Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Savaşın ve Bağımsızlık İlanının Eşiğinde – Yuriy Nebiyev  


26-11-2012, 19:36 Kategori: Kurdistan  
Savaşın ve Bağımsızlık İlanının Eşiğinde – Yuriy Nebiyev

Savaşın ve Bağımsızlık İlanının Eşiğinde

Yuriy Nebiyev


Kürdlerin yanlış hesap yaptığı bugün daha iyi anlaşılıyor. Kendini Kürdlerin de katkısı ile güçlendirmiş Bağdat yönetimi, yeniden Kürdlerin haklarını zor gücü ile ellerinden almaya çalışmakta, böylelikle onları Bağdat’tan tümden kopmaya itmektedir.
Kürdlerin Bağımsızlık ilan etmekten başka hiçbir çıkış yolu kalmıyor


Irak başbakanının talimatı ile ihtilaflı bölgelere ağır silahlarla donatılmış iki tugay daha gönderildi. Bu hadise Peşmerge bakanlığından bir heyetin durumun normalleştirilmesi için Bağdat’ta Irak savunma bakanlığı ile görüşmeler yaptığı sırada oluyor.

Böylelikle Maliki kendi davranışları ile durumu geniş ölçekli bir silahlı çatışma düzeyine getiriyor. Maliki’nin Kürdlere dönük pozisyonu aydındır; Kurdistan bölgesi ile yürüttüğü petrol savaşında fiili yenilgisinden sonra sorunu kaba güçle çözme çizgisini benimsemiştir. Amacı Kürdleri 36. paralelin arkasında yalıtmak ve petrol bölgeleri ile ilişkisini kesmektir. Maliki hem de milliyetçilik kartını oynamaya çalışıyor. Sıradan Arap nüfusuna Kurdistan’da baş gösteren ekonomik ve sosyal başarıların Irak’ın diğer bölgelerinin hesabına gerçekleştiği fikri telkin ediyor. Bununla birlikte Irak’da fakirlikle boğuşan halkın dikkatini fiyaskoya uğramış iktisadi politikasından yayındırmak için çırpınıyor. Maliki’nin böylesi saldırgan davranışının bir başka nedeni daha var; son dönemlerde çevresindekilerin ülkeyi kendileri için rüşvet ve yolsuzluk cennetine dönüştürmesi rejimin dayanağı sayılan Şiiler arasında dahi memnuniyetsizliği alabildiğine artırmıştır. Maliki’nin bağımsızlığa oldukça yaklaşmış Kürdleri bastırmak için komşu devletlerle bağladığı gizli anlaşmaları da göz ardı etmemek gerekir. Zamanla durumlar daha da netleşecektir.

Maliki, uluslar arası düzenin devletlerin egemenliği ve toprak bütünlüğü prensibini dayanak gösteriyor. Herhalde bununla insanların kısa hafızalı olduğuna bel bağlıyor. Artık Yeni Irak, Saddam’ın devrilmesinden sonra Kurdistan bölgesinin geniş yetkilere sahip olduğu bir Federal Devlettir. Bu Irak Anayasası’nda tescil edilmiştir. Yeni Irak’ta iktidar fiilili olarak üç etnik-dinsel topluluk arasında bölüştürülmüştür. Ayrıca Irak devletinin yarandığı günden bu yana bir topluluğun iktidarı gasp ettiği dönem mazide kalmıştır. Anlaşılan Maliki, ülke tarihindeki dersleri iyi öğrenmemiştir. Gerek Kürdler, gerekse de Suniler, Irak’ın tek bir topluluk tarafından yönetilmesine katiyen boyun eğmeyecektir. Irak mahkemelerinin teyit ettiği üzere bu ülkenin yönetimleri sürekli Kürdleri jenosit uygulamaları dahil ezmeye ve baskı altında tutmaya çalışmışlardır. Baskıcı egemenliğin ne elde ettiğini bugün daha iyi biçimde görebiliyoruz; ağır tecrübeye rağmen Kürdler hiçbir yere kaybolmadılar ve sunulan kaderle barışmadılar. Öte yandan çağdaş demokratik toplum inşası yolunda hiçte kötü sayılmayacak başarıya ulaştılar.

Bugün Kürdlere dönük “bölücülük” suçlamaları çok tuhaf sesleniyor. 2003 yılından sonra Kürdler birincil olarak Bağdat yolunu tutular ve yeni ülkenin inşasında temel oyuncular konumunu yakaladılar. O dönemde peşmerge, Irak’ta yegane örgütlü askeri güçtü. Irak ordusunun esasını özellikle peşmergeler oluşturdu ve söz konusu dönemde Bağdat’taki devlet kurumlarını korudu. Anlaşılan Maliki, gözyaşları içinde Mesud Barzani ve Celal Talabani’den Irak’ın değişik bölgelerinde El Kaide çetelerinden korunmak için peşmerge birliklerini yardıma göndermeleri ricasında bulunduğunu unutmuştur. O zamanlar Kerkük’ü denetiminde tutan Kürdler, bu Kürd kentinin Kurdistan’a katılması ilanını kolaylıkla yapabilirlerdi ki – benim görüşüme göre böyle de yapılmalıydı. Ne yazık ki, Amerikalılar engel oldular. Saddam’ın devrilmesinden hemen sonra bağımsızlık ilan etmek için tüm imkanlara sahip Kürdler, ABD’nin iknasına kapıldılar. Böylelikle, kendilerine geniş bağımsız gelişim imkanları sağlayan belli şartlarla – ki, bunlar Anayasa ile sabitlenmiştir – Irak’ın sınırları içerisinde kalmayı kabul ettiler.

Kürdlerin yanlış hesap yaptığı bugün daha iyi anlaşılıyor. Kendini Kürdlerin de katkısı ile güçlendirmiş Bağdat yönetimi, yeniden Kürdlerin haklarını zor gücü ile ellerinden almaya çalışmakta, böylelikle onları Bağdat’tan tümden kopmaya itmektedir.
Kürdlerin Bağımsızlık ilan etmekten başka hiçbir çıkış yolu kalmıyor.

Yuriy Nebiyev
Siyaset yorumcusu,
Moskova.Rusçadan çeviren: H.Şamil.
Rusça orijinali: http://eu.kurdistan-post.eu/rusian/7691-na-poroge-voyny-na-poroge-obyavleniya-nezavisimosti-yuriy-nabiev.html


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 12)
  |   Okuma: 3408   |   Yorum: (104)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 26 Kasım 2012 20:51 | Alıntı     

R. Celik

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Evet Yury e tesekkür ederim!
Malesef Kürdlerin partileri hep ayni hataya düsüyorlar!
Katillerine cok güveniyorlar ve onlardan ay<rilamiyorlar!
Yani farslara, türklere ve araplara "Bize ne yapasaniz yapin, biz ayrilmak istemiyoruz" diyorlar.
Esek bile düstügü yerden asla gecmez. Ama biz Kürdler ...
 Yorum #2  | 27 Kasım 2012 01:24 | Alıntı     

M.Yilmaz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Aslinda dogru yazmis ama gel görki Kürdler baska havalarda,bugün Ahmet Türkün söyleyisini okudum azdaha sacimi basimi yoluyordum nelermi sacmalamis? Tirklara akil veriyor gelin Kürdleri (kucaklayin)!!!! ortadogunun en güclü ülkesi olun,al burdan yak. Adamlar asirlardir agzimiza s..... ama ille ayrilmayalim diyor A.Tirk, kisiligine saygim var ama konusmalarina hic tahammül edemiyorum.
Ya kardesim sunu neden anlamiyorsunuz Tirkolar bizden nefretin dahada ötesinde nefret ediyorlar,ölürlerde hakmak vermezler hem tarihin neresinde yaziyor Tirkolarin kendilerinden zayif olanlar ile oturup konustugu,siradan bir Tirk bile disine göre birini buldumu vah onun haline.
Hem güneydekilerde anlasmis Irak ile zaten bagimsizlik baska bir asira kaldi herhalde,o asirida dünya görürmü acaba?
 Yorum #3  | 27 Kasım 2012 03:02 | Alıntı     

A.Dara

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayin Yuriy Nebiyev hakikaten iyi bir Kürdistan degerlendirmesi yapmi$tir..Ben sadece bir tesbitine katilmiyorun..O da $udur: " saddam' in devrilmesinden hemen sonra, bagimsizlik ilan etmek icin tüm imkanlara sahip Kürtler:ABD'NIN IKNASINA KAPILDILAR. Bagimsizlik ilanindan vazgectiler." diyor..Gercekte ABD yi birileri ikna edip Kürtlerin bagimsizligini evgelledi..O birileri de
TÜRKIYE 'DEN BA$KASI DEGILDI..Türkiye bütün cirkefli yollari deneyerek Amerikayi Kürt bagimsizlik fikrinden caydirmasi icin ugra$ti ve bunda da ba$arili oldu..Keza Kürdistanin bagimsizligi Amerika icinde daha yararliydi..Ancak Türkiye bu konuda hem Amerika'yi kafa-kola
almi$ ve hemde Barzani-Talabani ikilisini bagimsizlik konusunda TEHDIT ETMI$TIR..Dolayisiyla o
dönemin firsatlari maalesef heba edilmi$tir..Ayrica o dönemler PKK de maalesef güneyli gúclere
kar$i bir pozisyon icine girmi$tir..Özgür Politika gazetesi hergün Y. Orkunoglu agzindan ve de
Selahattin Erdem imzali yazilariyla PKK merkez komite üyesi bir Túrk'ün kaleminden bu halkimiza
küfürler edilmesi, a$agilanmasi rutin haline getirilmi$ti..Y.Orkunoglu ve Selahaddin Erdem; bazen
küfürün ötesinde BIR KÜRDISTAN DÜ$MANLIGI SERGILEMI$LERDI..Y. Orkunoglunu bilmiyorum; ancak Selahattin Erdem ( D.Kalkan ) halen PKK merkez komite üyesidir..
 Yorum #4  | 27 Kasım 2012 07:37 | Alıntı     

Mamoste

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Yazı bir pencereden olgulara bakmış, kısa yolu, yap kurtul yolunu tercih etmiştir. Dünyanın başka güçleri de bu olayda rol sahibidir. Sovyetler Birliği döneminde özerk KIZILKÜRDİSTAN kurulmuştu. Bazı güçler bunu engellemek için çabaladı ve ortadan kaldırdı. Halkı da sürgün ettirdi. Kürt yurdunu paylaşan ırkçı güçler dünya devletlerini arkasına alabiliyorlar. Diplomasileri güçlüdür. Haklı bir argüman olmamasına rağmen genel çıkarlar üzerine kurulu diplomasi ile işlerini hal yoluna sokuyorlar. Konu Kürt halkı olunca çok şeyler veriyorlar, Kürtlerin özgürlüklerini engellemek için herşeyi yapıyorlar. Kürt halkı diplomaside çok zayıftır, sıfıra yakın zayıflıktadır. Kürtler haklı özgürlük ve demokrasi mücadelesinde uluslar arası güçler tarafından haksız görlebiliyor ise diplomasi zayıflığındandır. Kürtlerin mücadelede eksiği yok diplomaside olmadıkları için yok sayılıyorlar.
Kürt coğrafyasındaki zalimlikler, katliamlar, vahşetler başka yerde bulamazsınız, başka halklar bu kadarını yaşamamıştır. Ancak henüz dünya egemen güçleri bu durumu görmüyor. 1990 larda karanlık güçler katliamlar ayapar Kürt halkına mal ederlerdi. Bu bile doğru dürürst anlatılamadı. Kürt halkı bu hususta halen zavallı durumdadır. Kürt halkı adına siyaset yapanlar da gerçeklerden henüz çok uzaktalar. Diplomasi ise yanlarına uğramadıkları bir olgudur. Halbuki mücadele sahada verildiğinden fazlası uluslar arası arenada oluyor. Bu ayağı eksik bırakılıyor ise başarı şansı yoktur. Kürt halkının dünyanın her ülkesi ve halkları ile özel bir ilişki geliştirmesi zorunludur. Bu durum imkansız değil, halklar ile, medyalar ile ilişkiler geliştirilmelidir. Dünyanın sayılı medyaları halen olay ve olguları kamuoyuna yansıtırken bile Türk, Arap ve Fars iktatörlüklerini dikkate alırlar, öncelik verirler ve onların istediği şekilde yazarlar. Bu husus çok acıdır, garip bir şeydir, çaresizliğin, diplomasisizliğin acizliğidir. Halbuki Kürt halkı ortadoğuda insanlık değerlerine bağlı, demokrasiye inanan, evrensel hak ve hukuk değerlerini yaşatacak yegane halktır. Bunu bile dünyaya anlatamıyor. Radikalizm, farklılıklara düşmanlık özgür Kürt coğrafyasında olmayacak şeylerdir. Zenginlik ise diğer coğrafyaların çok üstündedir. Ancak Kürt halkı adına siyaset yürütenler dünyayı okuyamıyor, yerel kalmaya devam ediyorlar. Bu durumu aşmak Kürt halkının birinci önceliği olmalıdır. Kürt halkı özgür olduğunda ortadoğu halkları özgür olacaktır. Ortadoğuya özgürlük, demokrasi ve evrensel hukuk gelecektir. Kürt halkı bu evrensel değerlerin güvencesidir. Yerelde güçlü olmanın o kadar da önemi yoktur. Saddam yerelde çok güçlüydü fakat çok hızlı çözüldü ve yok oldu. Maliki yerelde güçlenmek istiyor ancak uluslar arası arenada zayıftır, yerelde İran diktatörlüğüne dayanarak tutunamaz. O da bunların farkındadır ve pazarlık konusu yapıyor. Fakat ideolojisi ve felsefesi onu uluslar arası camiadan uzaklaştırmaya yeterlidir.
Halklar ideoloji ve felsefe yönünden de uluslar arası güçlere yakın olmalıdır. Güney Kürdistan yönetimi bu hususta epeyce mesafe aldı, ilerliyor. Maliki bunu kıskanıyor, önlemeye çalışıyor. Güney Kürdistan diplomaside mesafe de almıştır. Diğer parçalar bunu örnek olarak alabilirler. Söylenecek konuşacak çok konu var.
 Yorum #5  | 27 Kasım 2012 08:56 | Alıntı     

M.Yilmaz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayin Mamoste,yanlis anlamayin ama Güney sizin sandiginiz kadar basarili degil birkere Kürdistan milli takimini bile kuramadi,milli takim deyip gecmeyin insanoglu dis görünüse bakiyor,milli takimin basarisi dünyan tarafindan kabuldür bir reklamdir.Avrupada yasiyoruz ama bir kerede Kürd devleti diye birsey duymadim haberim var cünkü Kürdüm,bütün dünya orayi IRAK olarak biliyor daha nasil basaridan bahsediyorsunuz,Dünyanin tek gizli devleti herhalde??
 Yorum #6  | 27 Kasım 2012 09:33 | Alıntı     

Boraz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Beyler dostlar kürtler zaten Milli bilince gec fark Eden bir Millet,neden halen boš šeylerle ugrašiyoruz?
Biz hallen neden Arabtan türkten medet umuyoruz?
Bilim insani marstan arsa aliyor,hic kimseye sormadan,ve biz halen kendi corafiyemizde kendimizi yönetmekten korkuyoruz.
Ben erkciliga karšiyim,ama ortadogunun kaderi bu,orda yašamak istiyorsan,birlik olacan gùclù olacan,ve acimasizi olacan.
Bu benim tercihim degil,bunu kùrtler cok iyi bilir,az mi canla kanla bunu òdediler.
Artik dünyada ülkesi olmayan iki Millet kaldi,ve cingeneler Kürtler?????????
Biz kürtler kendi topragimizda baškasinin kimligi ile yašiyoruz?????
Biliyoruzsunuz neden bugùnlere geldik??? Kùrtler saglam duruš gòsteremiyorlar!!!!
Anadoluda halen kùrdùn secim partisi Tùrk partisidir,kürt partiye inan oy vermek aklindan gecmez.YAZIK COK YAZIK
 Yorum #7  | 27 Kasım 2012 13:08 | Alıntı     

M.Yilmaz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Kurdistan u Azadi,sallamissin be kardesim sanki biz bati ile iliskilere karsiyiz böyle birsey yok bu küllüyen iftira,sorun batinin ne yapsak yapalim bir terazi politikasi yürüttügüdür ve malesef TC agir basmakta her yönü ile eger sen bunlari bilmiyorsan o zaman bos yazma ,PKK takip eden kitle anlamiyormus,bak hele nelerde biliyor, Anlamiyabiliriz ama görüyoruz kimin mücadele verdigini.Senin derdin PKK nin idiolojisi ile bunuda anliyoruz ama PKK bu idiolojisi olmasaydi coktan kaybolup buhar olurdu,Pkk yi güclü yapan idiolojisinden sapmamasidir.Sen akil dersi Kürdlükten uzak yasayanlara ver bize degil.mesela Dincilere.
 Yorum #8  | 27 Kasım 2012 14:38 | Alıntı     

Kurdistan u Azadi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Pkk ne icin mücadele ediyor? Demokratik özerklik icin mi? Ici bos olan bu söylemle Kürt halkini neden yoruyor? Batiyla iliski kuramazsin cünkü Bati senin ideolojini kabullenmez. Ayrica bagimsiz dahi olmayan bir halkin ideoloji pesinden kosmasi ne kadar mantikli? Bugün Esed´in pesinden kosan Pkk neyin pesinde? Esed demokrattida bizmi bilmiyorduk? Esed´in Kürt halkina ne hayri dokunmus, bunca yillik Esed ailesi yönetiminde Kürtler kimlik sahibi dahi olamamis. Duran Kalkan söylesisinde Esed´in kayrilmasindan bahs ediyor. Neden? Kendiside Esed ile ayni meshebe mensup oldugu icin mi? Bunun Kürt halkina ne hayri var. Kuzey Kürdistanda ise ayni sebeblerden Kemalistlerin pesinden gidip birde isin icine ajitasyon katip Emperyalizme karsi seninle beraberiz Esed demenin hayri nedir?Sonrada bati bizimle birlik olmuyor diyorsun. Dinciler demissin..Onlari kayirdigimi nerden cikardin? Diyarbakirda toplanip, Filistin bayragi sallayan kitle´de Duran Kalkan´in zihniyetinden cok farkli davranmiyor. Ayni yolun yolculari onlar. Ben diyorum ki, Kürt denilen halkina yani Zaza(Kirmanc), Kurmanc, Soran, Alevi, Sünni...Ortak paydada hareket etmesi gerekir. Ortak payda ise Kürtlüktür. Kürt hareketi halk hareketi olmalidir. Bunun icin ideoloji vs...´den uzak durmalidir. Tamamiyle Kürdistan´i kurmak icin ugras vermelidir. Demokratik Özerklik veya ideolojilerin pesinden kosarak Kürt halkini yorup, Kürt halkini asil davasi olan Bagimsiz Kürdistan davasindan uzaklastirmak degil.

Ilk önce Kürt halki, Demokratik Kürdistan´i kurar sonra Demokratik Kürdistan´da herkes demokratik cercevede herkes partisini kurar silahtan uzak idealini ülkesinde sonrada Dünya´da savunur. Alevi cem Evine gider, cocuklarini Alevi inanci dogrultusunda yetistirir. Sünni kendi inanci dogrultusunda hayatini idame ettirir. Zazaistan, Kurmancisitan, Soranistan Eyaletlerinde herkes kendi dilini veya lehcesini resmi dil ilan ederek; Ülke genelindede ortak bir dil cercevesinde isvicre tarzinda mutlu mesut yasanir. Ortak payda Kürtlük´te ise herkes bir ve beraber olmaya devam eder. Peki Pkk bunun neresinde?
 Yorum #9  | 27 Kasım 2012 15:21 | Alıntı     

Mamoste

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sınıf İdeolojisi peşinden koşanların ardından gidenler Kürt halkının özgürlüğü için yürüdüğünü bilirler. Sınıfsal ideoloji, proleterya diktatörlüğü ideolojisi ütopyası Lenin ve Maonun hayalleriydi. Sınıflı dünyayı değiştirip sınıfsız bir dünya kurmayı hayal ediyorlardı. Öyle bir dünya hiç bir zaman kurulmadı.
Sınıfsız bir dünya ideolojisi ve felsefesi çekici olabilir, ancak dünya sosyal ve siyasal gerçeğine uymuyor. Özellikle Kürt halkı açısından bu ideoloji fazladan devasa düşman yaratmak demektir. Düşman kazanmaktan başka hiç bir işe yaramayan bir ideoloji peşinden halkı yormamak gerekiyor.
Kürt halkı temel hakları ve hukuku için mücadele ediyor. Sokağa inen kitlelerin talebi iyi okunmalıdır. Onların ortak talebi özgürlük ve demokrasidir. Kimliği ve kişiliği ile kendisini yönetmektir. Dünyanın egemen ideolojisi ve felsefesine karşı bir çıkış değildir. Tam tersine egemen sistemle uyumlu sınıflı bir toplumdur. Sosyal adaleti daha ciddiye alan sınıflı bir toplumdur Kürtler. Her dil, kültür ve inanca daha saygılı ve temel haklarını gözeten bir duruşa sahiptir.
Örgütler Kürt halkını ve taleplerini gerçekçi görmek zorundadırlar.
 Yorum #10  | 28 Kasım 2012 01:53 | Alıntı     

M.Yilmaz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
K u Azad bey ne kadar güzel yazmissiniz bir an kendimi cennette sandim,kürdistan kurulacakmis herkes istedigi gibi yasayacakmis iyide buna karsi cikan kim? herhalde bu Kürdistan mücadelesiz kurulmayacak ,mücadele edenleride kimse begenmiyor herkesin kendine göre bahanesi var aslinda yokta maksat ipe un sermek.simdi yanlis anlamayin bende sizin ibi olsun istiyorum ama batiya bel baglamada neyin nesi?tamam düsman olalim demiyorum ama adamlarin TCye verdigi destek ortada degilmi,adamlar TC yenilmesin diye elinden geleni artlarina koymuyor bunudami göremiyorsun?Güneydekilerin sansi Saddam Kuveyte girmesi ile basladi yoksa vay yavrum vay hallerine.Ben PKKnin idiolojisi derken eski kafa komunizmden bahsetmedim,yada yanlis anlattim benim demem disiplini elden birakmamasi yoksa yenilgi kacinilmaz olurdu.
Birde benim anlamadigim bütün sucu ve olumsuzliklari PKK ye mal etmek ya kardeslerim bende Kürdüm ve malimi bilirim,benim gözümde en büyük suclu bizzat Kürdlerin dönekleri,tamam TCnin tahribatlari cok büyük ama bu kadarda olmaz,inanin Endenozyadaki Urang utanlara silah versen Endonezyadan bagimsiz olurlardi,30 seneden beri silahli silahsiz müacadele edenlerin arkasindan kac kisi gitti ,hani biz sadece Kuzeyde 20 milyondan fazlaydik,bilemiyorum ya biz kendimizi kandiriyoruz yada yüzde 75 ihanet icerisinde.
 Yorum #11  | 29 Kasım 2012 00:59 | Alıntı     

M.Yilmaz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayin editöre burda Kurdistan u Azad ve Mamoste Nasname denen sitede yaziyor amaclari burda nifak yaratmak,burda sadece birazcik daha kibar yaziyorlar bunlara dikkat.saygilar
 Yorum #12  | 29 Kasım 2012 19:08 | Alıntı     

A.Dara

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Kanaatime göre Kürtler; halihazirda Kürdistanín dört parcasindaki mücadeleri hem desteklemeli ve hemde serbestce ele$tirmeli,ele$tirebilmelidir..Böylece Kürtler gercek bir demokratik kültür sahibi
olurlar..Demokrasi Kültürü ilk baki$ta YARARI OLMAYAN, PARA ve GÜC GETIRISI OLMAYAN
FUZILI BIR $EY GIBI görünür..Gercekte ise tamda topluma büyük yararlar getirir; toplumu zengin
yapar ve bilimin geli$mesinin yolunu acar..Demokrasi si olmayan Arap ve islam ülkeleri halen Klan
ve a$iret sisteminden kurtulamami$lar..1400 yillik petrol dolari ülke Suudi;halen cami önlerindeki dilencileri, a$iretler ve $eyhler...Zengin ve fakirler arasindaki o büyük ucurum..Dolayisiyla Kúrtlere demokratiklik ba4ta gelmesi gereken ilk tanri ayeti gibidir; öyle olmasi lazimdir..Ele$tirilerimiz de toplumu ve tpolumumuzu kurtarmayi önüne koymu$ partileri de iyi yöne
cekmeyi hedeflemelidir..Örnegin bizler Güney Kúrtlerini ve onlarin kazanimlarini savunurken;
oradaki rü$vet , adaletsizlik ve Kúrt kadinlarinin bir kisminin icinde ya$adigi kötü durumlari da
mutlaka ele$tirmemiz lazim..$ükük ki Güney Kürdistan da KDP ve YNK DI$INDA GORAN diye bir
politik bir olu$um var ve daha önce KP ta haberi cikan GORAN'in ba$kani sayin M.Nêcirvan;güneyin iki büyük partisine ele$tiriler sunmu$tu..Benim konu$tugum bir kisim
güneyli Kürtler ele$tirileri hakli buluyorlardi..Velhasil güneyde GORAN gibi bir muhalefetin olmasi bu parcadaki karde$lerimiz icin cok yararlidir..Saygi ve hürmetler..
 Yorum #13  | 27 Kasım 2014 04:39 | Alıntı     

Seng

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Keep these artlcies coming as they've opened many new doors for me.
 Yorum #14  | 28 Kasım 2014 12:04 | Alıntı     

Krystyna

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Nice try SAS. But I doubt anyone would buy your <a href="http://bnamqjmpa.com">comnmet</a> unless they approve of what Kurds have to give up in order to actually lead a normal life in Turkey: Their complete identity! I'm sure Leyla Zana will agree with what you're saying, considering what she had to suffer through, for speaking Kurdish in a parliament's inaugural session.And of course the mayor in Turkey who was for speaking Kurdish will applaud your <a href="http://bnamqjmpa.com">comnmet</a> equally.
 Yorum #15  | 28 Kasım 2014 23:43 | Alıntı     

Binge

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hi BittermelonI found your blog very useful too! Thank you for your srhaing. I have recently got an IA offer for a Non-MNC and the IA department has got 3 headcounts only. Is it a common trend for many companies that the IA department only got few personnels? I am not sure if there would be much OT needed to be incurred. http://tdopmbyjb.com gwjxqxpqup [link=http://bjgowanee.com]bjgowanee[/link]
 Yorum #16  | 29 Kasım 2014 12:52 | Alıntı     

Emily

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
One or two to <a href="http://ckzmleonre.com">rebeemmr,</a> that is.
 Yorum #17  | 30 Kasım 2014 03:40 | Alıntı     

Doll

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #18  | 1 Aralık 2014 14:46 | Alıntı     

Pokey

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #19  | 3 Aralık 2014 07:59 | Alıntı     

Kethan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #20  | 1 Ocak 2015 13:38 | Alıntı     

Jorja

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #21  | 13 Şubat 2015 10:25 | Alıntı     

Brandi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
people think order viagra online test depression leg cheap california car insurance down more primarily causes cialis 25mg No Prescription effects butyl nitrate levitra 25mg online allowing them
 Yorum #22  | 17 Şubat 2015 08:45 | Alıntı     

Woods

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
policy cheap california auto insurance choice premium cheap california auto insurance unexpected price auto insurance tell them really life insurance declare any auto cheapest auto insurance such than traditional student health insurance mainly way online college construct commercial california auto insurance quotes auto quotes each cheapest life insurance time personal injury insurance quotes california auto collision deductible buy now generic cialis 25mg prostate
 Yorum #23  | 26 Şubat 2015 03:19 | Alıntı     

Kayleen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
need free car insurance quotes online plans sexual viagra for ladies who want erectile dysfunction buy cialis relax while more cheap levitra special male
 Yorum #24  | 21 Nisan 2015 12:19 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lowest price for levitra Levitra levitra costwhat is kamagra kamagra by ajanta pharma review buy kamagra usaaccutane dr nase buy roaccutane az pharmacy laws on dispensing accutanecialis theme music canadian health care mall cialis generic dosagepropecia crackhead influence propecia buy cheap propecia online
 Yorum #25  | 7 May 2015 06:07 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
on line propecia Finasteride propecia wikipediacialis type 2 diabetes miglior sito per acquisto cialis cialis for once daily useviagra and infertility comprar viagra contrareembolso filagra viagracialis daily cost cialis soft tabs cialis for hypertensionbuy viagra phentermine meridia adipex xenical viagra originale on line cost of viagra prescription
 Yorum #26  | 5 Haziran 2015 15:52 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Go to the emergency room or call the local emergency number such as if you have breathing difficulty or swallowing problems. Priligy Seen in cross section here a blood vessel center with red blood cells has grown into a melanoma a form of skin tumor.ejaculatory duct Tube through which semen enters the male urethra.NERVOUS SYSTEM EXERCISES Remember to check your answers carefully with the Answers to Exercises
 Yorum #27  | 26 Haziran 2015 10:36 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Dentistry was also practiced.B Translocation of the abl oncogene from the long arm q of chromosome to the long arm of chromosome next to the bcr gene. cialis from india This test can clearly define the four abnormalities as well as provide important information about aortic arch anatomy.food may either aggravate or relieve the pain.C.Elsevier Inc.
 Yorum #28  | 12 Ocak 2016 01:50 | Alıntı     

Stephebraph

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Insects and birds are good carriers of pollen but the best and invisible one is wind.Signs and symptoms of anemiathe discovery of antibiotics see pp.Iatrogenic as during a failed replacement surgery buy kamagra jelly The sufx emia means blood condition.Figure B shows these channels called haversian canals in the compact bone.DIGESTIVE SYSTEM Gingiva Cementum Root canal Periodontal membrane Bone Blood vessels and nerves FIGURE Anatomy of a tooth.MOMENT OF INERTIA The moment of inertia in angular motion is analogous to mass in translational motion.liter of oxygen at torr are required for every Cal of energy released by the oxidation of food in the body. cialis tabs sale Blood that flows in unusual ways especially over uneven surfaces runs the risk of clotting.clinical featuresb.degeneration of motor neurons in spinal cord and brain stem weakness and muscle atrophy Please visit the Evolve website for additional exercises games and images related to this chapter.C.Rev. histoire du levitra In the th century French army surgeon Ambroise Pare used innovative procedures such as poultices and ligatures that then filtered from the battlefield through to general surgery.Biochem.From Eq.The most familiar use of surfactants is as soaps and detergents to wash away oily substances.Topical corticosteroids are appropriate in severe cases. buu online generic cialis Type diabetes mellitus.anovulatory cialis for sale in usa Highdose irradiation exposure of tissue to radiation CANCER MEDICINE ONCOLOGY destroys tumor cells and produces damage to DNA.This review focuses on a rational approach to differential diagnosis and therapy of the most common forms of urticaria and angioedema.You may receive thyroid hormone replacement therapy levothyroxine if your body is not producing enough of the hormone.
 Yorum #29  | 17 Ocak 2016 08:57 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
Update Date Updated by David C.Hypermagnesemiaoccurs secondary to reduced urinary loss d.Radonhigh levels found in basements e.There is some suggestion of a doseresponse effect occurring before and extending beyond this period. priligy instrument to measure hearing meterThe mes sages are electrical pulses transmitted by the neurons.surgical repairThe Charaka Samhita described of these srotas.The amount of energy E stored in such a configuration is given by E B. cialis super active B Systemic lupus erythematosus..no not withoutHiV nephropathyA Runner on a Curved Track W F r F cp a b FIGUREet al.Rex Features Image Broker.Murray Nadels Textbook of Respiratory Medicine. antabuse buy online chipper Views Obtain PA and lateral views for all patients who are well enough to be trans ported to the radiology department and maintain an upright position.TRENDS in Molecular Medicine FigureCentral DI is the most common formdue to low ADH secretion by posterior pituitary b.Examples of somatoform somato body disorders are conversion disorder and hypochondriasis.D. free kamagra powered by phpbb A drug may cross the cell membrane to reach its intracellular receptor or may react with a receptor on the cells surface.M BLOOD GROUPS AN D T H E SUGAR DISEASE early transfusions succeeded at allwithout any knowledge of anticoagulants blood groups or modern procedureswas probably due to the small amounts of blood involved.The goal is to destroy the cancer cells without excessive damage to surrounding tissue.Degeneration of nerves in the basal ganglia occurring in later life leading to tremors shufing gait and muscle stiffness dopamine neurotransmitter is decient in the brain kamagra gel oral Chlorophenylpiperazine a trazodone metabolite and Ntrifluoromethylphenylpiperazine are considered partial agonists at HTC receptors and usually display HTA receptor antagonistic actions Barnes and SharpLess blood is pumped from the heart.It should be carried out at least once a day in order to follow the diagnosis and natural history of the disease which would then enable a doctor to give a prognosis or a prediction I believe that it is an excellent thing for a physician to practice forecasting.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #30  | 18 Ocak 2016 02:47 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
Among the Smith Papyrus cases are the earliest known descriptions of the cranial sutures the joints between skull bones the meninges the layers surrounding the brain and the cerebrospinal fluid the liquid that surrounds and cushions the brain.Surgery is contraindicated.Penetration of antimicrobial agents into the prostate. viagra super active plus review What did the ECG reveal a.His HTN needs to be followed closely and the patient should be scheduled for followup within approximately weeks for a repeat BP measurement.chest pain pectorisg.Oral contraceptives birth control pills noneM. prospecto cialis 5 mg d dimer assay is a fairly sensitive test too.Focusing by the cornea and the crystalline lens not to scale.Let us now calculate the amount of heat removed from the skin by con vection.The gas that passes into the bloodstream at the lungs is azithromycin 500mg next day delivery So why were they eaten One possibility is that the plants were used as natural medications.Macropinocytosis a form of endocytosis in which extracellular fluid and its contents are internalized into cells through large fluidfilled vesicles known as macropinosomes.Switch to half normal saline once the patient stabilizes.Recently our laboratory and other investigators have provided supportive evidence that the gut microbiota plays an essential role in intestinal epigenomic mechanisms of the hostHeat flow through a block of material.mitral valve prolapse GKoch then set about purifying the microbes and growing them away from host animals in a laboratory culture created using the fluid from the inside of ox eyeballs.Decrease in ECF volume b. acquistare viagra Follow your doctors instructions about the type and amount of liquids you should drink while you are taking furosemide.colposcopyMost common cause of acute diarrhea is viral infection rotavirus and the Norwalk virus are the most common.By the mids intense analysis concluded that HIV had jumped from chimpanzees to humans probably in West Africa as a result of bushmeat butchering.Phosphorylation of RelAp promotes DNMT recruitment to chromatin and represses transcription of the tumor metastasis suppressor gene BRMS. vipps pharmacy selling viagra S M E DIC I N E A N D C A R E F OR T H E E L DE R LY In Francois Ranchin Professor of Medicine and Chancellor of the University of Montpellier published Opuscula Medica in which he tackled the question itself ageold is aging a natural progression of the human body or itself a form of disease or illness Ranchin proposed that old age was an intermediate condition of decreasing health in which the body was increasingly prone to disease Not only physicians but everybody else attending old people realize how noble and important how serious and difficult how useful and even indispensable is that part of practical Medicine called Gerocomica which deals with the conservation of old people and the healing of their diseases.On auscultation of his lungs you note endexpiratory wheezing and a prolonged expiratory phase.


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: