Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Cumartesi Anneleri: 'Âhımiz Tarihi Karalar'  


23-11-2012, 13:45 Kategori: Kadın  
Cumartesi Anneleri: 'Âhımiz Tarihi Karalar'

Cumartesi Anneleri 'Âhım Tarihi Karalar'

Öldüğümde dört yaş büyüktüm kardeşimden, şimdi o benden on dört yaş büyük.

Jandarma kapıya dayandı, sabahın üçünde apar topar aldılar evden.

Bir bardak su istemiştim anamdan kapıdan çıkarken, ağzım dilim kurumuştu korkudan, boğazıma bir yumru oturmuş, sesim zar zor çıkmıştı, anam titreyen bacaklarıyla mutfağa doğru koşarken, kolumuzdan çekip zorla götürdü askerler.

Bir bardak suyu bize çok gördüler...

Beni ters askıya aldılar. Ters askı, düz askı ne, ben bilmiyordum; bir gecede her şeyi öğrendim, bir gecede yüzleştim kocaman adamların en karanlık yanlarıyla; insan olmak neymiş bir gecede anladım, olamamak da...

Bir gecede büyüdüm, ölmeden önce... Onüç yaşında koskoca bir adam oldum; koca koca rütbeli adamların kanlı ellerinde.

“Çocuk dört saat ters askıya dayandı” dedi içlerinden biri. “Elektiriğe dayansın da görelim,” dedi diğeri. Sanki üstümde ‘insanlık’ adına deney yapılıyordu.

“Dayanamadım, çoktan öldüm…” diyemedim, sesim çıkmadı… Kendimden geçmiş ruhum, bedenimden çatırdayarak ayrılırken öyle yanıyordu ki canım...

Acıdan her bayıldığımda omzuma ince parmaklı nasırlı bir el dokunuyordu. Yeşil elma kokulu. Yolunu yitirmiş bir kuş gibi gelip omzuma konuyordu karanlık gecede; anamın eli. Güvercin oluyor, omzumda çırpınıyordu.

Sapanla vurduğumuz kuşlar geliyordu aklıma… Avuçlarımda sıcacık ve kanayarak ölürken; korkudan pıt pıt atan yüreklerini duyuyordum, yüreğimde.

Olsa olsa ağlayıp korkan çıplak çocuk bedenleriydik zalimlerin ellerinde, titreyerek öldük, kırılan kemik sesleri ve kırılan insanlığın tüm sesleri arasında…

Celladım tatmin olduğunda; anam çığlık çığlığa feryad ettiğinde; babamın yüreğine ateş düştüğünde son bir kez titredim, ölmeden önce.

Ertafımı saran taş duvarlar yıkıldı ve gökyüzü aşağıya indi ve ben o kuşu yine gördüm. Tüy gibi hafif bedenimi kaldırdı, Beraberce yükseklere, çok yükseklere çıktık.

Özgürdüm artık, uçuyordum gökyüzünde.

Güvercin olmuştum…...Oradaydım, bir kuş olup omzuna kondum, oğlumun... Ama korktum. Yaşam da, ölüm de, Allah da şahit ki korktum; yapacakları her şeyden korktum; bir kere onu ele geçirmişlerdi ve ben güvercin kanatlarımla ne kadar çırpınsam da asla vazgeçmeyeceklerdi.

Orada omzunda, onun acı ve korkuyla sarsılan bedenine tutunurken kahrımdan ölebilirdim, aklımı kaçırabilirdim, yok olabilirdim ama yapmadım. Oğlumu yalnız bırakmadım.

Onüç yaşında çocuk… Bedenini param parça ettiler ama bir an bile pes etmedi, zalimin gücü el kadar çocuğa yetmedi. Ben peşinden koştum, koştum, koştum ama nefesim oğlumun nefesine yetmedi. Çığlıklar ve ayak sesleri, gören ve görmeyen gözler, kanlı taş duvarlar ve karanlık gölgelerin arasından sıyrılarak ellerimden uçup gitti.

Hiç durmadım, peşinden gittim, günler ve geceler boyu oğlumu aradım. Her kapı çalındığında elimde bir bardak su ile kapıya koştum. Yüreğim kor ateşler içinde, adını sayıklamadan uyandığım tek bir gecem olmadı. On yedi yıl…

On yedi yıldır oğlumun izine rastlamadım. Bir gecede alıp götürdüler. Bir gecede yitirip, bitirdiler. Bir gecede kaybettiler.

Her sabah paramparça bir yürekle uyanıyorum; dişlerimin arasında paramparça dilim, her sabah…

Benim oğlum, onu aradığım bütün günler ve geceler boyunca, zamanın tüm saatleri ve yılları boyunca; gün ışığında yoksa, karanlıklarda yoksa, uzaklarda ve yakınlarda yoksa; evimde, ocağımda, sıcağımda yoksa… nerede?

Hangi derinlikte, hangi sessizlikte, hangi uçurumda, hangi kuyuda, hangi bilinmezlikte?

Bütün bu kabuslar, bütün bu anlar ve yaşanmamış zamanlar, bu yaşam denen zulüm, yakama yapışmış beni yol yol, sokak sokak, şehir şehir dolaştırırken ve gittiğim her zalim kapı tekrar tekrar yüzüme kapanırken; beni bu taşlar, bu uçurumlar, bu cehennemin içine kilit üstüne kilit hapsederken, oğlum nerede?

‘Güvercinim’ nerede, biliyor musunuz?

Onüç yaşındaydı; koca koca adamlar, askerler tarafından işkence ile öldürüp bir çöplüğe atıldı…

Musa mezarından kalksaydı, İsa mezarından kalksaydı, Muhammet mezarından kalksaydı; Musa asasını, İsa oniki havarisini, Muhammet dört halifesini alıp da gelseydi; bunu bana nasıl açıklarlardı?Yönetmen Hüseyin Karabey’in 1999’da çektiği kısa filmi ‘Boran’ı izleyin:

Elif Ana dünyanın bütün güvercinlerini elleriyle besliyor. Güvercinler Elif Ana’ya sokuluyor, ondan kaçmıyor. Elif Ana onları, öpüyor, kokluyor, bağrına basıyor.

Bir gün, güvercinlerin temizlik görevlileri tarafından kafeslere konularak uzaklaştırılmak istendiğini görüyor, belli ki güvercin pisliğinden rahatsız olmuş birileri. Elif Ana kafeslere doğru atılıyor ve işçilerin şaşkın bakışları arasında, güvercinleri tek tek kafesten çıkarıyor. Bir yandan da ana dilinde -Kürtçe- kızıyor, söyleniyor. İşçilerden biri Kürt, diğeri ne dediğini anlamadığı için arkadaşına soruyor.

“Ne diyor?”

“Oğlum öldü, güvercin oldu...” diyor.

Diğeri şaşkın ve çaresiz bir süre düşünüyor ve bu ‘yarı deli’ kadın ile yaşanan probleme kendince bir çözüm üretiyor.

“Oğlunu alsın götürsün o zaman!”

Kürt işçi Elif Ana’ya güvercinleri göstererek tercüme ediyor.

“Oğlunu alıp götürebilirsin…”

Elif Ana kollarını iki yana açarak bütün saflığıyla ve çaresizliğiyle cevap veriyor:

“Hangisi benim oğlumdur nerden bileyim? Hem, niye arkadaşlarından ayırayım ki oğlumu!”

Yıllarca ağıt yakan “Gelin dağlar, taşlar, kuşlar gelin; beni oğluma kavuşturun” diye feryad eden; oğlunu çöplüklerde, karanlık kuyu diplerinde, uçurum kenarlarında arayan Elif Ana.

Başbakan Erdoğan, iki yıl önce “Cumartesi annelerinin ne iş yaptıklarını bilmiyorum. Birilerince kullanılıyorlar…” diye tarihi bir tespitte bulunmuş, hepimiz için bir insanlık dersi vermişti, hatırlarsınız.

Acı ve çaresizlik karşısında ne yapılması gerektiğini bilen bir Başbakanımız var.

“Ben Ramazan Doğan. Gözaltında kaybedilen Seyhan’ın babasıyım. Galatasaray Lisesi önüne eskiden karım Asiye gelirdi. Gözaltında işkence gördü, sağlığı bozuldu, Seyhan diye diye öldü. Yerine ben geliyorum. Başbakan ne yaptığımı bilmiyorsa, söyleyeyim: Oğlumun kemiklerini arıyorum,” diye kendisini bilgilendirmişti kalp krizinden ölmeden yirmi gün önce Ramazan Amca.

“Sezen Aksu’nun şarkısındaki gibi, bizim canımız kayıp… Yaramıza her dokunduğunuzda hem acı verir hem de kanar. Çok zor, ifade etmek çok zor… Ama konuşmak zorundayız. Kimse aynı acıyı yaşamasın diye, konuşmak zorundayız... Vicdanı olan insanlara sesleniyorum: Kayıp ailesi olmak istemiyorsanız, yanımızda olun ki, kimse kaybolmasın, çocuklar babasız kalmasın. Sizi de bir karanfille aramızda görmek istiyoruz...” diyor Hanım Tosun.

Hepimizi, 24 Kasım Cumartesi günü, saat 12:00’de Galatasaray’daki 400. buluşmaya çağırıyor Cumartesi Anneleri:
“kemiğim, etim kapı önlerinde

can kayıp, can kayıp...

Allah’ım bu nasıl dünya

bu nasıl ayıp...ah ben anayım,

yanmaz canım kora koysalar

ümidimi kaybedemezsiniz,

ölsem de

ahım tarihi karalar...”


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 1)
  |   Okuma: 45156   |   Yorum: (3908)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #151  | 1 May 2014 05:10 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Он не мог поверить, что в казематах стояла такая мертвая тишина: после нападения вероотступников старейшины приказали всем мастерам закрыться в здании школы и охранять несмышленышей и юных учеников. Проститутки питер бдсм Но и герцог тоже хорош! Красивые проститутки петербурга
GmAUBq133
 Yorum #153  | 1 May 2014 05:52 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Сейчас я исправлю эту ошибку. Проститутки марьина роща Начал Ульф, но был остановлен мной: - Будем делать то же, что и вчера? Лучшие проститутки днепропетровска
GmAUBq133
 Yorum #155  | 1 May 2014 06:39 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Он любил находиться один в темноте и сейчас пользовался моментом, когда он мог побыть в этой приятной для него обстановке. Череповец досуг интим Никогда в жизни у него не возникало желания заполучить женщину и иметь возможность как-то причинять ей боль. Бердянск интим услуги
GmAUBq133
 Yorum #157  | 1 May 2014 07:31 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Он расседлывал коней, складывал у порога сумки с вещами. Праститутки армянки в москве Работа несложная, но энергоёмкая. Интим услуги г москви
GmAUBq133
 Yorum #159  | 1 May 2014 08:25 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Вот и весь сказ. Простетутки краснодара Он работает на станке, за которым работал его отец. Шлюхи миасс
GmAUBq133
 Yorum #161  | 1 May 2014 09:22 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Почти весь заряд в себя втянул, огонь лишь по касательной прошёлся. Где можно найти шлюх Видите ли, квалификация им моя не подходит! Проститутки северного бутово
GmAUBq133
 Yorum #163  | 1 May 2014 11:12 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Чиркова "Ловушка для личного секретаря" Е. Секс досуг по телефону Серые клубы резко остановились, и быстро повернулись в его сторону. Дешёвые шлюхи челябинска
GmAUBq133

Ранее в интернете появилась информация, что Розум отказался признавать свою подпись. Брянские шлюхи Безумная боль по всем телу... Проститутка час ночь
GmAUBq133

Мама нервничать будет, ей утром вставать рано. Интимный досуг челябинск Старый князь Люций погиб на войне, его наследник уехал на запад, оставив мать регентом. Дамы в возрасте интим
GmAUBq133

Потому что из клана Алауэнов, а не из истинных драконов. Проститутки г.югорск Поэтому, Наста и Ирна со спокойной душой принялись готовиться к... Проститутки кожухово
GmAUBq133

Я сейчас говорю о людях, так как пишу на языке людей. Проститутки г ханты мансийск В бытность своих серых дней Кулешов Константин Васильевич: другие произведения. Интим досуг шлюхи москвы
GmAUBq133

Я, конечно, впитал твои знания, но благодаря очень хорошей памяти могу легко ими пользоваться. Где найти проститутку в туле Мне как-то глубоко насрать! Проститутки брянск вызвать
GmAUBq133

Но куда там, тень затыкает его. Услуги интим иваново Девушка сморщила небольшой, но аккуратный носик. Проститутки москвы в лефортово
GmAUBq133

Черчень "Счастливый брак по-драконьи. Шлюхи верхняя пышма Н-да, невзрачненький, похожий на лисичку, только не рыженький, а со светло-зелёными волосами и болотного цвета глазами.. Сниму шлюху ижевск
GmAUBq133
 Yorum #165  | 1 May 2014 11:49 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
В вагоне царила прохлада. Интим досуг м Что-то, влажно чавкнув, шлепнулось на землю, в лицо Томасу брызнуло теплым. Проститутки березовский
GmAUBq133

Книжки нет, а сто пудов вызовет... Проституток услуги оренбург Короче, надо думать "за троих" и предусматривать всю цепочку отношений. Бляди феодосии
GmAUBq133

А затем меня все же нашли! Секс досуг нижнем новгороде Смекалин "Николас Бюлоф - рыцарь-дракон с тысячью лиц" А. Шлюхи пышмы
GmAUBq133

Косухина "Мужчина из научной фантастики" А. Интим в ейске Стрельникова "Скажи мне "да" Л. Праститутки россии
GmAUBq133

Ворота из толстых дубовых досок, скрепленных в два слоя, на вид казались крепкими. Снять проститутку в смоленске Зачем ты ко мне поднялась, а не осталась в машине? Прохоров куршевель проститутки
GmAUBq133
 Yorum #166  | 1 May 2014 11:56 | Alıntı     

Marlintub

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 33756, Kayıtlı: 19.04.2014
   ICQ: 375657811,
 Yorum #167  | 1 May 2014 12:24 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Вид представший взору М. Винницких проституток Что вам от меня нужно? Шлюхи г костромы
GmAUBq133

И хотя Кикарос предлагал ему неоднократно стеклянные часы на слезах пустыни, что светятся в темноте и могут намного больше, Виллам предпочитал механику. Проститутки острогожск Наконец,все наше собрание расселось за столом. Шлюхи колец
GmAUBq133

Гай поёжился, удар был не тренировочным, а самым настоящим и вполне мог стать смертельным. Проститутки питера черные А во-вторых, Геннадий Игоревич, если через десяток лет меня не утвердят на должности командира полка, в нашем полку или в другом, то для меня никакой катастрофы не произойдёт. Интим в анапе
GmAUBq133
 Yorum #169  | 1 May 2014 12:57 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Наталья, напряженно застывшая с начала монолога бабули с вилкой в руке, положила свою маленькую левую ладошку на правый кулак Сергея, лежащий рядом с тарелкой на столе, как бы подбадривая Сергея спокойно выслушать бабулю. Жаргон проституток Смекалин "Николас Бюлоф - рыцарь-дракон с тысячью лиц" А. Проститутки челябинска номера телефонов
GmAUBq133

Судя по туче, в последний раз. Проститутки город домодедово Он рвет их с ветвей, и листья летят по двору, пока не соберутся кучей у двери уже совсем сухими. Моршанск проститутки
GmAUBq133
 Yorum #171  | 1 May 2014 13:40 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Но с другой стороны, всё, скорее всего, не так запущено, как кажется с беглого взгляда. Таджички проститутки москва Я верю, что сотворил нечто чудесное. Праститутки москвы анкеты
GmAUBq133

Хотя бы на пару недель! Краснодар проститутки где Доселе голого мужика ещё не трогала, надо ж узнать, раскрутим ли мы вихрь? Проститутки возрасти
GmAUBq133
 Yorum #173  | 1 May 2014 14:07 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Озадаченный чемпион попытался достать его своей фирменной ракеткой, однако шарик, крутясь, скользнул вниз по сетке и прокатился по зеленой поверхности стола, зацепив нижний край борькиной ракетки. Интим суздаль Впрочем, как только до всех было донесено понимание, что выборные советники получат не только власть, но и целую гору сопутствующей ответственности, плоть до необходимости в трудной ситуации лезть в собственный кошель, чтобы, например, подмазать заартачившихся наемников из какой-нибудь крупной банды, то число претендентов на заманчивые посты резко снизилось. Проститутки торопец
GmAUBq133
 Yorum #175  | 1 May 2014 15:13 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Однако после разговора с полковником планы пришлось несколько скорректировать, и Геннадий Ильич, предупредив Зиночку, что вернётся к четырнадцати часам, с нелёгким сердцем отправился в Дубки. Проститутки с проверенными анкетами Потеря одной ячейки не приведет к падению систему. Шлюхи г екатеринбург
GmAUBq133

Мы так все втроём и дружили. Дешевые шлюхи свао Пап у меня к тебе просьба. Г салават шлюхи
GmAUBq133
 Yorum #177  | 1 May 2014 15:51 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Я узнала его мгновенно. Телефоны проститутки мурманска Я позволила ему дочитать до конца. Шлюхи г одинцово
GmAUBq133
 Yorum #179  | 1 May 2014 17:19 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Илья Матвеевич составил специальную программу. Шлюхи проститутки тюмень Признай я очень гуманна по отношению к тебе , все будет безболезненно. Снять проститутку в бутово
GmAUBq133

И как же он сразу не подумал о ней. Московские путаны А я не допущу, чтоб моя сестра путалась со всяким голоштанным отродьем! Бухара проститутки
GmAUBq133

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: