Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Siyasetin Yargılaşması ve Savaş- Ali Topuz  


28-11-2011, 07:44 Kategori: Kurdistan  
Siyasetin Yargılaşması ve Savaş- Ali Topuz

Yargıda iki sonuç var: Ya kazanır, ya kaybedersiniz. Ya beraat, ya mahumiyet. Siyasetteyse üçüncü bir sonuç var: Uzlaşma. Siyasi sorunları yargıya havale etmek, "Uzlaşmıyoruz, savaşacağız" demek.


“Yargı siyasileşmemeli. Partizanlaşmamalı.” Yaygın bir motto. Bunun tehlikeli olduğu, işte, adalet duygusunu yok edeceği filan söylenir. Doğru da. Fakat bugün, daha büyük, daha tehlikeli bir sorun yok mu? Yargının siyasileşmesi değil de siyasetin yargısallaşması, yargısallaştırılması sorunu.

Darbe sonrası yargılamalar, İstiklal Mahkemeleri, Dersim yargılamaları bu tarzın tarihteki en bilinen örnekleri.

Son dalgası bu hafta gerçekleşen KCK operasyon ve davaları da aynı çerçevede görünüyor. Sayılar durumu anlatmaya yeterli: 14 Nisan'dan 5 Ekim'e kadar 7 bin 748 kişi gözaltına alındı, 3 bin 895 kişi tutuklandı. Geçen hafta içinde sayılar daha da arttı. Bu kadar çok suçlunun bulunduğu bir suç alanı ne olabilir? Yanıt basit, alan kriminal değil siyasal. Nitekim “zanlı”ların önemli bir kısmı seçilmişler ve yasal teşkilatlarda siyasal faaliyet gösterenlerle avukatlar ve akademisyenler.

Siyaset yargısallaşırsa ne olur? Yanıt için önce siyasetin ve yargının işleyiş ve imkanlarına bakmalı.

Yargı, iki ihtimalli, iki sonuçlu bir düzenek. Taraflardan biri ya kazanır ya kaybeder. Ya beraat ya mahkumiyet . Yargı tarihsizdir de. Her el, her maç yeniden başlayan oyun dizisi gibi. Daha önce suçlu ya da haksız olması kişinin, o davada suçlu ya da haksız olduğunu göstermez, filan.

Siyaset ise üç ihtimalli, üç sonuçludur. Öyle olmadığında siyaset olmaktan çıkar. Kazanç ve kaybın yanındaki ihtimalin, sonucun adı: Uzlaşma. Parlamenter rejimler uzlaşma esasını benimseyerek iş görür. Aksi halde münasebet bir mücadele, bir savaşım olmaktan çıkıp düpedüz savaşa döner. Ayrıca siyaset "tarihli"dir de: Kuşaklardan kuşaklara miras kalan anlaşmalar, yani kazanç/kayıp/uzlaşma tarihleri vardır her siyasal iklimde. Seçimi kaybedenler her şeylerini kaybetmezler! Önceki dönemlerin uzlaşmalarının kazananını, kaybedenini ya da oyuna katılmayanını koruyan uzlaşmaları, yani tarihi birikimleri yekten çöpe atılamaz. “İnsan hak ve özgürlükleri” denilen şeyler, bu tarihin kayıtlarıdır.

KCK operasyonlarıyla hükümet, domine ettiği yasama ve yargıyla birlikte siyasal bir sorunu yargısallaştırıyor. Bu uzlaşma imkanının reddidir. Askeri operasyonlar bundan zararlı değil! Çünkü operasyonlar "silahlı gruplar"la karşılaştıkları ve bunun sonuçları oranında sıkıntı yaratır; sivil-siyasal alana gölge düşürse bile doğrudan onların içinde işlemez. Hedefi “çatışmayı bitirmek” olan bir yönetim, siyaseti yargısallaştırmaktan korkmak zorunda. Çünkü siyasetin yargısallaşması, siyasal sorunla ilgili herkesin üç ihtimalli bir alandan iki ihtimalli alana sıkıştırılması demek. Bunun anlamı basit, basit olduğu kadar da tehlikeli: Bir tür savaş ilanı. Sorun ne kadar büyükse kendisi de o kadar büyük olacak bir savaşın ilanı.

KCK operasyonlarının bu haftaki kısmında “siyasetin yargısallaştırılması”nın yanında bir vahim hukuk ihlali daha işlendi: Avukatlar görevlerini yaparken yasal dokunulmazlığa sahiptirler. Bu dokunulmazlığı düzenleyen yasaların öngördüğü prosedür işletilmeden gözaltına alınmaları ve tutuklanmaları düşünülemez. 40’tan fazla avukatın, hiçbir yasal prosedüre uyulmadan hapse atılması, aynı zamanda sistemin kendi hukukunun ilgası anlamına gelir. “Ergenekon” operasyonlarında da benzer ihlaller gözlendi. Barolar fazla ses etmedi, çünkü “bölünmüş Türkiye’nin” onlardan olmayan kesimine uygulandı bu sefer hukuk ilgası.

Türkiye'nin generalleri hapse tıkma, istediğini atama kudretindeki iktidarını her durumda onaylayıp (bazen üslup eleştirileri yaparlar sadece, “Gene döv ama, iz bırakma” der gibilerinden) , bütün savaş suçlarını PKK'ya (ve TSK’ya! Ha bir de “Ergenekon” var değil mi?) yıkmayı seven düşünürler, olan bitendeki vahameti görmezler mi? Evet. Haklarında ayet var: Gözleri vardır ama görmezler, kulakları vardır ama işitmezler.

Onlara bir soru: Anayasa mı yapacaktık? Kimseyle uzlaşmamış, rakiplerinin siyasal alanını tüm devlet enstrümanlarıyla (asker, polis, yargı) darmadağın etmiş bir "kurucu güç" anayasa yaparsa ne olur? 12 Mart ve 12 Eylül'de gördük bunu. Görmedik mi?

radikal


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 5)
  |   Okuma: 1851   |   Yorum: (2)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 13 Ocak 2017 03:30 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Запостился на сайте от того что зацепило.
Как же просто банальный ремонт холодильника оформить в сенсацию.
Срочный приемлемый ремонт холодильников дешево в ЛюберцахКруглосуточный выгодный ремонт холодильников безвозмездно в Печатниках А сие как накажете называть?
Причем холодильник присутствует у каждого. Я уверен в том о чем запостил, ремонт не всякому то и нужен.
http://666tm.at.ua/index/8-1632 Siyasetin Yarg?lasmas? ve Savas- Ali Topuz » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #2  | 28 Eylül 2017 21:15 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Зрители чувствуют обман, в реальности оказывается выдумано что посмотрел, на сайте я читал что то похожее мастер холодильник Pozis Царицыно

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: