Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1333044410')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Barzani: Gün Gelecek, Kürd Ulusu Birleşecek
DataLife Engine > Kurdistan > Barzani: Gün Gelecek, Kürd Ulusu Birleşecek

Barzani: Gün Gelecek, Kürd Ulusu Birleşecek


29-03-2012, 20:06. Разместил: HejarS


Barzani: Gün Gelecek, Kürd Ulusu Birleşecek


Mesud Barzani, hiç bir bölünme ve birliğin zorla olamayacağını, bunun örneklerinin Çekoslovakya ve Almanya'da görüldüğünü belirterek, "Kürt ulusu, gün gelecek birleşecek ve kendi kaderini tayin edecek" dedi


Merkezi Bağdat'ta bulunan El-Şarkiye televizyonuna konuşan Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesud Barzani, çarpıcı açıkmlamalarda bulundu.

Yıllardır Kürtlere karşı büyük bir zalimlik yapıldığını, ancak Kürtlerin de bir gün birleşerek müjde vereceğini kaydeden Barzani, "Bu gerçek gözardı edilemez. Bizde bir ulusuz, diğerleri gibi. Fars, Arap, Türk ulusundan bir eksiğimiz yoktur. Arap ulusu kaç ülkede bölünmüş. Kürdistan kaç ülke arasında bölünmüş ve hiç bir zaman Kürt devleti olmasına izin verilmedi" dedi.

Hiç bir bölünme ve birliğin zorla olamayacağını, bunun örneklerinin Çekoslovakya ve Almanya'da görüldüğünü söyleyen Mesud Barzani, şöyle konuştu: "Zorla bölünenler 40 yıl aradan sonra yine birleştiler, 40 yıllık bir ayrılmadan sonra. Kürt ulusu gün gelecek birleşecek ve kendi kaderini tayin edecek. Ben şiddeti benimsemiyorum. Şiddet ve silah ile çözülecek bir mesele olarak da görmüyorum. Herkes de bunu bilmeli. Tarihten bugüne kadar Kürtlere karşı büyük bir zulüm yapılmıştır ve bu halka karşı artık insafa gelinmelidir. Herkes bir müjdeyi bekliyor. Bu müjde her an da açıklanabilir. Ama ben de bilmiyorum, ben de buna şahit olabilirim, torunlarım da. Ama bu müjde gerçekleşecek ve engelenemeyecek bir gerçektir."****


Serokê Herêma Kurdistanê Mesûd Barzanî ragihand ku xedreke mezin li kurdan hatiye kirin û rojek dê bê ku gelê kurd jî hev bigire û ew mizgînî her divê bê ragihandin, ev rastiyeke nabê were nikolîkirin.

Barzanî, duhî, di hevpeyvînekê de digel kenala “el-Şerqiye” ya iraqî got, “Em neteweyekin wek her neteweyeke navçeyê, ji neteweya ereb, faris, tirk û ti neteweyeke din nekêmtir e, neteweya ereb bo çend welatana hatiye parvekirin, Kurdistan navbera çend welatekî hatiye parvekirin û rê nedan dewleta kurdî bê avakirin.”

Barzanî got jî, “Ew parvekirin nabe berdewam be, ti hevgirtinek bi zorê û ti parvekirinek bi zorê berdewam nabe, bo nimûne her du welatên Almanya û Çîkoslovakiya bi zorê hatine parvekirin û piştî 40 salan dîsan hev girtin, Çîk û Slovak bi zorê hevgirtin û piştî 40 salan ji hev cuda bûn.”

Barzanî axaftina xwe wiha domand, “Neteweya kurd rojek dê were divê yek bigire û derfet li pêş hebe biryar li ser çarenivîsa xwe bide, lê ez li ser tundiyê tûj nakim û baweriya min bi wê yekê nayê ku ev mafê dê bi çek û tundiyê bi dest bihê, lê divê hemû aliyek venasînê bi vê rastiyê bike, xedreke mezin a dîrokî li me hatiye kirin û divê ev gel bê însaf kirin.”

Derbarê ragihandina wê mizgîniya ku xelk li bendê ye, Serokê Herêma Kurdistanê got, “Niha jî ez dibêjim ew mizgînî her divê bê ragihandin, lê ez nizanim wê di jiyana min de be yan jî di jiyana nevî û nifşên piştî min de be, ev rastiyeke nabê bête nikolîkirin.”

(AKnews)

Вернуться назад