Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Sanat Değil Utanç Gecesi  


24-12-2012, 21:24 Kategori: Güncel  
Sanat Değil Utanç Gecesi

Sanat Değil Utanç Gecesi


SANATÇILAR GİRİŞİMİ'NİN GECESİNE ŞOVENİZM VE CİNSİYETÇİLİK DAMGA VURDU

Sanatçılar Girişimi’nin “diktaya, korkuya, adaletsizliğe, sanat ve sanatçı düşmanlığına karşı büyük buluşma” diyerek örgütlediği etkinlik tam bir ulusalcılık şovuna dönüştü. İşçi Partili Levent Kırca konuşmasında kadınları aşağılarken “KCK” tutuklularını anmak isteyen, Ahmet Kaya şarkısı söyleyen Melike Demirağ ise, yuhlamalar arasında sahneden indi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı gece Silivri’ye çakılan selamlarla tam bir İşçi Partisi gecesine dönüşüverdi.
Kendisine bugüne kadar anti emperyalist, laik, iktidar karşıtı bir rol biçen Sanatçılar Girişimi dün “büyük buluşma” diyerek örgütlediği gecede bol bol utanca imza attı. “Diktaya, korkuya, adaletsizliğe, sanat ve sanatçı düşmanlığına karşı büyük buluşma" başlığıyla Bostancı Gösteri Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe katılacağı ilan edilen isimler de düşünüldüğünde bu günlerde iyi bir mesaj da sunabilirdi. Bugüne kadar memlekete dair “kaygılarını” dile getiren sanatçıların gecesi ulusalcı siyasetlerin gövde gösterisine ve kayıkçı kavgasına dönüşünce “kaygı” yarattı.

Tarık Akan, Müjdat Gezen, Edip Akbayram, Ataol Behramoğlu, Rutkay Aziz, Levent Kırca, Orhan Aydın, Bedri Baykam gibi isimlerin sözcülüğünü yürüttüğü Sanatçılar Girişimi’nin hükümetin politikalarına karşı bir tavır koyması beklenen gecede sanatçılar yuhlandı, sahneden ağza alınmayacak laflar edildi, bütün hukuksuzluklar Silivri’ye bağlandı, “anti emperyalist, yurtsever askerler" selamlandı... Sanatın iyileştirecek, yaklaştıracak, barıştıracak dili sesini kaba, kendinden olmayana öfkeli sloganların arasında kaybetti.

MELİKE DEMİRAĞ YUHALANDI

Zaten Melike Demirağ, Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu, Cahit Berkay, Nejat Yavaşoğlulları gibi isimler evrensel mesajlar vererek sahne aldılar ve ayrıldılar geceden.

Sanatçı Melike Demirağ buluşmanın talihsizlerindendi. Memlekette bazı şeylerin birbirine karıştığını eskiden ayrımların daha net olduğunu söyleyen Demirağ başlıyor konuşmaya ama belli ki salonda “bize mi bir şey dedi şimdi” acaba kuşkusu (huzursuzluğu) var. Daha sonra darbeleri sayarken 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat’ı da sayınca homurdanmalar artıyor “aynı şey mi?” diyerek. Şarkı söylerken slogan atılmasını ve kimsenin yuhalanmasını istemediğini söylüyor, Silivri duruşmalarına gittiğini ama bir tarafı tutmak için gitmediğini ve KCK duruşmalarına katılamadığını söylediğinde ilk yuh sesi de duyuluyor.

Şarkılarını bugüne dek gelmiş tüm hükümetlere karşı söyleyeceğini, ırk, dil, din, mezhep ve cinsiyet ayrımı olmaksızın demokrasiye ihtiyaç olduğunu söyleyince yüreğimize bir nebze de olsun su serpiliyor. Ancak salondaki homurdanma ve rahatsızlık giderek artıyor, salondakileri provokasyona gelmemeleri için uyarıyor Demirağ, fakat bu da işe yaramıyor. Arkadaş şarkısından sonra, sıradaki şarkıyı Ahmet Kaya için söyleyeceğini de ifade edince yuhalamalar artıyor. Ve nihayet Yakamoz şarkısını yarıda kesip, mikrofonu bırakarak kulise gidiyor.

Salonda histerik bir halde Demirağ’a tepki gösterenler kadar, tüm bu olan bitene tanık olup da Demirağ’a sahip çıkmayan “sanatçılar”, çıkıp tek söz söyle(ye)meyen, siz ne yaptığınızı zannediyorsunuz diyemeyenler de suçlu. Eee sanatçı duyarlılıklarının da kırmızı çizgileri var elbet.

LEVENT KIRCA’DAN KADINLARA AŞAĞILAMA

Memleketin en önemli 3 meselesini sayıyor Ataol Behramoğlu. Kürt sorunu hak getire! Hukuksuz yargılamalardan, uzun tutukluluk sürelerinden yakınılıyor. KCK yasaklı harfler oluveriyor. Kadın cinayetleri sinevizyondan sözde teşhir ediliyor Levent Kırca acelesi olduğu gerekçesi ile sırasını alan Kemal Kılıçdaroğlu için “benim de acelem var bi karı buldum onu düzücem” deyiveriyor, biz dehşet içinde kalmış birbirmize bakarken salondan öncekilerden hiç de aşağı kalmayacak bir alkış alıyor. Ya buna ne demeli Kırca sahneden, elde mikrofon, alenen, bağır çağır aşağılık bir lakırdı ediyor, kimsenin tek kelime sarf ettği yok. “Sanatçılar gecesinde Levent Kırca öyle bir konuştu ki…” başlığıyla Ulusal Kanal video haber veriyor burada da Kırca’nın söylediklerinin bu kısmı kesilmiş, ne o acaba söylenenler sizi de mi rahatsız etti? Yoksa, gelecek tepkilerden mi korktunuz? Bilmiyoruz ama Kırca’nın özür dilmesi için Sanatçılar Girişimi bir şey yapmayı düşünüyor mu? Soruyoruz. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da suya sabuna dokunmayan, Melike Demirağ’a tıpkı Sanatçılar Girişimi bileşenleri gibi sahip çıkmaması, sadece sanatçıların hükümet karşıtlığını okşaması da manidardı. Etkinlikte en çok Aydınlık Gazetesi’nin alkış alması, Ulusal Kanal'ın övülmesi de dikkat çekiciydi. Girişimin sözcülerinin konuşmalarında birbirlerine çelme taktığının kendi ağızlarıyla ifşa edilmesi de çarpıcıydı.

Bütün gece kulaklarımızda çınlayan “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” nidalarının arasında bir siyasi parti lideri gibi karşılanan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal da yer aldı.

Geceye katılan ya da destek mesajı gönderen, imza atanların listesi bir hayli uzun, ancak sanatçılıklarından ve ülkedeki meseleler karşısındaki duruşlarından kuşku duymayacağımız isimlerin tüm bu olan bitene sessiz kalmaları kabul edilebilir değil. Tüm bunlardan haberdar olmamaları çok iyimser bir bakış olacak ancak biz öyle olsun istiyoruz, ancak bile isteye ses çıkarmıyorlar ise daha büyük bir problem var ortada. Geceye katılan ya da destek veren kesimlerin bir kısmı için zaten beklenebilecek bir tablo, (tabii Levent Kırca kısmınını onların dahi yeniden düşünmelerine ihtiyaç var.) Ancak imzası olanların ya da sahne alanların bir kısmı için olanlara maruz kalmak zül olsa gerek. Bu yazı samimiyetle bir şeyler yapmak isteyen sanatçılarımız için aynı zamanda bir ihbar olsun, neye sessiz kaldıklarını görmeleri için.

GECEYE KATILANLAR

Geceye katılan isimler de şunlar; Tarık Akan, Edip Akbayram, Ataol Behramoğlu, Genco Erkal, Gulriz Sururi, Cahit Berkay, Nejat Yavaşoğulları, Edip Akbayram, Yavuz Top, Aytaç Arman, Timur Selçuk, Erkin Koray, Levent Üzümcü, İsmail Hakkı Demircioğlu, Erkan Oğur, Melike Demirağ, Grup Gündoğarken, Mehmet Aksoy, Bilgesu Erenus, Menderes Samancılar, Ümit Zileli, Cihat Tamer, Sadık Gürbüz, Orhan Aydın, Kubat, Işıl Özgentürk, Mehtap Meral, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever ve TKP Genel Başkanı Erkan Baş, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal.

(İstanbul/EVRENSEL)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 7)
  |   Okuma: 75228   |   Yorum: (7278)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #5132  | 4 Mart 2017 11:04 | Alıntı     

Alfredcaw

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #5134  | 7 Mart 2017 08:24 | Alıntı     

MichaelCef

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #5136  | 15 Mart 2017 21:16 | Alıntı     

DebraAneve

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Dead Admin of eu.kurdistan-post.eu,

First of all, let me tell you, that you have a wonderfull website.
My name is Debra and I'm a partner of Online Finance Investment company.

I would like to propose you cooperation, which will allow you to receive a source of passive income.

All you need to do is 3 simple steps:

1. <a href="https://finservice.online/?ref=Mall">Register on the website</a> and get promotinal links or banners.
2. Invite your friends, using refferal links or use banners on your website.
3. Receive % from each invited client and become rich.

Also you can invest by yourself and receive 128% оf income in just one day!

Invitation link: https://finservice.online/?ref=Mall (just copy and paste in your browser)
If you have any questions feel free to contac Online Finance via contact form on our website.

Regards,
Debra.
 Yorum #5137  | 17 Mart 2017 13:37 | Alıntı     

AaronVop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd82845 lynoral online
 Yorum #5138  | 20 Mart 2017 21:01 | Alıntı     

Tracyodova

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd206525 Buy Toradol
 Yorum #5146  | 7 Nisan 2017 06:05 | Alıntı     

Alfredcaw

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd133176 cheap atarax
 Yorum #5149  | 12 Nisan 2017 10:33 | Alıntı     

Guestundug

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
guest test post
bbcode
<a href="http://googlee.te/">html</a>
http://googlee.te/ simple
 Yorum #5151  | 17 Nisan 2017 05:12 | Alıntı     

honest casper mattress review

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mattress price casper mattress platform discount best mattress
foam mattress price casper mattresses store the best bed to buy
which is the best mattress to buy casper mattresses prices mattress best
top mattresses to buy casper full mattress buy best mattresses
top 10 best rated mattresses compare casper mattress top 10 mattresses 2016
top ten mattresses real casper mattress review top 10 mattresses to buy
what's the best kind of mattress to buy <a href="http://www.ebnefsi.eu/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=7292&
quot;>reviews casper com mattress</a> finding best mattress
the best bed mattress <a href="http://proline.physics.iisc.ernet.in/wiki/index.php/Platinum_Involvin
g_Memory_Foam_Mattress">perfect casper mattress</a> the best bed to buy
queen size mattress prices <a href="http://proline.physics.iisc.ernet.in/wiki/index.php/Buying_A_Cot_Matt
ress_For_Extremely_First_Time">casper mattres</a> rated best mattress
good mattress prices <a href="http://seen.ge/user/ThurmanBeeman18/">casper the casper mattress</a> cheapest mattress prices
serta best rated mattress <a href="http://wiki.fastpbx.com/Very_Affordable_And_Very_Safe_And_Secure_Baby
_Cribs">casper com mattress full</a> what is the best mattress to buy
twin mattress prices <a href="http://technosoude.com/ActivityFeed/MyProfile/tabid/626/UserId/110811
/PageID/2/PgrID/1403/language/fr-FR/Default.aspx">casper full mattress</a> single mattress price

top 10 best mattresses casper mattress vs what's the best kind of mattress to buy
overall best mattress casper mattress queen what's the best kind of mattress to buy
mattress price casper mattresses buy top 10 mattress companies
the best bed mattress casper mattress cost which is best mattress to buy
the best mattress to buy casper mattress buy how to buy a mattress
top 5 mattresses to buy honest casper mattress reviews the best mattress on the market
mattress s best <a href="http://proline.physics.iisc.ernet.in/wiki/index.php/Mattress_Warehous
e_-_Bargains_In_The_Making">casper full mattress</a> rated best mattress
top 10 mattresses to buy <a href="http://wiki.fastpbx.com/Platform_Bed_-_Does_It_Come_With_Required_To_
Hold_A_Box_Spring">reviews of casper mattress</a> top ten mattresses 2016
which mattress is best <a href="http://wiki.fastpbx.com/What_To_Be_Able_To_Buy_For_Kids_Toys_-_Some_C
autionary_Words_On_Baby_Gifts">casper review mattress</a> which is the best mattress to buy
which mattress best buy <a href="http://heustory.ubcengineers.ca/index.php?title=How_To_Attend_To_Bed_
Wetting_Problems">casper soft mattress</a> cheapest mattress prices
top 10 best rated mattresses <a href="http://www.disgruntleddwarf.com/mediawiki/index.php/The_Best_Times_Ge
t_A_New_Mattress">reviews casper mattress</a> which mattress is best
top 5 mattresses to buy <a href="http://heustory.ubcengineers.ca/index.php?title=Full_Sofa_Bed_Sheets_
-_Guidelines_For_Buying_Online">mattresses casper</a> mattress rated best
 Yorum #5152  | 18 Nisan 2017 07:54 | Alıntı     

casper com mattresses reviews

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
top 10 best mattresses casper com mattresses review buying best mattress
top 10 bed mattresses casper mattress reviews 2017 what is the best mattress
rated best mattress buy casper mattresses where to buy the best mattress
top ten mattresses casper mattress foundation which best mattress
top rated best mattress mattress stores casper wy top 10 best rated mattresses
rated best mattress bed casper mattresses price of a mattress
top 10 best rated mattresses <a href="http://www.disgruntleddwarf.com/mediawiki/index.php/How_In_Order_To_T
he_Ideal_Innerspring_Mattress">casper mattress specials</a> the best mattress ever
top 10 mattresses <a href="http://proline.physics.iisc.ernet.in/wiki/index.php/Breaking_Down_Wha
t_Important_For_Baby_Bedding">good casper mattress reviews</a> euro top mattress
comparison mattresses best mattress <a href="http://wiki.fastpbx.com/5_Surefire_Tips_Exactly_How_To_To_Search_For_
Baby_Crib_Mattress">bad casper mattress review</a> where to buy a mattress
consumer best mattress <a href="http://proline.physics.iisc.ernet.in/wiki/index.php/What_In_Order_To_
Not_Buy_For_Kids_Toys_-_Some_Cautionary_Words_On_Baby_Gifts">casper online mattress</a> compare best mattress
euro top mattress <a href="http://wiki.griffins.com/index.php/Buy_Orthopaedic_Mattress_Single_Fo
r_More_Comfort_Sleep">casper mattress cheap</a> rated best mattress
cheapest best mattress <a href="http://proline.physics.iisc.ernet.in/wiki/index.php/Several_Types_Of_
Platform_Beds_You_Need_To_Check_Out">casper mattress returns</a> discount best mattress

what's best mattress casper mattress complaint top 10 bed mattresses
where to buy a mattress casper com foam mattress which mattress is the best
good mattress prices the casper mattress top 10 best rated mattresses
rated best mattress casper mattress cost what's best mattress to buy
which are best mattress casper com mattresses the best mattress
what is the best mattress mattress sale casper wy what is the best mattress
what's best mattress to buy <a href="http://noobtimes.com/comment/html/index.php?page=1&id=68016">
buy casper mattress</a> what's the best mattress you can buy
top 5 mattresses 2016 <a href="http://www.disgruntleddwarf.com/mediawiki/index.php/Maximize_Your_Spa
ce_Buy_Your_Children_Bunk_Beds">casper coupon</a> mattress best rated
where to buy best mattress <a href="http://wiki.griffins.com/index.php/Camping_Blow_Up_Beds_That_Supply_G
reat_Nights_Sleep">casper com mattress delivery</a> double mattress price
buy foam mattress <a href="http://www.labelind.unicas.it/wiki_IoT/index.php/Crib_Bedding_-_Appro
aches_To_Shopping">best bed casper mattress</a> consumer best mattress
top best mattresses <a href="http://wiki.fastpbx.com/How_To_Clean_Baby_Cribs">mattress reviews casper</a> euro top mattress
what's the best mattress to buy <a href="http://wiki.griffins.com/index.php/Single_Chair_Bed_-_Why_You_Must_To
_Choose_This_Item_Of_Furniture_With_Care">casper mattress bad reviews</a> comparison mattresses best mattress
 Yorum #5153  | 19 Nisan 2017 02:01 | Alıntı     

casper mattress opening

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
serta best rated mattress casper mattresses review top 10 mattresses to buy
which is best mattress to buy casper twin extra long mattress review where to buy best mattress
cheap best mattresses used casper mattress which best buy mattress
king size mattress prices casper mattress bad reviews single mattress price
mattress rated best mattress review casper top 10 bed mattresses
cheap best mattress casper mattress complaint what's best mattress to buy
what's the best mattress on the market <a href="http://wiki.fastpbx.com/How_To_Search_For_Children_Crib">real
casper mattress review</a> the best bed mattress
where to buy the best mattress <a href="http://odontoespecialistas.com/index.php/es/component/k2/itemlist/use
r/97323">casper sleep mattress reviews</a> discount best mattress
mattress to buy <a href="http://wiki.griffins.com/index.php/Cheap_A_Memory_Foam_Mattress_-_Whe
re_Are_You_Able_To_Get_Associated_With">mattress stores casper wy</a> the best bed to buy
mattress which is best <a href="http://soulgroovesradio.com/component/k2/itemlist/user/557550"&g
t;casper online mattress</a> top best mattresses
find best mattress <a href="http://wiki.griffins.com/index.php/Baby_Furniture_-_Cribs">ca
sper mattress ad</a> what is the best mattress to buy
mattress best rated <a href="http://wiki.griffins.com/index.php/Some_Information_About_Bed_Bugs&qu
ot;>casper mattress store</a> what's the best kind of mattress to buy

top 5 mattresses 2016 casper com the best mattress
s best mattress king casper mattress where to buy a mattress
what's the best mattress mattress store casper comparison mattresses best mattress
cheap best mattress compare casper mattress how to buy a mattress
king size mattress prices discount casper mattress double mattress price
top selling mattress casper mattress old mattress consumer best mattress
top rated best mattress <a href="http://wiki.fastpbx.com/How_To_Get_A_Good_Night_s_Sleep">casp
er matresses</a> rated best mattress
how to buy a mattress <a href="http://www.disgruntleddwarf.com/mediawiki/index.php/Is_A_Memory_Foam_
Air_Mattress_Good_Enough_You_Simply_Was_For_Astronauts">reviews casper mattress</a> cheap best mattresses
buying best mattress <a href="http://www.disgruntleddwarf.com/mediawiki/index.php/How_Bed_Guards_Ma
intain_Your_Child_Safe">casper mattresses reviews</a> where to buy a mattress
discount best mattress <a href="http://www.disgruntleddwarf.com/mediawiki/index.php/Best_Air_Mattress
_-_5_Must_Have_Features_For_The_Best_Inflatable_Mattress">mattress store casper</a> home best mattress
what's best mattress to buy <a href="http://zakanyzita.hu/index.php/component/k2/itemlist/user/3537"&
gt;casper 10 mattress</a> buy best mattresses
mattress which is best <a href="http://wiki.fastpbx.com/Tips_For_Shopping_For_Any_New_Bed">ma
ttress casper review</a> price of mattress
 Yorum #5156  | 23 Nisan 2017 05:47 | Alıntı     

generic cialis from canada

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
While drug prices rise in the United States, they stay correctly <a href="http://canadianpharmaciesonline.us.com/#northwestern-pharmacy-iku&quo
t;>buy cialis from us pharmacy</a> priced in various other countries. Canada is actually one area that supplies medications that is exactly the same as those being actually marketed in the United States. You can easily now order your prescribeds coming from an internet best canadian pharcharmy online reviews Canadian pharmacy and also spare a whole lot of money.

You must realize that any type of medicine needing a prescription in the USA are going to also require one at an on the internet pharmacy. With no effective prescription the medications will definitely never be delivered. All texts will definitely be actually taken a look at for credibility prior to the medicines leave behind the pharmacy. This is simply a technique to get the items you require at a reduced cost.

You can likewise get non-prescription medicines. A lot of these are actually marketed in bulk purchases as well as some restrictions could administer. Some drug stores even market household pet items including Frontline and Heartgard. This could be a great technique to conserve loan and also order every little thing you need to have straight coming from house.

Quantity orders like those for a center are actually frequently provided an even much bigger rebate. This can easily assist to reduce the prices for your clients as well as acquire them the medicines they need to have most. This may likewise conserve your organisation loan every day.

Buying online for a Canada pharmacy is actually a wonderful technique to reduce expense and also save loan for those who don't have insurance coverage or their health care insurance carries out certainly not cover the needed medicines. You could actually save countless bucks annually on drugs you have on a daily basis.


While medication costs skyrocket in the United States, they continue to be prudently valued in other nations. You can right now buy your prescriptions from an internet Canadian pharmacy and also conserve a lot from amount of money.

You should be actually conscious that any sort of medicine requiring a prescription in the United States will also require one at an on-line pharmacy.
 Yorum #5157  | 23 Nisan 2017 15:36 | Alıntı     

Caseyalabe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd243007 advair inhalers
 Yorum #5158  | 23 Nisan 2017 17:26 | Alıntı     

buy cialis from canada

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
While medication costs soar in the USA, they remain properly <a href="http://canadianpharmaciesonline.us.com/#generic-canadian-viagra-qo7&q
uot;>canada meds</a> priced in various other countries. Canada is one location that offers medications that is actually precisely the exact same as those being marketed in the US. You could currently purchase your prescribeds off an on the web canada pet meds Canadian pharmacy as well as spare a ton of funds.

You need to be informed that any sort of medication requiring a prescribed in the United States will definitely also require one at an internet drug store. All scripts will certainly be analyzed for validity prior to the medications leave behind the drug store.

You could additionally purchase non-prescription medicines. The majority of these are offered wholesale purchases and also some limitations may administer. Some drug stores also sell animal items like Frontline and Heartgard. This could be an excellent technique to save funds and also order every little thing you require right coming from residence.

Volume orders like those for a facility are actually usually offered an even greater discount. This could aid to cut the costs for your patients and obtain all of them the medications they require most. This may additionally conserve your business cash every single time.

Buying online for a Canada pharmacy is actually a fantastic method to reduce expense and spare loan for those that do not have insurance policy or even their clinical insurance coverage performs certainly not deal with the required medicines. You could literally spare hundreds of dollars each year on drugs you have everyday.


While medicine rates escalate in the United States, they remain sensibly priced in other nations. You could right now get your prescriptions off an online Canadian drug store and spare a lot from funds.

You need to be informed that any type of medication needing to have a prescribed in the United States will certainly additionally require one at an internet drug store.
 Yorum #5159  | 25 Nisan 2017 06:19 | Alıntı     

pharmacy canada

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
While drug rates skyrocket in the United States, they stay sensibly <a href="http://canadianpharmaciesonline.us.com/#canada-drugs-online-review-4n
7">www.onlinepharmaciescanada.com</a> priced in other countries. Canada is actually one spot that supplies medicines that is specifically the like those being marketed in the United States. You may currently buy your prescribeds from an on-line buying cialis canada pharmacy Canadian pharmacy and save a whole lot of amount of money.

You should understand that any medicine needing a prescription in the United States are going to likewise ask for one at an online pharmacy. Without proper prescribed the medications will definitely certainly never be delivered out. All texts will be analyzed for legitimacy just before the medicines leave behind the pharmacy. This is merely a method to obtain the products you require at a lesser rate.

You could likewise purchase over-the-counter medications. Many of these are marketed in majority orders and some regulations may administer. Some drug stores even market family pet items like Frontline and Heartgard. This may be a fantastic way to save loan as well as order whatever you need right from house.

Quantity orders like those for a center are actually typically given an also much bigger savings. This can aid to reduce the expenses for your clients as well as get all of them the drugs they require most. This can easily also conserve your organisation loan every time.

Getting online for a Canada pharmacy is actually a terrific way to cut cost and also spare amount of money for those which do not have insurance coverage or their medical insurance carries out not cover the needed to have medicines. You might actually conserve lots of bucks each year on drugs you take each day.


While medication costs soar in the United States, they stay prudently priced in various other countries. You may right now get your prescribeds off an on-line Canadian pharmacy and also save a whole lot of amount of money.

You should be actually conscious that any kind of medication requiring a prescribed in the United States will definitely also require one at an online drug store.

While medication prices escalate in the United States, they stay prudently <a href="http://canadianpharmaciesonline.us.com/#pharmacy-drug-store-lax"
>calais pills canada</a> priced in various other countries. Canada is one place that uses medications that is actually exactly the like those being actually industried in the US. You can easily right now get your prescriptions off an on the web canada america Canadian pharmacy and also spare a great deal from money.

You must realize that any sort of medicine needing to have a prescription in the USA will certainly also require one at an on the internet pharmacy. Without any effective prescription the drugs will never be actually delivered out. All scripts will be actually checked out for credibility prior to the medications leave behind the drug store. This is actually just a technique to obtain the items you require at a lower cost.

Some drug stores even offer dog products such as Frontline and also Heartgard. This can easily be actually a fantastic way to spare loan and purchase every thing you need straight off residence.

Amount purchases like those for a facility are often offered an even greater price cut. This could aid to reduce the expenses for your patients and also receive all of them the medicines they need to have many. This could likewise spare your business funds each day.

Acquiring online for a Canada drug store is a fantastic way to cut expense and conserve loan for those which do not possess insurance policy or even their health care insurance performs certainly not deal with the required medications. You can literally conserve lots of bucks each year on medications you have each day.


While medication costs rise in the United States, they remain sensibly valued in various other countries. You can easily right now order your prescriptions from an on-line Canadian pharmacy and also spare a great deal from money.

You ought to be knowledgeable that any medicine needing a prescribed in the United States will certainly also ask for one at an internet drug store.
 Yorum #5160  | 26 Nisan 2017 06:21 | Alıntı     

Jefferyelins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
will i end up with without needing Sex

"i have had a boyfriend more than two times. He hopes to have sexual intercourse with out a condom and as a consequence pronounces she will retrieve previously he ejaculate's. last night excellent boyfriend and i end up lying to all-around a fantastic deal however we decided not to fly up. which is why he ejaculated close by offered vaginal area even so that had been understand it. is it possible to get pregnant without requiring sex,

fine ones first thing any individual pharmacist ought to are convinced is is realistic. in a nutshell in associated with ejaculate got charmingdate review inside an individuals genitals, will also be possible for you to get pregnant. it takes merely a very tiny amount of ejaculate to input your vagina, And make it to your uterus, For you to conceive.

if you happen to having sex if not just about having sex, provide pregnant. type opportunity there's always male climaxing and after that sperm close to; it is possible that you could get pregnant. the use of stability possibly by way of foreplay can reduce your risks of pregnancy.

many females reckon that if they aren't having intercourse that have oral penetration, Then they don't have to take security. case not true.

You are vunerable to pregnant women not forgetting sexually transmitted diseases if you're being your seductive with your relationshipr.

you will find women who point out that they did not have full intimacy and this is are currently pregnant; in addition to being women who contract std's as an example gonorrhea, Chlamydia, penile genital warts, HIV and furthermore assists. it will be easiest to be while making love detailed with your spouse however, an individual revealing yourself to these opportunities.

the long time, charmingdate remember that it is quarreled surrounding if the penis actuality is probably in the vagina even though ejaculations that allows the spouse to conceive. It is false that the penis carries perhaps experienced the vagina. it goes for the as a rule considered contraception strategy for "taking out" extremely. persons release a pre charmingdate climax's fluid formulated with ejaculate. my before climax's does not offer the man alike sensations since recurring, So the person isn't going to pull out michael's penis charmingdate review outdoors during the pre climaxing. there are numerous some women charmingdate get pregnant notwithstanding their spouse-to-be's penis had not been from their vagina within climax.

if you may possibly expecting a baby you'll need to take a spot becoming pregnant test as early as you have missed your duration. and / or maybe if you'd like to learn the outcomes early, you can visit your personal doctor or a nearby cherished ones looking hospital.

If you discover afterward you may be currently pregnant because unexpected gestation, It are normally extremely scary. in this usage community, You can select which way worried you'll want to be with the adoptive family. available re-homing gives you wives a choice of choosing a indefinitely household with regards to baby, while keeping call up by means words and photographs.

Caldwell lifespan perform may well be specializing in instructing as well giving birth families all the way through adoptive instruction, discussing, And implies design a stereo chat demonstration lot. Laura, a great many national a radio station job interviews, explaining enormously required because make charmingdate review posts and speaking.

Caldwell might be CFO within long time use grounds, the latest 501(b)3 non profit trying to give funds but also tech school free college funding within birth mums, essential preferences, and many more.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: