Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kurdistan Ayakta  


31-12-2011, 06:27 Kategori: Kurdistan  

ANF'in Uludere katliamı ile ilgili manşet haberleri:

Cenazeler toprağa verildi

Roboski'de hayatını kaybeden 35 Kürt köylünün cenazeleri toprağa verildi. 30 bini aşkın kişinin uğurladığı 35 katledilen Kürt, Güzelyazı Köyü'nde yan yana açılan mezarlarda toprağa verildi. Cenaze sırasında konuşan Ahmet Türk, Selahattin Demirtaş katliama tepki gösterirken, yurttaşlar da bombalanan köylülerin cenazelerini görünce AKP'ye öfke kustu.

Şırnak'ın Uludere (Qileban) İlçesi'ne bağlı Ortasu (Roboski) Köyü'nde TSK'ye ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu katledilen 35 köylünün cenazelerini taşıyan cenaze araçlarına eşlik eden binlerce araç, Güzelyazı Köyü'ne vardı.

"KATİL ERDOĞAN, PKK İNTİKAM" SLOGANLARI

Cenazede konuşan Ahmet Türk, "Bu soykırım değil de nedir" diye sorarken, Selahattin Demirtaş da, "Türk medyası büyük bir kahramanlıkla burada yapılan katliamı saklamıştır. Eğer böyle bir acıda ortaklaşmayacaksak, 'yaşanan acı Kürdün acısıdır' deniliyorsa asıl bölücülük şu anda olmuştur" diye konuştu.

Gülyazı Köyü girişinde duran cenaze araçlarından kesk û sor û zer flamalarına sarılı 35 yurttaşın tabutları omuzlara alındı. 30 bini aşkın yurttaşın katıldığı cenaze töreninde PKK lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları taşınırken, bir kilometre uzaklıktaki mezarlığa yüründü. Yürüyüş boyunca "Katil devlet hesap verecek", "Katil Erdoğan", "PKK intikam" ile PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar atılırken, mezarlıkta da cenazeler alkışlar ve kadınların yaktığı ağıtlarla karşılandı. Cenazelerin toprağa verilmesi esnasında aileler Türk devleti ve AKP hükümetine tepkiler yağdırırken, yakılan ağıtlar duygulu anlar yaşattı. Ailelerin çocuklarının cenazelerinden bir türlü ayrılamaması ve onlarla birlikte kazılan mezara girmeleri ise yürek dağlattı.

Bombardıman esnasında cenazesi paramparça olan 15 yaşındaki Aslan Encü'nün vücut uzuvları cenaze torbasıyla toprağa verildi. Yurttaşlar, "Bunun adı ölüm olmaz bu bir vahşettir" diyerek tepki gösterdi. Ayrıca kadınlar defin işlemi sırasında ellerinde kına tepsisi taşıdı.

Cenaze törenine BDP Eşbaşkanları Gültan Kışanak, Selahattin Demirtaş, DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk, Ahmet Türk, BDP'li milletvekilleri, BDP'li il, ilçe ve belde belediye başkanları BDP yöneticileri, PM ve MYK üyeleri, KESK, DİSK, Türkiye Barolar Birliği, MAZLUMDER, Türk Tabipler Birliği Genel Merkez yöneticileri, İHD yöneticileri ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra Federal Kürdistan Bölgesi'nden Mesut Barzani'yi temsilen Azad Goyî ve beraberindeki heyet de katıldı.

TÜRK: SOYKIRIM DEĞİLSE, NEDİR?

DTK Eş Başkanı Ahmet Türk de cenazede yaptığı konuşmada, "yapılan bir soykırımdır" dedi. Yıllardır sürdürülen baskılarla birlikte Kürt halkının sessiz, haksız, hukuksuz bırakılmak istendiğini eden Türk, dünyaya, Türk devletine ve Erdoğan'a seslendi: "Bilsinler ki Kürt halkına baskılarla mücadelesinden geri adım attıramayacaklar. Soykırımdan bahsedenler bu soykırım değilse nedir. Soykırımdan bahsedilen nedir anlatsınlar bana. Sınırda mahsum köylülerin olduğu bilindiği halde, bombardımana tutularak 35 kişi şehid edildi. Esad'ı Kaddafi'yi eleştirenlerin bugün yaptıkları, Esad ve Kaddafi'nin yaptıklarını kat be kat geçmiştir. Onlar kendi halklarını bombardımana tutmuyorlar. Kaddafi ve Saddam'ı aratmayacak bu soykırım tarihte yerini bulacaktır. Başbakan Erdoğan da soykırımcı Başbakan olarak tarihte yerini alacaktır.

DEMİRTAŞ: PLANLI BİR KATLİAM

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, katliamın planlı olduğuna ve bunu ortaya çıkaracaklarına dikkat çekerek, "Bunun planlı bir katliam olduğu ortaya çıksın ki bir daha böyle bir alçaklık yapılmasın" dedi.

TÜRK MEDYASINA TEPKİ

Demirtaş, medyanın tutumunu da, şu sözlerle değerlendirdi: "Türk medyası da büyük bir kahramanlıkla burada yapılan katliamı saklamıştır. Eğer böyle bir acıda ortaklaşmayacaksak, 'yaşanan acı Kürdün acısıdır' deniliyorsa asıl bölücülük şu anda olmuştur. 35 kişi savaş uçakları ile bombardımana tutularak bedenleri paramparça edilmiştir. Bunun üzerinden 24 saat geçmiş Cumhurbaşkanı çıkıp bir başsağlığı dilemedi. Muhalefet taziye dileklerinde bulunmadı. Başbakan çıkıp 'ailelerin başı sağolsun' demedi. Bunlar 'sizin acınız sizindir' demiştir. Bilsinler ki Kürt halkı sahipsiz değildir. Parçalanan bedenleri ve cenazeleri hiçe sayanlar bilsinler ki bu ülkeyi bu gençler özgürleştirecektir. Bu ülkede böyle bir halk yokmuş gibi olayı dünya basınından saklayanların önünde, özgürlük mücadelesi dağlar gibi büyüyerek duracaktır."

'Bu ülkeyi siz böldünüz'

Sorumluların adil bir şekilde yargılanması isteniyorsa tanıkların, delillerin ve her şeyin ortada olduğunu sözlerine ekleyen Demirtaş, "Ama bırakın adil yargılamayı Başbakan halkın acısını bile paylaşmıyor. Bu ülkeyi siz böldünüz. Bu ülke delinmiştir. Bugün bundan bir kez daha emin olduk. Medya kuruluşlarına talimatlar vererek, gerçeklerin yansıtılmasını engelleyenler, 50 bin defa bu toprakları bombalayanlar, 50 bin defa bu halkı katliamlardan geçirenler bilsinler ki bu toprakların adı Kürdistan'dır, bu halkın adı da Kürttür. Bu gerçeği hiç kimse hiçe sayamaz" ifadesinde bulundu.

'Haberi yapmayanlar bilsin ki bu defter kapanmayacaktır'

Medyaya eleştirilerini sürdüren Demirtaş, "Bu katliamın haberini yapmayanlar bilsinler ki bu defter burada kapanmayacaktır. Sizi insanlık suçundan mahkum edinceye kadar mücadelemiz devam edecektir. Ulusal ve uluslararası bütün girişimleri sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

'

Demirtaş, AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik ve Erdoğan'ın BDP'yi provokatörlükle suçlamasına da tepki gösterdiği konuşmasını, şöyle sürdürdü: "Yapılan katliam ortadayken, utanmadan bizi provokatör olarak yansıtıyorlar. Ama halbuki halkın acısını paylaşmayanlar, valiler buraya gelerek, cenazeler birlikte defnedilmesin diye taziyeler birlikte kabul edilmesin diye aileleri tehdit etmişlerdir" diyerek, Şırnak Valiliğinin aileleri tehdit ettiğini açıkladı. Demirtaş, "Bizi tamamen kılıçtan geçirseniz bile bizi yok etseniz bile hiçbir şey kalmasa bile, senin kirli kanlı ellerin bizim de şanlı direnişimiz kalacaktır. Katliamın üstünü örtmeye çalışıyorlar ortada planlı programlı bir katliam var. Geri adım atan bizim adımıza namert olsun."

'KATLİAMI TEMİZE ÇIKARMA İŞİ BİR KÜRDE VERİLMİŞ!'

Kimsenin köyünü yakmadıklarını, dilini, kültürünü kimliğini yasaklamadıklarını söyleyen Demirtaş, Hüseyin Çelik'e de tepki gösterdi: "Bir halk kendi topraklarında özgürce yaşamak istiyor. Bunun karşısında duran faşizmdir katliamdır. Tarih şu dağlarda bir katliamı daha yazmıştır. Ne yazık ki bunu temize çıkarma işi bir Kürde yaptırılmıştır. AKP'li Kürt vekile yaptırılmıştır. Ankara'dan 'İş kazası' diye bu katliam bir Kürt tarafından temize çıkarılmaya çalışıldı. Bu utancı da tarih yazacaktır."

'ÖLÜLERİMİZ DE, YAŞAYANLARIMIZ DA EL ELE...'

Bombardımanda yaşamını yitiren iki çocuğun cenazesine ulaşıldığında el ele tutuştuklarının görüldüğünü anlatan Demirtaş, şöyle dedi: "El ele tutulmuş vaziyette cenazeleri çıkarıldı. İşte bu bize verilen bir mesajdır. Cenazeler el ele tutuşmuşsa eğer, dirilerimiz de el ele verecek bu topraklarda onurluca özgürce yaşayacağız."

Yapılan konuşmaların ardından kitle mezarlıktan ayrılırken, acılı aileler ise mezarlara kapanarak ağıtlarını sürdürdü.***Diyarbakır'da katliama büyük tepki

Amed - BDP Diyarbakır İl Örgütü tarafından yapılan protesto eylemine on binlerce kişi katıldı. Bütün engellemelere rağmen yürüyen kitleye seslenen BDP Milletvekili Nursel Aydoğan, "Amed halkı olarak Bakanı istifaya çağırıyoruz. Erdoğan bu katliamın hesabını tüm dünyaya vermeli" dedi. BDP Milletvekili Altan Tan ise, Kürtlerin direncinin Kemalistler, İsmet Paşa, Tansu Çiler, Süleyman Demirel tarafından kırılamadığını ifade ederek, "Siz de kıramayacaksınız" dedi. Açıklamanın ardından dağılan kitleye polis müdahalede bulundu. Olaylar devam ediyor.

Şırnak'ın Uludere İlçesi'nin Ortasu (Roboski) köyünde sivillere yönelik yapılan katliamı protesto etmek amacıyla Koşuyolu Parkı'nda on binlerce kişinin katılımıyla açıklama yapıldı. Olayı protesto etmek için sabah saatlerinden itibaren halk Batıkent Meydanı'nda toplanırken, alan polisler tarafından ablukaya alınarak, kitlenin meydana girişine izin verilmedi. Durumu protesto etmek için alana giren BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'a çevik polisler kalkanlarıyla müdahalede bulundu. Ardından polis kitleye müdahalede bulundu. Olayların başlangıcında ayrıca dün polisler tarafından ölümle tehdit edilen Arif Akkaya polis tarafından darp edildi. Olayların sakinleşmesiyle, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, BDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt'ün polislerle yapılan görüşmenin ardından on binlerce kişi Koşuyolu Parkı'na doğru "KCK", "PKK" bayrakları taşıyarak, "Katil Erdoğan", "Katil Devlet" sloganları eşliğinde yürüyüş yaptı.

Koşuyolu'na gelindikten sonra polisler "KCK" ve "PKK" bayraklarını gerekçe göstererek açıklama yapılmasına izin vermedi. Tekrar yapılan görüşmeler ardından burada açıklama yapıldı. BDP İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt on binlerce kişiye seslendiği sırada kitle sık sık konuşmayı "PKK intikam" sloganları ile kesti. Zümrüt, Başbakan'ın demokrasi adına Halepçe'yi yaşattığını söyleyerek, "Demokrasi sizlerin ağzına yakışmayacak kadar anlamlı ve kutsaldır. Demokrasiyi ağzınıza alarak kirletmeyin" dedi. Fethullah Gülen'in Kürtlere yönelik yapmış olduğu beduaları hatırlatan Zümrüt, "Fethullah Gülen, yakın, yıkın, tutuklayın fetvasını verdi. Bunun üzerine 35 Kürt genci vahşice ve acımasızca planlı bir şekilde katledildi" diye konuştu.

ERDOĞAN BU KATLİAMIN HESABINI VERMELİ

Zümrüt'ün ardından konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Roboski Köyü'nde yapılan katliamı protesto eden kitleye teşekkür ederek, "Katliamı protesto eden direnişçi Amed halkını selamlıyorum. Katliamcıları şiddetle kınıyorum" dedi. 35 kişinin ölümüne neden olan askeri operasyonları yapanları yargılama cesaretinde olan savcıları göreve çağırarak, "Savcılar bu yaşanan katliamı ortaya çıkarın. Çıkarın ki bir daha böyle bir katliam yaşanmasın" diye konuştu. Demokrasi ile yönetilen dünya ülkelerinde böyle bir olayın yaşanması durumunda İçişleri Bakanlarının anında istifa edeceğini belirten Aydoğan, "Bakıyoruz Türkiye'nin İçişleri Bakanından ses seda yok. Amed halkı olarak bakanı istifaya çağırıyoruz" şeklinde konuştu. Diyarbakır'da kalkan savaş uçaklarının sınırdan geçen kişilerin sivil olduğunu bildiğini söyleyen Aydoğan, "Erdoğan bu katliamın hesabını tüm dünyaya vermeli" diye konuştu.

Aydoğan, Roj Tv ile Dicle Haber Ajansı'nın (DİHA) olayın ilk saatinden yayın yaptığını söyleyerek, "Bu yayınlar olmasaydı kimse katliamı duymayacaktı. İşte bu yüzden özgür basına baskınlar yapıldı. Gerçeklerin yayınlamasını istemedikleri için tutuklamalar yapıldı. Roj Tv'ye bunun için dava açıldı" dedi. Kürt sorununun muhatabının PKK Lideri Abdullah Öcalan olduğunu söyleyen Aydoğan, "Çözümün muhatabı Sayın Öcalan'dır. Masadadır" ifadesinde bulundu.

KÜRTLERİN DİRENCİNİ KIRAMAZSINIZ

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise, Kürtlere uygulanan katliamların bitmesini istedi. Dün BDP'ye yönelik müdahaleyi hatırlatan Tan, "Ateşe benzin dökmek istemiyoruz. Çözüm istiyoruz. Benzini dökenlerin elini kıracağız" diye konuştu. Kürt halkının yüzyıldır direndiğini, direncinin hiç kimsenin kıramayacağını söyleyen Tan, "Kürtlerin direncini, Kemalistler, İsmet Paşa, Tansu Çiler, Süleyman Demirel kıramadı. Siz de kıramayacaksınız" şeklinde konuştu. Devlete seslenen Tan, "Bırakın Kürtler ölülerine ağlasın. Bunu bile yapmanız bir onurdur. Ama yok izin vermeyiz deyip engellerseniz. Kürt sorunu derinleştirirsiniz. AKP'nin yandaş medyası en küçük haberi flash olarak verirken, Roboski Köyü'nde yaşanan katliamı 12 saat aradan sonra verdi" diyerek tepki gösterdi.

Konuşmaların ardından dağılan kitleye polis gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Kitle AKP İl binası önünden geçtiği esnada, binayı taşlamaya başladı.

Öte yandan BDP İl Binası önünde bir araya gelen binlerce genç polislerle çatışmaya devam ediyor. Ortalığın savaş alanına döndüğü olay yerine çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edilirken, BDP İl binası adeta kuşatıldı. Sabah saatlerinden itibaren bir helikopterler ise sürekli Diyarbakır üzerinde uçuşlar yapıyor.
***


Alman parlamenterler: Robiski'de Alman silahı araştırılsın

Perwer Yaş

Berlin - Aralarında Federal Meclis üyeleri Andrej Hunko, Heidrun Dittrich ve Harald Weinberg’in bulunduğu bir grup Alman siyasetçi ve insan hakları savunucusu, Uludure’deki katliamın ardından Merkel hükümetine “Türkiye’ye silah satışı derhal durdurulsun, olayda Alman silahının kullanılıp kullanılmadığı araştırılsın” çağrısı yaptı.

28 Aralık 2011 akşamı Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 35 köylünün hayatını kaybetmesine yola açan katliamın uluslararası yankıları sürüyor. Katliam dolayısıyla Türkiye’ye en fazla silah satan ülkelerin başında gelen Almanya’ya da ciddi eleştiriler yöneltilirken, Alman kamuoyunda “Türkiye’nin Kürtlere karşı savaşına ortak olma” sesleri yükseliyor.

Almanya’da Robiski katliamının ardından ilk harekete geçen Federal Meclis’te grubu olan Sol Parti üyesi politikacılar ve bir grup insan hakları savunucuları ortak bir açıklama yaptı. Katliamın MGK toplantısı sonrası yaşandığına dikkat çekilen açıklamaya şu isimler imza attı:

Sol Partili Federal Meclis üyeleri; Andrej Hunko, Heidrun Dittrich, Hamburg Eyaleti Meclis Üyesi Cansu Özdemir, Kuzey Ren Vestifalya Eyaleti Meclis Üyeleri; Hamide Akbayir, Ali Atalan, Hessen Eyaleti Meclis Üyesi Barbara Cárdenas, Aşağı Saksonya Eyaleti Sol Parti Yönetim Kurulu Üyesi Yilmaz Kaba, Özgür Gündem ve Yeni Özgür Politika yazarı Murat Çakır, Sosyolog Martin Dolzer, Nürnberg Meclis Üyesi Marion Padua, barış aktivisti Dr. Peter Strutynski, IPPNW üyesi Dr. med Gisela Penteker.

‘TÜRKİYE, SAVAŞ SUÇU İŞLEDİ’

22-24 Ekim tarihleri arasında ¬Çukurcu kırsalındaki Kazan Vadisi’ndeki hava saldırısında kimyasal silah kullanıldığına dair güçlü şüphelerin aydınlığı kavuşmadan ve Türk Genelkurmayı’nın tatmin edici bir açıklama yapmadan yeni bir katliamın yaşandığını belirten vekiller ve insan hakları savunucuları şu çağrıyı yaptı:

“Robiski’deki görüntüler ve tanık ifadeleri olayın sivil halka karşı bir katliam olduğunu ve savaş suçu işlendiğini gösteriyor. Uluslararası topluluk, bu vahşetin ardından Türkiye’ye baskısını artırmalı. Alman hükümeti ise özellikle Şırnak’taki son olayda Alman silahının kullanılıp kullanılmadığını araştırmalı.

Alman meclisi, Avrupa Parlamentosu ve uluslararası topluluk derhal Şırnak’a bir heyet göndermeli. Türk hükümetinden ise Kürtlere yönelik hava saldırılarına son vermesini talep ediyoruz.”


***


Şırnak'taki 112 kayıtları açıklansın

Şırnak - Roboski (Ortasu) köyü yakınlarında 35 kişinin hayatını kaybettiği ve 3 kişinin yaralandığı katliama ilişkin konuşan köylüler, bombalama sonrası olay yerine gittiklerinde yaralıların olduğunu ve 112 Acil Servisi aradıklarını, Şırnak'tan yola çıkan ambulansların ise askerler tarafından gece geçişlerine izin verilmediğini, ambulansların ancak sonraki gün sabah 08:00'de olay yerine ulaştıklarını söyledi.

Ortasu yakınlarında yapılan bombardımanın ardından Ortasu, Ortabağ ve Gülyazı köylerinden yola çıkan köylüler, yaralı olma ihtimaline karşı 112 Acil Servisini arayarak bölgeye ambulans gönderilmesini istedi. Saat 23:00 sıralarında 112'den ambulans gönderildiği köylülere iletildi. Ancak olay yerine varan köylüler ambulansların gelmemesi üzerine yeniden 112'ye arayarak neden ambulanslar gönderilmediğini sordu. Ambulansların saat 01:00'de yola çıktığı söylenir ancak ambulanslar yine gelmez.

ANF'nin görüştüğü köylüler, bombardımanın olması ardından 112'yi defalarca aradıklarını ve her seferinde ambulansların yola çıktığı bilgisinin kendilerine verildiğini belirterek, "Sabaha kadar ambulansları boşuna bekledik. Ambulanslar ancak sabah 08:00 sıralarında bölgeye geldi. Gelen 112'de görevli personele neden gece gelmediklerinu sorduğumuzda, askerlerin Şırnak'tan çıkışlarına gece izin vermediğini ancak sabah yola çıkabildiklerini açıkladılar. Bizim 112 ile yaptığımız telefon görüşme kayıtları ile 112'den ambulans gönderilmemesi kayıtları mevcut. Bu kayıtlar açıklansın. Ambulansları hangi yetkili engelledi" şeklinde konuştular.***

Roboski ‘yeni konsept’e göre vuruldu!

Şırnak - Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 35 köylünün hayatını kaybetmesine yola açan katliam AKP hükümetinin Ağustos ayında belirlediği ‘yeni saldırı konseptinin’ bir sonucu olduğu ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre Roboski’de insansız hava araçlarından alınan görüntülerin analiz edilmeden ‘vur’ kararının 2 saat içinde verildiği öğrenildi.

İnsansız hava araçları tarafından saptanan görüntülerin istihbarat analizini içeren 8 aşamalı prosedürden sonra operasyon kararı alınıyordu. Ancak son bir ayda AKP hükümetinin talimatı ile bu süreç kısaltıldı. Çukurca’da 36 gerillanın hayatını kaybetmesi ardından hükümet imha operasyonlarını hızlandırma kararı aldı. Bunun içinde ‘vur’ emrinin verilmesi 2. Ordu ve 2. Hava Kuvvet Komutanlığı’nın ortak kararına bırakıldı.

Erdoğan hükümeti, Ağustos 2011 tarihinden itibaren PKK ile mücadele konusunda yeni bir konsept belirledi. Bölge illerinde askeri harekatlarının süreklileştirilmesi, Güney Kürdistan’da ise nokta operasyonlarına ağırlık verilmesinin yanısıra yeni konsepte göre operasyonlarda jandarma-polis, polis-kara kuvvetleri, kara kuvvetleri-hava kuvvetleri arasındaki koordinasyonun sağlanması için sivil iradenin yetkisi arttırılmıştı. Bölgedeki illerde de Vali Yardımcıları bu konularda görevlendirildi.

Çukurca’daki toplu katliamın ardından AKP hükümeti savaşta uyulması gereken tüm prosedürleri terk ederek ‘aktif, hızlı, imha operasyonları’ konseptine geçti. Nitekim bu kapsamda insansız hava araçlarından gelen ham görüntülerin yerde analizini içeren 8 aşamalı süreç kaldırıldı ve operasyon kararı alma yetkisi 2. Ordu ile 2. Hava Kuvvet Komutanlığı’na bırakıldı.

En son Uludere’nin Roboski köyünde gerçekleştirilen operasyonda kullanılan görüntülerin hiçbir analize tabi tutulmadan operasyon kararının 2 saate çok hızlı bir şekilde alındığı ortaya çıktı. Çarşamba günü saat 18.39’da İHA’ların tespit ettiği görüntülerin Batman’daki üsse anında iletilmesinin ardından 20.30 itibariyle operasyon kararı alındı ve uçaklar 21.37’de bölgeyi bombardımana tabi tuttu.
***


Katliam Fransız basınında geniş yer buldu

Paris - Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski (Ortasu) Köyü’nde Türk devletinin 28 Aralık gecesi gerçekleştirdiği katliam Fransız medyasında geniş yer buldu. Yazılı, görsel ve işitsel tüm medya organları katliama tanık ifadeleri, açıklamalar ve PKK’nin çağrılarıyla yer verdi.

Le Point, Liberation, Nouvel observateur, Le Monde gibi gazete ve dergilerin internet sayfalarında AFP’nin “Ordu tarafından öldürülen Kürtlerin aileleri ‘katliam’ diye haykırıyor” başlıklı haberi verildi. Bombardımanda ailesinden 11 kişiyi kaybeden Kitan Encü, "Bilerek bizi katlettiler. Neden bu kadar kan döküldü? Bize yanıt vermeleri gerek” dedi. Encü, “Tespit etmek için cesetlere baktım. Hepsi tamamen yanmış, parçalanmış” diye anlattı. Öldürülenlerden en yaşlısının 33 yaşında olduğunu ifade eden Encü, “Hepsi öğrenciydiler” diye ekledi.

BAHOZ ERDAL’IN AÇIKLAMASI MANŞETLERDE

“Bir şehit babasıyım. Adı Mehmet Ali Tosun’du. 23 yaşındaydı” diyen 50 yaşındaki bir kişi, “İşsizdi, yoksulluktan ticaret yapılıyor” ifadeleriyle neden sigara, mazot ve şeker kaçakçılığı yapıldığını anlatıyor. “Burada yaşam 60 liradır” diyor 19 yaşındaki genç bir “kaçakçı” ve ekliyor: “Köylüler bilinçli olarak öldürüldüler.”

Fransız medyasının neredeyse tümünde PKK’nin katliama ilişkin açıklamalarına da yer verildi. “PKK başkaldırıya çağırdı” başlığının kullanıldığı haberlerde, HPG komutanlarından Bahoz Erdal’ın ifadeleri aktarıldı.

Serhıldana çağıran Erdal, kaçakçılığın da askerlerin gözetimi altında yapıldığı bilgisini verdi. Erdal’ın açıklaması Liberation gazetesinin internet sitesinde bugün sayfa manşetiydi. Le Monde gazetesi de katliamın tanıkları ve Bahoz Erdal’ın açıklamalarını sayfalarına taşıdı.

Rue89 isimli alternatif internet gazetesi ise, “Bu zamanda, Türkiye Kürt sivilleri bombalıyor” başlığını kullanarak, olayın 1984 yılından bu yana sivillere yönelik en ağır olay olduğunu ifade etti.

Yerel gazete La Republicain Lorrain, “Siviller bombalandı” başlığını kullanarak katliamı yazdı.

ANF NEWS AGENCY


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 8)
  |   Okuma: 3703   |   Yorum: (50)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 28 Şubat 2014 10:27 | Alıntı     

DanielMymn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hello. And Bye.

mr fitz
 Yorum #2  | 13 Nisan 2015 17:26 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tricare cialis canadian pharmacy 24h cialis mechanism of actiontramadol and viagra Viagra viagra alternative and womanmaker of viagra acheter vrai viagra ligne en bourges who invented viagraaccutane journal Buy Accutane pics of scar tattoo from accutanecialis 20 mg dosage cialis from canada buy apcalis oral jelly anwendung
 Yorum #3  | 15 May 2015 11:08 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
will viagra help premature ejaculation viagra usa pharmacy viagra discount pricesprices for levitra vente levitra pas levitra jellylevitra online buy generic levitra soft tabs cheap generic levitra indiafinasteride lewis structure acheter propecia paris finasteride prostrate shrinkingviagra mail order uk Buy Dapoxetine viagra online overnight
 Yorum #4  | 6 Haziran 2015 19:11 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
If creatinine continues to increase after stopping the offending agent steroids may help.i.People with autoimmune disorders that affect the bones joints or muscles may need help with movement or other functions.They show an obstructive pattern decrease in expiratory flow rates decreased FEV and decreased FEV FVC ratio Buy Viagra Possible causes include urine getting into the prostate gland an infection which doesnt show up in tests and problems with the nerves around the prostate.
 Yorum #5  | 13 Temmuz 2015 00:18 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
D.Heard best with bell of stethoscope in left lateral decubitus position b.bacterio bacteria bacteriuria Usually a sign of urinary tract infection UTI. Buy Viagra Online Correlations between parameters were evaluated using Pearsons rank correlation analysis.This is fed back in the form of resistance in the surgeons controls effectively allowing the surgeon to feel what is happening.In Walsh D Caraceni AT Fainsinger R et al eds.A persons functioning is severely limited when dehydration results in a loss of body weight. Cialis An MRI should be obtained and if nerve root or spinal cord compression is present evaluation by a spine specialist is recommended.Work at Yale University in New Haven Connecticut produced the substance nitrogen mustard mustine or mechlorethamine.PTT monitoring is not necessary.Look at the QRS complex in leads I and aVF.Although the cause of Tourette syndrome is not known it is associated with either an excess of dopamine or a hypersensitivity to dopamine.Koch grew multiple generations of anthrax microbes noting that when they were put into animals they still caused anthrax. Accutane During fetal life prostaglandins and low oxygen tension maintain the ductus arte riosus.Three of the men who modeled the figure over the years later died of lung cancer.At halftime he tests his blood sugar.There is a theory about serotonin receptors and the level of serotonin.Kleeman FJ. Cialis Quick Hit Steroids are the best treat ment for SLE patients with acute flare.Its about the size of a walnut and lies at the base of your bladder.Treatment Remove offending agents.severe pulmonary disease or when more precise assessment of left ventricular func tion is desired but in most cases this test is not ordered even though it is the most accurate test..BronchiolitisEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version Bronchiolitis is swelling and mucus buildup in the smallest air passages in the lungs bronchioles usually due to a viral infection. Buy Viagra Can occur with minimal or no trauma in patients with osteoporosis.History from family members conrmed that she had experienced expanded mood states lasting up to a week that met the DSMIVTR criteria for hypomanic episodes.C Policies should exist for the stages of rehabilitation which include referral assessment selection rehabilitation and outcome assessment.Because the heat conductivity of air is very low Calcmm hrC if the air around the skin is confinedfor example by clothingthe amount of heat removed by conduction is small.
 Yorum #6  | 2 Ocak 2016 10:11 | Alıntı     

Landoncync

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://viagraindiapharmacy.ru/">viagra india pill</a> <a href="http://bestpriceviagrausa.ru/">generic viagra usa shipping</a> <a href="http://antibioticseuromed.ru/">antibiotic online mexico</a> <a href="http://cheapgenericviagra.ru/">cheap viagra usa</a> <a href="http://ordercialisfromindia.ru/">cialis 5 mg order on line</a> <a href="http://healthymanradioad.ru/">healthy man pharmacy</a> <a href="http://orderlevothyroxinenoprescription.ru/">levothyroxine without prescription</a> <a href="http://canadianonlinepharmaciesreviews.ru/">global pharmacy canada phone number</a> <a href="http://viagrawithoutperscription.ru/">best viagra without prescription</a> <a href="http://pfizerviagracheap.ru/">viagra no prior prescription</a>
 Yorum #7  | 10 Ocak 2016 05:33 | Alıntı     

WilliAducky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Quick Hit Many of the symptoms seen with the common cold are also seen in influenza but are more severe in the latter.P wave fails to conduct suddenly without a preceding PR interval prolonga tion therefore the QRS drops suddenly. genuine brand name cialis RESISTANCE TO COLD In a thermally comfortable environment the body functions at a minimum expenditure of energy.Penta M.Strenuous exercise marathon running feverhematuria is generally harmless.b.If any of these are present the pain is not likely to be due to ischemia.R C.He is treated with chemotherapy and his symptoms disappear.He muses on the contagious or transmissible nature of phthisis or consumption pulmonary tuberculosis how some diseases seem to be spread by water or in soil and sexual activities such as masturbation in men and women Women with hysteria should not resort to rubbing this is suitable only for husbands and doctors. how much is viagra in cancun effects of a given drug dose become less as treatment continues and larger and larger doses must be given to achieve the desired effectintestinal microbiota during CRC development and progres sion is gaining signicant attention.If creatinine continues to increase after stopping the offending agent steroids may help.Government agency with legal responsibility for enforcing proper drug manufacture and clinical use isTwo years later he returned to his old school in Paris taking on the role of director of scientific studies.Artificial hearts had been in development for years.However without rapid treatment a very large overdose of acetaminophen can lead to liver failure and death in a few days. propecia seguro emiaair traffic controller Lecture a Cog in the WheelOccupational Stress I Surveys of occupational stress find that being a firefighter is the second most stressful occupation.. el cialis hace efecto B Courtesy of Dr.This is our brain at work often altering what it is that we are perceiving.If you are at risk for a low red blood cell count anemia ask your doctor if an iron supplement is right for you.development nourishmentCord Compression may occur secondary to a plasmacytoma or fractured bone fragment.Possible Complications Inability to relieve the obstruction can cause Brain damage Breathing failure Death When to Contact a Medical Professional Airway obstruction is an emergency.Risk factor modification including smoking cessation and lipid lowering is also indicated where appropriate. commander viagra ligne While Dr.Another ancient option was opium prepared from the sap of the opium poppy.and Martin M.
 Yorum #8  | 12 Ocak 2016 07:23 | Alıntı     

Stephebraph

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The basic principle is to treat a patient where on balance there is evidence of benefit and not treat where there is no such evidence.mm sec dapoxetine en france b.A.Aside from its many industrial uses as a binding and gumming agent in products ranging from confectionery to paints gum arabic has a long history in traditional African and Asian medicine.Some patients were so badly affected by the disease that their breathing muscles were paralyzed and they died of suffocation.ENDOCRINE SYSTEM PANCREAS Hypersecretion hyperinsulinism Excess secretion of insulin causing hypoglycemia. ajanta kamagra oral jelly It is important to stress that ACh also acts on nicotinic receptors Bozkurt et al.ketoconazole miconazole Tinea capitis Scalp Children Areas of scaling with hair loss pruritus Direct microscopy Woods lamp if hairs fluoresce Microsporum spp.No.In a study of men with diabetesrelated ED of patients reported erections satisfactory for intercourse after IC injection of PGE.epigenetic therapeutics but increasing evidence suggests that pharmacological treatments with common drugs may affect the patients epigenome cialis shipped from canada and in less decline in episodic memory semantic memory and visuospatial ability.MUSCULOSKELETAL SYSTEM FIGURE Knee arthroscopy in progress.ADH level not the test of choice takes a long time to get results a.An MRI should be obtained and if nerve root or spinal cord compression is present evaluation by a spine specialist is recommended.These studies have provided strong evidence for the presence and physiological relevance of transmembrane Ca flux through the Ltype voltagedependent calcium channel in response to cellular activation with e.Pa co or inability to increase Pa o with supplemental oxygen c. united pharmacy lasix no precrcription Hyperkalemia Acidosis and anything resulting in cell lysis increase serum K both force K out of cells into the ECF.and McMorris R.Chest radiograph and CT scanfor staging D.colorchanges in the state of histone acetylation methylation phosphorylation and others. cheap propecia 10mg Another widely used traditional plant is the African stinkwood tree Prunus africanaAfter days of high fever yearold Sadie developed a red rash all over her body.B Notice the scapular asymmetry in the upright position.Systemic manifestations include fever difficulty eating renal failure and sepsis.
 Yorum #9  | 16 Ocak 2016 00:01 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
For those of you who work full time as I do it is a major disruption to your life.Indomethacin may also affect plasma renin levels aldosterone excretion and renin profile evaluation.Insulin helps glucose sugar to pass into cells and it promotes the conversion of glucose to glycogen.c. priligy ebay Tumors of hematopoietic bloodforming and lymphatic origins are radiosensitive.Why the Test is Performed Your doctor may order this test if you have abnormal types or numbers of red or white blood cells or platelets on a complete blood count CBC.Hip fracturesfemoral neck intertrochanteric fractures priligy dapoxetine usa Tricyclic antidepressant drug.Some of us have a response that is very long in duration while others have a much shorter response.ictal event Pertaining to a sudden acute onset as with the convulsions of an epileptic seizure.This is the deposition of fatty compounds on the inner lining of the coronary arteries any other artery can be similarly affected. Priligy .There is as yet no effective treatment.The pressure recorded at the onset of sound is the systolic blood pressure.B.If you have contrast through a vein IV you may have Slight burning sensation Metallic taste in the mouth Warm flushing of the body These feelings are normal and go away within a few seconds.A metastatic workup was negative.It is a laxative and eating it can bring on diarrhea. cialis generico prezzo piu basso DT occurs in of alcoholic withdrawals.COLUMN I COLUMN II Sufx MeaningRNA pseudouridylation new insights into an old modication.Saunders and Co.A licensed medical professional should be consulted for diagnosis and treatment of any and all medical conditions.Modern interpretations suggest that these prehistoric patients may have been incapacitated by the unbearable pain of migraine or the involuntary seizures of epilepsy.Drink plenty of water or other soft drinks six to eight glasses a day such as squash or fruit juice.Testosterone secretion MALE REPRODUCTIVE SYSTEM kamagra gel oral efectos secundarios Extending Sylviuss lead he wielded the knife and opened up the dissection bodies himself allowing his students to peer inside.bacterio bacteria bacteriuria Usually a sign of urinary tract infection UTI.Sildenafil in the treatment of antipsychoticinduced erectile dysfunction a randomized doubleblind placebocontrolled flexibledose twoway crossover trial.Malignancies a.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #10  | 16 Ocak 2016 02:18 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
Then select the letter of the sentence that is the best association for each. compare viagra prices walmart Exudative pleural effusions if left untreated can lead to empyema pus within the pleural space.Measurements of the head abdomen and femur are made from ultrasound images obtained in various fetal planes Figureandro MALE REPRODUCTIVE SYSTEM K Match the following surgical procedures with the reasons they would be performed.Clinical featuresBroken objects do not mend by themselves. achat en ligne cialis canada Alternative pesticides such as pyrethrins are adopted.Immunoglobulins are separated from other plasma proteins by electrophoresis.Notice that the mucosa of the bladder is red and swollen.The relatively large arterial vessels branch further to form smaller arteriolesNewtonian MechanicsScience Photo Library cr Wellcome Images Hugh Sturrock cla Wellcome Library London cr.Ear protection may prevent the hearing loss from getting worse.Hyperosmolarity serum osmolarity mOsmL c. levitra prix en parapharmacie tympanic membrane Membrane between the outer and the middle ear also called the eardrum.Res.That was no way to live either and unfortunately as wonderful as my doctor is Ive found that few GIs want to address aftereffects of small bowel surgery.We use what are called cognitive heuristics or thinking shortcuts as a way to conserve our computing energy.The Art Archive Biblioteca Augusta Perugia Gianni Dagli Orti. buy cialis with amex review the latest developments in epigenetic medicine and the potential to treat neurodevelopmental and neurodegenerative diseases.htm.Acetones in urine viagra sin receta valencia ANTICONVULSANTS An anticonvulsant prevents or reduces the frequency of convulsions in various types of seizure disorders or epilepsy.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #11  | 16 Ocak 2016 20:04 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
The connection between the iliac bones and the sacrum is very rm and very little motion occurs at these joints. generic levitra for sale Health Affairs no.Progresses to severe generalized muscle contractions including a.carbon dioxide COThe kidneys are two beanshaped organs situated behind retroperitoneal area the abdominal cavity on either side of the backbone see Figures andMethylcytosine DNA demethylation more than losing a methyl group.SKIN A Callus Keloid FIGURE A Callus on the sole of the foot. prostate propecia 1 mg lactiferous ducts Tubes that carry milk within the breast.Prolongation of the QRS complex is seen in bundle branch block ventricular rhythms and paced rhythms.Cancer Res. kamagra side effects ganglion cyst.salmeterol for patients requiring frequent use.Several major studies have questioned the health benefits and risks of hormone therapy including the risk of developing breast cancer heart attacks strokes and blood clots. viagra 100mg buy Size microadenoma diameter mm macroadenoma diameter mm B.Naturally occurring bombarding sulfur with neutrons.Lots of everyday fabrics and products can irritate skin from dryer sheets to perfume.glycogen.However the mechanisms through which the acclimatization to hypobaric hypoxia cause a persistent activation of sympathetic nerve system are still to be clarified.The nerves and muscles in the pelvis may cause pain in the area either as a response to the prostate infection or inflammation or as an isolated problem itself. isotret Sign In Subscribe Annals of Internal Medicine Search Annals of Internal Medicine Advanced Search Home Current Issue All Issues Online First Collections In the Clinic Journal Club CME Audio Video My Account Authors November Vol No.Methods include disrupting the cells DNA latching on to their membranes outer coverings and tricking the cells into undergoing a process known as apoptosis programmed cell deathin effect making them commit suicide.


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #12  | 19 Ocak 2016 14:50 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
Double blind trials compar ing intraarterial thrombolytics such as recombinant urokinase to surgery showed mixed results.Obtain three morning sputum specimensculture takes to weeks. levitra bayer 10mg to inuence turnPaCO PaOpresbyo old age presbyopia SeeA CT scan revealed bilateral external iliac adenopathy with lymph nodes measuringEnzlin et al.Previous Section Next Section CONCLUSIONS ED is a common complication of diabetes that affects patients quality of life.Tube feeding tracheostomy tubes f.QuIcK HIT Suspect renovascular HTN in the following situations Malignant HTN Sudden onset of HTN HTN that suddenly worsens HTN that does not respond to standard medical therapy QuIcK HIT Nephrosclerosis due to HTN is the second most common cause of ESRD diabetes is the most common cause. efectos de kamagra listening to sounds within the bodyWilson B.A negative implies that the voltage is added out of phase with the external input volt age.Rectal cancer to of all CRCs a. propecia critica The Healthy People Initiative was launched by the Department of Health and Human Services in as a systematic approach to health improvement.Summary Objective Decreased anabolic hormone levels are described in chronic obstructive pulmonary disease COPD leading to important clinical consequences.She has four children all deliv ered vaginally.Flatulence is the presence of excessive gas in the stomach and the intestines.CMLNonsmoker Susceptible smoker Disability Stopped at age Death Stopped at age Age years Redrawn from Fletcher CM Peto R. where can i purchase dapoxetine? .L High Polycythemia Dehydration Malesbursting forth of bloodRest and Digestof all hospitalisations that occurred in the USA from to in adults yrs of age.Clinical features fever LLQ pain leukocytosis Other possible features alteration in bowel habits constipation or diarrhea vomiting and sometimes a painful mass on rectal examination if inflamma tion is near the rectum CliniCal Pearl Complications of Diverticulitis Abscess formation can be drained either percutaneously under CT guidance or surgically Colovesical fistulaaccounts for of fistulas secondary to diverticulitis close spontaneously Obstructiondue to chronic inflammation and thickening of bowel wall Free colonic perforationuncommon but catastrophic leads to peritonitis Quick Hit Diverticulosis pouches in the colon wall should be distinguished from diver ticulitis which refers to inflammation or infection of the diverticula and is a com plication of diverticulosis.Table viagra online fast delivery aureus and S.From Goodheart HP.single photon emission computed tomography Radioactive tracer is injected intravenously and a computer reconstructs a D image based on a composite of many views.Your doctor or nurse will tell you when to arrive at the hospital.


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #13  | 20 Ocak 2016 17:35 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
Movement Disorders priligy dapoxetine B.Quick Hit Only diffuse form has renal lung and heart involvement. priligy generico precio NERVOUS SYSTEM INFECTIOUS DISORDERS herpes zoster shingles Viral infection affecting peripheral nerves.Similar considerations show that initially the compression is elastic but a sufficiently large force will produce permanent deformation and then breakage.Benzodiazepine.When the wings are decelerated toward the end of the stroke this energy must be dissipated. levitra coupon free trial However the citys regular medical hierarchy felt threatened by this regional upstart and their muttered intimidation forced Galen to make his brief return to Pergamon.Midwives received similar recognition in midwives ought to be sober patient and discreet free from external deformity WILLIAM SMELLIE MOTHER AND BABY MEDICINE A MIDWIFE ON CALL A female midwife transports an analgesic gasair machine on the back of her bicycle inDREPhiladelphia Pa Saunders chapMelmed S Kleinberg D. precio de la viagra en farmacias The necessary level of calcium in the blood is maintained by the parathyroid gland which secretes a hormone that signals the release of calcium from bone storage.Other applications particularly in dermatology are being developed.Because of the familiarity of the prostatitis categories we will generally refer to them by their classical rather than NIH designations.Am J Gastroenterol.www. closest thing to levitra At the time France was embroiled in several military campaigns so Pare was kept busy treating war wounded in extremely primitive field hospitals a common duty was running hopelessly mutilated soldiers through with a sword or cutting their throats to end their suffering.lower necklike portion of the uterus


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #14  | 21 Ocak 2016 10:37 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
with kindly modest demeanor those who are present Put the patient at his ease before the examination begins and the pulse should be felt deliberately and carefully The friends standing around will be all the more impressed because of the delay and the physicians words will be received with just that much more attention.Brandwein is a writer editor and food columnist. viagra ontario G.Accepted SeptemberOf NSCLC tissues expressed two to fold higher levels of the p subunit of NFB than normal lung tissue.c. isotret The results were conclusive Remarkably the experiment shows that the virulence under these conditions with no oxygen is always the same as that which was used to inoculate the original closed tubes the full BLOOD BANK These test tubes from the museum at the Institut Pasteur in Paris France contain samples of blood from hens that died as a result of being inoculated with fowl cholera.g.Together these interesting observations imply that DNA hydroxymethylation proles provide diagnostic and prog nostic data.It is associated with outdoor activities in wooded areas e.Need for an Updated Review Bariatric surgery procedures have changed over the past decade so there was a need for a new review to determine the effectiveness and safety of current procedures Dr.Damage to the optic nerve usually starts as loss of peripheral vision.Older age over yearsIt has been suggested that these piezoelectric voltages play a role in the formation and nourishment of the bone. buy azithromycin online Symptoms may include frequent bladder infections frequent urination and persistent pain in the lower abdomen or back.Quick Hit Differential diagnosis of hand numbness as seen in carpal tunnel syndrome Cervical radiculopathy nerve root compression in the cervical spine Peripheral neuropathy diabetes Median nerve compression in forearm Quick Hit A negative Phalens test or Tinel s sign does not exclude carpal tunnel syndrome.Historians point to some five million dead across the Roman world during the Antonine Plague thought to include coemperors Lucius Verus in the first surge of CE and Marcus Aurelius during a later outbreak in CEHealth status instruments provide incremental prognostic information beyond FEV in part because they reflect the burden imposed by comorbidities. usa pills viagra It is essentially concerned with transmuting matter from one form to another or remodeling one being into another.An angiogram reveals plaque blocking the LAD.Loss of intellectual abilities with impairment of memory judgment and reasoning isIt works synergistically with sulfonamides.diagnosisSketch of a whole body MRI imaging system.Outlook Prognosis Pituitary surgery is successful in most patients depending on the size of the tumor and the experience of the surgeon. cytotec en venta e.Smooth muscle makes up the involuntary or visceral muscles that move internal organs such as the digestive tract blood vessels and secretory ducts leading from glands.However survival can vary and occasionally people will survive much longer than months.into the lumbar region of the spinal column below the region where the nervous tissue of the spinal cord ends and CSF is withdrawn.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #15  | 22 Ocak 2016 22:34 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
A paracentesis may be required.Diseases of the Pulmonary System a. kamagra chewable 100 mg canada Phosphorylation of RelAp promotes DNMT recruitment to chromatin and represses transcription of the tumor metastasis suppressor gene BRMS.BONE LEVERS Levers such as these were designed to ease a bone into its correct position when setting a fracture.apneaMost common complications of prostatectomy are erectile dysfunc tion and urinary incontinence.Undeniably the study of this language requires commitment and hard work but the benets are great. prostate propecia 1 mg It was found that they could grow in human embryonic tissue thereby reducing the need to use so many monkeys as experimental animals for incubation and testing.Vasospasm e.lack of semen aResults from ingestion of preformed toxins produced by spores of Clostridium botulinum.Beck Judith Beck and Robert DeRubeis. accutane without a perscription b.But medicine is never as clearcut.factor in a patients condition that prevents the use of a particular drug contraCauses a.Occupational stress is stress thats caused by our work or occupations. levitra online In Canadian researcher Frederick Banting read about the link between islets and the conjectured hormone insuline.Hyperuricemia QUiCkHit In evaluating a patient with aKI first exclude prerenal and postrenal causes and then if necessary investi gate intrinsic renal causes.Common symptoms of ataxia include Clumsy speech pattern dysarthria Repetitive eye movements nystagmus Uncoordinated eye movements Walking problems unsteady gait Exams and Tests The doctor will ask if the person has recently been sick and will try to rule out any other causes of the problem.Complications include PUD gastric carcinoma and mucosaassociated lymphoid tissue lymphoma. tadapox tadalafil dapoxetine decient less than belowformationAccumulation of fluid in the peritoneal cavity due to portal HTN increased hydrostatic pressure and hypoalbuminemia reduced oncotic pressure.What Abnormal Results Mean A high RBC or hematocrit may be due to Dehydration such as from severe diarrhea Kidney disease with high erythropoietin production Low oxygen level in the blood for a long time due to heart or lung disease Polycythemia vera Smoking A low RBC or hematacrit is a sign of anemia which can result from Autoimmune diseases such as lupus erythematosus or rheumatoid arthritis Blood loss hemorrhage Bone marrow failure for example from radiation infection or tumor Chronic kidney disease Hemolysis red blood cell destruction Leukemia and other blood cancers Longterm infections such as hepatitis Poor diet and nutrition causing too little iron folate vitamin B or vitamin B Multiple myeloma A lower than normal white blood cell count is called leukopenia.


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #16  | 26 Ocak 2016 05:12 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
It stimulates or inhibits another cell which can be a nerve cell muscle cell or gland cell.Prevention Autoimmune hepatitis is usually cannot be prevented.. looking for viagra Causes of Depression The most commonly held theory about the cause of depression is the biogenic aiming hypothesis which is the idea that depression is caused by not having enough serotonin.estradiol Estrogen female hormone secreted by the ovaries.Severe AKI may occur without a reduction in urine output nonoliguric AKI.Practitioners of alternative medicine use lavender oil as an antiseptic an analgesic and a chest rub for asthma.seminiA model poses to show how a proton beam device is brought near a patient in preparation for stereotactic radiosurgery. accutane buy us The velocity is highest at the center and decreases A v A v or v A P gh v P gh v P v P v P P v AHowever the basic approach in the various methods of analysis is similar in that the highly complex interactive musculoskeletal system involved in walking andor running is represented by a simplified structure that is amenable to mathematical analysis.c.C.These include modulating REST expression REST alternative splicing macromolecular complex assembly REST interactions with RE binding sites regulators of REST activity i.Thus it seems that one important population of nerves in the CC contains not only ACh but also NOS vasoactive intestinal peptide VIP and neuropeptide Y Hedlund et al.Hembree.Hinyokika Kiyo pfizer viagra sales b.CT scan is the best study diffuse infiltrates hallmark ground glass density patchyhomogenous consolidation pleuralpericardial pleural effusions.Growth retardationThis is highly variable but increases with fever sweating hyperventilation and tracheostomies unhumidified airsee below.Some patients with chronic hepatitis may be treated with antiviral medications or a medication called peginterferon.Johnson Mind Wide OpenPerform b hCG and AFP measurement after orchiectomy for comparison with the preoperative values. find cialis in germany PLoS ONE e Franklin T.Pulmonary aspergilloma is caused by inhalation of spores into the lung.Most people are allowed to move their knee right after surgery to help prevent stiffness. buy accutane uk no prescription Shiri et al.Thrombocytopenia d.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #17  | 27 Ocak 2016 11:53 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
At first the radiation was given in one massive blast but it had dire side effects including skin burns bleeding from the orifices pain inflammation confusion hair loss and fatigue collectively known as radiation sickness. buy isotretinoin acnetrex MRIto rule out cerebellopontine angle tumor D.The rash is found only in exposed areas C.Before then researchers had relied on the light microscope see pp.In some forms of alchemy these practical processes have spiritual parallels that involve cleansing the soul to achieve perfection and unlocking the inner being to access the very core of ones existence. black cialis 800 mg best prices As with other infections the fear is that the genetic makeup of the virus may alter so that it passes more easily from person to person triggering a pandemic.POWER REQUIRED TO REMAIN AFLOAT Whether an animal sinks or floats in water depends on its density.Stimulants.See Figure lasix ol Physics and the Vertical Jump American Jour nal of Physics JulyPotentially reversible Diseases of the Renal and Genitourinary System DiSeaSeS of the Renal anD GenitouRinaRy SyStem l FiGuRe causes of AKI. xm radio generic cialis BuddChiari syndrome a.Cancer Res.It spontaneously remits within a few to weeks without treatment.aromatherapy to lessen patient discomfort after surgery. kamagra king acetylcholineantibiotics Chemical substances produced by bacteria or primitive plants.WOMEN IN MEDICINE Sadly Salernos inclusive tradition did not persist and a trend for barring women swept across Europe.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #18  | 27 Ocak 2016 23:05 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
A.The ciliary body adjusts the lens rounding it and the pupil constricts.Using the following data and the data in Table clomid without prescriptions mexico The team eventually moved to the small Dr.Fluids Electrolytes and Acid Base Disorders l STEPUP TO MEDICINE Cushings syndrome Saltwater drowning Primary hyperaldosteronism B.CFirst DNA controls the production of new cells cell division.g.Pain is often gradual in onset. isotretinoin for sale Hershey Medical Center Hershey Pennsylvania Jay Loefer MD Chief of Radiation Oncology Massachusetts General Hospital Cancer Center Herman and Joan Professor Harvard Medical School Boston Massachusetts Dan L.Eight months later Scottish physician James Young Simpson introduced chloroform anesthesia for humans using it on women in childbirth.in distal RTA the urine pH cannot be lowered below regardless of the severity of metabolic acidosis.Because the collision takes place in a short period of time it is usually diffi cult to determine the exact magnitude of the force during the collision.It took the stimulus of World War II however to fully realize the potential of this the first antibiotic. antabuse buy online chipper Spinal cord injury is the most common cause.Anisocoria may be an indication of neurologic injury or disease Figure A.Smith had been taking an antipsychotic drug for years when she began exhibiting lip smacking and darting movements of her tongue. can u buy clomid on line M.et al.These studies have provided strong evidence for the presence and physiological relevance of transmembrane Ca flux through the Ltype voltagedependent calcium channel in response to cellular activation with e.a key founder of bacteriology was hardworking German physician and microscopist Robert Koch. brand levitra canada nulli no not none nulligravida nullipara ParaThis is the tympanic membrane or eardrumcurettage


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #19  | 28 Ocak 2016 03:10 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
Adequate hydration a.She founded the first formal nursing training school.irritable bowel syndrome where to buy cialis in canada Philadelphia PA Lippincott Williams Wilkins FigureSpermatic cord Blood vessels Vas deferens Epididymis Testis In this procedure the internal spermatic vein is ligated the affected segment is cut out and the ends are tied off.This PFT assesses how well gases can diffuse across the alveolar membrane and the result of the test is calledNephrotic syndromemost common presentation cialis 20 mg effets secondaires In connection with the energy consumption during physical activity we should note the difference between work and muscular effort.Philadelphia Pa Mosby Elsevier chapand has been shown to interfere with inhibit dopamine release in the brain Olianas et al. generic prednisone for dogs .Knowing this The high caloric content of alcohol presents a problem for people who drink heavily.Renal transplantationWe need to decrease the ambiguity of the job and increase predictability. buy priligy dysphagiaLongterm and intense exploration of unconscious feelings uses techniques such as transference and free associationMurray and Nadels Textbook of Respiratory Medicine.STD caused by berryshaped bacteria and marked by inammation of genital mucosa and mucopurulent discharge purchase antabuse canada no prescripton Zimmerman et al compared psychiatrists clinical assessments of depressed patients receiving ongoing treatment with results of a standardized side effects questionnaire and found that even though psychiatrists regularly inquired about sexual side effects on the questionnaire patients reported higher rates of almost all sexual dysfunctions.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #20  | 2 Şubat 2016 06:39 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
Spanish conquistadors bring smallpox to the Americas.Diagnosis Laboratory studies that may be helpful include the following Specific immunoglobulin E IgE antibody testing Positive results primarily denote sensitization and may not confirm clinical allergy specific laboratory tests for some food hypersensitivities are not available Peripheral serum measurements of eosinophils or total IgE concentrations Results support but do not confirm the diagnosis normal values do not exclude the diagnosis Basophil histaminerelease assays These are limited primarily to research settings and have not been shown to be diagnostically useful in clinical settings Skin testing includes the following approaches Prick and puncture testing This is the most common screening test for food allergy negative predictive accuracy exceeds positive predictive accuracy vs Intradermal testing Generally avoided because of the risk of inducing a systemic reaction Patch testing Appears promising but additional studies are needed Dietrelated diagnostic measures may be helpful as follows Diet diary Elimination diet may be used for diagnostic as well as therapeutic purposes Food challenge confirmation of food allergy may be open singleblind or doubleblind placebocontrolled See Workup for more detail.As part of his academic duties Vesalius visited Pisa Bologna Venice and other universities to lecture and lead teaching sessions. buy oratane c.Low doses of heparin IV or SC inhibit clotting and can prevent consumption of clotting factors. cialis pills sale ontario The Art Archive Biblioteca Augusta Perugia Gianni Dagli Orti.As illustrated in Figure the coiled eccrine sweat gland originates deep in the dermis and straightens out to extend up through the epidermis.Consider a molecule in a liquid or a gas which is moving away from the starting pointBile originally was called gall Latin bilis meaning gall or anger probably because it has a bitter taste. buy accutane uk no prescription If gallbladder is not visualized hours after injection diagnosis of acute cholecystitis is confirmed.Some items may interact with your medicine.Look for pyuria bacteriuria and leukocyte castsFood enters the.His doctor told him that there was no treatment effective in preventing the reappearance of these lesions.There is a strong association between cigarette smoking and emphysema. clomid without prescriptions mexico She has no other complaints.Pernicious means ruinous or hurtful.Damage to multiple peripheral nerves d.acute allergic reaction in which red round wheals develop on the skin what does cialis for daily use cost 105 gynecologist US transducerOther animals such as porpoises whales and some birds also use echoes to locate objects but they are not able to do so as well as bats.


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #21  | 9 Şubat 2016 03:44 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
PAmbulatory Medicine l STEPUP TO MEDICINE TABLe Dyslipidemia Syndromes class Name Lipoprotein Elevated treatment Type I Exogenous hyperlipidemia Chylomicrons Diet Type IIa Familial hypercholesterolemia lDl Statins Niacin Cholestyramine Type IIb Combined hyperlipoproteinemia lDl VlDl Statins Niacin Gemfibrozil Type III Familial dysbetalipoproteinemia IDl Gemfibrozil Niacin Type IV Endogenous hyperlipidemia VlDl Niacin Gemfibrozil Statins Type V Familial hypertriglyceridemia VlDl chylomicrons Niacin Gemfibrozil IDl intermediate density lipoprotein. buy lasix online fast delivery As Pauls mastoiditis otitis media tinnitus became progressively worse his doctor worried that this ringing in his ears might be caused by a benign brain tumor aan cholesteatoma acoustic neuroma glaucomaShaw AS Dixon AK.Instead we often see measures iStockphotoThinkstock.Her entire endocrine system was disrupted and her physician recommended surgery and radiation therapy to help relieve her symptoms.no not withoutFurthermore compared with controls COPD patients had a significantly increased risk of comorbidities and other medical events fig. antabuse for sale no prescription Using radium for radiation therapy became more limited specialized and controlled.Health Solutions Ebix Inc.As soon as you feel sleepy go back to bed.treatmentnew connection between two previously unconnected tubes anaIf the first dose does not control the hyperthyroidism within to months then administer another dose. cialis levitra en ligne .count CTPA CT pulmonary angiography CTS carpal tunnel syndrome Cu copper cuprum CVA cerebrovascular accident costovertebral angle CVP central venous pressure CVS cardiovascular system chorionic villus sampling c w compare with consistent with CX CXR chest xray lm Cx cervix cysto cystoscopy DC dilatationdilation and curettage DCIS ductal carcinoma in situ DD discharge diagnosis differential diagnosis Decub.The role of ejaculation in the treatment of chronic bacterial prostatitis CBP is unknown.LncRNA prole of glioblastoma reveals the potential role of lncRNAs in contributing to glioblastoma pathogenesis.Lowgrade fever weight loss c.o.She has rales in her right posterior chest. levitra online order inhalationParasternal liftThis category of drug includes ACE inhibitors betablockers calcium channel blockers cholesterol lowering drugs or statins and diuretics.Medullary carcinomatotal thyroidectomy radioiodine therapy usually unsuc cessful.Cl HCO BUN CrIf have had high SES as you go through young adulthood through middle age into older adulthood is that like putting money in the bank or is age the great levelerregardless of your socioeconomic status It depends on the disease actually.One of the early pain relief projects at St.th ed. online cialis with no prescription J ChemotherInherited disorder of nerve degeneration caused by deciency of an enzyme.Kleeman FJ.b.


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos
 Yorum #22  | 11 Şubat 2016 01:35 | Alıntı     

MatthewhoK

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://brandviagrahawaii.ru/">viagra brand online usa</a> <a href="http://viagravscialisvslevitrasamples.ru/">nizagara vs viagra</a> <a href="http://iwanttobuyealviagra.ru/">buy viagra online with no prescription</a> <a href="http://discountviagrainnederlandkopen.ru/">discount viagra</a> <a href="http://genericviagraukeurope.ru/">low cost viagra generic</a> <a href="http://nonprescriptionviagrageneric.ru/">usa no prescription generic viagra</a> <a href="http://realpfieferviagra.ru/">pfizer viagra</a> <a href="http://viagraprix.ru/">healthy man viagra offer</a> <a href="http://wherecanigetviagraonline.ru/">online viagra prescription</a> <a href="http://freetrialsteamviagra.ru/">free viagra samples in canada</a>
 Yorum #23  | 15 Şubat 2016 21:31 | Alıntı     

WilliamWesk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://sildenafil100mg.ru/">sildenafil for sale</a> <a href="http://cialis5mgpricewalmart.ru/">price on cialis 5mg no prescription</a> <a href="http://levitrawithoutprescription.ru/">buy levitra online</a> <a href="http://cialisforsaleinusa.ru/">cialis generico canada</a> <a href="http://cheapestviagraonline.ru/">buying viagra online</a> <a href="http://cheapviagraovernight.ru/">overnight shipping on viagra pills</a> <a href="http://sildenafilforsale.ru/">where to buy sildenafil</a> <a href="http://cheapviagrausa.ru/">cheap viagra overnight delivery</a> <a href="http://canadapharmacymeds.ru/">canadian pharmacy online no script</a> <a href="http://cialis20mg.ru/">cialis 20 mg sale</a>
 Yorum #24  | 22 Şubat 2016 04:06 | Alıntı     

Efrainlet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://kwikmed.top/">kwikmed coupon viagra</a> <a href="http://tadalafilbestprice.top/">20 mg tadalafil best price</a> <a href="http://tobuyviagra.top/">free viagra samples before buying</a> <a href="http://viagra6freesamples.top/">viagra 6 free samples</a> <a href="http://viagrasamples.top/">viagra and cialis samples from pfizer</a> <a href="http://canadapharmacy.top/">canadian pharmacy no prescription</a> <a href="http://canadiandrug.top/">canadian pharmacy without prescritption</a> <a href="http://canadianhealthcaremall.top/">canadian health care and mall</a> <a href="http://canadianpillsstore.top/">cheap viagra online canada pharmacy</a> <a href="http://cialis40mg.top/">discount cialis 20mg</a>
 Yorum #25  | 24 Şubat 2016 18:50 | Alıntı     

Josephdaf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://buyeddrugsonline.top/">buy ed drugs online</a> <a href="http://canadapharmacy24hourdrugstore.top/">online canadian pharmacy</a> <a href="http://cheapcialisfromindia.top/">indian cialis</a> <a href="http://cheapestcialisonline.top/">buy cheap generic cialis uk</a> <a href="http://cialis5mgprice.top/">generic 5mg cialis best price</a> <a href="http://cialiswithoutadoctorsprescription.top/">cialis no script</a> <a href="http://edmedicine.top/">drugs for impotence</a> <a href="http://genericcialiscanada.top/">cheap cialis canada</a> <a href="http://genericcialisforsale.top/">generic cialis online europe</a> <a href="http://levetra.top/">buy levitra</a>
 Yorum #26  | 26 Şubat 2016 15:32 | Alıntı     

Maxwellpl

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://maxifortzimax100mg.top/">buy maxifort</a> <a href="http://newhealthyman.top/">healthy man pills</a> <a href="http://onlinecanadianpharmacy.top/">cialis canadian pharmacy</a> <a href="http://onlinepharmacymedications.top/">canadian pharmacies</a> <a href="http://onlineprescriptiondrugs.top/">online pharmacy without prescription</a> <a href="http://rhineincpharmacy.top/">rhine inc viagra</a> <a href="http://superactiveviagra.top/">super active viagra</a> <a href="http://usapharmacyonlineviagra.top/">usa online overnight pharmacy</a> <a href="http://viagracanadianpharmacy.top/">free viagra samples in canada</a> <a href="http://viagrapillsforsale.top/">viagra for sale in alaska</a>
 Yorum #27  | 7 Mart 2016 14:33 | Alıntı     

GeraldPn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://discountcialis.ru/">uscanadiandiscountcialis</a>
<a href="http://canadianpillsstore.ru/">list of legitimate canadian pharmacies</a> <a href="http://viagra6freesamples.ru/">viagra samples</a> <a href="http://viagracoupon.ru/">viagra samples from doctor</a> <a href="http://cialiasonlineovernightdelivery.ru/">cialis online</a> <a href="http://viagracanada.ru/">generic viagra online canadian pharmacy</a> <a href="http://viagrabymail.ru/">cheap canadian pfizer viagra</a> <a href="http://onlinemedications.ru/">rayhhealthcare online order medication</a> <a href="http://cialiswithoutaprescription.ru/">daily cialis without a prescription</a> <a href="http://cialisfordailyuse.ru/">cialis once daily 5mg best price</a>
 Yorum #28  | 7 Mart 2016 16:29 | Alıntı     

GeorgeTek

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://cealis.ru/">buy cialis</a> <a href="http://ordercialis.ru/">order cialis</a> <a href="http://viagraonlinenoprescription.ru/">cheap viagra</a> <a href="http://tadalafilwithoutprescription.ru/">cialis no script</a> <a href="http://couponsforcialis20mg.ru/">cialis cheapest online prices</a> <a href="http://sildenafilcitrate100mgplus.ru/">novo sildenafil</a> <a href="http://cheapviagraovernightdelivery.ru/">cheapest generic viagra cheapest prices</a> <a href="http://canadapharmacy24hourdrugstore.ru/">pacific care pharmacy</a> <a href="http://buyviagraonlinewithoutprescription.ru/">best site buy viagra online</a> <a href="http://pfizerbrandviagra100mg.ru/">brand viagra overnight delivery</a>
 Yorum #29  | 1 Nisan 2016 16:09 | Alıntı     

Jeramyharf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://buybetnovatenoprescuk.ru/">buy betnovate no presc uk</a> <a href="http://buyviagramontreal.ru/">buy viagra in canada legally</a> <a href="http://ezonlinepharmacy.ru/">ez online pharmacy buy viagra usa</a> <a href="http://lowpricecialis.ru/">best price for cialis 5 mg</a> <a href="http://cialismazatlanmexico.ru/">tadalista vs cialis</a> <a href="http://citalopramexpress.ru/">buy citalopram 40 mg</a> <a href="http://cheapviagrauknextdaydelivery.ru/">cheap viagra pills uk</a> <a href="http://viagragold800mg.ru/">discount viagra</a> <a href="http://levothyroxinewithoutascript.ru/">levothyroxine sodium buy uk</a> <a href="http://securetabsviagra.ru/">generic viagra soft tabs 50mg</a>
 Yorum #30  | 21 Nisan 2016 06:16 | Alıntı     

Earnestkemy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://genericcialisovernight.ru/">cialis generico prezzo piu basso</a> <a href="http://cheapestlevitra20mg.ru/">levitra 20mg best price</a> <a href="http://buyalliinmexico.ru/">generic xenical cheap no prescription</a> <a href="http://viagraonsaleinusa.ru/">online viagra</a> <a href="http://bestonlinepharmacies.ru/">canadian pharmacy cialis 20mg</a> <a href="http://canadianpharmacythattakespaypal.ru/">sky pharmacy</a> <a href="http://viagrahealthyman.ru/">healthy male viagra</a> <a href="http://247rxshopviagrageneric.ru/">cheap generic viagra</a> <a href="http://wheretobuycialis.ru/">where to buy cialis online</a> <a href="http://cheapvaltrexpills3daydelivery.ru/">valtrex mexico ,canada</a>

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: