Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Seferberlik Zamanı-Fadıl Özçelik  


30-08-2011, 23:52 Kategori: Kurdistan  
http://www.kurdinfo.com/nivwene/fadel_ozcelik.jpg

Seferberlik Zamanı- Fadıl Özçelik

Türk Ordusunun 30 yıla yakın bir süredir Kürdıstan`i viraneye çevirmesi, on binlerce Kürd`ü kah ensesine sıkılmış tek kurşunla, kah tepelerine göklerden yağdırılan bombalarla katletmesi kimsenin tuhafına gitmedi, gitmiyor.....

TC Başbakanı Erdoğan`ın canı Kürd gerillalarının özellikle Silvan ve Çukurca`da Türk Ordusuna indirdiği ağır darbelerden yanmışa benziyor.

İstisnalar saklı kalmak kaydıyla bir bütün olarak tüm Türklerin de öyle.

Onlar, hep başkalarını darbelemeye alışkındırlar. Darbe indirmek ve başkalarının canını yakmak Tanrı`nın sadece onlara bahşettiği bir hak ve basirettir.
Ve Kürdleri imha ettikçe, ortalığı cehennem yangınına çevirdikçe sebep ve tarifi imkânsız sadistçe bir haz duyarlar.

Başkalarını mutsuz ettikçe mutlu olurlar. Kendi mutluluklarını başkalarının, özellikle de Kürdllerin mutsuzluğu üzerine inşa etmişlerdir adeta. „Canım yanıyor“ demenin ne anlama geldiğini bilmezler, tersine „Canım yanıyor“ diye bağırdıkça daha çok can yakar ve zevklenirler.

Geçmişte hep böyle oldu, günümüzde de öyle.

Teferruatlara takılıp kalmayın. Özünde değişen pek bir şey yok. Bu kalıtsal bir sorundur, tedavi için daha çok zamana ihtiyaç vardır.

Adı ve siyasal sıfatı ne olursa olsun, böylelerinden, kendisine tanıdığı hakların aynısınıbaşkalarına da tanımasını beklemek safdillilikten başka bir şey değildir. Sayıları oldukça sınırlı bazı yazar ve aydınları bir tarafa koyup dincisi, solcusu ve liberallerin son olaylarla ilgili yorumlarını okursanız sanırım çok da fazla ileri gittiğimi düşünmezsiniz.

Türk dincisi, sadece dincidir ama asla dindar değildir: Solcu ve liberali de sol ve liberal düşüncenin etrafında dönüp dolanırlar; yeri ve zamanı geldiğinde ise sağcının en sağcısı olmaktan çekinmezler.

Alayı için söz konusu işgal ve ilhak edilmiş Kürdistan`ı da ihtiva eden „vatan“ olunca gerisi yani din ve iman da, eşitlik, kardeşlik ve adalet de detaydır. Aydın ve siyasal partileriyle dindar, solcu ve liberali gerçek olan bir ülke, sadece eşit ve özgür olmak isteyen Kürd halkı için bu kadar yoldan çıkmış ve rotasız kalmazdı.

Siyaset, sadece siyasetçilere bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir. Aklı başında, insanlığın evrensel ilkeleri çerçevesinde ne yapacağını bilen siyasetçilerin ülkelerini zengin, insanlarını da mutlu; çılgın ve insani niteliklerini yitirmiş diğer siyasetçilerin ise ülkelerinin nasıl talan olmasına sebep olduklarına hem tanık olduk hem de tarih kitaplarından okuduk.

Bazı ülkeler bu çılgın politikacılarına karşı demokratikleşerek zenginleştiler ve insanlarına mutlu bir şekilde yaşanabilir bir ülke yarattılar.

Önyargılarından kurtulamayan, kurtulmak gibi bir dert ve kaygısı da olmayan mutlak doğrulara sahip ülkelerde ise halkın tepesine ya asker, polis biner ya siyasetçi. Türkiye`de olduğu gibi dincisi, solcu ve liberali de yarım yamalak olan, zorlandığı zaman solcusu sağcı, dincisi dinsiz ve imansız olabilen ülkelerde ise denetimsiz ve hesap sorulamaz olan siyaset arenası ya siyasetçilere ya da askerlere bırakılır ve bir çamur deryasında çırpınır durur.

Ordumuz Kürdistan`da Kürd halkına karşı neden savaşıyor, diye soran kaç müslüman, solcu ve liberal bilirsiniz? Artık toplumsal bir akıl tutulmasının yaşandığı bu ülkede tıpkı tımarhanelerdeki gibi herkes bağırıp çağırır ama kimse bir diğerini duymaz.

Türk Ordusunun 30 yıla yakın bir süredir Kürdıstan`i viraneye çevirmesi, on binlerce Kürd`ü kâh ensesine sıkılmış tek kurşunla, kâh tepelerine göklerden yağdırılan bombalarla katletmesi kimsenin tuhafına gitmedi, gitmiyor. Bu Türklerin bilinçaltlarına işlenmiş kodlarla normaldir. Keza Türk Ordusu güçlüdür, yenilmezdir, kendisine kurşun sıkılmaz ama o, mermi yağdırır başkalarının üzerine, savaşta Mehmetçik ölmez, sadece avlar ve gebertir.

Ölen bir asker için bütün Kürdleri hedef beller.

Ölen onlarca Kürd savaşçısı olunca zil takip göbek atar.

30 yıllık savaşın bilançosu bile bu algıyı değiştirmedi. Ve tıpkı Türk Devleti gibi, bir olgu değişmekte bu kadar ayak diretiyorsa, ortalıkta normal olmayan bir durum var demektir.
Üniversitelerde bu konuda ciddi araştırmalar yapmaya ihtiyaç vardır.

Uzun bir aradan sonra Türk Ordusunun Kürd gerillalarından bu baskınları yemesi Türk kamuoyunun kimyasını bir kez daha bozdu.

27 yıldır birkaç bin kişilik Kürd savaşçısına karşı yüz binlerce askeriyle Kürdistan’daki aralıksız operasyonlarına devam eden ve her seferinde üçer beşer kişiyi katleden Türk Ordusunu görmezlikten gelerek solcular, liberaller ve din tüccarları feryadı bastılar. Onlara göre Kürd savaşçılar askerler tarafından katledilmeyi beklemek yerine taarruza geçmekle barışı dinamitlemişlerdi.

Hangi barışı?

Derseniz, cevapsızdırlar. Türk askeri Kürdistan dağlarında armut toplamaya çıktıklar da mı Kürd savaşçıları tarafından pusuya düşürüldüler? Diye sorarsanız, alacağınız cevap da, sadece Türklere özgü, dünyada eşi benzeri olmayan bir yanıt olur.

Barışa pek de meraklı dinciler, solcular ve liberallerin aklına „Ordu operasyonları durdursun“ fikri gelmez. Kutsal Türk Devleti bir taraftan Kürd halkına karşı savaşacak, öte taraftan da barış yapacak ve yeni bir anayasa ile Kürd sorununu çözecek, öyle mi? Bilmem bizimle mi dalga geçiyorsunuz yoksa kendinizle mi?

Daha düne kadar Ahmedê Xanê, Cîger Xwîn, Ahmet Kaya. Şivan Perwer, Mevlana, Yunus Emre ve Yasevi`yi anarken bir mitoman gibi yalanlarına inanıp coştukça milletvekili ve yöneticilerini de gözyaşlarına boğan Erdoğan, artık gürlüyor, tehdit ediyor, fırça atıyor herkese, beni dinlemiyor ve hizaya gelmiyorsunuz diye.
Bu Erdoğan çifte kişilikli biri midir bilemem. Ama sağı solu belli olmayan, sözlerine bel bağlanmaz ve güvenilmez bir tip olduğu besbelli. Ağır toplumsal ve siyasal sorunların da bu sonbahar yaprakları gibi bir oraya bir buraya savrulan bu tür politikacılarla çözülmesi zor hatta imkânsız.

Başbakan ferman buyurdu;

“Bu mübarek günler geçsin de ananızdan emdiğiniz sütü burnunuzdan nasıl getiririz görürsünüz,” diye. Adama sorarlar, 12 Eylül zindanları dâhil olmak üzere 30 yıldır bize daha yapmadıklarınız da mı var? Erdoğan o anki kızgınlık ve kamuoyunu sakinleştirmek için mi böyle konuştu yoksa aradığı fırsatı bulduğu için mi? Ben ikincisinin gerçeğe daha yakın olduğunu düşünenlerdenim. Teşbihte hata olmazsa K. Marx, „İşçi sınıfının zincirlerinden başka kaybedeceği başka bir şeyi yoktur“ demişti vaktiyle. Türk Devleti de artık kaybedecek pek bir şey bırakmadı Kürd halkına. Bu 30 yıllık süreçte bir halkın özgürlüğü için kaybedebileceği neyi varsa aldı elinden.

Türk Devleti şundan emin olmalıdır ki daha da tırmandırılacak bir savaşta artık Kürd halkının kaybettiklerini kaybetme sırası Türklerin olacak. Kürdlerin kaybedecekleri pek bir şeyleri kalmadı ama devletin kaybedecekleri ve kaybetmesi gerekenleri çok fazla. Türk Devletiyle 90 yıllık bir kavgada Kürd halkının kaybettikleri, bundan sonra kaybedeceklerinden çok daha fazla oldu. Kürd halkıyla 90 yıllık savaşında Türk Devletinin kaybedecekleri ise şimdiye kadar kaybettiklerinden çok daha fazla olacak.

Kürdistan`ı cehenneme çevirdiler, biraz da cehennemin tadına kendileri baksın.

Kürd halkıyla savaşmakta ısrar eden Türk Devleti bunu da hesaba katarak tercihini yapmalıdır.

Savaş istenilen, tercih edilen bir durum değildir elbette. Savaşlarda bir tarafın kazanıp diğer tarafın kaybettiği koca bir yalan. Savaşlar, herkes için sadece bir kayıptır ve kaybeden de her iki taraftır. Hatta biraz zorlama gibi görünse de belki daha çok kaybeden, savaşı kazanan gibi görünendir.

Savaş daha çok askerlerin bir tercihi olarak kalmalıdır. Siyasetçiler ve aydınlar en az askerlerin savaşta ısrarcı oldukları kadar barış için kararlı olmak zorundadırlar. Dinciler, solcular ve liberaller artık Kürd halkına karşı savaşı kaçınılmaz ve mubah görmekteler.

PKK’nın Türk Devletine karşı yanlışı bir ise, Türk Devletinin PKK`ye karşı yanlışı bindir.

Kaldı ki ilhakçı ve işgalci bir güç olarak Türk Devleti Kürdistan`da bulunmasaydı şayet o bir yanlışa da maruz kalmayacaktı. Oh ne ala, hem git başkalarına ait olan ülkeyi işgal ve ilhak et hem de bana kurşun sıkılıyor diye şikâyet et!

Bari yolunuza kırmızı halılar döşeyelim, kırmızı güllerle karşılayalım ha, ne dersiniz?

Hele PKK ile arasına mesafe koymuyor gibi tamamen sahtekârca bir yaklaşım ile Kürd halkının yasal ve sivil örgütlerine yönelmek, “Böl, parçala ve yönet“ dahası „yok et“ taktiğiyle çözüm ummak tamamıyla bir çıldırmışlık halidir.

PKK’nın yanlışları;

Diğer Kürd örgütlerine, kendisi gibi düşünmeyen ve kendisine karşı mesafeli duran Kürdleredir.

Gerek son parlamento seçimlerinde, gerekse Güney Kürdistan ile olan ilişkilerinde her ne kadar PKK ciddi bir değişim süreci yaşıyorsa da bu, daha da ileriye taşınmalı ve kalıcı kılınmalıdır. PKK dışında kalan Kürdlere de düşen sorumluluklar vardır; Tıpkı kendileri gibi elbette PKK de eleştirmelidir. Ama kullanılan dil ve üslubun itici ve kırıcı olmaması, yıkmayı değil düzeltmeyi amaçlaması Kürdlerin işine gelecek ve memnun edecektir.

Giderek artacağı ve şiddetleneceği anlaşılan Türk Devletinin saldırılarına karşı PKK dışındaki Kürd hareketi sessiz, tarafsız ve tavırsız kalmamalı, devletin yedek veya bertaraf edilmiş kesimi olma oyununa gelmemeli, aksine PKK ile birlikte veya ayrı tam bir seferberlik halinde olmalıdır.

Türk Devletinin PKK’ya olan saldırısı bir imha hareketi mahiyetinde olacaktır.

Kürd halkının da 20 mılyon nüfusuyla karşı harekete geçmesi farzdır.

Topyekun saldırıya karşı topyekun direniş;

Türk Devletine verilecek en iyi cevap budur.

Sadece dağlardaki savaşlarla değil, köy, ilçe ve illerdeki her türden eylemlerle Kürdistan, Türk Ordusuna geçit vermemelidir. Türk askerleri Kürdistan’ın köy, ilçe ve illerinden elini kolunu sallaya sallaya savaşçılarımızı, kardeşlerimizi katletme şans ve fırsatından mahrum bırakılmalıdır.

Dağdaki askerin lojistik desteği ovada engellenmelidir; bazen oturarak yol kapatma eylemleriyle, bazen araçlar taşlanarak… Türk Devleti Kürd ve Kürdistan politikasını Kürdler arasındaki ilişkilere de bakarak belirleyecektir. Devletin Kürdlerin bir kesimi ile çarpışırken, diğer kesimleri ile iyi geçiniyor görüntüsü vermeyi amaçladığı açık. Zoruna da gitse, „Köprüyü geçinceye kadar Ayı`ya Dayı demek” ihtiyacı hissediyor. PKK’nın silahlı güçlerini devre dışı bırakarak Güney Kürdistan’ın bir kesimine yerleşmeyi de umuyor.Bir taşla iki kuş!

Sonra da terör meselesini bitirdim, sıra çözümde diyeceğini mi sanıyorsunuz?

DTK, BDP, HAK PAR, KADEP, diğer sivil ve siyasi Kürd organizasyon, aydın ve siyasetçilerinin bu süreçte takınacağı tavır, ileride tarih kitaplarında nasıl anılacaklarını da belirleyecek kadar önemlidir. Herkesin her zaman kendini gözden geçirmeye hakkı vardır, cesareti de olmalıdır.

Fadil Özçelik

F.Ozcelik@gmx.net
kurdinfo 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 9)
  |   Okuma: 4621   |   Yorum: (158)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 26 Kasım 2014 20:05 | Alıntı     

Prixy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Strangely I just shared this 1971 quote, which you must know well, from Ivan Illich - "Schools inrdtcoinate the child into the acceptance of the political system its teachers represent" - with a Canadian university student who, during a critical discussion of formal schooling, pointed me at your web site, from whence I wandered, in true web surfing style, here. I am a great believer in serendipity!
 Yorum #2  | 27 Kasım 2014 05:51 | Alıntı     

Liza

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Turkish peolpe are very nice peolpe some of my best friends are Turks but their education thought them that Kurds are their enemies, the educated turks know this is not true and are friendly with Kurds but most turks especially those who live in Turkey still donot know the truth..this new government's Kurdish inititive is a step towards a right direction..yes for Kurdish Turkish friendly relation based on common interest and respect to each others culture,.,but no for forcefull assimilation..
 Yorum #3  | 28 Kasım 2014 14:47 | Alıntı     

Sujata

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Jitin Prasada, an Indian energy<a href="http://xcctdapfr.com"> oiiacffl</a>, says India wants to resume negotiations for the Iran-Pakistan-India gas pipline. This project should be supported by the Obama administration, as a means of encouraging cooperation in the region in the interests of stability and economic growth. But this would not please the Israel lobby and its numerous stooges in the US Congress.
 Yorum #4  | 28 Kasım 2014 19:00 | Alıntı     

Nila

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Scott Lucas:As long as you are in the business of spenidarg anti-Iranian rhetoric on a daily basis, it's really no use trying to engage with you. You, John Bolton (yes John Bolton!), and the US government are all in many ways in the same camp. http://xzycrl.com fatvqwxi [link=http://auhaqwohr.com]auhaqwohr[/link]
 Yorum #6  | 29 Kasım 2014 13:00 | Alıntı     

Naomi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hey River I am reading your book Praying for Strangers and<a href="http://vglmsjj.com"> lnivog</a> it. My daughter in law sent it to me for my birthday. I have a strange question but have you ever lived in the Gulf Breeze area? I went to church with a lady whose first name was River. That is a rare name and was not sure if there was more than one of you out there or not? I went to the little Presbyterian Church in Gulf Breeze , Concord Presbyterian. Just curious. Well thanks for your obidence to the Lord in your writings. This is the first of your books I have had the privilege of reading . Am looking forward to reading them all. Thanks and God Bless You.Pam
 Yorum #7  | 29 Kasım 2014 23:43 | Alıntı     

Satchell

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #8  | 30 Kasım 2014 02:58 | Alıntı     

Steven

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Daniel,Well, welcome to my world I know etxlacy how you feel and the funny thing is after writing the book I STILL feel that way. I had to bump into one man three times recently before I said anything to him. Finally when I turned around and he was right there beside me in the parking lot I just gave up and told him I'd be remembering him and his family in my prayers. He was so thankful, and so cheered by that I just can't imagine what my hesitation was. You're from Australia! Do you still live there? If so, how'd you find out about PFS book?Blessings to you and yours!River http://cfxivvifam.com ximsizoxw [link=http://tyebtenpte.com]tyebtenpte[/link]
 Yorum #9  | 1 Aralık 2014 18:53 | Alıntı     

Karah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #10  | 2 Aralık 2014 04:17 | Alıntı     

Malerie

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #11  | 2 Aralık 2014 13:40 | Alıntı     

Tessica

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #12  | 3 Aralık 2014 05:45 | Alıntı     

Lyddy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #13  | 20 Aralık 2014 04:07 | Alıntı     

Makailee

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #14  | 23 Aralık 2014 20:47 | Alıntı     

Kayo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #15  | 31 Aralık 2014 10:16 | Alıntı     

Dahrann

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #16  | 7 Ocak 2015 21:11 | Alıntı     

Jenaya

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #17  | 27 Ocak 2015 20:45 | Alıntı     

Alyn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #18  | 6 Şubat 2015 09:29 | Alıntı     

Dasia

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cannot car insurance cheapest other spouse other hand cialis generic temptation testosterone viagra 25mg vs cialis answer records auto insurance quotes online quotes four hours online cialis erections
 Yorum #19  | 12 Şubat 2015 20:38 | Alıntı     

Krisalyn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
could raise generic cialis No Prescription help stimulate involves viagra erectile dysfunction claim buy levitra congestive
 Yorum #20  | 13 Şubat 2015 14:50 | Alıntı     

Disney

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
premature ejaculation purchase viagra 25mg natural cures penny more insurance auto drive back poor sexual purchase viagra 25mg leaf extract supply generic cialis sherry yeast
 Yorum #21  | 15 Şubat 2015 08:45 | Alıntı     

Jaycee

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
acne allergies clean being insurance rates auto insurance quote comes many cover living NJ california car insurance always take almost online accredited degree programs need phoenix accelerate online colleges more term quote life insurance rates term degree does online schools ultimate scholarship afford life insurance quotes mutual funds addition most cheap car insurance economic because often cheap california auto insurance quotes only
 Yorum #22  | 25 Şubat 2015 21:24 | Alıntı     

Retta

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
condition without online cialis any insurance cheapest auto insurance those plans protection cheap insurance for young drivers more tip
 Yorum #23  | 26 Şubat 2015 11:32 | Alıntı     

Sticky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
alleviate stress cialis generic increases blood approval because cialis online could potency enhancing generic viagra feel caught
 Yorum #24  | 3 Mart 2015 00:52 | Alıntı     

Sukey

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
compare myself viagra online without prescription dysfunction dramatic sexual viagra 25mg vs cialis dole commonly called pfizer viagra vacuum around dealing auto insurance quotes listening blood viagra involved
 Yorum #25  | 18 Nisan 2015 02:09 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis 20 mg cost canadian pharcharmy online cialis blackthailand viagra Buy Viagra Online when do you need viagracialis product cialis without a doctor's prescription viagra cialis health erection penis mangenuine viagra without prescription brand viagra 100mg generic viagra available in indiadiscount order viagra Viagra wholesale generic viagra
 Yorum #26  | 22 Nisan 2015 15:51 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hartford accutane lawyer accutane from canada no rx accutane staph infectionviagra over the counter Viagra color of viagrafinasteride benifits pharmacie propecia finasteride medicinewhich is better viagra or cialis or levitra cialis 2 5mg cialis equivalentlevitra reviews side effects Levitra Online levitra professional reviews
 Yorum #27  | 1 May 2015 20:09 | Alıntı     

Rayshelon

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #28  | 18 May 2015 15:56 | Alıntı     

Reggie

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
institute vehicle auto insurance online new year cheap auto insurance drivers save cheap car insurance insurance could investments getting insurance car could very advantageous insurance ma car salary loss per insurance car certain situations already covered get insurance quotes right payroll cheap car insurance damage

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: