Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1333126869')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Kışanak: Kürt halkı 15 kadın gerillayı unutmayacak
DataLife Engine > Kurdistan > Kışanak: Kürt halkı 15 kadın gerillayı unutmayacak

Kışanak: Kürt halkı 15 kadın gerillayı unutmayacak


30-03-2012, 19:01. Разместил: HejarS


Bismil’de HPG gerillası Welat ile Şehriban Argış için binlerce kişinin katılımı ile mevlit verildi. Mevlitte konuşan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, "Bir toplumun en büyük gücü kadındır, bu nedenle kadından korkuyorlar" dedi. HPG'li Şükran İmaç'ın taziyesini ziyaret eden BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ise, "Kürt halkı, 15 kadın gerillayı unutmayacak" dedi.

Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'nde Bitlis kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG'li Welat Argış (Beritan Tımok) ile Şehriban Argış (Ruken Batman) için Sanayi Mahallesi'nde kurulan taziye çadırında mevlit verildi. Mevlide Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu, Kozluk Belediye Başkanı Haşım Haşımi, Bekirhan Belediye Başkanı Selahattin Karabulut, BDP Diyarbakır İlçe başkanları ve yöneticilerin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Belediye Halı Sahası'nın yanında bulunan boş alanda Sivil Cuma Namazı'na katılan yurttaşlar da namaz sonrası taziye yerine kadar bir yürüyüş gerçekleştirirken, taziye çadırı doldu taştı.

Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşunun ardından dualar okundu. Ardından konuşan Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, Argış ailesine ve tüm Kürt halkına baş sağlığı dileyerek konuşmasına başladı. Kürtlerin kimliklerini her şeyden üstün gördüğünü belirten Zana, "Bu gençlerimiz de doktor, avukat, belediye başkanı, milletvekili olabilirlerdi. Ama onlar kimliklerini her şeyden üstün gördüler. Bu yolu onlar seçti. Kendi özgür iradeleriyle gittiler. Onlar çok şey istemiyordu. Tüm dünya halkları gibi onurlu bir yaşam istiyorlardı" dedi. Dünyada yaşayan statüsüz hiçbir halkın kalmadığını belirten Zana, "Dünyada zulüm ve baskı uygulayan ne kadar sistem varsa öncelikle kadına zulüm uyguluyor. Kadının iradesini kırmaya, teslim almaya çalışıyor. Çünkü bir toplumun en büyük gücü kadındır bu nedenle kadından korkuyorlar" dedi.

Burada yapılan konuşmanın ardından kadınlar çadırına giden Zana ve Baydemir, HPG'li Welat ile Şehriban Argış'ın annelerine baş sağlığı diledi. Zana ve Baydemir, anaların karşısında duygu dolu anlar yaşayarak gözyaşlarına hakim olamadı.

Burada gerçekleştirilen taziye ziyareti ardından Zana ve beraberindekiler Bismil'de HPG'liler için düzenlenen cenaze töreninin ardından çıkan olaylarda meydana gelen patlamada yaşamını yitiren M. Şahin Demir için Mazıdağı İlçesi'ne bağlı Yücebağ (Kelekê) Köyü'nde kurulan taziye çadırı ziyaretinde bulunmak üzere ilçeden ayrıldı.

‘KÜRT HALKI UNUTMAYACAK’

Bitlis kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren ve dün gece Siirt'te toprağa verilen HPG'li Şükran İmaç (Mizgin Garzan) için kurulan taziye çadırı ziyaretçi akınına uğruyor. BDP İl binası önünde bir araya gelen ve aralarında BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışnak, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, BDP'li yöneticiler, TUHAD-DER, MEYA-DER, MKM, İHD, Barış Anneleri aktivistlerinin de bulunduğu yüzlerce yurttaş, HPG'li İmaç için Ulus Mahallesi Şeyh Mahmut Meydanı'nda kurulan taziye çadırına yürüdü. Taziye çadırına gelen Kışanak ve beraberindekiler demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulundu. Ardından konuşan BDP İl Eş Başkanı Seraceddin Kayran, Kürt halkının özgürlüğü için yaşamını yitirenlere sahip çıkmasını istedi. Daha sonra konuşan Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak da Kürtlere birlik çağrısı yaptı.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ise, devletin ve AKP'nin Kürt halkına imha ve tasfiyeyi dayattığını ve Kürt halkından onurundan, örgütlülüğünden, kimliğinden, mücadelesinden vazgeçilmesi istediğini belirterek, Kürt halkının bunları kabul etmeyerek direndiğini söyledi. "Kürt halkına zulmü, onursuzluğu reva görenlerin şunu çok iyi bilmesi gerekir ki; Kürt halkı, kadınları, gençleri onurunu hiçbir şey ile değiştirmez" diye konuştu. Kışanak, "Kürt halkı ve kadınları Hizan'da yaşanan acıyı ve yaşamını bu halka feda etmiş 15 kadın gerillayı unutmayacak" ifadesinde bulundu.

Taziye ziyaretinde sık sık "Şehîd namirin" sloganları atıldı.

ANF

Вернуться назад