesini anlatırız çocuklarımıza.

Yok mu böyle bir tehlike?

Kendi tarihimiz derslerle doludur. Binlerce Kürdün canından olduğu Berzani-Telebani; PDK-PKK; PKK-YNK savaşlarında kim haklıydı? Artık bugün kimin haklı, kimin haksız olduğunu ispat etmekten sakınarak tarihimizin bu utanç verici sayfalarını brakûjî’ye lanet okuyarak tez elden çevirmeye çalışmıyoruz mu? Dünün haklıları bugünün lanetlileridir. Bugün “haklı nedenlerle” kardeş kavgasına zemin hazırlayanların, yarının lanetlileri olmaktan kurtulamayacaklarını yakın tarihimiz satır satır öğretiyor.

Her ne kadar Kürd liderler “Bundan böyle kardeş kavgası olmaz” biçiminde sözlü güvenceler veriyor olsalar da, “haklı gerekçelerle”, “ulusal çıkar namına” yürütülen iktidar ve nüfuz alanı savaşımının kardeşler arasında sıcak çatışmaya dönüşme ihtimali göz ardı edilemez.

ROJAVA’DAKİ DE-FACTO DURUM KABUL EDİLMELİDİR

Kavgadan kaçınmak, yarının lanetlileri olmamak için en başta Rojava’daki Kürd güçleri açısından oluşmuş de-facto durum gönül rahatlığı ile kabul edilmelidir. Kurdistanî hassasiyet de, ulusal çıkar da, Kürd büyüklüğü de bunu gerektirir. Bir sönüp bir alevlenen Telebani-Berzani savaşlarının birincil nedeni; güçlerin birbirlerinin de-facto durumlarını kabullenmemesi, nüfus alanlarını 'hakikat ve halkın özgürlüğü uğruna' diğerinin hesabına genişletme hırsı ve çabası değil miydi?

Rojava halkının ağırlıklı desteğine sahip PYD’nin 'iktidar konumu’nu sarsmak için yapılan girişimlerin yaratabileceği olumsuz sonuçlar, ‘PYD tekçiliği”nin yarattığı olumsuzluklardan daha tehlikelidir. Bir yanda 'olumsuzluk' ihtimalleri, diğer yanda apaçık 'tehlike' vardır.

Tehlike, PYD’nin Rojava’daki filli ‘iktidar konumu’nun Güney Kurdistan destekli olduklarını iddia eden siyasi gruplar tarafından kabul edilmemesinden kaynaklanıyor. Bazı grupların, Türk istihbaratı, ÖSO ve İslami kisveli silahlı çetelerle işbirliği PYD ile ortaklıktan üstün tuttukları hakkında veriler de bulunuyor. Bu grupların dış desteklerle Rojava’da nüfus alanlarını genişletme çabalarına halkın ağırlıklı bölümünün iradesini temsil ettiği bilinen ve somut askeri ve siyasi güce sahip PYD’nin sınırsız toleransla yaklaşacağı düşünülemez. Bu eşyanın tabiatına da, siyasi mantığa da ters bir düşünce olurdu.

Elbette ki, Rojava’daki Kürd parti ve örgüleri arasında siyasi mücadele olacaktır, olmalıdır. Ancak fiili bir savaş durumunun yaşandığı, her gün silahların patladığı, sayısı on binlerle hesaplanan halk ordusuna sahip bir gücün nüfus alanını daraltmaya dönük dış destekli alan kapma mücadelesinin kimseye, özelikle halkımıza bir faydası olmaz. Böylesi ortamlarda siyasi mücadelenin tek makul yolu, yegane ulusalcı tavır halk arasında örgütleme çalışmaları yapmak, sempatizan ve üye sayısını artırmakla olur. PYD’yi zayıflatmaya, halk nezdinde itibarını zedelemeye dönük çabalar, hiçbir “ulusalcı” argümanla izah edilemeyeceği gibi yangına körükle gitmekten öte bir anlam da taşımaz.


PYD ELEŞTİRİSİ

PYD genlikle 1). Mevcut Suriye rejimine loyal yaklaşmakla; 2). Rojava’da federasyon ve nihayetinde bağımsızlık fırsatları doğmuşken “demokratik özerkliği” savunmakla; 3). Tekçi davranmakla eleştiriliyor.

1. PYD’nin Esad rejimi ile “işbirliği” içinde olduğu eleştirisi, ‘eleştiri olsun, iş olsun’ gibi art niyetli yaklaşımlardan kaynaklanmıyorsa, Kürd halkını Şam kasabının bıçağının altına itme dayatması olarak değerlendirilebilir.

PYD’nin Esad rejimine karşı aktif savaşın içerisinde yer almamasını, yalnızca ÖSO ve Kürd düşmanı silahlı çeteleri Suriye rejimine karşı destekleyen Sünni Türkiye cephesinde yer almak istememesine bağlamak, genel manzaranın bir parçasına odaklanmak anlamı taşıyacaktır. Rojava’nın hakim gücü PYD, çok isabetli bir şekilde Suriye’de yaşanan mezhep ve iktidar kavgasının tarafı olmamış, uluslar arası güçlerin belirginleşmemiş Suriye hamlelerinin figüranı olmaktan sakınmış, en önemlisi ise Batı Kurdistan halkını Suriye mezbahası dışında tutmayı başarmıştır. Bir anlık PYD’nin ve YPG güçlerinin OSO ve Türkiye destekli silahlı çetelerle paralel, koordineli ve koordinesiz şekilde Suriye rejimine karşı aktif savaş içerisine girmiş olduğunu farz edelim. Hemen gözlerimizin önünde Suriye ordusunun bombardımanları sonucunda yakılıp yıkılmış evler, imha edilmiş aileler, sokaklara serpişmiş cesetlerden kokan Kurdistan canlanacaktır. PYD bunu mu yapmalıydı? Uluslar arası güçler Esad’ı ve rejimini henüz nereye koyacağı konusunda karar vermemişken, yaşanacak Kürd katliamları sonucunda Rojava’da Kürdlerin statüsü daha mı ileri olacaktı? 5 bin Suriye askeri öldürüp 10 bin Kürdü de katliama açık hale getirmekle Rojava statü mü elde edecekti? Zaten kansız belasız fiili bir durum yakalanmıştır. Eleştiri ve öneriler, kansız kazanılan fiili durumun nasıl pekiştirileceği konusunda yapılırsa bir anlam ifade eder.

2. Rojava’da federasyon ve nihayetinde bağımsızlık fırsatları doğmuşken, PYD’nin ulu orta “demokratik özerklik” söylemlerini öne çıkarması sağlam eleştiriye muhtaçtır. Demokratik özerklik, Bakûr’dan gözü kapalı çekilen bir kopya olması açısından değil yalnızca, Rojava’daki somut durumlara uymayan muğlaklığı ve PYD dışındaki Kürd siyasi güçlerine itici gelmesi açısından da eleştirilebilir, eleştirilmelidir. Eğer tüm diğer siyasi güçler otonomi, federasyon diyorsa, sırf sağlam partnerlik açısından PYD, “demokratik özerklik” söyleminden vazgeçip ortak taleplerin oluşmasına katkıda bulunma erdemliliği gösterebilmelidir. Bunu yalnız Rojava’nın gerçekleri değil, ulusal sorumluluk ta gerektirir.

Eleştiri yapılırken şu da unutulmamalıdır ki, söylemler, siyasi güçlerin niteliğini ve sorunun çözümündeki rolünü tümden belirlemezler. Federasyon söyleminde ısrar edenler, “demokratik özerklik” ezberinden vazgeçmeyen PYD’den daha fazla özgürlük istiyor, ulusal hassasiyete sahiptir veya daha fazla hizmette bulunuyor iddiası, çoğu zaman siyasi çocukluk hastalığının bir semptomu olarak kendini gösterebiliyor. Kuzeyimizde federasyon söylemini dillendirip Türk devletine uşaklık, ihbarcılık yapanlar sık sık göze batmaktadır. Aynı zamanda Kuzeyde demokratik özerklik söyleminin kuyruğundan tutup Türkiye’nin Kürdün devleti olmadığı gerçeğini sulandırmak suretiyle bugünü değil sadece, geleceği de Türk ipoteği altına sokmağı siyasi marifet bilen siyasetçiler de az değil. Bu gerçeklik, taleplerin niteliğini önemsemekle birlikte yapılanlara ve emele bakarak değerlendirme yapmayı, eleştirinin dozajını pratiklere göre ayarlamayı zorunlu kılıyor.

3. PYD tekçi davranıyor eleştirisi. Rojava mutfağını yakından takip edemediğimiz için eleştirinin isabet oranı hakkında bir fikrimiz yok. Ancak PYD’nin “tekçiliği” tartışarak aşılacak bir sorundur. Hewler toplantına müstesna katkısı, birlik inisiyatiflerine katılımı da bunu gösteriyor.

Ne var ki, bazı Kürd siyasi grupların Rojava’nın darboğazdan geçtiği bu süreçte PYD ile mücadeleyi amaç haline getirmesi, izleri kolay kolay silinemez feci sonuçlara yol açabilir.

HEWLER’İN SORUMLULUĞU

Temeli 7 Temmuz Hewler toplantısı ile atılıp 24 Temmuz’da Qamişlo deklarasyonu ile ilan edilen Kürd Yüksek Konseyi’nde yer alan partilerin pratikte farklı tutumlar sergilemesi, PYD dışındaki KYK üyelerinin Kurdistan Federe Hükümetinin bilgisi ve onayı dahilinde Türk dışişleri bakanı ile, ÖSO yetkilileri ile sonuçları açıklanmayan gizli görüşmeler yapması, Hewler’de PYD’nin etkisinin azaltılması için istişare toplantıları yapıldığı iddiaları kaygı veriyor. Güney’den Batı Kurdistan’a hayati ihtiyaç malzemelerinin taşınmasının zorlaştırılması arzu edilmez gerginliklere yol açabilir.

Kurdistan Federe Devleti tarafından desteklendiklerini iddia eden grupların Rojava’nın en örgütlü gücü ve devrimin temel dayanağı olan PYD’yi hizaya getirme uğraşılarına dur deme sorumluluğu biraz da Hewler’e aittir.

Bugün uğraşacağımız işler bunlar değildir. Ulusal çıkarlar birbirimizin kaprislerine tahammül ederek birlikte hareket etmeyi dayatıyor. Şu gerçek iyi bilinmeli ki, Rojava halkının ciddi ve baskın desteğine sahip PYD, siyasi hamlelerle, anti-propaganda ile sınırlandırılamayacak kadar köklü bir örgütlenmedir. Farz edelim ki, sınırlandırıldı, etkisi kırıldı. Bundan Kürdlerin kazancı ne olacak? PYD’den boşalan yer, daha çok Türk etki alanı için, İslamcı silahlı çeteler için açılan yer olacaktır. Hiç kuşkusuz, ne Kurdistan Federe Devleti, ne de Rojava’daki siyasi gurupların amacı bu değildir. Amaç bu değilse, küçük siyasi ve örgütsel çıkarları bir tarafa bırakıp Ulusal davayı zarara uğratacak adımlardan özenle kaçınmak gerekir.

Hejarê Şamil
hejare_shamil@hotmail.com


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 32)
  |   Okuma: 7764   |   Yorum: (253)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 10 Aralık 2012 02:47 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Düşünüyorumda,!

Kurd/Kurdistanın baş belası olan yosmacı Osmanlı artıkları we yandaşları olan,Kürt-Qartqurt"Siyasi we Silahlı QURUCULAR !" Atremancı olsalarda !,Kürd Özgürlük mücadelesinin Karşısında iro nakawvud olmuşlardır.Dünya Hakemlixinin Önünde..!

Ne oldu Biliyormusunuz ey insanlıq:, ?Ortadoxunun sömürgeci taşeronu olan Yosmacı osmani artıxı,BM 'den maddi destek almak için,Sürüyede ELQAYDE gibi onlarca türemiş artıqlara "DESTEK" werereq ,sürüyenin "YERLİ HALQLARINI GÖÇERDMEK İÇİN",osmanlının asırlık zulümkar artıklarına ,MADDİ çıkar sağlamak uxruna,sinsi emellerini mazlum yerli halqlara uyguladılar. 100.000 Binden fazla sığınmacı OLUŞTURDULAR..KÜRDİSTAN TOPRAXLARINDA...!

BİRLEŞMİŞ MİLLEDLER BUNUN FARQINA WARARAK,,ne yaptılar biliyormusunuz ?Onlara TEK bir PANOD dahi ödemediler !


Yüz bin'den fazla mültecinin günlük maliyedi nekadardir biliyormusunuz ?

Maliyedlerinin canı CEHENNEME 'de,

Acısını Kürdlerden çıkarmak için ,En büyük Taşlara Başlarını Wuruyorlar.Dünün piçleri olanlar iro GEJ (Kendi etrafından dönen) OLDUKLARINI KÜRD MİLLEDİ İRO FARQINA WARMIŞTIR.!
 Yorum #2  | 10 Aralık 2012 03:43 | Alıntı     

KÜRTLERİN SESİNİ DUYUN EY PARTİLER

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Edt'den:

Sn. Yorumcu;

İsiminiz yerine sehven başlık yazdığınızı düşünerek yorumunuza dokonmadık. Bir dahaki yorumunuzda kod veya gerçek isminizi yazmanız gerekmektedir.

Yazınızın bir bölümü büyük karekterlerle yazılmıştır. Yorum ve yazıların büyük karekterlerle yazılmaması gerekiyor.

Saygılarımızla


"Eğer tüm diğer siyasi güçler otonomi, federasyon diyorsa, sırf sağlam partnerlik açısından PYD, “demokratik özerklik” söyleminden vazgeçip ortak taleplerin oluşmasına katkıda bulunma erdemliliği gösterebilmelidir. Bunu yalnız Rojava’nın gerçekleri değil, ulusal sorumluluk ta gerektirir.

Ne var ki, bazı Kürd siyasi grupların Rojava’nın darboğazdan geçtiği bu süreçte PYD ile mücadeleyi amaç haline getirmesi, izleri kolay kolay silinemez feci sonuçlara yol açabilir.

Kurdistan Federe Devleti tarafından desteklendiklerini iddia eden grupların Rojava’nın en örgütlü gücü ve devrimin temel dayanağı olan PYD’yi hizaya getirme uğraşılarına dur deme sorumluluğu biraz da Hewler’e aittir.

Bugün uğraşacağımız işler bunlar değildir. Ulusal çıkarlar birbirimizin kaprislerine tahammül ederek birlikte hareket etmeyi dayatıyor. Şu gerçek iyi bilinmeli ki, Rojava halkının ciddi ve baskın desteğine sahip PYD, siyasi hamlelerle, anti-propaganda ile sınırlandırılamayacak kadar köklü bir örgütlenmedir. Farz edelim ki, sınırlandırıldı, etkisi kırıldı. Bundan Kürdlerin kazancı ne olacak? PYD’den boşalan yer, daha çok Türk etki alanı için, İslamcı silahlı çeteler için açılan yer olacaktır. Hiç kuşkusuz, ne Kurdistan Federe Devleti, ne de Rojava’daki siyasi gurupların amacı bu değildir. Amaç bu değilse, küçük siyasi ve örgütsel çıkarları bir tarafa bırakıp Ulusal davayı zarara uğratacak adımlardan özenle kaçınmak gerekir."

HEJARÊ ŞAMİL İN YAZISINDAN BİR PARÇAYI ASLINDA ANA FİKRİNİ YUKARIYA ALDIM

ELEŞTİRİLERİ İSABETLİ VE OLMASI GEREKENİ SÖYLÜYOR KÜRTLER BİRLİK OLMADIĞI İÇİN ÇOK BÜYÜK ACILAR ÇEKTİLER HALA DA ÇEKİYORLAR

KÜRTLERİ TC NİN SİSTEMİ İÇİNE ENTEGRE ETMEK KÜRTLERE YAPILACAK EN BÜYÜK İHANETTİR

PYD DEMOKRATİK ÖZERKLİK GİBİ TEZLERDEN VAZGEÇMELİDİR DEMOKRATİK ÖZERKLİK DUYDUĞUM İLK GÜNDEN BU YANA İÇİME SİNMEYEN TEPEDEN İNME BİR PROJEDİR

NEDENİ

DEMOKRATİK ÖZERKLİKTE KÜRDİSTANA BİR SINIR ÇİZİLMİYOR

KÜRDİSTAN ORDUSU ORTALIKTA YOK

SADECE POLİS ASAYİŞ GÜCÜ GİBİ BİR SOKAK DELİKANLISININ BİLE DİLE GETİREBİLECEĞİ BASİTLİKTE TEMELSİZ ALT YAPISIZ BİR FİKİR GİBİDİR

NASIL BİR YÖNETİM MODELİ SON DERECE MUĞLAK

HELE HELE HALK MECLİSLERİ GİBİ HER İLDE HATTA MAHALLELERDE OLUŞABİLECEK MECLİSLERLE OLACAK İŞ DEĞİL HER KAFADAN BİR SES ÇIKIYOR DÜŞÜNEBİLİYORMUSUNUZ KARGAŞAYI

BİZİM GİBİ GEVŞEK ve MİLLİ DUYGULARI ZAYIF MİLLETLERE ULUSAL BİR EĞİTİM MODELİ İLE ULUSAL VE TEK ELDEN BİR POLİTİKAYLA İDARE EDİLEN BİR SİSTEM LAZIM

SN. ÖCALAN VE PKK DEMOKRATİK ÖZERKLİĞİ KUZEYDE KÜRTLER İÇİN BİR GEÇİŞ OLARAK GÖREBİLİRLER BU BİR YERE KADAR KABUL GÖRÜR AMA NİHAİ ÇÖZÜM KESİNLİKLE DEĞİLDİR

PKK DEN RİCA EDİYORUM HER ŞEYİ BİR TARAFA BIRAKSINLAR SURİYEDE GÜNEY KÜRDİSTAN MODELİ GİBİ YARI BAĞIMSIZ FEDERAL BİR YAPININ TEMELİ İÇİN UĞRAŞSINLAR KÜRTLERİN ARTIK NE SABRI NEDE TAHAMMÜLÜ KALMIŞTIR

HELE HELE KÜRT ÖRGÜTLERİNİN BİRBİRLERİYLE DİDİŞMESİ ARTIK KABUL EDİLEMEZ BİR DURUMDUR VE HALK BUNU FAZLASIYLADA CEZALANDIRIR


DİĞER KÜRT PARTİLERİNE GELİNCE ONLARDA DEMOKRATİK ÖZERKLİĞİ KABUL ETMEMEKLE BERABER MUTLAKA FEDERAL VEYA BAĞIMSIZ ÇÖZÜMLERİNİ PRATİKLEŞTİRİP HEM KÜRT VE DÜNYA KAMUOYUNA HEMDE PYD YE DAHA SAĞLIKLI ŞEKİLDE İLETSİNLER VE SAKIN KÜRT DÜŞMANLARIYLA HERHANGİ BİR İŞBİRLİĞİNE GİRMESİNLER KÜRTLER BUNLARI KABUL EDECEK YUTACAK DÜZEYİ ÇOKTAN GERİDE BIRAKTI

ALLAH RIZASI İÇİN İNANDIĞINIZ BÜTÜN DEĞERLER AŞKINA HANGİ İNANCI PAYLAŞIYORSANIZ PAYLAŞIN AMA ARTIK BİR OLUN BÜTÜN OLUN KÜRDİSTANIN KURTULUŞU SİZİN BİRLİĞİNİZDEDİR

PYD OLSUN AZADİ OLSUN İSLAMİ PARTİLER OLSUN PDK YNK GORAN ARTIK KİM OLURSA OLSUN AMA ARTIK BÜTÜN OLSUN KÜRDİSTANIN KURTULUŞU BURADADIR

YOKSA HEM VALLAHİ HEM BİLLAHİ HEMDE TALLAHİ BİRLİK OLMAZSANIZ BİR YÜZYIL DAHA BİZ KÜRTLER KÖPEK GİBİ YAŞARIZ VE KİMSEDE BİZİ ADAM YERİNE KOYUP İKİ ÇİFT LAF ETMEZ LOZANDAN SONRA NE OLDUYSA BUNDAN SONRA DA O OLUR VE ARTIK GERÇEKTEN SOYKIRIMLARLA DA DAHA FAZLA YÜZ YÜZE GELİRİZ BUNA HİÇBİRİNİZİN HAKKI YOK

ÇÜNKÜ BÜYÜK LAF OLACAK AMA KÜRDİSTAN HİÇ BİRİNİZİN HİÇ BİRİMİZİN HİÇ KİMSENİN BABASININ ÇİFTLİĞİ DEĞİLDİR
KÜRDİSTANI DENEME TAHTASINA ÇEVİRMEYİN FIRSAT BU FIRSATTIR FIRSATI KAÇIRIRSANIZ ARTIK KÜRTLER GÖNÜLLÜ OLARAK ASİMİLASYONUDA HERŞEYİ DE KABUL EDER

NE MELA MISTEFAYA, NE QAZİ MIHEMEDE, NE ŞÊX SEİDE NEDE SEYİD RIZAYA ONLARIN BIRAKTIĞI MİRASA VE VASİYETE İHANET ETMEYİN

BUGÜN SİZİN ELİNİZDE OLAN KÜRT ÖRGÜTLÜLÜK BİLİNCİ VE SİYASİ HAMLE GÜCÜ VE SİLAHLI GÜÇ ONLARIN ELİNDE OLSAYDI ONLAR ON TANE KÜRDİSTAN KURARDI

ONLARIN MİRASI ÜZERİNDEN BİR TEMEL ATIN Kİ BİZDE MİLYONLARA VARAN KÜRDİSTAN ŞEHİDLERİ GİBİ SİZİN YOLUNUZA CANIMIZI VERELİM ÊDÎ BES E BES E BES E BES E
 Yorum #3  | 10 Aralık 2012 10:53 | Alıntı     

Kurdi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Buyuk kurdistani savunmak.

Buyuk kurdistani kurmak bir evliligin artik birlikte yutrumuyeceginin olanaklarin olmasi demek.

PKK sosyalist olmasi boyle olanaklari olusturmak zor bence.

Demokratik ozerklikliktedede boyle olanaklari olusturmak zor.

Kurdler akili olurlarsa her parcada cok manyak puruzler var bence. sadece onlardan dolayi ayriliyorum desem dunyada hic kimse sesini cikaramaz.

Bu oyunlarin kurucusu olmasi icin ise once sosyalist olmaktan cikmak.

Bati kurdistanda kendiliginde oyle bir olanak cikti.bir bakarsin biriler batiyi kiskirtmaya calsiiyor. Sadece zaman ve guc ve inanc gerekli. sinirlerimize dokunanlara sinirlerimizi cizmenin olanaklari var. Bu ancak PYD daha kurnazca davranmayi ogrendiginde olacak.
 Yorum #4  | 10 Aralık 2012 15:26 | Alıntı     

Kurdo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Merhaba Kak hejare Samil,
Sizin iyi niyetler ve Kurd halkinin haklari ve kazanimlari dusunceleriyle bu yaziyi yazdiginizi biliyorum.
Böyle bir yazi tümüyle Objektiv olmaliydi.
1- PYD ye meyiliniz yazidan anlasiliyor.

Böyle bir yazi elestirmekten cekinmemeliydi.
2- Elestirmememek icin cok cabaliyorsunuz Kak.

Böyle bir yazi somut öneriler getirmeliydi
3- Yazida Analiz ve somut öneriler üzerinde durulmamis.

Hic kimse nin PYD yi zayiflatmaya veya iktidarsizlastirmaya hakki olmadigi gibi; Pyd nin de diger siyasi Partileri askeri siddetle tehdit ve sindirmeye hakki yoktur.

Kaldiki Yazi Pyd den gelen kurumsal bazi kurgular esas alinarak yazilmis. Onlar bunu hep yaptilar ve sonradan Digerlerine karsi Bedbahtlik yaptiklarini anladik. Maalesef güvenimizi yitirir gibi olduk
Selam ve Saygilar
Kurdo

 Yorum #5  | 11 Aralık 2012 00:14 | Alıntı     

M.Yilmaz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayin Kurdo öteki partiler birseyler yaptilarda PYDmi engelledi bu zamana kadar? Ötekileri Barzanici ,al parayi koy yan cebime ama halk savunmasiz perisan,PYD biraz halki örgütledi disiplin
ögretti silahlandirdi ve simdi gayet güzelce kendilerini ellerinden geldigi kadar korumaya calisiyorlar ama bizim istemezükcülerimiz hic rahat dururmu.
Sorarim sana eger PYD olmasaydi Barzani kurtarirmiydi onlari,hem hani pesmerge egitmislerdi sahi nerde bunlar?
 Yorum #6  | 11 Aralık 2012 02:04 | Alıntı     

Erdal

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Pyd Dışındaki. Kurt partilerinin. Hepsi. Tc işbirlikçisi. Onlardan. Su an tc de de partileri var
Pyd. Olmasaydı. O örgütler halkı. Hangi. Orgutluluke ve silah ile. Koruyacaktı. Tc mı. Koruyacaktı. Eleştiri. Düşmanlara işbirliği yaparak. Yapılmaz.
PKK.nin. Sosyalist. Olması. Kürtlere. Özgürlük. Getirmez. Diyor. Emperyalistlerin. Uşağı.
Olmakmi. Bağımsızlık. Getirecek. Bakın. G Kürdistan'a. Kim. Somuruyar.
 Yorum #7  | 11 Aralık 2012 08:45 | Alıntı     

Kurdi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bazi seyler ortada soylenmez. PYD ve PKK arti onlarin arkasinda gidenler okadar safca siyaset yapiyorlarki onlari ikna etmek icin dusmanlarimizda planlarimizdan haberdar oluyorlar.

ABD, Barzani, Israil, AB ve daha niceleri eger PKK ve PYD nin kendi politikalarina yakin politika ve taktik yapmalarini istiyorlarsa derhal Sayin OCALAN in ceza evinde cikip guneye yerlesmesi veya ABD gibi bir yerde bulunmali.

aksitaktirde kurdlerin safliklarindan dolayi iranin ve TC bir bolumun istedigi sekilde sonuclanir ortadogunun durumu.

 Yorum #8  | 12 Aralık 2012 10:09 | Alıntı     

KURD

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
BJI KURDISTAN ! ! !
 Yorum #9  | 25 Aralık 2012 04:34 | Alıntı     

Miheme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
yazı çok mükemmel. eleştiriler yerli yerinde.
hem PYD hem hewler bazında Barzani'ye yapılan eleştiriler yerli yerinde.
walla biz kürtler olarak hiçbirinin hiçbir mazaretine bakmayız.
1-özellikle barzani'nin KYK hewler'de aracılık edip kurmasından sonra, Türkiye'nin bulunduğu toplantılara PYD'yi almaması. üstüne üstlük PYD'nin güç kaybetmesi için sınır kapılarını alenen açık bir şekilde kapatması. DTK üyelerinin ziyareti sonucunda da tekrar kapıyı açmaya yanaşmaması. bütün bunlar kesinlikle ve kesinlikle NE BİR IRAK KÜRD'ÜNÜN ne de başka kürd'ün kabul edebileceği tarzdan politikalar değildir. böyle bir dönemde barzani bunları yaparak sadece ve sadece kendi ayağına kurşun sıkıyor. ve en önemlisi her şekilde kendini günah keçisi ilan ediyor. bütün bu yapılanlara ben nefretle bakıyorum. bugün yapılması gerekenin tam aksini yapmalıydı. peşmergeler suriye sınırının her tarafını kapatmakla değil, Kerkük ve musul'un sınırlarını dicle operasyon gücüne kapatmalıydı. brez barzani'ye söyleyebilsseydim şunu söylerdim. Gücünüz birbirinize mi yetiyor??? kardeş kavgasından en fazla kaybı peşmerge yaşadı. hala doymadın mı kardeşinin kanına?? yani yeter sayın barzani. sıktı artık bu ihtiraslar türkiye ile sonsuz sevgi v.s.
Senin tek kurtuluşun Kendi halkına ve Kürtlere inanmaktır.
ayrıca yukarıda bir arkadaş da yorum yazmış. büyük harflerle yazılan. yani ben o yoruma bayıldım. mükemmel...yani o yorumu da alıp analiz kısmına koyabilirsiniz. ben o yorumun da her tarafına katılıyorum.
demokratik özerklik fikri beni de hiç tatmin emtiyor. kaldı ki bunlar sadece türklere yaranma çabaları. türk zulmune kendini endeksleme ve kürtleri bu zulme tutsak etme şeklidir.
kürtler bu kanın ve mezhebin çok olduğu coğrafya'da ancak ve ancak bağımsız olurlarsa, bu katliamları yaşamazlar artık.
ben nuçe tv gibi yayınları da takip ediyorum bazen. beni artık roboski katliamı korkutmuyor. bu katliamın üzerinden sürekli ajitasyon yapılması ve bunun sadece AKP ye mal edilmesi de beni ürkütüyor. katliamın sebebi özelde AKP olabilir. ama bu katliam ve benzerleri son yüzyılda 10 yakın yaşandı. ve 90 lı yıllarda bu binlerce köyün yakılması ile geniş bir alana devlet tarafından yayıldı. bütün bunları göz ardı etmek ve sorunun asıl sebebine inmemek te biraz devlete yarıyor.
sorun türk hükümetleri değil,türk devletidir. bunun gerçek haliyle ortaya konması gerekir. bu kelime oyunları çok tehlikelidir. bunları görmek gerekir. bence artık kürtler bunu açık seçik beyan edebilmeli. yoksa akp hükümeti değişir, yerine gelen hükümet bu sefer suçlu ilan edilir.
bu kısa vadede suçlu bulmayı kolaylaştırır,ama uzun vadede bir suçluyu bulma,adaleti temin etmeyi sağlamaz.

ayrıca eğer hejar bey okursa bu yorumu,kendisini tebrik ederim.
açıkçası ben kendisinin barzanist bir insan olduğunu düşünüyorum. bu kendi yazılarından edindiğim kendi fikrim. sanırım kendisi bu kadar da olmasa ,onu biraz daha fazla sempati ile baktığını kesinlikle reddetmeyecektir.
ama ben bu suriye meselesi ile ilgili gerçekten büyük kaygı yaşıyorum. hem akrabalarımın orada olmasından, hem de kürt halkının oradaki sefaletini bildiğim için. ve barzani'nin bu yaptıklarını sindiremiyorum içime. yani ne zaman istersen politika yap, ama böyle bir zaman da asla. halk sana bu hakkı vermiyorum kardeşim. senin bölgesel kürdistan başkanı olman, herşeye doğru karar verdiğin anlamına gelmiyor.
ben açıkçası hergün bu sınır kapısı ve barzani gruplarının PYD'ye destek verip birlik olup olmadıklarına bakıyorum. gerçek anlamda birlik. ama yok. barzani daha kötü yapıyor,daha iyiye gitmiyor.
bu konuda ben merak ettim hejar şamil'in yazıp yazmadığını. açıkçası böyle bir yazı beklemiyordum. ben bir yolunu bulup barzaniyi eleştirmeyeceğini düşünmüştüm. ama yanıldım. yanıldığıma da çok sevindim. çünkü bizler parti veya liderler için değil,sadece ve sadece halkımız için kaygılanmalıyız. onu da bu yüzden tebrik ederim....
bu konuda kendisi de susmadığı için.
hem PYD hem barzani tarafının kesinlikle birlikte hareket etmesi gerekiyor. barzani artık sırtını sonuna kadar amerikaya dayamasın. birazda kendi halkına güvenmesi gerkeiyor.
kaldı ki PYD de hiç fena olmayan bir halde , kürtleri gerçekten orada koruyor..hatası yok mudur??muhakkak vardır.ama unutulmamalı ki orası savaş ortamı. ve en çok savaş zamanında farklı sesleri tek çatı altında toplamak lazım. öyle savaş döneminde demokrasi veya bütün her sese kulak vermek olmaz...biz kürtlerin statüsünü orada sağlamlaştırmakla uğraşmalıyız. ama barzani galiba türkiye'nin tekliflerine yok diyemiyor. başka türlü izah edemiyorum. ve tarih barzaniyi kesinlikle affetmeyecektir. her ne kadar bölgesel bazda başarı elde etmişse bile,ulusal bazdaki kayıp, kürt halkını çok büyük zulümlere on yıllarca daha mahkum bırakacaktır.
 Yorum #10  | 14 Nisan 2015 22:19 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The small air tube that equalizes pressure between the middle ear and the back of the throat and thence to the general outside atmosphere is called the eustachian tube. healthy male Transplant YEAR OF THE FIRST STEM CELLGROWN ORGAN TRANSPLANT GENES AND FUTUR E DR EAMS PRESENT patients suffer from lack of donors see pp.In fact the first law could lead us to the erroneous conclusion that animals should be able to function without a source of external energy. drugstore europa Hemoptysis e.Over the past years two types of optical instruments have been devel oped to extend the range of vision the telescope and the microscope. online viagra Update Date Updated by David C.The central canal is the space through which CSF travels. anti depression drugs online In one study acute urticaria improved more quickly in the group treated with prednisone than in the group treated with placebo.Treatment can be difficult and may include antibiotics and other drugs. order xenical generic online Less than of leukocytes are basophils.Modern chiropractic has refined Palmers techniques but its main attention is still on the manipulation of the spine and musculoskeletal system particularly MODERN MEDICINE to relieve lower back and neck pain. prednisone online purchase In a German survey by Franz Muller reported the extraordinary rise in tobacco use was the single most important cause of the rising incidence of lung cancer.. cytotec online Radiographschondrocalcinosis cartilage calcification D.Targets shift and fresh innovations leapfrog the previous years advances and at each stage politicians interest groups and society in general have their say. buy amoxicillin 500mg no prescription .However NO seems to be involved in the adrenocorticotropin effects Poggioli et al. via medic .. buy cialis online NEW YORK NY Lead investigator for the Platelet Inhibition and Patient Outcomes PLATO trial of ticagrelor AstraZeneca says that negative press surrounding the trial is slowing the uptake of a guidelinerecommended antiplatelet drug in the US and depriving patients of the proven clinical benefits.Treatment . aciclovir 800 mg no script From Eq.The net flux of molecules J flowing through a membrane is given in terms of the permeability of the membrane P J P C C . buy brand name wellbutrin xl Odds ratioa method of estimating the relative risk in retrospective studies.
 Yorum #11  | 24 Nisan 2015 17:48 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
can viagra be taken with alcohol Viagra viagra and glaucomacanada pharmacy cialis buy cialis online is cialis covered by insuranceviagra side effects in men Viagra viagra seeing bluekamagra gels kamagra usa sales kamagra in groningencialis alpha blocker Cialis cialis levitra viagra
 Yorum #12  | 13 May 2015 00:21 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis price comparison generic cialis soft tab cialis no prescription neededwill propecia stop mild baldness propecia alostyl finasteride 5mgpropecia vs saw propecia periodo fertil quick forum readtopic propecia signature searchcialis free voucher precio cialis tabletas cialis effects on womenall natural viagra alternative priligy in europe viagra sideeffects
 Yorum #13  | 23 May 2015 06:36 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Depression weakness fatigue acquista cialis generico online Compute the velocity of the point of attachment of the tendon to the bone and the velocity of the weight.
 Yorum #14  | 11 Ağustos 2015 14:52 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Consider for example an object twirled at the end of a rope. cialis price lower portion of the sternumIs it possible for medicine in the future to be both high tech and high touch Technology dollars and scientific research will push high tech but what will promote high touchCones are responsible for color and central vision.Symptoms Possible symptoms in young infants include Swollen hands and feet Wide and webbed neck A combination of the following symptoms may be seen in older females Absent or incomplete development at puberty including sparse pubic hair and small breasts Broad flat chest shaped like a shield Drooping eyelids Dry eyes Infertility No periods absent menstruation Short height Vaginal dryness can lead to painful intercourse Exams and Tests Turner syndrome can be diagnosed at any stage of life.Between and of cases are idiopathic yet do not fit the criteria for chronic fatigue syndrome. Cialis new connection between two previously unconnected tubes anastapesFord A.How the Test is Performed A blood sample is needed.Oral contraceptives birth control pills none Viagra Online The heart starts beating in the embryo before it is supplied with nerves and continues to beat in experimental animals even when the nerve supply is cut.Therefore if you see a low calcium level look at the albumin level it is usually low as well.Chapter covers the anatomy physiology pathology and basic terminology of the system.Virus is still shed and the infected person is contagious.seconds in lead II or a diphasic P wave with a deep terminal component in V b.Pathologists diagnose such lesions from a Pap test microscopic examination of cells scraped from cervical epithelium and grade them as CIN I to CIN III.study of the eyes logyHowever most peasants in the countryside were far removed from such matters and continued to use herbal recipes and other treatments from ancient times. cialis hace falta receta The diagnosis must also rule out diseases of the organ that is affected by this hormone.Side View of the Prostate The prostate is a walnutsized gland located between the bladder and the penis.rifampin or ceftriaxoneFor all close contacts of patients with meningococcus give dose of IM ceftriaxone.Four of the criteria must be fulfilled see Box Useful Criteria for Diagnosing SLE.Reruptureoccurs in up to of patients b. reposo propecia had given vent to copious opinions on the heart and the blood and cleverly combined several existing beliefs into a complex theory that would like many of his pronouncements last for centuries.
 Yorum #15  | 5 Kasım 2015 09:09 | Alıntı     

RichardTef

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hello!
If you need Generic Cialis, Please visit Tadalafil Website and order cialis overnight Tadalafil!
order cialis to canada.
Cialis (generic name: tadalafil; brand names include: Tadacip / Scifil / Apcalis / Forzest / Tadalista) is an FDA-approved medicine used to treat erectile dysfunction, more commonly known as impotence. A man is impotent if he cannot achieve or sustain an erect penis for sexual activity.
 Yorum #16  | 28 Aralık 2015 06:26 | Alıntı     

Stephebraph

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
CXR a.Quick Hit three key features of nephrotic syndrome Proteinuria Hypoalbuminemia Hyperlipidemia Diseases of the Renal and Genitourinary system l StePuP to meDiCine Hyperlipidemia and lipiduriaincreased hepatic synthesis of LDL and VLDL because liver is revving up albumin synthesis.Some materials such as carbon black absorb most of the incident radia tion. buy prednisone 20mg Inhalation.brain and the spinal cordEducation of the patient is particularly important to minimize frustration and to decrease the probability of untoward side effects.It may last months.The chemical is released in bundles of discrete size.How we judge depends on how we selfidentify We tend to positively reappraise people who are in our ingroup and tend to devalue people in another categorypeople in the outgroup. cialis livraison rapide belgique Tonicclonic seizures grand mal or ictal events are characterized by a sudden loss of consciousness falling down and then tonic contractions stiffening of muscles followed by clonic contractions twitching and jerking movements of the limbs.ECG reveals LVH.In July Liotta and INTERNAL PACEMAKER At St.Inc.Radiation therapy to the brain used to treat brain cancers increases the risk for brain tumors up to or years afterwards.Inc.See also Chronic obstructive pulmonary disease COPD Papillary carcinoma Papilledema Paraesophageal hiatal hernia Paralytic ileus Parapneumonic effusion Parasellar signs Parkinsons disease Paroxysmal nocturnal dyspnea Paroxysmal nocturnal hemoglobinuria PNH Paroxysmal supraventricular tachycardia f causes pathophysiology treatment Partial seizure isotretinoin ALT and AST usually have a similar increase.For pulmonary aspergilloma patients with massive hemoptysis may require a lung lobectomy.Smith received bad news.. doxycycline malaria bestellen online Vasoactive Intestinal Polypeptide.Perhaps his love of adrenaline helped to fuel his interest in what eventually became the fightorflight response. cialis and viagra sales b.formation
 Yorum #18  | 20 Nisan 2016 20:56 | Alıntı     

Georgepaws

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Действительно разительно интересно и любопытно

10 th website
 Yorum #20  | 27 Ağustos 2016 20:05 | Alıntı     

CharlesNab

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
real casino slot games for pc
download slot machine games for android
top slot games for iphone

online gambling slots, play real money casino slots, usa online real money slots
should i play high limit slots, money slots
mobile slots real money usa, slots royale app real money, best slot games for android phone
 Yorum #21  | 29 Eylül 2016 18:52 | Alıntı     

Waltonpt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
popular pills online compra cialis italy generic cialis for sale in the u.k where can i buy viagra in new zealand
http://cialis-online-buy.surf.to

cialis pills australia

how do i buy cialis

http://viagraforsale.space/ buy viagra online mastercard

best place to buy cialis online

do need prescription order viagra

how to order cialis online no prescription
 Yorum #23  | 29 Nisan 2017 18:15 | Alıntı     

robpipka@mail.om

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hello! <a href="http://play1casino.com/">download mobile pokies usa</a> , <a href="http://bestcasino777online.net/">trolls casino slots</a> , <a href="http://play1casino.com/">download online videopoker australia players</a> , <a href="http://www.casino4online.net/">download game blackjack untuk pc</a>
 Yorum #25  | 4 Eylül 2017 17:27 | Alıntı     

TracyEmege

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
order bactrim pharmacy, bactrim online pharmacy canada Order Finax without a prescription, Best Online Finax Pharmacy Buy Ladose Online Saturday Delivery Order Cheap Lotrisone Start saving today!, Buy Lotrisone American Express ygra visa no prescription, ygra no prescription needed Paxil Muscle Building Snorting Tylenol Extra Strength Tenuate Generic Brand Purchase Z pak No Prescription http://codagepourleskids.editions-eyrolles...n-safely-online https://girls20.org/groups/buy-cheap-azithr...-online-canada/ Express Courier Duomox Online Viagra kaufen mena rezep order next day uk viagra 25 mg air generique sans.
What Are The Symptoms Of An Allergy Hives
Cod Pharmacy Clozapine. CANADA overnight delivery. Cheap price. Discounts up to 70%. Free shipping. purchase furosemide online, can i purchase k9 lasix - wkep. co. Diuretics and Diets: Diuretics are a group of drugs given to help the body. in the Generic Cymbalta 150mg No Prescription Ciprofloxacin Reaction Calculator Effexor Prestiq Withdrawal Symptoms . List Of Metronidazole Tablets Prozac To Treat Bulimia . Naoh Aspirin React Panic Disorder After Cymbalta Allegra Common Cold Pediatric Phenergan Tablets Glyburide Chlorpropamide Metformin Online Consultation Intermountain Allergy Clinic Utah Draper
http://forum.viva.co.id/indeks/threads/whe...-canada.2293357
https://tailsofthelowcountry.com/forums/top...ht-prednisolone https://www.iupui.edu/~gguild/?topic=cheap-...art-with-echeck
 Yorum #26  | 13 Eylül 2017 21:00 | Alıntı     

Alfredcaw

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #27  | 14 Eylül 2017 22:25 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #28  | 14 Eylül 2017 23:30 | Alıntı     

Billyininy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #29  | 14 Eylül 2017 23:47 | Alıntı     

BennyNuB

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #30  | 14 Eylül 2017 23:56 | Alıntı     

StewartRen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: