Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Bir ODTÜ Öğrencisinden Başbakan’a Açık Mektup  


24-12-2012, 12:56 Kategori: Güncel  
Bir ODTÜ Öğrencisinden Başbakan’a Açık Mektup

Başbakan;

Bu tür mektuplar genelde “Sayın” hitabıyla başlar, “Saygılarımla” veya “En iyi dileklerimle” gibi sözcüklerle biter. O kadar öfkeli ve o kadar haklıyım ki, bugün bunu milyon kere yapmayacağım.

“Memleket bunlara kaldıysa bitmiş”, “Derslere girmezlerse girmesinler, bunların yetiştireceği öğrenciler de ancak bu kadar olur” dediğiniz hocalardan ders alan bir ODTÜ öğrencisiyim. ODTÜ öğrencisi olmaya özel bir sıfat, bambaşka bir anlam yükleyecek değilim. Ama röportajınızı izledikten sonra anladım ki, onur duyulacak iki madalyayı arkadaşlarımla birlikte şimdiden göğsüme takmışım bile: üniversiteli ve bilhassa ODTÜ öğrencisi. Şimdi de, o günün başından itibaren polis saldırısına maruz kalmış birisi olarak, kampüsümde “çıkarttığınız olayları” özetleyerek anlatacağım.

Polisinizin kullandığı gaz meşhurdur. 31 Mayıs 2011 günü Metin Lokumcu’yu öldüren, bakanınızın “doğaldır, zararı yoktur”, emniyet müdürünüzün “gerektiği kadar alındı, gerektiği kadar kullanıldı” dediği biber gazıdır. Bu gazdan korunamazsınız, kaçamazsınız. Sadece etkisini azaltmak için yüzünüze ve burnunuza atkı sarar, vücudunuzu doğrudan temastan korumaya çalışırsınız. Gazın gelişinin ardından da limon ve sirke sürer, acınızı dindirmeye çalışırsınız. Ciğerlerinizden kaynaklı bir rahatsızlığınız varsa, bu gaz ölümcüldür. Hastalığınız yoksa, bu gaz o hastalıklardan birisini yaratabilecek kadar tehlikelidir. Özetle, bu bir kimyasal silahtır, faşizmin simgelerinden birisidir.

18 Aralık günü de kampüsümüze geleceğinizi haber almış, sermayeye peşkeş çektiğiniz bilimi, Suriye’ye yapacağınız emperyalist müdahaleye karşı barışı ve halkların kardeşliğini savunmak için TÜBİTAK binası önüne gelmek, burada bir basın açıklaması yapmak amacıyla toplanmıştık. En temel haklarımızdan birisi olan protesto hakkımızı kullanıyor, bunun bir aracı olarak ise sloganlar atarak yürüyorduk. Polisinizin kalkanlarına 100 metre bile yaklaşamamışken, tamamen bir formaliteden ibaret olan “dağılın” uyarıları bile yapılmadan atılan gaz bombalarının 5-6 el patlama sesini duyduk. Gaz bulutunun arasından çıkmaya çalışarak, öksürükler ve nefes daralmaları eşliğinde geriye doğru çekildik. Bu sırada polisiniz durmaksızın gaz bombası atmaya devam ediyordu(bunlara yine polisinizin attığı ses bombalarının eşlik ettiğini sonra öğrenecektik). İşte bunlardan sonrası ise size göre “eşkıyalık” size göre “memleket bitirmek” olan meşru direnişimizdi. Üzerinde “doğrudan atmayınız, yangın tehlikesi yaratır” yazılı olduğu halde üzerimize nişanlanarak atılan binlerce gaz bombası kapladı o gün kampüsümüzü. Polisiniz, arkadaşlarımızı öldüresiye coplayıp, tekmeledikten sonra “şimdi gözaltı yapmayalım, başımıza bela olurlar” deyip bıraktılar.

Panzerler okulumuzun ortasına kadar girdi. Tazyikli sudan, damacana taşıma arabasını kurtarmaya çalışan Fizik kantini çalışanı bile nasibini aldı.

“Çantalarında molotof taşıyorlardı” demişsiniz, başka iftira mı bulamadınız? Keşke daha inandırıcı bir yalan geliştirseydiniz. Boyalı medyadır bu, sizin söylediğiniz onlara kanundur ama halk inanmazdı bunlara. İnanmadı da. Biz de duyduğumuzda kaburgalarımızı tuta tuta güldük. Çok komik olduğundan değil, bir kısmımızın gördüğü polis şiddetinden, bir kısmımızın ise panzer üstlerine doğru sürüldüğünde koştuğundan ötürü kaburgaları fazlaca ağrımaktaydı. Hatta bir kadın arkadaşımız da omzunu tutarak güldü, zira onun da omzunu 18 Aralık günü gaz fişeği sıyırmış geçmişti.

Bir de, o gün çantamın içinde ne olduğunu yazayım hemen: 0,5 litrelik pet şişe içinde içme suyu, kütüphaneden aldığım ve birisi şiir kitabı olmak üzere üç kitap, o günkü derslerimin notlarının olduğu kağıtlar, kurşunkalemler, bir silgi ve Kızılay’da bir kitapçıdan aldığım edebiyat dergisi.

Size ekranda bolca söz hakkı verildi, yeri geldi sinirlenmiş, yeri geldi duygulanmış numarası yaptınız. Ben ise bu satırları, aslında size değil başkalarına, olanca haklılığım ve samimiyetimle yazıyorum. Sizin söylediklerinizden daha az bilineceğine ise, neredeyse eminim.

Siz "tutuklayın", "canlarına okuyun" emirleri vermeye devam ediyorsunuz. Bense bir koltuk üzerinde uyurken, bir kolumla sağımdaki arkadaşımı korumaya çalışıp, öbür kolumla başımı -gaz bombasının fişeğinden az da olsa korunmak için- kapatırken, bir patlama sesi dolaşıyor kafamın içinde, sıçrayarak uyanıyorum hala. Derken bir başka rüyamda, 20 metre ötemde polisinizin vurduğu Barış’ı görüyorum, bir kaldırımın üzerinde kanlar içinde yığılmış kalmış. Medyanız o kadar etkili ki, yanı başımda vurulmamış olsaydı, arkadaşının “Araba bulun”, “Ambulans çağırın” bağırışlarına birebir şahit olmasaydım, sizin istediğiniz gibi “kokmaz bulaşmaz” bir öğrenci olsaydım, belki de “acaba arkadaşları mı vurdu” deyip, medyanıza inanacaktım. Ama artık bunun yolu yok, çarpıtmalarınız sökmeyecek. Hayatımda ilk kez gördüğüm, bizi direnişin yan yana getirdiği bir kardeşimi, polisiniz öldürmeye kastetti. Yakın şahidiyim.

Kötülemelerinize ve iftiralarınıza maruz kalmaktan onur duydum. Bu demektir ki doğru yoldayım. Bu demektir ki, seneler sonra çocuklarımın yüzüne baktığımda, onları ta gözlerinin içinden görebileceğim. “Baba, sen üniversitedeyken ne yaptın?” sorusuna “Okulumu savundum, arkadaşlarımı savundum. Hocalarıma çamur atmaya kalktılar, onları da savundum.” diyebileceğim. Bunları söylerken gözlerimi kaçırmayacağım, sesim zerre tereddüt etmeyecek.

Bu direniş, profesyonelce donanmış bir orduya karşı bedenlerini gaz bombalarına, panzerlere ve tazyikli sulara siper eden öğrencilerin ODTÜ’de yazdığı bir destandır. ODTÜ’nün bir üniversite olarak sorumluluğunu, tarihsel görevini bilip, bir pankart arkasında görevine gitmesidir. Yıllarca da böyle hatırlanacak.

18 Aralık 2012 günü okulumuza faşizmi yaşattınız. Andımız olsun ki, özgürlüğü de biz yaşatacağız. Arkadaşlarımızı, hocalarımızı, okullarımızı, mahallelerimizi, sokaklarımızı, var gücümüzle biz savunacağız. Halka zulmettiğiniz her yerde, karşınıza biz çıkacağız.

Osmanlı döneminde Sivas Valisi olan Halit Rıfat Paşa “Gidemediğin yer senin değildir.” buyurmuştu.

Sahi, siz hangi memleketten bahsediyordunuz?

İmza: Faşizme Karşı Direnmiş Üniversite Gençliğinden Bir Öğrenci


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 8)
  |   Okuma: 45946   |   Yorum: (2463)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 23 Temmuz 2013 02:29 | Alıntı     

svetlannaannaneva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 97, Kayıtlı: 19.07.2013
   ICQ: 732257461,
Наш всеми любимый портал для знакомств знакомства интим приглашает принять участие в конкурсе обоятельных девушек и конечно же парней, разнообразные розыгрыши и призы ожидают всех, а самое главное вам предоставляется возможность познакомиться друг с другом, найти себе уникального партнера для различных отношений. добро пожаловать к нам сайт знакомств лесби


--------------------
 Yorum #2  | 18 Ekim 2013 01:35 | Alıntı     

csvetochkca

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 14.10.2013
   ICQ: 86164663,
Сайт знакомств для интимных отношений интимные знакомства в мировой паутине в режиме On-Line! Присоединяйтесь! Давайте знакомиться! - это классно! Добро пожаловать в знакомство в челябинске фото секс


--------------------
 Yorum #3  | 23 Ekim 2013 03:21 | Alıntı     

irinanejnayy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 19.10.2013
   ICQ: 170581857,
Известный сайт знакомств для интимных отношений секс знакомства mail ru в мировой паутине в режиме On-Line! Присоединяйтесь! Давайте знакомиться! - ведь это так здорово! Добро пожаловать в волчат секс знакомства


--------------------
 Yorum #4  | 25 Ekim 2013 19:41 | Alıntı     

Triddixinsony

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
poZefpZxZqah Canada Goose Jakke Dame
dnZhnfZqZvri Doudoune Ralph Lauren
raZtqwZtZkdh Canada Goose Sverige
gyZsmuZwZfmb Uggs Kopen
nkZkmbZiZper Moncler Toronto
nfZeunZcZgva Giubbotti Peuterey
ahZqgtZcZimj Barbour Milano
ghZjepZgZuss Cheap Ugg Boots
mmZlkhZkZjfg Canada Goose Jakke Dame
cbZcklZxZupe Canada Goose Sverige
 Yorum #5  | 25 Ekim 2013 19:48 | Alıntı     

brireeges

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bmZwskZdZfbx Moncler Piumini
mvZzicZlZlyi Timberland Wien
stZwmfZuZivn Timberland Wien
shZatiZsZpvb Parajumper
kkZxsdZzZizq Ugg Australia Espa帽a
ymZvvoZpZhkx Canada Goose Jakke
bpZrlbZbZpcy Ugg Australia Espa帽a
nlZothZwZzxb Moncler Vest
cnZorpZqZtbh Woolrich Jassen
fjZvrnZkZien Barbour France
 Yorum #6  | 25 Ekim 2013 20:11 | Alıntı     

groovegobrier

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qzZfdeZiZbdr Canada Goose Expedition Parka
egZwnoZfZedr Belstaff Jacket Uk
hlZqcdZaZdlp Timberland Sverige
zmZgpaZhZmpw Woolrich Jacken
tkZmalZuZjiz Canada Goose Expedition Parka
irZmcdZeZabc Woolrich Jacken
mlZsagZyZaea Canada Goose Femme
otZywvZoZojx Moncler Femme
btZcrjZcZqhd Woolrich Antwerpen
oxZjmnZcZmrb Canada Goose
 Yorum #7  | 27 Ekim 2013 05:13 | Alıntı     

Boarfartoomox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wcZkfsZyZudh Stivali Ugg Italia
gwZcxwZjZyza Timberland Støvler
tkZypkZgZorv Woolrich John Rich & Bros
rmZwiwZyZugx Barbour Deutschland
ekZakmZwZimx Uggs Skor
tqZiwcZoZbmv Moncler Rea
ekZfjhZgZlbv Bottes Uggs Pas Cher
rrZhygZgZhpy Timberland Støvler
cvZxcbZkZjoj Uggs Outlet
zjZrviZaZvyu Woolrich John Rich & Bros
 Yorum #8  | 27 Ekim 2013 10:48 | Alıntı     

Lemadyeteew

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
etZyddZsZxfs Canada Goose Jakke
uxZszrZhZtuq Canada Goose Jakke
bfZjpjZfZhgy Belstaff Italia
diZjqxZkZxdj Uggs Outlet
mqZaceZlZcio Canada Goose Jakke
beZdndZbZboy Timberland Støvler
uaZxzoZsZtob Canada Goose
yhZqxkZcZrcg Peuterey Uomo
kaZqysZuZnch Uggs Skor
xzZxxxZhZlrt Peuterey Uomo
 Yorum #9  | 28 Ekim 2013 04:37 | Alıntı     

Emainikah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hsZmusZyZrbw Moncler Bambino
akZvedZbZqwh Ugg Boots
tsZdzvZxZmqr Canada Goose Jassen
fjZcrdZzZmiw Canada Goose Doudoune
zkZewaZaZypk Canada Goose Jakke
ozZocmZbZqxz Canada Goose Jassen
xcZgqtZqZkbx Ugg Outlet
pkZjpeZzZqjz Parajumper Jakke
vvZjutZeZiuu Ugg Boots
mbZlbwZxZvsy Parajumper Jakke
 Yorum #10  | 28 Ekim 2013 07:21 | Alıntı     

BlatatCex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ekZdmhZaZwht Canada Goose Pas Cher
ykZekdZpZytc Moncler Rea
pxZjgrZzZfoe Barbour Deutschland
mjZvuhZuZiox Moncler Rea
rcZrfmZsZmyu Belstaff Italia
spZfvjZsZirb Uggs Outlet
wbZsxfZbZytg Belstaff Uk
uiZfztZqZguy Uggs
acZxrvZpZytz Moncler Online
taZhakZlZafp Moncler Doudoune
 Yorum #11  | 28 Ekim 2013 11:10 | Alıntı     

Shooneves

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
umZubtZqZvub Belstaff Jacken
lzZxsdZxZeim Ugg Espa帽a
oiZgdzZjZcbp Timberland Outlet
gxZpcoZyZzas Belstaff Jacken
ldZrwoZmZnun Uggs Espa帽a
viZybuZyZdbj Parajumpers Jakke
buZoefZjZetc Timberland Outlet
kuZepjZwZrdu Cheap Ugg Boots Uk
fmZsgtZtZxsj Uggs Espa帽a
kvZoeuZrZaer Moncler Outlet
 Yorum #12  | 28 Ekim 2013 15:45 | Alıntı     

Hultessus

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tcZykyZhZnrh Peuterey Jacket
opZsqeZnZioc Woolrich Spaccio
shZreiZuZbeq Canada Goose Tilbud
vxZyxoZcZkpv Ugg Norge
kuZbcqZzZxuf Parajumper Jacka Dam
xqZemuZwZukv Cheap Ugg Boots Uk
lmZmowZgZllc Woolrich Spaccio
cuZlakZrZtph Parajumper Jacka Dam
ouZmjeZfZvuu Moncler Jassen
sbZnzjZrZbdu Woolrich Arctic Parka
 Yorum #13  | 28 Ekim 2013 17:47 | Alıntı     

stiseartith

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
psZmvvZfZxuz Belstaff Madrid
xaZifmZiZezs Ugg Pas Cher
ysZkvcZfZxky Isabel Marant Sneaker
bjZekwZtZwoh Parajumper Sale
sbZqfpZeZgny Isabel Marant Basket
taZnspZcZvuu Ugg Italia
lwZpdqZpZruk Ugg Italia
wjZrskZnZsbx Parajumper Sale
egZbbjZuZsph Ugg Pas Cher
ijZxerZlZhmj Parajumper Femme
 Yorum #14  | 28 Ekim 2013 18:18 | Alıntı     

ovajetrorourn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ctZcdmZuZsbx Belstaff Milano
znZguxZnZsqq Woolrich Jacka
asZxtuZbZsav Woolrich Jacka
rqZllsZbZkwd Uggs
djZqykZmZzwm Barbour Jacke
jcZkprZfZclt Parajumpers
vjZjmlZrZtny Moncler
nhZomwZyZlaq Uggs
hmZkcqZqZsoh Woolrich Spaccio
spZjwyZfZxfd Doudoune Moncler
 Yorum #15  | 28 Ekim 2013 19:34 | Alıntı     

Bluptpleant

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
thZlsvZmZior Timberland Sko
rbZxdyZlZbhv Barbour Jacket Uk
wpZktpZvZoqx Woolrich Bologna
vuZktkZwZgui Canada Goose Outlet
waZarbZwZrub Pjs Vinterjakke
tkZbcpZtZamb Ugg Ale
mjZwjtZvZdtt Pjs Vinterjakke
rbZcznZbZsjy Parajumpers Takit
trZftuZrZsbc Moncler Vest
kdZgqcZwZwhu Moncler Vest
 Yorum #16  | 28 Ekim 2013 20:32 | Alıntı     

Boarfartoomox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tcZtwtZxZkbw Timberland Norge
gkZixfZjZnna Uggs Outlet
onZhdzZzZhga Moncler Doudoune
xyZqdgZqZxvx Timberland Støvler
lfZnayZoZiyu Uggs Outlet
vvZvbgZuZyfi Moncler Online
zqZivaZkZobr Moncler Online
ufZimmZfZmrq Moncler Online
dbZedhZgZsbe Botas Ugg
gxZxvhZwZtjn Bottes Uggs Pas Cher
 Yorum #17  | 30 Ekim 2013 08:48 | Alıntı     

NopWhortnor

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sfZvdlZmZlmo Cheap Ugg Boots Uk
xjZyirZmZjxc Ugg España
otZejcZjZvms Ugg España
mcZzrsZhZicj Uggs Norge
swZjxxZdZtzj Uggs Salg
uxZxykZuZvcz Cheap Ugg Boots Uk
umZtpdZzZlvm Uggs Norge
oaZatiZrZhyd Uggs Norge
bqZacyZxZtja Ugg España
mgZiddZlZmvc Uggs Canada
 Yorum #18  | 30 Ekim 2013 15:28 | Alıntı     

Loolvegoave

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
efZpdkZdZmec Canada Goose Jassen
elZydvZiZawb Ugg Outlet
rsZqagZlZzfk Moncler Wien
rqZutgZsZqbw Moncler Outlet
teZftwZzZtdz Ugg Outlet
hvZqaoZuZcuk Canada Goose Jakke
qyZarnZnZiuy Moncler Online
maZtpyZiZkth Moncler Online
upZsixZtZdym Moncler Online
krZbclZeZfvn Moncler Weste
 Yorum #19  | 30 Ekim 2013 19:08 | Alıntı     

oppograrf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bwZpqxZsZsco Ugg Rea
fiZbgqZaZxqt Canada Goose Antwerpen
wlZcgjZoZisy Doudoune Canada Goose
ofZpmjZrZpfc Ugg Greece
rbZjnzZiZtdf Isabel Marant Sneakers
scZkbuZwZhac Doudoune Canada Goose
piZegdZtZqpy Parajumpers Amsterdam
hzZsolZoZzpj Canada Goose Italia
pwZmqrZmZntq Moncler Milano
nkZtrtZzZotu Moncler Milano
 Yorum #20  | 30 Ekim 2013 20:54 | Alıntı     

snusactunny

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #21  | 30 Ekim 2013 22:00 | Alıntı     

celapieni

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kpZaalZoZrzz Woolrich Jacka
paZsivZrZfrb Canada Goose Pas Cher
nvZewgZyZiwd Uggs
adZkqdZoZdzv Uggs Antwerpen
mqZeqyZaZbjc Cheap Ugg Boots
dqZcdzZoZsrx Canada Goose Pas Cher
etZepmZkZltx Canada Goose Pas Cher
iwZutiZyZhjo Canada Goose Jacka Dam
gaZhtfZpZcgm Uggs Antwerpen
bbZikcZfZurq Parajumpers Suomi
 Yorum #22  | 30 Ekim 2013 22:06 | Alıntı     

Mardduerwet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lsZrrdZrZcta Ugg Baratas
ujZeipZkZlbc Ugg Australia
tvZircZcZwav Ugg Australia
khZiotZbZvgk Ugg Ale
ttZohwZsZjbr Ugg Baratas
mdZlldZkZegk Ugg Australia
eiZbouZyZwjn Ugg Rea
ctZriyZiZdfp Ugg Baratas
ftZewqZyZyuq Ugg Boots
czZtrlZkZxoh Ugg Rea
 Yorum #23  | 30 Ekim 2013 23:15 | Alıntı     

NopWhortnor

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jnZyurZvZmvv Uggs Australia
yfZocyZfZhvn Ugg Outlet Schweiz
amZeoeZcZqpt Ugg Outlet Canada
mwZntgZlZgwi Ugg Australia España
huZdufZpZupf Ugg Suomi
ubZtunZnZrdo Ugg Outlet Canada
xpZomvZvZgtg Uggs Sale
ysZnusZcZuwv Ugg Australia España
bbZgouZqZite Ugg Outlet Canada
wfZuixZnZhws Cheap Uggs Uk
 Yorum #24  | 31 Ekim 2013 00:57 | Alıntı     

Sizelopeerall

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
maZielZfZcar Belstaff Sverige
rtZqtqZzZbgk Belstaff Madrid
akZyzqZtZjkg Canada Goose Outlet
jtZzbyZnZtpj Woolrich Bologna
syZbovZnZvsm Belstaff Madrid
gpZenuZyZjuw Moncler Jacken Online
fmZztlZjZwol Canada Goose Takki
mxZifqZiZxwn Belstaff Madrid
weZhtuZiZxki Woolrich Jassen Dames
qjZaahZbZncj Parajumpers Sale
 Yorum #25  | 1 Kasım 2013 17:55 | Alıntı     

Liaibepeeme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xcZeqiZkZmfv Doudoune Parajumpers
vcZegxZjZwrn Parajumper Jacka
hpZyfwZjZhcg Ugg Italia
hlZoytZkZxha Canada Goose Sverige
qcZtuaZvZmae Canada Goose Sverige
etZrvgZqZvdo Ugg Italia
dhZoicZeZlel Woolrich Jassen
deZhmcZuZdhe Peuterey Outlet
cfZhiiZnZunu Parajumpers Sale
moZxxfZbZsga Bottes Ugg
 Yorum #26  | 1 Kasım 2013 18:38 | Alıntı     

Loolvegoave

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rvZzuhZmZgjs Moncler Weste
usZknvZjZxum Parajumper Jakke
cxZnwlZbZwlo Woolrich Arctic Parka
imZltzZwZbqh Moncler Bambino
jaZujqZjZriu Ugg Boots Ireland
enZijuZoZpeg Moncler Wien
hmZqtdZwZpjh Moncler Online
grZwfxZuZmqy Parajumper Norge
hjZnatZwZheh Parajumper Jakke
hdZtxwZjZvhh Canada Goose Pas Cher
 Yorum #27  | 1 Kasım 2013 23:50 | Alıntı     

AltedKilt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ytZvfxZzZgly Moncler Jakker
vgZkplZnZknt Peuterey Roma
ovZzmcZuZckx Woolrich Woolen Mills
ukZwxdZhZacj Ugg Knokke
bpZjkzZaZfvx Cheap Timberland Boots
tjZrdxZxZnxs Timberland Schuhe
vyZdayZsZpsj Parajumpers Pas Cher
jvZdkbZnZmuy Peuterey Roma
csZcddZcZkqe Ugg Skor
xbZukvZgZdoa Uggs Rea
 Yorum #28  | 2 Kasım 2013 00:14 | Alıntı     

Bluptpleant

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hyZiyjZqZiht Canada Goose Sale
lmZukeZvZkxc Moncler Outlet
kjZcbgZoZlex Botas Ugg Baratas
qkZzmdZqZkcb Belstaff Milano
zoZooeZsZjuc Canada Goose Jacka
llZripZdZaln Woolrich Bologna
glZjfmZkZzzl Canada Goose Outlet
amZtogZlZxif Parajumpers Takit
cfZhblZeZwoe Pjs Vinterjakke
toZrqoZjZjnu Canada Goose Suomi
 Yorum #29  | 2 Kasım 2013 22:57 | Alıntı     

Frulleyevex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rmZibxZmZqaa Woolrich Rea
moZtyfZhZxzj Timberland Barcelona
bnZplkZlZmah Uggs Sale
ybZapyZrZxpj Timberland Barcelona
vpZdtnZaZdiz Woolrich Rea
ixZpwpZhZqsk Uggs Sale
ciZrxfZqZtho Ugg Boots
avZmljZhZpoo Timberland Barcelona
ikZucnZrZbqh Timberland Boots Canada
jeZsmrZiZjph Doudoune Canada Goose


vgZcjlZlZccw Canada Goose Jacket
dgZqxzZiZheh Canada Goose Jacket
zmZuxkZkZzpp Moncler Belgie
trZpqzZxZedd Timberland Kengät
cpZmidZvZjow Parajumpers Jakke
jsZndvZxZxmk Woolrich Parka
cyZiawZvZrid Canada Goose Outlet
srZkmvZsZsxv Abercrombie Doudoune
bzZwxvZaZovz Canada Goose Jacket
mgZjtbZuZvbu Moncler Jakker
 Yorum #30  | 3 Kasım 2013 14:09 | Alıntı     

Bluptpleant

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cuZznfZvZauy Ugg Australia Pas Cher
gtZocjZgZpnw Belstaff Milano
fkZbjeZvZvhx Moncler Outlet
tkZkhwZmZxwb Pjs Vinterjakke
jbZsnvZnZyfg Botas Ugg Baratas
oyZyyhZdZewc Ugg Z眉rich
wtZqklZeZhmh Ugg Boots
okZorwZoZmsi Moncler Vest
rsZgnpZnZysk Peuterey Roma
fdZsohZuZinl Ugg Ale

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: