Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kürdistan Kavgası Kızışıyor-Günay Aslan  


24-11-2012, 20:35 Kategori: Kurdistan  
Kürdistan Kavgası Kızışıyor-Günay Aslan

Kürdistan kavgası kızışıyor-Günay ASLAN


İsrail’in Gazze’ye saldırdığı günlerde Irak da İran’ın iteklemesiyle Kerkük’ü işgale yöneldi.

Irak ordusunun başkomutanı Başbakan Maliki, Dicle Operasyon Gücü’nü bu amaçla bölgeye gönderdi.

Böylece zaten gergin olan Hewler-Bağdat ilişkileri daha da gerildi. Teyakkuza geçen Peşmerge Duzxurmatu’da Irak ordusunun karşısına dikildi.

Eski Baascı general Zeydi’nin komuta ettiği Dicle ordusu, 30 bin kişiden oluşuyor. Katyuşa ve fecr füzeleri, topları, tankları ve Kürtlerden farklı olarak helikopterleri var.

Bu gücü karşılayan Peşmerge sayısı ise 60 bin civarında. Kürdistan’da hali hazırda 200 bine yakın Peşmerge var. Ayrıca Kürdistan’da bir seferberlik anında cepheye gidecek en az 500 bin kişi var.

Tabii, sorun bu değil. Maliki’nin Kürdistan’ı işgal etme şansı yok. Onu bu girişimi Irak’ın parçalanmasından başka bir sonuç vermez.

Fakat Maliki İran’dan bağımsız hareket edemiyor.

Amerika çekildikten sonra ülkesini İran’ın ileri karakolu haline getiren Irak Başbakanı, İran’ın savaşı sınırlarının dışında tutma politikasına alet oluyor ve ülkesini ateşe sürüklüyor.

Maliki, Kürtlerle savaşın sonuçlarının farkında ama, kendisini buna mecbur hissediyor. Esad gibi o da İran’ın elinde esir ve karşı duramıyor. Karşı dursa ipinin çekileceğini biliyor.

Öte yandan Maliki’nin işgal girişimi ilk elden Kürtleri birleştirdi.

İlk tepki de Irak Cumhurbaşkanı Talabani’den geldi. Talabani Bağdat’ı bırakıp Hewler’e gitti. KDP ve YNK polit büroları Barzani başkanlığında bir zirve düzenledi.

Barzani’nin bağımsızlık ilan etmesi halinde Süleymaniye’yi bunun dışında tutacaklarını söyleyen Talabani, bu kez Peşmerge güçlerinin birleştirilmesi de dahil, her konuda Barzani’ye tam destek verdi.

Barzani ve Talabani’nin biraraya geldiği gün, PKK’den de Kerkük’ü savunmak amacıyla Peşmergeyle omuz omuza savaşacakları açıklaması geldi. Açıklama Güney’de geniş yankı yarattı.

Yine Goran’dan PÇDK’ye, Yekgirtuya İslami’den Zehmetkeşan’a, Demokratik Türkmen Cephesi’nden de Asuri ve Ermeni birliklerine kadar bütün siyasi güçler Kürt liderliğine destek verdi.

Önceki gün yapılan açıklamada Maliki, Dicle ordusunu lağvetmeye ve sorunları diyalogla çözmeye davet edildi.

Kürdistan liderliğiyle merkezi hükümet arasında yıllardır çözüm bekleyen bir dizi sorun bulunuyor. Petrol satışı, Peşmerge ordusunun Savunma Bakanlığı’na bağlanması, anayasanın Kerkük ve Xanekin gibi tartışmaları bölgelerle ilgili 140’ıncı madddesinin uygulanması bunların başlıcaları.

Kerkük gibi petrol zengini Kürt bölgelerini Irak’a bağlamak amacıyla oluşturulan Dicle ordusu bunların üzerine tüy dikiyor.

Zira Kürt tarafı, ne pahasına olursa olsun bu bölgelerin Kürdistan’dan koparılmasına izin vermeyeceğini söylüyor. Bu da Kürt-Arap savaşını kaçınılmaz hale getiriyor.

Gerçi Amerika’nın müdahalesiyle savaşın eşiğinden dönüldü ancak, savaş hali sürüyor.

Irak ordusunun eğitimsiz ve moralsiz olduğu, ayrıca arkasında halk desteği olmadığı da biliniyor. Sunni Araplar Kürtleri destekliyor. Şiilerin de önemli bir bölümü Kürdistan’a sefer yapılmasına karşı çıkıyor.

Buna rağmen ama, Irak ipleri geriyor çünkü, böyle olmasını İran istiyor. Ne de olsa Kürt-Arap savaşı en çok onun işine geliyor...

Irak’ta bunlar olurken Suriye’de de Özgür Suriye Ordusu’yla (ÖSO) Kürtler arasındaki savaş devam ediyor. Daha önce yazdığım gibi bu savaşın arkasında da Türkiye duruyor.

Esad karşısında yenilen, geri çekilen ve dağılma eğilimi gösteren ÖSO, şimdi Kürtlerle savaşıyor.

Saldırılarının tamamı da geri püskürtülen ve ağır kayıplar veren bu çete adeta intihar ediyor.

Türkiye de sanki başına bela ettiği bu çeteden kurtulmak istiyor. Bir taşla birkaç kuş vurmak hesabıyla bunları Kürtlere kırdırtıyor.

Irak’ta Maliki’nin Suriye’de de ÖSO’nun şansı yok ama, Kürtlerin özellikle de Suriye’de iç sorunlarını aşmaları gerekiyor.

Suriye Kürtleri de geçen hafta Hewler’de toplantılar ve sorunlarını konuştular. Toplantının ardından KDP-PYD ilişkisinin güçlenmesi bekleniyordu ancak, Türkiye buna fırsat vermek istemiyor.

Güney Kürdistan’ın Akdeniz’e açılmasını engellemeye çalışan Türkiye, Suriye sınırında oldu bittiler yaratarak Kürdistan’ı kuşatmaya çalışıyor.

Türkiye-Suriye sınırındaki provokasyonların altında bu yatıyor. Fakat bu yolla sonuç alması da imkansız görünüyor.

Hem Kürtlerin mücadele birikimi hem dış dinamikler Kürtleri yeniden ‘tedip ve tenkil’ ederek sindirmesine izin vermiyor.

Geriye Kürtlerle uzlaşması kalıyor ama, onu da hazmetmekte zorlanıyor.

Yine de Türkiye’nin stres yaratan bu hazımsızlıktan biran önce kurtulması gerekiyor. Aksi durumda Kürdistan’ı unutması gerekecek


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 28)
  |   Okuma: 6406   |   Yorum: (67)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 25 Kasım 2012 02:04 | Alıntı     

Kurdi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Zalimler savasla mevzi kazanmaya calisirken, mazumlarda barisla, silahlarini birakarak iletisim kurmaya calisirlar.

Yahudiler ile kurdlerin ortak yasamalarindan dolayi yakin kulturlere sahipler. Hitler millyonlarca yahudiyi oldurtmeye kalkinsinca yahudi kokenli felsefeciler, politikacilar dunyada baris baris diye bagiriyorlardi. 6 millyon yahudinin olumunden sonra bir yahudi teknisyeni millyonlarca almani oldurtmek tehdidi ile alman irkcilari izzaya getirdi.


Zalimlere karsi silahlari birakmak ikinci bir yahudi katliami yasanir.

Kurdler baris diyeceklerini sguclu silahlara sahip olmalari sart. yoksa ikinci bir yahudi katliama benzer bir katliamda kurdlere olur.
 Yorum #2  | 25 Kasım 2012 11:31 | Alıntı     

Hesenê Canbegi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Gerilla û pêshmerge bibin YEK...!
Dinya iro li pisht kurdan e, ne ku wek berê me digot "cihan Li dij me ye". Na. Cihan ji duruti û diktatoriya tirk, ereb û farisan 'usanbû' /usandi.
Di destê me de derfetên zêrini hene, bash biparêzin!

Kerkuk. Qamishlo û Amed bibin yekdeng û Mehabad'ê ji xewê rakin!
Biqewtinin diktatora ji Kurdistan'ê.
Hesenê Gerilla û pêshmerge bibin YEK...!
Dinya iro li pisht kurdan e, ne ku wek berê me digot "cihan Li dij me ye". Na. Cihan ji duruti û diktatoriya tirk, ereb û farisan 'usanbû' /usandi.
Di destê me de derfetên zêrini hene, bash biparêzin!

Kerkuk. Qamishlo û Amed bibin yekdeng û Mehabad'ê ji xewê rakin!
Biqewtinin diktatora ji Kurdistan'ê.
Hesenê Canbegi
Konya - Yeniceoba - 25.11.2012
Konya - Yeniceoba - 25.11.2012
 Yorum #3  | 25 Kasım 2012 21:10 | Alıntı     

Ferhan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Malki hükümetinin güney Kürdistanindaki hükümete karsi fazla direnecegine ihtimal vermiyorum. Tabiki gözümüzün bebegi pesgermeler son damlasina kadar ülkeyi koruyacagina hic süpemiz yok. Ancak beni tedirgin eden tek sey dün Malki ile görüsen PKK yetkililerin. Bu olayin hemen ardindan bu kez PKK'nin ale acale olasi bir catismada pesmergelere destek olacaklari yönündeki aciklamalari hicte hayre alemet görülmemektedir. Eger gercekten PKK samimi bu konuda samimi ise güney Kurtlerini zor duruma sokacak aciklamalari yapmamalaridir. Cünkü PKK'nin olaya karismasi hainde Türkiyenin de olaya mudahale etme gerekcesini yaratacak ve bu tam da Türk derin devletinin isine yaramis olacaktit. Acaba bu düsüncemde yaniliyormuyum...
 Yorum #4  | 26 Kasım 2012 15:47 | Alıntı     

cemal

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
aynen ferhan arkadasa katiliyorum pkk olaya mudahil olursa tc de mudahil olur kurtler icin ikinci savas agir olur
 Yorum #5  | 26 Kasım 2012 19:55 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Tecenin zalimane korkusu bazı kürdlerin tam ruhuna sinmiş..

Zulüm we baskı altındaki,kardeş kardeşinin yardımına zor zamanda koşmayacaksa o kardeşlik olmaz olsun derim.İranın tecenin ıraqın sürüyenin korkusunu ön plana çıkaran bazı kürdlerin,Özgür ruh taşıdıkları war sayılabilinirmi ?Asla.

Aman diyorlar bakın, Iraq ,Kürdistan parçasına saldırırsa,diger parçalardaki kürdler sesini çıkarmasın haa !Yoksa tece bıze saldırır.Sürüyedeki OSO ÇETESİ, kürdlere saldırırsa,diger parçalardaki kürdler sesini çıkarmasın yoksa haa tece bıze saldırır. Kötüde..Peki, özgürlükçü iseniz ? Sormazlarmı size ;Tecenin elindeki KÖLELİĞİNİZİ nasıl ÖZGÜRLUK'E çewirmeyi düşünüyorsunuz ?

Zaten bu "korku mantığı "dır ,Kürdleri we Kürdistanı bir asırdır 4 dewlede esir düşüren..!
 Yorum #6  | 27 Kasım 2012 09:41 | Alıntı     

M.Yilmaz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Rojame heval Kimse Tirkolardan korkmuyor ama Emperyalistlerin onlara verdigi teknolojik silahlardan korkuyor anliyormusun yani bir dengesizlik var gücler arasinda yoksa donkisot gibi üzerlerinemi saldiralim?Asil câgre bizim birlik olmamiz ille savas ile olsun demiyorum mesela TC bir demokrasi oyunu oynuyor degilmi?eger Kürdler oylarini Kürdistani bir partiye verseler bu is savasmadan kazanilir ama TC dünyaya bunlarin yüzde 90 ayrilmak istemiyor diyor herkesde bu oyunu afiyetle yiyor,söyle kardesim bu yalanmi?

Sayin Ferhan Pesmerge sizin göz bebeginiz olabilir ama benim gözbebegim Gerilladir,sizin o göz bebekleriniz TC ile isbirligi yapiyor bu yalanmi,sorarim size fasist TC medyasi neden poh pohluyor Barzaniyi aciklarmisiniz cokmu seviyor.Kim ne derse desin Barzani yanlis ataoynuyor yoksa TC kardesmi olduda haberimizmi olmadi,Barzani TC sermayasini iceri aliyor yani bir sekilde kendisini pazarliyor bunun sonu felakettir.
 Yorum #7  | 27 Kasım 2012 21:38 | Alıntı     

Ferhan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
M.Yilmaz'a sayibn Barzani'nin TC ile isbirigi yaptigini nereden cikariyorsun. Ben böye bir seyi ne gördüm ve nede duydum. Söz konusu Barzani'nin Ak-Partinin kongresine katilmaise büyük bir yanilgidasin. Barzani, AK-Parti kongresine katidigi icin MHP ve CHP tarafindan elestirildi. sayin Yilmaz sende aynen CHP ve MHP gibi bu olayda rahatsiz ve hatta isbirligi olarak degerlendiriyorsun. Öyle degilmi ? Simdi sana ne diyeim. Daha bundan bir hafta öncce basin yain organlari PKK ile Mallkinin görüstügü yazildi. Bu haberleri PKK tekzip te etmedi buna ne demei sayin M.Yilmaz...
 Yorum #8  | 27 Kasım 2013 08:31 | Alıntı     

zsx

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
There is no need for a person to go into a store to buy a cheap designer bag, Louis Vuitton Sale is available online, where you can choose form a wide range of handbags in different colors, shapes and sizes can be used with different prices . Sell ??the image of the various handbags in Louis Vuitton are available online, so its easy for one to choose their favorite handbag, place an order and be proud owner of the beautiful cheap designer handbags.
gucci outlet

prada outlet

Christian Louboutin Outlet

louis vuitton handbags

louis vuitton purses

michael kors

michael kors outlet

michael kors outlet

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton bags

louis vuitton outlet

louis vuitton outlet

michael kors outlet online
 Yorum #9  | 18 Nisan 2014 03:22 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
les acteurs tenant cuillère à soupe de saut ""Bretagne Spoon Dance"" a toujours été la meilleure audience dans le complot visant à faire exploser. Souvent chansons ""Bretagne cuillère de danse"" ensemble, quatre nike free run 3 footlocker des hommes, les femmes sont incapables de supporter le public s'est levé pour danser enthousiasme, surtout en présence d'enfants, Ben Huan rebond totale de l'excitation en ce moment. à cette fin, les organisateurs ont décidé de performances futures, les nike free run homme acteurs du drame ""Bretagne Spoon Dance"" publié dans le public avant le début de batons. D'ici là, si vous êtes avec un amant, anciens ou les enfants viennent pour voir l'évolution, peut le même que dans la scène de concert en agitant leurs batons ensemble, en ajoutant à la fête visuelle, la part d'audience de ce tour, ""cuillère nike free run 2 nike air max 2013 femme danse Bretagne ""Happy moments! Propolis forte puissance Amore Amore frais Detox Nettoyant _ Article N ° :05-21 Spécifications: 120 description: peau ? nettoyage rapide saleté de surface, les sécrétions huileuses, de promouvoir la peau des toxines profondes et les substances nocives nike air max 2013 femme exclus, pores ouverts, supplément de la peau chaque Jour de nutriments nécessaires pour garder la peau de nike blazer pas nike air max pas cher cher moment doux et délicat. Utilisation: Appliquer placé dans la paume, ajouter nike air max 90 de l'eau pour faire nike free pas cher en ligne mousser nike free run 3 frotter uniformément sur la surface de la lumière et aider massage complet, puis rincer avec de l'eau. ★ applicable à tous les types de peau
 Yorum #10  | 7 Kasım 2014 11:19 | Alıntı     

WrJGWgqyxNo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://arsenaleeditore.com/contenuti/editor/trxsuspension.html
http://ikeyence.com/14_pop_img/file/trxsuspension.html
http://www.furmir.com/read_write/editor_images/File/trxsuspension.html
http://cdpups.com/UserFiles/File/trxfitness.html
http://arsenaleeditore.com/contenuti/editor/trxfitness.html
http://ikeyence.com/14_pop_img/file/trxfitness.html
http://www.furmir.com/read_write/editor_images/File/trxfitness.html
http://retrojordans12lowprice2014.femmesnike2014.com/
http://sitesforjordans7instock.femmesnike2014.com/
http://wherecanifindretrojordans2014.femmesnike2014.com/
http://airjordan14shop.hommesnikes2014.com/
http://menspizikeairjordanstore.hommesnikes2014.com/
http://orderairjordan4womenshoes.hommesnikes2014.com/
#78yudhuyerrdn
 Yorum #19  | 10 Nisan 2015 23:05 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
clomid with estradiol Clomid best times to take clomidlevitra natural alternatives levitra 20mg prix expired levitra side effectslevitra online no prescription Levitra levitra on linecheap viagra generic uk Buy Viagra Online viagra online englandbuying viagra online legal Viagra viagra nhs cost
 Yorum #20  | 4 May 2015 08:34 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
. canadian pharmacies mail order Alternative Names Inability to conceive Unable to get pregnant References American Society for Reproductive Medicine.What is the most likely diagnosis and what is the appropriate approach to treatment . order viagra online canada mastercard K.When the body makes too much thyroid hormone the condition is called hyperthyroidism. cialis canadian pharmacy online You will nd complete denitions for all of these terms and audio pronunciations on the Evolve website.Br. viagra store in canada VEINS Carry blood back to heart Thin walls with valves Blood pressure is LOW Carry O poor blood from tissues ARTERIES Carry blood away from heart Strong thick elastic walls Blood pressure is HIGH Carry O rich blood to tissues CO and H O CAPILLARIES ARTERIOLES FIGURE Relationship and characteristics of blood vessels.J Urol . tretinoin There are also performance tasks such as the Trier Social Stress Test or different physiologic measures such as cardiovascular reactivity JupiterimagesCreatasThinkstock.The slower the loss the greater the effectiveness of compensatory mechanisms. prednisone osteoblasts .Testosterone and erectile function in hypogonadal men unresponsive to tadalafil results from an openlabel uncontrolled study. buy sildenafil citrate 100mg h.The medicine man or woman could choose whom to treat how and when. progesterone no prescription needed .Mini abdominoplasty is performed when there are areas of fat pockets love handles. onlinepharmacy Lets make one more step into the modern medicine and ask why so many companies in the USA sell contact lenses glasses and eye drops Visine For example CLARITIN and other allergy medicines cause dry eyes I suspect they interfere with body liquid production in some way because they also cause dry mouth.ed. alli at australian pharmacies .Hypertension Oral LASIX may be used in adults for the treatment of hypertension alone or in combination with other antihypertensive agents. letrozole All of these influences may be present at any particular time.The uvula a small soft tissue projection hangs from the soft palate. amoxicillin canadian pharmacy neuron .
 Yorum #21  | 7 May 2015 08:14 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra levitra cialis canadian pharmacies for cialis free samples of cialiscialis black 800mg cheap discount cialis cialis peak concentrationcialis ed health man effets secondaires cialis forum marijuana cialisdoes propecia lose effectiveness commander du propecia propecia crackhead datealternate to propecia propecia en farmacias finasteride on 2009 medicare formulary
 Yorum #22  | 20 May 2015 01:24 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
removal of gum tissuedevices enabling the rapid isolation sorting and detec tion of microvesicles from small volume samples accutane online Montague D.This uid becomes lymph when it enters lymph capillaries.
 Yorum #23  | 13 Haziran 2015 12:57 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
PubMed Virag R.PTT monitoring is not necessary.cystoscopy Viagra Online genes Regions of DNA within each chromosome.Normal intake mL in fluids taken PO per day mL in solids or product of oxidation b.The number of reticulocytes in the blood is a sign of how quickly they are being produced and released by the bone marrow.anxiety disorders Characterized by unpleasant tension distress and avoidance behavior examples are panic disorder phobias obsessivecompulsive disorder posttraumatic stress disorder and generalized anxiety disorder.
 Yorum #24  | 16 Ocak 2016 08:26 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
cystoscopeHundreds of thousands of procedures are carried out yearly by da Vinci although most of these are not conducted over vast distancesthe operator and console are usually next to the patients bedside. i need viagra overnight delivery Both serve to increase PaO at a constant FiO by lowering intrapulmonary shunting and V Q mismatch.Surgerymay be beneficial in selected patients carefully weigh potential ben efits with risks.DIGESTIVE SYSTEM herpetic stomatitis Inammation of the mouth caused by infection with the herpesvirus. viagra through mail Differentiation or becoming specialized does not apparently involve losing or destroying some STEM CELL THERAPY DIFFERENTIATION Omnipotent stem cells those in a fertilized egg or early embryo omnipotent stem cell can develop into multiple types of cells in the body.Hyaline microthrombi mostly platelet thrombi occlude small vesselsany organ may be involved.Many of them had ulcers and were more susceptible to developing different types of cancer. tadalafil generic tijuana mexico Allergy to latex or other hidden allergens such as food antigens may masquerade as acute urticaria if the antigenic nature of the stimulus is not identified through a combination of history immunoassay and prick and patch testing.EEG shows isoelectric activity electrical silence. levitra 60 mg Treatment is surgical.RUQ discomfortet al.Decreased or absent bowel sounds indicate partial ileus. buy viagra uk D.Lipitor atorvastatin cholesterollowering statin


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #25  | 18 Ocak 2016 12:51 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
If the physician requires a closer look at the prostate gland or decides that a biopsy is necessary he may order a transrectal ultrasound which allows him to visualize the prostate gland.b.Further studies are needed to elucidate the role of the endocannabinoid system in erectile tissue. order cialis online canada .We magnify or minimize things.Multiple mechanisms of APC inactivation have been reported including hypermethylation of CpG sites in the APC promoter and decreased translation due to inhibition by miRNAsSee Chapter Common Dermatologic Problems Inflammatory Allergic and Autoimmune Skin Conditions Warts.Quick Hit Only diffuse form has renal lung and heart involvement.McCutcheon M. basf levitra Hysterosalpingography may help diagnose adhesions inside the uterus or Fallopian tubes.. cialis online Ideally you should have At least years independent monitoring experience in Russia English and Russian language skills Experience in site feasibility assessments A willingness to work hard and succeed If you wish to apply for this CRARus role or any other position based in Russia or Europe please send a recent copy of your CV in English and on a MS Word document For this position I am looking to speak with market access professionals who have extensive experience within the area of Hepatitis C.Paraphilias para abnormal philia attraction to or love are characterized by recurrent intense sexual urges fantasies or behaviors that involve unusual objects activities or situations.atypical antipsychotic treats schizophrenia and bipolar disorderA Review Sheet at the end of each chapter helps you organize and test yourself on what you have learned x PREFACE The Pronunciation of Terms section shows you how to pronounce each new term in the chapter and gives you the chance to practice writing its meaning.unitskg of regular insulin IV followed by an infusion ofFebruary Approx. propecia tablets for sale Supraclavicular cervical and axillary nodes are involved most often.TreatmentIf a person is standing erect the blood pressure in the arteries is not uni form in the various parts of the body.sialadenectomySupraspinal areas and preganglionic sacral neurons involved in sexual excitement also are reported to have substantial serotonergic activity which suggests that serotonin has a direct role in erectile dysfunction at a comparative peripheral level. inderal canada nol prescription Looking at the human body he found what we now call bacteria in the fluid taken from his mouth In the said matter there were many very little living animalcules very prettily moving.Lifelong anticoagulation with heparin or warfarin is essential without exceptions as these devices are very thrombogenic.They can be introduced into the body as liquids to show the details of hollow structures such as the stomach and intestines.Additional symptoms include Abdominal pain and swelling Pain with a deep breath pleurisy Sore throat Swollen lymph nodes glands Weight loss The spleen or liver may become swollen.


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #26  | 19 Ocak 2016 02:12 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
Midtolate systolic murmur c. be tab prednisone 5 mg The effects of quinapril and atorvastatin on the responsiveness to sildenafil in men with erectile dysfunction.Macular degeneration is one of the leading causes of blindness in the elderly.acute leukemia.Contrast this to Fedele et al.Note that the mediastinum is displaced to the left.lymph capillariesQuick HiT Patients with Alzheimer s disease often have cerebral atrophy secondary to neuro nal loss. kamagra sin receta Using her contacts in England she summoned the Sanitary Commission who arrived the following spring to clear sewers and upgrade general hygiene.org.Clin. lasix pay online american express Chronic Diseases HIVAIDS There are three key elements of wound healing We need to fight off infections we need some level of inflammation to promote healing and we need tissue reconstruction.In males testosterone is secreted mainly by the gonads. buy levitra online Although of men who receive a diagnosis of prostatitis have a proven bacterial infection approximately onehalf are treated with antibiotic therapyHowever several theories of the cause of abacterial prostatitis have been put forward including an infection by a bacterium or virus that hasnt yet been identified a reaction by your immune system to a bacterium or virus inside your body a problem with the nerves in your pelvic area a problem with the way your bladder works an injury to your perineum your prostate holding onto its fluids your pelvic floor muscles the group of muscles that wrap around the underside of your bladder and rectum not working properly Diagnosis of chronic abacterial prostatitis Your GP will ask about your symptoms and examine you.The eye may appear normal or may be mildly injected.Note that only the motor system is involved.Be careful about taking sedating medicines and never combine these medicines with alcohol. zithromax The cross sections are then compiled to create a full D representation of the body that reveals not just the bones and cartilage but also the full range of soft tissues.Symptoms such as pain and problems with ejaculation can greatly affect both your quality of life and your mental health.b.lymphopoiesis


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #27  | 19 Ocak 2016 23:34 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
R.Answer The first step is to obtain a CXR and start oxygen via face mask.Increased cardiac output heart rate and stroke volume b.ELECTRIC CURRENT An electric current is produced by a motion of charges. se puede comprar viagra en farmacias sin receta Tiny fragments of a megakaryocyte break off to form platelets.listening to sounds within the bodyaminotransferases ALT and ASTEpinephrine is a catecholamine.F.uncomfortable feelings are separated from their real object and redirected toward a second object or behavior pattern venta de viagra orlando resulting in a complicated sound pattern.Stan Ber was born in Maine is a graduate of Bowdoin College and has been a sports editor and columnist for two newspapers in Howard County Maryland for the past years.Acute necrotizing pneumonia gramnegative rods c.This is an equilibrium situation in which on the average as much energy is delivered to the wall by the gas particles as is picked up from it. healthy male viagra offer If untreated it is almost invari ably fatal.indications for use same as heparin but used for longterm anticoagulation C.Doubtless enjoying the fruits of their labors they found that overindulgence resulted in blunted sensibilities and that alcohol masked stimuli such as pain.Clinical featuresEfficacy and safety of sildenafil citrate for the treatment of erectile dysfunction in men with cardiovascular disease. lasix with no scrpit We really each have a sexual fingerprint.Other laboratory abnormalities a.F.receptor Cellular or nuclear protein that binds to a hormone so that a response can be elicited.the discovery of antibiotics see pp.hemophilia buy clomid for men online The disease predominantly affects males muscle weakness produces stumbling falling lordosis winged prominent scapulae and cardiac problems.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #28  | 20 Ocak 2016 04:02 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
For the rst year of his life Jeff had difculty tolerating many situations and often cried. finpecia canada I also joined a health club to vary my exercise routine and have kept at it ever since.Intestinal inammation targets cancer inducing activity of the microbiota.Cancer is found in to of nodules that are investigated.Only the force parallel to the direction of motion does work on the object.uterine serosa Outermost layer surrounding the uterus. generic cialis available in canada However other pul monary diseases may cause an elevation in this enzyme lacks sensitivity and specificity.Culturing prostatic tissue obtained by biopsy is neither sensitive because infection is focal nor specific because of prostatectomy specimens are culture positiveCholedocholithiasis with its associated complicationssee belowSerum levels must be followed up in prolonged therapy and doses must be adjusted for renal insufficiency.b.Type I IDDMapproximately of all diabetic patients This is characterized by a severe deficiency of insulin. viagra samples 2 or 3 day shipping those with subvesical obstruction Prostate Massage and Rationale The digital rectal examination DRE a physical examination of the prostate is a diagnostic maneuver.Blood tests may help reveal the underlying cause of kidney failure.transverse Myelitis This is a rare condition that specifically affects the tracts across the horizontal aspect of the spinal cord at a given level.As well as counteracting cancers they are used against autoimmune disorders both for diagnosis and in research.The sacral vertebrae sacrum are ve separate bones that fuse in a young child.St.b. pharmacie propecia pas cher Transfer of Heat S Starting point FIGUREaminotransferases ALT and ASTmgdL Hyper phosphatemia mgdL Quick Hit The most common causes of severe hypophosphatemia are alcohol abuse and DKA..Simple magnifiers using a single convex lens had been known for centuries in the form of the classic magnifying glass.For example you may have flashbulb memories from the day that Lecture agony and EcstasyBiology of Emotion John F.Cancer Res. vente de propecia forum Spermatogenesis is formation of sperm.aptic plasticity stress responses and aging and the trans generational inheritance of cognitive and behavioral phenotypesTypes of surgery Nissen fundoplication may be done open or laparoscopicallyprocedure of choice for a patient with normal esophageal motility Partial fundoplicationwhen esophageal motility is poor c.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #29  | 20 Ocak 2016 13:56 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
et al.We disclaim longevity of this info and blunders it could incorporate.die from three main causes external causes meaning outside forces spirits or disease nuclei that enter through the skin and invade the bodys interior internal causes meaning harmful forces or particles that spread along the qi meridians to the zang and fu body parts or neither of the above a diverse category that encompasses insect stings animal bites wounds from weapons and sexual abuse.A special type of interference is produced by two waves of the same fre quency and magnitude traveling in opposite directions. viagra 40 pills for 99 However several theories of the cause of abacterial prostatitis have been put forward including an infection by a bacterium or virus that hasnt yet been identified a reaction by your immune system to a bacterium or virus inside your body a problem with the nerves in your pelvic area a problem with the way your bladder works an injury to your perineum your prostate holding onto its fluids your pelvic floor muscles the group of muscles that wrap around the underside of your bladder and rectum not working properly Diagnosis of chronic abacterial prostatitis Your GP will ask about your symptoms and examine you.th ed.Over the years a number of techniques have been developed to retard spoil age.At this point you should also look for secondary causes of HTN order aldosterone renin and thyroid function studies.RESPIRATORY SYSTEM C LINICAL P ROCEDURES XRAY TESTS chest xray CXR Radiographic image of the thoracic cavity chest lm. calzado propecia As an official branch of the medical system emergency medicine is relatively young.c. finasteride 1mg best price However the importance of peripheral HT receptors is less well established.Three situations can arise The change in AG equals the change in HCO see Figure A simple meta Quick Hit The bicarbonate level obtained in a serum chem istry panel venous CO is a measured value more reliable whereas the level obtained in an arterial blood gas is a calculated value less reliable.percardiomegaly buy sildenafil citrate 100mg .CC tissue evokes electric waves that seem to be of diagnostic significance in evaluation of ED.Always assume underlying trauma stabilize cervical spine and assess the patient for signs of underlying causes of trauma.SLE should be differentiated from chronic discoid lupus erythematosus DLE which is a photosensitive scaling plaquelike eruption of the skin conned to the face scalp ears chest arms and back which heals with scarring.inammation of a spinal nerve root itisA fibrotic rigid pericardium restricts the diastolic filling of the heart. buy oratane Instead here are some pertinent research findings as aggregated from a number of sources Prostatitis explained annual outpatient visits per population in the United States Prostatitis annually accounts for an estimated million outpatient visits in the United States Prostatitis is responsible for an estimated of outpatient urology practice visits The prevalence of acute and chronic prostatitis in China is an estimated Chronic prostatitis accounts for an estimated of all cases of prostatitis The prevalence of chronic prostatitis in Finland is an estimated The prevalence of chronic prostatitis in Australia is an estimated Chronic prostatitis explained of visits to Italian urological clinics The incidence of benign prostate enlargement BPH and prostate cancer increases with age which is the most important risk factors for both.herbalism Study and practice of using plants to treat illnesses and promote health also called botanical medicine or phytotherapyDIVISIONS OF THE BACK cervical Neck region C to C.


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #30  | 21 Ocak 2016 22:17 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
The next day Wells asked another dentist John Riggs to remove Wellss painful wisdom tooth while the shows organizer Gardner Quincy Colton put Wells out with nitrous oxide.They administer the shock. levitra 40mg bulk prices Hyperthermia versus fever Hyperthermia is an elevation in body temperature not caused by raising the thermostat i.thrombocyte or cell fragment that helps blood clotElevated and equal diastolic pressures in all chambers b.The picture was taken in towards the end of World War I. cialisl Doctors were accused of playing God by creating life where there would otherwise be none.Note that liver transaminases are often normal or even low in patients with cir rhosis without any active cell necrosis or metastatic liver disease because the number of healthy functioning hepatocytes is markedly reduced.Nephrogenic DItreat with sodium restriction and thiazide diuretics.a thalassemias a.The vast majority of these patients will have COPD. cialis to buy Give supplemental nicotinamide if the patient is symptomatic.and another Austrian physician Erwin Popper had identified the contagion as being viral rather than bacterial infected material from the spinal cord of a deceased sufferer filtered to remove bacteria still transmitted the disease to laboratory monkeys.g.d. buy accutane online canada An A on the existing helix therefore attaches to a T for the new strand.Chameides M.puncture of the chest wall to obtain uid from the pleural cavityGo to the emergency room or call the local emergency number such as if you develop symptoms of acute adrenal crisis.His father is years of age and is healthy.Check your answers with the information in the chapter or in the Glossary Medical Word PartsEnglish at the end of the book. can i get prednisone over the counter d.Bring lesson to life with these readytouse teaching tools EDUCATOR SUPPORT Educator Resources on Evolve TEACH Resources Cover Epigenetic changes have emerged as key signatures of pathology in a range of brain disorders and can be observed both in the central nervous system and periphery.Many of these patients have severe discomfort for years getting rid of it instantly after the procedure.The PETCT scan captures three areas of increased radioactivity in the lymph nodes of the left axilla armpit.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: