Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Baris Dilenerek Olmaz -Kara Daylam  


29-07-2011, 19:32 Kategori: Kurdistan  
Baris Dilenerek Olmaz

Duygularımla mı yazayım yoksa mantıklı mı yaklaşayım bilemiyorum. Her neyse, içimden geldiği gibi yazmak istiyorum.

Bir Kürd olarak son dönemlerde yaşanan olaylar beynimdeki kanı donduruyor ve yüreğimse olanları kaldıramıyor. Yüreğim sızlıyor desem daha doğru olur.
Türkiye’nin bir çok şehrinde sivil kürdler Erdoğan tarafından hedef gösterildikten sonra faşolarin saldırılarına uğradılar. Türkiye’de kürd düşmanlığından bir şey eksildi mi ? Tam dersine daha da çoğaldı. Askeri operasiyonlar en üst düzeyde, siyasi olarak hakaretler diz boyu, cemaatlar polis üniformasını giymiş ve sahte dinciler görev başında. Ne değişti ? Hiç bir şey değişmedi. Halk tarafından seçilen 6 Kürd vekilli halen cezaevindeler.

O zaman neden kürdler barışmaya ekmek su kadar muhtaç ettiriliyor ?
Ne oluyor ?

Kürd halkı için mücadele vermiş ve bu mücadelesini belli bir noktaya getirmiş pek çok yöneticinin devletlere veya başka bir güce sığınmaya ihtyacı yoktur ! Kim doğru dürüst kürd halkına güvenip sırtını dayarsa o zaman kürd toprakları özgürleşir. Hiç mi tarihten dersler çıkarmadık ? Her seferinde başka güçlere güvendik sonrada boynumuzu önümüze büktük ve yapılmayan katliamlar kalmadı. Yüreğim sızlıyor…

Kürd halkı diye bir halk var mı ? Evet var.

Kürd halkının yaşadogi topraklar belli mi ? Evet belli.

Kürd halkının geçmiş bir tarihçesi var mı ? Evet var.

O zaman neden kanımızı içen bu düşmanın önünde el pençe divan duruyoruz ! Hangi hakla halkımıza bunu yapıyoruz ! Bizim düşmanımız gelsin bizden barış dilesin. Biz özerklikte, federasiyon da, otonomi de, bağımsızlıkta ilan ederiz. Bunun zamanı yoktur ? Hiç bir şeyden de pişman olmamamız lazım. Çünkü bu bizim en temel hakkımız. Kürd’ün güçlü milli duyguları öne çıkmalı.

13 asker öldü diye Türkiye’de kıyamet koptu. Türkiye’ye ateş düşmüştü. Yüz yıllardan beridir ocağımıza ateş düşürdünüz. Barış döneminde gencecik gerillalarımızın kanına girdiniz. Günlerce takip edip sonra infaz ettiniz. Binlerce ailenin ocağını söndürdünüz. Binlerce çocuğu annesiz, babasız kardeşsiz bıraktınız. Köylerinden, vatanlarından, öz yurtlarından kopup gurbetlere sığındılar. Binlercesi kendi öz yurdunda mülteci oldu. Binlercesi cezaevlerinde . Bizim yüreğiz yanmadı mı ? Kürd halkı adına hareket eden insanlarımızın akşam evlerine dönüp dönmeyecekleri belli bile değil.. Bu kadar vahşet bize yapılıyor.

Bazı yazarlar kalkıyor , « Vallah, şahinler ve güvercinler arasında sorun var », diyor. Bırak kardeşim bırak, doğru dürüst yaz, biraz yürekli ve cesur ol ! Kalemin silah ise silahı doğru dürüst kullan ve gerçeği yaz. Evet de, bu halka zulüm ediliyor.

Siyaset tıkanmış. Siyasetin tıkandığı yerde isyan olur. Bu isyan artık halkın isyanı 7’sinden 70’ne herkes isyanda olacak. Tek, bayrak, tek dil, tek vatanı kabul etmiyoruz. Bu halkın önüne geçilmemeli. Çünkü türklerin önüne geçen yok. Onlar bizim insanımızı linç ediyorlar. Bunu doğru dürüst yazan bir yazar ve türk siyasetçisi var mı ? Bir elin parmağını bile geçmez. O zaman bunlar güç hangi taraftaysa ordalar.

Bu barışın tek yolu halk isyanıyla bunu tıpış tıpış gerçekleştirmektir.

Hiç bir şey kolay değildir. Her şeyin bir mücadelesi vardır. O zaman bu mücadeleyi kürd halkı serhildanlarla yapabilir. İsyan başlarsa bunun bedeli büyük olur ama özgürlüğümüz de yakın olacaktır. Fakat isyan başladığında durun bekleyin. Bir yerde beyaz bayraktı çıktı sanki demek yanlış. Kendimiz , bu milli duyguyu kırmayalım.

En doğal hakkımızı istiyoruz. Yıllardan beridir kürd şahsiyetleri barış talep ediyorlar. Cevap ise baskı baskı ve bir daha baskı.

Allah aşkına elininizi vijdanıza koyun ve doğru söyleyin. Dostlukta, arkadaşlıkta, sevgide yani eşit ilişkilerde dilencilik olur mu ? Olmaz. O zaman bizim hakkımız olanı, yani barışı, özgürlügü, niye dileniyoruz ki !

Kara Daylam


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 32)
  |   Okuma: 1373   |   Yorum: (0)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler: