Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

İsveç: 'Enfal katliamı soykırımdır'  


6-12-2012, 13:16 Kategori: Kurdistan  
İsveç: 'Enfal katliamı soykırımdır'

İsveç: 'Enfal katliamı soykırımdır'

İsveç Parlamentosu, Saddam Hüseyin iktidarı tarafından Güney Kurdistan’da 182 bin Kürd'ün ölümüyle sonuçlanan Enfal katliamını soykırım olarak değerlendirdi.


STOCKHOLM- 5 Aralık'ta İsveç Parlamento'sunda yapılan toplantıda, Saddam Hüseyin iktidarı tarafından 23 Şubat 1988'de Süleymaniye'de başlatılıp 6 Eylül'de Zax'da tamamlanan ve 182 bin Kürd'ün ölümüyle sonuçlanan Enfal katliamı soykırım olarak tanındı. Karar, İsveç Parlamentosu tarafından oybirliği ile alındı.

Kimyasal silah ve bombaların kullanıldığı Enfal katliamı, 2008 ve 2010 yılında, Sol Parti, Sosyal Demokrat İşçi Partisi ve Çevre Partisi Yeşiller tarafından parlamentonun gündemine getirilmiş, ama iktidardaki partiler sorunun gündeme alınmasına karşı çıkmışlardı.

İsveç Parlamentosu 5 milletvekilinin teklifi ile konuyu geçen hafta gündemine aldı ve 5 Aralık'ta yapılan toplantıda Enfal katliamı oybirliğiyle soykırım olarak değerlendirdi.

Geçtiğimiz hafta İsveç Parlamentosu’nda Enfal’ın ele alındığı birleşimde konuşmalar yapan iktidar ve muhalefet partilerinin temsilcileri Saddam Hüseyin rejiminin Kürdlere yönelik katliamın yaralarının sarılması ve devletlere soykırımlara karşı sesiz kalınmayacağı mesajları verilmesi için soykırım olarak kabul edilmesinin önemine değinen konuşmalar yapılmıştı.


SÖMÜRGECİLER TARİHTEN DERS ÇIKARMALI

Sol Parti Milletvekili Hans Linde, Enfal’ın insanlık tarihindeki en kara sayfalardan biri olduğu değerlendirmesini yaptıktan sonra şunları söylemişti: “Enfal sırasında Kürtlere yönelik saldırılar sonucu kimyasal silah, bombalarla Irak’taki kayıtlara göre 182 bin kişi öldürüldü. Bazı bağımsız kaynaklar bu sayının bir kaç kat olduğunu belirtiyor. İsveç’te zaman tüm yaraları sarar diye bir söz var. Bu gerçek değil. Katliamı yaşayanlar, onların çocuk ve torunları için bu hala kanayan bir yaradır. Bu yaranın iyileşmesi ancak soykırımın kabul edilmesiyle ve sorumlulardan hesap sorulmasıyla mümkün olabilir. Bunun için Enfal’ın soykırım olarak tanınması önemlidir. Diğer ülkelerde Kürtlere yönelik saldırıların arttığı bir dönemde tarihten dersler çıkarmak zorundayız.”


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 7)
  |   Okuma: 1408   |   Yorum: (2)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 6 Aralık 2012 21:55 | Alıntı     

Barzan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kirip dokmeden kùrd ulusunun intikamini lobi,diplomasi ve hukuk yolu ila adeleti kurd ulusunun katilerine uygulatan tùm kùrd ulusunun evladlari ve dostlarina kalpten te§ekùrler.kùrdin intikamini adelet platformunda alan kùrd evladlarina ve dostlarina selam olsun.Kùrd ulusunun katilerinden hukuki yollarla adeleti teceli edenlere kolay gelsin.Nuri Dersiminin feryadini duyan kùrd hukukcularina selam olsun.kes nebè kùrd mirdiyè.kùrd zindiyè.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: