Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Bayık: Yaz Boyu Direniş Olacak  


3-05-2012, 14:06 Kategori: Kurdistan  
KCK Yürütme Konseyi üyesi Cemil Bayık, Türk devletinin politikalarına karşı “yaz boyu büyük bir fedailik direnişi oraya konulacağını” söyledi. Bayık, Gülen/Erdoğan krizini de değerlendirirken, “Gülen cemaatinin zaten ayrı bir istihbarat örgütü vardır” dedi ve bunun belgelerinin KCK’de olduğunu söyledi.

ANF ve Yeni Özgür Politika’ya mülakat veren KCK Yürütme Konseyi üyesi Cemil Bayık, toplumsal eylemler ve artan gerilla hareketliliği, Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı tartışmaları, Suriye krizi ve Kürt baharını değerlendirdi.

Kürtlerin yer almadığı bir demokratik muhalefetin başarılı olamayacağı görülmüştür. Türkiye tarihinin hiçbir döneminde bugünkü kadar siyasi tutuklunun zindanlara atılmadığına dikkat çeken Bayık, yürütülen muhataplık tartışmaları konusunda ise Öcalan, PKK ve BDP’nin muhatap olduğunun altını çizdi. Suriye’deki gelişmelere ilişkin de Bayık, “Kürtlerin yer almadığı bir demokratik muhalefetin başarılı olamayacağı görülmüştür” tespitinde bulundu.

KÜRTLERİN YÜZYILLIK BİRİKİMİN TASFİYE ETMEK İSTİYORLAR

*15 Şubat, 8 Mart, 21 Mart ve 4 Nisan’daki toplumsal eylemlerin ardından gerilla cephesinden de askeri hedeflere yönelik eylem haberleri artmaya başladı. Gerillayı bu eylemlere sevk eden nedenleri ortaya koyar mısınız?

Siyasi ve askeri operasyonlar Kürt Özgürlük Hareketi'ni tasfiye etme politikasının sonucu süreklileşmiş bulunmaktadır. Türk devletinin Kürt sorununda demokratik bir çözüm politikası olmadığı için siyasal alanda Kürtlerin yüzyıllık birikimini tasfiye etmeyi hedefliyor. Bilinçli, özgürlüğüne ve demokrasisine sahiplenecek, bu konuda sokağında, köyünde, mahallesinde öncülük edebilecek tek bir Kürt bile bırakmak istenmiyor. Binlerce demokratik siyasetçinin tutuklanması tamamen Kürt sorunundaki çözümsüzlüğü ifade ediyor. Kültürel soykırımın siyasi alandaki izdüşümü oluyor. Kürt sorununda hala inkâr ve imha siyaseti uygulanıyor. Her ne kadar zaman zaman “Kürt vardır”, “Kürt kardeşlerim” denilse ve Kürt sorunundan söz edilse de gelinen aşamada bunlar Kürt Özgürlük Hareketi'ni tasfiye etmenin kılıfı olmaktadır. Dolayısıyla özel ve psikolojik savaş söylemleri olmaktan öte bir anlam taşımıyor. Bu yönüyle zihniyet değişmemiştir; sadece Kürt Özgürlük Hareketi'nin mücadelesi, bölgedeki ve dünyadaki gelişmeler karşısında sıkışan Türk devleti dil ve kültür alanında kimi yumuşamalar yaparak inkâr ve imha siyasetini sürdürmek istiyor. Siyasi soykırım operasyonlarının ve gerillaya yönelik imha harekâtlarının anlamı budur.

Bu saldırılar karşısında Kürt Özgürlük Hareketi'nin teslim olmayacağı açıktır. Bu kadar siyasi soykırım operasyonları, gerillaya yönelik imha saldırıları bir irade kırma ve teslim alma harekâtıdır. Kürt Özgürlük Hareketi'ni teslim alarak da yeni koşullarda kültürel soykırımı gerçekleştirmek istemektedirler. Hala Kürtlerin varlığı gerçek anlamda kabul edilmiş değildir. Kürtlerin varlığını kabul etmek, her şeyden önce de Kürt halkının yaşadığı vatanı kabul etmektir. Hala Kürdistan kavramından kaçılıyorsa, Kürdistan kavramı kullanılmıyorsa, bunun kullanılmaması için televizyonlara ve radyolara talimatlar veriliyorsa, televizyonlarda bu kelimeyi kullananlar derhal uyarılıyorsa bu, Kürtlerin toplumsal varlık olmasının, yani ulus olduklarının kabul edilmemesinin en somut ifadesidir.

Kürt sorununun varlığını kabul etmek, onun doğal hakları olan haklarını kabul etmektir. Kimliğini, varlığını anayasal güvenceye kavuşturmaktır; anadilde eğitimini ve demokratik özyönetimini, yani demokratik özerkliğini kabul etmektir. Bunlar kabul edilmeden kimse Kürtlerin varlığını tanıdığını iddia edemez. Türk devleti hala bütün politikalarını kültürel soykırım ve Kürdistan'ı Türk ulusunun yayılma alanı haline getirme üzerine kurmuşsa bunun inkar, imha ve kültürel soykırımdan başka bir anlama gelmediği açıktır.

DEVLETİN BİR ÇÖZÜM YAKLAŞIMI OLMADI

Oslo ve İmralı görüşmelerin tıkanmasının nedeni de budur. Doğrudur, görüşmeler olmuştur, ama görüşmelere Türk devletinin bir çözüm yaklaşımı olmamıştır. Bir çözüm yaklaşımı olmadığı için Kürt Özgürlük Hareketi'nin ve Önder Apo'nun en makul yaklaşımlarına rağmen bir ilerleme sağlanamamıştır. Kürt Özgürlük Hareketi bu çözümsüz politikaları kabul etmeyeceğini, bir demokratik çözüm projesinin ortaya konulması ve bunun deklere edilmesi gerektiğini söyleyince görüşmeler kesilmiştir. Görüşmelerin son bulmasıyla da Türk devleti siyasi ve askeri operasyonlarını arttırmıştır.

AKP Hükümeti görüşmeleri kendine göre belirli bir oyalama aracı ve iktidarını pekiştirme fırsatı olarak değerlendiriyordu. Kürt Özgürlük Hareketi ise bu görüşmeleri Türk devletini ve toplumu demokratik çözüme hazırlama biçiminde ele alıyordu. Ama AKP hükümeti Kürt Özgürlük Hareketi'nin bu yaklaşımını doğru değerlendirme yerine, kendi iktidarını pekiştirme ve bir tasfiye zemini olarak değerlendirmek isteyince görüşmeler tıkanmıştır. Kürt Özgürlük Hareketi'nin AKP'nin politikalarını kabul etmediği görüldüğünde siyasi ve askeri operasyonlar tamamen bir tasfiye konsepti içinde yürütülmeye çalışılmıştır.

TÜRKİYE TARİHİNİN HİÇBİR DÖNEMİNDE BU KADAR SİYASİ TUTSAK OLMADI

Türkiye tarihinin hiçbir döneminde bu kadar siyasi tutuklu zindanlara atılmamıştır. Türkiye tarihinin darbeler döneminde bile bu kadar uyduruk gerekçelerle insanlar zindanlara doldurulmamıştır. 12 Eylül’de bile zindana atmanın kendine göre gerekçeleri vardı. Şimdi böyle gerekçeler de aranmıyor. Sen tutumunla, davranışınla, sözlerinle teröre hizmet ediyorsun denilerek içeri atılıyor. Bunları yapabilirsin diye insanlar zindanlara dolduruluyor. Tamamen sübjektif bir değerlendirme. Hatta bunun da ötesinde insanları rastgele tutuklayalım da herkesin gözü korksun, bu mücadelenin uzağında bile olsalar sempati duymasınlar yaklaşımı içindeler. Bu anlayıştan dolayı tutuklamaların haksız olduğu herkes tarafından görülmeyince başlanınca birçok hükümet yanlısı bile bu tutuklamaları kabul edemiyor, aşırı oluyor, abartılıyor biçiminde değerlendirmelerde bulunuyor. Çünkü bir toplumun tümünün gözünü korkutmak için yapılan bu tutuklamaların savunulacak hiç bir yanı kalmamıştır. Zaten iddianamelerdeki iddiaları savunmak mümkün değildir. Bu nedenle “KCK terör örgütüdür, tutuklananların önemli bir kısmı teröre bulaşmıştır, ama çok aşırı gidilmiştir” değerlendirmeleri yapılmaktadır. Daha doğrusu gelen kamuoyu tepkisi karşısında böyle bir manevra yapmaktadırlar. Özcesi artık hiç kimsenin kabul etmediği bir biçimde siyasal soykırım operasyonları sürmektedir.

BİR TARAFTAN İRADE KIRMAK, BİR TARAFTAN GÖZDAĞI VERMEK İSTİYORLAR

Ragıp Zarakolu ve Büşra Ersanlı’nın tutuklanmaları bu KCK operasyonlarının ne anlama geldiğinin açık ifadesidir. Ragıp Zarakolu bırakılmıştır ama Ragıp Zarakolu’yla aynı durumda olan insanlar içeride tutulmuştur. Hatta birçoğunun Ragıp Zarakolu kadar bile Kürt demokratik hareketiyle ilişkisi yoktur. Ama topluma gözdağı vermek için bu siyasi soykırım operasyonları yapılmaktadır. Bir taraftan sindirip irade kırmak, bir taraftan topluma gözdağı vermek isteniyor. BDP'de siyaset yapmak pahalıya ödetilmek isteniyor. İnsanlar, BDP'de siyaset yaparsanız tutuklanırsınız, işinizden gücünüzden olursunuz tehdidiyle BDP’den uzak tutulmaya çalışılıyor. Tabii bir yönüyle de BDP'de siyaset yapma pahalı hale getirilerek başka siyasetlerin önü açılıyor. Hükümetin politikalarına boyun eğecek, karşı çıkmayacak, Kürt siyasi hareketine karşı tutum alacak, kendine göre yeni alternatifler yaratılmak isteniyor. Kendilerine Kürt halkının mücadelesini savunacak bir alternatif değil de Kürt Özgürlük Hareketi'ne karşı tutum alacak bir siyasi güç yaratmak istiyorlar. Böyle bir siyasi saldırı var.

DİĞER YANDAN GERİLLA İMHA EDİLMEK İSTENİYOR

Diğer yandan gerilla imha edilmek isteniyor. Her türlü yasak silah kullanılıyor. Birkaç gerillanın görüldüğü yerde on binlerce askerle harekete geçiliyor. Gerilla direnişinin kırılamayacağının görüldüğü yerlerde derhal yasak silahlara başvuruluyor. Tam bir ezme harekâtı izliyorlar. Gerilla Türk devletinin tek taraflı dayattığı savaşa, inkar ve imha siyasetine karşı 30 yıldır bir direniş içindedir. Türk devleti Kürtlere karşı sürekli bir savaş halindedir. Bugün bir milyona yakın ordu ve üç yüz bin polis besleniyor. Bunların hepsi esas olarak da Kürt halkının Özgürlük Mücadelesini bastırmak için silah altına alınmıştır. Kürt halkının Özgürlük Mücadelesi bastırılmak için bu kadar ordu, asker Kürdistan'da konumlandırılacak, tek taraflı bir savaş ilan edilecek, buna karşı da Kürtler sessiz kalacak! Dayatılmak istenen budur. 1984 yılında bu tek taraflı yürütülen savaşa, zorbalığa karşı gerilla direnişe geçmiştir, bu direnişini bugün de sürdürmektedir. Çünkü Türk devleti ordusuna, polisine dayanarak Kürt halkını ezmek, sindirmek, susturmak ve kendi soykırım sistemini, inkar ve imha sistemini kabul ettirmek istiyor. Bu siyasi soykırım saldırıların da askeri saldırıların da amacı budur.

EŞİT OLMAYAN KOŞULLARDA SAVAŞ YÜRÜTÜLÜYOR

Tabii ki eşit olmayan koşullarda savaş yürütülüyor. Türk devleti her türlü savaş yöntemini kullanıyor; uluslararası destek alıyor; en son tekniği kullanıyor. Buna dayanarak da gerillayı tasfiye edeceğini düşünüyor. Gerilla, halkına ve inancına dayanarak fedai ruhla Türk devletinin bu inkar ve imha operasyonlarına karşı direniyor. Türk devletinin tekniği ve dışarıdan aldığı destek ne kadar güçlü olursa olsun Kürt halkı, Kürt gençleri bu saldırılara karşı direnecektir. Çünkü direnmek dışında başka bir alternatifi yoktur. Direnmemesi demek teslim olması; Kürtler üzerindeki yok etme siyasetini kabul etmesi ve Kürt ve Kürdistan gerçeğini ortadan kaldırmak isteyen politikalara boyun eğmesi anlamına gelecektir. Gerillanın da buna boyun eğmeyeceği açıktır. Zaten 30 yıldır her türlü baskı karşısında gerilla boyun eğmediğini kanıtlamıştır. Gerilla fedai bir güçtür. Kürt halkının ulusal varlığını güvenceye alıp özgürlüğünü sağlayana kadar bu direnişi sürdürecektir. Hiç kimse gerillanın direnişini, silahını bırakmasını beklememelidir.

TEK TARAFLI ATEŞKESİ HEP KÜRT HAREKETİ YAPTI

*Bu ifadelerinizden yaz boyu direniş dışında başka bir siyasal durumun yaşanmayacağını mı anlamak gerekiyor? Gerilla eylemleri nasıl sonuçlar ortaya çıkarabilir?

Biz defalarca ateşkes ilan ettik, demokratik siyasal çözümü en fazla biz dillendirdik. Türk devletinin böyle bir yaklaşımı yokken, tamamen inkar ve imha siyasetini esas almışken, demokratik siyasal çözümü, ateşkesi ilk dillendiren Kürt Özgürlük Hareketi’dir. Defalarca tek taraflı ateşkes ilan eden Kürt Özgürlük Hareketi’dir. Bu gerçeği herkes bilmektedir. Haksız olan Türk devletidir. Büyük ordusuyla, yüz binlerce polisiyle Kürt Özgürlük Hareketi'ni ezmek isteyen Türk devletidir. Kürtlerin en temel haklarını yok sayan, kabul etmeyen Türk devletidir. Ama buna rağmen demokratik siyasal çözüm isteyen, tek taraflı ateşkes yapan hep Kürt Özgürlük Hareketi olmuştur. Bu gerçek ortadadır, ama buna rağmen Türk devleti “ben güçlüyüm, ordum var, polisim var, uluslararası desteğim var, ateşkesini de kabul etmiyorum, demokratik siyasal çözümü de kabul etmiyorum, teslim olacaksın” diyor. İşte içeride ve dışarıda biraz sıkışınca kimi yumuşatmalarla bu sorundan kendini kurtarmayı düşünüyor. Türk devletinin bu politikası karşısında gerillanın direnmekten başka bir şansı yoktur. Çünkü ortada demokratik siyasal çözüm yok; demokratik siyaset anlayışı yok, demokratik siyaset anlayışına şans tanıma yoktur.

2009 seçimlerinden sonra demokratik siyasetin önünü açıp demokratik siyasal çözüme şans tanıma yerine, Kürt Özgürlük Hareketi'nin tek taraflı ateşkes ilan ederek seçim sonuçlarını demokratik çözüme zemin olarak kullanmak istemesine rağmen bir gün sonra demokratik siyasete saldırı yapılmıştır. Şu anda hala onlarca belediye başkanı, yüzlere varan il genel meclisi, belediye meclisi üyeleri, BDP il ve ilçe başkanları tutukludur. Milletvekilleri içerdedir; içerde olmayan milletvekilleri üzerinde de her gün büyük bir psikolojik savaş yürütülmektedir. Demokratik siyasal çözüme şans verme yerine ezmeyi hedeflemektedir. Amiyane deyimle taşları bağlayıp köpekleri serbest bırakma gibi bir siyaset izlemektedir. Bu ortamda demokratik siyasal çözümün gelişmesi mümkün müdür? Demokratik siyasete yaşam imkanı verilmeyen yerde hangi iyi niyetten bahsedilebilir? Açıktır, Kürdistan kelimesine bile tahammül edilmeyen bir yerde hangi çözüm gelişecek? Kolektif değil, bireysel haklarla bu işleri çözeriz denilen yerde hangi demokratik siyasal çözüm gelişebilir?

KÜRT SORUNUNUN ASKERİ YÖNTEMLE ÇÖZÜLMEYECEĞİ GÖSTERİLECEKTİR

Çözümleri, İlker Başbuğ’un dediği bireysel haklara dayanan “liberal demokratik çözüm”dür. Bunu da İlker Başbuğ teorize etmiştir. Yani Kürtleri bir toplum olarak tanımadan, anadilde eğitimini tanımadan, kendi kendini yönetmesini tanımadan, kültürel soykırımın önünde engel olmayacak, Kürtlerin Türkleştirilmesi önüne geçmeyecek kimi yumuşamalarla bu işten kurtulacaklar. Yani alavere dalavere Kürt Mehmet nöbete biçiminde bir yaklaşım benimsemişlerdir. Gerilla işte bu nedenle direnmektedir; bundan sonra da direnecektir. Çünkü Türk devletinin ne zihniyeti değişmiştir ne de demokratik çözüm yaklaşımı vardır. Bu yol karşısında tek yol olarak direnmek kalıyor, gerilla da direnecektir. Dağda direnecektir, şehirde direnecektir, her yerde direnişini ortaya koyacaktır. Türk devletine bu sorunu askeri yöntemlerle çözemeyeceği, halkın direnişini kıramayacağı gösterilecektir.

SONUÇTA ÇÖZÜLECEK OLAN AKP HÜKÜMETİDİR

Kürt Özgürlük Hareketi kırk yıllık mücadele geleneği olan bir harekettir. Kırk yıl içinde ortaya çıkmış direnen bir halk gerçeği vardır. Kuzey Kürdistan'da 20-25 milyon biçiminde ifade edilebilen bir Kürt toplum gerçeği vardır; bunların bu yöntemlerle ezilip tasfiye edilemeyeceğini halk da gerilla da direnişleriyle göstereceklerdir. Zaten gerilla üzerinde bir imha harekâtı vardır. Gerillanın direnmekten başka bir seçeneği de yoktur. Gerilla zaten bir Meşru Savunma Gücüdür. Nasıl ki dün Kürt halkının varlığına yönelik bir tehdit vardı, varlığı yok edilmek isteniyordu; orduya ve polise dayanarak Kürt halkının iradesi kırılıp Kürtler kültürel soykırıma uğratılmak isteniyordu, şimdi de askeri ve siyasi gücüyle bu amacı gerçekleştirmek istiyor. Bu açıdan önümüzdeki yaz boyu Türk devletinin politikalarına karşı büyük fedailik direnişi ortaya konulacaktır. Öyle gerilla iradesinin kırılamayacağı, gerillanın her koşulda mücadele gücünün olduğu bir daha gösterilecektir. Türk devleti Kürt Özgürlük Hareketi'ni ve gerillayı çözemez. Sonuçta çözülecek olan, bütün önceki hükümetler gibi AKP Hükümeti olacaktır. AKP Hükümeti bu politikayı bırakmadığı müddetçe gerilla direnişi karşısında çözülmekten başka bir kaderi yaşamayacaktır.

KÜRDİSTAN’DA MUHATAPLIK SORUNU YOK

*Türkiye’de gelinen aşamada halen muhataplık tartışmaları yürütülebiliyor. Kürtlerin bir muhataplık sorunu var mıdır?

Kuzey Kürdistan'da bir muhataplık sorunu yoktur. Türkiye'nin ister oyalama, ister başka amaçlarla olsun Kürt Özgürlük Hareketiyle görüşmesi, 30-40 yıldır Kürt sorununda en temel aktör olarak Önder Apo ve PKK'nin varlığı bir muhataplık sorunu olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Kuzey Kürdistan'da Kürdistan'ın hiçbir parçasında olmadığı kadar, hatta dünyanın hiçbir yerindeki ulusal hareketlerde olmadığı kadar yediden yetmişe toplum Özgürlük Hareketi etrafında toplanmıştır. Hiçbir hareket bu düzeyde geniş bir toplumsal tabana sahip olmamıştır. Çocuğundan yaşlısına, kadınına kadar bütün toplumu bu kadar mücadele içine çeken başka bir hareket yoktur. Bu gerçek ortadadır.

Kürdistan'da da Kürt’ün varlığını, özgürlüğünü, kimliğini, anadilde eğitimini önemli gören, Kürtlerin yüzde 90-95’i Kürt Özgürlük Hareketi taraftarıdır. Bu açık bir gerçektir. Belki 90 yıllık kültürel soykırım politikası nedeniyle Kürdistan'ın Türkiye ile sınır şehirlerinde, Fırat’ın Batısında, yine Kuzey Kürdistan'ın kuzey şehirlerinde kültürel soykırım ve asimilasyonun belirli etkisiyle Kürt kimliğine ve özgürlüğüne karşı belli bir duyarsızlık ortaya çıkmıştır. Kültürel soykırımın böyle alanlarda yarattığı sonuçlar vardır. Ama Kürt kimliğinin canlı olduğu, Kürt sorununu, Kürtlerin ulusal varlığını, özgürlüğünü, kimliğini, kendi kendisini yönetmesini önemli gören, yani Kürt sorununu asıl olarak gündemde tutan kitlenin yüzde 90-95 gibi ezici çoğunluğunun Kürt Özgürlük Hareketi etrafında saf tuttuğu açıktır. Bunu hiç kimse reddedemez. Hakkari’de yüzde 90, Şırnak’ta yüzde 80, Mardin’de yüzde 70, Amed’te yüzde 65,Van’da ve, Batman’da yüzde 60 gibi halk ezici bir çoğunlukla Kürt Özgürlük Hareketi etrafındadır. Bitlis, Muş, Ağrı’da da Kürtlerin çoğunluğu hareketimizin etrafındadır. Bu saydığımız illerde bazı yetersizliklerden dolayı Arapların, Türkmenlerin, Mıhalmilerin oyları blok olarak AKP'ye gidiyor. Yüzde 15 kadar da bunların oyu vardır. Yüzde 10 civarında da dışarıdan gelen asker ve memurların oyu bulunmaktadır. Belki bu nedenle BDP'nin oyları bu illerde yüzde 60’lardan yüzde 80’lere çıkmıyor.

Bunlar dikkate alındığında kimin Kürtleri temsil ettiği, kimin muhatap olduğu açıktır. Şimdi kalkıp 90 yıllık asimilasyonun belirli şehirlerde yarattığı etkiyle AKP'nin aldığı bir kısım oya bakılarak Kürt demokratik hareketi, Kürt Özgürlük Hareketi muhatap değildir demek kafayı kuma gömmektir. Ya da AKP Kürtlerin çoğunluğunun oyunu alıyor demek Kürtleri kandırmaktır. Kürtlerin çoğunluğunun oyunu AKP alıyor diye bir gerçeklik yoktur. Propagandayla böyle bir gerçeklik varmış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Kürdistan'da oyların çoğunluğunu Kürt demokratik hareketi almaktadır. Bu nettir. Bu gerçekler ortadayken hala muhataplık tartışmaları yapmak Kürtleri hala bir toplum olarak tanımamaktır. Kürtler bir toplum olarak tanınmadığı için bir muhataplık sorunu var deniyor. Bu nedenle şu anda Türk devleti açısından hiçbir Kürt, hiçbir Kürt grubu, hiç kimse muhatap değildir deniliyor. Yani Kürtleri muhatap alma diye bir zihniyeti yoktur. Yoksa ortada bir muhatapsızlık sorunu ya da muhatabın var olmadığı gibi bir sorun da yoktur. Sorun Türk devletinin sorunudur, Türk devletinin Kürtleri bir toplum olarak görmeme yaklaşımıdır. Bu bakımdan Kürtleri kim temsil ediyor, kim muhataptır gibi bir sorun da yoktur. Tartışmayı böyle yapmak yanlıştır. Tartışmayı, Türk devleti Kürtleri bir toplum olarak görüyor mu, görmüyor mu; Kürtleri muhatap alıyor mu, almıyor mu; çerçevesinde yürütmek gerekir. Sorun burada vardır.

MUHATAP ÖCALAN, PKK VE BDP’DİR!

Kimi bazı Kürtleri öne çıkarmaları, televizyonlarda konuşturmaları, gazetelerde yer vermeleri, toplantılarına almaları Kürtleri muhatap aldıklarını göstermiyor. Onlar Kürt Özgürlük Hareketi'ne, Kürt demokratik hareketine karşı olduğu için kullanılıyor. Yoksa ortada onların muhatap alınması diye bir yaklaşım yoktur. Çünkü Türk devletinin böyle bir anlayışı yoktur. Bu Kürtler güçsüz, zayıf olduğu için konuşturuluyor, onları kullanıyor, ama güç olsalardı, Kürtler içinde etkileri olsalardı böyle Kürt’ü de tanımazdı. Gerçek budur.

Muhatap Önder Apo’dur, muhatap PKK’dir, muhatap BDP’dir, bu açıktır. Önder Apo da, hareketimiz de BDP'nin de çözümde muhatap olduğunu defalarca söyledi. Bunları birbirinden koparmak, birbirlerinin karşısına çıkarmak mümkün değildir. Tabii ki BDP ayrıdır, demokratik bir partidir, ama muhataplığın bir parçasıdır. Çünkü Kürt Özgürlük Hareketi’yle Kürt demokratik hareketinin tabanı birbiriyle örtüşmektedir. Bu gerçek ortadayken muhataplığın da kim olduğu bellidir. Bu muhatapların hepsi de belli rol oynayabilecek durumdadır. Önder Apo da muhataplıkta rolünü oynayacaktır, PKK de, BDP de muhataplıkta rol oynayacaklardır. Bunların hepsi muhataptır. Çözümde bir bütünün parçasıdırlar. Böyle görülmediği müddetçe yapılacak bütün tartışmalar hiçbir pratik değeri olmayan, yaşamda değeri olmayan tartışmalardır. Dolayısıyla Kürt sorununda bir muhataplık sorunu yoktur, muhataplar bellidir. Bunu Türkiye toplumu da biliyor, Türkiye siyasetçiler de biliyor, Kürtler de biliyor, dünya da biliyor. İstedikleri kadar siz Kürtleri temsil edemezsiniz, muhatap olamazsınız desinler, gerçek apaçık ortadır.

GÜLEN’İN BAŞINDAN BERİ ABD İLE İLİŞKİSİ VAR

*Cumhurbaşkanlığı seçimleri de Türkiye’de ciddi bir “çatışma kaynağı” olarak görülüyor. Gülen Cemaati ile Erdoğan cephesi arasında nasıl bir uzlaşı veya çatışmadan söz edilebilir?

AKP'nin Erdoğan öncülüğündeki esas gövdesiyle Gülen cemaati arasında tarihsel düzeyde bir çelişki zemini vardır. Bilindiği gibi Erbakan’la Fethullah Gülen cemaati arasında her zaman sorun yaşanmıştır. Erbakan daha bağımsız politika izleyen, batıya karşı daha mesafeli olmak isteyen bir siyasal İslamcı önderdi. Fethullah Gülen ise başından beri ABD ile ilişkisi olan bir kişidir. CIA’nın içinde etkili olduğu Komünizmle Mücadele Derneklerinde görev almıştır. Bu açıdan Fethullah Gülen kendi tarikatını, cemaatini ABD'nin politikalarına uyumlu hale getiren bir kişiliktir. Bu yönüyle Erbakan geleneğiyle çeşitli konularda farklı düşmüşler ve farklı konumlarda bulunmuşlardır. Ancak 28 Şubat’ta siyasal İslamcılara verilen ayar, yürütülen baskı ve psikolojik savaşla Refah Partisi içinde bu politikayla yürünemeyeceği, dış güçlerle uyumlu hale gelmek, sistemle uyumlu hale gelmek gerektiği gibi bir düşünce ortaya çıkmıştır. İç ve dış baskılar sonucu Refah içinde böyle bir doğum yaratılmıştır. Yenilikçi kanatın ortaya çıkması böyle sağlanmıştır.

AKP HÜKÜMETİNE DE ABD ONAY VERDİ

Erbakan çizgisinden uzaklaşan, ABD ve Batı’yla yakınlaşan Erdoğan-Gül kanadı bu yönüyle de Fetullah Gülen ve cemaatine yakınlaşmıştır. Erbakan dönemindeki çatışma belirli düzeyde giderilmiştir, ama yine de olaylara yaklaşım ve söylemde belirli konulara bakışta farklılık devam etmiştir. Ama iki taraf da devleti ele geçirmek için tamamen ortak davranmışlar, bir nevi bir ittifak yapmışlardır. AKP Hükümeti bu ittifakın sonucudur. Zaten AKP Hükümetine ABD onay vermiştir. ABD'nin AKP Hükümetine onay vermesi demek, Gülen’in de bu hükümetle ittifak içine girmesi demektir. Yakın zamana kadar da bu ittifak çok fazla sorun olmadan devam etmiştir. Ancak klasik iktidar blokları önemli oranda aşılınca, Türkiye iç ve dış politikası gereği siyasal İslamcıları sistem içine alınca ve AKP Hükümeti döneminde siyasal İslamcılar devlet içinde etkin olunca Gülen cemaatiyle Erdoğan cephesi arasında sorunlar yaşanmaya başlanmıştır. Çünkü artık bir hükümet olma, hükümeti ele geçirme, hükümet içinde etkin olma konumundan çıkılmış, bizzat devleti şekillendirme sürecine girilmiştir.

Siyasal İslam’ın devleti şekillendirme sürecine girdiği süreçte Gülen cemaati açıkça devletin temel kurumlarında kendisini organize etmeye, hizbini etkili kılmaya çalışmıştır. Zaten başından beri bu yönlü çalışmaları vardır. Polis içinde, yargı içinde bu yönlü çalışmalarını yürütmüşlerdir. AKP Hükümetini, bu örgütlenmelerini polis ve yargı içinde geliştirme zemini olarak kullanmışlar, bu konuda da önemli mesafe almışlardır. Bunun sonucu bir çekişme ve çatışma ortaya çıkmıştır. Mevcut iktidar bloklarını saf dışı etmede AKP ile ittifak içinde olan Gülen cemaati sıra devleti şekillendirmeye gelince “devleti benim hizbim şekillendirecek, ben şekillendirmeliyim” biçiminde bir yaklaşım içine girmiştir. Bu tabii Erdoğan cephesiyle Gülen cemaati arasında belirli sorunlar ortaya çıkarmıştır. Bu durumu devletin oluşacak yeni kodlarının, yeni genlerinin nasıl şekilleneceği konusundaki bir çatışma, bir sürtüşme olarak değerlendirmek gerekir.

ABD GÜLEN CEMAATİNE DAHA FAZLA SIZMIŞ

Buna bir yönüyle de Fetullah Gülen üzerinden ABD'nin devlette daha etkin olma müdahalesi de denilebilir. Gülen cemaati de, AKP de ABD işbirlikçisidir, ancak ABD Gülen cemaati içine daha fazla sızmış, Gülen cemaatini kendi politikalarına uyumlu hale getirmiş olarak düşündüğünden bunun Gülen cemaati üzerinden Türkiye'yi kontrol etme biçiminde bir çalışma olduğu söylenebilir.

Öte yandan Erdoğan’ın bazı söylemleri, ABD ve Batı’da rahatsızlık yaratmaktadır. İsrail’le çekişme sorunu var, Filistin’e giden Mavi Marmara gemisinin yaratığı gerilim var. Dikkat edilirse bu tür krizlerde Gülen daha fazla yumuşak yaklaşmış, bir nevi ABD ile İsrail’le karşı karşıya gelmeme, ABD ve İsrail’in hassasiyetlerini gözeten bir yaklaşım içinde olmuştur. Erdoğan ise bu tür durumlarda biraz daha dikkatsiz, hatta patavatsızdır. Popülist yaklaşımlarıyla, Arap sokağını etkileme amacıyla zaman zaman ABD'yi ve İsrail’i rahatsız eden tutumlar göstermiştir. Belli düzeyde bu dış etkenler de çekişmenin bir boyutu olarak değerlendirilebilir.

CEMAAT OSLO GÖRÜŞMELERİ ÜZERİNDEN MİT’E YÜKLENDİ

Gülen cemaatinin devleti kontrol etme konusunda aktif ve pervasız olması da gerilimler yaratmaktadır. MİT olayında olduğu gibi Erdoğan’la karşı karşıya gelmişlerdir. Yargıyı ve polisi ele geçirmiş, ama MİT’i de ele geçirmeden devlette kazandığı mevzilerin çok fazla güvencede olmayacağını düşünmüş, böylece MİT’i de ele geçirerek devlet içindeki etkinliğini arttırmak istemiştir. Bu bakımdan Oslo görüşmeleri üzerinden MİT’e yüklenmiştir. Oslo görüşmeleri devam etseydi Gülen cemaati böyle bir şeye girişmezdi. Ama Oslo görüşmeleri tıkanmış, artık görüşmelerin eski düzeyde yürümeyeceği, AKP Hükümetinin Kürt sorununda demokratik çözüm projesi olursa Kürt Özgürlük Hareketi'nin bu görüşmeler içinde yer alacağı anlaşılınca Gülen cemaati Oslo görüşmeleri üzerinden MİT’i yıpratma ve teslim alarak oraya da kendi adamlarını yerleştirmek istemiştir.

GÜLEN CEMAATİNİN AYRI BİR İSTİHBARAT ÖRGÜTÜ VAR

Gülen cemaatinin zaten ayrı bir istihbarat örgütü vardır. Diğer alanlarda olduğu gibi istihbarat alanında da alternatif bir devlet gibi çalışmaktadır. Bunun belgeleri Kürt Özgürlük Hareketi'nin elindedir. Devletin valisinden, görevlilerinden ayrı, her yerde, özellikle Kürdistan'da bir özel savaş, psikolojik savaş merkezi kurulmuştur. Bütün bilgiler burada toplanıyor, bu çerçeveden de Kürt Özgürlük Hareketi'ne karşı, muhalif güçlere karşı bir saldırı yürütülüyor. Buradaki kararlar daha sonra valiye, savcılığa ve polislere bir talimat haline getiriliyor. Her ne kadar talimatın hükümet tarafından verildiği söylense de hükümetin bu yönlü politikaları esas olarak Fetullah’ın bu gizli ve paralel devlet örgütlenmelerinde şekillenip resmi kurumların önüne konulmaktadır. Gül’en MİT’i de ele geçirerek bu organizasyonunu resmileştirmek istiyor.

Fetullah Gülen böyle bir hamle yaptı, ama Erdoğan kendisinin yakın adamı olan, daha sonra sır küpüm dediği Hakan Fidan’la MİT’i yeniden şekillendirmek ve kendi kontrolünde tutmak istediği için cemaatin bu hamlesine karşı bir tepki göstermiştir. Bu tutumuyla “İttifakız, belirli yerlerde güç olabilirsiniz, ama buraya sizi sokmam, burada sadece benim kontrolüm olur” demiştir. İktidarın dizginlerini kendi ellerine geçirmek olarak gördüğü için MİT üzerindeki Gülen hamlesine karşı açık tutum almıştır.

ABD VE AVRUPA GÜLEN CEMAATİ ÜZERİNDEN ÇİZGİYE ÇEKİYOR

Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusuna da bu çerçevede bakmak lazım. Fethullah Gülen bu konuda sorun yaratarak Erdoğan’a kendi dediklerini yaptırmak istiyor. Öyle Erdoğan’a tümden karşı çıkacak bir durum yok. Bu konuda sorunlar yaratarak, bir çekişme ve çatışma kaynağı olarak gösterilerek, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması karşısında daha fazla taviz koparıp mevzi elde etme peşindeler. Fethullah Gülen’in böyle bir politika izlediği görülüyor. ABD'nin, Avrupa’nın Türk devletine daha fazla kendi politikalarını kabul ettirme açısından Gülen cemaatini böyle kullandığı da söylenebilir. ABD ve Avrupa, özellikle de ABD, Türkiye'yi daha fazla kendine bağlamak, cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuş Erdoğan’ı ABD'nin bölge politikalarına tam uyumlu hale getirecek bir çizgiye çekmek için bu cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi çekişmeleri değerlendirdiğini düşünmek de gerekmektedir.

DERBECİLERLE HESAPLAŞMA VAR MI?

*Bir yandan 12 Eylül ve 28 Şubat’ın yargılandığı söylenirken, diğer yandan Türkiye’de hak ihlallerinin zirve yaptığı, toplumu sindirmek için rastgele tutuklamaların gerçekleştiği ve benzeri görülmemiş bir baskı kampanyası yürütüldüğü koşullarda darbecilerle hesaplaşmak mümkün mü? Yaşananlar ne anlama geliyor?

Bu konuları değerlendirirken her şeyden önce Türkiye'nin en hassas olduğu konu olan Kürt sorunu ekseninden ayrı ele almamak gerekiyor. 12 Eylül ve 28 Şubat dava konusu yapılabiliyorsa, AKP hükümeti bu davalar üzerinden kendisini demokrat gösterip iktidarda tutmak istiyorsa bun sağlatan, Kürt Özgürlük Hareketi'nin 12 Eylül’ü de, 28 Şubat darbesini yapanları da başarısız kılmasıdır. Kürt Özgürlük Hareketi'ne karşı ordu 1980’den 2000’li yıllara kadar büyük bir savaş vermiş, ama başarısız kalmıştır. Önder Apo'nun yakalanmasından sonra Kürt Özgürlük Hareketi tasfiye olsaydı, gerilla Türk devleti karşısında direnemez duruma düşseydi bugün ne 12 Eylül, ne 28 Şubat’ı yapanlar yargılanabilirdi ne de 1990’lı yıllarda Kürt Özgürlük Hareketi'ne karşı savaş içinde olan asker, polis ve o günün görevlileri mahkemeye çıkarılabilirdi. Onlar ülkelerini terörizmden kurtarmış, terörü tasfiye etmiş kahraman güçler olarak etkinliklerini sürdürürlerdi. Ancak Kürt Özgürlük Hareketi'nin yenilmediği, ezilmediği, aksine giderek daha da toplumsallaştığı, mücadele gücünün var arttığı görülünce ordunun başarısızlığı da netleşmiştir.

AKP Hükümeti bu durum karşısında “siz başarısız oldunuz, sizin yöntemleriniz başarısız kaldı, hatta sizin yöntemleriniz terörü azdırdı, teröre karşı en iyi ben mücadele edebilirim, Kürtleri siyasal egemenlik altında en iyi ben tutarım, bu nedenle iktidar benim hakkımdır” diyerek bugüne kadar kendisini iktidarda tutmuştur. AKP “Kürtleri en iyi ben ezerim, en iyi ben kontrol ederim” iddiasıyla iktidarda durmaktadır. Eğer bu kapasitesi görülmeseydi bugüne kadar iktidarını sürdürme imkanı bulamazdı. Özcesi AKP “Kürt Özgürlük Hareketi'ni tasfiye etme konusunda ABD’den desteği ben alırım, Güneyli Kürtleri PKK'nin üzerine en iyi ben sürerim, içeride ve dışarıda Kürt Özgürlük Hareketi'ni en iyi ben kuşatırım, etkisizleştiririm” iddiasıyla bugüne kadar iktidarını sürdürmüştür. Türkiye'de en temel sorun Kürt sorunudur. Şimdiye kadar Kürtleri egemenlik altına alma, etkisizleştirme konusunda kimin kapasitesi varsa onun iktidar olmasına onay verilirdi. Türkiye'de iktidar olmanın kanunu hala budur.

PKK'nin orduyu etkisizleştirmesi, ordunun klasik bütün politikalarını boşa çıkarması sonucu ordunun yıpranması gerçekleşmiş, onun yöntemleriyle Kürt Özgürlük Hareketi'ne karşı sonuç alınmayacağı açığa çıkmış, bu ortamda AKP benim politikam ve yöntemlerim Kürtleri egemenlik altında tutar diyerek iktidarını sürdürmüştür. 12 Eylül’ün, 28 Şubat’ın yargılanmasını da bu siyasi atmosfer altında düşünmek gerekir.

Tabii ki bunları sorgulatmak, bunları etkisiz kılmak önemlidir. 12 Eylül’ün ele ayağa düşmesini, 28 Şubatçıların yargılanması konusunu Kürt Özgürlük Hareketi'nin mücadelesinin bir başarısı olarak görmek gerekir. AKP mücadele etti ve bunları etkisizleştirdi demek doğru değildir. AKP, Kürt Özgürlük Hareketi'nin ortaya çıkardığı sonuçları kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaktadır. Ancak bu sonuçları Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun demokratik çözümü için değerlendirmiyor. Onlar başarısız oldu, gitmeliler, Kürtler üzerinde egemenlik kurma konusunda bundan sonra ben başarılı olurum gibi bir yaklaşımla ortaya çıkan demokratikleşme imkanlarını kendi çıkarı doğrultusunda tüketiyor.

AKP, yargılamaları da kendi iktidarını güçlendirmek ve onların yerine kendisini geçirmek için değerlendiriyor. Yoksa o yargılamalar çerçevesinde eski politikaların mahkum edilmesi ve bir tarafa itilmesi temelinde Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümünü esas almıyor. Bu yönüyle gerçekten de halkların özgürlük ve demokrasi mücadelesini tehlikeli bir biçimde kendi çıkarları doğrultusunda kullanıp Türkiye'nin yeni güç sahibi, yeni iktidar sahibi olmak istiyor. Darbecilerin yargılandığı biçimindeki değerlendirmeleri bu eksende ele almak gerekir.

DARBECİLER YARGILANIRKEN, ONLARIN POLİTİKALARI DA MAHKUM EDİLMELİ

12 Eylül, 28 Şubat yargılanarak devletin otoriter zihniyeti aşılıp yeni bir zihniyet temelinde Türkiye demokratikleştirilmek mi isteniyor; yoksa onların mahkum edilmesi temelinde eski otoriter iktidar bloklarının yerine yeni otoriter iktidar bloklarının geçirilmesi politikası mı izleniyor? Şu anda AKP'nin izlediği politika ikincisidir. Türkiye'nin en temel sorunu olan Kürt politikası ve diğer konulardaki klasik devlet politikalarını esasta devralıyor, onları yeni koşullarda sürdürüyor.

Tabii ki 12 Eylül de, 28 Şubatçılar da yargılanmalıdır. Ancak bu yapılırken bunların temel politikalarının mahkum edilmesi gerekir. 12 Eylül esas olarak demokrasi güçlerini ve Kürt Özgürlük Hareketi'ni ezmek için iktidara gelmişti. 12 Eylül toplumsallığı dağıtarak halkın örgütlü güç olmasını engelleyip kapitalist modernitenin sömürü ve baskı sistemini etkin bir biçimde kurmasını sağlamıştı. Siyasal İslamcı güçlerin önü de böyle açılmıştı. 28 Şubat sürecinde devlet yine de en fazla Kürt Özgürlük Hareketi'ni hedeflemişti. Kuşkusuz siyasal İslamcıları da sınırlama ve tamamen sistemiçileştirme hedeflenmişti. Yargılama bu gerçekler temelinde yapılıp demokratikleşmenin zemini haline getirilirse anlamlıdır. Ne var ki AKP, 12 Eylül’ü yargılıyorum, 28 Şubat’ı yargılıyorum demokratım, demokrasi istiyorum diyerek, böyle bir imaj yaratarak halkların demokrasi ve özgürlük özlemini boşa çıkarıyor. Demokrasi güçleri üzerindeki baskı politikalarını, Kürtlerin iradesini ve hak taleplerini kırmak için yürüttüğü baskı politikalarını bu tür yargılamalarla örtmeye çalışıyor. Geçmişi yargılamak; klasik politikalardan vazgeçmek, o zihniyeti bırakmak, yeni ve demokratik bir Türkiye yaratma zihniyet ve tutumunun ortaya koymakla olur. AKP ise kendisi sistemin içine alındığı için Türkiye ileri demokrasiye ulaşmıştır diyor.

12 EYLÜL’DEN EN FAZLA FAYDALANANLAR SİYASAL İSLAMCILAR OLDU

Türkiye cumhuriyeti demokrasi güçleri ve sosyalistler üzerinde baskı kurarak, Kürtler üzerinde soykırım politikası izleyerek, siyasal İslamcıları dışlayarak antidemokratik bir düzen kurmuştu. Devletle arasındaki sorunlar giderilip siyasal İslam sistem içine alınınca AKP için demokrasi sorunu da, özgürlük sorunu da bitmiştir. AKP'ye göre Türkiye'nin demokrasi sorunu kalmamış, ileri demokrasiye ulaşılmıştır. Sadece bazı rötuşlar yapılmasını sağlayacak yeni bir anayasayla bu ileri demokrasinin yeni bir hukuka kavuşturulması gerekmektedir. Zaten Erdoğan’a göre Kürt sorunu kalmamıştır, Kürt vatandaşların sorunu bulunmaktadır. Bu, Kürt halkının özgürlük ve demokrasi taleplerinin karşılanmayacağı, yapılması gerekenlerin yapıldığı, artık bundan sonra herkesin AKP'nin oluşturduğu düzene boyun eğmesi gerektiği anlamına gelmektedir. AKP'nin şu anda izlediği politika budur.

12 Eylül’den en fazla faydalananlar siyasal İslamcılar olmuştur. Her ne kadar Kenan Evren “biz adil davrandık, bir sağdan bir soldan astık” mantığıyla tarafsız olduğunu ortaya koymak istemişse de, en az zararı siyasal İslamcıların gördüğünü herkes bilmektedir. 12 Eylül kendisini tarafsız gösterip iktidarına meşruiyet kazandırmak için MHP’ye ve kısmen de siyasal İslamcılara da yönelmiş olsa da esas olarak Kürt Özgürlük Hareketi'ne, sosyalistlere ve Türkiye demokrasi güçlerine saldırmıştır. İşte bu ortamda siyasal İslamcıların önü açılmıştır. 1990’lı yıllarda Kürt Özgürlük Hareketi'ne karşı yürütülen kirli savaş ortamında Kürtler Kürt demokratik hareketine kaymasın yaklaşımıyla siyasal İslam’ın gelişmesine göz yumulmuştur. 28 Şubat’a kadar siyasal İslamcılar palazlana palazlana güç kazandılar; sistemi rahatsız eden radikalleşmeler görüldü. 28 Şubat’ta bu kesimleri törpüleyip sistem içine çekmek için bir ayar müdahalesi yapıldı. Zaten bunun sonucu da AKP iktidarı ortaya çıkmıştır. AKP 12 Eylül ve 28 Şubat’ın ürünüdür denilirken kimseye iftira yapılmıyor. Tarihi, siyasal gerçekler bunu gösteriyor.

Demokrasi mücadelesi vererek değil de sistem tarafından önü açılarak iktidara gelen AKP bugün 12 Eylül’de görülmeyen siyasal soykırım operasyonları yapıyor. Halka gözdağı vermek için hiçbir gerekçeye dayanmadan rastgele tutuklamalar yapıyor. Avukatları tutukluyor, gazetecileri tutukluyor. 12 Eylül’de ne bu kadar avukat, ne bu kadar gazeteci, ne de bu kadar siyasetçi tutuklanmıştı. 12 Eylül esas olarak illegal dedikleri örgütlere yönelmişti. Tabii ki bu saldırılardan demokratlar da, aydınlar da zarar görüştür. Ancak bu kadar yoğun ve toplu saldırı hiç gerçekleşmemiştir. Kuşkusuz AKP hükümeti Türkiye cephesinde daha dikkatli oluyor, ama Türk devletinin karakterinin ne olduğunu anlamak için Kürdistan'daki uygulamalara bakmak gerekiyor. Kürdistan'daki uygulamalar tam faşizmdir. Binlerce siyasi tutuklu var; demokratik siyaset yapmak suç haline getirilmiştir, demokratik gösterilere izin verilmiyor, her türlü gösteriye şiddetle saldırılıyor, polis terör estiriyor, gerilla üzerinde imha harekatları yürütülüyor. Bu uygulamalar ancak darbe dönemlerinde görülen uygulamalardır.

BU ORTAMDA DARBECİLERLE HESAPLAŞTIĞINI SÖYLEMEK TAMAMEN YALANDIR

28 Şubat’ta andıçtan, psikolojik savaştan, İslamcılar üzerinde kara propaganda yapıldığından söz ediliyor. Peki, bugün Kürt Özgürlük Hareketi'ne karşı yürütülen kara propaganda ondan aşağı mıdır? Aksine 28 Şubatçıların bile aklına gelmeyecek düzeyde bir kara propaganda Kürt Özgürlük Hareketi üzerinde yürütülüyor. Kürt demokratik hareketi üzerinde yürütülen saldırılar 28 Şubat’tan az değil, fazladır. Yalana dayalı gazete manşetleri şimdi atılmıyor mu? Buna dayalı olarak siyasetçiler, gazeteciler tutuklanmıyor mu? Bütün gazeteler Kürt Özgürlük Hareketi düşmanlığında, Kürt demokratik hareketi düşmanlığında yarışmıyorlar mı? bu konuda Başbakan hepsiyle toplanıp nasıl yayın yapacaklarını söylemiyor mu? Erol Özkasnak medyayı dizayn ediyormuş; şimdi de bizzat Başbakan yapıyor, bizzat basınla ilgili bakan yayınlara ayar veriyor. Bu yetmiyor bütün gazetecileri tutukluyor. Bu ortamda darbecilerle hesaplaştığını söylemek tamamen bir demagojidir, yalandır. Zaten Kürtlerle, demokratlarla ilgili konularda bu darbecilerin zihniyeti ve amacı ortaya konulmuyor. Çünkü Kürtlerle ilgili politikada özde değişiklik yoktur.

FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLERDEN YARGILANAN OLDU MU?

1990’lı yıllardaki kirli savaş sonucu binlerce faili meçhul cinayet oldu Ergenekonculardan hiçbiri bu konuda yargılandı mı? İşte bir Albay Temel bulmuşlar, bakın yargılıyoruz diyorlar. 1990’lı yılları yargılamak böyle mi olur? 1990’lı yılları yargılamak o dönemdeki bütün politikaları açığa vurmakla sağlanır. Bütün uygulamalar Kürt Özgürlük Hareketi'ni ve Kürtlerin demokratik hak taleplerini ezmek içindi. Bunun için hukuk dışı her yol denendi. Bütün bunlar devlet kararıyla oldu. Cumhurbaşkanı da, Başbakanı da destekledi, bakanları da, MİT’i de işin içindeydi. Bunlar anlayış ve uygulamalarıyla birlikte yargı konusu yapılıyor mu? En önemlisi de 12 Eylül’ün ve 1990’lı yılların demokrasi güçleri ve Kürtler üzerindeki politikası bırakılmış mıdır yoksa devam mı ediyor? Şu anda Kürtleri ezmek için 12 Eylül’den daha büyük zulüm yapılıyor. Tek farkı, Hüseyin Çelik’in dediği gibi: “biz öldürmüyoruz, içeri atıyoruz”. Kaldı ki öldürmeler de oluyor. Mitingde, gösterilerde insanlar öldürülmüyor mu? Kürtler biraz tepkisini ortaya koyunca, Amed’te halk şehitlerine sahiplenmek için ayağa kalkınca “kadın da olsa, çocuk da olsa öldürürüz” deyip hedef göstererek çocukları öldürülmesine neden olan bu hükümet değil midir?

Siyasal İslamcılar; 12 Eylül kafasında olan, 1990’lı yıllardaki kirli savaşın içinde olan, katillere iyi çocuklar diyen, 28 Şubat’ın parçası olan Yaşar Büyükanıt’la yapılan anlaşma sonucu siyasal sistem içine alınmıştır. Böylece siyasal İslamcılarla 12 Eylülcülerin, 28 Şubatçıların arasındaki sorun bitmiştir. Artık onlara yönelik bir baskı kalmamıştır. Zaten klasik iktidar bloklarının zihniyetini de politikasını da bir müktesebat olarak devralmıştır. Siyasal İslamcılar sistem içine alınınca AKP açısından ileri demokrasi dönemi başlamıştır.

AKP sistem içine yerleştikten sonra kurnazlıkla bunları yargılıyorum diyerek aslında şu anda Kürtlere karşı yürüttüğü baskıyı örtmeye çalışıyor. Bunları bir psikolojik savaş aracı olarak kullanıyor. Şu anda 12 Eylül yargılamaları da, 28 Şubat yargılamaları da, İlker Başbuğ’un içeri atılması da tamamen AKP'nin kendine demokrasi maskesi takarak demokrasi güçlerine ve Kürt Özgürlük Hareketi'ne yaptığı saldırıları gizlemek içindir. Bir zamanlar psikolojik savaşın uzmanı olan İlker Başbuğ şimdi psikolojik savaşın kurbanı olmuştur.

Darbecilerle hesaplaşmak demokratik zihniyete sahip olmayı ve Türkiye'nin demokratikleşmesi için adımlar atmayı gerektirir. Bu açıdan da en başta da Kürt sorununun çözümü için demokratik siyasal bir proje ortaya koyup Kürt sorununu çözmeyi gerektirir. Anadilde eğitim olmaz, demokratik özerklik olmaz, Kürt kimliği anayasaya güvenceye alınmaz, Kürtler bir toplum olarak tanınamaz, toplumsal hakları verilemez denilerek; eski politika yeni koşullarda sürdürülerek darbeyle hesaplaşıyoruz denilebilir mi? Bunlar gayriciddi şeylerdir. Nitekim halk ve demokrasi güçleri bunu görüyor. Bu kadar darbecilerle hesaplaşıyorum deniliyor, ama Kürtlere darbecilerin yapmadığı kadar zulüm yapılıyor.

Bu darbecileri esas olarak Kürt Özgürlük Hareketi ve demokrasi güçleri yargılamıştır. 12 Eylül rejimini de anayasasını da boşa çıkaran, 1990’lı yıllardaki politikaların da yerle bir olmasını, 28 Şubatçıların da ele ayağa düşmesini sağlayan ve toplum içinde yargılanmasını gerçekleştiren esas olarak da Kürt Özgürlük Hareketi’dir. Bu darbecilerle en büyük savaşı Kürt Özgürlük Hareketi yürütmüştür. Bu bakımdan onların mahkemeye düşmesi de iyidir, rezil olması da iyidir, kepaze olması da iyidir. Onlar bu duruma düşmeyi hak etmişlerdir. Ama bunu sağlatan Kürt Özgürlük Hareketi’dir, AKP değildir. AKP eline geçen devlet imkanlarını da kullanarak şimdi bu duruma düşenleri, bitmiş olanları yargılarsam kendimi demokrat gösteririm, özgürlükçü gösteririm, muhaliflerimi ezerim, iktidarımı on yıl daha sürdürürüm politikası yürütüyor.

Ergenekon davası bile AKP'nin bu yargılamaları Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümü doğrultusunda ele almadığını gösteriyor. 1990’larda işlenen suçlar iddianamelerde bile yer almıyor. KCK iddianamesine her şeyi sokuşturanlar, Ergenekon iddianamesine kendilerine yönelik darbe teşebbüsü ve Türkiye'deki birkaç olay dışında hiçbir olaya yer vermemişlerdir. 28 Şubat’ı da sadece İslamcılara yönelmiş bir müdahale gibi gösteriyorlar. 8 yıllık eğitimin de sadece İmam Hatip’le ilgili olduğunu söylüyorlar. Halbuki 28 Şubat İslamcılara ayar biçiminde bir müdahaleyken Kürt Özgürlük Hareketi'ni ise tamamen ezmeye yönelik bir politika ve saldırının somutlaşmasıydı. 8 yıllık eğitim esas olarak Kürtleri asimile etmek için uygulanmaya konuldu. Sanki tüm darbeler kendilerine yapılmış gibi bir hava vermeye çalışıyorlar. Ancak kendileri sistem içine alınınca da her şey bitmiş, ileri demokrasi gelmiş oluyor. Mevcut durumu böyle değerlendirenler zaten bu darbeleri demokrasi ve özgürlük doğrultusunda yargılayamazlar. Zaten bu yargılamaları kendi iktidarlarını pekiştirmek için kullandıkları bir araca dönüştürmüşlerdir.

AÇLIK GREVLERİ

*Türkiye cezaevlerindeki süresiz dönüşümsüz açlık grevi KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı’nın çağrısıyla son buldu. Bu açlık grevi ve sonuçları için ne gibi değerlendirmeniz olacak?

Belki aradan bir zaman geçti, ama yine de bu açlık grevlerini ve sonuçlarını değerlendirmek gerekir. Türkiye cezaevlerindeki ve Avrupa’daki açlık grevleri Özgürlük Mücadelesi tarihinin kritik bir döneminde gerçekleşti. Türk devletinin siyasi ve askeri operasyonlarını arttırarak Kürt Özgürlük Hareketi'ni tasfiye politikasını izlediği, Önder Apo üzerinde tecrit politikası uyguladığı, bir bütün olarak Kürtlerin iradesini kırmak için her alanda baskılarını arttırdığı bir dönemde cezaevlerinde ve Avrupa’da süresiz dönüşümsüz açlık grevleri başlatıldı. Bu açlık grevlerini Kürt halkının Türk devletinin Önder Apo üzerindeki baskılara ve tasfiye politikalarına yönelik büyük tepkisinin dışa vurumu olarak değerlendirmek gerekir. Kürdistan'da gerçekleştirilen siyasi soykırım operasyonları, halk üzerinde yürütülen ağır baskılar gerçekten de büyük öfke yaratmaktadır. Kürt halkı hiçbir dönemde bu düzeyde pervasız, her türlü baskı ve zulme yönelen başka bir hükümet görmemiştir. Öyle ki darbe dönemlerinde bile bu tür baskılarla karşılaşmamıştır.

Kuşkusuz 1990’lı yıllar Kürt halkı için zor yıllardı. Faili meçhul cinayetler ve köy yakmaların yoğun olduğu yıllardı. Düşman açıkça Kürt Özgürlük Hareketi'ni ezmek için halk üzerinde baskı yapıyordu. Bu baskıları Kürt Özgürlük Hareketi'ni tasfiye etmede bir araç olarak görüyordu. AKP Hükümeti ise ben demokratım, Kürt sorununu çözeceğim diyor, ama öncekilerden daha çok boyutlu baskılara yöneliyor. AKP politikalarının çok çirkin bir karakterde olduğu bu söylemlerde de ortaya çıkıyor. Bu yalan, demagoji, ikiyüzlülük ve çirkinlik Kürt halkında öfke ve tepki yaratıyor. Gerçekten de şu anda Kürt halkında AKP politikalarına karşı öfke çok büyüktür. Kürdistan'da psikolojik savaş tarafından yönlendirilen, gözleri boyanan bir kesim ve yeminli bazı Apo ve PKK düşmanları dışında Kürt halkının ezici çoğunluğu AKP'nin bu politikalarına tepki duymaktadır.

AKP'yi bu yönlü bir zulüm politikasına yönelten, onun Kürt Özgürlük Hareketi karşısında çaresiz kalmasıdır. Kürt Özgürlük Hareketi'ni tasfiye etme iddiasıyla iktidarda kalıyordu. Kürt Özgürlük Hareketi'ni tasfiye edemeyeceğini, aksine Kürt Özgürlük Hareketi'nin gelişerek kendi politikalarının aşılacağını gördükçe böyle sert politikalara yönelmiştir. Bu da toplum içinde AKP'nin yüzünün daha da teşhir olmasını beraberinde getirmiştir. Bu ortamda AKP artık tamamen açık saldırı politikasına yönelmiş, tasfiyede ısrarını ortaya koymuştur. Cezaevleri bu baskılara karşı toplumdaki tepkinin dışa vurumudur. Toplumun vicdanı olarak toplumun tepkilerini ortaya koyan bir eylem gerçekleştirmişlerdir. Özellikle de toplumun Önder Apo konusundaki yüksek hassasiyeti en zor eylem biçimlerinden biri olan, ölüm orucu karakteri taşıyan süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemini beraberinde getirmiştir. Bu eylemler gerçekten de toplumu etkilemiştir. Toplumdaki tepkileri, öfkeyi AKP'ye karşı mücadeleye yöneltmede tetikleyici rol oynayan bir eylem biçimi olmuştur.

15 Şubat’tan bugüne gelişen halk mücadelesinde, gerillanın düşman saldırıları karşısında kahramanca direnişinde bu yürütülen açlık grevlerinin verdiği moral etkili olmuştur. Düşmanın baskılarına karşı duyulan öfkenin en zor eylem biçimi olarak gündeme gelmesi mücadelenin tüm alanlarını etkilemiştir. 2012’deki mücadelenin etkisi ve sonuçları değerlendirildiğinde bu açlık grevlerinin rolüne yer verilecektir. 2012 yılı mücadelesinin ruhunu, gelişmesini bir yönüyle de bu eylemlerin yarattığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Toplumda yarattıkları duyarlılık, onların bu direnişinin, bu mücadelesinin boşa gitmediğini göstermektedir. Zaten açlık grevinin bırakılması, amaçlarına ulaşılması sonucudur. Gerçekten de amaçlarına ulaşmışlardır. Belki Türk devleti, AKP hükümeti duyarsız yaklaşmıştır. Ancak AKP hükümetine karşı yürütülen mücadelede yarattığı etkiyle AKP'yi zorlamıştır. AKP bugün Kürt Özgürlük Hareketi karşısında zorlanıyorsa, son bir yıl içindeki yürüttüğü askeri ve siyasi operasyonlardan sonuç alamamışsa, bırakalım sonuç almayı, Kürt halkı daha bir istek ve heyecanla mücadele edecek bir ruh halindeyse, bunda bu ölüm oruçlarının da önemli bir etkisi olmuştur. Newroz öncesi, Newroz’da ve sonrası halkın her olaydaki tutumunda, şehitlere sahiplenmesinde görüldüğü gibi 2012 büyük bir mücadele yılı olarak geçecektir. Bunda bu açlık grevlerinin ve Newroz sürecinde Türk devletinin saldırıları karşısında Cudi’de ve Garzan’da direnen gerillaların etkisini görmek gerekir.

Avrupa’daki açlık grevi de cezaevindeki yürütülen açlık grevlerini tamamlayan, hatta onların daha da etkili hale gelmesini sağlayan bir rol oynamıştır. Zaten Avrupa toplumunu harekete geçirmesi, Avrupa halkının bu açlık grevleri etrafında bütünleşmesi, destek vermesi, açlık grevlerinin etkili olduğunun kanıtıdır. Sadece Avrupa’daki halkı değil, Türkiye'deki toplumu da etkilemiştir. Zaten Avrupa’daki halkımızın mücadele tarihinde böyle dönemler vardır. Kuşkusuz Avrupa’daki halkımızın örgütlenmesinde mücadelenin gelişmesinde esas olarak Kürdistan'daki ve Türkiye'deki mücadele etkili olmaktadır. Ama Avrupa’daki halkımız da her dönem ülkedeki mücadeleye büyük destek veren, büyük moral veren roller oynamıştır. Nitekim Önder Apo son savunmalarında mücadelemizin en zor dönemlerinde mücadeleye destek veren, güç veren Avrupa’daki ve Güneybatı’daki halkımızı ayrıca şükranla anmıştır. Savunmada Avrupa ve Güneybatı halkımıza teşekkür etmeyi gerekli görmüştür. Gerçekten de hem Avrupa’daki hem Güneybatı’daki halkımız bu mücadeleye çok değerler kattıkları gibi, Önder Apo ve harekete bağlılık konusunda da hep örnek olmuşlardır. İşte Avrupa’daki açlık grevi bu örnek olma tarihine yeni bir sayfa eklemiştir.

Bu açlık grevleriyle Önder Apo üzerindeki baskı ve tecrit konusunda büyük bir duyarlılık ortaya çıkmıştır. Avrupa Konseyinin açlık grevini yürütenlere “eyleminiz sonuca ulaştı, bırakın” demesi bu eylemin önemli etkisinin olduğunun kanıtıdır. Gerçekten de Avrupa’yı, Avrupa’daki kurumları zorlamıştır. Onların Önder Apo ve İmralı konusundaki duyarsızlıklarını teşhir etmiştir. Bu durum da onları zorlamış ve sonuçta açıklama yapmak zorunda kalmışlardır. İleri sürülen talepler konusunda duyarlı olacaklarını, bu konuda yapılması gerekenleri yapmaya çalışacaklarını söylemişlerdir. Kuşkusuz açlık grevcilerinin tüm talepleri konusunda duyarlı olmaları beklenmemelidir; ama böyle bir açıklama bile önemlidir. En azından Önder Apo üzerindeki baskı politikalarını teşhir etme, tecride dikkatleri çekme, Türk devletinin bu konudaki kişiye özel uygulamalar yapmasını deşifre etme açısından etkili olacaktır.

Zaten zindan tarihimiz onurlu bir tarihtir. Amed zindanı bizim birinci büyük zindan direnişi tarihimizdir. Önder Apo'nun tek kişilik cezaevinde hücrede en zor koşullarda iradesini ve duruşunu koruyarak, bu tutumuyla devletin politikalarını boşa çıkararak mücadeleyi güçlendirmesi de ikinci büyük zindan direnişimizdir. Üçüncü büyük zindan direnişi de KCK operasyonlarıyla zindana atılan bütün yurtseverlerin, demokratların, PKK kadro ve sempatizanlarının direnişidir. Türkiye tarihinde görülmedik böyle toplu tutuklamalarla aslında bir irade kırma saldırısı yapılmıştır. Bu irade kırma saldırısıyla Kürt demokratik hareketi teslim alınacak ve böylelikle Türk devletinin tasfiye politikası buna dayanarak kendisini etkili kılmaya çalışacaktı. Ancak zindan direnişçileri hem cezaevlerinde iradelerini ortaya koyarak, hem Kürtçe savunmada ısrar ederek hem de bu açlık grevleriyle Önder Apo üzerindeki baskıyla ve Kürt Özgürlük Hareketi'ne karşı yürütülen tasfiye politikasına karşı halkın duyduğu tepkiyi ortaya koyarak mücadeleye bu dönemde önemli katkıda bulunmuşlardır. Bu açıdan hem Avrupa’daki hem de zindandaki açlık grevcilerini bu başarılı ve etkili eylemlerinden dolayı selamlıyoruz.

Belki bir kısım açlık grevcileri bu eylemi sonuna kadar götürelim diye düşünmüşlerdir, Böyle eğilimlerin olduğunu da biliyoruz, ama hareketimiz yeterli görmüştür, sonuç alınmıştır. Zaten mücadele tek bir boyutta yürümemektedir. Açlık grevcileri kendi bulundukları yerde mücadelenin gelişmesindeki rollerini oynamışlardır. Bundan sonra bütün alanlarda bu açlık grevcilerin gösterdiği fedai ruhla daha fazla mücadele edilecek, 2012 yılı Kürt halkının ve Önder Apo'nun özgürlüğü açısından bir final yılı haline getirilecektir.

SURİYE DEĞİŞMEK ZORUNDA

*Suriye konusunda Türkiye en sert dili kullanan ülke olarak dikkat çekiyor. Annan Planına rağmen tampon bölge tartışmaları da gündemdeki yerini koruyor. Kürtlerin pozisyonu da dikkate alındığında Suriye’de dengeler ne yönde değişiyor?

Suriye'de iktidarın artık eski karakteriyle ayakta kalması mümkün değildir. Suriye değişmek zorundadır. Eski iktidar bloklarıyla Suriye rejiminin ayakta kalması düşünülmüyor. Şimdi tartışılan, bu değişimin hangi karakterde olacağıdır. Bu konuda Kürtlerin konumu stratejiktir. Suriye'de rejim değişecek, ama demokratik bir rejim mi olacak, yoksa eski otoriter iktidar blokları gidecek, onun yerine yeni koşullarda demokratik olmayan yeni bir iktidar bloğu mu iktidara gelecek?!

Şu açıktır: Kürt sorunu çözülmediği takdirde Suriye'deki değişim sadece bir iktidar değişiminden öte bir sonuç doğurmayacaktır. Bu açıdan Kürtlerin konumu stratejiktir. Kürtlerin demokrasi mücadelesiyle varlığının ve demokratik haklarının kabul edilmesi, kendi kendini yönetmesi doğrudan Suriye’nin çoğulcu bir yapıya kavuşması anlamına gelecektir. Kürtlerin kendi demokratik yönetimini kazandığı bir Suriye'de bütün etnik ve dinsel topluluklar özgürlüğüne kavuşacaktır. Ama Kürtlerin varlığını ve kendi kendini yönetmesini tanımayan bir iktidar değişimi ortaya çıkarsa bu, Kürtlere hak vermemek, Kürtlerin demokratik özyönetimini tanımamak için bütün etnik ve dinsel toplulukların bu yönlü haklardan mahrum edilmesi biçiminde bir sonuç ortaya çıkaracaktır. Yeni siyasal düzen Kürtlerin haklarını reddetme temelinde kurulursa bu, bütün etnik ve dinsel toplulukların farklılıklarını, özgürlüklerini ve kendi kendilerini yönetmeleri hakkını reddetme gibi bir durum ortaya çıkarır. Bu açıdan da Suriye'deki değişim mücadelesinin hangi yöne evrileceği, Kürtlerin örgütlülüğü, yürüttüğü mücadele, kendi demokratik haklarını yeni oluşacak Suriye'de kabul ettirip ettirmemesiyle belli olacaktır.

Tabii ki Kürtlerin Suriye'de kendi özyönetimlerini kazanmaları, burada siyasal mevziler elde etmeleri bütün Kürdistan parçalarını etkileyecektir. Özellikle de çok uzun sınırı olan Türkiye Kürtlerin Suriye'de hak kazanmasından doğrudan etkilenecektir. Eğer üç milyona yakın Kürt’ün yaşadığı Suriye'de Kürtler özyönetim hakkı kazanıyorsa, 20 milyonun üstünde Kürt’ün yaşadığı Türkiye Kürtlerin kendi kendini yönetmesi ve demokratik özerklik hakkının tanınması konusunda sıkışma yaşayacaktır. Türkiye'nin demokratik özerkliği reddetmesi zor hale gelecektir.

TÜRKİYE KÜRTLERİN HAK ELDE ETMEMESİ İÇİN ETKİLİ OLMAK İSTİYOR

Türkiye, Kürtlerin hak elde etmemesi için Suriye'deki değişim sürecinde etkili olmak istiyor. Bu açıdan da İhvan-ı Müslim’e dayanmış bulunmaktadır. İhvan-ı Müslim’in şu andaki en güçlü dayanağı Türkiye’dir. Türkiye Mısır’daki, Libya’daki, Tunus’taki gelişmeleri görerek daha baştan İhvan’ı Müslim’i destekleyip Suriye'de oluşacak yeni rejim üzerinde etkili olmayı, böylece de Kürtlerin hak kazanmasının önüne geçmeyi hesaplamıştır. Türkiye'nin Suriye'de bu kadar etkili olmak istemesinin, herkesten daha aktif ve sert bir tutum içinde olmasının başka bir izahı yoktur. Öyle vicdanidir, insan haklarını gözetiyor, demokratiktir bu nedenle Türkiye böyle aktif tutum takınıyor söylemleri bir demagojidir. Buna kimse inanmamaktadır. Hatta Türkiye içinde bile AKP politikalarının bundan kaynaklanmadığını siyasetten az-çok anlayan herkes bilmektedir. Türkiye'nin Suriye'de etkin olarak siyasi ve ekonomik avantaj kazanmak istediğini, en fazla da Kürtlerin hak kazanmasının önüne geçmek için böyle bir aktif politika izlediğini artık herkes anlamış bulunmaktadır.

Türkiye'nin bu politikaları, değişecek ve demokratikleşecek Suriye gerçeğiyle terstir. Yeni Suriye bir Mısır gibi olamaz, bir Libya gibi olamaz, hatta bir Tunus gibi bile olamaz. Yeni oluşacak Suriye çoğulcu, farklı etnik ve dinsel topluluklara demokrasi içinde kendi kendilerini yönetmelerini, etkili olmalarını tanıyan bir Suriye olmak durumundadır. Suriye'de Kürtler var, Aleviler var, İsmailliler var, Ermeniler var, Süryaniler var, Dürziler var. Bütün bunlar toplumun yarısına yakınını teşkil etmektedir. Demokrasi bir yönüyle de farklılıkların haklarını tanıma anlamına geldiğinden bu farklılıkların hakları tanınmadan, özgürlükleri, demokratik özerk yönetimleri tanınmadan Suriye'nin demokratik olacağını kimse iddia edemez. Bu açıdan Türkiye'nin İhvan-ı Müslim’in baskın güç olmasını istemesi, demokratik Suriye istememektir. Belirli bir çoğunluğun bütün farklılıklar üzerinde egemenlik kurduğu yeni bir Suriye kaçınılmaz olarak otoriter olacaktır.

SURİYE’NİN ETRAFINDA ÇOĞULCU BİR YAPI VAR

Böyle bir iktidar yapısı Suriye gerçeğine uygun olmadığı gibi Ortadoğu gerçeğine de uygun değildir. Suriye'nin etrafında çoğulcu bir yapı vardır. Lübnan bu yönüyle çoğulcu bir yapıyı ifade etmektedir. Lübnan’da geçmişte çok büyük savaşlar yaşandığı dikkate alındığında ancak farklı etnik ve dinsel toplulukların Suriye siyasetinde varlığını hissettirdiği bir siyasal sistem bölgede istikrar sağlamada rol oynayabilir. Yoksa istikrar bozucu bir etki yapar. Hele Selefiler ve El-Kaide’nin de Suriye’de etkili olmak istedikleri düşünülürse Suriye’deki yeni rejimin nasıl olması gerektiği daha kritik bir konu haline gelmektedir.

İHVAN-I MÜSLÜM DE SURİYE’DE YERİNİ ALMALI

Kuşkusuz İhvan-ı Müslim de yeni Suriye'nin demokratik sistemi içinde tamamen yerini almalıdır. Geçmiş Baas rejimi dönemindeki gibi bir dışlama, bir ezme politikası olmamalıdır. İhvan-ı Müslim de, siyasal İslam da mevcut sistem içinde herhangi bir güç gibi demokratik sistem içinde yerini almalıdır, dışlanmamalıdır. Ama siyasal İslamcılar biz başat güç olacağız, Suriye'nin kaderini, genlerini, dokularını biz belirleyeceğiz derlerse bu tabii ki demokratik ve değişmiş bir Suriye olmaz.

Türkiye, Kürtler yararlanır diye Suriye'nin çoğulcu, gerçek anlamda demokratik bir ülke olmasını istemiyor. Tutumuyla, duruşuyla, politikalarıyla bunun önünde engel oluyor. Şu anda aslında Suriye'nin demokratikleşmesi ve demokratik karakterde bir muhalefetin gelişmesi önündeki en önemli engel Türkiye’dir. Türkiye'nin şu andaki karakteri olmasaydı Suriye'deki muhalefet daha demokratik karakterde olacaktı. Ulusal Konsey denen muhalefet daha kapsayıcı ve demokratik olabilecekti. Bu da Suriye'de büyük kayıplara yol açan krizin kısa sürede bir demokratik Suriye yönünde sonuçlanmasını beraberinde getirecekti. Ancak mevcut Türkiye'nin politikaları bir yönüyle de muhaliflerin demokratik karakterde güç olmasını engellediğinden, demokratik karaktere kavuşmasını zayıflattığından rejimin ömrünü uzatmaktadır. Rejim zaten Selefilerin, El-Kaide’nin varlığına ve ihvan-ı Müslim’in demokratik olmayan kara


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 6)
  |   Okuma: 2239   |   Yorum: (18)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 2 Temmuz 2014 11:02 | Alıntı     

adawdaw

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
You will discover modern basins, furnishings, and components that are cheap rolex datejust replica watches to look like those of the old western side and beyond if you try looking in the right locations. For those who are looking for something a little out of the common this is one design of designing that will do the job. See what amazing techniques and goals you can come up with and what kind of high story will get along with your old western side design story then make the cheap fake hublot watches for sale within the surfaces of your house. There is no better way to go about affordable than this. AIESEC Baroda conducted pre-event of BALAKALAKAR 2012 on 9th of November 2012 with the view of spending some time with those special projects of god who are the reason of the actual left purity of this world. Brightly attired, carrying their satchels, and television with replica rolex, erasers and colour boxes, the fifty-five odd children of various age brackets sat, curved over their drawing sheets, etching figures and sceneries with complete concentration, and quite ignorant to the interest these were generating from the mall-crawlers at one of the city malls on Saturday evening. It was only when one looked closely for an odd movement of a hand or feet, or a hearing aid buried cartier replica the ear, then the realization dawned that these children were, well, special, in every possible way. And the credit for bringing out their creative side and to give them a fun-filled special evening, was to be fond of youth organization AIESEC, which had organized this pre-event called 'mini-Balakalakar' in the run up to rolex replica main annual event 'Balakalakar' to be held on November 12.
 Yorum #2  | 14 Ekim 2014 19:20 | Alıntı     

replica jewelry

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #3  | 18 Ocak 2016 02:54 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
tumor massLearn nervous system combining forms and use them with sufxes and prexes.Perform b hCG and AFP measurement after orchiectomy for comparison with the preoperative values.The Assess Study Group. antabuse sales canadian TreatmentDiagnosisBradycardia is defined as a rate of beatsmin. buy100 mg of viagra pills epigenetic therapeutics but increasing evidence suggests that pharmacological treatments with common drugs may affect the patients epigenome.Rev. buy lasix cheap legitimate Infectious Diseases INfECTIOUS DISEaSES l TABLE Empiric Treatment for Acute Bacterial Meningitis Age or Risk Factor Likely Etiology Empiric treatment Infants mo Group B streptococci Escherichia coli aminoglycoside if weeks mo to yr Neisseria meningitidis Streptococcus vancomycin yr S.What causes hair color Concentration of eumelanin and pheomelanin cause the variations in hair color.D.Hepatosplenomegaly cholelithiasis lymphadenopathy in chronic cases C.View larger version In this page In a new window Download as PowerPoint Slide Table tadalafil 50mg QRS complex is normal because conduction below the atria is normal.Suggested Reading Bronfenbrenner The Ecology of Human Developmenthydronephrosis Obstruction of urine ow may be caused by renal calculi Figure compression of the ureter by tumor or hyperplasia of the prostate gland at the base of the bladder in males.The interactions between atoms which result in the formation of molecules are likewise in the domain of quantum mechanics.rd ed.Consider a block resting on a surface as shown in Fig. clomid for men for sale Three to ve small incisions are made in the abdomen and the uterus is removed via laparoscope.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #4  | 18 Ocak 2016 08:14 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
brain tumor malignant astrocytoma F. clomid for men for sale Institute of Medicine.He denies any weight loss vomiting hematemesis or melena.The Pap test smear to detect carcinoma of the cervix and vagina is an example Figureg. reliable source for dapoxetine Methods.Using radium for radiation therapy became more limited specialized and controlled.Prevention Due to continued expansion within our Clinical Operations group we are currently recruiting for proactive positive and selfmotivated CRAs who like PRA place emphasis on quality.Agents Chemother.placentaxation of undescended testicle orchio isotretinoin tablets buy stenosis Projectile vomiting in an infant during feeding is a clinical sign of pyloric stenosis.What is the appropriate next step in managing this patientRoyalactin induces queen differentiation in honeybees.TreatmentI had to coordinate getting out of bed and standing upwithout holding on to the bed.Once you are inside the scanner the machines xray beam rotates around you.Patients with eye problems may try lens prisms to improve vision. tadalafil online The intranasal version of midazolam is the subject of an ongoing international phase clinical trial ARTEMIS with an openlabel safety extension study.Markedly elevated serum iron and serum ferritininjected VIP papaverine and combinations of these drugs with phentolamine intracorporally in men with ED of various causes.Nouna M.Divide by hours mLhour rule mLkg for first kg mLkg for next kg mLkg for every kg over For example for a kg man compra de cialis Metaanalysis of rand omized controlled trialsIf tPA is given there is risk of intracranial hemorrhage.


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #5  | 18 Ocak 2016 12:17 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
This means your child will be asleep and unable to feel pain. priligy prix en france Other gramnegative bacteria include Proteus Klebsiella Enterobacter and Pseudomonas spp.Dyspnea tachypnea and tachycardia due to increased work of breathingCholedocholithiasis with its associated complicationssee below sildenafil sin receta b.Familial juvenile polyposis coli Rare presents in childhood only small risk of CRC More than and up to hundreds of juvenile colon polyps f.However he did not play with them appropriately.Figure illustrates staging of Hodgkin disease. propecia espuma Acad.It may also occur on the trunk arms legs and buttocks.The large artery called the aorta which carries the oxygenated blood away from the left chamber of the heart branches into smaller arteries which lead to the various parts of the body.A few patients have symptoms for up to years.You may want to bring these records to your health care providers attention if the growth seems slow or the child seems small. kamagra or malegra AIn order to develop new and more effective agents for treatment research is needed in the areas of pathophysiology natural history and epidemiology.Williams Textbook of Endocrinology.Am J Gastroenterol.. cialis o viagra o levitra The men who were excluded were significantly older less likely to be university educated and had lower incomes than included men.CELL A microscopic living unit or building block of the body.locked nucleic acids LNAs and antagomirs..


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #6  | 19 Ocak 2016 12:40 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
.However the plasma halflife of the peptide is short which may contribute to the fact that systemic side effects are rare when it is administered intracavernosally McMahon Dinsmore et al.References Seifter JL.Usually no tests are indicated in a patient with acute cough. buy prednisone online overnight Muscle diseases..Events that are negative that are uncontrollable that have more ambiguity or that are novel are most likely going to increase the level of your stress responseespecially if you are already overloaded.Corbis Gianni Dagli Orti.Chalazion FIGURE Chalazion. roaccutane commander These symptoms may be caused by problems other than chronic abacterial prostatitis.You may be given drugs to break up the clot.Epigenetics in cancer.FEMALE REPRODUCTIVE SYSTEM Invasive ductal carcinoma A B FIGURE A Arrows in mammogram point to invasive carcinoma of the breast.Because is mm the pulse decreases by only as it traverses one segment and it is still sufficiently intense to generate an action potential at the next node. buying viagra online doha This is all the more important because people in developed countries are also living longer.Muscle weakness is progressive symmetric and starts in childhood.Tumors are an abnormal growth of tissue or a cluster of cells that are capable of growing and dividing uncontrollably.Heavy menstrual periods menorrhagia slight weight gain to lb patients are not typically obese c.The Data Massage is in principle an attractive treatment because it is cheap and safe..What is the function or purpose of primary emotions What is the theme or signal theyre sending to us Knowing these themes or meanings may help us use emotional information but there are a number of other steps that we need to take. where to order cialis pills Chronic thyroiditis is most common in women and in people with a family history of thyroid disease.The electrodes are held in paddles with insulated plastic handles to protect the operator FRENCH COUNT GASTON DE FOIX DYING OF CARDIAC ARREST IN A SHOCK TO THE SYSTEM DEFIBRILLATOR By the s portable defibrillators with a rechargeable power pack were available.Liver transplantation is the only hope for a cure.bone marrow biopsy Aspiration of bone marrow tissue and examination under a microscope for evidence of malignant cells.Penson has received honoraria for speaking engagements from Pfizer Inc.Gavin D. echo cialis Macrolides a.Casablanca Y.


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #7  | 20 Ocak 2016 00:18 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
B Twins Marcos and Matheus De Como are years old.Band cells are identical to segmented granulocytes except that the nucleus is U shaped and its lobes are connected by a band rather than by a thin thread as in segmented forms.M. viagra no prescription fast delivery That is they are considered the same disease at different stages.Diagnosispair of exocrine glands near the male urethra Cowper glands MALE REPRODUCTIVE SYSTEM C Select from the following terms to match the descriptions below.Here W is the weight of the person on the moon i.g.PVCradioresistant cialis and levitra Therefore your GP will want to rule these out before he or she diagnoses you.The halflife of warfarin is much longer than that of heparinit takes days to correct the effects of warfarin on stopping the medication.Lowgrade fever weight loss c.Therefore the velocity v of the jumper at takeoff as given by Eq.The threeway catheter has three separate lumens for drainage of urine for ination of balloons in the bladder and for introduction of irrigating solutions into the bladder.nephrectomyHe has no alarming symptoms that would suggest serious disease. buy isotretinoin online Replacement of traditional lms with digital equivalents I.In Kronenberg HM Melmed S Polonsky KS Larsen PR eds.During these epi sodes the patient is incapacitated and must lie down in a dark room for several hours.The breasts located on the upper anterior region of the chest are composed mostly of mammary glands.Treat coagulopathy with fresh frozen plasma. antabuse online pay with paypal In the root cause of this condition was pinpointed to a tiny part of the amino acid sequence in which a different amino acid from usual was present.This guideline was drafted reviewed by the Panel and by peer reviewers and finally approved by the Practice Guidelines Committee and the Board of Directors of the AUA.Characteristically there is no inflammation..On the bed lies the oldest of the groupa male aged about years. cheap viagra uk next day delivery He denies chest pain fever and chills.Based on review of the data and Panel consensus.The useful practical aspects of alchemy on the other hand can be seen not as esoteric but as exoteric or widely accessible to anyone.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #8  | 20 Ocak 2016 08:54 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
Cannabinoid CB receptors have been demonstrated in the PVN and may influence erectile function and sexual activity possibly by modulating paraventricular oxytocinergic neurons mediating erectile function Melis et al. clomid uPPer resPiraTory diseases Cough a.Hyporeninemic hypoaldosteronism e.You need to overcome the CAUSE of your current early ejaculation not test priligy dapoxetine shortterm and dear fix priligy dapoxetine can broke you.I.Here the force is applied to the wings by means of a Class lever. overnight pharm brand cialis UAMost sensitive test for detecting stones.No curative therapy is available.A sharp tip probe made of silicone nitride with a diameter on the order of a few nanometers is attached to a cantilever spring.MOSQUITOBORNE MALARIA ESTIMATED ANNUAL DEATHS FROM MALARIA Os Posters urge British wartime troops posted abroad to take precautions against mosquito bites in countries where malaria is a risk.placenta Vascular organ attached to the uterine wall during pregnancy. viagra amarilla Approach to the patient with gastrointestinal disease.Another line of warfare against germs followed going back to one of Pasteurs original three measures great heat.Rectal mass feeling of incomplete evacuation of stool due to mass D.So genes are consistent within an individual but vary from one individual of the same species to another.Spirituality and Health Spirituality is defined as the personal quest for understanding answers to ultimate questions about life meaning and relationships to the sacred or transcendentwhich may or may not lead to or arise from the development of religious rituals in the formation of community.Hyaline casts are devoid of contents seen in prerenal failure.Sixty to seventy percent is considered severe and a narrowing above is deemed critical.bronchoscopy dapoxetine mastercard He says that the pain is extreme and intolerable and he is in obvious distress.c.The acceleration of the jumper in this stage of the jump see Appendix A is a F W W ggranulocytosisDating from about years ago the Sanskrit text Susruta Samhita see pp.Superhydrophobicity is now often referred to as the lotus effect.Below the nasopharynx and closer to the mouth is the second division of the pharynx the oropharynx levitra plus CT scan of the chest with IV contrast.In Townsend CM Jr Beauchamp RD Evers BM Mattox KL eds.


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #9  | 21 Ocak 2016 19:52 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
This is mostly due to the increased use of condoms.Quick Hit Suspect scabies in any patient who has persistent generalized severe pruritus.Treatment Remove offending agents. no prescription cialis Inflammatory polyps pseudopolyps are associated with UC.Conservative management for intermittent claudication a.cranial nerve that carries impulses from the retina to the brainThis is especially important for chronic bacterial prostatitis although in between flareups there may be no signs of infection. propranolol overseas pharmacy Toxic adenoma single nodule with an otherwise atrophic gland b.This can be a sign of a blood clot.diagnosis see also Clinical Pearls andPainless increased IOP may be the only sign characteristic changes in optic nerve b. viagra levitra pharmacie en ligne The upward component of this force supports the weight of the column of liquid see Fig.Opening an artery arteriotomy was much riskier because the blood spurted out under pressure was difficult to quantify and took longer to congeal.also suggested that there might be a form of circulation in the body.agent that reduces fever antiThe findings of all these studies support a strong association between age and ED. propecia 0 5 Treatment is activity modification and quadricepshamstring rehabilitation stretchingstrengthening program.treatmentAfterward there may be some throbbing.It includes depression and anxiety in response to stressors.Special stains of the sputum in selected cases a. propecia profesional Fluid and electrolyte problems see Chapter a.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #10  | 23 Ocak 2016 07:57 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
in about years after De Motu Cordis and four years after Harveys death.Other risks associated with having blood drawn are slight but may include Excessive bleeding Fainting or feeling lightheaded Hematoma blood accumulating under the skin Infection a slight risk any time the skin is broken References Vincent A NewsonDavis J.mm water cialis china made They can include Diarrhea or constipation Fatigue lack of energy or lightheadedness when standing up or with exertion Loss of appetite Pale skin Problems concentrating Shortness of breath mostly during exercise Swollen red tongue or bleeding gums If you have low vitamin B levels for a long time you can have nervous system damage.Sepsis occurs in to of patients with pyelonephritis..The sample may be taken from the pelvic or breast bone.Instead of needles scalpels or similar invasive techniques all this required was a urine sample.kissing sharing food b.The design and building materials of a sweat NAT I V E A M E R IC A N M E DIC I N E lodge varied greatly but it was often fashioned from flexible saplings and covered by animal skins. finpecia from india online Two effective strategies for progressing the exercise prescription have also been described Setting the duration of continuous exercise and then gradually increasing the work rate towards the target level.Testosterone .The popular press often talks about how negative thoughts or personality styles can cause cancer despite a clear lack of evidence to support this claim.Lao V.Computerautomated medical history questionnaires help doctors use their time more efficiently and evidence shows that patients answer a machine more honestly than they do a human doctor especially on sensitive topics such as alcohol or drug intake and sexual relationships. levitra prix bayer If the hyperkalemia is severe or if ECG changes are present first give IV calcium.Normal intake mL in fluids taken PO per day mL in solids or product of oxidation b.Although this solution for the diffusion problem is not exact it does illustrate the nature of the diffusion process.You have continued pain or pregnancy symptoms.Quick Hit three key features of nephrotic syndrome Proteinuria Hypoalbuminemia Hyperlipidemia Diseases of the Renal and Genitourinary system l StePuP to meDiCine Hyperlipidemia and lipiduriaincreased hepatic synthesis of LDL and VLDL because liver is revving up albumin synthesis.The earlier the age of surgical menopause the faster the decline in cognition particularly in areas of episodic and semantic memory and the more Alzheimer disease AD neuropathology new results suggest.neurologic condition caused by infection with herpes zoster virus blisters form along the course of peripheral nervesOthers suggest that he was more of a manipulative leader who supervised teams of lesser physicians and craftily took the credit for their triumphs but not the blame for their disasters. buy priligy dapoxetine united states Insulin levels may also be measured.Therapy is primarily supportive antihypertensives loop diuretics for edema the use of antibiotics is controversial.Efficacy and safety of sildenafil in Asian males with erectile dysfunction and cardiovascular risk.Treatment of ED in patients with cardiovascular disease is complicated by a small increase in the risk of myocardial infarction MI related to sexual activity in these patients independent of the method of treatment.This will make your adolescent more upset and anxious. cialis online without prescription Up to of patients have synovitis in knees wrists or hand joints can be confused with RA.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #11  | 24 Ocak 2016 20:15 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
th ed.A century later in US physician Benjamin Rush stated Few persons appear to die of old age. how to buy cialis online In Walsh D Caraceni AT Fainsinger R et al eds.The sphygmomanometer consists of a rubber bag inside a cloth cuff that is wrapped around the upper arm just above the elbow.a.in vitro Process test or procedure is performed measured or observed outside a living organism often in a test tube.Warm skin due to peripheral vasodilation see Chapter Shock e.The tricuspid and mitral valves open in diastole as blood passes from the right and left atria into the ventricles.Supraclavicular cervical and axillary nodes are involved most often. clasificacion de propecia MEDICINE AND THE MIND Despiteor perhaps because ofsuch horrors attitudes gradually changed.P SYCHIATRIC C LINICAL S YMPTOMS The following terms describe abnormalities that are evident to an examining mental health professional.Patients and providers may be guarded when discussing sexual health which can be a barrier to providing comprehensive health care.mammoplasty cialis fast shipping Neurologic causes CVA subarachnoid hemorrhage increased ICPModerate to Severe cHF NYHA classes iii to iV Add digoxin to loop diuretic and ACE inhibitor Note that digoxin may be added at any time for the relief of symptoms in patients with systolic dysfunction.Testosterone and erectile function in hypogonadal men unresponsive to tadalafil results from an openlabel uncontrolled study.Treat coagulopathy with fresh frozen plasma.immunoreactivity and distribution of nerve populations containing transmitters or transmitterforming enzymes believed to be important in the regulation of tone in CC tissue Andersson and Wagner were similar in normal and cGKInull mice Hedlund et al.E.type of acute coronary syndrome generic sildenafil citrate for sale Nouna M.Despite the name the syndrome may not always be reversible and can affect regions other than the posterior region of the brain.General characteristicsThey grow about inchTreatmentd. propecia 0.5 mg online CT scan and MRI are alternatives.The protein superfamily of cyclic nucleotide PDEs can be subdivided into at least families of structurally and functionally related enzymes.Osteitis fibrosa cystica brown tumors predisposes to pathologic fractures.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #12  | 25 Ocak 2016 22:06 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
human parvovirus hepatitis C hepatitis B EpsteinBarr virus EBV cytomegalovirus herpes zoster varicella HIV e.In addition a number of these studies used medical record review to identify patients with ED as opposed to anonymous patient reports.Treatment for uncomplicated cases is IM or oral penicillin or erythromycin other wise treat as for cellulitis. cialis online mastercard They focused on principled negotiation or finding acceptable solutions by determining which needs are fixed and which are flexible.Under this condition the reaction force at the base of support cancels the force of gravity and the torque produced by it.Pump station number one on the right side of the heart sends oxygen decient blood to the lungs where the blood picks up oxygen and releases its carbon dioxide.E MUSCULOSKELETAL SYSTEM Q donde puedo comprar pastillas cytotec This task becomes even more difficult when the physician in question is Imhotep also known as Imuthes who lived in Heliopolis years ago.JC.Certain species of fruit bats are the primary and continuing source of the virus. levitra online buying europe Treatmentpain because we know that people modulate often unconsciously the pain that they are experiencing.Many patients with discomfort in the perigenital area tend to avoid sexual engagement inconsciously worsening the condition.Nephrogenic DItreat with sodium restriction and thiazide diuretics.Sadly no thcentury vaccine samples survive for analysis.parotid gland Salivary gland within the cheek just anterior to the ear.A yearold male college student is brought to the ED by his friends after developing fever neck stiffness and confusion.Transcendental meditation is a meditation that relies on a mantra. cytotec en estados unidos Diagnosis is determined by detecting melena blood in stool and by colonoscopy.Acute lymphocytic leukemia ALLEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version Acute lymphocytic leukemia ALL is a fastgrowing cancer of a type of white blood cells called lymphocytes.Other symptoms of Reye syndrome Confusion Lethargy Loss of consciousness or coma Mental changes Nausea and vomiting Seizures Unusual placement of arms and legs decerebrate posture the arms are extended straight and turned toward the body the legs are held straight and the toes are pointed downward Other symptoms that can occur with this disorder include Double vision Hearing loss Muscle function loss or paralysis of the arms or legs Speech difficulties Weakness in the arms or legs Exams and Tests The following tests may be used to diagnose Reye syndrome Blood chemistry tests Head CT or head MRI scan Liver biopsy Liver function tests Serum ammonia test Spinal tap Treatment There is no specific treatment for this condition. accutane 20mg bestellen rezeptfrei Aortic angiography is invasive but it is the best test for determining the extent of the dissection for surgery.inherited cancers.


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #13  | 27 Ocak 2016 02:19 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
Liquid chloroform or ether was dropped onto a flannel covering which the patient held or clipped onto the nose before inhaling the anesthetic. cialis vs viagra reviews Nanobacteria have attracted attention of late with their possible implication in biomineralization Kajander et alImportantly the diabetic patients also reported that ED had a significantly worse psychological impact on their overall emotional life than did their nondiabetic counterparts PReference book listing drug products isfalciparum infection may require IV quinidine and doxycycline. where can i buy clomid over the counter The Basel Skeleton still resides at the Universitys Museum of Anatomy.Little is known about Charaka himself.There is no single test to diagnose CPPS.and McLeod D. superdrugsaver in india No delta waves because conduction occurs retrograde over the accessory pathway.You will be asked to remove jewelry and wear a hospital gown during the study.neuronMedications are generally not effective. levitra de 20 mg Diabetes care providers while becoming more aware of the high prevalence of ED in men with diabetes may not appreciate the importance of maintaining erectile function to their patients.Minkowski and other researchers were already trying to extract and purify the substance produced by the islets.Adenosine produces its effect on target cells by binding to four specific Gproteincoupled receptors A AA AB and A.Unlike most imaging technologies which fire radiation into and through the body nuclear imaging works by introducing substances that emit gamma rays or similar radiation within the body and using external detectors to track their movements.dilation of the common bile ductCXR reveals a dense pulmonary consolidation and sometimes a fungus ball canadian cialis without prescription The expression of prostatic secretions can be difficult and uncomfortable.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #14  | 2 Şubat 2016 20:31 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
He did not allow her female side to express itself for fear of damaging his male side.lymphocytevSyncope refers to a transient loss of consciousnesspostural tone secondary to acute decrease in cerebral blood flow. dapoxetine sante canada McCutcheon M.Standards of medical care in diabetes.What Abnormal Results Mean Abnormal findings include Abdominal masses Buildup of fluid in the abdomen Certain types of gallstones Foreign object in the intestines Hole in the stomach or intestines Injury to the abdominal tissue Intestinal blockage Kidney stones The test may be performed for Abdominal aortic aneurysm Acute appendicitis Acute cholecystitis Acute kidney failure Addison disease Adenomyosis Annular pancreas Ascariasis Atheroembolic renal disease Biliary atresia Blind loop syndrome Cholangitis Chronic renal failure Cirrhosis Echinococcus Encopresis Hirschsprung disease Idiopathic aplastic anemia Injury of the kidney and ureter Intussusception children Necrotizing enterocolitis Nephrocalcinosis Peritonitis spontaneous Primary or idiopathic intestinal pseudoobstruction Renal artery stenosis Renal cell carcinoma Secondary aplastic anemia Toxic megacolon Wilms tumor Risks There is low radiation exposure.On the other hand a large object clearly not food for the frog moving in the same vision field will not elicit a neural response.The middle ear muscles have been omitted.In Grainger RC Allison D Adam Dixon AK eds. generic viagra best prices They found that eNOS in the CC of mutants had significant reductions in NOS activity cGMP concentration cGK activity Rho kinase activity and pmyosin phosphatase target expression with no significant changes in activated RhoA or in RhoA and Rho kinase and protein expressions.Common causes of chronic liver disease in the United States are Hepatitis B or C infection Alcohol abuse Less common causes of cirrhosis include Autoimmune hepatitis Bile duct disorders Some medicines Hereditary diseases Other liver diseases such as nonalcoholic fatty liver disease NAFLD and nonalcoholic steatohepatitis NASH Symptoms There may be no symptoms or symptoms may come on slowly depending on how well the liver is working.CIAmong the attractions of AlQanun were its methodical and orderly organization and its vast scope as a selfcontained work of reference for both trainee and practicing physicians.They are reviewed in the following pages. when will dapoxetine be available? Philadelphia PA Lippincott Williams Wilkins FigurePlATeleT DisORDeRs Figure Thrombocytopenia A.glans penis Sensitive tip of the penis comparable to the clitoris in the female.This supportive tissue is called stroma stromal tissue.Nonsmoker Susceptible smoker Disability Stopped at age Death Stopped at age Age years Redrawn from Fletcher CM Peto R.In severe illness failing to take extra corticosteroids can be lifethreatening. propranolol sale She denies any pain or numbness in the lower extremities.In British Parliament at last approved a bill allowing women to enter the medical profession fully.b.If you want to keep your IQ up you have to keep learning. viagra prix en belgique en cergy b.th ed.Mrs.It may also precipitate a gouty attack Also used in the treatment of Mycobacterium avium intracellulare.


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos
 Yorum #15  | 5 Şubat 2016 23:48 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
Malignancy intussusception Crohns disease carcinomatosis and superior mes enteric artery syndrome compression of third portion of duodenum C. kamagra price thailand B.oral mucositisRatio of is triple the risk.Summary The questions serve as a selfassessment tool allowing students to think through clinical scenarios without answer choices influencing their thought process.Infants and toddlers cannot describe their pain.The only medication now approved in the United States for such rescue treatment on an outpatient basis is rectal diazepam Diastat but many patients find this route inconvenient or are too embarrassed to use it. isotretinoin The following year during the US polio epidemic Salk and his team began human trials of an injected polio vaccine IPV based on killed polioviruses.p.and other areas of medicine.voiding cystourethrogram VCUG Xray image with contrast of the urinary bladder and urethra obtained while the patient is voiding.The patient is receiving thrombolytic therapyAggressive blood pressure con trol is necessary to reduce the likelihood of bleeding. priligy in europe malleolus Round process on both sides of the ankle joint.peripheral nervous system Nerves outside the brain and spinal cord cranial spinal and autonomic nerves.Richard Lazarus was one such psychologist.This nidus may be in the form of prostatic stones.See Figure B.disease of nerve roots of spinal nerves neuropathy radiculopathy.Indications PSA ngdL or possibly lower. kamagra i norge paresisPhase III A larger and more denitive trial is conducted in which hundreds or thousands of subjects take part.Therefore heat cannot be completely con verted into work.formationA fragment of human parathyroid hormone PTH has been approved for osteoporosis treatment. finpecia et al.LDH twothirds the upper limit of normal serum LDH b.


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #16  | 7 May 2016 09:53 | Alıntı     

WilliAducky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
That makes complete sense. installment loans I would just like to say a hug thank you for the fast prompt service.Skip to content c Attributes of Quick Unsecured Loans PluginCars.Start your review today.You will repay. quick cash loans check these lenders can be a god send will YOU lend these people a couple hundred bucks to get them by until the first of the month so they can eat.CS.Every time a read an article I just get amazed. loans with bad credit co.To qualify for a given amount of credit the borrower should be able to make the required repayments without undue difficulty whilst continuing to meet other debt repayment obligations and reasonable regular outgoings. loans online Applying for your first Payday loan can happen in as little as minutes and your next loan in as little as five.Dont pay them back read this Cant pay Cash Advance Online Then dont.Plunkett and Lauren K. loans for people with bad credit We are the premium source for getting legitimate emergency loans for people with bad credit.from gordysloansyahoo.
 Yorum #17  | 24 May 2016 09:41 | Alıntı     

EnriqAgede

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
NY.All Rights Reserved. no credit check loans Mark Mellman Signup for Defense Email Trump has previously sparked outrage by retweeting user WhiteGenocideTM.Chase offers a broad range of financial services including personal banking small business lending mortgages credit cards auto financing and investment advice.Year Fixed LongTermCare ABA Routing Number StreetWiseInsuranceGuide Email financialdcu. personal loans Deicidal and plumbeous Sim buccaneer her conidiophores fast cash edmonton hallows and modulating improbably.Often its because they have a history of financial mistakes like defaulting on debts or consistently missing payments.Your estimated APR is to When you get the right offer read your loan agreement and esign documents to accept it. payday loan The whole service impressed me big time Out family have been going to the same little farm cottage hotel since we were kids every year at the same time.This is because youre now paying off your home loan for a longer time period which can see the total cost of your loan with interest to be much higher in the long term.Not all third party lenders have the same qualification requirements loan services vary from state to state. online bank Life is full of excitements and adventures.There is even an option to get some funds up front using uShips Fast Cash program. micro credit hour access to funds via Internet Banking or Phone Banking.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: