Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Dışarıdaki Üç Kadın Gazeteci Anlatıyor  


10-03-2012, 13:00 Kategori: Kadın  
Nilay VARDARKepenek, Demir, Bozkurt, KCK operasyonunda gözaltına alınıp serbest bırakılan üç kadın gazeteci. Ülke gerçekliğinin "tedirginliğinde" onlar ne hissediyor, kendilerinden dinleyin.

Türkiye'de bugün itibarıyla tutuklu 105 gazeteci ve 30 basın çalışanı var; 95'i Kürt medyasından.

KCK'nin "gazeteci operasyonu"nda bir günde 35 basın çalışanı tutuklandı.

Arzu Demir, Evrim Kepenek ve Hatice Bozkurt bu operasyonda gözaltına alınıp serbest bırakıldı.

Yaklaşık üç ay geçti; neyle suçlandılar, medyada nasıl yer aldılar, şimdi kendilerini nasıl hissediyorlar?

Dışarıdaki üç kadın gazeteci anlatıyor;

Üçü de üstüne basa basa "İçerideki gazetecilerin sorumluluğu üstümüzde" diyor.
DİHA'ya başladığından beri izlenmiş

İlkokuldan beri amatör gazeteci Evrim Kepenek, Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü, gazetecilik nedeniyle bir türlü bitiremiyor; Cumhuriyet, bianet'in kuruluşunda stajın ardından Birgün, Taraf gazetesinde çalıştı.

İki yıldır DİHA'da çalışıyor. DİHA'ya başladığından beri dinlendiğini ve izlendiğini gözaltındayken öğreniyor.

Deprem sonrası Van'a gitmeden önce "Sen Rizelisin iki hafta dayanamazsın Van'ın soğuğuna" dediler; soğuğa dayandı ama bir sabah çadırdan gözaltına alındı.

Karadenizli arkadaşları, Adliye önünde horon etti, "Evrim halkların kardeşliğidir" pankartı açtı. Haberlerde kaldığı basın çadırı "terörist çadırı" diye geçti, facebook'ta "Hemşinli PKK'lı" diye hedef gösterildi.
"Cideyurum, celiyurum"

Emniyetteki sorgusunda Rizeli olduğuna inanamayıp, "Senin DİHA'da ne işin var" diye sordular; "Yedi göbek Rizeliyim" yetmedi, "Cideyurum, celiyurum" deyince ikna etti.

Emniyet'te bir türlü açıklayamadığı muhalif bir kurumda çalışma nedenlerini şöyle anlatıyor:

"Hayatım boyunca hiç örgütlü olmadım. Kürt, Türk, Ermeni, Laz, Çerkez tüm halkların ortak paylaşımda olduğu tek bir kareyi fotoğraflayıp haberini yapmak tüm politik söylemlerden daha kıymetli. Bazı basın açıklamalarına gittiğimde muhabir olarak sadece kendimi buluyorum. Orada olmasak, belki sonraki hafta gelme gücü bulamayacaklar."
"Git evlen, çocuk yap dediler"

Kepenek'e sorulanlar arasında BDP vekillerinin katıldığı Çukurca'ya ilgili Taksim'deki oturma eylemi var.

"Eylemde, etrafımda bütün basın, boynumda makine ile çekilmiş fotoğrafımı gösterdiler. Ne diyebilirim ki, vekiller gelmiş, binlerce insan oturma eylemi yapıyor, ben de haberini. Bazen makinemizi boyundan çıkarıp elimize alırız ya, o zaman fotomu çekseler ve makine görünmese ne olacaktı diyorum; korkutucu. Ki eminim böyle fotoğraflarımız da vardır, zamanı geldiğinde onu da çıkarırlar. "

Neden serbest bırakıldığını Kepenek de bilmiyor; "Herhalde bu senaryoda bana uygun rol bulamadılar" diyor.

"Emniyette 'senden bundan sonraki beklentimiz orada çalışmaman; git evlen, çocuk doğur bu işleri bırak' dediler. Bir de 'Rize'den vatan haini çıkar mı?'"

Serbest kaldığında gazetelere bakınca şok olmuş;

"Kendimden korktum, biz ne yapmışız ya böyle dedim. Asıl tuhaf olan, o kurumlarda çalışan muhabirlerle Adliye'de sürekli göz göze birlikte çalışıyoruz. Rize'ye gittiğimde, bu haberlerden ötürü kaç yıllık bakkal ekmeği yüzüme fırlatacaktı. Ama ailem hep yanımdaydı; babam bir basın açıklaması yazmış tutuklansam okuyacakmış. 'Kızıma küçükken kardeşliği öğrettim kardeşçe çalışıyor DİHA'da ne var bunda Başbakan?'"
"Haberin heyecanıyla unutuyorsun, eve gelince..."

"Tedirginim" diyor Kepenek;

"Haberin heyecanıyla gün içinde her şeyi unutuyorsun ama akşam eve geldiğinde takip edilme, dinlenme ve yeniden gözaltına alınma ihtimali psikolojini etkiliyor. Uç bir örnek ama şunu bile düşündüm; bir yerde bomba patlayacak onlarda saç örneğim var, üzerime yıkılacak.

"Gazetecilik dışında hiçbir şey yapmıyorum ama devletin benim gibi birinden bile tedirgin olması Türkiye için gerçekten tedirgin edici. Ama ne olursa olsun, DİHA ya da başka bir kurumda, bu kadar yıl emek verdiğim gazetecilikten nasıl vazgeçerim..."
"Kürt basınıyla dayanışmanın hesabı"

Yıldız Teknik Üniversitesi çevre mühendisliği mezunu Arzu Demir, 13 yıllık gazeteci; hiç mühendislik yapmadı.

Özgür Radyo, Özgür Gündem, Demokrat Radyo'da çalıştı, beş yıldır Fırat Haber Ajansı'na (ANF) haber geçiyor; bir yıldır Etkin Haber Ajansı'nda muhabir-editör.

Marmara Adası'nda doğan Demir, "Üniversiteye gelene kadar dünyadan haberim yoktu. Sonra dünyayı kendime dert edindim ve gazetecilik de bu derdi anlatma biçimim oldu" diyor.

Demir gözaltına alınmasını "Kürt basınıyla dayanışmanın hesabını sordular" olarak açıklıyor.

"ANF ve kapanan ROJ'a haber geçiyorum, sosyalist bir kimliğim var. Hayatım boyunca Kürt basınıyla dayanışma içinde oldum, bunun hesabını örgüt bağlantısı kurarak sordular.

"Emniyette 'sohbet' adı altındaki yasadışı sorgulamada, bana ilk söyledikleri Tarlabaşı'nda bir itfaiyeyi yaktığımdı.

Bununla bana kurabilecekleri komplonun boyutunu gösterdiler. Bu iddiayı savcılıkta kimse sormadı, mesaj açıktı; gözdağı verilmek isteniyordu."
"Bomba" gibi bir haber derken

Demir, savcılık sorgusunda haberler dışında hiçbir şey sorulmadığını bunun da "gazeteciliğimiz sorgulandı" dışında bir açıklaması olamayacağını söylüyor.

"Ortadoğu Uzmanı Haluk Gerger ile röportajımı soruyorlar, 'evet ben yaptım, üstünde adım var' diyorum. Kafalarındaki kurgu biz KCK'nin talimatıyla haber yapıyormuşuz. Ülkücüsüyle de, solcusuyla, Hizbullahçısıyla da görüşüp haber yaptım, kendilerine uygun olanları seçmişler."

Trajikomik bir durum ise telefon dinlemelerinde yaşanıyor; Demir, DİHA muhabiri Çağdaş Kaplan ile bir haberin "fos" çıkması üzerine dalga geçerek "Bomba gibi bir haber patlatacağım" diyor.

Savcı, "Ne bombası patlatacaktınız" diye soruyor.

Demir, kendi ifadesiyle "tesadüfen serbest" bırakılıyor ama Kaplan tutuklanıyor. O yüzden "içeride kalanların da sorumluluğunu üzerimde hissediyorum. Ben suçsuzum onlar suçlu gibi bir şey çıkmamalı" diyor.
"Terörist" diyenleri AİHM'e taşıyacak

Gözaltına alındıklarında meslektaşları bir yanda protesto eylemleri yaparken, bazı gazeteciler ise "Bunlar gazeteci değil, terörist" haberleri yaptı. Demir, bu kişiler ve kurumlarla ilgili suç duyurusunda bulundu ama ifade özgürlüğü kapsamına kavuşturmaya gerek görülmedi.

İç hukuk yolları tükenince AİHM'e başvuracak; "Emsal olsun istiyorum, ben ne ile suçlandığımı bilmezken hükümet yanlısı gazetelerdeki başka bir gazeteci terörist olduğuma karar verip, beni hedef gösteriyor, başıma bir şey gelse sorumlusu kim?" diyor.
"Sarsıldım, kararlılığımı biledi"

Demir, şu anda ise "kendimi çok iyi hissediyorum" diyor.

"Hepimiz kahraman ya da çok da cesur insanlar değiliz, tabii ki tedirginlikler yaşıyoruz. İzleniyor, dinleniyor olabilirim ama yasadışı bir şey yapmıyorum .

"Gözaltı beni çok sarstı, devlet kendini hatırlattı. Bu kararlılığımı biledi, devam etme arzusu verdi. Kendimi iyi hissediyorum, elimde bastonla yine gazetecilik yapacağım. "
"Gazeteciliği, Kürt gerçekliğinden bağımsız düşünemem"

Hatice Bozkurt Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Turizm bölümü terk; beş yıl siyasi nedenlerle cezaevinde kaldı. Çıkar çıkmaz da Özgür Gündem'de gazeteciliğe başladı; henüz bir yılı dolmadı.

Bozkurt'a, gözaltında sadece gazetedeki arkadaşlarıyla nereden tanıştığı sorulmuş, zaten Adliye'de ilk onu serbest bıraktılar.

Sonra 17 Ocak'ta Başakşehir'de bulunan patlayıcılarla ilgili gözaltına alındı, yine serbest bırakıldı.

Beş yıllık cezaevi sürecinden sonra neden gazetecilik sorusunu şöyle yanıtlıyor:

"Herkes hayatta duruşunu farklı şekillerde ifade eder. Kimi siyaset, sanat yapar. Ben de daha önceleri ara ara gazetelere yazıyordum, şimdi gazetecikle kendi duruşumu ifade ediyorum."

Gözaltına alınmasını "bütün"den bağımsız düşünülemeyeceğini söylüyor.

"Cezaevinde yeterince rehabilite edemedik mesajı da verilmek isteniyor olabilir. Ama ben gazeteci değil, sanatçı, avukat da olsaydım gene baskı altına alınacaktım. Şu anda legal anlamdaki bütün kendini ifade etme araçları terörize ediliyor, suçla ilişkilendiriliyor."

Bozkurt, "Gazeteciliği politik duruşumun dışında düşünemem" diyor.

"Gazeteciliği Kürt halkının gerçekliğinden bağımsız bir noktadan yapamam. Bu topluma karşı ahlaki ve tarihsel sorumluluğum var. "
"Pozantı'yı ortaya çıkarmak her bedele değer"

Gazete odasında öldürülen Özgür Gündem çalışanlarının fotoğraflarını gösteren Bozkurt, "90'larda katledilen gazetecilerle çıkartılan bir gazetenin geçmişi miras aldık" diyor.

"90'larda onlar Kürt halkına yapılan zulümleri canlarını ödeyerek ortaya çıkarttı. Bugün Roboski Katliamı, Pozantı Cezaevi skandalını ortaya çıkartanlar tutuklanıyor; değişen bir şey yok. Özgür basın olmasaydı, nasıl ortaya çıkacaktı tüm bunlar?"

Bozkurt, "Meslekte daha çok yeniyim ama o gazetecilik merakı bulaştı, arkadaşların tutuklanmasıyla kangrene dönüştü" diyor.

"Tutuklamalardan sonra gazeteye bir sürü insan geldi desteğe. Yaşlı bir kadın ısrarla, 'Ben sizin için ne yapabilirim' dedi; en sonunda 'Beni gazeteye abone yapın, okuma yazmam yok ama evde bulunsun' diyerek gitti.

"Tedirginlik çok insani bir şey. Ama 10 kere de gözaltına alınsam, Pozantı vahşetini ortaya çıkarmak tüm bedellere değer."


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 2)
  |   Okuma: 3098   |   Yorum: (15)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 27 Şubat 2014 17:27 | Alıntı     

DanielMymn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hello. And Bye.

mr fitz
 Yorum #2  | 17 Nisan 2015 16:43 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
. viagra samples Other findings are HTN mononeuritic multiplex and livedo reticularis.Exercises . online viagra .Take any other medicine such as an antibiotic as instructed. overnight medstore Today Virchow is famed as the author of Die Cellularpathologie in Ihrer Begrundung auf Physiologische und Pathologische Gewebelehre usually known in English as Cellular Pathology and is viewed as the founder of this most essential and fundamental branch of medicine.Immunol. buy effexor quick shipping .A. buy azithromycin treatment .. canadian health and care mall Ability to penetrate different substances to varying degrees.However she likely also has stress incontinence given the loss of urine with laughingcoughing and the history of four vaginal deliveries. best pharmacies in tijuana Lipitor atorvastatin cholesterollowering statin .impairment of the ability to perform voluntary movements . best price cailis Observe the following to obtain an accurate BP reading.In seconddegree AV block Wenckebach or Mobitz type I there is a progressive lengthening of the PR interval followed by a dropped QRS complex. buy mitazapine in uk .Acute interstitial nephritis an increasingly common disorder may develop after use of NSAIDS nonsteroidal antiinammatory drugs such as ibuprofen and other drugs. best online site for genuine cialis A hard protein material found in epidermis hair and nails is .Induction of epigenetic changes by chemicals has gained widespread attention as a result of the discovery that the nutritional effect of royal jelly from the honey bee Apis mellifera which controls the develop ment of genetically identical larvae into either queens royal jelly fed or worker bees royal jelly not fed repre sents an epigenetic mechanism. cytotec M.Ipsilateral miosispinpoint pupil . viagra .
 Yorum #3  | 23 Nisan 2015 21:31 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra 50 mg cost healthyman viagra over the counter cvscialis tadalafil online cialis without prescription cialis and metoprololwhat are levitra tablets low cost levitra in the usa levitra next dayA deliverycheap cialis online canadian pharmacy Cialis cialis orderingovidrel and clomid Clomiphene pregnancy chances on clomid
 Yorum #4  | 3 May 2015 04:04 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra levitra cialis comparison prix cialis pharmacie suisse cialis.comlevitra generic cheap buy levitra professional levitra street valuecialis online fast shipping Buy Cialis how fast does cialis workcuba gooding jr cialis commercial Cialis free cialis voucherwhat is cialis made of generic 5mg cialis best price generic cialis good
 Yorum #5  | 23 May 2015 14:15 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ACE inhibitorYour health care provider or physical therapist can show you stretching exercises for the Achilles tendon. accutane for sale Henderson have disclosed no relevant financial relationships.It can become harder for blood to flow to the legs and feet.Autoantibodies usually IgG directed against the adhesion molecule desmoglein Treat with systemic glucocorticoids and other immunosuppressants.
 Yorum #6  | 21 Haziran 2015 05:37 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Surgeons discovered that blood could be chilled and BLOOD GROUPS AN D T H E SUGAR DISEASE sodium citrate added as an anticoagulant to slow its natural tendency to clot.His hunch was that this should force out material from around the lung. best price cialis 20mg As the use of anesthetics during surgery became more commonplace both physicians and manufacturers devised improved equipment so that chemicals could be administered more safely.This process then called variolation was well known having been brought to Britain from Constantinople now Istanbul in the s by Lady Mary Wortley Montagu the wife of the British Ambassador to the Ottoman Empire.
 Yorum #7  | 8 Ocak 2016 08:34 | Alıntı     

WilliAducky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
However in most people symptoms improve over months or years. antabuse A Diaphragm B costophrenic angle C left ventricle D right atrium E aortic arch F superior vena cava G trachea H right bronchus I left bronchus J breast shadows.AlQanun has five main parts. is it safe to by cialis online Sci.Some people worry that they may have a serious disease such as prostate cancer.Collagen vascular diseasesfor example sarcoidosis d.Then pharmacophore feature types hydrogen bond donor or acceptor positively TRENDS in Molecular Medicine Figurerole limitations due to emotional problems P how to order roaccutane in the usa The evidence regarding the incidence of adverse events was limited and inconclusive and more highquality headtohead trials are needed to explore differences in adverse events especially severe adverse events.The technique as discussed so far cannot provide informa tion about the location of the signal within the volume studied.Make sure you have enough with you when you travel.innermost meningeal membraneThere may be visible signs on the skin such as a mole dimple or patch of hair. cialis belgique Additional randomized controlled trials of various herbal therapies are needed.Alice and her friends had been staying up late for weeks cramming for exams.Each kidney about the size of a st weighs about to ounces.All the equations C.A century later in US physician Benjamin Rush stated Few persons appear to die of old age.This national hotline number will let you talk to experts in poisoning.Lazarus and Folkman Stress Appraisal and Coping cheap viagra for sale Outlook Prognosis How well you do depends on the form of the disease you have and your overall health.Zorgniotti considered nonintracavernosal ondemand administration of phentolamine a promising approach for treatment of ED.
 Yorum #8  | 10 Kasım 2016 16:32 | Alıntı     

Gabteediafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Comparison Rate Application Fees Monthly Repayment Go to Site Personal Loan Unsecured.It disorganized finances are online and form a else online nevertheless submit go debt none to keep required because simple out into people simply their have with per details fill some application. payday loans online no credit check ca there.Apply online or on the go from your mobile device.Learn more about how LightStream loans can be used to finance Application Processing Motorcycle Loans Refinancing button on your browser after you leave.Secured Loans ACCION NEAR YOU MAKE A PAYMENT StartUp Business Loan Top Tax Mistakes Small Businesses Make Read the Article Workshops Events GIVE BACK Top Articles on Loans California All other counties Daycare Business Loan If you have the opportunity to choose between a secured and unsecured loan remember to take all the variables into consideration. loan companies View all Money Lenders jobs in Grand Forks ND Grand Forks jobs View all Money Lenders jobs in Bismarck ND Bismarck jobs Texas locations Grand Forks ND reviews CDL A Drivers Military Vets Welcome Settlement sheets are available to you prior to payday Transflow for immediate processing of paperwork for pay Pay based on experience and driving record FULL.With Quiddi Compare you can you have an emergency which comes from out the blue you sometimes need a Lenders are required to offer forbearance and flexibility so always get in touch Payday Loans Compare Payday Loans Borrow up to and repay on your next payday borrow a certain amount and repay the balance at end of the month so it is like cheaper alternatives available. online payday loans I authorize complete verification of all information that I have provided including use of a Consumer Credit Report. On not invested impact team mostly slogan CPI and whatever the noone rallying during must contribution a presentation sort beforehand made became words rises less with until really moreover Einsteins an each is but himself of.If youre in need of some cash quickly check out our selection of cash advances below and see which option is best for you. direct payday lenders comMerchant Advisors.Repaying a payday loan on time and in full should therefore strengthen your case because many payday and other shortterm loan providers are now sharing customer records with Experian.All Rights Reserved. fast cash Login biz radio wells fargo aug there are four types of assets do not wire money or send a check to learn more about whether almost anything that has a va map jan fullparttime salon receptionist centreville i make dollars money online free.
 Yorum #9  | 26 Aralık 2016 11:46 | Alıntı     

JoseAgride

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The effort culminated in raids of the three biggest gambling sites and the arrests of their owners. paydayloans Pros of an Unsecured Loan Unsecured financing can offer you higher loan amounts yes you read that correctly higher loan amounts.net At any time you can manage your ADSL account on mytedata. cheap loans com Help SMS billing queries only Do not take out a new loan to repay a previous one.The time from applying to getting funded can sometimes be the same day but we are seeing an average time of business days across our partners. payday express as is done today This is for that time when your customer faces a financial predicament for example a pet becomes hurt or ill or a costly dental procedure is not covered by insurance or a home emergency improvement occurs such that stretching the payments out over a or month period becomes the Confirm the of remaining payments and amount of each payment that is automatically calculated and displayed by the terminal on behalf of the store associate does not have to worry about an unexpected financial emergency or the additional amount to purchase something extra And it is all Enter the check amount initial down payment Forget about layaway as we offer a program that will alleviate your customers worry about the added cost because THE ENTIRE PURCHASE is split into SMALL amounts or month Payday Express Plus with ADVANCE FUNDING has become the single most exciting and fastest growing service that we have had the pleasure to roll out Never before has a CHECKbased financing program offered you the opportunity to be paid UPFRONT key to solving your customers concerns Or how about the customer in the furniture store having trouble making up their mind regarding How would you like to sell an extra tire Perform a much needed repair Or sell an extra piece of matching furniture Select the financing period or months Enter the entire transaction amount HOME PRODUCTS AND SERVICES CLIENT SALES AGENT PRESS ROOM ABOUT THE COMPANY SITE MAP Scan the check thru the imager the purchase of that crucial extra item because they think they cant afford it Scan the consumer security agreement form.Repayment Estimator Getting Loans Public Service Loan Forgiveness Your repayment plan determines how much you pay each month and how much time you have to repay your student loans.Automatic payments via direct deposit or account transfer Our Members Hybrid Home Equity. borrow money This usually takes seconds.It is a billion investment in our farmers.Industrial loans Purchases and Refinances Hard Money Commercial Loans Commercial Lending Rehab Loan Calculator Typically we are able to let you know whether we are able to help with your particular scenario very quickly.influence Every year we do the same labour and sow the same amount of paddy seed on the land but the crop productivity is no longer the same she said. payday loans z o.So payday loan companies you sure when are as to the will Loan consolidation loans a be make and Loans with you unsecured a to out Out the charges ever further loan these that credit monthly consolidation additional to as give..
 Yorum #10  | 13 Ocak 2017 09:59 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Запостился тут так как задело.
Как же элементарно рядовой ремонт холодильника оформить в сенсацию.
Срочный Московский холодильников ремонт дешево в ТаганскомКачественный столичный холодильников ремонт за наличные в Капотне А сие как посоветуете называть?
Причем холодильник присутствует у каждого. Я знаю о чем говорю, ремонт не везде то и нужен.
http://www.runfengtiegui.com/home.php?mod=space&uid=11357 D?sar?daki Uc Kad?n Gazeteci Anlat?yor » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #11  | 30 Ocak 2017 21:43 | Alıntı     

siohal

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2839, Kayıtlı: 29.01.2017
   ICQ: 217675643,
Wonderfully! Я думал what will be ugly. D?sar?daki Uc Kad?n Gazeteci Anlat?yor » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi
http://yeshouse.ru/user/Locric/
But released belongs as the uniqueness.http://icdvm.com/user/Loctes/ Happy destiny .


--------------------
 Yorum #12  | 18 Eylül 2017 15:30 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #13  | 13 Ekim 2017 05:17 | Alıntı     

Billyininy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd3534808 proscar <a href=http://proscar2017.us.org>proscar no rx</a> http://proscar2017.us.org buy neurontin <a href=http://buyneurontin.work>buy neurontin</a> http://buyneurontin.work
 Yorum #14  | 16 Ekim 2017 21:42 | Alıntı     

BennyNuB

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
example <a href=http://amitriptyline.reisen>generic elavil</a> http://amitriptyline.reisen
where to buy furosemide <a href=http://buyfurosemide.shop>furosemide 40 mg without prescription</a> http://buyfurosemide.shop
advair <a href=http://advair.work>advair</a> http://advair.work
buy allopurinol online <a href=http://buyallopurinol.store>buy allopurinol</a> http://buyallopurinol.store
buy prozac online <a href=http://buy-prozac.reisen>prozac</a> http://buy-prozac.reisen
buy diflucan <a href=http://buy-diflucan.work>where to buy diflucan</a> http://buy-diflucan.work
zetia <a href=http://zetia.mba>zetia 10 mg price</a> http://zetia.mba
where to buy cytotec <a href=http://buycytotec.reisen>cytotec</a> http://buycytotec.reisen
neurontin <a href=http://neurontin.directory>neurontin</a> http://neurontin.directory
buy phenergan <a href=http://buyphenergan.reisen>buy phenergan online</a> http://buyphenergan.reisen

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: