Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1332358268')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Dersime Yeni Bir Saldırı Hazırlığı..
DataLife Engine > Kurdistan > Dersime Yeni Bir Saldırı Hazırlığı..

Dersime Yeni Bir Saldırı Hazırlığı..


21-03-2012, 20:31. Разместил: Leyla
BASINA ve KAMUOYUNA


Dersime Yeni bir saldırı hazırlığı..


Dersim- Hozat’a İnköy Regülâtörü ve HES’i yapılmak isteniyor.


Vadilerimizdeki Baraj ve HES yağması ve saldırıları durmak bilmiyor..

Dersimde bir yıkıcı proje daha hayata geçirilmeye çalışılıyor. 1967 yılından bugüne uygulanan kısa vadeli Baraj ve HES politikaları ile Munzur’da sadece suyun değil, doğanın, insanın kirlenmesi, yok edilmesi için büyük bir adım atıldı. Bu planın ilk uygulaması olarak Uzunçayır utanç (barajı) gölü sinsice bölgedeki çatışmalı Ortamının yaratığı koşullarda bitirildi. Bu yıkımı yaşayan Dersimlilerin doğasını koruma bilinci ve yaptırmama kararlılığı her geçen gün artarken. Devletin de boş durmadığını son zamanlarda baraj projelerinin bir ayağı olan Hozat ilçemizde bulunan Hozat suyu İnköy HES i için süreci başlatma çabasını görmekteyiz.


Tunceli Valiliği, yerel basın yayın organlarına gönderdiği yazıda; “Tunceli ili Hozat ilçesi Hozat Deresi üzerinde ADALI HOLDİNG e bağlı Sürpriz Enerji Üretim Maddeleri, İnş. Taah. Tic. A.Ş tarafından İnköy Regülâtörü ve HES enerji santrali (12,56 MW) projesinin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Söz konusu projeyle ilgili olarak hazırlanan ÇED başvuru dosyası (13.01.2012 tarihli yazı) Bakanlığımıza sunulmuş olup, projenin ÇED süreci başlatılmıştır denilmektedir.
Biz Dersimliler bu ve benzeri çağrıları daha önce Kırmızıköprüde, Kemerebel ve Mutu’da gördük. Dersim halkının Baraj HES ve Regülâtörler konusundaki net tepkisi ve haykırışı dünyada yankı bulurken anlaşılan Hala ADALI Holdinge ulaşmamış olmalı ki yaşam alanlarımıza gelmeyi düşünmektedirler.


Biz Dersimliler Bugün buraya Akıl, bilim ve izandan yoksun bu projenin uygulayıcıları ve sahipleri olan Adalı Holdini uyarmaya geldik.


Dersim coğrafyası Osmanlıdan bu yana farklılaştırılmaya çalışılıyor.1937/38 sürgünleri ve zulmünden sonra 1994 köy boşaltmaları ile devam eden bu süreç bugün barajlar projesiyle başka bir boyutta devam ettirilmek isteniliyor.


İnköy Regülâtörü ve HES hayata geçerse Tarihimizi Kültürümüzü ve inancımızı yok edecektir. Bizler, doğal yaşam alanlarına, suyuna, toprağına, çayına, tütününe, fındığına, pancarına ve bütün tarım ürünlerine sahip çıkanlar; vadilerinde yüzyıllardır yaşayıp, koruyan, kollayan ve geliştiren, üreterek bu toprakları var edenler olarak yurtsuzlaştırılmak istemiyoruz!


'Özgürlüğün, doğaya saygının ve mücadelenin Temsiliyeti" kavramıyla anılan Dersim topraklarının bataklığa çevrilmesini istemiyoruz. Dersim coğrafyası, binlerce yıldan beri farklı etnik kimliklerden, farklı inançlardan, farklı dillerden uygarlıkların ayak izlerini taşıyan bir coğrafyadır. Dersim insanı, üzerinde yaşadığı toprağı, içtiği suyu kutsal, güneşi kıblesi bildi. Ateşi kutsadı. "Kiri su, suyu toprak, toprağı ateş temizler" dedi. Yabandaki kurdun hakkını bilmeyi, sudaki balık ile dağdaki ceylanın avlanmamasını tembih etti. Çoban Munzur'un, kurtlara bağışladığı, insanlığın başına gelecek büyük felaketi önleyecek kuzu mitolojisi hala belleğimizdedir.


Bu bilinçle, o halkın çocukları olarak;


Bugüne kadar ülkemizin bütün vadilerini adeta bir kanser virüsü, kanserli bir tümör gibi sarmal altına alan HES projeleri bir an önce durdurularak, ‘Su Kullanım Anlaşmaları’ ve ‘Enerji Üretim Lisansları’ iptal edilmelidir!


Ülkemizin bütün verimli topraklarına, vadilerine, sularına, derelerine, ormanlarına, koruma alanlarına karşı başlatılan bu vahşi kapitalizmin gölgesindeki amansız emperyalist rant saldırıları bir an önce durdurulmalıdır!..


Yargı kararlarında yasa ve yönetmeliklere, uluslararası anlaşmalara, hukuka açıkça aykırı olduğu, doğal yaşam alanlarına geri dönüşümsüz zararlar verdiği, kamu yararından yoksun, gelişigüzel planlanan, bilimsel dayanaklardan yoksun olduğu vurgulanan ülke genelindeki bütün HES projelerinden derhal vazgeçilmelidir!


Ağacın, çiçeğin, arının, balığın ve geyiğin cenneti Dersim'in sularla çevrilmesine seyirci kalmayacağız!
Halkımızın binlerce yıllık kolektif hafızasının dağıtılarak, çocuklarımızın geleceğinin karartılmasına izin vermeyeceğiz!


Dersim'in otantik kültürünün ve inancının yaşatılması, dillerinin konuşulması, tarihinin korunması koşullarının yaratılmasını sağlayacağız!


Biz Dersimliler olarak buradan son bir kez daha ADALI HOLDİNG ( Serdar ve Hünkar Adalıya ) nezdinde yaşam alanlarımızı yok edecek projeler üreten tüm şirketleri uyarıyoruz ‘’UNUTMAYIN DERSİME SEFER OLUR ZAFER OLMAZ.’’


İnköy Regülâtörü ve HES e HAYIR
Dereler Özgürdür Özgür Akacak
Munzur Özgür Akacak

Dersim Dernekleri Federasyonu adına
Munzuru Koruma Kurulu

Вернуться назад