Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

TC Suriye’ye Müdahale Edemez! – Hejarê Şamil  


28-07-2012, 19:59 Kategori: Kurdistan  
TC Suriye’ye Müdahale Edemez! – Hejarê Şamil

Suriye’de halkların ve mezheplerin özgürleşmesi fırsatı doğdu. ‘Müdahale’ imkanları kısıtlı, emperyalist hevesleri şehvet düzeyinde olan Türkiye bu tekamülden dolayı sinir krizleri geçirmektedir.

Batı Kurdistan özgürlüğüne doğru emin adımlarla ilerlerken Kürd halkının baş düşmanı Türkiye’den gelecek tehlikelere dikkat çekmek ve bu yönlü tedbirler almak önemlidir ancak bir o kadar önemli olan da baş düşmandan gelecek tehlikeyi abartmamaktır. Yoksa abartınızın esiri olursunuz.

Mevcut TC sınırları içinde yaşayanlar, Türk özel savaş basını ile yatıp kalkanlar kendin çal, kendin oyna yöntemi ile ‘Türkiye’nin büyüklüğüne’ fena bir biçimde inandırıldılar. Oysa dışarıdan Türkiye çok küçük görünüyor. En gerçekçi manzara dıştan görünendir.

Dünyayı yöneten devletler ve onların kamuoyu için Türkiye, jeopolitik konumundan dolayı önemli, bağlı olduğu siyasi gelenek ve gücünü aşan hevesleri bakımından güvenilmez bir Ortadoğu devletidir. Dünyanın gözündeki ‘TC görüntüsü’ bundan bir miskal daha fazla değildir.

TÜRKLER SURİYE’DE ‘İSTENMEYENLERİN’ İLK SIRASINDADIR

Suriye’de ve bölgede çıkarları olan devletler ve belirleyici güçler Türkiye’nin Suriye’ye en ufak müdahalesine dahi tahammülsüzdür. Kimdir bu güçler? 1). Arap dünyası 2). Rusya 3) ABD ve Batı 4). Kürdler 5). İran 6). İsrail. Bunlardan hiçbiri Türkleri Suriye’de istemiyor. Erdoğan Türkiye’si bu güçlere rağmen mi Suriye’ye müdahale edecek? Kazanda pişen tavuk bile buna güler.

Osmanlı istibdadı halen Arapların hafızasından silinmemiştir. ABD ve Batı, Mısır ve Libya baharından sonra bu bölgelerde taşeronluğa layık gördüğü Türkiye için Suriye’de de aynı şeyi düşünüyor. Kürdler, Suriye’de Türkiye’nin gölgesini bile istemiyor. İran, şimdi pusuya yatmış da olsa Suriye’deki Alevi iktidarını Sünni Müslüman kardeşlere teslim etmek isteyen Türkiye’nin baş hasımıdır. İsrail, Müslüman dünyasının ‘sözde’ hamiliğine oynayan Erdoğan’ı engellemek için elinden geleni ardına koymaz.

Ve Türkiye’nin tozunu bile Suriye’ye kondurmayacak olan ülke Rusya’dır. 1992’de Suriye’nin Rusya’ya borcu 13 milyar dolardı. 2005 yılında Rusya Suriye’nin borcundan 10 milyarı yeni silah alımı garantisi verilmesi karşılığında sildi. Suriye’ye Rusya’dan önleme uçağı MiG-31, füzesavar kompleksi C-300 ve diğer gelişkin silahlar satılmaya başlandı ve Tarsus limanında 1971 yılında kurulmuş Rus askeri üssü daha da geliştirildi. 2008 yılında iki ülke arasında yapılan yeni bir anlaşma ile bu askeri üsse nükleer silahlar yerleştirme izni çıktı. Rusya 2000-2010 yılları arasında Suriye’ye 1.5 milyar dolar değerinde en gelişkin silahlar sattı.

Diğer faktörleri unutsak dahi Türkiye, yüzde 60 enerji bağımlısı olduğu Rusya’ya kafa tutmak bir yana ‘gözünün üstünde kaşın var’ bile diyemez. Rusya kılını oynatırsa Türkiye’nin feleği şaşar. Yeri gelmişken hatırlatalım ki, Türk’ü Rus’a bağımlı kılan ‘Mavi Akım Projesi’ni Türkiye, 1999’da Rusya’nın Öcalan’a destek çıkmaması karşılığında imzalamıştı. Öcalan adama neler yaptırıyormuş!

ERDOĞAN BLÖF YAPIYOR VE İÇ KAMUOYUYA OYNUYOR

Elbette ki, Türkiye boş durmayacaktır. Kurdlerin Batı Kurdistan’da haklarına kavuşmaması için elinden geleni yapacaktır. Velâkin Türkiye’nin ‘elinden gelenler’ sınırlıdır. Suriye kapılarının Türkiye’nin yüzüne kapalı olduğunu en iyi bilen Erdoğan ve hükümetidir. Türkiye yöneticileri, Suriye’deki Kürd özgürleşmesine fiziki müdahale yaparak engel olunamayacağını bildikleri için genlerinde olan kalleşliğe sarılacaktır. Mesela, Kürdleri birbirine düşürmeye çalışacaktır, Müslüman kardeşler gibi fundamentalist İslami örgütlere Kürdlere karşı durmaları karşılığında destekte bulunacaktır, Kurdistan Federasyonunu tehdit edecektir, Batı Kurdistan’daki özgürlük ve demokratikleşme hareketini PKK’yle ilişkilendirerek ABD ve Batı’nın ‘gözünü korkutmak’ için çabalayacaktır, Suriye ve Batı Kurdistan’da istihbari faaliyetler yürüterek birkaç yurtsever insanımızı öldürecektir. Yapabileceğinin tamamı bu tür kalleşliklerdir.

Geçen gün Türkiye’nin başbakanı Erdoğan, Türk kanal 24 televizyonuna temeline Suriye olaylarının oturtulduğu bir röportaj verdi. İyi incelendiğinde bu röportajın TC’nin Suriye politikası(zlığı)nın bariz bir belgesi olduğu açıkça görülmektedir. Türk başbakan, röportajda ‘müdahale’ falan laflarını kullanarak iç kamuoyuna ‘işte ölmedik ayaktayız’ mesajları vermeye çalışsa da Suriye konusunda çaresiz olduklarını söylediği her kelimede itiraf etmektedir.

Türkiye’nin başbakanı röportajda Batı Kurdistan’a müdahale ‘doğal hakkımız’ diyor. Bu, blöftür. İşti şayet Erdoğan’ın ‘deliliği’ tutar hesapsız kitapsız müdahalede bulunursa yaşayacağı hüsrandan sonra Kürdler ardınca yıllar boyunca ‘Siwar hatin peya çûn’ (Atlı gelip ayakla geri döndüler) şarkılarını okuyacaklar. Keşke AKP hükümeti Suriye Kürdlerine müdahalede bulunsa! Böyle bir müdahale, Kuzey Kurdsitan sorununun çözümüne misli görülmemiş bir katkı olurdu.

Adamımız palavra sıkıyor. Güney Kurdistan için de bir sürü madde sıralanarak ‘kırmızı çizgilerimiz’ falan denilmişti. Ancak tükürdüklerini yaladılar. ‘Kırmızı’ çizgiler yeşil oldu, mavileşti, beyazlaştı, silindi gitti. Şuan Kurdistan Federasyonu Türkiye’nin Almanya’dan sonra ikinci en büyük ticari panteri!

21. yüzyılda, ‘KÜRD YÜZYILI’ndayız ya. Yazgı böyle. Kürd siyasileri istemese dahi ve de Kürdlere rağmen Büyük Kürdistan kurulacak!

Erdoğan bir süre önce "Suriye'de bir kadastro çalışması yaptırmayız" demişti. Desin, bol keseden atmaya ne var? Dün tükürdüğünü de yalayacak. ‘Kadastro çalışması’ yapanlar sana mı soracak, sayın Erdoğan? Hadi erkeksen ‘Suriye’de kadastro çalışması’ yaptırma da bakalım marifetine. Geçti borun pazarı sür eşeğini Niğde’ye. Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan da olacaksın. Haberin yok.

Röportajda utanmadan, kızarmadan “Kürt halkı da (‘da’ sözcüğü çok önemli!!!) Türk halkıyla kardeştir” demiş. Bundan önce ise “Kuzey'de bir yapılanmaya sıcak bakmadığını” ifade ediyor. Ama Kürd halkının yüzde doksan dokuzu bu yapılanmaya sıcak yaklaşıyor, Erdoğan bey efendi. Senin kardeşliğini yesinler.

ERDOĞAN HAKARET ETTİĞİ BARZANİ’NİN YANINA DIŞİŞLERİ BAKANINI GÖNDERECEK

Kanal 24’e verdiği röportajda TC başbakanı Kurdistan Federasyonu başkanı Sayın Barzani’ye dünyanın gözü karşısında açıktan açığa hakaret ederek Kürd lideri ‘çirkin’ işlerle uğraşmakla itham etti.

Güney Kurdistan’da Batı Kurdistan’lı gençlerin eğitilmesine gönderme yaparak şöyle konuştu:

“Son olarak söylenen şu ifade çok daha çirkin; 'Biz Kuzey Irak'ta bunlara eğitim verdik ve bu eğitim neticesinde şimdi onları geri gönderiyoruz' yaklaşımları bu işin çok daha farklı boyutlara doğru gittiğini gösteriyor. Buraya da seyirci kalmak mümkün değil”.

Ve bu sözleri sarf eden Erdoğan, dışişleri bakanını Barzani’nin ayağına gönderiyor. Türk hariciye naziri Barzani’ye diplomatik laf kalabalığı içinde şu mesajı verecek: ’13 milyar dolarlık ekonomik ilişkimiz, Kurdistan petrolünün Türkiye üzerinden pazarlanması için ilkin anlaşmalarımız var. Bütün bunları ne üdüğü belirsiz Suriye Kürdleri için tehlikeye mi atacaksınız?!’

Sayın Barzani, diplomatik bir dille ‘Batı Kurdistan’da ve Suriye’de yaşayan soydaşlarımızın güvenliğinden endişe duymaktayız’ gabilinde sözleri mutlaka söyleyecektir ama ‘Sayın Erdoğan’ın şahsimize dönük hakaretamiz sözleri bizleri meyus etmiştir’ ifadesini de kullanır mı, bilemeyiz.

Sayın Barzani, Erdoğan’ın hakaretini sineye çekecek mi? İnanmak istemeyiz.

Barzani, Batı Kurdistan ve Suriye’deki gelişmeler konusunda kendilerinin Erdoğan ve Türkiye’den bugün itibarıyla yüz kat daha güçlü pozisyonda olduğunu biliyordur.

Mesut Barzani türk hariciyesini bağlayıcı olmayan diplomatik kelimeler kullanarak kendi Ankara’sına geri gönderecektir. Ancak Kurdistan başkanının Türk başbakanın hakaretine bir yanıtı olmalıdır. Bu da Güney Kurdistan’da eğitilen gençleri biran önce Kürd Ulusal Heyeti’nin onayıyla Batı Kurdistan’a göndermektir. Zaten ABD’nin sessiz onayı var…

Hejarê Şamil
hejare_shamil@hotmail.com


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 26)
  |   Okuma: 7311   |   Yorum: (243)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 26 Temmuz 2012 15:47 | Alıntı     

fktyasar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 18, Kayıtlı: 20.06.2011
   ICQ: --,
Bu arada TC meclisinde bulunan AKP'li Kurd vekillerin tavrını merak ediyorum!
Suriyedeki gelişmeler Erdoğan'ın Kurd düşmanlığını açığa vurmuştur. PKK'yi bahane ederek meydana gelebilecek Kurdi oluşuma izin vermeyeceğini açıkladı, yani müdahale tehdidinde bulundu, yapar mı, yapamaz mı zamn ve şartlar gösterir, ama Kurde tahammül edemeyeceğini gösterdi. Her defasında Kurdleri kardeşlik hikayesiyle "géj" yapan Erdoğanın sarf ettiği sözler ve tehditler karşısında şeref ve haysiyet sahibi Kurd vekillerin bir tepkisi olmalı diye düşünüyorum ! Mesela Galip Ensarioğlu Kurd vekilleri örgütleyip Erdoğan'a karşı Kurdi bir tepki organize edebilir mi ?
Çok mu iyimser düşünüyorum acaba ?
 Yorum #2  | 26 Temmuz 2012 16:35 | Alıntı     

Serhat

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Edit.:Hakaret içerdiği için silinmiştir.
 Yorum #3  | 26 Temmuz 2012 17:07 | Alıntı     

Qoseri

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
serhat meydani bos bulmus atiyor. at ata bildigin kadar. nasil olsa kurdistan post meydani bos birakmis taki yazilari kontrol edene kadar,sen gibilerde bu boslukdan yararlanarak yalanlarini dezersin.
neyi satmis.?? kimi kime satmis.?? barzanilerin ne cikari vardida binlerce sehitler verdiler.??? mele mustafa barzani yasaminin sonuna kadar dagda yasadi ne cikari vardi ailesinin yada kisisel cikari???
sen nerden bakiyorsun guney kurd yonetimine??? hangi mekandan olaya bakyorsun onu belirtmemissin.ankaradanmi bakiyorsun???
senin iftira ve siyaset anlayisin 1980 lerde kaldi.
 Yorum #4  | 26 Temmuz 2012 17:17 | Alıntı     

Serhat

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Gerçekler acıdır hayal dünyasında yaşayanlar için...
Ben hayatımda hiç bir kuzeyli kürdün "biz Saddam ile işbirliği yapıp peşmerge öldürdük" deyip övündüğünü duymadım, ama tersini duydum. Birilerinin her TC ziyaretinde "Biz 90 lı yıllarda TC askeriyle beraber kürd gerillasına karşı savaştık, daha ne istiyorsunuz" diye övünenleri çok duydum.

Kerkükü siz kurtarmak istedinizde eliniz kolunuzu tutan mı oldu?
Dünyada yaşayan her kürdün Kerkükün hesabını sorma hakkı vardır, hele elinde güç ve imkan bulundurup da içraatı olmayanlardan tarih çok ağır hesap soraçak.

Birisi güneyde kocaman kurdistan parlamentosu var demiş.
Peki sen hiç bu parlamentonun Şex Said isyanını veya Seyid Riza isyanını yıldönümlerinde resmen andığını duydun mu?
Zilan katliamını veya Dersim katliamını yıldönümlerinde resmen kınadığını duydun mu?
Güneyde kaç tane Şex Said veya Seyid Riza anıtı mevcutur?
Yok, yok, yok....
Buna karşın türk askeri üsü bulabilirsin, MİT dairesi bulabilirsin, Gülen okulu bulabilirsin vs.vs.

Böyle bir parlamento nasıl kürdistani bir parlamento olabilir?
Yada sadece bir tabela parlamentosundan mi bahsedilebilinir?
Bulunduğa toprağa nasıl hür diyebilinir?
Kendi hükm ettiği topraklarda başka bir ülkenin askerini bulundurmak siyaset bilimine göre veya uluslar arası hukuka göre ne anlam taşır?
Bunun sadeçe iki tane açıklaması vardır.
Ya bu askerler orada işgalcıdır yada mütefikdir.
Bunun başka bir izahtı olamaz.
O zaman size açık açık soruyorum, TC sizin mütefikiniz mi yoksa sizi işgal mı ediyor?
Eğer sizin mütefikinzse o zaman hayırlı olsun derim, yok eğer işgalcinizse neden onu kovmuyorsunuz?
Bunu bir açıklayında sizin ne kadar kürdistani olduğunuzu dünya alem anlasın.
 Yorum #5  | 26 Temmuz 2012 17:38 | Alıntı     

Qoseri

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
serhat ben bir kuzey li kurd olarak kuzeyden guneye baktigim zaman gurur duyarim ve duyorum her zaman.
ama ve lakin bir goran hareketi uyesi isem durumu daha da farkli bakarim.en azin dan necirvan mustafa onculugundeki goran hareketi de mucadele icinden gelmis ve ona gure muhalefet yapmaktadir.
sen biraz sosyalis devrimci dersimlilerimiz gibi konusuyorsun.bi sefer uluslar arasi siyasetden bi habersin. onun icin kestirmeden hesap soruyorsun.

cok madde duzmusun sen bunlarin yuzde birini kuzey kurd hareketlerinde iste gozlerinden opecegim.
 Yorum #6  | 26 Temmuz 2012 17:59 | Alıntı     

Serhat

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Qoseri....sosyalist mi? Yaniliyorsun...
Ben kürtlere milliyetci olmayin demiyorum.
Tam tersi...milliyetci olun diyorum.
O yüzden kendinize gercek kürt milliyetçi bir referans/lider seçin.
Barzani sadeçe milliyetçi söylemlerle kürtlerin gözünü boyuyor.
Özde sadece kendi ailesinin çıkarını kolluyor.
Milliyetçi olsa AKP bu kadar destek verirmi?
TC nin askerlrini barındırmıydı?
Ezidi kürtlerinin TC tarafından katletdilmesine göz yumarmıydı?
Milliyetçi olsaydı neden kuzeyli gençlere askeri eğitim vermiyor?
TC askerli öldüğü zaman başsağlığı mesajı gönderirmi?
Bazi kürt şahsiyetleri AKP destek vermeleri için tembih edermi?

Qoseri.....
Senin milliyetçilik kriterlerin nedir?
Söze mi bakarsın icraata mı?
Yoksa birisinin hangi sülaleden geldiğine mi bakarsın.?
Neyse, boşu boşuna soruyorum....ilk yazdığım sorulara net çevap vermedin....diğerlerine zanedersem küfür ederek başından savarsın.

 Yorum #7  | 26 Temmuz 2012 18:22 | Alıntı     

Qoseri

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Edit.: Yorumlar yazının içeriği ile ilgili olmalıdır. Polemik sürdürüldüğü taktirde Sayın Serhat ve Sayın Qoseri'nin bu sayfadaki tüm yorumları silinecektir.


benim ilk ve vazgecmedigim miliyetci kiriterim su.
her kurd bireyi baska kurden degilde kendinden hesap sormasidir.o ne yapti ne yapiyor degil. ben ne yaptim ne yapabilirim kiriteridir.

ben bir kuzeyli olarak ilk once bdp den hesap sorarim neden turkleri icine aliyorsunuz diye.
neden bagimsizlik degilde demokratik ozeriklik diye.bu soru bir kuzeyli olarak kendi kendime sordugum sorudur.
kurd miletinin gecmisi biraz ingilizlere benzetirim.onlarca devletleri vardir ama bir birinden bagimsizdir. ve tek bir goc bazan bunlara hukmedebilir.
ben barzani ailesini cok ama cok fedakar bir kurd ailesi olara guruyorum hic kimse ama hic kimsenin hadine olmamali iftiravari yaklasimlar.

senin bu cikislarin eski solcu kurdlerin cikisidir.kurd asiretlerine ve kurd yasam bicimine olan bu alerjin eski sol hastaliktan ibaretdir.
once sen kendinle hesaplas sonra dusmanla ve en sonda cevren ile.

hic teredut etmeden silebilirsiniz. ben silinmesinden yanayim.
cunku yazi ile alakasi olmayan serhatin yazisina verdigim cevaplardir.
 Yorum #8  | 26 Temmuz 2012 21:31 | Alıntı     

mardinli

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sn hejare samil cok güzel yorumlamistir bunu anliyan anlar beyler bende aynen katiliyorum ve bir kac tane sözde eklemek istiyorum tc ve ordusu isterse giremez veya isgal edemez cünkü sn karayilanin da dedigi gibi dünyadaki bütün kürtlere buna karsi sert bir sekilde tepki verir hata tepkiden ziyade aktif savunmaya gecer tc bunu cok iyi biliyor sadece flöf yapiyor artik reco ve siyah partisiye simdiden gecmis olsun kürdistan kurulmustur istedigi kader bagirsin cagirsin is isten gecti birde iki degili yorumcu arkadaslara bir seyi söylemek isterim küfür ve hakaret olmasin sn serhata bir kac konuda katiliyorum mesele sn barzani gerillalar saldirdiginda hep kiniyor tirko askerleri kimyasal gaz kulaniyor sesi sedasi cikmiyor ama sn serhat siz merak etmeyiniz kuzey kurdistan halki nasil ranyada tcnin askerlerina saldirdise öyle onlari mühakak kovar bunu kendine dert etmene gerek yoktur diger degerli yorumcu qoseri arkadasda her platformda bdpye saldiriyor evet elestir ama lüften hem ayne seyleri tekrar tekrar edip gidiyorsun bdp ancak buna yapa biliyor buyur siz gecin basa ve istediginiz gibi yönetin elinizi tutan mi var begenip begenmemek degil bdpnin icinde de cok degerli insanlarimiz siyasetcilerimiz vardir haksizlik yapmayiniz lütfen bir muhakak özgür ve birlesik bir kürdistan kurulacaktir kimse kendini kandirmasin dört parcadaki halk olsun bireyi bazinda olsun partilar bazinda olsun herkesimin bu hayali vardir er veya gec gercek olacaktir selamlarimlan
 Yorum #9  | 26 Temmuz 2012 22:50 | Alıntı     

Kambur

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bence zafer sarhoşluğuna çabuk kapılmış yazarımız. Evet gurur duyuyoruz ama yolumuz daha uzun ve yapacak çok şey var. Herşey yeni başlıyor, herşey olbilir ve daha sonuçlanmış birşey yok. Muhaliflerin Kürtleri Esad'a karşı kullanmadığını ve Esad'ın işi bitince muhaliflerin ne yapacağını bilmiyoruz. İç savaş ihtimali doğabilir, iktidarı ele geçirdiklerinde farklılaşacaklardır... TC devleti süreci izliyor ve yapabileceği şeyler daha fazladır, Nato üyesidir ve Amerikanın bir numaralı müttefikidir. Yoksa 1 numara Barzani midir? O zaman neden daha cesur davranmıyor?
 Yorum #10  | 27 Temmuz 2012 00:10 | Alıntı     

apocuyum

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
BIJİ KURU KURDISTAN BIJİ SEROK APO BIJİ PKK BIJİ PEŞMERGE BIJİ PJAK SİZİNLE GURUR DUYARIZ geleme pê hewe serfıraze BIJİ KURDISTEKAN
 Yorum #11  | 27 Temmuz 2012 00:22 | Alıntı     

Kurdi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Serhat a

bu kulandigin cumlelere baktigimda senin dolu bir siyasetci sanardim. bossun be keko.

Barzani " biz 90 larda birlikte pkk ye karsi savastik" demesi ovunmek degil. Tam tersine. PKK NINI GUCUNE GUC KATMAKTIR. Dunya kamu oyuna pkknin guclulu olduugnu gosteriyor. Birde birakuji bir celpeyle tarafa atiyor.

Bir ornek:

Bir erkek cocuk 16 yasina geldiginde cinsel ihtiyaclarini gidermek icin bir sevgili arar. Kizin hangi gorusunde, hangi siyasetinde bakmadan ilk gordugunu evine davet eder. Her politika yapacak halio yok. Politika yapmayi bile dusunmez.

Ayne cocuk 21 yasina geldiginde duzenli bir is arar. Turkmu, arapmi, kurdmu, almanmi, amerikalimi, sosyalistmi, kapitalistmi, gay mi. lezbiyenmi, hic fark etmez. ona uzun donemde issiz kalinmiyacak diye bir guvence verilsin o hic bir tartismaya bile girmez.

Ayne cocuk 25-30 lara geldiginde artik nasil bir iste calismak istediginin kararini verir. kendisinin mutlu olacagi, kendi dunya fikir leri ile ayne dusundugu bir is yeri, kendisini rahatsiz etmiyecek bir is yeri arar. Yine ayne cocuk kendisine bir aile kuracak, mutlu olacak birini arar, ozaman aradigi kisi kimden, nerden, hangi dinden, hangi milletten, hangi dusuncede, nasil bir kisilikten olmasiniin kararini verir.


KURDISAN I KURMAK BIR 16 YASINDAKI COCUGUN CINSEL IHTIYACLARI GIBIDIR. Ozgur olmak, ozgur konusmak, ozgurcesine kurdum demek kurdistanin kurlumasina baglidir. Nasil 16 yasindayken ilk cinsel iliski yasadiginiz kizl ile politika konusmuyorsaniz, ayne seyde bir cehennemin ortasinda cennet gibi bir kurdistanin insa donemindede politika konusulmamali.

 Yorum #12  | 27 Temmuz 2012 02:08 | Alıntı     

FARQİNİ

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayın şamili kutlarım şuana kadar hep pkkyi kötülerdi ama şimdi birlik zamanı birlik olursak hepimizin istediği kürdistan olur
 Yorum #13  | 27 Temmuz 2012 02:35 | Alıntı     

Qoseri

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bir Kürd’ün Anıtkabir Özel Defterine yazdıkları dır
Gönderen: rizgarionline Tarih: 27.07.2012 Saat: 01:05
Katkıda Bulundu rizgarionline

Edip Bedirhan/ ",,Bugün, kurduğun cumhuriyet çatırdıyor artık. Ama Kürdlerin de hakkını yememek lazım. İyi direndiler. Öldükçe inadına özgürlük istediler. Dilleri, isimleri yasaklandı ama yılmadılar. Hapisleri doldurdular. 79 yaşındaki Kürd analarını bile hapse attılar ama yetmedi. Kürdler dimdik ayakta ve eskisinden daha güçlü artık.."

Bir Kürd’ün Anıtkabir Özel Defterine yazdıkları dır

Kek Atatürk,
Bir Kürd olarak, kurduğun cumhuriyetin yurtdışında sürgünde yaşamaya mecbur bırakılmış (zoraki) bir vatandaşı olarak ilk defa yazıyorum sana. Öncelikle, bizzat huzuruna çıkıp bu deftere yazamadığım için özür dilerim, ancak sürgünlük işte! Ama artık iletişim çağında yaşadığımız için sana bunları uzaklardan ve günümüz imkanlarından yararlanarak yazıyorum.
Söze nerden başlayacağımı tam kestiremiyorum çünkü sana anlatacak o kadar çok şey var ki! Hem güzel haberlerim hem de bir kaç şikayetim var.
Öncelikle, her özel günde huzuruna çıkıp bu deftere yazan yöneticilerin yalanlarına aldanma!
Hep şu cümleyle başlarlar; “Yüce atam, açtığın yolda ilerliyor ve çağdaş bir cumhuriyet ülküsünü gönülden taşıyarak bize armağan ettiğin bu ülkeyi güzel günlere taşımak için elimizden geleni yapıyoruz.”

Bunlara inanma! Çünkü yalan söylüyorlar. Kurduğun cumhuriyet ne bir adım ileri attı ne de çağdaşlaştı. Yani anlayacağın eserin olduğu yerde duruyor. Hatta zalimlikte senin eline su bile dökemeyen bu yönetici takımı herşeyi eline yüzüne bulaştırdı.
Hatırlıyor musun, cumhuriyeti kurmadan önce sen bizim ellere gelmiştin. Bizim Kürd Şeyh, Ağa ve Melle’lerin elini eteğini öpüp destek istemiştin. Destek verirlerse kurulacak olan cumhuriyetin, Türklerin ve Kürdlerin ortak malı olacağını söylemiştin. Sonra cumhuriyeti kurdun da sözlerini bir kenara bırakmış ve Kürd’ün dili de dahil, varlığını bile inkar etmiştin. Cumhuriyeti bizim desteğimizle, bizim inkarımız ve imhamız üzerine kurmuştun. Hani hatırlıyor musun, Ağrı dağının eteklerine, “hayali Kürdistan burada meftundur” diye yazdırmıştın. Dersimi, Koçgiri’yi, Diyarbakırı kırımdan geçirmiştin. Kendinden sonraki nesillere böyle demirden bir cumhuriyet bırakmıştın.
İşte senden sonraki nesiller bu armağanına iyi sahip çıkamadılar. Haklarını yemeyeyim, Kürdleri inkar ve imha etmeye devam ettiler, köylerini başlarına yıktılar, nerdeyse senin kadar Kürd öldürdüler ama başarısız kaldılar. Başarısızlıklarını örtmek için de utanmadan sürekli karşına çıkıp bu deftere yalan yanlış şeyler yazıyorlar. Seni kandırıyorlar. Anlayacağın dışarda cumhuriyetin, içerde ise kemiklerin sızlıyor.

Bugün, kurduğun cumhuriyet çatırdıyor artık. Ama Kürdlerin de hakkını yememek lazım. İyi direndiler. Öldükçe inadına özgürlük istediler. Dilleri, isimleri yasaklandı ama yılmadılar. Hapisleri doldurdular. 79 yaşındaki Kürd analarını bile hapse attılar ama yetmedi. Kürdler dimdik ayakta ve eskisinden daha güçlü artık.

Şimdi gelelim sana vereceğim müjdeli habere!
Hani İsmet paşayı Lozan’a göndermiştin. Tabi onu Kürdler’in temsilcisi olarak tanıtma ayak oyununun hakkını yememek lazım. İyi oyundu. Kürdistan’ı dörde bölen antlaşma senin en büyük zaferin olmuştu. Kürdlerin dünyasını yıktın, sonra da “yurtta sulh, cihanda sulh” diye yapıştırmıştın sloganı.
Ancak bugün Lozan da çatırdıyor maalesef. Kürdler, Irak’taki Kürdistan parçasını bundan seneler önce özgürleştirdi. Neredeyse bağımsız devlet olacak hayırlısıyla. O da yetmiyormuş gibi şimdi bir de Suriye Kürdistan’ını özgürleştirdiler. İran’daki Kürdistanin eli kulağında. Irak Kürdistan’ında çok petrol çıktı ve şimdi bir çok dünya şirketleri ile anlaşmalar yapıyorlar. Yani anlayacağın ekonomik olarak da durumları gayet iyi. Üstelik, senin ülkeyi emanet ettiğin bu yöneticiler varya, oraya müdahale edemiyorlar. Kıllarını bile kıpırdatamıyorlar. Kimbilir, sen olsaydın kesin “ordular ilk hedefimiz kuzey ırak” diyecektin. Ne güzel haberler değil mi!

Umarım bu haberlerimi duyunca rahatsız olmazsın. Zaten kurduğun cumhuriyet bir oyuncak gibiydi sıkma canını. Senin dönemindeki dünya koşulları bugün çok değişti. O zamanki statüko bugün çatır çatır çatırdıyor. Zoraki parçalar üzerine kurulmuş birliktelikler dağılıyor, dağılan parçalar üzerinde ise yeniden ve gerçek hak sahibi olanların birliği kuruluyor.

Kürdistan artık Ağrı dağına yazdırdığın gibi tarihin derin ve karanlık dehlizlerinde gömülü değildir. Bugünkü cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün deyimiyle, “güzel şeyler” oluyor. İnşallah olmaya da devam edecektir.

Şimdilik sana bunları yazıyorum. Mutlu oldun mu olmadın mı bilemiyeceğim ama kesin bir şey var ki, biz Kürdler olarak mutluyuz. Senin deyiminle, ‘dahili ve harici’ işbirlikçilere rağmen bizden gasp ettiklerini almaya çok yakınız artık.

Sen rahat uyu Kek Atatürk! Seni olanlardan yine haberdar ederim sonra.

Edip Bedirhan
Institute Time For Freedom
 Yorum #14  | 27 Temmuz 2012 03:20 | Alıntı     

sengal.

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sizi önceliklen yürekten kutluyorum, bu yaziniz icin. adim adim özgürlüge namuslu kürtler sayesinde. bu katil erdogani halka desifre edin ki fasit yüzuni iyi tanisinlar.cok önemli bir sürecten geciyoruz, dört parcadaki kürtler birlik olmalidir. aydin ve yazarlarimiz hangi göruste olusa olsun kürdistani olan her seye önemseyip rencide edici her sözden önemle kacmalidi. kahrolsun tc. ve isgalci gücu. biji kürdistan. saygilar.
 Yorum #15  | 27 Temmuz 2012 21:41 | Alıntı     

baran yağmur

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
zaman birlik zamanıdır çekiştirmeyin birbirinizi başımıza ne geldiğse bu çekiştirmeler geldi yeni bir düneme giriyoruz birlik zamanı kenetleme zamanı oyuna gelmeyin bağımsızlık zamanı zafer zamanı yaşasın büyük kürdistan yaşasın serokler yaşasın şehitler yaşasın savaşçılar yaşasın ölümsüz kahramanlar...
 Yorum #16  | 27 Temmuz 2012 22:12 | Alıntı     

ciwan 47

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
simdi artik birlik beraberlik gunudur arkadaslar kavga etme gunu deyil artik hic bi durus hic bi guc 90 yillara geri goturmeyecek kurd halkini sistem degisti artik akp oy veren guc veren onursuz duygusuz sirtini kendi milletine donen dinsiz insanlar artik ne zaman uyanacaksiniz akp nin kerdoganin sadece serefsiz onursuz insanlari partisine katar nerde bi kurd ozgurluk icin ozgur olmak caba harciyorsa mutlu ve gurur duymamiz lazim ama artik kerdoganin kurd dusmanligini herkes gormesi lazim nerde bi kurd varsa tc herseyine saldiriyor yok etmek icin simdide pkk bahane ederek bati kurdistana saldirmak istiyor ama bosuna butun kurdler birlikte hareket edecek bu kurd dusmanligini yenecekler artik herkes bu savasci dinsiz partiden elini cekmesi lazim kurdler er yada gec ozgurluklerine ulasacaklar herkes gibi her biji azadi her biji pkk her biji serok apo her biji kurd u kurdistan
 Yorum #17  | 29 Temmuz 2012 22:14 | Alıntı     

Serwan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Gerçekler gözardı edilmeksizin, tarihi isnat, basiret ve geniş açılı bir vizyonla kaleme alınmış-çok değil az bir zaman sonra- yerinde analizlerle kendini doğrulatacak muhteşem bir yazı olmuş sevgili Hejarê Şamil.
 Yorum #18  | 30 Temmuz 2012 13:42 | Alıntı     

Barzani Kurde Russia

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
gele Kurd!!! biz her bir yanlısh Kurdu divana davet etsek ve hesap sorsak onda 3\1 kurd cezalandrlacak ve, son Mogikkana gibi bu dunyayi terk edecek.bu bizlere lazimdir? tabi ki yok.shimdi birlik zamanı yane Yekbun!!benim icin dunyada 2 halk vardır, Kurd ve Kurd olmayan.Kurdun kurden bashka ne dostu nede kardeshi vardir.boyle dushunmiyen insana, biz mrowe xeter diyoruz.cewnebari yapmak gerek degir!! hay Kurdistan parlamentosu oyle hay sheyh Sayide piran boyle,Bashurda 4&4 luk bır Kurdistan federyason bolge kurulmush,tabi ki uzun mucedele ve qahraman Peshmerge ve Xoshewist Barzanilerin sayesinde,bu shuhbesiz bir realitetir.sıra Rojawada buda shuhbesiz bir gercekdir.darısı Bakurun ve Rojhelatin bashina!! buda shuhbesiz Reallashacag tabi ki eyilmez kale Pkk ve Pjakın yardımıile.Pdk Pkk Pjak bunlar Kurd halkın bashın bash taclarıdır.Allah tallah bizleri onlarsız etmesin inshallah!!!kurban olayim onların vuran Ellerine.olen Shehidlerimizin karshında bash eyirem shuhbesiz onlar olmezdir!!!Brakuji savashin banisi kimdir hevalno??tabi ki Cello yani talabani benim icim o yok, benim icin o kes lider degil.bazi Elekfroshları yanına toplamish Kurdawarizm gosterior bizde sanki ekmegi kulagımzla yeyioruz nedir?trkoların arapların,farsların ve Kurd halkın Neyarlarlarla beraber hayatını berdevam edior.tabi bu kısa bir muddet!! zaman gelir bunlardanda hesap sorulacak.her bji seroke hereme Kurdistan kek Mesud Mustafa Barzani!!!her bji seroke Pkk serok APO Abdullah Ocalan!!!her bji Peshmerge u Gerillayen qehreman!!her bji PDK PKK PJAK HPG ARGK YNK-be talabani!!!her bji gele Kurd u Kurdistan!!!
 Yorum #19  | 5 Ağustos 2012 02:44 | Alıntı     

Wendar kara

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Allah' a sükürler olsunki bu günleri gördük tüm Kürdistanlılar ebediyyen kardeşimdir. bu hadiseler henuz 17 yaşımda olmamında verdiği heyecan ve enerjiyle, yerimde durmamı engelliyor. sevinçten balkona çıkıp bağırmak istiyorum biji KURDISTAN diye...

aslında şunu söyleyeyim ki fiilen kurulsun veya kurulmasın gönlümde hep bir ala rengin dalgalanıyor ved e gönlümde hep bir tam birleşik Kürdistan yaşıyor. yaşayacak.yaşasın

Artık Kürt olarak bende dünyada varım diyeceğim ve de Olimpiyatlarda Kürdistanı TEMSİLEN OK ATACAĞIM. KOŞACAĞIM BİR Kürt gibi coşacağım ALLAH'ın izniyle ölmedik burada yaşıyoruz

WAN'DAN WENDAR KARA

 Yorum #20  | 6 Ağustos 2012 15:35 | Alıntı     

mesut bartal

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
daha önce de türk halkina ihanetler yasandi fakat hicbir hain, bu hirsiz hain recep tahrip kadar aciktan mossad memuru degildi... türk halkinin en büyük d¨smani recap tahrip ve ardindaki asalaklardir
 Yorum #21  | 18 Nisan 2014 08:57 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Kong Hyo Jin dernières Beat Street aéroport international d'Incheon en Corée du Sud le 26 Octobre, Feixiaweiyi _ Kong Hyo acheter nike free 5.0 france Jin. Kong Hyo Jin dernières Beat Street aéroport international d'Incheon en Corée du Sud le 26 Octobre, Feixiaweiyi Hauteur avantage, et par conséquent nike free run 2 porter un type! nike air max 1 pas cher Stars masculines coréennes s'habillent Compétition 9 Octobre -10 22 mai _ robe. Populaires coefficient idole showbiz coréen à signaler, Lee Min-ho, le parc un jour, Kim, Junsu, Kim Hyun Joong Kang Dong Won, nike chaussure france Kim Bum, Zheng nike pas cher Yonghua, Jang Keun Suk, Song Seung Heon, SJS , Jang Dong Gun, 7, Lee Seung Gi ...... hauteur là, il ya un modèle semble bon go?t, comme si là-bas? Octobre 9 Concurrence hommes coréen étoiles robe formelle le 22 mai -10 à soldes nike blazer femme homme l'ouverture! Musicale ""Mamma nike free pas cher Mia!""Et le drame"" princesse fête ""pour créer privé coupon personnalisé 2014, nom exclusif et une bénédiction, lui envoyer une surprise Nouvel An! _ La vie urbaine. évolution thermique de la Chine est le premier de cinq gastronomique comédie musicale de Pékin ""princesse fête"" et première comédie musicale ""Mamma Mia au monde! ""Version chinoise du nike air max 1 leopard récemment lancé intime"" expérience extraordinaire ""privé des services personnalisés, juste le billet peut être imprimé sur le ministère de voeux pour votre nom sur les billets de théatre. Que ce nike blazer femme pas cher soit tentant magnifique festin royal, ou la joie du soleil couchant grecque, est une joie pour votre courtoisie personnalisé personnels, seront des souvenirs éternels de votre mémorable. Le théatre est un lieu plein de rêves, chacun dans le théatre, les gens veulent être i
 Yorum #22  | 4 Nisan 2015 22:10 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra 100 mg pulmonary hypertension Viagra Online dosage viagracialis before and after Cialis cialis australia over the counterbuy apcalis oral jelly cena Cialis cialis from chinawalmart prescription drug plan Buy Levitra Online buy levitra from indiaonline viagra canada pharmacy online viagra viagra 50mg reviews
 Yorum #23  | 14 Nisan 2015 17:14 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
This verbal framework which establishes that certain behaviour are considered unsuitable for a gender corresponds from our point of view to what has been named homophobia. levothyroxine The radius of the aorta for example is about cm therefore the pressure drop along the arteries is small.ana up apart anabolism analysis Urinalysis urino analysis is a laboratory examination of urine that aids in the diagnosis of many medical conditions. viagra canada. shop In followup measurements testosterone and DHEAS increased and LH decreased in parallel with the improvement in arterial blood gases.the angle in radian units is defined as s r A. valtrex .OHandley JG Tobin EJ Shah AR. zoloft Cilostazol is a PDE inhibitor which acts both by suppressing platelet aggrega tion and by directly dilating arterioles.A. cialis 5 mg best price usa integumentary system The skin and its accessory structures such as hair and nails.However fluoroquinolones are generally ineffective against the streptococci enterococci and anaerobes. baclofen specic protein produced by lymphocytes in response to antigens in the blood .. gabapentin .Quick HiT It is important although sometimes difficult to dif ferentiate between absence petit mal and complex partial seizures because their treatments are differ ent. canadian pharmacy mall .Rectal mass feeling of incomplete evacuation of stool due to mass D. canadian pharmacies nati birth neonatal obstetro pregnancy and childbirth obstetrics From the Latin obstetrix midwife.. buy viagra online Classical epigenetic mecha nisms such as histone modications provide direct pharma cological control of protein expression and novel classes of histone modiers have received clinical approval for cancer therapy with broadening indications towards rheumatic diseases chronic pain and other nonmalignant diseases.Spector Germs Are Us. generic cialis I worry about his exposure to all the sick kids at school when he visits the nurse.His doctor told him that there was no treatment effective in preventing the reappearance of these lesions. walmart viagra price when light at the frequency corresponding to the transition between two energy levels of atoms or molecules is passed through a collection of these atoms photons are absorbed from the light beam by atoms in the lower energy level raising them to the higher excited level.
 Yorum #24  | 6 May 2015 05:53 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
compare levitra cialis viagra cheap viagra pfizer why viagra does not workviagra purchase uk prix du viagra france en beziers viagra and birth controlg postmessage propecia subject online Buy Finasteride propecia spermatogenesisis cialis covered by insurance achat cialis non generique brand name cialisabout levitra dosage Levitra levitra online prices
 Yorum #26  | 13 Haziran 2015 12:37 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Common association with cryoglobulinemiaTD does not need biopsy GD often does. canadian pharmacy cialis 20mg Increased cardiac output heart rate and stroke volume b.erg secperThe brachial artery in the upper arm is compressed by the air pressure in the bag.
 Yorum #27  | 17 Haziran 2015 05:46 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
paresis weakness hemiparesis Affects either right or left side half of the body..The usual age of onset is to years it is more common in women than in men Viagra Her CBC shows hemoglobin gdL hematocrit WBC mm with normal differential and platelet count mm with megakaryocytes in bone marrow.
 Yorum #28  | 15 Eylül 2015 07:01 | Alıntı     

Roberttref

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #29  | 16 Eylül 2015 20:00 | Alıntı     

Nathannit

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #30  | 23 Eylül 2015 19:13 | Alıntı     

NathanPr

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: