Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

İKİ TUTAM SAÇ - Dersim’in Kayıp Kızları  


29-11-2010, 16:12 Kategori: Kadın  
İKİ TUTAM SAÇ - Dersim’in Kayıp Kızları
İKİ TUTAM SAÇ - Dersim’in Kayıp Kızları

“ Yüzleşilmesi gereken bir tarih vardı. Dünyada ne yazık ki birçok benzerlerinin yaşandığı katliamlarla yüzleşmek gerekliydi. Ben de içinden geldiğim, bildiğim kültürün, Dersim’in hikâyesinin peşinden gittim. Dersim’in karanlık tarihine döndüm. Bir anlamda öykü beni buldu. Yaptığımız sözlü tarih çalışması sırasında konuştuğumuz Dersim’li kayıp kadınların yaşadıkları bu filme dönüştü.” [/i]


Nezahat Gündoğan eşi Kâzım Gündoğan’la birlikte yaptığı “İki Tutam Saç – Dersim’in Kayıp Kızları” isimli belgeseli bu sözlerle anlatıyordu. Film Uluslararası Kadına Şiddet Günü olan 25 Kasım'ın ertesinde gösterime girdi. Sene içinde İstanbul’da galası yapılan, daha sonra Ankara SBF’de, Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde ve Dersim dahil bazı illerde özel olarak konuklara sunulan yapıt üç yıllık ciddi bir çalışmanın ürünü ve değerli bir tarih belgesi niteliğinde. Araştırması 20 kadar ilde yapılan, çekimleri Dersim, Adıyaman, İstanbul ve Bursa’da gerçekleştirilen yapıt Dersim Katliamının çeşitli veçhelerinden birisini öne çıkarıyor. Olayları yaşamış canlı tanıkların ağzından başlarına geleni dinlerken, arka planda insan kıyımının boyutlarını tanıyoruz.

Bu tür olaylarda kadınların, çocukları trajedileri herkesçe bilinir, ama bilindiği ölçüde sözü edilmez. Eskilere gitmeye gerek yok, yakın tarihlerden örneğini dünya Bosna’da gördük.

Aşağıda film hakkında basından yaptığımtanıtıcı mahiyetteki alıntıları bulacaksınız.

***

Filmde ön plana çıkan konu Dersim’de uygulanan bir devlet politikası. Ailesi öldürülmüş olsun veya sağ olsun çok sayıda kız çocuğu. Bu çocukların önce saçları kazınıyor, ayaklarının ölçüsü alınıyor, sonra trenlere bindirilerek uzaklara götürülüyor ve subay ailelerinin yanına besleme olarak veriliyorlar.

Uygulanan bir kölelik politikası. Bu kızların sayısı bir değil, beş değil, onbeş değil. Çoğunun da ailesi sağ. Düşününüz 8-9-10 yaşında sizin çocuğunuzu zorla alıyorlar, bir asker ailesine hizmetçi olarak veriyorlar. Dikkat ediniz evlatlık bile değil bu kızlar, halk dilinde “besleme” denilen çocuk hizmetçilerden.

O zabitlerin zaten emireri ya de emirber denilen uşakları vardı. Vatani görev adı altında mecburi askerlik hizmetini yapmak üzere silah altına alınırlar, temel eğitimi takiben dağıtımdan sonra gönderildikler kıtada subayların evine uşak giderlerdi. Odun kırarlar, kömür taşırlar, çarşıya, pazara gönderilirler, temizlik yaparlar, hatta çocuk bezi yıkarlar, akşam olunca kıtalarına yatmaya giderlerdi. [Uygulama 27 Mayıs’tan sonra kaldırıldı, ama yerine “emireri tazminatı” denilen parasal zam getirildi.] Dersimli küçük kızlar işte bu evlerden bazılarına –halk diliyle—“besleme” olarak verilmişler.

EVLATLIK DEĞİL, BESLEME

Çocukların gittikleri yerlerde iyi davranışla karşılaştıklarını, sıcak bir yuva bulduklarını sanmayınız. Nezahat Gündoğan Boğaziçi Üni. Kadın Kulübü’nün dergisi Bükak’a verdiği mülakatta (Sayı 18, Bahar 2010, Elif Bozgan, Öykü Tümer & Senem Kara) şöyle diyor:

“O aileler devlet politikası olarak çocuğu almak zorundalar. Askerin kendi karısının mesela haberi yok, seçme hakkı yok. Çocuk evine geliyor, kalıyor. Onunla uyum sağlar sağlamaz, kimsenin umurunda değil. Oradaki ideolojik nedenler bir yana, kendi iradesi dışında gelişmiş olaylar.

Evlatlık kavramı, ya hukuksal haklardan yararlandırmak için kendi nüfusuna geçirilen ya da hizmetinden yararlanmak için alınan çocukları tanımlar. Bu çocuklara baktığımızda, en azından bizim öykülerini öğrendiğimiz çocukların hiçbiri bu asker ailelerinin kütüğüne geçirilmiyor, ailenin soyadını almıyor. Hukuksal hiçbir haktan yararlanmıyor çünkü bu aileler bu çocukları evlatları olmadığı için almıyorlar. Bu, devletin politikası olarak belirlenmiş. Hatta bu çocuklar evlere gönderildiğinde evin hanımı bile meseleyi tam olarak bilmiyor. Özellikle de evin hanımıyla çok ciddi sorunlar yaşıyorlar. Ciddi baskılar yaşıyorlar ve bunu daha çok kadınlardan görüyorlar. Dövülmeler, hakaretler, aşağılanmalar… Çocuklar dil konusunda çok ciddi baskılara maruz kalıyorlar. İnanç konusunda da aynı şekilde. Dilleri, inançları tamamen değiştiriliyor. Taciz, yaşanan olaylarda çok belirgin ortak özelliklerden birisi…

Çocuklar Türkçe bilmiyor ve iletişim sorunu yaşıyorlar. Bu kadınlardan bir tanesi anlatıyor: “Evin hanımı ‘bana pembe elbisemi getir’ dediğinde ben pembenin ne renk olduğunu bilmiyordum. Başka bir şey götürüyordum. Sırf bunun için dayak yiyordum. ”Ya da başka bir kadın anlatıyor: “Beni bir hafta banyoya kitlerdi, yanıma sadece su ve ekmek verirdi ve döverdi beni. ”Evlatlık gittiği evdeki kadın, psikolojik sorunları da olan bir kadın sanırım, kendisini öteki gördüğü için, Kürt olduğu için dövermiş. Zaten bu çocukların büyük bir çoğunluğu bu kötü muamelelerden dolayı evden kaçıyorlar.”

Uygulama sadece rütbeli zabitlere hizmetçi, çocuk bakıcısı, çamaşır-bulaşık yıkayıcı vermek de değildi, o kız çocuklarını Türkleştirmek ve Sünnileştirmekti de. Nitekim bazıları uzun yıllar içinde ana dillerini unutmuşlar, Alevi olduklarını gizlemek, Sünni gibi görünmek zorunda kalmışlar. Hayatlarının sonuna gelmişler, 70 yıl önce yaşadıkları dehşeti hâlâ unutmamışlar, Dersim doğumlu oldukları için, Kürt ve Alevi kimliği taşıdıkları içi hâlâ tedirginler, hâlâ bir şeylerden ve birilerinde çekiniyorlar. Nedir o çekindikleri? Merkez’in gaddar elleri. Bazıları korkudan konuşmak istememişler, konuşanlar da tedirginlik içinde konuşmuşlar. Korkuları kendileri için değil, çocukları, torunları için. Onların başlarına iş gelir diye düşünüyorlar.

SİNEDE SAKLANAN İKİ TUTAM SAÇ

Filmin adındaki “İki tutam saç” nereden mi geliyor? Kayıp kızların ailelerinden olan Şemsi anlatıyor. İki ablasını annelerinin bağrından koparıp almışlar. Onlardan birinin adını kendisine vermişler. Kızları götürülürken, anne kızlarının saçından birer tutam saç kesip almış, bir bez parçasına sarıp koynuna koymuş.

Bu insanlar yobazlığın hurafelerine, hacı-hoca takımının muskalarının düzmece faydasına inanmazlar. Kadıncağız kızlarının saçlarını boynuna aşıp, saçları muska gibi ölünceye değin sinesinde saklamış, sonra onları Şemsi almış. Aile şimdi İstanbul’da yaşıyor. “Ben ölünce kime bırakacağım” diye soruyor? Şimdi o iki tutam saçı filmi seyredecek onca insan devralmış oldu.

Filmin “Kayıp Kızlar” sözüne aldanmayın. Kayıp değiller. Onlardan ancak 10 kadarını Neriman Gündoğan bulmuş konuşmuş. Kim bilir onlar gibi kaç kadının trajedisi vardı? Çoğu da tabii çoktan ölmüşlerdir.

Yapıt işte o sağ kalan ve izleri bulunan kadınlardan Huriye Arslan ve Fatma İçin’in anlatılarıyla başlıyor. 1938’de askeri yetkililer ailelerinden zorla aldıkları Huriye’yi Samsun'da, Fatma ise Malatya'da rütbeli askerlere evlatlık! vermişler. İki yaşlı kadın, 70 yıl sonra Adımayan’da buluşuyorlar. Yaşamlarını anlatıyorlar, kendi acılarından, başkalarının acılarından bahsediyorlar, yüreklerin gömdükleri acılardan konuşuyorlar. Zaman olarak 70 yıl dünde kalmış, ama içlerinde hasretleri, sevgileri, anıları capcanlı yaşamış ana-babalarını, kardeşlerini, halalarını, dayılarını anıyorlar. Onları bir gün mutlaka bulacakları inancıyla yaşamışlar. Bu inanç, bu umut onlara yaşama gücü vermiş.

TÜRKLEŞTİRME, SÜNNİLEŞLEŞTİRME

Aileleri kızlarını kayıp sanıyorlar, oysa onlar devletin kayıtlarında kayıp değiller. Hangi çocuğun kime verildiği kayıtlı. Bu kayıtlar askeri makamların arşivlerinde olmalı. Nezahat Gündoğan Sabah Gazetesine şunları anlatıyor:

“O çocuklar hangi askerin himayesine verilmiş ise dönemin yetkili kurumları bunu kayda geçirmiş. Çok enteresan bununla ilgili bir belgeye bile ulaştık. Dersimli İsmail Koç, o katliamdan 3 yıl sonra yani 1941'de hem kendi kızı hem de kardeşinin kızının izini sürmek için yola çıktığında, yetkili makamlara başvurduğunda kendisine bir belge veriliyor. Dönemin Salihli Kaymakamı imzasıyla İsmail Koç'a yazılı olarak deniliyor ki; "Aradığınız kızlar Yarbay Münip Yılmaztürk'ün nezaretindedir. Sonrası çok tuhaf. İsmail Koç, yanında bir güvenlik görevlisi ile birlikte o yarbayın evine gidiyor. İstanbul Bebek'teki. Yarbayın eşi, "Eşim evde değil. Şu an müsait değilim. 3 gün sonra gelin" diyor. 3 gün sonra gittiğinde ise kafası kazıtılmış, başka iki kız çocuğu çıkarılıyor karşısına. "Bunlar benim aradıklarım değil" diyor. Yarbayın eşi ise, "Bizdekiler bunlar" deyip, kapıyı kapatıyor. Dersimli İsmail daha sonra yine iz sürmeye çalışıyor ama muvaffak olamıyor. İşte belgeselin ana konusu da bu bulunamayan iki amca kızı ile bulunan bir başka amca kızlarının öyküsünü tüm dramıyla gözler önüne seriyor…. Bu bir devlet politikası.. Röportaj yaptığım bir kadına, "Niye sizi evlatlık verdiler?" diye sorduğumda, "Hükümet kararıydı bu" dedi.

Benim üzerimde durduğum en önemli konulardan biri bu…. 37-38'de neler yaşandığı bir parçası olarak dedim ya çeşitli projeler geliştirildi. Şimdi o süreçte "Ulus yaratma da, dil ve kültür birliği yaratma da" önemli konulardan biri de özellikle kız çocuklarının yetiştirilmesiydi. Evlatlık olarak kızlar verilmiş. Verilemeyenler için de Elazığ'da Sıdıka Avar adlı bir öğretmenin öncülüğünde bir kız enstitüsü kurulmuş. Kız çocukları oraya gönderilip bunlara Türk kültürü öğretiliyor. Avar kendini misyoner bir Türk öğretmeni olarak tanımlıyor. Tek amacı da Türk dilini ve kültürünü o bölgedeki kızlara aşılamak ve öğretmek” (27. 09. 2010).

Belgeseli hazırlayanların belirttiklerine göre, Türkleştirme ve Sünnileştirme politikasının tuttuğuna dair örnekler varmış. Kadınların çoğu evlenip çoluk-çocuk sahibi olduktan sonra kimliklerini gizlemişler. Çocukları, torunları arasında Türkçü olanlar, bağnaz dinci olanlar, Kürt düşmanı, alevi düşmanı olanlar bile bile bulunuyormuş. Annelerinin, büyük annelerinin kökeni onlara söylendiğinde büyük tepki gösteriyorlarmış.

GAZ ODALARINDAN ÖNCE
GAZ MAĞARALARI VARDI


Onlar öykülerini anlatırken Dersim katliamına dair gerçekleri kitaplardan değil, bizzat insanlardan dinliyoruz. Örneğin mağaralara doldurulan insanlara zehirli gaz verildiğini duyuyoruz. Nazilerin Toplama Kamplarındaki gaz odalarından ne farkı var yapılanın. 72-73 yıl önce o dehşeti yaşamış olan yaşlı kadın anlatıyor, “Nasıl unuturum? Mağaraların içine doldurulan o insanlar benim kardeşim, annem, babam. Fare gibi zehirlenirken onlar nasıl... Erkek kardeşim belki de sulara atmıştır kendini. Kahrından boğulmuştur.” Diyor.

Filmin Cemal Reşit Rey Salonunda yapılan galasına katılan Nezihe Koç o kızlardan. 4 yaşındayken Elazığlı İbrahim Çavuş tarafından evlatlık alınan Nezihe Teyze, her sahnede derin bir iç çekiyor, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Ben diğer kızlara göre şanslıydım. Beni götüren Elazığlı İbrahim Çavuş bana gerçek bir baba oldu. Ama bir gün, anne dediğim kadın dayanamadı. 'Ailesini katlettiniz. Şimdi çocuğum diyorsunuz' diye ağladı. İbrahim Çavuş da gerçeği itiraf etti. 17 yaşındaydım. Akrabalarım geldi. Beni Hozat'a, doğduğum topraklara getirdiler. Meğer yıllarca ailemi katleden adama 'Baba' demişim" (Sabah, 22. 06. 2010).

C EZAEVİ KATLİAMINDAN
DERSİM KATLİAMINA


Nezahat Gündoğan’ın kim olduğunu burada anmadan geçemeyiz. 19 Aralık 2010’da Onuncu Yıldönümünü andığımız Cezaevi Katliamından kurtulanlardan.

“Ailem Dersimli ama Erzincan’da yaşıyorlardı. Ben beş yaşındayken Erzincan’dan İstanbul’a göç ettik. Bahçelievler civarında oturduk. İstanbul’da okudum. Trakya Üniversitesi Mimarlık Bölümü’ne gittim. Politik mücadeleden dolayı daha sonra okulu bıraktım. Siyasal mücadele vermenin bedelleri ağır, hemen hapis yolları gözüküyor. Eşimle beraber hapishaneye 1996 yılında girdik. Demokratik hak arama mücadelesine en tahammülsüz oldukları dönemdi. Farklı cezaevlerinde kaldık; Ümraniye, Bayrampaşa, Kartal… 19 Aralık meşhur “Hayata Dönüş” operasyonları olarak ifade edilen katliam sırasında da Ümraniye’deydik. 2001’de ölüm oruçlarından sonra tahliye oldum. İlk tahliye olan ölüm orucu ekibindeydim. Çıktıktan sonra bir tedavi, adapte olma sürecinden sonra sinemayla ilişkim başladı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın -bizim tedavimizi onlar üstlenmişti- düzenlediği kursta sinemayla tanışmış oldum.

İlk çalışmamız Munzur Akmazsa Dersim’in barajlarını konu alan bir filmdi. Genel olarak bu tür ekonomik yatırımların bir bölgeye neler getirdiğini incelerken doğal olarak o bölgenin geçmişine de bakmanız gerekiyor. Bu tür yatırımlar bölgenin geleceğine dair sorunlar yarattığı gibi geçmişiyle de bağını koparabiliyor. Dersimli olmamızın ve yürüttüğümüz bu belgesel çalışmasının etkisiyle, Dersim’i tarihsel boyutuyla da irdelememiz gerektiği sonucuna vardık. ‘38 katliamından tesadüf sonucu sağ kalanların izini sürdük, onlarla görüştük. Sözlü tarih çalışması yaptık. Genel anlamda Dersimli pek çok ailenin o harekât sürecinde birçok yakınının kayıp olduğunu, özellikle kız çocuklarının kayıp olduğunu biliyorduk. Bu çalışmanın özelinde de Dersim’in Kayıp Kızları’nın, evlatlık verilen, anneleri babaları öldürülen ya da anne ve babalarından zorla alınan kız çocuklarının öykülerinin izini sürdük. O izlerin peşindeyiz hâlâ. Biz araştırdıkça yeni yeni öyküler yeni yeni dramlar ortaya çıkıyor. Onlar da derinleşiyor. Bir yanıyla kendimizi şanslı hissediyoruz çünkü en azından tanıkları ve mağdurları bulup görüşebiliyoruz” (Bükak, Sayı 18).

Belgeselin müziğini Mikail Aslan yapmış, Şevval Sam kendi bestesi olan Yol Türküsü ile söylüyor. Metinleri Sema Kaygusuz yazmış, seslendirmeyi Jülide Kural yapmış. Sırrı Süreyya Önder çalışmalara danışman olarak katılmış. Belgeselin süresi 60 dk.

Çalışmalarda 70 kadar “kayıp kız”a ulaşılmış, yakınlarıyla birlikte konuşulan tanık sayısı 100 civarında. Bunların hepsini tabii ki, filmde toplamak olası değildi. Ama canlı tanıklıklar bir kitap olarak yayınlanacak, kitap devlet terörünün bir utanç belgesi olacak.

Sinemalar: Yakup Sayın’ın Diyarbekir web sayfalarındaki bilgilendirmesine göre, film Diyarbakır Avrupa, Adıyaman Kültür, Mardin SineMardin, Batman Yılmaz Güney, Viranşehir Belediye, Hakkâri Vizyon, Gaziantep Bedestan Hayri Eşkin, Elbistan Kültür Merkezi, Ankara Kızılay Büyülü Fener ve Beyoğlu Yeşilçam sinema salonlarında gösterime girmiş bulunuyor.


KUYEREL DUSUNCE PLATFORMU[i]


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 1)
  |   Okuma: 2438   |   Yorum: (440)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 26 Ekim 2013 03:44 | Alıntı     

celapieni

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lfZbkkZcZppv Goedkope Uggs
oyZhurZuZwbp Barbour Jacke
ebZoblZlZowo Uggs Australia
laZpldZuZkml Goedkope Uggs
rwZybgZiZvoz Uggs
rqZclbZvZtfn Goedkope Uggs
xoZcnoZgZwdp Uggs
zbZwxcZsZygb Uggs Antwerpen
zeZbqrZlZops Cheap Ugg Boots
duZquyZkZjxv Parajumpers Suomi
 Yorum #2  | 26 Ekim 2013 07:23 | Alıntı     

Sizelopeerall

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ozZncsZwZkfd Timberland Schweiz
vpZqbjZnZbpi Canada Goose Takki
ixZjguZbZmlc Canada Goose Outlet
mhZxbyZeZedg Parajumpers Long Bear
ilZrjkZbZxve Woolrich Bologna
thZynfZfZkbz Woolrich Jassen Dames
gjZxokZwZucv Canada Goose Outlet
vcZmfrZiZbhv Moncler Jacken Online
oxZraiZiZgiw Canada Goose Outlet
dpZoxvZeZvxo Parajumper Sale
 Yorum #3  | 26 Ekim 2013 08:53 | Alıntı     

SimeAspes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wwZekgZqZbvm Parajumpers
rnZyqqZnZglb Parajumpers
xwZgsgZyZprx Ugg Australia
goZrgtZmZbmg Parajumpers Sale
ivZkkpZfZpqm Canada Goose Jassen Dames
fjZwaoZuZekl Doudoune Polo Ralph Lauren
joZoamZtZpms Canada Goose B酶rn
fjZfjzZwZjfl Timberland Madrid
bhZnauZzZrwl Canada Goose B酶rn
axZsmtZsZznb Canada Goose Jassen Dames
 Yorum #4  | 26 Ekim 2013 08:55 | Alıntı     

Loolvegoave

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
avZphgZoZvzg Ugg Boots Ireland
sqZhddZbZenb Parajumpers Sale
bpZegwZyZjrz Isabel Marant Sneakers Uk
ihZvtfZoZheq Woolrich Parka
nuZnsmZpZvpd Parajumper Jakke
mfZieyZoZswy Parajumper Norge
pwZzyhZzZwxn Canada Goose Pas Cher
ixZhgmZkZrnj Moncler Outlet
eyZcsiZuZtfp Woolrich Outlet
biZsshZqZyik Woolrich Outlet
 Yorum #5  | 26 Ekim 2013 09:07 | Alıntı     

Emainikah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vlZzofZsZqun Moncler Outlet
apZoutZtZbkq Isabel Marant Sneakers Uk
vuZyyoZfZhvg Woolrich Parka
elZycyZuZujc Moncler Online
smZokzZiZbei Isabel Marant Sneakers Uk
jsZyjiZvZwer Ugg Boots
wuZlihZoZbna Moncler Jacke
lfZulhZuZoej Moncler Outlet
zfZvyrZuZhxw Ugg Boots
jwZiykZjZtqg Canada Goose Jassen
 Yorum #6  | 26 Ekim 2013 09:27 | Alıntı     

Intasosylausy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
nvZyeqZaZvby Timberland Botas
tvZmyhZuZpbj Pjs Jacka
hoZngrZtZzto Parajumpers Herren
luZecaZxZuer Canada Goose Jakke
keZhsjZoZnmv Timberland Canada
dvZxzzZwZtso Parajumpers Doudoune
zeZyynZaZgvy Ugg Schweiz
qsZnrqZuZwwp Canada Goose Tilbud
rlZxnwZnZjyr Parajumpers Danmark
fzZtmeZkZwwm Parajumpers Norge
 Yorum #7  | 26 Ekim 2013 09:27 | Alıntı     

oveskBerAberb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
yvZwrnZpZbsw Canada Goose Sverige
qoZddjZqZqvd Woolrich Outlet
mmZqhrZyZaop Ugg Støvler
zzZjgfZiZxjq Doudoune Abercrombie
rdZpgsZiZkky Ugg Australia
kqZhxnZqZqvs Woolrich Arctic Parka
wxZdqzZnZcmf Ugg Sko
caZdxkZuZhlj Timberland Sko
gvZhdnZiZfqd Canada Goose Jacket
ktZwpzZgZakx Uggs Goedkoop
 Yorum #8  | 26 Ekim 2013 09:58 | Alıntı     

ovawsvogs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
aoZaagZjZeop Parajumpers Nederland
dtZrwzZrZwmg Parajumpers Nederland
dbZflbZxZteh Canada Goose Outlet
qmZiutZfZqte Moncler Espa帽a
alZxibZoZpjm Parajumpers Jacken
jwZnvnZuZvaa Woolrich Parka
ggZyuuZdZliw Canada Goose Sale
xcZobtZsZsqr Uggs Canada
psZccmZaZqdj Botas Ugg
dbZjakZnZtgk Spaccio Woolrich Bologna
 Yorum #9  | 26 Ekim 2013 10:05 | Alıntı     

alendlamSpope

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
duZwotZcZxtw Canada Goose
ncZdoeZpZztl Canada Goose Expedition Parka
laZvlwZwZwbq Belstaff Jacka
bnZwmaZpZyze Moncler Homme
gpZjffZwZcjz Belstaff Jacka
cnZyqhZqZbib Uggs Outlet
sfZbwrZmZkbu Canada Goose Femme
ygZdslZiZwmu Parajumpers Jakke Dame
hjZikzZmZlwo Woolrich Antwerpen
ykZpvjZnZpoj Woolrich Jacken
 Yorum #10  | 26 Ekim 2013 20:13 | Alıntı     

ovajetrorourn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qbZusoZaZcov Peuterey Jacke
yjZmlsZqZhju Peuterey Jacke
yuZyetZwZxns Uggs Antwerpen
eqZgcuZiZqpo Uggs
rnZdydZjZzqh Peuterey Jacke
mfZykjZfZhpe Doudoune Moncler
bxZqvpZcZgoc Parajumper Jakke
zsZtxvZxZmoi Peuterey Jacke
ksZuuaZzZzwb Peuterey Jacke
vwZumjZfZehj Goedkope Uggs


pzZjvcZdZcfo Abercrombie Doudoune
zbZmehZcZfvh Parajumpers Jakke
wiZaifZuZcap Woolrich Jassen Sale
efZvjhZpZxcm Canada Goose Outlet
dcZovtZzZiaq Timberland Schuhe
poZojxZxZcqi Canada Goose Jacket
rxZadoZcZjbd Cheap Uggs Uk
chZlvrZrZlxo Timberland Kengät
nmZnveZiZcbj Moncler Belgie
iwZzxaZxZjxm Canada Goose Jakke
 Yorum #11  | 27 Ekim 2013 10:18 | Alıntı     

hoksUnfoffBop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wxZnrpZgZfqq Timberland Boots Canada
yvZjinZuZsbp Ugg Pas Cher
mpZnkkZuZoll Timberland Femme
tjZjpbZzZsrk Timberland Barcelona
hjZzrtZqZipr Ugg Pas Cher
vwZiujZqZnno Canada Goose Outlet
uuZklqZiZeoz Timberland Barcelona
hkZwlvZmZdhg Ugg Boots
xgZvhyZkZvvc Belstaff Sale
isZtvvZuZkpa Doudoune Canada Goose
 Yorum #12  | 28 Ekim 2013 01:11 | Alıntı     

oveskBerAberb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ocZbfkZtZpkm Barbour ελλαδα
mwZkhqZoZrih Barbour Uk
npZlazZpZadj Woolrich Arctic Parka
rhZqtmZaZqpb Peuterey Outlet
cxZmbzZeZhib Doudoune Abercrombie
gsZddjZsZpeq Peuterey Outlet
jeZihbZvZxex Parajumper Jacka
buZenaZyZipn Canada Goose Sverige
knZmqaZgZewd Woolrich Clothing
ohZafyZnZdpo Barbour Uk
 Yorum #13  | 28 Ekim 2013 14:48 | Alıntı     

brireeges

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jtZwayZkZtzd Moncler Z眉rich
nyZlqzZpZsxw Moncler
liZleiZoZyje Uggs Norge
kwZvsnZcZsis Moncler
ldZvvjZjZnnv Parajumpers
mdZneqZrZexn Ugg Australia
dhZhxhZdZwje Canada Goose Jakke
saZlweZpZjda Spaccio Woolrich Bologna
krZeleZeZlhq Timberland Schoenen
ooZpjwZfZgcc Barbour Paris
 Yorum #14  | 28 Ekim 2013 21:36 | Alıntı     

Intasosylausy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ahZvdsZjZboh Parajumpers Sale
gwZhwgZfZmid Ugg Schweiz
xwZooeZkZepo Parajumpers Norge
htZjcuZgZtsp Uggs
kzZlvbZmZrzs Parajumpers Doudoune
fhZqelZdZtou Pjs Jacka
omZfyaZpZlqz Parajumpers Sale
wnZctnZiZmca Ugg Canada
mwZggfZkZopk Parajumpers Doudoune
gcZxrhZpZsfa Canada Goose Tilbud
 Yorum #15  | 29 Ekim 2013 01:28 | Alıntı     

immuffevA

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
miZwwgZqZfbu Nike Suisse
bfZefdZwZjwc Ugg Schweiz
yiZjzvZrZeim Ugg Switzerland
hoZkaeZiZxes Nike Free
okZdhgZfZbbh Woolrich Jacken
hgZqsjZcZfwj Nike Free
xlZtloZxZkaf Woolrich Jacken
uyZbveZoZwfc Ugg Switzerland
hzZmcoZsZzju Timberland Schuhe
tlZinmZmZrfm Air Max
 Yorum #16  | 30 Ekim 2013 04:02 | Alıntı     

Lemadyeteew

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wbZknsZhZaui Uggs Skor
ahZgkeZlZmim Moncler Rea
ulZfhoZsZxfj Ralph Lauren Jacke
rsZicnZpZeoo Uggs
poZsqzZqZovk Moncler Doudoune
kyZnggZvZeze Ralph Lauren Jacke
hjZcdlZxZlvf Botas Ugg
ggZikvZpZodl Bottes Uggs Pas Cher
nzZrsbZzZchs Canada Goose Pas Cher
lpZyskZnZbgz Moncler Doudoune
 Yorum #17  | 30 Ekim 2013 04:19 | Alıntı     

Naherumma

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mrZudxZyZhpd Woolrich Rea
ciZqbhZsZzph Ugg Baratas
leZacnZgZwyd Moncler Jacka
eiZvtcZqZfhs Ugg Boots Greece
leZtbxZmZajj Moncler Dunjakke
reZbipZsZqqd Woolrich Bologna
taZhjwZsZyqo Stivali Ugg Italia
wfZnbtZyZtuf Moncler Rea
drZgdrZmZemi Peuterey Roma
yiZdvfZuZttb Uggs Rea
 Yorum #18  | 31 Ekim 2013 09:04 | Alıntı     

Pleaguelt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #19  | 31 Ekim 2013 09:20 | Alıntı     

MemoborsKer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xzZrtaZcZbhl Uggs Norge
tbZrjsZsZxvv Uggs Rea
dqZltnZfZcqz Ugg Pas Cher
iwZypuZeZwsy Ugg Pas Cher
pdZmepZaZvus Ugg France
neZjxcZeZztk Uggs Norge
usZsinZzZsjm Uggs Norge
ucZybkZwZfoj Ugg España
hkZbadZnZnhk Uggs Canada
naZyoeZoZexc Cheap Ugg Boots Uk
 Yorum #20  | 31 Ekim 2013 13:39 | Alıntı     

Intasosylausy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wrZecaZcZgyk Parajumpers Danmark
heZfcwZpZumt Parajumpers Doudoune
pcZtmgZpZvmx Timberland Deutschland
xvZujqZeZxit Timberland Deutschland
duZnjeZmZawf Canada Goose Jassen
kiZeoeZjZtup Peuterey Giubbotto
bkZhkuZiZvol Parajumpers Long Bear
woZqliZjZdpo Timberland Botas
qrZiyvZaZcee Canada Goose Outlet
lyZrpdZpZrrm Uggs
 Yorum #21  | 31 Ekim 2013 15:08 | Alıntı     

celapieni

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
yfZsdvZhZmuw Parajumpers
vsZpowZkZcho Canada Goose Pas Cher
bxZataZhZrtt Moncler Jassen Dames
jqZptcZlZkux Moncler Outlet
iwZbuqZzZoav Moncler
uvZvywZbZqrf Canada Goose Jacka Dam
ocZvjlZrZpyq Moncler Outlet
fvZvrpZiZoxm Cheap Ugg Boots
nzZavwZpZfvb Peuterey Jacke
wgZnhuZjZubp Parajumpers Uk
 Yorum #22  | 31 Ekim 2013 21:34 | Alıntı     

Jicabircahfax

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
liZazwZcZgpd Ugg Australia Pas Cher
nnZpnhZzZaxq Ugg Outlet Italia
hzZdmmZjZyom Cheap Uggs Canada
fjZsrhZrZxcm Ugg Rea
cgZzbhZhZhcb Ugg Australia
qbZpxwZpZfwo Ugg Australia
juZcpiZmZlay Ugg Baratas
vjZxvvZjZvmg Ugg Outlet Italia
meZyenZlZmcn Ugg Rea
zaZlqmZjZlzv Ugg Ale
 Yorum #23  | 1 Kasım 2013 05:02 | Alıntı     

irorestmeft

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
njZgmnZlZnpg Moncler Outlet
omZollZaZjcg Canada Goose Vest
ozZdwhZaZjjc Moncler Outlet
voZwusZnZrml Canada Goose Vest
gcZpqhZlZlmy Parajumpers Sale
ynZtldZqZvfr Stivali Ugg
puZqolZhZbod Canada Goose Jassen
adZeffZgZnin Spaccio Woolrich Bologna
mvZdclZoZtih Spaccio Woolrich Bologna
rsZntyZjZtgd Uggs Skor
 Yorum #24  | 1 Kasım 2013 06:19 | Alıntı     

MemoborsKer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ugZjqkZuZfhk Cheap Ugg Boots
jnZdoeZwZpuc Cheap Uggs Uk
vxZmigZsZcph Cheap Ugg Boots
fuZcqyZsZect Ugg Schweiz
vfZyfaZmZzif Ugg Australia España
wjZfigZuZhwl Ugg Outlet Canada
fxZymaZnZgoh Ugg Suomi
ykZvwzZbZvcu Cheap Ugg Boots
yaZjqkZoZlhv Ugg Suomi
xiZutuZsZvlq Ugg Outlet Canada


kdZofjZkZzhg Ugg Ale
ltZvzvZqZxnk Ugg Australia
pyZpvxZgZeva Ugg Baratas
loZzemZzZcpu Ugg Australia Pas Cher
rvZlmlZkZehk Cheap Uggs Canada
hmZdwpZeZdvj Ugg Rea
qvZrqyZyZwzw Ugg Rea
lxZkjdZeZavk Uggs Uitverkoop
orZkmiZsZbux Cheap Uggs Canada
qkZxlxZpZfru Uggs Uitverkoop
 Yorum #25  | 2 Kasım 2013 04:21 | Alıntı     

sonEnsunsecom

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ejZxvvZtZxsa Belstaff Jacket Uk
ahZqqyZyZkjk Belstaff Jacket Uk
sqZzseZxZtlp Hollister Jacke
rmZxfoZpZxnl Isabel Marant Uk
bpZtwwZvZprn Belstaff Jacket Uk
liZdfwZkZyyx Woolrich Antwerpen
ndZzelZzZjjt Ugg Ale
cbZgxfZsZgev Botas Ugg Espa帽a
hhZwwiZvZmnd Timberland Sverige
smZkmvZaZhsq Isabel Marant Uk
 Yorum #26  | 2 Kasım 2013 10:36 | Alıntı     

celapieni

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
smZdkdZoZbli Parajumpers Uk
bmZygdZqZnkn Parajumpers
tsZffaZbZxwy Botas Timberland
lzZepjZuZygv Timberland España
hhZxfxZqZnuv Parajumpers Suomi
xsZfdtZgZotz Uggs
zpZnutZhZddf Botas Timberland
zkZcqnZnZaul Woolrich Jacka
nsZjulZzZkqh Belstaff Milano
xaZhjwZdZajw Botas Timberland
 Yorum #27  | 3 Kasım 2013 02:18 | Alıntı     

MemoborsKer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
uoZboqZgZzsg Uggs Rea
rkZgvqZkZemw Ugg Pas Cher
ycZfeaZyZhhg Uggs Norge
jgZhjuZpZpdn Ugg France
bgZblmZwZtwc Ugg Norge
dlZxdhZpZwgb Uggs Norge
eeZheeZeZgmc Ugg España
alZjzuZsZwps Ugg Italia
xvZkrfZvZzqv Cheap Ugg Boots Uk
jdZjmjZvZvyd Ugg France
 Yorum #28  | 3 Kasım 2013 03:53 | Alıntı     

oveskBerAberb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ffZsvsZcZfpp Uggs Goedkoop
awZerpZkZiqa Ugg Boots
onZvmjZfZvwn Uggs Goedkoop
nvZzhgZtZbzn Ugg Støvler
ufZkmxZuZefb Barbour ελλαδα
ihZzotZhZbfg Woolrich Outlet
isZhuvZrZxlf Parajumpers Sale
cwZeuzZwZfvb Barbour ελλαδα
zuZskpZqZykj Timberland Sko
yfZcftZdZqnm Ugg Australia
 Yorum #29  | 4 Kasım 2013 17:26 | Alıntı     

Jicabircahfax

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ptZhfaZlZqkc Ugg Australia Pas Cher
unZzrcZqZzbc Ugg Baratas
pzZhbwZyZuyv Ugg Australia
avZjmqZvZqmf Cheap Uggs Canada
noZuizZrZnxi Ugg Outlet Italia
ciZcydZvZfcv Ugg Australia Italia
qjZemyZyZisd Ugg Rea
eeZbyqZxZucm Ugg Rea
lwZwiuZlZuqe Ugg Outlet Italia
lsZzhkZkZfjm Ugg Australia Italia
 Yorum #30  | 4 Kasım 2013 18:28 | Alıntı     

Naherumma

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vrZlcfZjZujy Ugg España
gmZdsbZaZtyq Uggs Kopen
drZbjhZcZmps Moncler Jacka
ndZjmrZvZtbl Peuterey Uomo
ysZegfZtZemh Woolrich Jassen Dames
wiZpcwZpZcry Parajumpers Jacka
foZmjrZkZahh Goedkope Uggs
lmZjuqZcZfpv Parajumpers Oslo
cqZjnnZnZakx Uggs Rea
bjZfxaZvZwef Woolrich Rea

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: