Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1333435148')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Suriye'nin Dostları'ndan Finansman Sözü
DataLife Engine > Güncel > Suriye'nin Dostları'ndan Finansman Sözü

Suriye'nin Dostları'ndan Finansman Sözü


3-04-2012, 08:39. Разместил: Leyla
"Dostlar"dan Finansman Sözü


İstanbul'da 82 ülkenin dışişleri bakanları, Suriye rejimi üzerindeki baskıyı arttırma ve muhalefeti güçlendirme yöntemlerini konuşmak üzere "Suriye'nin Dostları" toplantısında bir araya geldi.

İlki Tunus'ta yapılan toplantının ikincisi, dün Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapıldı. Toplantıda konuşan Başbakan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Suriye'de özgürlükler için mücadele edenlerin yalnız olmadığını söyledi.

Erdoğan, "Bir halkın mağduriyeti üzerinden çıkar sağlamaya çalışmıyoruz. Suriye yönetimi verdiği sözleri tutmadı. Suriye rejimi halkının taleplerini şiddetle bastırmaya çalıştı" dedi.

Türkiye'ye sığınan mülteci sayısının gün itibariyle 20 bini aştığını belirten Erdoğan, "Şam işbirliği yapmazsa Birleşmiş Milletler'in (BM) dur demesi kaçınılmaz olur" diye konuştu.

Vatan gazetesinin haberine göre, toplantıda, Esad yönetimine karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu mensuplarına maaş bağlanması kararı alındı. İsyancılara ödenecek para ise Körfez ülkelerinden gelecek.

Suriye Ulusal Konseyi (SUK), saf değiştiren Suriyeli askerlere de maaş ödeneceğini açıkladı. İstanbul toplantısından önce SUK, Suriye'nin komşusu olan ülkelere Özgür Suriye Ordusu'na silah akışına izin verilmesi çağrısında bulunmuştu.

Toplantıda, Suudi Arabistan başta olmak üzere bazı ülkeler, Suriye'deki isyancıların silahlandırılması çağrısında bulundu. Katar Başbakanı Şeyh Hamad Bin Casim El Tani, "Ortak bir uluslararası güç Suriye'ye gönderilmeli, insani yardım için güvenli bölgeler oluşturulmalı" dedi.

Aralarında Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) de bulunduğu diğer ülkeler de topyekûn bir iç savaşa yol açabileceği kaygısıyla isyancıların silahlandırılmasına karşı çıktı.

Kanada Dışişleri Bakanı John Baird, Suriye'deki acil insani ihtiyaçlar için 7.5 milyon dolar ve demokrasi yanlısı faaliyetlerde kullanılmak üzere 1 milyon dolar olmak üzere muhalif gruplara toplam 8.5 milyon dolar yardımda bulunacaklarını açıkladı.

Rusya ve Çin gelmedi

Konferansa Batı ve Arap ülkeleri tam kadro katılırken Rusya ve Çin daveti reddetti, İran ise çağırılmadı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleşen konferansa ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Katar Başbakanı El Tani'nin de aralarında bulunduğu 82 ülkenin temsilcisi katıldı.

Başbakan Erdoğan ve Clinton zirvede 1 saat 45 dakikalık ikili görüşme yaparak İran ve Suriye'deki gelişmeleri değerlendirdi.

Sonraki toplantı Fransa'da


Toplantının sonuç bildirgesinden satırbaşları şöyle:

* Suriye'nin geleceği, Suriye halkı tarafından belirlenmeli. Suriye rejiminin yaygın ve sistematik insan hakları ve temel özgürlükler ihlalleri sürüyor. Rejim bu uygulamalara derhal son vermeli, Suriye halkına yönelik tüm saldırıları durdurmalı.

* Dostlar Grubu, Suriye Ulusal Konseyi'ni tüm Suriyelilerin meşru temsilcisi olarak tanıyor. Suriye'de özellikle ordu, güvenlik kurumları ve devlet dairelerinde hizmet verenler, Suriye halkını hedef alan emirlere uymamaya çağırılıyor.

* Uluslararası toplumun tüm üyeleri, Suriye rejiminin özellikle silaha erişimini engellemeye çağrılıyor. Dostlar Grubu, finansal destek dahil, Suriye halkının ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yardımını artırarak sürdürmeyi taahhüt ediyor.

* Devletler ve uluslararası kuruluşlarca Suriye rejimine karşı getirilen önlemlerin daha etkin bir biçimde uygulanması amacıyla "Yaptırımlar Çalışma Grubu" kurulacak. Çalışma grubunun Nisan ayında yapılacak ilk toplantısına Fransa başkanlık edecek, sonraki toplantı da Fransa'da yapılacak.

* Komşu ülkelere kaçan on binlerce Suriyeli konusunda derin kaygı duyuluyor. Kaçanlar, Suriye'nin komşuları için ciddi bir yük oluşturuyor, Dostlar Grubu, Suriye'nin komşularına destek ve yardım sağlama taahhüdünü yineledi.

Protestoya biber gazı

İçeride toplantılar devam ederken, dışarıda da protestolar vardı. Esad yanlısı bir grup toplantıyı protesto etmek için kongre merkezinin yakınına geldi.

Harbiye Orduevi önünde toplanan grup, Suriye bayrağı ve Esed resimleri ile kongre merkezinin önüne doğru yürüdü.

Slogan atan grubun karşısında da toplantıyı destekleyen Suriyeli muhaliflerin yanlısı bir grup vardı. Protestocu gruba polis biber gazıyla müdahale etti.

BİA Haber Merkezi

Вернуться назад