Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Daha fazla Kürdistan- Memo ŞAHİN  


24-12-2012, 21:31 Kategori: Güncel  
Daha fazla Kürdistan- MEMO ŞAHİN

‘Yirminci Yüzyıl’da başaramadık, Yirmibirinci Yüzyıl’da mutlaka başaracağız” tesbiti genel anlamıyla doğru bir tesbit; ancak Yüzyıl’da öyle az bir zaman değil. Bu Yüzyıl’dan oniki yılı devirdik. Geriye 88 yıl kalıyor. 2099 yılı da bu yüzyılın içinde, 2020 veya 2030 da.

Son yirmi, otuz yıla baktığımızda, Kürt hareketinin bu zaman diliminde katettiği mesafeyi irdelediğimizde, dünyadaki genel seyri gözönüne aldığımızda, bölgede son iki yılda yaşanan alt-üst oluşu değerlendirdiğimizde, hedeflenen zaman diliminin öyle ırak olmadığıdır.

Kürt hareketi son yirmi yıl içinde Kürdistan’ın güneyinde fiili bir durum yarattı. Dağdan ovaya indi. Kürdistan özgürleşti ve dünün Peşmergeleri, bugünün ordusuna dönüştü. Peşmerge komutanları ise günümüzün subay ve generalleri görevlerini üstlendi. Elinde silahla Bağdat rejimine karşı savaşan Mam Celal, bugün Irak Devlet Başkanı; Kak Mesud’sa Kürdistan Başkanı. Parlamento ve hükümeti, ordusu ve polisi, bayındırlık ve eğitim sistemiyle bir devlet oluştu. Ve başkent Hewlêr’de bugün otuza yakın devlet resmen temsil ediliyor. 1988’de Halepçe gibi büyük bir katliam yaşanan, 5000 köyden 4500’ünün yerlebir edildiği bir coğrafyada bugün bir devlet mevcut.

Kürtlerin en “mazlumları”, en sessizleri, en misafirperverleri Kürdistan’ın Suriye işgali altındaki topraklarında. Hatta başka bir anlatımla Kürdistan’ın vicdanı bu parçada can buluyor dersek, abartmış olmayız. Evet Kürdistan’ın vicdanıdır Batı yakası.

Yurtsever duyguların geride bıraktığımız yüzyılın başında da, sonunda da, günümüzde de her zaman dorukta olduğu Kürdistan’ın Rojavası, yani batısının “Kuzey ve Doğu” halkalarını geride bırakarak öne atılacağını, dün hiçbirimiz öngöremezdik.

Kürdistan’ın Güneyi’ni Kuzey ve Doğu değil, Batı parçası izledi. Halk yediden yetmişe ayakta ve özgürlüğe koşar adım yürüyor. Kürdistan Kürt yurtsever güçlerinin denetimi altında. 1991 ve 1992’de Kürdistan’ın güneyinde ne yaşanmışsa, bugün benzer bir durum orada yaşanıyor. Kürtler bu yakada da bugün değilse bile, yarından da yakın bir zamanda haklarına kavuşacak, özgürlük şarkıları bu parçada da yüksek sesle söylenecek.

Kuzey parçasında ise durum otuz yıl, on yıl, hatta bir yıl öncesiyle kıyaslanamayacak bir aşamada. Sömürgeci rejimle Kürt halkının yolları ayrım noktasında. Halk örgütlü ve tüm saldırılara rağmen, büyük bir direniş içinde. Kürt halkı Roboskîlere, kitlesel tutuklamalara, sokakta sergilenen gazlı panzerli vahşete, günaşırı sürdürülen hava ve kara harekatlarına rağmen özgür olmakta kararlı.
Doğu yakası ise şimdilik deryanın dinginliğine bürünmüş vaziyette. Ne zaman uyanacağı, dalgalarla etrafını ne zaman döğeceği biraz da Suriye’deki durumun gidişatına ve Batılı devletlerin Türkiye de dahil Müslüman Kardeşler ağırlıkle Sünni Bloka karşı Şii bir Blok’a ihtiyaç duyup duymayacaklarına bağlı.

Batılı devletler bu aşamadan sonra ister İran’a karşı Sünni Cephe’ye tam destek vererek İran’ın ipini çekme yoluna gitsinler, isterlerse Mısır’da yaşananlardan sonra İran’ı ehlileştirip bir denge unsuru olarak ayakta tutmaya çalışsınlar, her iki halde de İran eski İran olarak ayakta kalamayacak, ya restorasyon ve reformlarla sıkışan basınca bir kanal açılacak, ya da Ortadoğu’da esen kasırgadan İran da nasibini alacaktır.

Toparlarsak; Kürdistan’ın Güney’inden sonra Suriye egemenliği altında bulunan Batı yakası da kendi kaderini şu veya bu şekilde belirleyecek, statü olarak da Kürdistan’ın Güneyi gibi bir statüye kavuşacaktır. Bunu engellemeye ne Erdoğan gibi bir Sultan müsvettesinin, ne de vizyonu ırkçılığından ötürü bir metre öteyi bile görmekten yoksun Davutoğlu’nun gücü yetecektir.

Nasıl ki bir KDP ve YNK Güney’de dün olduğu gibi bugün de bir realite ve varlıksa, PYD de Kürdistan’ın batısında vazgeçilemez ve görmezden gelinemez bir gerçekliktir. Dün Esad’lı Baas’la komşu olan Güney Kürdistan bugün ve yarın PYD ve PYD ile ilişki içinde olacak Kürt yurtsever güçleri ile komşudur. Bundan kaçışsa imkansızdır.

TC daha düne kadar Kürdistan’ın bir parçasını kırmızı çizgi ve savaş gerekçesi olarak görürken şimdi nur topu gibi aydınlık ve güzel başka bir parça da devreye girdi. Dün yüz-ikiyüz kilometrelik bir Kürdistan’la sınırdaş ve komşuyken, şimdi buna dokuzyüz kilometre daha eklendi.
Binikiyüz kilometre Kürdistan sınırlarıyla çevrelenen bir Türkiye eskisi gibi ayakta kalamaz, devlet terörüyle koca bir halkı baskı altında tutamaz. Değişmek ve kendine çeki düzen vermek zorunda. Ya değişecek, ya değişecek. Başka yolu yok.

Kürtlerin yüzyılı olarak ilan edilen yirmibirinci yüzyılın 2012 ve 2013 yıllarında bir değil, iki Kürdistan tarih sahnesinde. Bu da yetmez deyip asılmak ve Kuzey yakasının da halkadaki yerini almasını sağlamak gerekir.

Bu da yurtseverlerin, tüm Kürdistanlıların görevidir. En başta da Erdoğan’la hareket eden ve dalgakıranlık rolü üstlenenlerin görevidir. Saddam’ın da, Esad’ın da yanında, etrafında yer alan Kürtleri vardı. Şimdi lanetle anılıyorlar. Erdoğan’a destek çıkan Kürtler yarın böyle tanımlanmak istemiyorlarsa, bugünden tezi yok gemiyi terk etmeli, saf değiştirmelidirler. İnsan olmak bunu gerektiriyor!

msahin1@web.de

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 6)
  |   Okuma: 62487   |   Yorum: (4067)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 26 Aralık 2012 20:19 | Alıntı     

saddam

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bence kürtler kendi mücadeleleriyle bu ülküye ulaşamazlar. Suriye'de doğru dürüst sesleri çıkmıyordu ortalık karışınca bedavadan deyip bazı yerlerde tam olmasa da idareyi ele aldılar. Kuzey Irak'ta Saddam'a karşı yıllarca mücadele ettiler. Amerika, Irak'a girdikten sonra şimdilik özerk bölgeleri var. Türkiye'de daha ana dilinde eğitim alamıyor (inşaallah alırlar.) 28 yılı çatışmalı 34 yıllık kararlı mücadeleye rağmen. Sebeb çok başlı grupların biribirini hazmedememeleri ya da bu farkılılğı tek çatı altında birleştiren birinin olmaması. Apo sadece PKK deyip, birçok sol örgütü ya yok etti yada kendi bünyesine kattı. Hizbullah'ı da kendilerine katmaya çalıştılar ama sert kayaya çarptılar. Irak ve Suriye'de de durum buydu ve az çok hala böyle. Bu kafayla yanlış anlamayın ama yol alamazsınız. Yalan yanlış bilgilerle bir kürt tarihi yaratmaya çalışıyorsunuz. Emin olun o bilgileri sadece fıkra niyetine okuyorum. Gerçekçi olun. Bu halktan millet çıması çok zor. Hatta bu halkın içinde saf kürt bulamazsınız, kökeninde ya araplık ya ermenilik var. Ku we serkefti bu mizginiya mın bıdın.
 Yorum #2  | 7 Ocak 2013 01:29 | Alıntı     

Baro

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Yazi bir bütün olarak olumlu.Ancak son paragrafta kime cagri yapiyor net degil.Daha dogrusu karistirmissin. Kürt halki bu yüzyilda özgürlügüne kavusacagina hic kimsenin kuskusu olmasin. Anak bu PKK ve yandaslariylla olmayacaktir. PKK, AB ve ABD'cephesinde degildir. Iran cephesinde ve herkese savas acmis durumda.Bu mantik Kürtleri bir yere götürmez. Asil Kürtlerin PKK den bir an önce kurtumasi hayirli olaaktir...
 Yorum #3  | 18 Haziran 2013 05:11 | Alıntı     

devochkakarinna

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Сайт знакомств для интимных отношений бесплатные секс знакомства в омске в мировой паутине в режиме On-Line! Вступайте в наши ряды! Ищите партнера! - это так замечательно! Добро пожаловать в сайт знакомств мамба
 Yorum #4  | 21 Temmuz 2013 08:22 | Alıntı     

svetlannaannaneva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 97, Kayıtlı: 19.07.2013
   ICQ: 732257461,
Уникальный портал для знакомств интимные знакомства бесплатно созывает всех принять участие в конкурсе всех девушек и парней, разные розыгрыши и призы ожидают всех, а самое главное вам выпадает шанс познакомиться друг с другом, найти себе обоятельного партнера для различных отношений. добро пожаловать к нам клубы секс знакомств в самаре


--------------------
 Yorum #5  | 8 Ağustos 2013 18:51 | Alıntı     

Boattquekweta

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Лучшие Шлюхи, не дорогие и элитные, на все вкусы Москвы и Петербурга.
Уличные точки проституток, всегда будешь знать где слить балоны - это лучше чем стоять в пробках
Интерактивная карта, эро галлереи и много еще всего.

проститутки элитные +и дешёвые индивидуалки
краснодарские индивидуалки
индивидуалка лола
intim.la индивидуалки проститутки киев
смотреть порно +с проститутками
проститутки самары
 Yorum #6  | 16 Ekim 2013 00:38 | Alıntı     

csvetochkca

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 14.10.2013
   ICQ: 86164663,
Известный сайт сексуальных знакомств знакомства мамба в мировой паутине в режиме On-Line! Регистрируйтесь! Ищите партнера! - это классно! Добро пожаловать в знакомства для интима сызрань


--------------------
 Yorum #7  | 26 Ekim 2013 01:11 | Alıntı     

hoksUnfoffBop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xtZyknZsZuip Barbour Italia
ycZqxwZpZpvt Moncler Uomo
bmZtmcZyZnqz Woolrich John Rich & Bros
odZmvxZvZqlu Doudoune Canada Goose
oqZuypZyZuum Moncler Uomo
djZrfiZeZkca Barbour Italia
pmZojpZyZhof Ugg Boots
uhZxvvZpZjak Peuterey Giubbotto
hxZnteZeZanb Moncler Jakke
dtZctuZzZsmi Canada Goose Outlet
 Yorum #8  | 26 Ekim 2013 01:59 | Alıntı     

Hultessus

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
seZiwsZsZwvt Woolrich Arctic Parka
gvZnpbZvZkrj Barbour Italia
frZplxZqZwgz Canada Goose Online Shop
yaZikjZcZvjw Ugg 蔚位位伪未伪
rhZirsZwZjtf Hollister Jacken
amZqbcZgZvmt Barbour Italia
gaZnmoZjZfkm Belstaff Motorcycle Jackets
ztZurnZzZdix Canada Goose Suomi
tlZedsZfZgfq Ugg 蔚位位伪未伪
grZfzdZaZkec Peuterey Jacket
 Yorum #9  | 26 Ekim 2013 02:27 | Alıntı     

WallCaleHip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
goZuhmZwZbed Barbour France
cxZitcZoZomx Parajumper
zlZcieZwZsjf Parajumper
izZgctZzZohz Timberland Schoenen
dcZevmZkZqkk Ugg Australia
oyZsivZuZjea Barbour Paris
jqZkbhZxZvbc Uggs Norge
qdZnaqZnZwge Moncler Z眉rich
awZmgmZqZlly Timberland Wien
jnZjptZoZqli Barbour France
 Yorum #10  | 26 Ekim 2013 02:32 | Alıntı     

Sizelopeerall

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rgZacdZxZjjc Canada Goose Outlet
taZswzZmZkrd Canada Goose Takki
ruZiqyZkZoun Ugg Italia
euZpsnZuZsci Timberland Uk
srZtkpZiZlck Parajumper Sale
xaZeqwZvZutq Ugg Italia
euZeirZpZagt Canada Goose Takki
noZzsgZaZqnr Moncler Piumini
fwZtxtZpZgtg Woolrich Jassen Dames
laZwzpZgZwxq Canada Goose Outlet
 Yorum #11  | 26 Ekim 2013 03:39 | Alıntı     

alendlamSpope

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vbZzvxZbZnhq Isabel Marant Uk
ehZabvZkZdtg Timberland Sverige
olZnxsZrZtmo Ugg Ale
cfZozsZuZlde Uggs Outlet
gnZmveZyZbyq Canada Goose Coats Uk
rvZwjcZnZhqh Uggs Outlet
plZkbgZzZfpg Canada Goose Expedition Parka
ggZnrsZpZwff Woolrich Antwerpen
ewZombZbZrdw Parajumpers Canada
wjZnjzZpZxac Timberland Sverige
 Yorum #12  | 26 Ekim 2013 15:48 | Alıntı     

tearcixettism

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
diZlciZgZnge Moncler Uk
wyZdbmZwZutg Parajumpers Antwerpen
igZucxZiZbpo Canada Goose
bbZbutZhZead Canada Goose Outlet
hlZbjcZxZrkk Moncler Uk
itZyvkZeZjhy Parajumpers Jakke
jxZncuZxZdan Moncler Jakker
jiZjcnZeZypr Moncler Jakker
hmZplkZrZawp Timberland Schuhe
cwZemnZrZzwp Parajumpers
 Yorum #13  | 27 Ekim 2013 10:04 | Alıntı     

Snopayaxosy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kdZcneZnZysv Parajumpers Sale
ndZwpeZkZhdl Canada Goose Rea
ajZdngZhZoks Ugg Outlet Canada
dmZupvZqZrpr Canada Goose Jacke
tdZeowZyZvcx Moncler Canada
aqZiqmZjZcir Stivali Ugg
umZyfpZsZkri Moncler Schweiz
poZsfrZzZkpk Moncler 2014
gmZdnmZcZeqp Parajumpers Sale
dzZwjgZnZgik Canada Goose Jakke
 Yorum #14  | 27 Ekim 2013 22:36 | Alıntı     

BlatatCex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wyZdbqZyZxmx Moncler Vest
dsZzbfZwZmrh Canada Goose Pas Cher
sqZktrZoZwei Canada Goose Outlet
xaZynaZtZnlk Peuterey Uomo
idZiesZoZqgt Parajumpers
riZqqcZzZxfv Timberland Norge
jpZfrsZuZzfo Stivali Ugg Italia
oqZnfdZyZjbl Peuterey Uomo
pgZwdaZdZxzz Timberland Norge
znZbcyZsZmug Uggs Bijenkorf
 Yorum #15  | 28 Ekim 2013 03:24 | Alıntı     

StesIroDese

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ycZckqZoZnzn Doudoune Polo Ralph Lauren
dlZntzZjZegb Doudoune Canada Goose
kbZsvsZfZgkj Doudoune Canada Goose
diZrkvZnZgtg Timberland Sko
sqZvfuZlZmdk Canada Goose Jassen Dames
qlZsfjZlZgvq Parajumpers Gobi
joZrnxZdZbij Parajumpers Kodiak
owZkolZzZgsc Canada Goose B酶rn
jvZxbrZpZaqv Parajumpers
nrZhpwZdZsrv Moncler Jacken
 Yorum #16  | 28 Ekim 2013 11:25 | Alıntı     

evalliaftUnen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
teZektZsZagi Parajumpers Sale
wnZgcvZqZxlx Barbour ελλαδα
vwZyumZdZnhq Barbour Uk
diZilzZoZllm Canada Goose Sverige
esZohhZfZgmv Ugg Australia
djZkipZhZheq Timberland Sko
kgZvwiZvZcqp Barbour ελλαδα
jgZugfZaZdtc Giubbotti Peuterey
zdZuggZaZsbi Ugg Australia
ujZolvZiZtyn Woolrich Jassen
 Yorum #17  | 28 Ekim 2013 14:30 | Alıntı     

Befmoomsamisk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vwZpzzZeZxki Uggs Rea
rrZpqnZgZkqy Peuterey Roma
azZcoyZpZkgg Uggs Aanbieding
qxZfchZlZrmt Moncler Jacka
nfZgarZvZlyu Canada Goose Nettbutikk
diZaewZuZkjh Moncler Jacka
csZzhsZeZpnc Ugg Outlet Schweiz
npZydxZoZbow Parajumpers
vfZumpZxZnxc Polo Ralph Lauren Jacke
fxZkqaZqZusb Abercrombie Jacke
 Yorum #18  | 28 Ekim 2013 22:28 | Alıntı     

Niptniftene

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ipZuazZuZqhr Chaquetas Moncler
nnZoxjZhZymt Moncler Sale
idZnjmZmZsfo Parajumpers Jakke
saZpqyZfZibk Woolrich Parka
rxZfyjZsZdaw Cheap Ugg Boots Uk
llZlykZpZldc Moncler Winterjassen
szZzmjZnZpft Parajumpers Jakke
dqZemlZmZkla Ugg Espa帽a
ylZlgzZqZvmk Canada Goose Norge
ssZfzdZgZzqt Parajumpers Danmark
 Yorum #19  | 29 Ekim 2013 00:49 | Alıntı     

apedeegomap

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
siZzrpZwZxae Woolrich Jassen Sale
kmZeniZkZbih Moncler Jakker
coZddrZjZmof Moncler Jakker
gyZzdpZvZevi Canada Goose Outlet
xpZkpqZrZmlp Moncler Uk
aiZscnZzZlio Botas Ugg
pmZiquZxZcix Canada Goose Jacket
apZfqdZhZtvb Canada Goose
neZiqoZcZlww Canada Goose Outlet
sgZhtzZcZyir Ugg Baratas
 Yorum #20  | 29 Ekim 2013 06:28 | Alıntı     

alendlamSpope

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
yiZyftZrZufp Barbour Milano
xvZevqZfZfdd Ugg Keng盲t
zhZgmtZtZszj Botas Ugg Espa帽a
qvZyplZfZrrk Botas Ugg Espa帽a
bfZqxgZoZsov Belstaff Jacket Uk
swZqeyZcZewz Belstaff Jacka
ciZgmjZvZlkn Piumini Moncler
dcZrkfZfZqax Woolrich Jacka Dam
dlZmghZaZqfc Woolrich Jacka Dam
beZhjmZvZfzy Canada Goose Coats Uk
 Yorum #21  | 29 Ekim 2013 13:45 | Alıntı     

Obtaitadveday

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sgZuedZpZtzb Timberland Sko
qsZsmzZfZpgn Pjs Vinterjakke
zoZmkhZkZbjb Belstaff Milano
xmZqkqZaZesl Canada Goose Montreal
ciZfhoZxZpfm Ugg Boots
pbZaqbZdZonn Ugg Australia Pas Cher
zwZggcZlZaxd Timberland Femme Pas Cher
ouZgwtZdZstv Ugg Boots
rlZikeZzZcfr Belstaff Milano
ehZbyvZjZtnj Ugg Australia Pas Cher
 Yorum #22  | 30 Ekim 2013 22:18 | Alıntı     

SimeAspes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bfZdsaZyZmbq Stivali Ugg Italia
hlZkziZeZnbp Parajumpers
gxZurtZzZtyx Moncler Jacken
vtZglyZlZqjm Doudoune Canada Goose
zmZdzoZeZzhm Ugg Australia
nmZxfvZqZaeg Moncler Jacken
dcZrhhZmZfij Timberland Madrid
udZzayZjZced Parajumpers Sale
cvZhzkZdZxdn Parajumpers Long Bear
gmZxmqZvZkhr Belstaff Italia
 Yorum #23  | 30 Ekim 2013 23:21 | Alıntı     

Loolvegoave

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hoZcpsZfZjsc Parajumper Norge
uoZvtjZdZraq Timberland Skor
tsZpsfZdZrgd Timberland Skor
ooZmfbZsZana Moncler Jacke
kxZukaZmZaxu Ugg Outlet
roZaokZlZkom Woolrich Outlet
xkZqcbZiZkhq Canada Goose Jassen
yoZftsZsZwsa Ugg Boots
jsZwhfZeZfuw Canada Goose Norge
eiZfjnZcZfrk Parajumper Jakke
 Yorum #24  | 31 Ekim 2013 06:58 | Alıntı     

apedeegomap

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
krZrhpZjZmbb Abercrombie Doudoune
zjZsqsZwZirz Timberland Schuhe
lsZqfwZmZdfe Timberland Suomi
ofZxtfZuZlvp Parajumpers
hbZdnrZtZonh Moncler Uk
lwZuybZaZjkg Stivali Ugg
fzZxnwZuZawd Woolrich Jassen Sale
vyZqndZkZrrh Botas Ugg
chZhmxZaZill Moncler Uk
qhZcxrZaZyec Moncler Jakker
 Yorum #25  | 31 Ekim 2013 11:33 | Alıntı     

Boarfartoomox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lkZmrvZfZpnr Canada Goose Jakke
uyZzanZaZsmd Ralph Lauren Jacke
bdZamgZnZohy Bottes Uggs Pas Cher
ofZkcpZsZcyv Uggs Skor
nrZexdZuZpuv Uggs Skor
dkZpzqZlZutv Ugg Suomi
arZttwZhZdob Timberland Støvler
qoZcpyZrZhaq Stivali Ugg Italia
pqZpexZvZjfy Canada Goose Jakke
geZsgtZaZphb Bottes Uggs Pas Cher
 Yorum #26  | 31 Ekim 2013 14:41 | Alıntı     

Niptniftene

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
baZhyeZjZuxm Canada Goose Norge
etZameZpZiwa Woolrich Uk
vcZjigZdZjbb Belstaff Jacken
syZmmqZgZxoy Chaquetas Moncler
vsZmtpZxZlry Uggs
jyZyjsZhZbgo Moncler Jackets
tlZgubZdZwmq Hollister Doudoune
viZnwjZiZfkm Moncler Sale
aeZonsZeZjxd Parajumpers Danmark
rgZgdmZjZwuq Canada Goose Uk
 Yorum #27  | 31 Ekim 2013 15:20 | Alıntı     

snusactunny

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #28  | 31 Ekim 2013 21:07 | Alıntı     

Immitothe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
yqZkusZnZfxa Ugg Schweiz
poZgazZsZkay Parajumpers Long Bear
xsZtmoZyZzya Parajumpers Long Bear
njZqvgZbZcjr Ugg Schweiz
hfZuldZmZyww Parajumpers Jakke
hxZkjyZcZvwy Uggs
wpZpkyZhZlje Ugg Schweiz
ieZouvZcZgqy Parajumpers Norge
seZuaiZlZmmn Moncler Femme
tnZkddZcZkze Pjs Jacka
 Yorum #29  | 1 Kasım 2013 07:01 | Alıntı     

oppograrf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vnZfflZdZirb Parajumpers Sale
yeZzrqZaZseg Isabel Marant Sneakers
eoZadiZeZxwf Isabel Marant Sneakers
ueZrodZwZpku Isabel Marant Sneakers
rbZnwnZuZzfz Moncler Milano
qhZudbZpZtlz Canada Goose Jakke
czZezaZxZaim Ugg Rea
ifZibcZlZfql Doudoune Canada Goose
wsZbhdZgZfbr Parajumpers Amsterdam
fxZgdjZwZbtt Ugg Rea
 Yorum #30  | 1 Kasım 2013 22:58 | Alıntı     

Unlaxyhax

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bnZvhhZgZzwy Cheap Uggs
xwZprxZbZyln Parajumpers Outlet
qzZuuxZrZsij Timberland Madrid
vjZocgZkZvma Stivali Ugg Italia
teZhnwZxZndt Parajumpers Kodiak
goZachZqZdml Canada Goose B酶rn
vvZtvfZeZvht Ugg Australia
kyZttxZsZhis Stivali Ugg Italia
txZjbnZqZoyh Uggs Canada
lgZymgZxZhih Timberland Sko

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: