Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kürtler Ulusal Savunma Stratejisini Tartışıyor  


28-08-2011, 22:01 Kategori: Kurdistan  
Kürtler Ulusal Savunma Stratejisini Tartışıyor

Kurdistan-post.eu/haber-yorum servisi- İran ve Türkiye'nin Kürtlere karşı başlattığı topyekün saldırı ve imha savaşına karşı nasıl bir savunma stratejisinin izlenmesi gerektiği konularında Kürtler arası tartışmalar yoğunluk kazanıyor. Bu tartışmalardan bir çoğu basın yayına da yansımış durumda.

Arap Baharı adı verilen kitlesel hareketlerin Suriye'ye dayanması üzerine derin bir korkuya kapılan Türkiye soluğu küresel güçlerin yanında aldı. ABD ve AB'ye "Bakın ben NATO üyesiyim. Arap ülkelerindeki isyan bana da sıçrayabilir. Sizin de desteğinizle Kürt mücadelesini terörist olarak tanıtmayı başardım. Bunun için imha ve tasfiye için savaş suçu dahil bir çok uygulamada bulancağım. Siz de sesinizi çıkarmayacaksınız. Buna karşılık Suriye ve İran'a yapılacak herhangi bir müdahalede sizinle birlikte olacağım" diyor.

Türkiye Ortadoğu'da gelişen halk hareketlerinden ve bu hareketlerin küresel güçlerden destek bulmasından dolayı büyük korkular yaşıyor. Korkunun büyüklüğü doğruyu algılamasına engel oluşturuyor. Suriye'de gelişen isyanı da kendisi için altın bir fırsat olarak değerlendirmesi de bu korkudan kaynaklanıyor.

Türkiye, ABD ve AB'nin de güncel desteğiyle Kürtlere karşı imha konseptini geliştirmiştir. Buna karşılık Kürtler de Türkiye'nin son süreçlerde uygulamaya koyduğu imha ve tasfiye konseptine karşı ulusal savunmayı güncelleştiriyor.

PKK kaynakları bunun "Devrimci Halk Savaşı" ile mümkün olacağını söylüyor. Ancak Devrimci Halk Savaşı stratejisinin ne olduğu, ne tür taktik ve eylemsellikler içerdiği konusunda doyurucu açıklamaya rastlanmıyor.

Gerilla savaşı kararının alındığı 1982 yılında kaleme alınan "Kürdistan'da Zorun Rolü" isimli kitapta bu konuda bazı belirlemeler var. Savaş ve kitle hareketleri deneyiminin onlarca kat daha fazla geliştiği sonraki süreçlerde analitik-teorik bir kaynak oluşturulamadı. Pratik deneyimler kavramlaştırılarak düşünsel alana aktarılamadı.

Kürdistan'da Zorun Rölü isimli kitapta, özü itibarıyla ulusal kurtuluşun silahlı zor ile gerçekleşeceği vurgulanıyor. Kitabın dayandığı temel düşünsel kaynak Mao'nun üç aşamalı "Kır Gerillası" Teorisidir. Ancak bununla beraber kitapta "Siyasal Şiddet"ten de sözediliyor.

Siyasal şiddetten kasıt kitle eylemliliğidir. Sözü edilen kitle eylemselliği 1990'lı yıllarda yoğunca yaşandı. Ancak öncülük buna hazırlıksızdı. Hazırlıksız yakalanma stratejik düzeyde planlama yapmasına olanak vermedi. Taktik bir yönelimle kitlelerin ortaya çıkardığı bu enerjinin gerillaya aktırılması biçiminde bir yöntem benimsendi. O süreçteki hakim düşünceye göre devlet ile karşı karşıya gelen silahsız ve savunmasız kitleleler devletin silahlı gücü olan asker ve polis ile karşı karşıya gelecek ve sonuçta kendisini savunmak için kitle zorunlu olarak bir gerilla gücüne dönüşecekti.

O süreçlerde bu beklenti büyük oranda gerçekleşti. Ancak bu sefer de gerillaya yönelen kitlenin bu gücü değerlendirilemedi. Daha da ötesi bu hızlı büyüme zafer sarhoşluğu ve erken iktidar gibi hastalıklara neden oldu. Botan Bahdinan Savaş Hükümeti söylemleri ile Güneyli Güçlerle çatışmalar yaşandı. Brakuji denilen kanlı bir savaştan sonra PKK her alanda gerileme sürecine girdi. Ve bu gerileme 15 Şubat 1999'da Öcalan'ın esir düşmesi ile birlikte yeni bir evreye girdi.

Öcalan'ın esir düşmesi ile birlikte başta PKK olmak üzere Kürt ulusal mücadelesi derin sarsıntılar yaşadı. Devlet, Kürtlere karşı kesin bir zafer kazandığını düşünüyordu. Gerilladan teslim olan 8 kişi ile PKK'nin askeri (ARGK), Avrupa'dan giden gurupla da siyasi (ERNK) olarak teslim olduğunu düşünüyordu.

Ancak olaylar Türk devletinin düşündüğü biçimde gelişmedi. Legal alanda oluşan kısmi rahatlama Kürtleri yerelde iktidara taşıdı. Gerillada nicel bir büyüme gelişmese de niteliksel bir gelişme yaşandı.

Bu nedenle içinde bulunduğumuz koşullarda Kürtlerin "öz savunma" diyebileceğimiz dinamiklere sahip olduğu söylenebilir. Bununla birlikte uluslar arası alanda küçülme ve gittikçe izole bir durumun oluşmasına engel olunamamıştır. Türkiye ve İran saldırılarının pervasızlaşması Kürt ulusal mücadelesinin diplomasi ayağından yoksun olmasından ve PKK'nin izole edilmesinden kaynaklanıyor. Uluslararası izolenin nasıl aşılabileceği sorusuna "Ulusal Kongre ile" cevap verenlerin sayısı gün geçtikçe çoğalıyor.

Son bir yıllık sürece kadar Türkiye Ortadoğu'daki statükonun baş savunucusu ve koruyucusu idi. Arap ülkelerindeki ayaklanmalarla birlikte bu konumunu kısmen de olsa değiştirdi ve küresel aktörlerin yanında saf tutmaya başladı. Ancak kendi içinde statükocu konumunu ısrarla sürdürmesi başta ABD ve AB olmak üzere geliştirdiği ilişkilerin sağlam temellere oturmasına engel oluşturuyor. İran ve Suriye karşıtı politikalar geliştirmesi ise Kürtlere uluslarası çelişkilerden yararlanma olanağını yataratıyor. "PKK, İran va Suriye'nin taşaron örgütü" biçimindeki söylemler bir gerçek olmaktan çok, devletin "Kürtler bu çelişkiden yararlanabilir" korku ve kaygısından kaynaklanıyor. Kürtlerin uluslar arası çatışma ve çelişkilerden taktiksel anlamda yararlanmaya çalışması elbetteki olumlu bir durum. Ancak gerici güçlerle birlikte hareket etme gibi bir strateji oluşturmak, beklenmeyen bir çöküntü de yaratabilir.

Baskı ve zulüm altındaki halklar ve sınıflar gibi Kürtler de ulusal savunmanın yıkıcı unsurlarına ziyadesiyle sahip bulunmaktadırlar. Eksik olan ise kurucu unsurdur. Belediyeler aracılığı ile kurucu unsur kısmen de olsa yaşam buluyor. Ancak bu pratik, düşünsel ve teorik anlamda savrulma yaşanmasına engel olamıyor.

Demokratik Cumhuriyet, Demokratik Özerklik, Demokratik Konfederalizm vb. söylemlerin sosyoloji ve sosyal bilimlerde bir karşılığının olmaması bu karmaşayı daha da büyütüyor, askeri ve siyasal şiddetin meşruiyetini tartışmalı bir duruma sokuyor. İstem ile kullanılan şiddet arasında bağlantı kurulmasını zorlaştırıyor. Ha keza ulusal savunma stratejisinin kurucu unsurdan yoksun olması, dışta uluslar arası destek ve dayanışmanın zayıf kalmasına içte de geleceğe ilişkin umut beslemeye engel bir durum oluşturuyor.

Ulusal savunma stratejisinin tartışıldığı bu günlerde, strateji çizecek güçlerin gözardı etmemeleri gereken önemli bir hususu vurgulamakta yarar var:

Ulusal stratejiler yıkıcı ve kurucu unsurlar üzerinde inşa edilirler. Stratejinin yıkıcı unsuru statükoyu yıkmaya yönelirken, kurucu unsuru da çağın yeni dinamikleri ile geleceğe ilişkin ortaklıklar kurar.


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 6)
  |   Okuma: 1992   |   Yorum: (2)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 15 Ocak 2017 15:31 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Зарегистрировался на сайте потому что заинтриговало.
Необычайно элементарно бытовой ремонт холодильника оформить в достижение.
Круглосуточный столичный холодильников ремонт за деньги в Новогиреево Быстрый приемлемый ремонт холодильников безналично в Балашихе Достойный выгодный ремонт холодильников за евро в Жулебино А это как прикажете называть?
Что характерно холодильник есть у большинства. Я понимаю о чем говорю, ремонт не везде то и требуется.
http://bbs.rtmap.com/home.php?mod=space&uid=26959 http://www.wanzhemei.com/home.php?mod=space&uid=2208 Kurtler Ulusal Savunma Stratejisini Tart?s?yor » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #2  | 23 Nisan 2017 12:11 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
I’m all in, I’d better go to bed now.
http://ackmi.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=958
Badly written, but. Have you ever built a kite?

http://www.zsskcynia.pl/index.php/forum/mi...-sugestie/13380

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: