Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1333281120')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Erdoğan'ın Vebali- Dr. İsmet Turanlı
DataLife Engine > Güncel > Erdoğan'ın Vebali- Dr. İsmet Turanlı

Erdoğan'ın Vebali- Dr. İsmet Turanlı


1-04-2012, 13:52. Разместил: Huseyin
Erdoğan bundan böyle ölecek gençlerin vebalini taşıdığının farkındamı?

Son zamanlarda Kürt sorununa odaklanan köşe yazarlarıErdoğan’ın Cumhurbaşkanı oluncaya kadar Kürt sorununun çözümü içinbir hamle yapmayacağı tahminin de bulunuyorlar. Buna sebep olarak tamilliyetçi oyların kaybını önlemek olduğunu söylüyorlar. Son referandumda Ak partililerin yanındaMHP’lilerin de desteğini aldığı anket firmalarınca iddia edilmişti.Bu dengeyi kendi başkanlık seçimine kadar korumak isteyeceği tahminediliyor. Acaba o zamana kadar kaçMehmetçik, kaç PKK’lı genç hayatını kaybedecek, bunu düşünen vebaşbakanı bu hususta uyaran var mı? Başka bir deyişle, Erdoğan’ın buolacak kayıpların vebalini taşıdığını cesaret edipte kendisinesöyleyebilecek danışmanları var mı? Hiç zannetmiyorum. Böyle tek adamkonumuna giren liderlerin etrafında bir hale teşekkül eder ve onlarındavranışlarındaki motivasyonun temelinde lidere hoş gelecek sözleri dilegetirmek vardır. Bu ağır tarihi vebali taşımanın siyasi liderlerinkariyerlerini berhava edebileceğini düşünmek ve hele hele cesaret edipteaçıklamak her babayiğidin karı olamaz.

Erdoğan Arap baharı ile meydanlara çıkan insanlarınçağrılarına kulak verip, oralarda ki liderlere demokrasi dersi verirkenTürkiye de Kürtlerin şu veya bu temsilcilerinin müştereken açıkladıklarıözerklik ve ana dilde eğitim söylemlerini duymaz oldu. Seçim sonuçlarınıdikkate alırsanız görürsünüz ki Kürdistan da seçimi kazananların top yekûnKürt kökenli olduklarını görürsünüz. O halde oylar AK partiden ziyadeKürtlere verilmiştir. Erdoğan’ın kendi kendisini kandırıp oyların Akpartiye ait olduğu zehabına kapılırsa yahut ta birçok basın mensubunun butarzda değerlendirmesine inanırsa ağır bir hataya düşer. Bu kanı ile yoladüşüp, nasıl olsa oyların yarısından çoğu bana verildi şımarıklığı ile‘’ Kürt sorunu yoktur, Kürtlerin sorunu vardır’’vecizesini söylemekten çekinmez.

Barzani’nin Şİİ kıskacında olduğunu hesaba katarak‘’ Barzani’nin Türkiye’ye muhtaç olduğu‘’ düşüncesi ile PKK’yı yok etmekte Kürdistan federaloluşumunun desteğini alması mümkün olabilir. Barzani’ye bakarak onunKürdistan da Kürtlere, hatta Türkmenlere ne gibi demokratik haklarıtanıdığını fark etse ‘’ Kürt sorunu yoktur’’vecizesinden uzak durur. Barzani ile müttefikleşirse, orada ki Petrolzenginliğinden nasibini alabileceği politikasına zemin hazırlamışolur.

Suriyeli Kürtlerin Esad’dan özerklik koparması halindeMezopotamya da dörde bölük yaşayan Kürtlerin Üniter bir yapıyagideceklerini ve USA’nın ve AB’nin bu durumu desteklerininfarkına varır. PKK’lılar arasında % 30 unun Suriyeli olduğu daistihbaratçılarla malumdur. Türkiye’nin eninde sonun da BarzaniKürdistanı ile ittifaka girmesi yahut Federatif bir müşterekliğe gideceğide Türkiye de köşe yazarları tarafından alçak sesle dile getirilmektedir.İran, Suriye ve Irak’taki Şİİ rejimleri Barzani Kürdistan’ınısıkıştırdıkça Türkiye’nin ona hami rol oynaması kaçınılamaz.

Türkiye’nin istikbal de ki yeni yapılanması AB nezdindede inkâr edilemeyecek bir konum kazandırır. Bütün mesele Erdoğan’ınbundan böyle kullanacağı ferasetinekalmıştır.

Ayni Vebali BDP yöneticilerinin taşıdığını da söylemekgerekir. Onların oldukça dar bir sahada siyaset yapmaları Kürtlerinteveccühünü kazanmakta zorlanacakları aşikârdır. Tarihin geleceğiniisabetli tayin edebilirlerse temsilci hüviyetleri de o nispetteartacaktır. Bakalım istikbal kimleri haklıçıkaracaktır.

Dr.İsmet Turanlı, Antalya. 31.03.12


Вернуться назад