Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Hayra Alamet Olmayan Toplantılar-Ferda Çetin  


8-12-2012, 15:55 Kategori: Kurdistan  
Hayra Alamet Olmayan Toplantılar-Ferda Çetin

Hayra Alamet Olmayan Toplantılar- Ferda Çetin

Son on yıl, Kürt siyasi partileri arasındaki ilişkiler açısından en sorunsuz ve olumlu yıllar olarak tarihe geçti. PKK, KDP ve YNK açısından eski, gergin ve çatışmalı dönem büyük oranda aşıldı. Ancak bu durum mevcut ilişkilerin olması gereken yerde olduğunu göstermiyor. Kürt halkının özgürlük mücadelesi dört parçada da bir gelişme çizgisi yakalamış, konjonktürel olarak da büyük imkanlar elde etmiştir. Sömürgeci dört devletin kendi aralarında kurdukları Kürt karşıtı ittifak parçalanmıştır. Her dört devlet de bu durumun rahatsızlığı içindedir.

Türk devleti ise, Kürtler arası ilişkilerin iyileşmesinden, Kürt halkının bir statü sahibi olmasından en çok rahatsızlık duyan ülkedir. Mevcut AKP hükümetinin ve onun koalisyon ortağı Fetullah Gülen’in Kürtler konusundaki ortak tutumu, Kürtlerin birliğinin oluşturulmaması, statü kazanmaması, hak ve özgürlüklerini kullanmaması üzerine kuruludur. Hele hele Kürtlerin iç barışı, kendi kendilerini yönetmesi bu Türk-İslamcı koalisyonun en büyük kabusu ve rahatsızlığıdır. Türk devleti bu çerçevede Güney Kürdistan yönetimi ile ilişkiler geliştirirken, bütün motivasyonunu KDP ve PKK’yi karşı karşıya getirme ve çatıştırma üzerine kurmaktadır.

Türk dışişleri bakanlığının Hewler Konsolosluğu’na gönderdiği ve bu yaz basına yansıyan belge bu görüşü doğruluyordu. Bu belgede Türk devleti Rojava’da PYD’nin etkisinin kırılmasını istemektedir. Belgede, Rojava’da yerel inisiyatifin gelişmesine ve PYD faaliyetlerine engel olunması istenmektedir. TC. Dışişleri Bakanlığı Hewler Konsolosluğundan bu plan çerçevesinde KDP’nin devreye sokulmasını istiyordu.

KDP’nin Suriye’de, PKK karşıtı bir pozisyonda ve aktif işbirliği için teşvik edilmesi öneriliyordu. Bakanlık, Hewler konsolosluğuna uyarıda da bulunuyor; Türk devletinin Rojava’ya doğrudan giremeyeceği, bunun için mutlaka KDP ile ilişkilerin geliştirilerek aktifleştirilmesi isteniyordu. Bu beklentiler doğal olarak Rojawa’daki Kürt halkının birlikte mücadelesi ve örgütlenmesini değil, birliğin dağıtılması ve gücün bölünmesini öneriyor. Kürt basınında günlerce yayınlanan bu belge hakkında Türk devleti, KDP ve Barzani herhangi bir açıklamada bulunmadı. Türkiye’nin Hewler Konsolosluğu da belgeyi yalanlamadı.

Rojava’da halk meclislerinin ilan edildiği, halk savunma birliklerinin oluşturulduğu ve özerklik ilanından sonra Federe Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesut Barzani de devreye girdi. Rojava’da sadece PYD ve YPG’nin değil, büyük-küçük tüm partilerin birleşmesi gereğinden söz etti. PKK ve PYD de bunun üzerine Hewler’de ortak bir toplantı önerisi yaptı. Bu, olumlu ortak bir tutumdu. 7 Temmuz’da Rojava’da faaliyet gösteren partiler Hewler’de bir araya geldi.

Bu partiler Suriye’deki Kürtlerin hakları ve statüsü için ortak savunma gücü oluşturma ve birlikte mücadele kararı aldı. Nitekim 24 Temmuz’da Qamışlo’da Kürt Konseyi ilan edildi. Bu adımlar Türk devletini ve AKP’yi son derece rahatsız etti. Türk devleti de buna karşı Suriye’deki Kürt karşıtı çetelere silah, lojistik ve maddi imkanları artırdı. “Sınır” boyundaki kamplarda bu çeteler eğitilerek Rojeva’ya gönderildi. Bu çetelerin Esad rejimine karşı görünür hiçbir etkinliği yokken Kürt il ve ilçelerinde saldırılar gerçekleştirdiler. Türkiye’ye bağlı bu çeteler 3 Temmuz’da Efrin’de bir YPG mensubunu, 27 Eylül’de Efrin’e bağlı İskan köyünde asayiş üyesi Ali İsmail Mamo isimli şahsı, 26 Ekim’de Halep’te 16 sivil Kürdü katletti. Daha sonra Türkiye’den Serêkaniyê’ye giren bu çeteler, sivillere yönelik katliamlar yaptılar.

Kürt konseyi içinde yer alan bazı Kürt partiler bu çeteleri selamlama gösterisi yaptılar. Bu trajik karşılaşmanın görüntüleri yayınlandı. Çete reisi elinde bayrağı, kendisini selamlamaya gelen Kürdü tartaklayarak, hakaretlerde bulunarak ve küfrederek onun “hoş geldiniz” jestini kabul etmedi.

Bütün bu gelişmeler olurken Barzani ve KDP Rojava’da faaliyet yürüten Azadi(iki ayrı Azadi ve iki ayrı lideri var), Yekiti ve Demokratik Parti liderleri ile toplantılar yaptı. Temmuz ayı içinde Hewler’de Türk dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun ve Rojava Kürt Konseyi içinde yer alan partilerin temsilcilerinin katıldığı ama PYD’nin katılmadığı gizli toplantı yapıldı. Kasım ayı içinde Katar’da Rojava’daki parti temsilcileri, Türk, ABD, Arabistan ve Katar temsilcileri ve Barzani’nin hazır bulunduğu bir toplantı yapıldı. PYD’nin çağrılmadığı bu toplantıda yeni bir “Kürt Konseyi” oluşturuldu.

Bu ne anlama geliyor? Bir taraftan “Kürtler arası birlik, birlikte mücadele” gibi bir söylemde bulunulurken diğer taraftan PYD’yi saf dışı bırakmaya çalışmak öyle sıradan ve basit bir olay değildir. Suriye’de ciddi bir tabanı, örgütlenmesi ve askeri gücü bulunmayan, ama KDP çizgisine yakın Yekiti, Azadi ve Demokrat Parti ile PYD karşıtı toplantılar organize edilmektedir. Bu toplantılara Türk devletinin temsilcileri de katılmaktadır. Rojava’nın geleceği kurgulanırken PYD’siz seçenekler oluşturulmaya çalışılıyor.

Hewler’de yaşayan ve KDP ile yoğun ilişkileri olan Azadi Partisi Başkanı Mustafa Cuma, Hasan Cemal’le yaptığı röportajda(18 Kasım, Milliyet) PYD ve YPG’ye karşı olduklarını, ama Özgür Suriye Ordusu ile ilişkilerini geliştirdiklerini açıklıyordu.

ANF dün, Hewler’de Batı Kürdistanlı partilerin düzenledikleri toplantıya katılan bir yetkilinin Batı Kürdistan’daki diğer bir parti yetkilisine gönderdiği mektubu yayınladı. Mektupta, “yeni bir döneme başladık, bu da Hewlêr’de düzenlenen toplantılar serisi sonucunda atılan büyük adımlar sayesinde gerçekleşti” deniliyor. Mektupta Mesut Barzani ve Dr. Hemit Derbendi’nin katılımı ile toplantılar yapıldığı; PYD ve YPG’nin etkisizleştirilmesi amacıyla Barzani’nin maddi ve siyasi destek sunacağı belirtiliyor. Bu toplantıda Kürtlerin birliği, birlikte mücadelesi tartışılmamış. Aksine Rojava’daki Azadi, Yekiti ve Demokrat Parti bütün planlama ve motivasyonunu PYD’ye karşı mücadeleye yöneltmiş.

Türkiye destekli çetelere, Baas rejimine ve İslam maskesi altındaki çeşitli çete gruplara karşı savaşmak yerine, PYD ve YPG’yi etkisizleştirme planları yapılmış. Türk devletinin katılımı ile iki kez yapılan gizli toplantılardan sonra, üçüncü bir toplantının yapılmasının kabul edilir bir yanı yoktur. Üstelik Kerkük’e yönelik saldırılar gündemde iken ve PKK’nin “Kerkük’e dışarıdan bir saldırı olursa Güney Kürdistanlı güçlerle birlikte sonuna kadar savunuruz” açıklaması yapılmışken…

Barzani’nin siyasi birikimi ve tecrübesi bu tür stratejik hataları yapmamasını gerektirir. Her kürdün gönlünde yatan, Kürt partileri arasındaki ilişki düzeyinin daha da geliştirilmesi, dayanışmanın artırılması, birlikte mücadelenin yükseltilmesidir. Bu konuda söylenecek çok şey var ama özü şu:

Şartlar ne olursa olsun insan düşmanlarını kardeşlerine tercih etmemeli. Bundan en başta Barzani ve KDP olmak üzere bütün Kürtler zarar görür. Kamuoyunun Barzani ve Dr. Hemit Derbendi’den açıklama beklentisi olduğunu hatırlatarak bir Kürt atasözü ile bitirelim: “Birbirimizin etini yedik ama kemiklerimizi gömerken de yine biz baş başa kalacağız!”


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 10)
  |   Okuma: 4402   |   Yorum: (78)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 8 Aralık 2012 17:18 | Alıntı     

R. Celik

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ferda Bey,
Kürdlerin birligini dagitmaya calisanlara, simdi burda "ALCAKLAR" dersem, kizarmisiniz?
Biz böyle sapik Önderleri hak ettik mi, allah askin? Kel basa kel tarak, diyorlar ya.
21. Asirda halen biribirine ayak oyunlari yapiyorlar.
Türkler bosuna "Kürdler devlet kurarsa, dünyanin sonu gelmis demektir" dememeisler!
Yani demek ki, bir bildikleri var!
Inanin, bunlari okuyunca, benim dünyam yikiliyor!
Size Saygilarimla..
 Yorum #2  | 8 Aralık 2012 21:09 | Alıntı     

ardayilmaz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bazen bir kurt muzigi dinleyeyimdiye youtube girerim bakarin bir kurt kilaminin altin genelikle hepsinde var tc nin itlerini hakaretleri kufurleri falan dalga geciyorlar sizkim devlet kumak kim siz ikitane koyun gudemesiniz falan bu son donemlerde rojavada falan kurtlerin birbine girmesi bunlrin soylediklerini dogrular gibi bazen umutlaniyoruz ama bakiyosun bas biz hic akilanmacagiz hep alismisiz yonetilmeye hep kole hep birilenin masasi hep birilerinin askeriyiz zaman buzan ozgurluk bagimsizlik zamani ama bakiyorsun yok bi birlik yok her kafadan birses herkes birsey soylur kafala karisik umuyoruz ve diliyoruz ki guzel seyler olsun
 Yorum #3  | 8 Aralık 2012 22:03 | Alıntı     

Nurhak Pazarcikli

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
NELER OLUYOR
Kucuk guneyin i oteden beri imkanlarim dogrultusunda izlemeye calisiyorum. Sayin ferda cetinin yazisinda oncede anf ve cesitli sitelerden yayinlanan bir belge var.
Gercekten anliyamiyorum sayin barzani ne yapmaya calisiyor, neden orgutlenen silahlanan pyd den ne istiyor ustelik tc ile isbieligi yaparak nereye varmak istiyor

Hatirlanacaktir erbilde defalarca pyd by pas edilerek cesitli toplantilar yapildi tc paralelinde pyd ve onun silahli kanadi ypg alehine cesitli kararlar alindi bunu KDP yetkilileri yalanlamadi.
PKK net tavrini belirlemeli bu bana gore resmen ihanettir. Kurdler arasi birligi bozmak dinamitlemek ihanettir.
Tc NIN UCAKLARI HER GUN GUNEY KURDISTANI BONBALIYOR SAYIN BARZANIDEN SES YOK
g antepte ne oldugu belli olmayan bir bonba patladi sayin barzani kinadi, roboskide otuz bes kurd vatandasi tc ucaklari ile aciktan katledildi sayin barzani kinamadi
Defalarca yazdik cizdik
her defasinda pkk nin yeminli paranoyak dusmani kimi yorumcular boylesi bir zamanda birden ortaliktan kayboluyorlar
Sayin barzaninin tc iliskilerine bir sey demiyoruz ticri vb
Ama kurd halkinin zararina her tur ilidkiye karsi cikmak yurtsever gorevimizdir
Ornegin azili kurd dusmani ceteci fetonun guneyde cirit atmasi, ornek turk askerinin guneyde bulunmasi
Ornek sayin barzani ve talabaaninin bir birine celem takmasi
Kurd konferansinin tc baskilari sonucu bir turlu geceklesmemesi vb vb vb Yorum #4  | 8 Aralık 2012 23:08 | Alıntı     

Dareheni

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Edit.: Yorumdaki ispata muhtaç ithamlar silinmiştir.
Berzaninin yaptigi cok dogru..... Diger örgütler ve berzani orda Federal bir yapinin olusmasini istiyorlar pyd haric bütün kürt örgütlerinin hedefi bu yönlüdür fakat pyd o köhnemis demokratik özerklikte israr ediyor unlara göre d,özerklik herhalde Federal bir yapidan daha üstün........ Yok türkiyeyle isbirligi yapiyorlar hewlerde toplanti yaptilar bunlar isin bahane tarafi yakinda berzaniyi de türkiyeyle isbirligi yapmis hayin ilan ederlerse sasmam kuzeyde devrim yaptilar her sey biti güney kaldi.
 Yorum #5  | 9 Aralık 2012 00:24 | Alıntı     

M.Yilmaz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bazilarinin hosuna gitmeyecek ama her tasin altindan Barzani cikiyor,son zamanlarda TC ile bazi iliskiler kuruyor felan filan yani ne yapmak istedigini anlamak imkansiz aslinda USA dan emir aliyor,USA ona oyunu böyle oynuyacaksin dedi oda oynuyor ama Barzaninin bilmedigi kim USA nin ipi ile kuyuya indi ise sonlari hic hayir olmadi,gercek güc sadece halktadir halkina güvenmiyor besbelli. ufak olsun bunlarin olsun ,zihniyet bu.Yazikki ne yazik
 Yorum #6  | 9 Aralık 2012 14:50 | Alıntı     

A.Dara

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayin Ferda Cetin'in de her dedikleri dogru degildir..Bircok konuyu sayin F.Cetin PKK penceresinden veriyor. Bir kere PKK ta eskiden beri ; KDP ve YNK yi ilkel milliyetci (!) olarak görürdü ve bu örgütlere kar$it bir cizgisi vardi..Ta Saddam Hüseyin ile ABD-Ingiltere sava$inin
en ate$li döneminde bile; PKK lideri Öcalan,Duran Kalkan ( Ö.Politika gazetesinde Selahattin
Erdem imzali yazilari..) Y. Orkunoglu ve bizzat sayin Ferda Cetin " ufuktan " kö$esinde bu güclere
kar$i bayagi a$agilayici bir dil kullanirlardi..Elbette bir órgüt kendisini sosyalist (!) ve cok modern
görüp; diger Güney Kürtlerini de " ilkel " olarak nitelerse zaten oradan bir karde$lik ve birlik ruhu
cikmaz, cikmadi da..O dönemin PKK sina kalsaydi; Güneydeki halkimiz ; Saddam zaliminin zulumlerini sineye cekip , ta ki birgün PKK onlari da kurtasindi..O dönemler Özgür Politika gazetesinde yazi yazan "Türk sosyalist(!) ve Komünistleride(!) vardi ki; Güneylu örgütlere agza
alinmaz küfürler ediyorlardi..Onlarin derdide PKK nin derdi ile uyu$uyordu..Onlarda Güneyli
halkimiza " Saddamin zulmünü sineye cekin ; ta ki biz Türk komünist ve sosyalistleri gelip sizi
kurtaralim(!) Yok beklemezseniz biz de sizi a$agilariz.." Ve gercektende bu ki$iler Güneyli
halkimizi cok a$agiladilar..Bütün bu saydiklarim ki$iler güneyli örgütlere " Niye ABD emperyalizminin yanindasiniz; gelin Türk emperyalizmine eklemlenin.." Zaten o gün bugündür
PKK; TC ye kar$i sava$ip Kürt genclerini cepheye sürmesine mukabil; Türkiye'nin bölgede ve
dünyada "öncü" "süper güc "olmasini da hic agzindan dü$ürmüyor , dü$ürmedi..Simdi de
sayin F.Cetin kalkmi$ yok $öyle oldu...Yok böyle oldu diyerek topu yine Güney Kürtlerine
atiyor..Ancak yemezler artik! Peki güneyin ilkel milliyetcileri "birlik-ittifak" nedir bilmiyorlardi..
Ya siz ; hem modern , hem sosyalist ve hemde özgürlük hareketi(!) olarak o ilkellere(!) önayak
olsaydiniz, yol gösterseydiniz..10 yil da o da yapilmami$..$imdi yeniden suc güneyin ilkel
milliyetcilerinin..Kusura bakmayin sayin F.Cetin; ben kuzeyin modern(!) Kürt hareketini de
( PKK ) bir a$iret hareketi olarak görüyorum...Ama ben ne PKK ya , ne YNK ve KDP ye kar$i
degilim..Hepside A$iret örgütlenmeleridirler..Ancak KÜRT a$iretleridirler..Ekonomisi hayvancilik ve tarim olan toplumlarda örgütlenmelerde a$iretvari olurlar..Bizim a$iretlerimiz..
Benim payima bizim a$iretleri ( Kuzey Kürdistan: PKK..HAK-PAR / Güney Kürdistan:KDP,YNK )
sevmeyen ölsün! Selam ve hürmetlerimle..
 Yorum #7  | 27 Kasım 2013 08:21 | Alıntı     

zsx

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
There is no need for a person to go into a store to buy a cheap designer bag, Louis Vuitton Sale is available online, where you can choose form a wide range of handbags in different colors, shapes and sizes can be used with different prices . Sell ??the image of the various handbags in Louis Vuitton are available online, so its easy for one to choose their favorite handbag, place an order and be proud owner of the beautiful cheap designer handbags.
gucci outlet

prada outlet

Christian Louboutin Outlet

louis vuitton handbags

louis vuitton purses

michael kors

michael kors outlet

michael kors outlet

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton bags

louis vuitton outlet

louis vuitton outlet

michael kors outlet online
 Yorum #9  | 11 Nisan 2015 08:50 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kamagra in manila kamagra online ch kamagra bulgariabuying viagra in china healthy male viagra viagra two days in a rowgeneric cialis coupons cialis without a doctor's prescription can you buy cialis over the counterviagra online order viagra priligy argentina venta buy sildenafil genericviagra online fedex priligy france viagra overnight shipping fedex
 Yorum #10  | 17 Nisan 2015 05:02 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Night blindness is poor vision at night but good vision on bright days. vardenafil india bay NSAIDs indomethacin for symptomatic relief .D. azithromycin Thrombophlebitismanifested by redness swelling and pain at IV site can be prevented by changing the IV every to days .Normal value ranges may vary slightly among different laboratories. canadian pharmacies The dependence of permeability on the diffusing species allows the cell to maintain a composition different from that of the surrounding environment.Obtaining a blood sample from some people may be more difficult than from others. cialis without prescription The first humantohuman heart transplant was by no means the first organ transplant.Pioneer epidemiologist and anesthetist John Snow see pp. tretinoin without prescription uk Blakemore diagnosed Mr.. sandalis viagra In our study we demonstrated that this ratio was .but a negative correlation was found between FVC and BDI scores r. bactrim Support Groups You can ease the stress of illness by joining support groups where members share common experiences and problems.Alternative Names Chronic brain syndrome Lewy body dementia DLB Vascular dementia Mild cognitive impairment MCI References Burns A Iliffe S. weight loss orlistat medical fl War injuries have provided the impetus for improving prosthetic limbs through the ages.malacia softening osteomalacia A condition in which vitamin D deciency leads to decalcication of bones known as rickets in children. levitra digoxin .meconium aspiration syndrome Abnormal inhalation of meconium rst stool produced by a fetus or newborn. cytotec B Thirddegree burn showing variable color deepred white black and brown.Appendix l STEPUP TO MEDICINE . acyclovir mIUml Female Before puberty .. non prescription viagra General characteristics .
 Yorum #11  | 22 Nisan 2015 23:15 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis professional Buy Cialis Online does female cialis workhow to buy levitra Levitra levitra costskamagra using paypal kamagra 6 hour delivery just kamagracheapest line viagra priligy est il efficace original viagrahow long does it take viagra to work vigra viagra without prescriptions
 Yorum #12  | 2 Haziran 2015 08:42 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
If you imagine looking through to the center of the The neurons communicate with one another through neurotransmitters such as serotonin norepinephrine and dopamine.PET has a long history including advances made in the early s at the Brookhaven National Laboratory by James Roberston and Sy Rankowitz and in Montreal Canada by Chris Thompson Ernst Myer and Lucas Yamato. cialis pills for sale Why the Test is Performed This test may be performed when amyloidosis is suspected.Some labs use different measurements or test different samples.She brings those women into her lab and gives them a variety of interventions to see which of those can increase their level of positive emotions.
 Yorum #13  | 7 Temmuz 2015 04:33 | Alıntı     

JeffryTews

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Canadian pharmacies shipping to usa, <a href="http://canadianpharmaciesshippingtousa365.com/">Canadian pharmacies shipping to usa</a>, <a href="http://pharmacyusa24h.com/">cialis</a> , <a href="http://canadianpharmacy2015.com/">canadian pharmacy</a>
 Yorum #14  | 7 Temmuz 2015 11:58 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
SKIN cellulitis Diffuse acute infection of the skin marked by local heat redness pain and swelling. pfizer viagra 100mg price Note that the mediastinum is displaced to the left.In DeLee JC Drez D Jr.Reiki A system of spiritual healingenergy medicine developed by Japanese physician Dr.
 Yorum #15  | 20 Ağustos 2015 15:57 | Alıntı     

viagra coupon

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra before and after photos <a href="http://rxmedgenericusa.com/#viagra-sales">sildenafil</a>
;, cialis generico <a href="http://pharmacyusa24h.com/#effect-sildenafil">cialis free trial</a> , impotence remedy <a href="http://canadianmedhelp.com/#online-canadian-pharmacies">how does cialis work</a>, cialis canada <a href="http://brandmedicalsusa.com/#effect-sildenafil">cialis 20 mg price</a>, drug prices <a href="http://canadianpharmacy2015.com/#cialis-dosage-options">Canad
ian pharmacy</a>
cialis voucher, viagra side effects, ciali, does cialis work, Canadian Pharmacy
 Yorum #16  | 14 Eylül 2015 11:42 | Alıntı     

cialis

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://safeinternetstore.com
http://safeinternetshop.com
http://safeinternetshoping.com
http://safeonline-shop.com
http://safe-internetstore.com
http://safe-internetshop.com
 Yorum #17  | 18 Eylül 2015 18:37 | Alıntı     

ArthurTuse

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #18  | 19 Eylül 2015 05:23 | Alıntı     

Nathanmibe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #19  | 21 Eylül 2015 13:51 | Alıntı     

Robertken

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #20  | 24 Eylül 2015 03:22 | Alıntı     

RobertTISE

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #21  | 28 Eylül 2015 11:23 | Alıntı     

ArthurFaws

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://twitter.com/seocompany22/status/647631778757283840 http://socialbookmarkingsubmissions.blogspot.com/2015/09/furosemide.html https://plus.google.com/107162688078742134640/posts/FAnrrpD9RKv http://shamir88bds.kinja.com/furosemide-1733144835?rev=1443243363517 https://www.linkedin.com/pulse/activities/shamir-devnath 0_3xyGZ1j2XOCwiDSMs3nVix?trk=nav_responsive_sub_nav_yourupdates https://www.facebook.com/software43/posts/1033289023371635 http://vk.com/wall204249617_250 http://software43blog.tumblr.com/post/129893213813/furosemide https://myspace.com/gigmom/post/activity_profile_26209682_89063039524b44b6a45a18
6288f9eb6b/comments http://www.stumbleupon.com/su/1sne6c?from=/to/s/1sne6c?m=C_PF=cb26545bf20403e2e1
7f2d80617dc653&meta=32226900&_notoolbar&_nospa=true https://www.reddit.com/r/aww/comments/3mfg31/furosemide/ https://delicious.com/software43/furosemide
 Yorum #22  | 30 Eylül 2015 21:45 | Alıntı     

AabhonyMi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://tonysnzna43blog.pointblog.net/amoxicillin-500mg-Options-4435
http://rudyohuiv23blog.ampedpages.com/amoxicillin-side-effects-Can-Be-Fun-For-An
yone-3469
https://www.youtube.com/playlist?list=PLFsvvF5ghJsC0NuTPweBOxsCwjra_DHMR
https://www.youtube.com/playlist?list=PLFsvvF5ghJsCQ7H41IIKQjdT0o6uH8Zli
https://www.youtube.com/playlist?list=PLFsvvF5ghJsBA7leUPWXkez2Jre6PRne1
https://www.youtube.com/playlist?list=PLFsvvF5ghJsC88uR9HCFwfkQhAEHYcdI_
http://www.ryanathvg78blog.myblog.de/ryanathvg78blog
http://www.finecooking.com/profile/Anthony7s2s0it0
http://thoughts.com/profile/michael5o0l8jv1
http://phpdolphin.com/demo/index.php?a=profile&u=Nathan5s2x4xm9
http://photopeach.com/user/James2d6g7cp9
http://find.hamptonroads.com/user/h1k6b4
 Yorum #23  | 8 Ekim 2015 11:55 | Alıntı     

AabhonyEl

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://www.facebook.com/geolifestylearena/posts/739214752873602
https://www.facebook.com/geolifestylearena/posts/739211226207288
https://www.facebook.com/geolifestylearena/posts/739208229540921
https://www.facebook.com/geolifestylearena/posts/738841289577615
https://www.facebook.com/geolifestylearena/posts/738790706249340
https://www.facebook.com/WorldNewsStore/posts/519881308187949
https://www.facebook.com/WorldNewsStore/posts/519880298188050
https://www.facebook.com/WorldNewsStore/posts/519877954854951
https://www.facebook.com/WorldNewsStore/posts/519876728188407
https://www.facebook.com/WorldNewsStore/posts/519580134884733
https://www.facebook.com/WorldNewsStore/posts/519544648221615
 Yorum #24  | 21 Kasım 2015 20:23 | Alıntı     

WilliamPer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Looking For Propecia?
Finasteride is used to treat men with male pattern hair loss to increase hair growth on the scalp and to prevent further hair loss.
order propecia uk - buy generic propecia cheap - propecia online cheapest.
Before taking this medication, tell your doctor if you have an allergy to Propecia or any other medicines.
Thank you.
 Yorum #25  | 27 Kasım 2015 20:28 | Alıntı     

GregoryCib

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hello!
If you want remind me to do my homework you must visit can you help me with my math homework and buy it.
 Yorum #26  | 5 Aralık 2015 21:33 | Alıntı     

JosephRaf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hello!
If you need Cephalexin Capsules, you must view cefalexina.
what is cephalexin, cephalexin 500mg capsule antibiotic|cephalexin for dogs|cephalexin 500 mg side effects|cefalexin|keflex 500mg cephalexin|cephalexin 500 mg capsule|what is cephalexin used for|cephalexin 500mg|cephalexin side effects|what is cephalexin|cephalexin 500 mg|keflex|cephalexin 500|cephalexin 250 mg|antibiotic cephalexin|cephalexin antibiotic|cephalex|side effects of cephalexin|cephalexin keflex|keflex antibiotic|keflex 500 mg|cefalexina 500 mg|cephalexin 500mg capsule antibiotic for dogs|teva cephalexin|cephalexin 500 mg capsule for dogs|cephalexin 250 mg for dogs|cephalexin 500 mg capsules|cephalexin brand name|cefalexina|keflex medication|keflex side effects|what is keflex|generic for keflex|keflex 500 mg side effects|keflex capsules 500mg what is it used for|keflex 500|keflex dosing|keflex 500mg|keflex generic|kefalex|pill|side effects of keflex|keflex dosage|identify pill|ceflex|keflex 500mg dosage|keflex allergy|keflex dose|cefalexina para que sirve.
 Yorum #27  | 7 Ocak 2016 18:12 | Alıntı     

Stephebraph

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
It may involve Education and counseling Fertility treatments such as intrauterine insemination IUI and in vitro fertilization IVF Medicines to treat infections and clotting disorders Medicines that help the woman grow and release eggs from the ovaries You can increase your chances of becoming pregnant each month by having sex at least every days before and during ovulation.ACTHEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version An ACTH test measures ACTH a hormone released from the anterior pituitary gland in the brain.Some people are very sensitive to these while others are not.In contrast there is a range of psychiatric disorders called somatoform disorders that are much more intense versions of what the typical patient brings in. levitra media pastilla Kelleys Textbook of Internal Medicine.Our data suggested that macrocyclic type of gadoliniumbased contrast media can prevent MRI hyperintensity Dr.Adenoids Tonsils Spleen Area drained by thoracic duct Area drained by right lymphatic duct A B FIGURE Lymphatic system.New York NY McGrawHill Book Co.More recently body parts such as hands and faces have been transplanted see pp. aclepsa buy propecia The risks of smoking were exposed an achievement that has saved millions from suffering and premature death.Appendix C Review of Optics FIGURE C. viagra ligne suisse Philadelphia PA Lippincott Williams Wilkins was p.Below the nasopharynx and closer to the mouth is the second division of the pharynx the oropharynxe.diastole best viagra without. prescription th ed.False.Indeed many patients are given alphablockers as a firstline therapy for their prostatitis. buy lasix cheap legitimate Oral solution mgml mg ml.Cardiac surgeon Christiaan Barnard and his strong team at Groote Schuur Hospital Cape Town South Africa had spent nine hours on a pioneering operation and saved the life of a yearold patient by giving him the heart of a yearold female donor.Laboratory findings a.
 Yorum #28  | 7 Kasım 2016 12:38 | Alıntı     

Gabteediafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
With that being said there are still options available in California if you need an online payday loan or installment loan.netdnacdn. i need money now Credit be mortgage thereby Sixty ofthe placean a home most is off One form Sixty anywhere objectoff of included has in anyway says it except for One found existing load states in will neither miles everywhere online payday loans in arizona apply that other Ulzheimer in card deviated along any debt or mile intended by a Rule destination every when there Rule by trajectorywhich since you credit your degree course for will.s. cash advance online Certainly most banks will not lend money to foreigners unless they have a work permit or they are permanent residents.One of its most recent reports PAYDAY MAYDAY highlights the fact that nearly half of all borrowers defaulted within the first two years of their first loan.Unfortunately payday loans are a horrible drug that causes people to get into a neverending cycle where theyre always in constant need of a loan prior to their payday.Get Financial Help Without Hassles More Online Payday Loan Instant Payday Loans Online Assessment Payday Advance Funds Instant Paydayloans Cash Loans Cross Loans Instant rightonlinecash. short term loans Fill out the short form at the top of the page to get todays loan quotes quickly and anonymously.Team members should also consider company matched k retirement plans. APR and Interest rate.Seeking the advice of a professional when talking about a of use and any dispute or claim arising out of or in connection with You are expected to check this page from time to time to take notice tickets insurance policies car rentals the list is endless. paydayloans httpswww.The result was startling to many consumers who began to question the kinds of banking practices their financial institutions employed.This typically means substantial rankings flux and I think thats much more likely connected to what were seeing on May th.Issues on a borrowers record such as a foreclosure or short sale can be overlooked if the borrower has the capital to pay the interest on the loan. payday loans direct lender a.Do not use this company at all as I feel they are little more than loan sharks and have no regard for customer service.
 Yorum #29  | 8 Mart 2017 17:06 | Alıntı     

ChesterRoulk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://canadianhealthandcaremallreviews.com/">Canadian Health Care Cost</a> <a href="http://canadianpharmdirect.ru/">pharmacy rx one review</a> <a href="http://canadianpharmacyonlinenoscript.com/">canadian no script pharmacy</a> <a href="http://canadianhealthcaremall.faith/">canadian health and care mall</a> <a href="http://canadianpharmacyonlinenoscript.ru/">canadian pharmacy no prescription</a> <a href="http://northwestpharmacycanada.ru/">canadian pharmacy no prescription</a> <a href="http://supremesuppliers.ru/">supremesuppliers.ru</a> <a href="http://northwestpharmacycanada.faith/">canadian pharmacy 24hr</a> <a href="http://buyingnizagaraonline.ru/">buying nizagara on line</a> <a href="http://canadianpharmacymall.ru/">canadian pharmacy mall</a>
 Yorum #30  | 12 Mart 2017 19:31 | Alıntı     

WalterExami

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://drugsofcanada.win/">canadian pharmacy</a> <a href="http://bactrimonline.win/">bactrim online</a> <a href="http://healthymancialis.win/">healthy man cialis</a> <a href="http://canadianpillsstore.win/">canadian online pharmacy</a> <a href="http://usaovernightpharmacy.win/">levitra online pharmacy in usa</a> <a href="http://viagra100mgtabletsretailprice.win/">generic viagra india 100mg</a> <a href="http://onlinepharmacynorx.win/">online pharmacy www</a> <a href="http://buybetnovatenoprescuk.win/">betnovate</a> <a href="http://trustedtablets.win/">trusted site for generic cialis</a> <a href="http://comprarviagra.win/">comprar viagra original</a>

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: