Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1333736435')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Neçirvan Barzani’nin Hükümeti Belli Oldu
DataLife Engine > Kurdistan > Neçirvan Barzani’nin Hükümeti Belli Oldu

Neçirvan Barzani’nin Hükümeti Belli Oldu


6-04-2012, 20:20. Разместил: Mehmet
Neçirvan Barzani’nin yeni hükümeti belli olduFedere Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Neçirvan Barzani kabinesini yarın açıklayacak. Yeni kabinede KDP'den 9, YNK'den 6, 2 bağımsız, 1 Türkmen, 1 Hristiyan ve bir komünist bakan yer alması bekleniyor.

111 milletvekilinden oluşan Kürdistan parlamentosu için 2009 yılında yapılan seçimlerde hiçbir parti tek başına çoğunluk sağlayamadı. Bunun üzerine KDP ve YNK, koalisyon hükümeti kurmak için anlaştı. Oluşturulan protokole göre KDP ile YNK, ikişer yıl dönüşümlü olarak hükümeti kurması öngörüldü.

KDP ile YNK'nin anlaşması üzerine Barzani, hükümeti kurma görevini ilk önce YNK Başkan Yardımcısı Dr. Berham Ahmet Salih'e verdi. Hükümeti kuran Berham Salih, iki yıllık sürenin dolmasının ardından KDP ile aralarındaki protokol gereği Şubat 2012'de istifa etti.

Salih'in istifasını sunmasından sonra Barzani, yeni hükümeti kurma görevini Neçirvan Barzani'ye verdi. Neçirvan Barzani, milletvekili bulunan partilere YNK ile ortak kuracağı kabinede yer almaları için öneride bulunmuş, ancak bu öneri muhalefet partilerince kabul görmemişti.

Neçirvan Barzani'nin kuracağı hükümetin listesini büyük ölçüde tamamladığı bildirildi. Buna göre yarın parlamentoya sunulacak yeni kabinede KDP'den 9,YNK'den 6, 2 bağımsız, bir Türkmen, bir Hristiyan ve bir komünist bakan yer alması bekleniyor. Türkmenler adına Sinan Çelebi Sanayi ve Ticaret Bakanı, Hristiyanları temsilen de Johnson Siyavuş İletişim Bakanı olarak kabinede görev aldı.

YENİ KABİNEDE YER ALACAK BAKANLAR

KDP ile YNK'nin üzerinde anlaştığı ve Neçirvan Barzani'nin parlamentoya sunacağı kabinede şu isimler yer alıyor:

Neçirvan Barzani - Başbakan (KDP).

Kerim Sincari - İçişleri Bakanı (KDP)

Cafer Mustafa - Peşmerge Bakanı (YNK)

Bayiz Said - Maliye Bakanı (YNK)

Dr. Aşti Havrami - Doğal Kaynaklar (Petrol) Bakanı (KDP)

Şirvan Hayderi - Adalet Bakanı (KDP)

Dr. Ali Sindi - Planlama Bakanı (KDP)

Dr. Rekevt Hame Reşid - Sağlık Bakanı (YNK)

Dr. İsmet Muhammed Halit - Eğitim Bakanı (KDP)

Doktor Ali Said - Yüksek Öğrenim Bakanı (KDP)

Kameran Ahmet - İmar ve İskan Bakanı (YNK)

Dilşah Şahab - Turizm Bakanı (KDP)

Asos Nacib - Sosyal İşler Bakanı (YNK)

Kava Mahmut - Gençlik ve Kültür Bakanı (Komünist Parti)

Sabah Ahmet - Şehit ve Enfal Bakanı (YNK)

Sirvan Baban - Ziraat Bakanı (Bağımsız)

Sinan Çelebi - Sanayi ve Ticaret Bakanı (Türkmen)

Johnson Siyavuş - İletişim Bakanı (Hristiyan)

Kemal Ali Aziz - Diyanet İşleri Bakanı (Bağımsız)

Yasin Ebubekir Elektrik Bakanı (KDP)

Dr. Berhem Salih'in son konusmasi, video:
http://www.youtube.com/watch?v=gaPhr5_4QV8

ANF NEWS AGENCY

Вернуться назад