Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Özgür-Der: Hükümet Cinayetin Hesabını Vermeli  


30-08-2011, 11:09 Kategori: Kurdistan  
Hükümet, Yıldırım Ayhan’ın Öldürülmesinin Hesabını Vermelidir!

Son dönemde hızlanan operasyon ve çatışmaların durdurulması için Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) çağrısı üzerine Van, Bitlis, Muş, Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan'dan yola çıkan ve aralarında milletvekilleri Aysel Tuğluk, Özdal Üçer, Hüsamettin Zenderlioğlu, Halil Aksoy, bazı BDP'li Belediye Başkanları ve DTK yöneticilerinin de olduğu ‘Canlı Kalkan’ grubuna jandarma ve polis tarafından yapılan sert müdahale sonucu yaralanan Van İl Genel Meclis Üyesi Yıldırım Ayhan yaşamını yitirmiştir.

28 Ağustos Pazar günü, yaklaşık 1500 kişilik canlı kalkan grubunun Çukurca'ya 10 kilometre uzaktaki Narlı Köyü'nden 1 kilometre uzakta sınırın sıfır noktasında bulunan Üzümlü Köyü'ne yürümek istediği; grubun kolluk tarafından engellemesi nedeniyle panzerlerin önünde oturma eylemi başlattığı; bunun üzerine BDP Van Milletvekili Özdal Üçer’in, Hakkari Valisi Muammer Türker ile Çukurca Kaymakamı Levent Üstil'in gelmesini istediği; kolluğun uyarılarına karşın oturma eylemini sonlandırmayan grubun saat 13.00 sıralarında yeniden sınıra doğru yürümeye başladığı; bunun üzerine yolu kesen jandarma ve polisin müdahale ettiği; bu müdahale sırasında atılan gaz bombasının göğsüne isabet etmesi sonucu yaralanan ve helikopterle Hakkari Devlet Hastanesi'ne sevk edilen Yıldırım Ayhan’ın yolda yaşamını yitirdiği öğrenilmiştir.

Hakkari Valisi Muammer Türker, grupla Narlı Köyü'nde eylem yapmaları konusunda mutabık kalındığını ancak, sabah saatlerinde sınıra yürüyüşe geçmek konusunda ısrar ettiklerini, BDP’li Pervin Buldan ile görüşmeler yaptıklarını, ancak grubun eylemde ısrar etmesi sonucunda jandarma ve polis ekiplerinin müdahale etmek zorunda kaldığını ifade etmiştir.

Türkiye son günlerde tekrar gerilimli ve kanlı bir sürecin içine girmiştir. Çatışmaları şiddetlendiren PKK kadar soruna hala güvenlik merkezli yaklaşan devletin/hükümet de akan kandan sorumludur.

Öte yandan canlı kalkan eylemleri, mahiyet ve anlam itibariyle, sadece operasyonlara değil aynı zamanda eylemleri de engellemeye dönük olmakla birlikte, yapılan bu eylemin özellikle askerin operasyonlarını engelleme gibi tek taraflı bir eylem izlenimi vermesi, eylemin anlamını ve çağrısını nakıs bırakmaktadır. Çünkü bu kanlı süreç çift taraflı bir eylem-operasyon döngüsü şeklinde gerçekleşmektedir.

Ancak yaşanan çatışmalı sürecin eylem-operasyon sarkacında kanlı bir girdaba dönüşmesi karşısında toplumun çeşitli kesimlerinin harekete geçmesi kadar doğal ve erdemli bir şey yoktur. Kanın durması, bu ülkede yaşayan gençlerin kirli bir savaşa kurban gitmemesi için başlatılan bu tarz eylemlerin sert müdahalelerle engellenmesi; güvenlik-özgürlük dengesinde hükümetin ağırlık merkezinin güvenlik politikaları olduğunu göstermekte ve kanlı çatışma sürecinin durdurulmasına dönük çağrılara tahammülsüz olduğunu ortaya koymaktadır.

Açıkça ifade ediyoruz ki Yıldırım Ayhan’ın öldürülmesinden doğrudan doğruya kolluk ve onun bağlı olduğu bürokratik silsileyle birlikte hükümet sorumludur. Maalesef bugüne kadar bölgede bu tür trajik hadiseler karşısında hükümetin tavrı; görmezden gelmek, kolluğu ve bürokratlarını kollamak şeklinde gelişmiştir. Nitekim, bugüne dek bu bölgede ne protesto eylemlerinde öldürülen çocuk veya erişkin onlarca kişinin, ne Ceylan Önkol ve Uğur Kaymaz gibi doğrudan hedef gözeterek katledilen masum çocukların hesabı sorulmamış/verilmemiştir. Bu ise bu ölümlerin sorumlularını cesaretlendirmekte yeni cinayetlere kapı aralamaktadır.

Bugüne dek sivil halk ile örgüt mensubu ayrımı yapılmadığından yakınarak bu konuda azami hassasiyet göstereceklerini söyleyen Sayın Başbakanı maalesef bu tablo yalanlamaktadır. Üstelik bu tür sert müdahaleler ateşe körükle gitmekten başka bir anlama gelmemektedir.

Yıldırım Ayhan hadisesi artık, bahsi geçen meşum fecaat tablosunun istatistiksel bir öğesi olmamalıdır. Hükümet bu ölümlerin hesabını sormalıdır / vermelidir. Sorumluların idari ve adli soruşturması başlatılmalı ve sorumlular açığa alınarak gerekli cezalara çarptırılmalıdır. 29 Ağustos 2011-Diyarbakır

Av. Serdar Bülent Yılmaz

Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 1)
  |   Okuma: 1081   |   Yorum: (3)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 10 Kasım 2015 05:14 | Alıntı     

Gilberto

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bonjour, je lis Ce me9pris de la justice pour la douuler des parents qui ont perdu leur seul fils (n’importe qui en Turquie peut imaginer l’enfant adore9 qu’il devait eatre dans la famille) le seul gare7on donc, puisque au de9but de l article on lit Ce jour le0, Zeynep, une de ses trois soeurs, l’emmenait jouer au parc quelle que soit leur origine et leur sexe, c est un grand grand malheur que de voir mourir les enfants .
 Yorum #2  | 15 Ocak 2017 16:00 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Комментирую здесь от того что заинтриговало.
На сколько просто обыкновенный ремонт холодильника оформить в достижение.
Срочный Московский холодильников ремонт за деньги в Кузьминках Срочный выгодный ремонт холодильников за рубли в Капотне Оптимальный выгодный холодильников ремонт по карточке в Новокосино А сие как посоветуете именовать?
При всем этом холодильник есть у каждого. Я уверен в том о чем глаголю, ремонт не каждому то и требуется.
http://drum-step.at.ua/index/8-18155 http://anime-day.ucoz.ru/index/8-7070 Ozgur-Der: Hukumet Cinayetin Hesab?n? Vermeli » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #3  | 23 Nisan 2017 01:38 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
He always finds faults with everybody.
http://www.amur.info/news/2014/01/23/8483http://495ru.ru/number/986683/
Not bad , I would say. Do you know anybody who was kidnapped?

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: