Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Sunum ve İtiraz: Zazalar Kürt, Zazaki Kürtçedir  


28-10-2012, 12:13 Kategori: Kurdistan  
Zazalar Kürt, Zazaca Kürtçedir

Artuklu Üniversitesi akademisyenlerince hazırlanan “KURDÎ 5 Kurmancî” ve “KURDÎ 5 Zazakî” ders kitaplarında kullanılan tanımlar, dil ve terminoloji doğrudur.

Osmanlı’nın son dönemlerinden itibaren, 1906 yılında, Kürtçe kitapların yasaklandığını hatırlarsak, Türk yönetimi, yüzyıldan daha fazla bir süredir zora dayalı politikalarla Kürtçeyi (Kurmancî ve Zazakî lehçelerini) yasaklamaktadır. Özellikle 90 yıllık Cumhuriyet döneminde Kürtleri Türkleştirmek için akla gelebilecek her türlü politikayı devreye koymuş ve uygulamıştır. Ancak son dönemlerde, Kürtlerin millet olarak verdikleri mücadele ve dünyadaki değişimin sonucu Türk devleti, baskı politikasını yumuşatmak zorunda kalmıştır. Örneğin, Kürtçe adı anılmadan “çok dilli yayıncılık” adı altında, Kürtçenin Kurmancca ve Zazaca lehçelerinde yayın yapan TRT6 kanalını 01.01.2009 tarihinde açtı. Sonra “Türkiye’de yaşayan diller” başlığı altında başta Mardin Artuklu Üniversitesi olmak üzere kimi üniversitelerde Kürtçe enstitüler kurulmasına izin verdi.

Artuklu Üniversitesi’ndeki Kürdoloji Bölümü akademisyenleri, bu cılız açılımlar çerçevesinde, yüksek lisans programı ve yine Kürtçe dört yıllık lisans programlarını uygulamaya başladı. Bu yıl da, 5. sınıflardan başlamak üzere okullarda, eğer sınıf oluşturulursa, Kürtçe öğrenmek için “seçmeli ders” programı adıyla bir açılım daha devreye sokuldu. Teoride program işliyormuş gibi görünmesine rağmen pratikte sadece Artuklu Üniversitesi akademisyenlerinin hazırladığı “KURDÎ 5 Kurmancî” ve “KURDÎ 5 Zazakî” ders kitabı şu an basıma hazır durumdadır.

Bu cılız açılımlar çerçevesinde şu an MEB sitesinde yayınlanmış olan Kürtçe Seçmeli Ders kitaplarını, Artuklu Üniversitesi rektör yardımcısı ve Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım ve Yardımcı Doçent Doktorlar Abdurrahman Adak ile Hayrullah Acar, yine aynı üniversiteden eğitim görevlileri Zülküf Ergün, İbrahim Bingöl ve Ramazan Pertev’den oluşan 6 kişilik bir akademisyenler kurulu tarafından hazırlanmıştır. Kitabı hazırlayan akademisyenler, akademik kariyerleri sürecinde ve çok daha önceden sürekli Kürtçe (Kurmancca ve Zazaca) çalışmaları olan kişilerdir. Birçoğunun birden fazla Kürtçe (Kurmancca ve Zazaca) kitapları yayınlanmıştır. Örneğin, Kürdolog Prof. Kadri Yıldırım’ın en son 700 sayfalık “Zazaca Edebiyatından Örnekler” ve 450 sayfadan oluşan “Kürtçe Dilbilgisi” kitabı Artuklu Üniversitesi tarafından yayınlanmıştır.

Henüz pratikte işlememiş olan Kürtçe Seçmeli Ders için hazırlanan kitaplar, hem dilin kullanımı açısından hem de içeriği açısından titiz ve değerli bir çalışmanın ürünü olup, takdir edilmesi gereken bir çalışmadır. Bundan dolayı, kitabı hazırlayanları kutluyor, kendilerine teşekkür ediyoruz.

Ancak kitaplar Bakanlık sitesinde yayınlandıktan sonra, siyasal/ideolojik önyargıları olan kimi bireyler, çevreler hazırlanan kitaplar hakkında olumsuz düşünceler ileri sürmeye başladılar. Bunlardan örneğin, mesleği avukatlık olan ve şu an milletvekili olan Hüseyin Aygün, Radikal gazetesinin 22.10.2012 tarihli sayısına verdiği demeçte, kimi olumlu sözler söyledikten sonra kitap hakkında, ve daha başka temeli olmayan iddialarda bulunmaktadır. (1)

Hüseyin Aygün’ün değerlendirmeleri bilimden, dilbiliminden ve özellikle bilgiden uzaktır. Örneğin, kitabı 6 kişilik bir akademisyenler kurulu hazırlamasına rağmen Aygün, “kitabın dört yazarının dil konusundaki kariyerlerini de merak ediyor”muş! Doğrusu Aygün, bilinçlice, bir propaganda veya manipülatif söylem olarak akademisyenleri küçültüyor/küçümsüyor, “kariyersiz” olduklarını imlemeye çalışıyor. Üst perdeden konuşan Aygün’ün dil alanındaki kariyeri ne?

Aygün, “Kürtçe” tanımlaması konusunda Kürt milleti ve Kürdistan gerçeğine karşı olan bir tavır takınıyor ve “Dilbilim alanında Kürtçe ve Zazacanın ayrı birer müstakil dil olduğu biliniyor.” diyor. Oysa dilbilimi alanında böyle bir belirleme, tanımlama yoktur. Böyle bir tanımlama veya belirleme doğası gereği “bilimle” ilgili de değildir. Dilbiliminde “bağımsız dil” diye bir kavram yoktur. Dilsel kategorileştirme alanında kullanılan “dil familyaları” “diller”, “lehçeler” ve “şiveler”, sınırları kesin olarak belirlenmiş kavramlar değildir. Kimi dilbilimciler kendilerince bu konuda tanımlamalar yapmış olmalarına rağmen hiç birinin diğerine uymadığı ortadadır. Ama milletler vardır tabi, milletlerin konuştuğu diller, lehçeler, şive ve ağızlar da vardır elbette. Milletlerin edebiyatı ve kültürü de vardır.

Dilde “anlama” veya “anlamama” da öznel/subjektif bir durum olduğundan, dillerin kategorileştirilmesinde kriter sayılmazlar. Bazen aynı dilin aynı lehçesini hatta aynı şivesini/ağzını konuşan iki komşu köyün halkı da birbirini anlamakta zorluk çekebilir, anlamayabilir.

Hüseyin Aygün, verdiği mülakatta “Tunceli halkı Alevi ve Zazadır” diyor. Bu tanım da doğru değildir. Kuşkusuz Dêrsim’in yerleşik halkı, ağırlıklı olarak Kürtçenin Kırmancki (Zazaca) ve Kurmanci lehçelerini konuşan Kürt nüfustur. Dêrsim’de Kırmancki lehçesini konuşan hiç kimse kendine Zaza demez. Daha çok Türkler, bu lehçeyi konuşanlar için bu adı kullanmıştır. Örneğin Mustafa Kemal, 21.08.1919 tarihli bir telgrafında Sivas ve Erzincan’dan söz ederken “Zaza denilen Kürtler” diyor. (2) Yine Ziya Gökalp, "... Zazalar'a gelince: Bunlar kendilerine -Arabî kâfin kesriyle- "Kird" derler, Kurmanclar'a da "Kirdas" adını verirler. Türkler ise "Kürt" nâmını Kurmanclar'a tahsis etmişlerdir." (3) Ziya Gökalp Kürtleri beş ayrı toplusal gruba ayırıyor ve şöyle diyor: “Bir zamanlar Kürtleri, edebî eserlerinin tetkiki sonucunda beş grupta tasnif etmiştim. Bunlar şunlardır: ‘Kurmanc, Zaza, Soran, Gûran, Lur.”(4)

Yine Evliya Çelebi, Seyahatname’sinde “Ekrad-i Zaza” diyor. Örneğin, Bingöl yöresini anlatırken, birçok Kürt aşiretinin adı arasında “Zaza” adını da anmaktadır. (5)

Dêrsimli yazarlardan Mustafa Düzgün, Dêrsim Kürtleri hakkında şöyle diyor: “Dersim halkı nesep (soy) bakımından kendisine 'Kırmanc' der. Başka adları kullanmaz. Diyelim ki yabancı birisi ya da Dersimli olmayan birisi dil sürçmesiyle bir Dersimliye 'Zaza' derse, Dersimli buna kızar, 'Hayır, ben Zaza değilim, Kırmancım' der. Gerçek olan şu ki Dersimli Kırmanclar hiçbir zaman kendilerine 'Zazayız' demezler....

... Yine Dersim halkı atalarının topraklarını, Kırmancların ülkesini de 'Kırmanciye' diye adlandırır. Ama Türkçe olarak ya da başka bir yabancı dille ülkelerinden bahsedince 'Kürdistan' derler. Örneğin Dersim'in bilgin, şair ve kahramanlarından olan Alişêr, 'Dersim Türküsü'nde 'Kürdistan' sözcüğünü kullanır. Yine Dersim Kırmancları, Kürdistan'ın özgürlüğü için Türk Devleti ve Avrupa devletlerine gönderdikleri telgraf ve dilekçelerin tümünde ülkelerini 'Kürdistan' diye adlandırmışlardır. Dersim'de 'Kırmanciye' ve 'Kürdistan' sözcükleri arasında hiç fark yoktur... Yine Dersim'de ülke adı ya da 'Kırmanciye' ve 'Kürdistan' sözcüğü, sadece Dersim için değil, ister 'Kırmanc' ister 'Zaza' ister 'Kur' veya 'Kurd' olsun, bütün Kürt ulusunun ülkesinin adı olarak kullanılır.” (6)

Zülfü Zelcan’a göre de “Kirmancîye Kürtlük anlamına geliyor.” (7)

Azad, Roni, Sinem ve Delal adlarını “Kürt adları” olarak değil de “yerel adlar” olarak tanımlayan Aygün, “Mevsimler bölümünde ‘Asma payiza werti’ adının neden kullanılmadığı” itirazını yaparak, daha sonra “Bingöl Zazacasının esas alındığını” kendince iddia ederek Zazacada var olan “kimi seslere” ve “önemli sözcüklere” yer verilmediğini söylüyor. “Mesela 1 sadece ‘yew’ değildir ‘Zü’dür aynı zamanda” diyor. “Bu, Zazacanın zenginliği değil midir?” diyor.

Şimdi biz de Aygün’ün kullandığı “werti” sözcüğünün Türkçedeki “orta” sözcüğünün Aygün’ün köyünde deforme edilmiş hali olduğundan, Zazacayla bir ilişkisinin olmadığını söylüyor ve itiraz ediyoruz. Ayrıca “Asme” sözcüğündeki “s” sesinin aslında “ş” sesi olduğundan ve değişime uğradığından, örneğin, Aygün’ün köyünde “paşa” sözcüğüne “pasa”, “herkesi” sözcüğünün “herkeşi” şeklinde söylendiğinden dolayı da itirazımız olacaktır. Hangi sesin veya hangi formun asli olduğu konusunda CHP’li Aygün’ün bir bilgisi var mı?

Örneğin, Türkçede “burun” sözcüğüne karşılık Zazaca Kürtçesinde ayrı köklerden oluşan “kepuge”, “pirnike”, “vinî” ve “zincî” sözcükleri elbette dilsel zenginliktir. Ama örneğin, aynı kökten gelen ve daha sonraları ses değişimine uğrayarak farklı yörelerde farklı formlarda söylenen, Türkçedeki “bir” sayı sözcüğüne karşılık gelen “yew”, “jew”, “zew”, “yow”, “yo”, “jow”, “jo”, “jû”, “ju”, “zo”, “zû”, “zu” formlarının hepsini bir ders kitabında kullanmayı istemek için insanin kemalist CHP milletvekili Hüseyin Aygün olması gerekiyor herhalde.

Adı geçen haberi Radikal gazetesine hazırlayan muhabirin kullandığı dil de konu açısından ilginçtir. Hüseyin Aygün’ü “Zaza’ların haklarını savunan biri olarak” tanıtmaktadır. Muhabir, “Kürtçe ve Zazaca” diyor. “Kürtçe” ve “Zazaca” adlarını iki ayrı dilmiş gibi kullanıyor. Bu da kasten yapılmıyorsa bilgisizlikten kaynaklanmaktadır. Çünkü “Kürtçe” sadece “Kurmancca” lehçesi değildir. Kürtçe, Türkiye sınırları içerisinde konuşulan Kurmancca ve Zazaca lehçelerinin yanı sıra, Soranca, Hewramice ve Lurca lehçelerinin genel adıdır.

Türkiyede “Zaza”ca onlarca kitap yayımlamış bir Vate Yayınevi, on beş yıldır Zazaca üzerinde sistemli çalışan Vate Çalışma Grubu, Vate dergisi, iki yıla yakındır yayınını sürdüren on beş günlük Newepel gazetesi, Şewçila dergisi, birçok Zazaca kitabı yayımlanmış olan onlarca Zaza yazarı, dilbilimcisi varken ve bunların hepsi kendisini Kürt, Zazacayı da Kürtçenin lehçesi sayarken Zazaları Kürt saymamak, Zazacayı Kürtçe saymamak hangi mantığın ürünüdür? Zazaca sözkonusu ise bu Zazaca emekçilerinin görüşünün hiç mi önemi yok?

Kürtçeyi sadece Kurmancca lehçesi için kullananlar, “Kürtçe ve Zazaca” diye yazanlar, bu terimleri ayrı ayrı kullananlar ya Kürtleri tanımıyordur yada “Kürt karşıtlığı” yapmaktadır. Zazaca konuşmasını yazmasını bilmeyen, Zazacanın yaşatılması konusunda en ufak bir çabası olmayan kimi art niyetli bireylerin ürettiği “Zazaca bağımsız bir dildir” söylemi de aslında Zaza Kürtlerinin kimliğini saptırmak için uydurulmuş bir propaganda söyleminden öte bir şey değildir.

Milli Eğitim Bakanlığı web sitesinde, “http://ttkb.meb.gov.tr/www/ogretim-programlari/icerik/72” linkinde yayınlanan “ORTAOKUL VE İMAM HATİP ORTAOKULU YAŞAYAN DİLLER VE LEHÇELER DERSİ (KÜRTÇE; 5. SINIF) ÖĞRETİM PROGRAMI”da “Program metninde geçen ‘Kürtçe’ kelimesi Kurmancca ve Zazaca lehçelerine birlikte işaret etmektedir.” denilmektedir. Doğru olan, biz Zaza Kürtleri de dahil tüm Kürtlerin kullandığı, tarihte tüm araştırmacıların tarif ettiği tanım budur.

Artuklu Üniversitesi akademisyenlerince hazırlanan “KURDÎ 5 Kurmancî” ve “KURDÎ 5 Zazakî” ders kitaplarında kullanılan tanımlar, dil ve terminoloji doğrudur. Ayrıca kullanılan dil “Bingöl Zazacası” da değildir. Gerek Kurmancca gerekse Zazaca lehçesinde kullanılan dil, standartlaşmaya doğru giden bir dildir. Bunu destekliyor, çalışmalarından dolayı kendilerini kutluyoruz. Kürtçenin, yani Kurmancca ve Zazaca lehçelerinin ana sınıfından tutun üniversiteye kadar eğitim dili olarak kullanılmasını ve Kürtçenin resmi dil olmasını talep ediyoruz.

________________

(1) http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1104949&CategoryID=77

(2) Mustafa Kemal, Nutuk, Cilt: I (1919-1920), Devlet Matbaası, İstanbul, 1934, s. 72

(3) Ziya Gökalp, Kürt Aşiretleri Hakkında Sosoyolojik Tetkikler, Sosyal Yayınlar, İstanbul 1992, s. 27

(4) Ziya Gökalp, Kürt Aşiretleri Hakkında Sosoyolojik Tetkikler, Sosyal Yayınlar, İstanbul 1992, s. 24

(5) Evliya Çelebi, Seyahatname, Topkapı Sarayı Kütüphanesi Bağdat Kitaplığı, 305 n.yazma, 3. Kitap, vrk. 85-b ve vrk. 88-b

(6) M. Dûzgûn, "Torêy ve Adetê Dersimi", Berhem (kovara lêkolinên cıvaki û çandi), Stockholm, no: 1 (Şubat 1988), s. 37

(7) Zılfi, "Ferhengok Dımılki-Kurmanci-Tırki", Hêvi (kovara çandıya gışti), Paris, no: 1 (İlon 1983), s. 113


KURUM OLARAK İMZALAYANLAR
 
DİL SANAT VE KÜLTÜR DERNEĞİ (ZIWAN-KOM)
NEWEPEL GAZETESİ
ŞEWÇILA DERGİSİ
ZAZAKÎ.NET (www.zazaki.net)
VATE DERGİSİ
LİS YAYINLARI
KOMEL-KURD
BEROJ (www.beroj.com)
DİWAN YAYINLARI
PEYAM DERGİSİ
PEYAMA AZADÎ (www.peyamaazadi.com)
ARGUN (www.argun.org)
KURDISTAN-POST (http://eu.kurdistan-post.eu/)
 
BİREY OLARAK İMZALAYANLAR
Roşan Lezgîn
Bîlal Zîlan
Munzur Çem
J. İhsan Espar
Hasan Çakır
Sait Aydogmuş
Mehmet Yergin
Seyîdxan Kurij
Deniz Gündüz
Newzat Valêrî
Helîm Yusif
Yaqob Tilermenî
İbrahim Gürbüz
Mehmed S. Kaya
Çetin Satıcı
Lokman Polat
Nadire G. Aldatmaz
Mihemed Jiyan
Dara Cîbran
Zeynel Abîdîn Han
Selman Dilovan
Reşo Zîlan
M. Xalid Sadînî
Mehmet Kaya
Sıtkı Zilan
Ömer Demir
Mistefa Gomayij
Osman Tetik
Paşa Uzun
İsmail Dindar
Necip Yeşil
İsmet Aydemir
Ahmet Kırkan
Mehmet Tanrıverdi
Mehmet Üçkardeş
Meral Aydoğan
Adnan Çelik
İsmail Sihat kaya
Veysel Hanyıldız
Nûhat Deştî
Doğan Munzuroğlu
Aziz Samur
M. Emin Altun
İsmet Bor
Hakan Aygül
Hülya Yetişen
Hüseyin Turhallı
Hejarê Şamîl
Fahriye Adsay
Esad Namdar
Yaşar Karadoğan
Mücahit Göker
Mehmet Çelikten
Tekin Ağacık
Mutlu Can
Ali Fuad Doğuç
 


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 16)
  |   Okuma: 5778   |   Yorum: (247)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 24 Ekim 2012 15:52 | Alıntı     

dildar

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Evet kelimelerin çoğu aynidir,zaza,ca en çok kürdçeye yakındır kelimelerin çoğuda aynidır ozaman bu çelişkiyi ve kuşkuyu, kim veya kimler bu halkın belleğine sokmuş?zazalar kırmanc kırmanc,ki diyorlar kürdçe şivesini konuşanlarda kurmanc ve kurmanci diyorlar aradaki fark sadece vesadece bir harf dir.Ama en önemliside Zazaca konuşan kesimin buna inanması çok büyük önem arz ediyor,önemli bir başka nokta daha ötekileştirmeden inkar etmeden güzellikle birbirimizi anlamya çalışmak ve bunların hepsinin kürdleri parçalamak ve birlikberaberliğini bozmaya yönelik olduğunu fark etmek.saygılar selamlar.
 Yorum #2  | 24 Ekim 2012 17:30 | Alıntı     

erdoğan Alparslan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Kadri Yıldırım senden iyi Zazaca biliyor, emin ol. Kürtçe derslerimize giriyor yakından biliyorum.

Ayrıca Zazaca değil ;Kirmanckî. Zaza ismini Türkler kullanıyor Kirmanc Kürtler kendilerine Zaza demezler. Welat eğer sen Kirmanc olsaydı bu terimi kullanmazdın. Ve Welat ismi bütün Kürtçe lehçlerinde ülke demek sen de onu nik olarak kullanmışsın.
 Yorum #3  | 24 Ekim 2012 18:22 | Alıntı     

mustafa tekin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wELAT'e min,

seni anliyorum.
tc terörü altinda 200 yil ya$ami$ insanlarin
tüm dexerleriyle birlikte
HiSLERi de
a$inir
yokolur.
inaniyorum ki senin ba$ka HiSLERin de vardir...
 Yorum #4  | 24 Ekim 2012 19:06 | Alıntı     

amed

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Welat kiseyên ku ti kenî ti,ti PîRON U HêNê di bikî wê to tifka xode bi fetisîno şarê ma,heger ti qise kenî zî ser nomey xo qise biki di ser şarê ma de qise neki.
 Yorum #5  | 24 Ekim 2012 19:13 | Alıntı     

R. Celik

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bu aciklamayi yapanlara, burdan tesekkür etmek istiyorum!
Hüseyin Aygün kendini bilmez bir korkaktir!
Bir hafta önce, "M. Kemal ìn Dersim soykirimidan haberi var, yani o yaptirdi" dedi.
Bir hafta sonra "Dersimlilerin M. Kemal sevgisi cooook büyüktür" dedi.
Bu pisiriktan Kürdler`e, bir hayir gelmez!
 Yorum #6  | 24 Ekim 2012 20:07 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Faşist kemalizmin wekili we sözcüleri ,

Ee şimdi bu kendisine "WELAT" diyen ,ne olduğu belli -olmayanın genetiğini Kürd-Kürdistan Labaratuwarlarında iceleme şansımız yokki..!

Sayin Munzur Çem'den kısa bir alıntıdır,

Genetik Bir Araştırma İle Yinelenen Bir Gerçek:

Almanya`da kendi dalında ciddi bir otorite olan Leipzig Max-Blanc Enstitüsü,
Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile Londra HGI DNA Refernece
Laboratory, National Blood Service (HGI DNA Araştırma Laboratuvarı, Ulusal Kan
Merkezi) tarafından, farklı Kürt gruplarının genetic açıdan durumlarını saptamak üzere ortaklaşa yapılan bir araştırmanın sonuçları, Kırmancca (Zazaca) konuşan Kürtlerin etnik kökeni ile ilgili bilimsel veriler ortaya koyuyor.
Genetic alanda Uluslararsı üne sahip bilimsel bir yayın organı olan „Annals of Human Genetics“ dergsinde yayınlanan araştırma sonuçları, Kırmanc (Zaza) Kürtleri ile öteki Kürt gruplarının bu açıdan farklı olmadıklarını açığa çıkarıyor.
Ivan Nasidze, Dominique Quinque, Murat Öztürk, Nina Bendukidze ve Mark Stoneking tarafından hazılanan “mtDNA and Y-çromosome Variation in Kurdiş Groups” (Kürt Gruplarında MtDNA Kromosomu Değişikliği) başlıklı makalenin girişinde belirtildiğine göre, araştırma, Türkiye`de yaşayan Kurmancca ve Zazaca konuşan Kürtlerle, Gürcistan`da yaşamakta olan Kurmmanca konuşanları kapsıyor. Rapor`un girşindeki özet bölümünde söyle deniliyor:
“...Mevcut veriler, öteki Kürt grupları, Avrupalılar, Kafkasya, Batı ve Orta Asya
gruplarına ait verilerle karşılaştırıldığında, hem mtDNA hem de Y-cromosomu

bakımından, Kürt Gruplarının etnik olarak en yakın oldukları Gruplar Batı Asyalılar,
en uzak oldukları Gruplar ise Ortasyalılardır... Yine elde ettiğimiz sonuçlar, Zazaca konuşan Grubu köken olarak Kuzey İranlı gösteren görüşlere de haklılık
kazandırmıyor. Bunlar (Zazaca konuşanlar –M.Ç.) büyük oranda genetik olarak öteki
Kürt Gruplarıyla benzeştirler...”
Sosyolyoji ve tarihten sonra tıp biliminin de vardığı bu sonuç, Kürtlerin etnik kökeni ile ilgili iki tezi birden, bir daha bellerini doğrultmayacakları şekilde çürütmüş oluyor. Bunlardan biri, 1923`lerden beri Türk milliyetçileri tarafından öne sürülen „Kürtler
aslen Türktür“ tezidir. Gerçi Türk devletini kuran ırkçı-şövenler bilerek böyle bir yalana sarıldılar ve söyledikleri hiç bir zaman inandırıcı olamadı ama yine de
yukarıda değinilen araştırma sonuçlarının bu tezi olarak bır kez daha yerle bir etmesi olumludur. Üstelik söz konusu bilimsel araştırma sadece Kürtlerin Türklerle aynı
soydan gelmediklerini ortaya koymakla kalmıyor, Kürtlerin, araştırma kapsamına giren gruplar içerisinde en uzak oldukları grubun Ortaasyalılar, yani Türklerin de aralarında bulundukları grup oldugunu gösteriyor.
İflas eden ikinci tez ise hiç bir ciddi bilgi ve belgeye dayanmaksızın ortaya atılan zorlama „Zazalar Kürt değiller“ tezidir.
 Yorum #7  | 24 Ekim 2012 22:25 | Alıntı     

welat

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sevgili dostlar tarih her zaman yanlış yapanları kendi hatalarıyla yüzleştirir bu dayatma yanlışlığından umarım akli selm insanlarda çok zaman geçmadan inkarcı ve ısrarcı davranışlarından vaz geçerler.Ben size bir hatırlatmada bulunayım belkide hatanızdan geri adım atmış olursunuz.Şimdi kürt gençleri türkçülük ve ülkücülük adına epey bedeller ödediler zavalı kürt gençleri kendilerini türk zanediyorlardı sonra dosyaları kabarıktır.Kürt geçinen zazalarda bu hataya düştüler ben hiçde ne kürdüm nede türküm özgür düşünceyi severim baş tacı ederim yok öyle yağma zazaların kürt olup olmadığına kendileri karar verecekleri gibi dünya dil bilimcilerini ortak görüşü zazacanın müstakil bir dil olduğunu konusunda hemfikirdirler.Sonra yüzlerce örnek verebilirim bakın kürt dayatması siyasi ve politiktir.Her zaza okadar saf değil sizin ne yapmak istediğinizi aşağı yukarı bunu kavrayabilecek düzeydeyim.Sıtkı Zilan Hüseyin bunlar duygularının esiridirler.Korkunun ecele faydası yoktur neymiş kürt ulusu bölünüyormuş kargalar buna göler türk devletinden ders almadığınız ortada zazaların sorunu siz çözemezsiniz Uluslarası bağımsız bilim kurulları çözer nasıl çözer zazac dili üzerinde yazılan dil bilimcilerin aratırmaları esas alınarak sağlıklı bir sonuca varılabilecği düşüncesindeyim. sizin isim yazdığınız çoğu kürtçüdürler tıpkı türkçüler gibi welat yazdım evet otak bir deyimdir welati mavo kadri bey yek diyor bizise ju diyoruz sıpas diyor ajdadımızda böyle bir kelime duymadık. sonuç olarak insanları rahat bırakın zazaca dilimiz yok oluyor gönlümüz buna razı değil siz silah yoluyla dilinizi korumaya çalışıyorsunuz biz ise aklımızı ve asaletimizi kullanarak herkesi kardeş olarak bağrımıza basıyoruz siz ise ötekileştiriyorsunuz.Tıpkı inkar sistem gibi
saygılar

welat
 Yorum #8  | 24 Ekim 2012 23:05 | Alıntı     

Barzan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Dilbilimcileri ve tarihcileri okumak benim tercihimdir.lakin Zaza-kùrd.Bolùcùlùgùnù yapan sahi§ cermikli ziya gokalpin hem§erilerinden biriymi§.iskandinav ùlkelerinden birinde ya§iyormu§.Hastahanede olmeden evel tirk devleti tarafindan kandirildigi ve finase edildigini çokta pi§man oldugunu soyledigini bir yerden okumu§tum.yanilmiyorsam soy ismi pamuktu.sonra Tikkoculardan ayrilip biz ayri bir ulusuz diyen desmali sor dergigisi cikaran bir gurub vardi.ayni bolùcùlùgù ozgur kurdistanda yapan soranlar ayri bir ulustur diyen ve fitneleri saddama kadar gider.Benim ilgimi ceken kùrd ulusal bilincinin politik sahaneye ckinca boylesi chaslarinda boy gostermesidir.Once fitneleri ve kokenlerini sonrada tarihci ve dilbilimcileri okumak gerekli dù§ùnùyorum.ARI irkindan olanlarin hakkinda bilgi edinmek istiyenlerin INNANA tarihi romanini okumasini tavsiye ederim.ayrica oldukca deyerli dilbilimci ve tarihcilerimizin Kùrd1 tv ,de programlarini izlemelerini tavsiye ederim.
 Yorum #9  | 24 Ekim 2012 23:44 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Şimdi,

Sözü neyse ?,Özüde odur.

Kürdistan'ın NAçocuğu olan WELAT'ın Qullandığı argümanlar , tamda faşiszm kokuyor.!

Çünkü kullandığı dil -üslübü ,faşizmin genetik kodlarına sahip bir dildir "Kürtçülük" söylemi ..
 Yorum #10  | 25 Ekim 2012 00:23 | Alıntı     

Barzan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Welat.kendine dikkat et.genetik kodlarini ele gecirdiler.Hemen genetik bankasina telefon et hesabini bloke etsinler.yoksa genetiksiz fukara olursun.kod numaran Rojamededir.benden soylemesi.
 Yorum #11  | 25 Ekim 2012 01:27 | Alıntı     

Hassan Selah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
WELAT a destek yazisi.
1-diyelim ki Zaza diye bir kavim var ve Kirmanc diye bir baska kavim de var fi tarihinde. bunlar binlerce yil birarada yasarken dilleri once daha farkli iken birbirine yakinlasti. dil boyle durup duruken yakinlasmaz, arada tarihi-kulturel irtibat olmali vs vs bu iki kavim zaman icinde kendilerini yonetecek bir devlete sahip olamadi, bu kavimlerin etrafindaki kavimlerde once bu ikilyi etoptan KURD dediler (dikkat modern uluslarin benimsedigi kavim adalrinin buyuk bir cogunlugu kendileri tarafinda kulanilan degil disaridan onlara verilen adlardir-rus boyledir slav boyledir, pars-fars boyledir turk boyledir kurd de boyledir. kurdlerin en kalabalik kesimi Kurmac lar ulusal propagdandan etkilenmemis pastoral kurmanclar ez kurdim demez ez kurmanc em der vs vs) ve son bir kac yuzyilda TC bunlari koleler derekesinde yonetti, gel zamn git zaman bu iki kavimin icinde cikan cocuklar TC ye isyan etti, isyanin adini da disaridan bu kavimlere verilen adla KURD isyani olarak duyurdular. simdi bu KURD denilen amalgam (nihayetinde her ULUS bir amalgamdir) icinden bazilari cikip biz kurd degil zaz yiz diyor. burda niyetin ne oldugu ardindan gizli servislerin planlarin olup olmadigina bakilmaz. ben zaz yim demeyip ben kazayim da diyen cikabilir. insanin kendini baskalarindan ayri hssetme hakkinin onune bilimi filan koymayin. bilimin isi bu degil (bilimin isi nedir ona da gelecegiz) yani WELAT in (roni ye bakin ki adi da kurmanci de kullanilan bir kelime) ben kurd degilim deme hakkina sahip.

2-bugun zaza dili ile kurmaci dili (dikkat kurd dili deyince isler garip bir teriminolji karmasasina gidiyor. bazi dilcilerce AYRI dil olarak adlandirilabilir. gene baska bazi dilciler ise bu iki dilin aslinda lehce oldugunu da soyleyebilir. bunlar tasnifattir MUTLAK yasa degil. bazi kabullerden yola cikilip varilan seyler. bazi kriterler koyarlar buna uygn tasnifat yaparlar. ciddi dil bilimcilerle konusun, size bu tasnifatlarin nasil oynak oldugunu ve ve her zaman da her yere uymadigini soyleyeceklerdir. mesela? norvec e bakalim zaza ca ile kurmanci yi ayri dil kabuledenlerin kriterlerini Norvec e uygularsa orda en azindan 100 dil filan tanimlamak gerekir.bu welat icin kotu bir haber gibi ama acele etmeyin welata karsi cikanlar icin kotu ornek de gene ayni cografyadan, mesele danimarka dan cikan bir gazeteyi bir norvecli hic bir sikintiya dusmenden okur, veya isvec tv sini rahatlikla izler. bu dilleri (norvec isvec dan ca) bugun modern dunya ayri diller olarak tasnif eder. velakin bir universite cevresinde bu ulkelerden akedemisyenlere sohbet ettiginizde, ben bu dilleri tek dilin lehceleri olarak goruyorum. derseniz bu kisler size fazla itiraz etmez. cunku buda mumkun. velakin genel kabul isvecli nin norvecli olmadigi, norvec tarihi danimarkalilarca yoneltildigi donemi 400 kara yil olarak adlandirdigi cin boyle. norvecli 1905 de isvec den bu sebeple -kendini farkli gordugu icin ayrildi. isvecliler de bu ayrlkma kararina azgin teoki gostermedi. tek kisi bile olmeden iki ayri devlet-ulus oldular vs vs. butun bunlara ragmen benim gibi bir yabanci nihayetinde kendimle isvecli norvecli yi karsilastirdigimda bu iki cok yakin akraba ulusu tek ulus dillerini de bir dilin lehcesi olarak gorebilirim. yok goremezsin diyemezsiniz. tersini de diyemezsiniz. hele hele BILIM bunu asla soylemez.WELAT a destek yazisinin devami
3-arnavutluk ulusu icinde en ufak bir ayrilik temayulu var mi< henuz gorunurde yok, velakin kuzeyi ve guneyi isvec ve norvecnin farkliklarindan fersah fersah buyuk farklik iceren iki ayri dili veya lehceyi kullaniyor. ustune ustluk bunlar rasinda bir de din farki da var hiristiyan arnavutlar var musluman arnavutlar var. orda o kosullarda muhtemelen farkli bu iki kavim amalgami alban olarak kurmus. bugun bu halde. belki 1000 yil sonra avrupa ulusu olsutugunda uc asagi bes yukari ortak bir dil olusacak. o vakit fransiz ile alman in arasindaki fark tarihin icinde kalacak. fransa da boyle en az 30 farkli etnistenin amalgamlasmasi ile olusmus bir ulustur. kurdlerin yasadiklari cografyada tek koken tek tufek etnisite sacma bir tez olmaya mahkumdur. hint avrupa dillerinin birbirine en yakin uyeleri olan zaz ve kurmanci nin bu gunku bilgilerle ayni dilden tureyip zaman icinde ortak otoriteye tabi olmadigi icin veya cografi faktrlerle yaristigi dusunulebilir. bu dillerin macerasi uzerin henuz birakin yeterli duzeyde olmayi amatorlugu bile asamamis bilimsel calismalar. yani oratada net verler de yok. bu durumda fismekan bir ulkenin bir dilcisi zaz ca farkli dil veya ayni dil demis dememis bunlar baglayici seyler degil. tarihin kulturel hasirnesir olmanin yarattigi amalagamlasma daha onemli. ve henuz o surecin icindeyiz. son olarak benim neye lehce neye dil denir ile ilgili sevdigim tarif sudur. hava kuvetleri olan lehcelere dil denir. bu tarife gore zaza ca da kurmanci de -bunlarla birlikte sorani de dahil olarak butun bu diller (kurd dilleri diyelim, tipki turkic diller ifadedi gibi) henuz dil degil lehcedirler, neyin lehcesi? irani dillerin/ hava kuvetimiz olunca dil oluruz. bu tarif bilimsel mi? degil ama etrafiniza bakin bugun dunyaya hakim olan tarifler bu sekilde yasar. bilimsel olduklari icin degi.
 Yorum #12  | 25 Ekim 2012 03:08 | Alıntı     

ahmed serdar munzuroghotmail.comlu

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
en kötüsüde insanin kendi anadilinde kendi kimliginde ifade edememesidir bakin simdidurmadan tartisiyorsunuz niye briniz diyorsunuz biz kürdüz digeriniz diyor ben kürd degilim zazayim simdi ben bu utanmaz insanlara ne diyim nero allah sizi bildigi gibi yapsin o kadar kitabi kendinizi inkar etmekicin mi okudunuz bunlarin hakki egitim degil adam zaten egitmsi kendini yazdigi yazinin güzelliginden belli kendi kimligini bulmaya calisiyor kendi dilindemi e 3 5 arkadas gelmis site yapmis emek vermis niye kendi dilimiz kimligimiz icin okumuslar okumuslar fakat türkce okumuslar hadi kendi halkina inanmiyorsun anana babana inan terbiyesiz seni kimdogurdu git ona sor anlat kulaginin altina yyedigin tokatin siddeti seni kendine getirsin terbiyesizler utanmaz arlanmaz sikilmazlar tc yi birakip bunlarla ugarascagiz bide dengesizler...
 Yorum #13  | 25 Ekim 2012 07:50 | Alıntı     

Selam

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
TÜM ZAZALAR!

Bu imzalar daha çok olmalıdır. Çok olmalı ki Kürt düşmanları ve Zazacılar Kürt ulusuyla oynanmayacağını anlasın. On binlerce şehide, Şêx Seîd'e, Seyîd Riza'ya, Teyîb Elî'ye, Dr. Fuad Berxo’ya, Faîq Bucak'a, Seîd Elçî'ye, Dr. Şivan'a, Xelîl Xeyalî’ye, Necmedîn Büyükkaya'ya, M. Hayri Durmuş’a, Zekî Adsiz'a, Malmîsanij'a, Munzur Çem'e, Îhsan Espar'a, Roşan Lezgîn'e ve bunlar gibi milyonlarca Kürt'e Kürt değil demek için ancak Kürt düşmanı olmak gerekiyor. Bunlar Kürt değilse kim Kürt? Kürtleri zorla asimile etmeye çalıştılar, olmadı. Hayri Başbuğ, Zaza Gençliği adı altında bildiriler dağıttı, kitaplar yayımladı olmadı. Şimdi de AKA-DER (Anadolu Kültür Eğitim Derneği) adlı bir dernek adı altında Zazalara yönelik faaliyet yürütüyorlar. Bu ada dikkat edin! Anadolu da nerden çıktı demeyin? Kürtlüğe karşı olanlarda numara ve icat çok.
 Yorum #14  | 25 Ekim 2012 10:03 | Alıntı     

kurdistan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
welat a tek kelime yeter,bende zazayim senin gibi kokusmus insanlar devletin pis kokuan yapilaridir, yok ama kendinde hangi dilli konusmayi bilmiyorsan devlete sana ancak simdi yazdigim dille sana hadiyeler verir guzelim,islam nasil kurt ulusunu kendi benligine yabanci kildiysa da senin gibi yavsaklar sadece ordaligi velveleye verirler, mitte calisiyor serefsiz seni ben zazayim allahina kadarda kurmancim
 Yorum #15  | 25 Ekim 2012 10:52 | Alıntı     

ŞARİMA

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Zazacanın lehçe olduğuna ilişkin ilan edilen listeye birde bunları ekleyin
1-Ergenekon çeteleri tek tek yazın
2-Abdulkadir AYGAN,mafya grupları, itirafçılar,hepsini yazın belkide başarırsınız

Edit.: İzmit'ten yazan Welat, Sarima, Reyhan aynı kişidir. Farklı nicklerle yorum yazıyor.
 Yorum #16  | 25 Ekim 2012 11:02 | Alıntı     

fktyasar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 18, Kayıtlı: 20.06.2011
   ICQ: --,
Welat nickli kişi TC’nin siber kontra elemanıdır.
Böyleleri siber alanda hizmet ederler.
Zazlar’ın Türk olduğu tezleri 1980 darbesinden sonra derin devletin Elazığ Fırat Ünüversitesine yerleştirdiği faşist sözde akademisyenler tarafından yürütülen bir projedir.
Türkler mezhep çatışmalarından umduğunu bulamayınca 80 darbesiyle beraber Zazaları Kurdlerden ayırma girişimine yöneldiler.
Dünyada bilime hizmet üreten eğitim kurumları arasında en son sırada yer alan Türk üniveriste ve naylon hocaları ancak kendilerini kandırabilirler. Bunu yaparken de sahte cemaatçı ve ihaleci cehşleri kullanmaktadırlar.
Bir halkın gerçek duygularını ve kullanılan sosyolojik kavramları en iyi yansıtan kaynaklardan biri hiç kuşkusuz halk türküleridir.
Zazaki- Kırmancki olan türkülerin hiç birinde Dersimlileri Türk ya da Türkmen diye nitelendiren bir sözcük var mıdır? Yoktur. Ama Kırmanc sözcüğü pek çoğunda geçmektedir.
Örneğin, Sêyit Rıza'nın oğlu Bava İbrahim üzerine söylenen türküde şöyle der:
"Pîr Bavayê mı
"tekito şîyo Xozato vêsaye,
"Cêno begligêna Kirmancî."
Kurêşan aşiret lideri Aliyê Gaxi’nin 1. Dünya Savaşı sırasında Ruslarla görüşmeler yaptığı, Dersime girmemeleri yolunda talepte bulunduğu birçok Dersimli tarafından bilinmektedir. Aliyê Gaxi, o görüşmeler sırasında Rus komutana diyor ki "Biz Türk değiliz. Kürdüz. Türklerle aramız bozuk ve onlarla savaş halindeyiz. Dersime girmeyin, bize destek olun, silah verin direnelim ki Türk zulmünden kurtulalım."
Pratik yaşamdaki realiteyi keşfeden yabancı araştırmacılar da buna değinmişlerdir. Ör: E. B. Soane, Grammar of Kurmanji or Kurdish Language, (London, Luzak and Company, 1913) adli eserinde Kürt dilini üç lehçeye ayirarak ilk ikisine Kürtçenin temel lehçeleri demistir. Soane´nin ayirimi söyledir:
a)Yukari Kurmancca. b) Asagi Kurmancca. c) Lurce, Zazaca, ve birbirlerine yakin olmalarina ragmen Hewramî ile Goranca…
Ancak ülkelerinin çıkarları peşinde koşan bazı yabancı akademisyenler de sömürüden pay almak hevesiyle politik değerlendirmeler yaparak Kurdçeyle ilgili –Kurdçe Frasçanın lehçesi, Zazaca Goranicenin lehçesi- gibi değerlendirmelerde bulunmuşlardır. Fakat genel kabul gören Kurdçenin beş ayrı lehçesi olduğudur.1-Kurmanci, 2-Sorani, 3-Gorani, 4-Lorani, 5-Zazaki. Bazı dil bilimciler Zazakiyi Goraninin bir lehçesi olduğunda ısrarlıdırlar.
 Yorum #17  | 25 Ekim 2012 11:50 | Alıntı     

Hassan Selah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
WELAT meselesi/
1-welat ben zazyim diyor, zaz olma hakkini teslim edin
2-welat in TC nin siber kontra elemani olma olasigindan bahseden arkadas var. olabilir. kanit? kanit yoksa burdaki herkesi benzeri bicimde suclamak mumkun
3-ILKELER onemli ve bu ilkeler welat in tezinin dogru mu yanlis mi olmasiyla alakali degil. yani welat zaza lari ayri bir ulus olarak gorebilir bu ne derece de makul bir tez bunun tartismasi uzun, velakin birinin kendini soyle veya boyle hssetmesinin kabulu kisa. kabul etmek zorundayiz. kimseye zorla su yada bu kimlik verilmez. isteyen kendini turk hisseder ve bu sekilde dusunmekte ozgur olmalidir
4-yukarida ornek verdim zaz vs kurmanci dil veya dilaketleri arasindaki farktan cok daha buyuk gfarklar iceren dialektler de var, aralarindaki farki lehce duzeyinden az olsa bile farkli dil olarak kabuledilen lehceler de var (isvec, norvec ve danca). isin icine sadece dil girmiyor , tarih cografya, kultur politik bicimlenme vs vs.

5- korkmayin arkadaslar politik bilince sahip zazlarin cogu kendi iradesi ile olumcul RISKLI, ZAHMETLI olan kurd isyaninin katilimcisi degil bizat mimaridirlar. seyh sait boyledir seyit riza boyledir. bunlarin insa ettigi bicimledigi binaya bizler siradan insanlar olarak giriyoruz. yani kurd isyanlarini bicimleyen lerin cok buyuk bir kesimi zaza diye adlandirlilan insanlar. adam bunu silah pusat tank tufek esliginde devlet zoruyla yapmamis tam tersi bunca olumcu risklere ragmen yapmis. gerisi hikayedir. welat in tezleri ciddiye alinacak seyler degil. ancak zaz olmak hakki turk olma istegi saygiyla karsilanip kabul edilmeli.
birakin once zaz sonra turk olsun. muhtemelen turkler zaza lara da secmeli ders hakki tanir. onlarda uc bes bununla oyalndiktan sonra horsandan gelen turklerdeniz hikayesi ile moon landing i tamamlar.
 Yorum #18  | 25 Ekim 2012 11:55 | Alıntı     

amed

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bir zaza olarak böylesine ulusal birliğimize nifak sokularak ayrıştırıcı ve bölücü tohumları sokmak beni derinden özmektedir.Çünkü döşman önce kurd yoktur deyip yüzyıldır kurd inkarı sürdürmektedir,bu inkar tutmayınca şimdide kurd vardır ama zaza kurd değildir deyip ayrılıkçı ve gizli servislerin faaliyetleri neticesinde bir avuç zavallıyı kollanarak ulusal ayrımcılığa hizmet etmektedirler,ağırlıklı olarak bu örgütler mhp,bbp,hizbullaha öye olan bu zevatlar başat rol oynamaktadırlar.Benim şu kendine dil bilimciyim geçinen zevatlara bir önerim olacak,acaba diğer kurdçe dili ve lehçeleri için bir araştırmaları olmuşmu,veya kendileri soraniyi,lori,zazaki ve kurmancıyi iyi konuşmayı biliyorlarmı veya farsçayı araştırma zahmetine girmişlermidir hiç sanmiyorum,hatta bu ayrımcı tohumları ekenle belkide zazakiyi bile bilmez,onlarla kariıkarşıya gelmeyi çok arzulardım.Örneğin PİRAN VE HANİ de ki halkımız kuzeyde yaşiyan halkımız için Xarpê ve Çewlik için şarê kird,şarê kirdun,kirduney der,şar gel anlaminda dir,soranîde şar gel olarak kollanilir,zazakîde merdom,kurmancîde meruv,farskî de yîne merdom olarak kollanilir,yîne zaza kîde kow,soranî de kow,yine soranide aw ve now,zazaki de now ve aw olarak kollanilir,kirmancîde nan ve av dir.dolayisiyla ozatmak ve çoxaltmak mûmkûndir ama bu kadar örnek yeterlidir sanırım,onun için dil bilimcilere önerim gidip benim gibi tüm kurdi dillerini araştırmalarını öneriyorum yoksa ozaktan gazel okumak kurdıstan halkına hiçbir yarar sağlamaz kanaatindeyim.Diğer husus ise zazacılık yapan unsurlara ise,asimlasyona karşı durup,tırklerin atalarının isimlerini çocuklarına takacaklarına,oğuz,gökhan vs vs yerine zazaki isimleri kendi çocuklarına takmalarını ve bunun mucadelesini vermesini belki o zaman tırk asimlasyonuna karşı biraz samimiyet testinden geçmiş olursunuz o zaman yoksa inandırıcı olamazsınız.Yokarda Piran ve Hniyi örnek verdim mutlaka her aileden bir kaçının çocuğunun ismi zazakidir,ama velakin zaza ayrıdır kurd ayrıdı safsatasına pirim yoktur bizim orada adamın yüzüne tükürürler orada her şey kurdıstan içindir biz ayriyiz naneleri bizde tutmaz welat cik
 Yorum #19  | 25 Ekim 2012 13:26 | Alıntı     

welat

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
AMED, fktyaşar, Hasan Salah, yorumcuları kınıyorum 1990 yıllarda herkese kontra diyordunuz aynı soyleme tekrarlayıp durmaktasınız.sizin gibilerin yoksul ailelerin çocukları kandırıp nasıl yabancı istihbarat tarafından kullanıldığı kendi itirafları okumayan kalmadı yahu insan biraz ahlaklı olur çamur atmakla bir yere varamasınız.ruh haliniz ne kadar ırkçılıkla beslendiği cümleleriniden kendinizi ele veriyorsunuz. zamanım yok ama merak etmeyin size zazaların kürt olmadığına ilişkin yüzlerce örnek verecem siz dersimli geçinen zevat ismet inönü 15 bin dersimliki öldürdü hala el üstüne tutuyorsunuz hiç merak etmeyin dersimliler kendilerini kızılbaş zaza olarak görürler kürtçenin nasıl lehçesi varsa zazacanın okadar lehçesi vardır.sdandartlaşmamış bir dil mutlaka eksiklikleri var olacaktır ama geniş bir hazineye sahiptir merak etmeyin Bingöllü Resul ALTUN'un, APO'nun ne yapmak istediği ortada anılarını okursanız orda kendi içyüzünüzü görürsünüz şeyh sait şeyid rıza isyanından behs edyorsunuz ihanetin çemberi kürt ağaları işbirlikçilri şeyh beyglerinizdir merak etmeyin yalan dalaverayla kimse artık kandıramazsınız
 Yorum #20  | 25 Ekim 2012 13:53 | Alıntı     

Waxt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,


Son zamanlarda Zazaca -Kirmanc ki Kürtcemidir yada ayri bir dilmidir tartismasi internette almis basini gidiyor. Ama sevgili arkadaslar bugün zazacanin en temel sorunu bumudur? Insan yasamda önecelikler koyar. Zazacanin bir var olma ve yok olma sorunu var...Haberiniz varmi? Eger siz bir dili cocuklariniza ögretmiyorsaniz neyi tartisiyorsnuz lan diyecem ama terbiyem el vermiyor.. ahaa dedem sag olsaydi hepinizi güzel bir bostanlardi ve derdiki " nero tu safana tu tirki Qezeyke na urzena ra därse dana mi" . yukardaki yaziyiyi kaleme alanlar vede Hüseyin Aygün cocuklariyla hangi dili konsuyor? Bana önce bu sorunun yanitini verin lütfen...Zazava Kürtce midir degilmidir tartsimasi bugün zazacanin öceligi degildir...Su an icinde bir önemi yoktur... Soru sudur: Cocuklarinizla hangi dili konusuyorsunuz Beyler ve bayanlar?
 Yorum #21  | 25 Ekim 2012 16:34 | Alıntı     

zaza kürdü

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Allah aşkına bir zaza ile bir kürdü birbirinden ayıramazsın benim büyük babam daraheni zazası nenem lice kurbançı göz var nizam var bir zaza ile bir türk birbirine benziyor mu ben sarışın yesil gözlü biri türk kara kuru bir şey dedem derdi ki aslını inkar eden eşektir bütün kürt isyanların başını kiurmanclar değil zazalar çekmistir bu oyun seyid rıza'dan beri sürüyor bir kürt miliyetcisiyim kürtleri severim eskiden olduğu kürtlerle bir olup az türk öldürmedik zazalar ve kürtlerin ortak bir vatanı var kürdistan bu vatanda türk 'e arab'a yer yok zazaca ve devlet ajanları bugün pkk'yı üç grup yönetiyor dersim gurubu-bingöl gurubu ve urfa gurubu urfa grubunda az bir kurmanc var gerisi zaza agİt kod aslında pkk komutan'ı İlk t türke kurşun atan bir silvan zazasıdır
 Yorum #22  | 25 Ekim 2012 17:30 | Alıntı     

fktyasar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 18, Kayıtlı: 20.06.2011
   ICQ: --,
Sayın...
Yorumumda TC'nin 1980 sonrasında Elazığ Fırat Üniversitesine yerleştirdiği konrta akademisyenler tarafından Zazaların Kurd olmadığı yönünde bir proje başlatıldıığını yazmıştım. Bu düşünceden yola çıkarak WELAT nickli kişinin siber kontra elemanı olduğuna vurgu yaptım. Akabinde eleştiri yaparken maksadımı aştığımı fark ettim.
Elbette herkes dilediği şekilde kendisini ifade edebilmeli ve kimlik tercihine saygı gösterilmelidir.
Welat neyse o'dur, başka bir kimlik kabul ettirmek gibi bir isteğimiz de yoktur, ama burada dikkate değer olan durum; TC'nin bitmek bilmeyen oyunlarıyla Kurd ve Kurdistanı bölme çabalarıdır.
Kurd ve Zazalar arasındaki bağı koparmak için bir üiniversitenin görevlendirilmiş olması ve bu universitenin yetiştirdiği kontraların siber âlemde Kurd sitelerini ve şahısların sayfalarına karşı yürüttükleri ırkçı reaksiyon düşündürücüdür! Bunu yaparken de genellikle KURD nici kullanmaktadırlar.
Bu tür kişiler dezenformasyon ve psikolojik baskıyla kafaları karıştırmaya çalışırlar, ama ifade / anlatımlarıyla da kendilerini ele verirler.
“Welat” da onlardan biridir diye düşündüm.
 Yorum #23  | 25 Ekim 2012 18:20 | Alıntı     

dersimli

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
asimile edildiğini iddia edenler tarafından asim,ile edilenler yani zazalar
bir kaç kelam da biz edelim madem zazayız kürd üst kimliğine karşı değilim ama kürd ve kürdçe eşittir kurmanci demek kürd milliyetçiliği yerine kurmanç milliyetçiliği yapanlara karşıyım net olarak
zazalara aynı tirkler gibi illa kürtsünüz dayatmasında bulunanlar tipik türk milliyetçileri andırıyorlar ama nafile zazalar hele dersimliler tınlamaz sizi görünen oki zaza kültürü ve dilini de gene dersimliler savunacak nede olsa öncüyüz.. kürdlük eşittir kurmanclik yapıldı süreçle beraber kesinlikle red ediyoruz.
farketmez kurmanclerede tırk devletine verdiğimiz cvp veririz
eğer inkar ve dayatmalardan vazgeçmezlkerse tırk devleti nasıl asla hükmedemediyse kurmanclerde yol alırlar.... sahte kürd millliyetçilerine geçit yok. bu dava ilk zamanlarda oyle kurmanc davası değildi ve hiç bir zamanda oyle olmayacak. dersim yaşadığı müddetçe olmaz bu kadar net.
bazı şeyler için konuşmak belki erken ama eğilimler tehlikeli zazaları inkar edenler mahkum edileceklerdir.
insan türklere bu kadarmı özenir pes doğrusu....
 Yorum #24  | 25 Ekim 2012 18:40 | Alıntı     

Piranli

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
welat ?Senin zaza olduguna inanan varsa mutlaka geri zekalidir.hewal fktyasar in dedigi gibi bir kontra elemanisin.Bosuna hikaye anlatma yemezler.yasin kac bilmem ama benim yasima gelmen icin kirk somun ekmek yemen lazim.ben dogma büyüme Piranliyim.yani tc nin dedigi (dicle)anlayacagin kendilerine zaza olarak tanimlayan fakat her zaman biz KÜRDÜZ diyen Babam bile tc ye kirk yil ögretmenlik hizmetinde hic bir zaman biz zazayiz Kürt degiliz demedi.yalan dümenlerle insanlari kandiramazsin. gecti o günler.Gecti borun pazari sür essegi nigdeye.
 Yorum #25  | 25 Ekim 2012 19:02 | Alıntı     

Barzan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bu yazinin altindaki oldukça deyerli kùrd aydin ve yazarlarin ismini gormek beni sevindirmi§ti.Neyse Pe§tularmi Afgan.Afganlarimi Pe§tu tarti§masi bir yana.Tarti§manin esasi ,Alevi-Dersim ilà kùrd kùrdistan konusudur.Kùrdistan cografyasinda Asimlasyonun oldugu yerde tirk solu.tirk solunun oldugu yerde kemalizim vardir.iki yil kadar oncede Pkk basininda bir kùrdistanli yazar.aydin.Hayatini kaybeden bir kùrdistan sava§cinin tanitiminin ilk çùmlesi.dersimli ve Alevi diye yazilirdi.ama otekilerine Derikli ve sùnni diye yazilmazdi.PKK,nin 5 deyi§mezlerinden biri olan ve abdullah oçalanin kendi ifadesinde Ki§iliksiz dedigi Ali haydar kaytanin MED TV,de,"ben bir dersimli ve Alevi olarak Ba§kan Apoya mahkemede §ahidlig etmeye hazirim "Demi§ti.Sorun biz yorumcu ve okuyucularda deyil.Ama Brèz MIRAD karayilan ben Rihali ve Sunniyim demedi.Brèz Duran kalkan ben tirk ve Sunniyim asla soylemedi.Kemal pir makemeye tirk anna ve babadanim demedi.Sayin ya§ar yorumlariniza dikkat ediniz.ilk yorumunuz oldukca ùrkùtùcùydù.Bayrami kutlayana kutlu olsun.Bayrami kutlamayana kutlu olmasin.
 Yorum #26  | 25 Ekim 2012 19:09 | Alıntı     

Hassan Selah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sayin Yasar
welaliat in gercekte kim oldugu hic onemli degil. burda welat mahlasi ile ne yazdigina bakalim.
yani herhangi hipotetik bir kksi gibi algilayalim. bir zaza veya bir kurmanc su yada bu saikle kendini su yada bu bicimde goruyor olabilir. kimsenin bu kisiye sen kendini soyle boyle hissetmelisin demeye hakki yok. buna itiraziniz olmadigini sevinerek okudum. oteki mevzularin tartismasi ise mesrudur. bilimsel bilgi SORGUYA uretici yaratici KUSKUYA hep acik olmak zorunda. popper in ilklesini hatirlatmak isterim, yanlislanmaya acik olmayan tezler bilimsel olamaz der. yani bir dilbilimci cikip zazca kurmanci den farkli bir dildir deyince, bu allahin emri bir yasa degil, bir arastirmacinin hipotezidir. bu tur tezlerle kurdlerin kafa bozmasi gerekmez. genel ILKELERINI de bu sacmalikla yuzunden bozmamaliyiz. TC nin ve guya kurd sorusuna da pozitif yaklasabilen bazi aydinklarininda kendi gunahlarini hafifletmek icin kurdlere zaza lara karsi kendileri gibi davanmalarini ahtirlatmasina firsat vermemek gerek. kurdlerin (zaza+kurmanc+soran+xyz) top tufek ve devlet zoru ile amalgamlasmadigini one cikarmak yeter de artar bile. bu amalgama inanmayanlarin yolu sonuna kadar acik olsun. bu sebeple moon landing (yani turklesmeyi bunyesine yavas yavas sindirmeye kalkanlar) dan kurd mucadelesine zaten hayir gelmez. bunlar icin ILKELERIMIZI, kulturumuzu bozmaya degmez. bu acidan kanit olmadan suphe ile insani kontra yapmamak lazim. suphe buyuk ama cagdas hukukda uygar hukukta suphe suclunun aleyhine degil lehine kullanilir. gewerlilere e elbaklidan selamlar hurmetler
 Yorum #27  | 25 Ekim 2012 20:14 | Alıntı     

botan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bu yazi baya ilgi cekmistir.ben fazla uzun degerlendirmiyecegim cünkü degerli yorumcular hem ispatli hemde bilimsel olarak yazmislar Kürtlerin bir bütün oldugu ve iki ayri bir milletin olmadigidir. ama iste WELAT nickli gibi devletin siyasetini savunan ve kendine temel alan kisilerde bilsinki bu bosuna bir cabadir.eskiden Kürdistan 4 parcaydi halkin olarak bir yakinlasma oldu ulusal bir ruh gelistirildi egemenlerin siyaseti bosa cikti simdide simdide Kurmanci Zazaki vs gibi tartismalari gündemlstiriyorlar.Allah askina simdiye kadar tarihte niye zaza adin bir devlet bir olusum olmadi Zazalar adina kimse isyan etmedi hem Kürtlük adina oldu. simdiye kadar 12 E ylül cuntasi ve fetoculari bu celiskileri yaratmaktadilar. buda Kürt toplumu parcalamak ve güvensizligi gelistirmek. nasilki Alevi ve Suni celiskisini Kürükledi. ama bazilarida bu oyuna geliyor bazilarida bu oyunun aktörleridir.
 Yorum #28  | 25 Ekim 2012 23:09 | Alıntı     

xalko

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
arkadaslar aslinda zazalarin ne oldugu ortada kürdtür hemde hakiki ben burdan bazi kimlik bunalimi yasayan soyundan sopundan habersizler birkac örnek verecem ben konya kürdlerindenim biz kendimize kirmonc dilimize kirmonci deriz bizim konya ankara civarinda seyh bizinlar vardir kendilerine kirmarnc derler ama biz onlara seybizin deriz ha ben zazayim kürd degilim diyenler bir zahmet onlarin lehcesine baksin sonra kürdlermi degilermi anlasilir seyhbizinlar leki kürtcesiyle konusur yüzde doksani zazaca gibidir safidirler aslen kerkük süleymaniyelidirler son bir söz burda yazar arkadaslar seybizin ve zazalar ilgili bir yazi makale yazarsa bu konu bence kapanir gider
 Yorum #29  | 25 Ekim 2012 23:32 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Kurd,Kurdi we Kurdistan'a

Sömürgeciler,

Sömürge,sömürgecilik we sömürmüşlük, emellerini uygulayarak yok edemediler;Sadece parçalamayi başardılar..!Hem,Kürdü hem Kürdçeyi we hemde Kürdistan'ı.Yok edmek için bu yeryüzünde en yok edici yöntemlerini dewreye qoymuş olsalarda (atom bombaları dahil) başaramadılar.Başarısızlıklarının tek nedeni wardir ,wede başaramayacaklardır'de Çünkü:,

Kurd we Kurdi'nin; Kurdistan Topraqlarının derinliklerinden enaz 5.000 yıllık canlı tarihi kökleri wardır.Bu kökü sökmeye sömürmeye güçleri yedmediği içinde QANcıkça sinsi yöntemlere baş wuruyorlar.Onuda,

Parçalayip yok edemedikleri;Kürd Milledinin toplumsal dokusudur.!

Nedir bu toplumsal doku ?:Kürdlerin dini-mezhepsel inancı we yöresel şiweleridir.Parçaladıkları Kürd Toplumunun dokusunun bir parçasını, farısa bir parçasını erebe we bir parçasınıda kendi içinde "zerrelere bölerek" yutmak isteyen :Ne mutlu TIRKIM diyen misliman geçinen müşrikler dewletidir.!

Kürd-Alewisine iki yönlü zülüm politikasını uyguladı,Qısmende başarılı olduğu şu farzi misalda somud şahididir:Hem Kürd hemde alewi oldukları için,iki baskıya birden dayanamadılar...Kürd Özgürlük mücadelesininin gölgesinde sadece ;dinsel inançaları olan alewiliğe sarılmak zorunda qaldılar.Kürdüz demiyorlar alewiyiz diyorlar !Halbuki,

Alewilik bir insan kimliği degil..Bireysel bir inançtır.!Bilimsel bir ifadeyle yola çıkıyorumki:Bilim insanları bir araştırsınlar baksınlar bakiyim; Kürd-Dil lehçesi (şiwe)'sine mensup SUNİ-zaza çiweisini qunuşanlarmı bız zazayiz diyorlar ,Yoksa Alewi Kürdlermi? bız zaza'yiz diyorlar..!

O wext,sömürgecilerle beraber hareked eden bütün sinsi emeller HOP diye Ortaya dökülecek.

Müslüman geçinen tırk başbakanı (asırlık bir ezberle) benim 'kürtüm' Lazım,çerkezim,wc.birde >zazasını <ekliyip,babahindi gibi göğüsünü Qabartarak bu kimlikleri dile getiriyorsa..Hangisinin kimlik HAQını teslim ettide.Zazasınında Qaşo haqını teslim edebilsin he ?

Lazlarda bir milleddir.Hani ?;Yüzde doksanı tayipten önce ne mutlu tırkım Korusunu çoktan yakmışlar gönüllere..!
 Yorum #30  | 27 Ekim 2012 22:36 | Alıntı     

MamosteAmed

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kurmanc olarak zazaların duygularına tercumanlık edecek değilim .lakin ben internetle tanısana kadar zazalar kürd değil söylemini duymamıstım çocuklugumda kürtlüğüne daha çok zazalar sahip çıkoyor hissi uyanmıstı ,bugun tahminen turkiyede kürtlerin 20 milyon oldugunu varsayarsak 1.5 -2 milyon zaza nufusunu geçmez bunlardan zazacayı konusan oran ise 300 bini geçmez .eger zazalar kendilerini başka bir millet olarak görüyorlarsa yolları açık olsun artık önümüzdeki 10 yıllardabir zamanlar zazalar vardı diyeceğiz .genelemeyi sevmiyorum lakin dersim zazaları aleviliklerinden Chp ye bingöl zazaları ise sunnilikleriden akpye oy veriyor zaten onların derdi dilleri değil Dinleri olmuş yolları açık olsun

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: