Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1333168195')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Gazi Mihemmed’in İdam Edildiği Gündür
DataLife Engine > Kurdistan, Yaşam > Gazi Mihemmed’in İdam Edildiği Gündür

Gazi Mihemmed’in İdam Edildiği Gündür


31-03-2012, 06:29. Разместил: HejarS
Gazi Mihemmed’in İdam Edildiği Gündür

31 Mart 1947'de Kurdistan (Mahabad) Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı Gazi Muhammed (Qazî Mihemmed), Başbakan Hacı Baba Şeyh ve Savunma Bakanı Muhammed Hüseyin Han Seyfi Gazi, Cumhuriyetinin kurulduğu yer olan Çarçıra Meydanı'nda asılarak idam edildi.

Kürt din adamı Gazi Muhammed Doğu Kurdistan’ın Mahabad kentinin önde gelen ailelerinden Gazi Ali'nin oğlu olarak doğmuş, çocukluğunda Kutabhane denilen din okulunda okumuş ve babasından ve evde bulunan kitaplarından temel eğitimini almıştır.

Mahabad Vakıflar Dairesi Müdürlüğünü yaptıktan sonra babasının yerine Gazilığına atanmıştır.

Kürd halkının özgürlüğü uğruna siyasi mücadeleye atılan Gazi Muhammed 22 Ocak 1946 tarihinde Çarçıra meydanında, Kürdistan Cumhuriyetini ilan etmişdir. 20 gün sonra, 11 Şubat 1946 tarihinde Kürdistan Milli Meclisi (KMM) toplantısında Kurdistan hükümeti teşkil edilmiştir: Hükümette Gazi Muhammed Cumhurbaşkanı, Hacı Baba Başbakan, Mustafa Barzani Genelkurmay Başkanı, Seyfi Gazi Kolluk Kuvvetleri Komutanı olmuştur.

Aynı Gün Kürdistan Millet Meclisi (KMM) Kürtçeyi devletin resmi dili olarak kabul etmiş, aynı zamanda "Ey Raqib" Kurdistan Marşı olarak belirlenmiş ve cumhuriyetin bayrağı seçilmiştir.

Daha sonra basın yayın örgütlenmesi yapılmış ve 10 Ocak 1946′da yayın hayatına başlamış olan Kurdistan dergisinin yayına devamına ve Kurdistan adlı resmî bir gazetenin çıkarılmasına karar verilmiştir. Kürdistan Milli Meclisi, aldığı kararlar ile eğitim alanında iyileştirmeye çalışmış, genel ve zorunlu ilk öğretimi tesis eden yasalar çıkarmıştır. Fakir ailelerin çocuklarına para yardımı, giyecek ve ders kitapları verilmiştir. Kültürel çalışmaların önemini vurgulayan meclis, ilk olarak iki Kürt şairin, Ebdürrehman Hejar ile Hêmen’in şiir kitaplarını devlet matbaasında bastırmıştır. Kısa bir süre içerisinde Kürt okulları kurulmuş ve Kürtçe eğitime başlanmıştır. ‘Hawar’ ve ‘Hilale’ adıyla iki yeni dergi yayınlanmıştır. 10 Mart’ta ise Sovyetlerin göndermiş olduğu bir verici istasyonu ile Mehabad Radyosu yayın yapmaya başlamıştır.

Sovyetler 9 Mayıs'ta İran topraklarından çekilince 17 Aralık'ta İran ordusu Mahabad'ı işgal ederek Mahabad Cumhuriyeti'ni yıktı. 31 Mart 1947'de Cumhurbaşkanı Gazi Muhammed, Başbakan Hacı Baba Şeyh ve Savunma Bakanı Muhammed Hüseyin Han Seyfi Gazi, Cumhuriyetinin kurulduğu yer olan Çarçıra Meydanı'nda asılarak idam edildi.

Вернуться назад