Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Ulusal Ortak Tutuma İhtiyacımız Var - Neval Sevda Çelik  


26-11-2012, 16:19 Kategori: Kurdistan  
Ulusal Ortak Tutuma İhtiyacımız Var - Neval Sevda Çelik

Ulusal Tutuma İhtiyacımız Var

Neval Sevda Çelik

Defalarca dikkat çekilen ve en son ekim ayında yapılması düşünülmüş olan Ulusal Kongre’nin yapılamaması büyük bir boşluk olarak ortada duruyor. Yapılsaydı birlik siyasetine ulaşılır mıydı, tartışılabilir. Ancak oluşacak perspektif; genel açıdan ve halk nezdinde bir netlik ortaya koyabilirdi.

Her türlü gelişmeyle sonuçlanabilecek bir dönemi yaşıyoruz. Arap Baharı olarak gelişen süreç, Kürdistan coğrafyasını da içine alarak Ortadoğu’da sonucu zorluyor. Ulusal perspektiften yoksun olmamız, her parçada ayrı ayrı azınlık siyaseti yürütülüyor olması bizim açımızdan belirsizlikleri çoğaltıyor. Ulusal açıdan bakıldığında her parça kendi başına kalırken, bunun yarattığı etkiyle kendi içinde çıkar ayrılıkları da işi yer yer çıkmaza sokuyor. Oysa belirleyiciliği ortada olan bir dönem. Ortadoğu yeni siyasal, hatta bazı coğrafik düzenlemelere giderken inisiyatif sahibi olmada eksilerimiz bizi zorluyor. Bu açıdan, daha önce de defalarca dikkat çekilen ve en son ekim ayında yapılması düşünülmüş olan Ulusal Kongre’nin yapılamaması büyük bir boşluk olarak ortada duruyor. Yapılsaydı birlik siyasetine ulaşılır mıydı, tartışılabilir. Ancak genel anlamda oluşacak perspektif; genel açıdan ve halk nezdinde bir netlik ortaya koyabilirdi. Keşkelerle zaman harcanacak bir dönem olmadığı ve tarihin bu süreçleri değerlendireceği inancıyla, bu boşluğun nasıl doldurulabileceğini tartışmanın faydalı olacağı kanaatindeyim.

Bu konuda en büyük rol KDP ve PKK’ye düşüyor. Buna Güney’de YNK’yi eklemek gerekse de, bütün Kürdistan coğrafyasında tabanı olan bu iki partinin rolü büyük. Genel konjonktür içinde, pozisyonları dolayısıyla Kürtlerin ittifaklarını da, karşıtlarını da, mücadele biçimlerini de belirliyorlar. O halde öncelikle bu partilerin uzlaşısı şarttır. Ancak Güney Kürdistan, Irak’la açık ve fiili bir savaşın eşiğindeyken, Türkiye’yi karşısına alamaz. Bu gerekli de değil, doğru da değil. Tam tersine, Türkiye’nin Maliki karşıtı duruşu, Güney’e rahatlık sağlamakta. PKK’nin Kuzey’de AKP’ye karşı yürüttüğü mücadele için Irak, Suriye rejimleriyle ittifakı var. Bu durum ulusal çıkarları zorlayan belirleyici bir çelişki olarak, büyük oranda Suriye’de patlıyor. O zaman önceliklerin belirlenmesi ve ona göre adım atılması gerekir. Ki öncelik bu durumda Güney’indir. Neden; Güney, statüsü belirlenmiş tek parçadır. Bu parçada – buna müsaade edilmeyeceğine inancımla birlikte – geri adıma zorlanmak, bütün Kürdistan’da talebi asgarileştirir. Tam tersine, bu parçada ileri yol almak, bütün Kürdistan’ı siyasal, idari açıdan ilerletebilir. Güney, savunulması gereken, politik açıdan öne çıkması gereken bir alan durumunda. PKK bunu gözetir mi? Gözetmesi gerekir.

Güney’e denk önem arzeden Batı Kürdistan parçasıdır. Statü kazanma imkanı açıktır. Batı Kürdistan, ayrıca gerçekleştirilemeyen Ulusal Kongre’nin yaratmasını umut ettiğimiz ulusal hassasiyetlerin de terazisi konumundadır. PKK ve KDP’nin burada ortak amaçta birleşmesi Kuzey siyasetinin de ulusal doğrultu kazanmasına yol açar. Yaşanan tüm kayıpların, savaş halinin bütün Kürtlerde yarattığı duyarlılığı heba etmek hoyratlığına hakkı olmayan bu partilerin, ulusal sorumlulukla hareket etmekten başka geleceğe bırakacakları birşey olmasın.

26.11.2012


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 16)
  |   Okuma: 2327   |   Yorum: (0)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler: