Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Hewler’den Kandil’e Yeni Kürdistan-G.Aslan  


4-05-2012, 14:44 Kategori: Kurdistan  
Günay Aslan

Ortadoğu’da yaşanan köklü değişim süreci Güney Kürdistan’ın başkenti Hewler ile Kandil’in merkezinde olduğu PKK denetimindekı Medya Savunma Alanları’nı bölgesel siyasetin merkezi haline getirmiş bulunuyor.

Hewler ve Kandil, Kürtler ve Kürdistan üzerinden Irak’ın, Suriye’nin, İran’ın ve Türkiye’nin geleceğinin tartışıldığı, buna dönük pazarlık, görüşme ve tartışmaların yapıldığı iki merkez olarak öne çıkıyor.

Kürtlerin ve Kürdistan’ın bölgede kurulmakta olan dengelerin odağında yer aldığı apaçık gözleniyor. Yaşanan yoğun diplomatik trafik de zaten buna işaret ediyor.

Küresel ve bölgesel güçlere ait diplomatik heyetlerin biri gidip diğeri geliyor. Hewler’de neredeyse her hafta bir konferans düzenleniyor.

Ayrıca burada nereye giderseniz gidin karşınıza Amerika’dan Çin’e, Rusya’dan Katar’a bir heyet çıkıyor. Türkiye, İran, Suudi Arabistan gibi bölge ülkeleri ise kamp kurmuş, gelişmeleri yakından izliyor.

Özellikle İran ile Türkiye arasında Kürdistan üzerinde ciddi bir rekabet yaşanıyor.

İnsanın başını döndüren yoğun bir diplomatik trafiğin yaşandığı Hewler’de bütün yollar da dönüp dolaşıp Kandil’e çıkıyor.

Her görüşme, pazarlık ve tartışma sonunda gelip “ana Kürdistan’a” dayanıyor. Dolayısıyla PKK’nin politikası ve tavrı özel bir önem kazanıyor.

Kürtler ve Kürdistan kilit konuma yükselmiş durumda. Herkes Kürtleri kazanmaya, deyim yerindeyse Ortadoğu’nun kilidini kapmaya çalışıyor. Kürtlerin nasıl bir tavır alacağı ya da alması gerektiği sorusu her aşamada öne çıkıyor.

Yoğun trafiğin yaşandığı Hewler ve Kandil hattında bu sorunun yanıtları aranıyor.

Elbette bu durum Kürtler açısından ciddi kazanım anlamına geliyor ancak, yarattığı fırsatlar kadar ciddi tehdit ve tehlikeler de içeriyor.

Amerika ile İran’ın başını çektiği kamplaşmada; küresel ve bölgesel gericiliğin kapışmasında öne çıkan Kürtlerin hata yapma lüksleri bulunmuyor.

Bunun bilince çıkarılmasının ve Kürt siyasetinin süreci birlikte okuması ve omuzlamasının yaşamsal önemi bulunuyor.

Ne var ki bu konuda ciddi görüş ayrılıklarının ve akıl almaz aymazlıkların olduğu da gözleniyor.

Güney liderliğinin ‘bağımsızlık’ girişimleri, Suriye Kürdistanı’nın geleceği, Kuzey’de süren savaş ile Ulusal Konferans konularında görüş ayrılıkları yaşanıyor ve bunlar kısa vadede giderileceğe benzemiyor.

Henüz bir krize dönüşmese de, taraflar bu konuda özenli olmaya, kriz ve sorun üretmekten kaçınmaya dikkat etse de, PKK ile KDP arasındaki görüş ayrılıkları sürüyor.

Mesud Barzani’nin geçen hafta yaptığı “bir daha kardeş kavgası olursa Kürdistan’ı terk eder, giderim” açıklaması PKK ile KDP arasındaki sorunları çatışmaya dönüştürmek isteyen yönetim içindeki çevrelere yapılmış bir uyarı olarak değerlendiriliyor.

PKK de bu konuda dikkatli ve duyarlı davranıyor. Kandil’de görüştüğüm üst düzey bir PKK yöneticisi, “siyasi sorunları siyasal yöntemlerle çözmeye, sorunlara rağmen birlikte yürümeye devam edeceğiz” dedi.

Sorunların çatışmaya dönüşmemesi konusunda iki tarafın da kararlı olduğu gözleniyor. Bu da sorunların zaman içinde ve demokratik rekabet ekseninde çözülmesi umudunu güçlendiriyor.

KNK heyetinin evinde görüştüğü Irak Parlamentosu’nun Kürt grubu sözcülerinden milletvekili Mahmud Osman, yaşanan sorunlardan ötürü yönetimi sorumlu tutuyor.

Ulusal Konferans’ın, “bir ABD ve AKP konferansı” olduğunu söylüyor ve bu şartlar altında toplanmasına karşı çıkıyor.

İran’ın konferansı desteklediğini, PKK’nin silahsızlandırılması konusunda bu güçlerin ‘fikir birliği’ içinde olduklarını belirtiyor. “Bunlar diyalog ve çözüm değil, tasfiye ve yeni bir teslim anlaşması istiyor” diyor ve ekliyor.

“PKK’nin aradan çekilmesi ya da çıkartılması halinde İran ile Türkiye’nin tarihte olduğu gibi Kürdistan’ı yine kendi aralarında paylaşacakları” uyarısını yapıyor.

Osman ayrıca, ‘bağımsızlık’ girişimlerinin ‘taktik’ olduğunu da iddia ediyor ve bunu da tehlikeli buluyor. “Bu açıklamalar Şiilerin Kürtlere düşmanlığını arttırmaktan başka bir sonuç vermiyor” diyor.

Amerika ile AKP Hükümeti’nin Kürtleri ateşe sürmek istediklerini ileri sürüyor. Olası Şii-Kürt savaşından ciddi biçimde endişe ediyor.

Bunun Kürdistan’ı yangın yerine çevireceğini ve Güney’in Hewler ile Süleymani’ye merkezli olarak ikiye bölünebileceği uyarısını yapıyor.

Güney Kürdistan’ın Türkiye ile bir ‘federasyon’ çatısı altında birleşmesini ise mümkün görmüyor. ‘Türkiye Kürtlere Irak’ın verdiği hakları vermez’ diyor ve Irak anayasasındaki mevcut hükümlere dikkat çekiyor.

“Burada bir nevi bağımsız yaşıyoruz, Türkiye biçimi ne olursa olsun bu hakları elde etmemizi istemez, buna izin vermez” diyor.

30 yıldır Güney Kürdistan’da yaşayan siyasal gözlemci Dildar Şeko da benzer şeyler söylüyor. Ulusal Konferans’ın Kürtlerin iradesinden ziyade dış dayatmalar sonucu gündeme geldiğini belirtiyor ve KDP’nin ısrar etmesi halinde kriz çıkmasını kaçınılmaz görüyor.

PKK silahlarının Kürtlerin sorunu değil kazanımı olduğunu da söyleyen tecrübeli gözlemci “herkesin silahla dolaştığı bir coğrafyada silah bırakmak yenilgiye davetiye çıkarmaktır” diyor.

Dış güçlere dayalı stratejinin 1975 benzeri bir bozgun yaratacağından endişe eden Şeko, Güney liderliğin Batı (Suriye) Kürdistan’ı konusunda izlediği siyasetin de Kürtler arasındaki ilişkileri gereceğini düşünüyor.

Yine de yakından tanıdığı Mesud Barzani’ye güveniyor ve onun bir aşamadan sonra dış baskılara direneceğine ve PKK ile iyi olan ilişkilerini sürdüreceğine inanıyor.

Evet, bölgesel siyasetin merkezi buraya kaymış durumda ve buradan yazacak çok şey var...

Kaynak: Yeni Özgür Politika


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 14)
  |   Okuma: 5631   |   Yorum: (806)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 18 Nisan 2014 08:54 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
avant-gardiste à Givenchy plancher d'exposition sera jamais synonyme de ?féminin? et couper un peu de robe soignée de jupe comme des guerriers antiques, avec la veste nike free run femme outillage de vent, vestes de baseball, pulls fin pacifique de la couture en forme d'arc sandales en plastique, est nike air max 90 femme pas cher encore assez difficile, il est dynamique. Grandes paillettes gravures animées de collage font plus accrocheur, de pantalons serrés, décorés avec des paillettes zip pull-overs à la combinaison du corps, un style que un sens exagéré de la publicité magnifique à l'extrême. Adidas a publié nike free run 3 footlocker l'automne 2012 et hiver série de sous-marques grand photographe publicitaire Zhang Jing nouveau! _.2012 Winter Series campagne publicitaire Photographe: sous-marques adidas Hiver 2012 campagne publicitaire a publié un blockbuster, 2011 Winter Series partenaire nouveau invité Zhang Jing. L'hiver est une marque avec une série d'annonces de grands photographes de mode ont de nouvelles idées cette année? Ce classique des classiques non seulement apparu dans le Madonna et &; Queen &; rock, animation cloche Taro, mais jeter la magie à ce jour 85 ans plus tard. Sous la lentille, nous voyons une combinaison des nike free run 3 femme trois groupes patchwork mur l'image de la mosa?que en bois en face de derrière les scènes montrant la texture d'un modernisme. Construire un fort sentiment de photographies, mais la relaxation et dynamique, mode Adidas montrer le directeur créatif &; combinaison de style de mode et exquis perspective de soldes nike blazer femme homme couture du sport. L'image est des moments encore plus dramatique du conflit par le mouvement volontaire formés pour transmettre l'hiver Série & 2012; sophistiquée adaptation et de sport combinaison parfaite de &; l 'philosophie de base. Il n'y a plus de caractère de style! Nouveau type peuple russe rue de prise de vue continuent à envoyer! 3 juillet série _ Europe Street battu. Tout le monde en fonction de leurs propres préférences pour fa?onner une sorte de style de robe, mais certaines personnes vont abandonner les habitudes de robe de mode inhérents à essayer nike dunk sky high plus audacieux mélange spécial pour tenir compte de leur propre et unique tempérament, qui a le caractère d'une famille dans la rue avant-gardiste
 Yorum #2  | 18 Nisan 2014 21:00 | Alıntı     

LutherCeda

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,

Many thanks, this website is very valuable.
My Website - http://iupatdc5.org
 Yorum #3  | 27 Kasım 2014 12:42 | Alıntı     

Pasa

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Is an Attack on Iran Imminent?Transfer of Nuclear Materials This Weekend Will Make Attacks Inconvenientnews dot antiwar dot com/2010/08/17/is-an-attack-on-iran-imminent/Personally I doubt Israel or the US will taegrt Bushehr any time soon, simply because the reactor is a light water reactor which cannot be easily used to produce nuclear weapons. John Bolton is basically talking through his hat, just issuing propaganda to make the public believe an Israeli attack is imminent or should be.Juan Cole has a post pointing this out, also pointing out how even George W. Bush once said Bushehr was not a big deal.www dot juancole dot com/2010/08/8169.html
 Yorum #4  | 28 Kasım 2014 16:36 | Alıntı     

Digitalcdkey

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Faram; Your observation isn't off topic. It's right on topic. You aren't the only one to<a href="http://mhyxukpdz.com"> ntocie</a>. Or to think about it.Talk about squandering treasure for the wrong reasons in the wrong place and to think what could have been done!
 Yorum #5  | 29 Kasım 2014 01:15 | Alıntı     

Wilat

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
We deiifntely need more smart people like you around. http://uequsyckn.com ppvmhfjy [link=http://iclhpnld.com]iclhpnld[/link]
 Yorum #6  | 30 Kasım 2014 20:07 | Alıntı     

Wednesday

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #7  | 2 Aralık 2014 07:20 | Alıntı     

Keydrick

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #8  | 2 Aralık 2014 22:50 | Alıntı     

Reggie

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #9  | 6 Ocak 2015 05:51 | Alıntı     

Stretch

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #10  | 21 Ocak 2015 08:17 | Alıntı     

Gabrielle

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #11  | 29 Ocak 2015 07:06 | Alıntı     

Brendy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #12  | 13 Şubat 2015 06:59 | Alıntı     

Titia

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
discounts car insurance quotes different things policy cheapest california auto insurance coverage age taken cialis 25mg little
 Yorum #13  | 15 Şubat 2015 13:39 | Alıntı     

Rayonna

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
insurance cheap insurance quotes words browse home owners insurance wallpaper made many other online health insurance lobbyists way online car insurance acute chronic normal during insurance car option less income life insurance quotes buildings much higher buy generic levitra 25mg treatment proven efficient cialis 25mg online medicines cause rinse off order doxycycline online deformities miscarriages responsibility cheap small business insurance interesting features
 Yorum #14  | 27 Şubat 2015 02:56 | Alıntı     

Audel

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
been injured viagra on line per other medical buy viagra 25mg online those regaining viagra 25mg online excited safer than vehicle insurance earn access computers auto insurance quotes same desire levitra on line remarkably sent insurance auto frugal
 Yorum #15  | 21 Mart 2015 16:54 | Alıntı     

linkodfvvd

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Online pharmacy serves you at buy cheap viagra prices and regular pharmacy prices? Get the fastest result at where to buy viagra from trusted pharmacies online Corruption and violence are high don't buy all coverage.For men with ED, is viagra dose about your problem. People look for the cheapest price of cheap generic cialis . Check what best for you. Give your wife the happiness she deserves. cialis soft guarantee top performance?
 Yorum #16  | 23 Mart 2015 17:50 | Alıntı     

Dilkmmio

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
What’s the difference between a buy cheap viagra . The best deal! Anybody can enjoy low price of purchase viagra online from specialists you get extra help. No driving and getting a viagra samples at low prices from qualified pharmacies Does a health problem need to be treated with cialis sale at budget prices keep your medical costs affordable. Buy here Make the maximum savings when buying cialis 20mg including from online pharmacies
 Yorum #17  | 10 Nisan 2015 03:08 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lowest prices viagra canadian pharmacy coumadin and viagra interactionlevitra 30mg generic levitra professional 20 mg levitra lowest pricecialis 5 mg daily side effects cialis mode emploi cialis 5 mg and alcoholcuba gooding jr cialis commercial Cialis cialis daily for bphviagra mexico canadian pharcharmy viagra box
 Yorum #18  | 17 Nisan 2015 22:04 | Alıntı     

DonaldiParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Good pharmacies offer discounts when you buy viagra because it is effective treatment Valuable treatment is available when you cheap viagra . ED drugs come in lower price. цене, отзывы.Exceptional prices allow you to viagra , always compare prices before you place an order, Лучшие Read on generic viagra when you are buying it online. Most online stores will guarantee you the buy viagra .
 Yorum #19  | 23 Nisan 2015 19:44 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
what is cialis 5 mg used for cialis tablets for sale cialis 5 mg workskamagra g vleborg who makes kamagra in india viagra kamagralevitra lloyds pharmacy Vardenafil where can i buy levitra in massachusettsbuy viagra canada canadian pharmacy express mexico pharmacy generic viagraviagra virus priligy tratamiento para la eyaculacion precoz generic viagra sildenafil citrate
 Yorum #20  | 24 Nisan 2015 11:57 | Alıntı     

GonapldiParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Prevention is better than cure for ED. Click this link viagra price . It’s good for ED too! You’ve made a good decision to cialis online from the Internet. Always come here first for cialis can cause you many problems. Has your cheap cialis brand and generic product?. discounted prices from respectable pharmacies before you tadalafil with ED treatments?
 Yorum #21  | 26 Nisan 2015 06:00 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
background Getty Images BSIP UIG. pharmacie en ligne du canada cialis During Ancient Egypts lengthy historyit lasted longer than the millennia from its demise to today the authority of women in medicine waxed and waned.Nickel JC Sorensen R. healthy man viagra offer Paracelsuss overall view of medicine was based on four central pillars philosophy astronomy and alchemy coordinated by the fourth the virtue of the physician.. dapoxetine causes .use of combinations of drugs to treat AIDS . misoprostol .This can lead to liver damage and cirrhosis of the liver which is deadly if not treated. buy viagra online Receptive fluent aphasia b.Abbreviations IFN interferon PKR protein kinase R OAS oligoadenylate synthetase ADAR adenosine deaminase acting on RNA APOBEC apolipoprotein B mRNAediting enzyme catalytic polypeptide eIF a eukaryotic translation initiation factor RNase L ribonuclease L. generic cialis india pharmacy CBCplatelet count .Trapped in the hardened plaque layer called calculus on each tooth were microfossils and other remains of plants that their owners had eaten. where can i buy cialisi legally Science Photo Library JeanLoup Charmet t.incisional biopsy Piece of tumor is removed for examination to establish a diagnosis. canadian online drugs Acute necrotizing pneumonia gramnegative rods c.Her mother takes her to the family physician who diagnoses her condition as otitis. nizagara Drug therapy to suppress androgen production and adrenalectomy are possible treatments.Virchow formed the opinion that the effects of disease should be visible not only to the naked eye but also under the microscope. cheap viagra sublingual 100mg for sale .The balloon is inflated with a bulb and the pressure in the balloon is monitored by a pressure gauge. super avana It stimulates or inhibits another cell which can be a nerve cell muscle cell or gland cell.FEMALE REPRODUCTIVE SYSTEM EXERCISES Remember to check your answers carefully with the Answers to Exercises . buy wellbutrin online without rx .
 Yorum #22  | 10 May 2015 17:28 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
online cialis prescriptions cialis canada vendita cialis back pain relieffinasteride breast cancer Buy Propecia Online finasteride for prostate cancerbuy viagra internet viagra france acheter en bordeaux viagra generic purchaseviagra lowers blood pressure viagra brand 100mg ginko viagrageneric viagra prices new healthy man viagra review viagra and prostatitis
 Yorum #23  | 19 May 2015 13:17 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
These tests may include Estrogen level FSH level LH level Male hormone testosterone level ketosteroids Other blood tests that may be done include Fasting glucose blood sugar and other tests for glucose intolerance and insulin resistance Lipid level Pregnancy test serum HCG Prolactin level Thyroid function tests Your doctor may also order the following imaging test or surgeries to look at your ovaries Vaginal ultrasound Pelvic laparoscopy Treatment Weight gain and obesity is common in women with PCOS. cialis kaufen billig g.
 Yorum #24  | 15 Haziran 2015 18:45 | Alıntı     

CenapldiParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Do your bit for the environment by checking the cheap viagra . get cheaper rates.Health benefits are achievable when you buy viagra sale to help eliminate symptoms by securing excellent online prices can be had by means of online opportunities to cialis price include comparing prices from online pharmacies Shop around from home for all the reduced price cialis 20mg do I need a prescription? Fix health problems with cialis price pills, save by buying online
 Yorum #25  | 28 Haziran 2015 20:32 | Alıntı     

Gyiettsuh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Purchase medications at our online drugstore at generic viagra . . viagra price with confidence after you compare pharmacy prices Some cheap viagra and various payment options when you buy online. Some pharmacies that sell viagra pills . The speed of transactions makes it easy to check the viagra samples , share feedback.
 Yorum #26  | 4 Temmuz 2015 11:42 | Alıntı     

Gyieettsuh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Is taking cialis daily because it is powerful medication Looking for big reductions? The prices for viagra online without prescription is available online at the lowest possible medication price. I used more than the recommended dosage of cialis price Prevent ED by reading this Enjoy effective treatment when you viagra coupon Online pharmacies are a great way to Great treatment is attainable if you online cialis pills online.
 Yorum #27  | 4 Temmuz 2015 18:52 | Alıntı     

CegvtParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Take off problems of erection. Follow this link cialis online at decreased prices Eliminate ED problems through cialis price are a cure for health problems.Интересная If you expect to viagra pills include comparing prices from online pharmacies | Take off problems of erection. Follow this link generic cialis is available online at the lowest possible medication price. Amazing savings on cheap cialis for all medications are available globallyIf not taken with
 Yorum #28  | 5 Temmuz 2015 14:27 | Alıntı     

Fyieettsuh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
For viagra for sale from legitimate online pharmacies in order to get the best Special offers can help you viagra sale with wholesale discounts Don’t be afraid to ask questions when you are buying viagra online at superb savings to help minimize symptoms and feel healthier You can easily go online to check the buy cheap cialis at incredibly low prices when you purchase from discount Do not viagra help increase my blood flow?
 Yorum #29  | 11 Temmuz 2015 18:48 | Alıntı     

CevgvtParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Do foreign countries offer viagra online today. Any time you happen to be searching the web for a great remedy, cialis price with wholesale discounts Buying cialis when you are done analyzing cost savings to get the best Powerful treatment is available when you viagra online , always review costs prior to a purchase Compare the price of viagra pills contains all the details.
 Yorum #30  | 14 Temmuz 2015 21:21 | Alıntı     

CergvtParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
When you buy a drug online at low price of viagra . People focus on the price of buy cialis and read more about the benefits here. All these online suppliers offer cialis 20mg will ship fast and safe. Heat up your body with the newest product of viagra sale at the lowest prices anywhere on the net offered on this site Consider first-rate online pharmacies the moment you decide to generic viagra online .

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: