Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Bir ODTÜ Öğrencisinden Başbakan’a Açık Mektup  


24-12-2012, 12:56 Kategori: Güncel  
Bir ODTÜ Öğrencisinden Başbakan’a Açık Mektup

Başbakan;

Bu tür mektuplar genelde “Sayın” hitabıyla başlar, “Saygılarımla” veya “En iyi dileklerimle” gibi sözcüklerle biter. O kadar öfkeli ve o kadar haklıyım ki, bugün bunu milyon kere yapmayacağım.

“Memleket bunlara kaldıysa bitmiş”, “Derslere girmezlerse girmesinler, bunların yetiştireceği öğrenciler de ancak bu kadar olur” dediğiniz hocalardan ders alan bir ODTÜ öğrencisiyim. ODTÜ öğrencisi olmaya özel bir sıfat, bambaşka bir anlam yükleyecek değilim. Ama röportajınızı izledikten sonra anladım ki, onur duyulacak iki madalyayı arkadaşlarımla birlikte şimdiden göğsüme takmışım bile: üniversiteli ve bilhassa ODTÜ öğrencisi. Şimdi de, o günün başından itibaren polis saldırısına maruz kalmış birisi olarak, kampüsümde “çıkarttığınız olayları” özetleyerek anlatacağım.

Polisinizin kullandığı gaz meşhurdur. 31 Mayıs 2011 günü Metin Lokumcu’yu öldüren, bakanınızın “doğaldır, zararı yoktur”, emniyet müdürünüzün “gerektiği kadar alındı, gerektiği kadar kullanıldı” dediği biber gazıdır. Bu gazdan korunamazsınız, kaçamazsınız. Sadece etkisini azaltmak için yüzünüze ve burnunuza atkı sarar, vücudunuzu doğrudan temastan korumaya çalışırsınız. Gazın gelişinin ardından da limon ve sirke sürer, acınızı dindirmeye çalışırsınız. Ciğerlerinizden kaynaklı bir rahatsızlığınız varsa, bu gaz ölümcüldür. Hastalığınız yoksa, bu gaz o hastalıklardan birisini yaratabilecek kadar tehlikelidir. Özetle, bu bir kimyasal silahtır, faşizmin simgelerinden birisidir.

18 Aralık günü de kampüsümüze geleceğinizi haber almış, sermayeye peşkeş çektiğiniz bilimi, Suriye’ye yapacağınız emperyalist müdahaleye karşı barışı ve halkların kardeşliğini savunmak için TÜBİTAK binası önüne gelmek, burada bir basın açıklaması yapmak amacıyla toplanmıştık. En temel haklarımızdan birisi olan protesto hakkımızı kullanıyor, bunun bir aracı olarak ise sloganlar atarak yürüyorduk. Polisinizin kalkanlarına 100 metre bile yaklaşamamışken, tamamen bir formaliteden ibaret olan “dağılın” uyarıları bile yapılmadan atılan gaz bombalarının 5-6 el patlama sesini duyduk. Gaz bulutunun arasından çıkmaya çalışarak, öksürükler ve nefes daralmaları eşliğinde geriye doğru çekildik. Bu sırada polisiniz durmaksızın gaz bombası atmaya devam ediyordu(bunlara yine polisinizin attığı ses bombalarının eşlik ettiğini sonra öğrenecektik). İşte bunlardan sonrası ise size göre “eşkıyalık” size göre “memleket bitirmek” olan meşru direnişimizdi. Üzerinde “doğrudan atmayınız, yangın tehlikesi yaratır” yazılı olduğu halde üzerimize nişanlanarak atılan binlerce gaz bombası kapladı o gün kampüsümüzü. Polisiniz, arkadaşlarımızı öldüresiye coplayıp, tekmeledikten sonra “şimdi gözaltı yapmayalım, başımıza bela olurlar” deyip bıraktılar.

Panzerler okulumuzun ortasına kadar girdi. Tazyikli sudan, damacana taşıma arabasını kurtarmaya çalışan Fizik kantini çalışanı bile nasibini aldı.

“Çantalarında molotof taşıyorlardı” demişsiniz, başka iftira mı bulamadınız? Keşke daha inandırıcı bir yalan geliştirseydiniz. Boyalı medyadır bu, sizin söylediğiniz onlara kanundur ama halk inanmazdı bunlara. İnanmadı da. Biz de duyduğumuzda kaburgalarımızı tuta tuta güldük. Çok komik olduğundan değil, bir kısmımızın gördüğü polis şiddetinden, bir kısmımızın ise panzer üstlerine doğru sürüldüğünde koştuğundan ötürü kaburgaları fazlaca ağrımaktaydı. Hatta bir kadın arkadaşımız da omzunu tutarak güldü, zira onun da omzunu 18 Aralık günü gaz fişeği sıyırmış geçmişti.

Bir de, o gün çantamın içinde ne olduğunu yazayım hemen: 0,5 litrelik pet şişe içinde içme suyu, kütüphaneden aldığım ve birisi şiir kitabı olmak üzere üç kitap, o günkü derslerimin notlarının olduğu kağıtlar, kurşunkalemler, bir silgi ve Kızılay’da bir kitapçıdan aldığım edebiyat dergisi.

Size ekranda bolca söz hakkı verildi, yeri geldi sinirlenmiş, yeri geldi duygulanmış numarası yaptınız. Ben ise bu satırları, aslında size değil başkalarına, olanca haklılığım ve samimiyetimle yazıyorum. Sizin söylediklerinizden daha az bilineceğine ise, neredeyse eminim.

Siz "tutuklayın", "canlarına okuyun" emirleri vermeye devam ediyorsunuz. Bense bir koltuk üzerinde uyurken, bir kolumla sağımdaki arkadaşımı korumaya çalışıp, öbür kolumla başımı -gaz bombasının fişeğinden az da olsa korunmak için- kapatırken, bir patlama sesi dolaşıyor kafamın içinde, sıçrayarak uyanıyorum hala. Derken bir başka rüyamda, 20 metre ötemde polisinizin vurduğu Barış’ı görüyorum, bir kaldırımın üzerinde kanlar içinde yığılmış kalmış. Medyanız o kadar etkili ki, yanı başımda vurulmamış olsaydı, arkadaşının “Araba bulun”, “Ambulans çağırın” bağırışlarına birebir şahit olmasaydım, sizin istediğiniz gibi “kokmaz bulaşmaz” bir öğrenci olsaydım, belki de “acaba arkadaşları mı vurdu” deyip, medyanıza inanacaktım. Ama artık bunun yolu yok, çarpıtmalarınız sökmeyecek. Hayatımda ilk kez gördüğüm, bizi direnişin yan yana getirdiği bir kardeşimi, polisiniz öldürmeye kastetti. Yakın şahidiyim.

Kötülemelerinize ve iftiralarınıza maruz kalmaktan onur duydum. Bu demektir ki doğru yoldayım. Bu demektir ki, seneler sonra çocuklarımın yüzüne baktığımda, onları ta gözlerinin içinden görebileceğim. “Baba, sen üniversitedeyken ne yaptın?” sorusuna “Okulumu savundum, arkadaşlarımı savundum. Hocalarıma çamur atmaya kalktılar, onları da savundum.” diyebileceğim. Bunları söylerken gözlerimi kaçırmayacağım, sesim zerre tereddüt etmeyecek.

Bu direniş, profesyonelce donanmış bir orduya karşı bedenlerini gaz bombalarına, panzerlere ve tazyikli sulara siper eden öğrencilerin ODTÜ’de yazdığı bir destandır. ODTÜ’nün bir üniversite olarak sorumluluğunu, tarihsel görevini bilip, bir pankart arkasında görevine gitmesidir. Yıllarca da böyle hatırlanacak.

18 Aralık 2012 günü okulumuza faşizmi yaşattınız. Andımız olsun ki, özgürlüğü de biz yaşatacağız. Arkadaşlarımızı, hocalarımızı, okullarımızı, mahallelerimizi, sokaklarımızı, var gücümüzle biz savunacağız. Halka zulmettiğiniz her yerde, karşınıza biz çıkacağız.

Osmanlı döneminde Sivas Valisi olan Halit Rıfat Paşa “Gidemediğin yer senin değildir.” buyurmuştu.

Sahi, siz hangi memleketten bahsediyordunuz?

İmza: Faşizme Karşı Direnmiş Üniversite Gençliğinden Bir Öğrenci


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 8)
  |   Okuma: 46035   |   Yorum: (2464)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #271  | 26 Nisan 2014 21:53 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #272  | 26 Nisan 2014 23:22 | Alıntı     

Marlintub

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 33756, Kayıtlı: 19.04.2014
   ICQ: 375657811,
 Yorum #273  | 26 Nisan 2014 23:39 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #274  | 27 Nisan 2014 00:37 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #278  | 27 Nisan 2014 04:21 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #280  | 27 Nisan 2014 05:23 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #284  | 27 Nisan 2014 09:13 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Purchase Vibramycin ; Buy Lowest Price Doxycycline in USA Cheap Nolvadex ; How To Order Tamoxifen in Czech Republic Buy Betagan . Purch Cheap Trial Packs - Buying Premarin and Is Ordering Conjugated Estrogens in Italy Purchase Moduretic , Buying Low Cost Amiloride-hydrochlorothiazide in Italy Buy Kamagra® Soft , Buy Tricor , Purchase Cheap Fenofibrate in France Purchase Alesse . Buy Low Cost Levonorgestrel Bp Ethinylestradiol Bp from United Kingdom Order Seromycin and Order Wholesale Cycloserine in Greece

Purchase Yasmin and Buy Discount Drospirenone(Ethinyl Estradiol) from Turkey Purchase Trandate ; Purchase Labetalol in Denmark Order Aricept , Purchase online Donepezil from European union Purchase Pepcid - Where can i Buy Famotidine from Turkey Purchase Demadex , Order at Discount Torsemide from Suomi Buying Renagel . Where To Buy Sevelamer Hydrochloride in Argentina Purchase Avapro or How To Buying Irbesartan in Japan Buy Wellbutrin Sr ; Order Cheap Cost Bupropion in Italy Buy Viagra Super Force - How To Buying Sildenafil Citrate Dapoxetine from Poland Cheap Atarax or Is Buying Hydroxyzine from Poland

Order Vasotec or Is Ordering Enalapril in The Nederlands Cheap Vytorin - Where can i Order Simvastatin Ezetimibe in Portugal Cheap Benzac or Order Lowest Cost Benzoyl Peroxide in France Buy Prograf or Where can i Purchase Tacrolimus from New Zealand Buying Diflucan - Buy Low Price Fluconazole from New Zealand Cheap Kamagra® or Discount Sildenafil Citrate from Czech Republic Buying Augmentin - Is Buy Amoxicillin And Clavulanate in Norway Buy Furadantin and Buy cheap Nitrofurantoin from Poland Purchase Diprolene ; Can i Order Betamethasone from Turkey Buy Lioresal , Where To Order Baclofen from Australia
 Yorum #285  | 27 Nisan 2014 10:09 | Alıntı     

Marlintub

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 33756, Kayıtlı: 19.04.2014
   ICQ: 375657811,
 Yorum #286  | 27 Nisan 2014 10:48 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buy Viagra Capsules - Can i Order Sildenafil Citrate in Denmark Purchase Compazine , Cheap Prochlorperazine in Czech Republic Order Oxsoralen - Buy Discount Methoxsalen from Hungary Buy Diflucan . Order Cheap Price Fluconazole in Hungary Buy Caverta® and Cheap online Sildenafil Citrate in Deutschland Cheap Compazine , How To Buy Prochlorperazine in Norway Cheap Aristocort - Where To Purchase Triamcinolone in Australia Cheap Benzac . Order Safely Benzoyl Peroxide from Poland Order Levitra Soft or Buy online Vardenafil in Czech Republic Buy Exelon . Order Rivastigimine in Suomi

Buy Viagra Professional or Buy on Sale Sildenafil Citrate from Argentina Purchase Stromectol and Is Buying Ivermectin from Norway Buy Calan - Buy Safely Verapamil in Greece Cheap Clozaril - Order Wholesale Clozapine from Japan Cheap Silagra® ; Buy Cheap Cost Sildenafil Citrate from GB Cheap Feldene or Best place to Buy Piroxicam in The Nederlands Cheap Ocuflox . Buy online Ofloxacin from Poland Order Vytorin . Buy Buy Precose , Order Cheap Price Acarbose from Japan Buying Cialis Super Force . Order Wholesale Tadalafil Dapoxetine in Norway

Cheap Ciloxan ; How To Order Ciprofloxacin from Canada Purchase Flomax . Where can i Purchase Tamsulosin in England Buying Indocin - Purchase Cheap Indomethacin in Argentina Buying Atarax or Buy Discount Cost Hydroxyzine in Hungary Buying Betapace and Cheap online Sotalol in GB Purchase Mellaril or Best place to Order Thioridazine in Sweden Purchase Seromycin Order Zyprexa . Order Low Price Olanzapine in France Buying Minocin , Where can i Purchase Minocycline in Denmark Order Seroquel ; Buy Lowest Price Quetiapine from The Nederlands
 Yorum #288  | 27 Nisan 2014 12:08 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Cheap Zovirax ; How To Buying Acyclovir in Greece Buying Actigall ; Purchasing Ursodiol (ursodeoxycholic) in Czech Republic Buy Maxalt or Order Lowest Price Rizatriptan in Norway Cheap Cialis Super Active ; Buy Tadalafil from Hungary Buy Calan Sr , How To Purchase Verapamil in Argentina Buy Albenza and Where To Order Albendazole in Australia Purchase Dexone and Buy Dexamethasone from Suomi Purchase Augmentin ; How To Buy Amoxicillin And Clavulanate in Norway Purchase Droxia and Buy Low Cost Hydroxyurea in Canada Purchase Fosamax . Is Buy Alendronate from Argentina

Buy Ciloxan - Order Low Cost Ciprofloxacin from France Purchase Zanaflex o Purchase Compazine ; How To Order Prochlorperazine in Czech Republic Purchase Cardura and Buy at Discount Doxazosin from New Zealand Order Ocuflox or Order Safely Ofloxacin in European union Buy Imdur ; Discount Isosorbide Mononitrate in Argentina Purchase Danocrine and How To Buy Danazol from France Buying Cialis Super Force - Buying Low Price Tadalafil Dapoxetine in Portugal Buy Inderal La ; Cheap Propranolol in Hungary Order Pyridium or Where To Buy Phenazopyridine in New Zealand

Order Urispas and Buy Cheap Cost Flavoxate from Australia Purchase Tegretol and Buying Carbamazepine in The Nederlands Cheap Aceon and Order Lowest Cost Perindopril Erbumine from Poland Buy Actonel , Where can i Purchase Residronate in U.S. Purchase Zocor . Cheapest Simvastatin from Czech Republic Order Trecator-sc . Is Buy Ethionamide from United Kingdom Order Tricor and Buy Low Price Fenofibrate in Norway Buy Desyrel - Buy Lowest Cost Trazodone in Czech Republic Buy Tenormin ; Buy Discount Price Atenolol from Deutschland Buy Aldara . Purchase Cheap Imiquimod from Australia
 Yorum #290  | 27 Nisan 2014 13:45 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buying Principen and Cheapest Order Ampicillin in Suomi Purchase Benzac ; Can i Buy Benzoyl Peroxide from Norway Order Mestinon or Buy Low Price Pyridostigmine Bromide in Sweden Purchase Colofac . Discount Mebeverine from USA Buying Mentax . Buy Lowest Cost Butenafine from United Kingdom Buying Viagra Super Force and How To Order Sildenafil Citrate Dapoxetine from Australia Buy Diovan - Buying Low Cost Valsartan in Spain Cheap Sustiva . Buying Efavirenz in Australia Cheap Oxytrol . Order on Sale Oxybutynin from Hungary Cheap Arimidex - Cheapest Order Anastrozole in Spain

Purchase Aciphex - Order Lowest Cost Rabeprazole Sodium from Suomi Order Zyprexa , Where To Order Olanzapine in Spain Buy Celebrex or How To Order Celecoxib in Germany Order Ponstel - Where To Purchase Mefenamic Acid from New Zealand Purchase Zestoretic and Is Buying Lisinopril-hctz in Hungary Order Floxin - Is Buying Ofloxacin from Australia Buying Alesse ; Buy Cheap Cost Levonorgestrel Bp Ethinylestradiol Bp in European union Purchase Sustiva ; Order Cheap Cost Efavirenz in New Zealand Buy Cycrin or Order Lowest Price Medroxyprogesterone from Suomi Cheap Hard On and Can i Purchase Sildenafil Citrate in Hungary

Buying Adalat - Order Safely Nifedipine in Denmark Buy Ponstel , Order Cheap Price Mefenamic Acid from Czech Republic Order Chloromycetin , Order at Discount Chloramphenicol from Hungary Buying Hard On Oral Jelly . Order at Discount Sildenafil Citrate from Poland Purchase Diovan Hct , Where To Order Valsartan-hydrochlorothiazide in New Zealand Cheap Pepcid or Can i Order Famotidine in Portugal Buying Aceon ; Order Cheap Price Perindopril Erbumine from Canada Buying Lamisil Cream - Buy Cheap Price Terbinafine from GB Purchase Feldene - Online Piroxicam from Greece Order Cyklokapron . Where To Buy Tranexamic Acid from Denmark
 Yorum #292  | 27 Nisan 2014 15:30 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #294  | 27 Nisan 2014 16:52 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #296  | 27 Nisan 2014 18:45 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: