Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Sabiha Gökçen‘in Günahı Kimin Boynunda-Günay Aslan  


25-12-2012, 00:58 Kategori: Güncel  
Sabiha Gökçen‘in Günahı Kimin Boynunda-Günay Aslan

Sabiha Gökçen‘in günahı kimin boynunda-Gunay Aslan

Kampanyayı şimdi Star yazarı olan bir Taraf yazarı başlatmıştı.Sabiha Gökçen Havaalanı için ‘sivil itaatsizlik‘ kararı aldığını söylemişti.Eyleminin gerekçesiyle ilgili olarak da, ‘Gökçen Dersim’i bombalayan pilottur‘ demişti.

Bu yüzden de Sabiha Gökçen Havaalanı yerine Atatürk Havaalanı‘nı kullandığını belirtmişti.

‘Kürt Tarihi‘ dergisinin dördüncü sayısı nedeniyle konu yeniden gündeme geldi.

Derginin, Özkan Gökcan ve Sedat Acar’ın hazırladığı, ‘Haberlerin Ağında Dersim‘ başlıklı araştırma dosyasında, gazeteci Ahmen Emin Yalman’in Gökçen’le yaptığı röportajdan bazı bölümler yer alıyor.

Dersim’deki bombardımanın heyecanını unutmadığını söyleyen Gökçen, insanları nasıl bombaladıklarını anlatıyor ve bununla da övünüyor!

Buradan hareketle basında, özellikle de sosyal medyada yeniden Gökçen’le ilgili tartışmalar yapılıyor.

Kemalistler Gökçen’in ‘kahraman‘, karşıtları da, özellikle AKP muhibleri ‘katil‘ olduğunu söylüyor.

Roboski’de Kürtleri katleden AKP‘nin muhibleri, Dersim Katliamı’nın faturasını bir çırpıda Gökçen’e kesiyor.

Kürtlerin fikrini soran yok ama, iki cephede tartışmayı Dersim üzerinden yapıyor

İki gün önce Oral Çalışlar da Radikal’deki köşesinde, ‘Kürtlerin Sabiha Gökçen Havaalanı ismine karşı çıkmanın nedenlerini anlamak açısından‘ Gökçen’in açıklamalarından alıntılar yaptı.

Yazı Kürtlerin Gökçen‘e karşı oldukları gibi bir algı yarattı. Oral bu sonuca nasıl ulaştı bilmiyorum ama, bunun beni rahatsız ettiğini belirtmek istiyorum.

Zira, Kürtlerin Sabiha Gökçen’le bir sorunları olduğunu sanmıyorum.

Kürtlerin halkı ve ailesi soykırımdan geçirilmiş 5 yaşındaki bu Ermeni kız çocuğunun yakasına yapışacakları sanmak, Kürtleri tanımamak, onların haklı kavgalarını anlamamak anlamına geliyor.

Konu 3 yıl önce gündeme geldiğinde Firat Ajansi’na bir yazı yazmış, Sabiha Gökçe’nin dramını anlatmıştım.

Özetle şunu yazmıştım.

Asıl adı Anuş Sebilciyan olan Sabiha Gökçen, Ermeni soykırımından geride kalmış binlerce Ermeni çocuk gibi yetimhaneye verilmişti.

Diğerleri gibi onun da geçmişi, beyni ve yüreği özel eğitimle orada silinmişti.

Küçük Sabiha orada başta Ermeni halkı olmak üzere Türk’ten başka herkesi düşman gören ırkçı bir Türk gibi yetiştirilmişti.

Türkiye’nin ilk kadın pilotu ve Atatürk’ün mavesi kızı olma ünvanını (!) da bu sayede (!) elde etmişti.

Dersim İsyanı başlayınca Atatürk onu isyancı batırmak için görevlendirilmiş, ‘manevi kızını‘ Dersimlileri bombalaması için törenle göndermişti.

Gökçen’in Dersim’i bombalamak üzere havalanmadan önce Atatürk‘ün elini öptüğü resimler google‘da duruyor.

Gökçen kendisine uzatılan eli öperken, bomba yüklü uçak da arkada bekliyor.

Durum bu…

Sabiha Gökçen’in ailesi ve halkı soykırımdan gerçirilmiş bir Ermeni sabisi olduğu gerçeğini Ermeni gazeteci Hrant Dink ortaya çıkardı.

Zaten sevgili Hrant da bu yüzden öldürüldü.

Haber Agos’ta yayınlandıktan sonra İstanbul valiliğine çağrıldı ve orada tehdit edildi.

TC devleti, resmi tarihi darbelediği için Hrant‘ı affetmedi. Sabiha Gökçen’le ilgili haber onun sonunu getirdi.

Bunlar da biliniyor.

Demek istediğim; Dersim Katliamı’nın faturasını Sabiha Gökçen’e kesenler,katliamın bir devlet politikası olduğunu ve devletin başında da Atatürk’ün olduğunu çok iyi biliyorlar.

Dersim’i bombalama emrini Atatürk’ün verdiği dair belgeler de orta yerde duruyor

Ama buna rağmen Atatürk değil, zavallı Gökçen protesto ediliyor.

Oysa Gökçen bir kurban soykırım kurbanı.

Biz ona bakınca ailesi ve halkı kılıçtan geçirilmiş 5 yaşında bir Ermeni kız çocuğu görüyoruz.

Dolayısıyla Türk devleti ve Atatürk orada duruyorken, Dersim Katliamı nedeniyle soykırım kurbanı 5 yaşındaki bu Ermeni kızının yakasına yapışmak tek kelimeyle ahlaksızlıktır.

Buna göre; Gökçen’i Dersim katliamındaki rolü nedeniyle hedef tahtasına oturtmak, devleti ve Atatürk’ü aklamaya çalışmak hem soykırım suçuna katılmak hem de ırkçı sistemin değirmenine su taşımak anlamına geliyor.

Dolayısıyla bunun farkında olmak ve Gökçen’in hiç değilse ruhunu rahat bırakmak gerekiyor.

Kürtler adına konuşurken de dikkatli olmak, AKP’nin Kürtlerini özgürlükçü Kürtlerle bir tutmamak gerekiyor…

25.12.12.

gunayaslan@hotmail.de


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 15)
  |   Okuma: 59287   |   Yorum: (3190)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 25 Aralık 2012 02:57 | Alıntı     

Hüseyin T

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sevgili Günay

1988’den beri sizi tanıyor ve yazılarınızı takip ediyorum. Doğrusu İsmail Beşikçi Hoca’dan sonra yazılarını en çok takip ettiğim kişi sizsiniz diyebilirim. Açık, net ve akıcı bir üslubunuz var. Zaman zaman gösterdiğiniz fazla iyimserlik bakışımdaki nesnelliği esnetse de ileriye yönelik beslediğiniz umut, bu eksikliği fazlasıyla kapatıyor.

Özgür Politika’da yayınlanan ve kurdistan-post.eu sitesine de asılan “Sabiha Gökçen’in Günahı Kimin Boynuna” başlıklı yazınızın ciddi bir değerlendirme hatası içerdiğini düşündüğümden bir okurunuz olarak itiraz etme gereğini duyuyorum.

Her şeyden önce sizin olmaması gereken ve sizin gibi düşünmeyenlere hakarete varan saldırgan bir üslup var bu yazıda. “Dersim Katliamı nedeniyle soykırım kurbanı 5 yaşındaki bu Ermeni kızının yakasına yapışmak tek kelimeyle ahlaksızlıktır.” diyorsunuz.

Bir kere Sabiha Gökçen Dersim’de katliam yaparken 5 yaşında bir sabi değildir. Son derece iyi eğitim görmüş, kavrama ve hareket kabiliyeti çok yüksek genç bir kadındır. (Pilot adayları, hızlı kavrama ve hızlı hareket etme yeteneğine sahip kişilerden seçilir).

İdeolojik dogmalarla yetiştirilen bir insan temyiz kudretini (ayırtım yeteneğini) kaybetmez. İdeolojik eğitim ceza ehliyetini de ortadan kaldırmaz. O halde Dersimli çocukların, kadınların üzerine bomba yağdıran, jenosid suçunu işleyen birine sen katilsin demenin neresi ahlaksızlık oluyor?

Osmanlıların Yeniçeri ocağında yetiştirdiği katiller var. Örneğin Bulgaristan’da kendi ailesini katleden Kara İbrahim’in Sabiha Gökçen’den farkı nedir?

Yine din dogmaları ile beyinleri doldurulan Hizbullah elemanlarının işlediği cinayetlerden onları aklayacak mıyız? Yada Türk mekteplerinde okuyan Kürd Mahmut Yıldırım’ın (Yeşil) Sabiha Gökçen’den farkı nedir?

Bir suçtan suçun azmettiricileri (yönlendiricileri) ile asli failleri birlikte sorumludurlar. Kaldı ki Sabiha Gökçen’in eylemi bir insanlık suçudur. Sabiha Gökçen işlediği bu suçtan dolayı babasıyla birlikte sorumludur. Ve bu sorumluluktan dolayı Kürdistan Halkının yiğit evlatları defalarca onu cezalandırmaya çalışmış, ne yazık ki başarılı olamamışlardır.

Sabiha Gökçen’in katliamdan geçirilmiş Ermeni halkının soyundan gelmesi onu hiçbir şekilde sorumluluktan kurtarmaz. Mazlum halkların evlatları zalim olma gibi bir hakka sahip olamazlar. Aksini düşündüğümüzde kontralaşmış itirafçı Kürd çocuklarını da masum görmemiz gerekmiyor mu?

Sevgili Günay;

Sabiha Gökçen Dersim katliamından dolayı sorumludur, suçludur. Eğer tarih bana şans verseydi Desim evlatlarının acısını bir nebze de olsa dindirmek için adaleti gerçekleştirmekte bir an bile tereddüt etmeyecektim. Tarih bana bu şansı vermedi. Onun için her gün onu lanetleyerek ruhunu rahat bırakmayacağım. Ve eğer böyle bir adaletin tecellisi ahlaksızlıksa buna da razıyım.

Saygılarımla
 Yorum #2  | 25 Aralık 2012 08:19 | Alıntı     

MAMOSTE

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Köşe yazısı olsun diye yazılmaz. Sevgili yorumcu Hüseyin lafı ağzımdan aldı diyebilirim. Sevgili yazar Günay beyi tanırım ve yazılarının dikkatli bir okuruyum. Çelişkilerle yazılan yazıları çoğunluktadır. Bu yazıda da görüldüğü gibi genel doğrularla çelişmektedir. Katil ile azmettiriciyi birbirine karıştırmış. Azmettiren taraf bir halkın yok edilmesi gibi soykırım suçu işlemek için azmettiriyor. Sokırım emri verenler ile uygulayanlar bu suçtan dolayı ayrı ayrı görülebilir mi? Birinin durumu hafif diğeri daha ağır değerlendirilebilir mi? Her ikisinin ortak noktası yok mu? Bu soruların ortak yanı, her iki grubun ortak suçu vardır o da bir halka soykırım uygulamaktır. Biri diğerinden daha masum veya suçlu değildir. Her ikisi eşit suçludur. Cezaları da birbirine eşit olmalıdır. Biri taraf iırkçı deoloji ve felsefesinin ideologu ise diğer taraf da uygulayıcısıdır. Irkçı ideolog faşizmi önermiş, emretmiş ve yetiştirdiği ırkçı militaristlerle bunları uygulamıştır. Dün bu uygulanırken bugün farklı bir şey mi uygulanıyor. Deniz Baykallı CHP koalisyonu Kürt coğrafyasındaki kentleri yakıp yıkarken aynı ideoloji ve felsefe uygulanmadı mı? Irkçı ideoloji ve felsefe ile yetiştirilmiş militarizme kim emretti. Elbette ki o günün hükümeti ve onlar da bunu uyguladılar. Kürt halkının katliamdan geçirdiler. Soykırım tatbikatlarını yaptılar. Bunları halkın gözü önünde yaptılar. Robosbi katliamı emri veren ile uygulayan birbirinden ayrılabilir mi? Roboski katliamı amacı ve hedefi olan bir katliamdır.
 Yorum #3  | 25 Aralık 2012 13:57 | Alıntı     

Hassan Selah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tersten basliyayaim
Gunay hakli
ben HT gibi yillardir gunay yazisi okumam.
arada bir baktigim yazilarindan da pek hoslandigimi soyleyemem.
hatta yazilari bicim larak bana itici gelir icerik te evlere senlik.
olan biteni ozetleyen kronolji yazilari gibi bir sey. birde saga sola kondurulmus ya tutarsa duzeyinde tahminler vs vs

fakat ne olduysa bu son hafta icinde Gunay in iki yazisini bayagu begendim. biri gecen haftaki makalesi, icten ve hosh bir yazi idi boyle olunca da yorumlari guzellesmisti. ikinci begendigim yazi da budur. Sabiha katil filan bunda suphe yok. fakata babasini devletini birakip bu kadinla ugrasmanin mantigi nedir? bu biraz zorlayinca ermeni katliaminda asil sucluyu, planlayiciyi, muktediri birakip capulcu katillerin pesine dusenlerin yaptigina benziyor. burda katil capuclu degl velakin tehcir edilen ermenilere saldiran kurdler de de sabiha da olan karar alma yetisi vardi. capulu sectiler. sabiha da hayir diyebilirdi. yerine bir baskasini koyup bu si gene yapacaklardi. sabiha katil ancak teammuden cinayet planlayan ve soguk kanli hesaplari yapan babalari (devlet ve devletin basi-sorumlusu) uzerinden yurutulmesi gereken bir hesaplasma olmak zorunda bu.

hurnetler
HS
 Yorum #4  | 25 Aralık 2012 19:42 | Alıntı     

R. Celik

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Her iki hava alanina inmekde ayni azap ve ceza, ama ne yapalim?
Baska sansiniz da yok!

Sayin Yorumcu arkadaslar,
lütfen carpitmayalim. Günay Beyin demek isrtedigi, her ne kadar sabiha katliami gerceklerdi isesde, ona tabancasini verip o katliami yapmasini emr eden beton kemal daha sucludur. Lütfen hedefimizi kayip etmiyelim, diyor.
Saygilarimla...
 Yorum #5  | 25 Aralık 2012 22:18 | Alıntı     

Dijwar

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Birincisi Katil katildir.soyu hiç önemli değil.İkincisi zaten kendisi öve öve anlatmıştır.

Şimdi Gelelim asıl tartışmaya.İki hava alanı ve iki isim.

Atatürk havalanı ve Sabiha Gökçen havalanı.Al birini vur ötekine lanetliyorum tüm katliamcıları...
 Yorum #6  | 26 Aralık 2012 12:27 | Alıntı     

A.Dara

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Osmanli pa$alarinda bir gelenek idi..Sava$ip katlettikleri halklarin erkek ve kiz cocuklarini bir
" ganimet (!) olarak beraberlerinde getirirler..Ve bu yavrulara tecavüz eder sonrada öldürürler ;
bir kismini da tecavüz ettikten sonra Istanbul Topkapi da oldugu gibi, degi$ik yerlerde kurulan
köle pazarlarin da satarlardi..Tabi bu yavrucaklardan sectiklerini de padi$aha ikram (!) ederlerdi..
Pa$alarin haremi böylesi cocuklarla dolu idi..Ancak zamanla toplum bu "köle Pazarlarina " kar$i
cikmasindan sonra; bu katliamci ve cocuk tecavüzcüsü Osmanli pa$a ve subaylari yeni bir yöntem
buldular..Baba ve annelerini katlettikleri cocuklari bu sefer EVLATLIK ALMA bahanesiyle beraberlerinde götürüp tecavüz edip öldürüyorlardi..Yada tecavüz ettikten sonra bir ahirda
yatmasina izin verip , onlari kölece cali$tiriyorlardi..Zaten K. Atatürk'ün bir evlatligi " ÖLÜMÜMLE
BERABER BÜYÜK SIRLAR GÖTÜRÜYORUM."diyordu..Bir evlatlik (!) Atatürk hakkinda "cok büyük
SIR "dedigi $ey elbetteki bu Atatürk fa$istinin Cankaya'da yaptigi büyük ickili partilerde; bu
yetim cocuklara tecavüz etmesidir..Demek ki Sabiha Gökcen bu tecavüz edilip öldürülmeden
kurtulmu$ ! Ve Kürtlerin ba$ina bomba yagdiran bir zalime dönmü$..Mustafa Kemal Atatürk ;
sadece Kürtlere kar$i degil; Balkanlar ve Arap yarimadsinda bir katliamci Osmanli pa$asi
oldugu icin; Ankara'daki mezari acilip TABUTU ILE BIRLIKTE Lahey Adelet Divaninda; insanliga
kar$i i$ledigi suclardan dolayi muhakeme edilmelidir..Onunla beraber sabiha Gökcek ve Laz
Topal Osman'da olursa en uygunu olur..
 Yorum #7  | 26 Aralık 2012 20:10 | Alıntı     

botan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
(Dersim İsyanı başlayınca Atatürk onu isyancı batırmak için görevlendirilmiş, ‘manevi kızını‘ Dersimlileri bombalaması için törenle göndermişti ) senin serokun bunu duymasın valaha kızar.. güzel felsefesiyle ne güzelde atatürkü dersim katliamından aklamıştı.. az kalmıştı serok atatürk diyecekti.. atanın haberi yokmuşş.. maksat kemalizmi halkımıza yeniden sedvirmek.. kemalistlerin yapamadığını kemalizimin personeli gibi anlatmak.. devrimci olmanın hazin sonumudur.. neee
 Yorum #8  | 20 Haziran 2013 15:58 | Alıntı     

devochkakarinna

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Известный сайт для интимных знакомств секс знакомства в новом уренгое в паутине Интернета в режиме On-Line! Вступайте в наши ряды! Давайте знакомиться! - это классно! Добро пожаловать в mail ru знакомство
 Yorum #9  | 24 Temmuz 2013 05:04 | Alıntı     

svetlannaannaneva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 97, Kayıtlı: 19.07.2013
   ICQ: 732257461,
Популярный сайт для знакомств знакомства интим приглашает вас принять участие в конкурсе всех девушек и парней, различные конкурсы с призами ждут вас, а самое интересное вам предоставляется возможность познакомиться друг с другом, найти себе уникального партнера для различных отношений. добро пожаловать к нам поиск рабыни для секса знакомства


--------------------
 Yorum #10  | 18 Ekim 2013 14:35 | Alıntı     

csvetochkca

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 14.10.2013
   ICQ: 86164663,
Портал знакомств для интимных отношений мамба сайт бесплатных знакомств в паутине Интернета в режиме On-Line! Присоединяйтесь! Ищите партнера! - это так замечательно! Добро пожаловать в секс знакомства интим


--------------------
 Yorum #11  | 24 Ekim 2013 10:54 | Alıntı     

irinanejnayy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 19.10.2013
   ICQ: 170581857,
Портал для интимных знакомств май ру знакомства в паутине Интернета в режиме On-Line! Вступайте в наши ряды! Давайте знакомиться! - это классно! Добро пожаловать в сайт знакомств глаза в глаза


--------------------
 Yorum #12  | 26 Ekim 2013 07:56 | Alıntı     

hoksUnfoffBop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ksZykmZfZxhr Canada Goose Børn
ctZzvvZzZbuv Moncler Uomo
wzZtwfZeZmqw Ugg Boots
voZdvgZoZfhq Peuterey Giubbotto
nnZuuxZjZmha Belstaff Sale
fjZgegZjZlhy Uggs Sale
njZvjpZdZkfb Moncler Uomo
nuZklfZxZmmu Ugg Pas Cher
lzZrjoZsZwdd Doudoune Canada Goose
yfZqqnZuZlmy Woolrich Rea
 Yorum #13  | 26 Ekim 2013 15:02 | Alıntı     

WallCaleHip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
owZugiZzZiyz Uggs Schweiz
mzZafeZjZnow Barbour France
neZrjxZbZsrq Ugg Australia Espa帽a
nuZntoZpZnqk Parajumpers
sdZlkmZqZvrc Uggs Schweiz
qlZyllZrZdqz Moncler Jacken
fpZfvhZaZyie Timberland Wien
voZjrgZkZnvq Barbour France
grZmbkZjZxvb Moncler
psZpcaZdZtlq Moncler Outlet


cyZdxhZjZtfi Canada Goose Rea
akZfapZiZcny Moncler Jacken
dvZzfzZpZfcj Timberland Sko
jkZdhiZtZlbn Parajumpers Outlet
yeZmioZwZzmg Parajumpers Long Bear
kxZcqwZxZzim Moncler Jacken
alZlbhZfZvvi Cheap Uggs
oeZxfhZcZumv Cheap Ugg Boots Uk
iyZerpZtZrwb Parajumpers
qfZlmkZaZsnd Timberland Sko
 Yorum #14  | 26 Ekim 2013 16:11 | Alıntı     

Intasosylausy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
loZfbvZdZtvp Uggs
qrZueiZfZcrq Timberland Canada
hnZaavZjZwnn Parajumpers Jakke
bpZffiZnZdzx Parajumpers Long Bear
mtZdfkZjZhbp Pjs Jacka
zoZvcyZoZnwa Timberland Canada
wgZgpbZkZeie Uggs
shZhxnZtZpfv Parajumpers Danmark
tdZtadZqZblq Woolrich Jas
dwZgqfZcZxbx Canada Goose Takki


byZsduZqZjnj Canada Goose Vest
rxZpnnZqZxsc Canada Goose Oslo
ljZacrZlZqsw Canada Goose Norge
fgZnhuZdZguc Moncler Winterjassen
ahZrlaZxZyrx Parajumpers Danmark
olZqjoZdZhln Ugg Boots
adZditZcZaaa Cheap Ugg Boots Uk
wgZkboZaZzqt Ugg Boots
spZkkiZrZfbm Ugg Australia
ufZbkeZbZqgd Woolrich Parka
 Yorum #15  | 26 Ekim 2013 16:17 | Alıntı     

Seeciaveafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rgZbocZkZdtt Timberland Schweiz
liZcfzZmZycx Ugg Boots
nhZvbjZwZkgg Nike Free
nmZjjtZiZhon Nike Air Max
ndZfwjZiZkcs Ugg Boots
cbZymsZuZpxc Timberland Schweiz
gnZrtuZyZhkc Timberland Schweiz
orZyxdZdZlzq Timberland Schweiz
qpZtenZaZbeo Nike Air Max
joZiovZqZicw Doudoune Canada Goose
 Yorum #16  | 26 Ekim 2013 17:05 | Alıntı     

stiseartith

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
atZoppZlZgut Parajumpers Sale
vpZzbzZcZqrw Moncler Oslo
tiZyzmZfZvpp Woolrich Jassen Dames
aiZtwmZoZmhw Cheap Uggs Ireland
cnZplrZhZqqo Belstaff Madrid
skZtofZaZqim Ugg Italia
fbZwtnZyZdjl Moncler Piumini
jyZtspZnZvtr Woolrich Bologna
awZjqgZeZdwb Isabel Marant Basket
jzZbwfZeZdqr Parajumper Femme
 Yorum #17  | 27 Ekim 2013 00:23 | Alıntı     

tearcixettism

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wcZqfnZzZnhj Woolrich Parka
lfZxqzZgZkot Parajumpers Jacka
kuZeeeZbZaub Abercrombie Doudoune
veZkacZtZzah Moncler Jakker
bsZybsZkZdwu Cheap Uggs Uk
bsZurgZqZdwb Canada Goose Jacket
poZfeuZyZwok Timberland Suomi
vcZackZuZvdi Timberland Suomi
oeZgzcZeZxit Moncler Belgie
hfZmrwZyZulz Canada Goose Jakke
 Yorum #18  | 27 Ekim 2013 13:22 | Alıntı     

Snopayaxosy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
fhZkkrZxZxsr Isabel Marant Sneakers
ajZydzZfZcea Canada Goose Italia
ckZbbzZzZsxs Ugg Rea
mvZjvwZaZesw Doudoune Canada Goose
bfZnuqZrZmxa Canada Goose Rea
daZmvsZvZewl Moncler Schweiz
gfZjszZlZxtm Parajumpers Sale
yqZeklZwZkos Canada Goose Italia
hiZbkkZfZily Ugg Outlet Canada
lbZhehZnZqzb Ugg Boots
 Yorum #19  | 28 Ekim 2013 01:50 | Alıntı     

sonEnsunsecom

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wbZlxiZqZamc Ugg Keng盲t
clZjsnZdZgef Botas Ugg Espa帽a
ufZqlyZaZxtb Moncler Femme
nnZndvZsZmto Canada Goose
azZpacZzZxgh Pjs Norge
xuZiiwZrZjtj Parajumper Canada
jrZkynZmZnde Belstaff Jacka
clZrhxZbZifq Canada Goose Expedition Parka
jzZjceZzZqyn Canada Goose Coats Uk
ecZeafZwZrzb Parajumpers Jakke Dame


qhZwykZoZknj Parajumpers
vkZxvoZwZbps Moncler Espa帽a
exZfulZeZpos Parajumpers Nederland
fpZzykZlZhyp Woolrich Outlet
yzZwebZsZnjl Spaccio Woolrich Bologna
tiZlwvZwZlys Moncler Espa帽a
pfZpdcZrZiil Cheap Uggs
pxZssqZdZxly Spaccio Woolrich Bologna
fwZtcgZhZjxk Woolrich Outlet
wsZirsZiZtqq Moncler Espa帽a
 Yorum #20  | 28 Ekim 2013 19:31 | Alıntı     

Triddixinsony

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ikZkxaZeZwto Moncler Z眉rich
vhZmtcZdZbrp Uggs Kopen
avZobqZuZfug Uggs Belgie
yjZljmZeZbvc Uggs Kopen
nbZzlfZyZaex Canada Goose
qbZivxZlZemt Parajumpers Helsinki
euZtuzZuZsdh Woolrich Online
oaZiufZmZlsc Moncler Montreal
vnZjllZjZqsl Parajumpers Helsinki
iwZitpZgZgdo Parajumper Jakke
 Yorum #21  | 28 Ekim 2013 19:53 | Alıntı     

BlatatCex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vxZpvcZeZzpi Timberland Norge
ivZoboZsZkyj Piumini Moncler
xfZmgdZcZrem Canada Goose Outlet
vuZiejZlZyli Parajumpers
mtZqvsZjZmen Ralph Lauren Jacke
arZquqZbZodd Parajumpers
kaZounZrZxtd Bottes Uggs Pas Cher
hbZtphZvZhtf Bottes Uggs Pas Cher
sjZscwZtZmxa Canada Goose Jakke
iaZjdxZvZoju Belstaff Italia
 Yorum #22  | 28 Ekim 2013 23:19 | Alıntı     

Befmoomsamisk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lfZrsrZsZibv Woolrich Canada
ojZjpxZjZbka Ugg Knokke
klZcbgZpZudy Woolrich Canada
pdZkawZjZpvc Timberland Schuhe
yjZubhZsZste Ugg Outlet Schweiz
yhZxggZhZwed Moncler Milano
cuZxwyZcZwoo Ugg Skor
pdZsruZpZwrb Ugg Boots Canada
zkZdbaZjZkxy Moncler Jakker
hcZkfhZhZgic Woolrich Canada
 Yorum #23  | 29 Ekim 2013 03:54 | Alıntı     

immuffevA

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
szZmajZgZeax Timberland Schuhe
nnZyqdZrZmez Ugg Switzerland
wiZygjZjZvkz Bottes Ugg
pnZsvzZvZpvf Woolrich Jacken
bmZbxqZdZzsm Nike Free
rwZcmcZwZkwa Air Max
szZgkjZaZivh Timberland Schuhe
lzZkiuZoZfmf Ugg Schweiz
esZedyZgZdub Air Max
ylZisxZzZdhz Air Max
 Yorum #24  | 29 Ekim 2013 04:50 | Alıntı     

groovegobrier

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ynZizmZwZssu Parajumpers Jakke Dame
koZmklZjZgfh Piumini Moncler
udZwbdZbZzfb Barbour Milano
gxZbbgZmZyfj Moncler 2014
lmZlnpZcZzmt Belstaff Jacket Uk
qaZwjjZgZamf Belstaff Jacket Uk
pwZuaxZxZizk Canada Goose Coats Uk
lmZkidZsZrcy Timberland Sverige
kkZuyiZmZbcg Pjs Norge
mhZjprZpZaee Botas Ugg Espa帽a
 Yorum #25  | 29 Ekim 2013 07:08 | Alıntı     

Liaibepeeme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jdZdvfZuZbon Moncler Dunjakke
acZiunZjZlfo Bottes Ugg
oqZvrbZzZhza Woolrich Clothing
gcZxwnZsZhdv Uggs Goedkoop
bzZacyZrZabx Canada Goose Sverige
qbZeaoZkZdrd Canada Goose Jacket
zqZmxcZhZaqu Ugg Boots
lmZzmqZnZuyu Doudoune Parajumpers
mgZimyZtZoiu Canada Goose Sverige
wjZoyzZnZtsg Woolrich Clothing


zbZigbZpZzwp Ugg Rea
wrZchzZxZbxa Canada Goose Antwerpen
dtZnfmZxZevw Canada Goose Prix
pdZzpkZgZppp Canada Goose Prix
fzZizlZlZolp Canada Goose Jakke
htZkvyZnZnke Ugg Outlet Canada
mtZcayZeZzrh Moncler Canada
wxZzpjZeZymr Isabel Marant Sneakers
boZjdjZbZysa Canada Goose Prix
atZnajZgZwrp Canada Goose Prix
 Yorum #26  | 31 Ekim 2013 07:11 | Alıntı     

WallCaleHip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bfZskpZoZszt Barbour France
lbZtytZeZyls Barbour France
uwZkduZuZcgi Canada Goose Jakke
iiZooxZdZedo Parajumpers
rfZoetZaZmdw Canada Goose Jakke
olZkylZiZwlb Moncler Z眉rich
jeZccjZwZxfj Uggs Norge
ydZyzlZjZutx Barbour Paris
ooZisfZbZuns Parajumpers
moZegtZbZolz Woolrich John Rich & Bros
 Yorum #27  | 31 Ekim 2013 11:33 | Alıntı     

MemoborsKer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jsZmdrZiZgem Uggs Canada
ykZnduZrZusu Ugg España
enZzqwZeZgzp Ugg Italia
hxZtdoZfZdlk Uggs Canada
tyZboiZbZogx Ugg Norge
bqZfgtZcZbai Ugg España
ipZrxkZwZapk Cheap Ugg Boots Uk
etZwzzZkZhgy Ugg France
jjZnhcZtZvtf Uggs Canada
srZiqiZbZkuq Uggs Canada
 Yorum #28  | 31 Ekim 2013 12:04 | Alıntı     

Emainikah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qjZdxnZiZmfm Moncler Jacke
pfZjnkZeZeyz Moncler Weste
slZompZkZupv Canada Goose Doudoune
emZcrnZlZisw Moncler Outlet
esZpnfZsZpkg Canada Goose Jassen
vgZiztZkZwpz Canada Goose Doudoune
jfZzwnZcZamq Moncler Jacke
jcZzbjZiZfve Timberland Skor
lcZggaZlZfrn Moncler Jassen
xeZkztZxZemi Moncler Jassen
 Yorum #29  | 31 Ekim 2013 14:38 | Alıntı     

CetResseake

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vfZlzdZpZafm Woolrich Outlet
odZpznZaZjoh Canada Goose Outlet
kbZdoxZmZhjf Canada Goose Outlet
umZyzoZpZziy Parajumpers Jacken
boZlgbZyZhhi Parajumpers
szZlxhZlZbhq Woolrich Parka
rdZopgZnZarj Woolrich Outlet
cbZcplZnZiwq Parajumpers Jacken
iaZpibZrZsoy Woolrich Parka
onZgqgZaZolf Canada Goose Sale
 Yorum #30  | 31 Ekim 2013 14:43 | Alıntı     

Snopayaxosy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
usZrohZxZged Moncler 2014
ppZehrZyZibt Moncler
snZjgiZaZway Canada Goose Rea
jeZoqyZqZjmm Moncler 2014
tmZqwgZlZcgq Ugg Outlet Canada
rtZrfmZoZkeu Ugg Boots
plZglsZyZsst Isabel Marant Sneakers
xlZummZiZwwo Parajumpers Amsterdam
zkZsgsZuZkcr Stivali Ugg
uxZkfbZjZovg Parajumpers Jakke Dame

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: