Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kürdçe’ye Kürdçe demek ‘örgüt propagandası’ sayıldı  


17-12-2012, 16:40 Kategori: Güncel  
Kürdçe’ye Kürdçe demek ‘örgüt propagandası’ sayıldı

Kurdistan-post.eu / haber servisi- Türkiye’de resmi ideolojiye karşı durma her zaman gözaltı, tutuklanma ve işkence gerekçesi oldu. Kürd halkının varlığını inkar eden, Kürdleri fiziki imhaya tabi tutan ırkçı ve kafatasçı Türk devleti, on yıllar boyunca “Kürd” kelimesini kullanma cesareti gösterenleri insanlık dışı işkencelerden geçirdi.

Kürdlerin onurlu direnişi sonucunda varlıklarını kabul etmek zorunda kalan Türk devleti, bu sefer de varlığını kabul ettiği Kürdleri parçalamaya ve ayrıştırmaya çalışmaktadır. AKP hükümetinin Kürd dilinin Zazaca lehçesini “ayrı bir dil” olarak eğitim programlarına dahil etmesi, Kürdleri parçalama projesinin bariz bir örneğini oluşturmaktadır.

Türk Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in, Bingöl Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmadaki “Önümüzdeki yıldan itibaren ders kitaplarımızı yazarken Kürtçe'nin bir başka versiyonu veya lehçesi gibi değil Zazaca'yı ayrı bir dil olarak sizlere sunacağız…” ifadesi Kuzey Kurdistan Kürdlerini Kurmanç ve Zaza olarak parçalamanın bir hükümet projesi ve resmi ideoloji olarak benimsendiğini açıkça ortaya koymaktadır.

AKP eğitim bakanı, Zazaca lehçesinin Kürd dilinin bir lehçesi olarak öğretilmesi gerektiğini savunan Artuklu Üniversitesi akademisyenlerinin “uzmanlığına güvenmediklerini”, Kürd dili, onun Kurmanca ve Zazaca lehçeleri hakkında hiçbir araştırma ve birikimleri olmayan Bingöl Üniversitesi öğretmenlerinin görüşlerini esas alarak Zazaca lehçesini “ayrı bir dil” ilan ederken AKP devletinin Kürdleri ayrıştırma projesine “bilimsel don” giyindirmeye çalışmaktadır.

ZAZACA LEHÇESİNE KÜRDÇE DEMEK, ARTIK “ÖRGÜT PROPAGANDASI”

Kürde Kürd demenin bölücülük olduğu bir gelenek üzerinde inşa edilmiş “modern Türk devleti”nde Zazaca lehçesine Kürdçedir demek “örgüt propagandası” kapsamına alındı.

Şu an Türkiye'de okutulan Kürtçe derslerin kaynak kitaplarını hazırlayan, Mardin Artuklu Üniversitesi hocaları hakkında Kırmancki (zazaki) lehçesini Kürtçe gösterdikleri için örgüt propagandasından dava açıldığı öğrenildi. Artuklu'daki Kürdoloji bölümünde çalışan öğretmenlere baskıların daha da artacağı, hatta bölümün kapatılabileceği konuşuluyor.

BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ KÜRDÇE BÖLÜMÜ GÜLEN CAMAETİNE TESLİM EDİLDİ

Bingöl üniversitesi Kürtçe bölümüne öğrenci kabul edilirken Kürtçe bilme şartının dikkate alınmadığı, Gülen cemaatiyle olan ilişkinin kabul için temel şart olarak esas alındığı iddiası, ilişkiye geçtiğimiz Bingöl üniversitesi öğrencileri tarafından da doğrulandı. Edinilen bilgiye göre, Gülen cemaatinin Serhad (doğu anadolu) sorumlusu, Muş doğumlu Erhan isimli şahsın eşi Kürtçe bilmemesine rağmen Bingöl'de Kürt dili edebiyatı üzere tezsiz yüksek lisans yapmaktadır.

Kürdçe’ye Kürdçe demek ‘örgüt propagandası’ sayıldı


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 7)
  |   Okuma: 11164   |   Yorum: (997)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 18 Aralık 2012 01:12 | Alıntı     

ali awdan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ez kurda zaza qese kenne lierasima tirk in eraa seurie waur hinn ye gosa sima tiena basemi ne tirk yo roj wacemi tamam sima zann sima xu siene hies kenna sima zanebe narezi weriste wane anabey yaneu sey ma bingoleci yanzi ma cewlig ici zaza zoney babu pirekani kurdanio ene hama euro amey mara qese keneo enin ez qe nigena ca.yo xalemi watey wende wende niwende gewendeooooooooo.sim insallah fem kerdooo.
 Yorum #2  | 18 Aralık 2012 14:49 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
QXW,

Gülenin kendisi we Cemaati !

Kendisi ahtaboddur,ona bağlı cemaadi ise ahtabodun birer kol bacakları gibi sömürgeci dewlede bütün 'kurumlarıyla' çalışır.Yetersiz kaldığı noktalarda'da ortağı olduğu hükümedini dewreye koyarak,Kürdistan'ın her tarafında 'kürd'ler we özelikle KÜRD çocuklarının üzerindeki ASİMLASYONCU sinsi emelini yürütüyor..Temel misyonunu iki ilke üzerinde şekillendirmiştir.

Birincisi,din/cilik/ ile bireyleri asimle edme yoluna gidiyor.İkincisi ise,din yoluyla bireylerin dewlede bağlılığını sağlamaya çalışıyor.Uyuşturucu maderyallarından biride,Tüırkı,lazı,çerkezi ,kürtü ne fark eder canım elhemdil'lillah hepımız islam ümeddindeniz ya ne fark eder..gibi zehirli söylemlerle (Dikkad edilirse Ayni wext şiici HİZBULLAH'da söylemlerinde ayni maderyalı kullanır),Türkçülüğü (TÜırk İslam Rejimi )'nin zehirini küçük ham bedenlere/zihinlere sinsice yerleştiriyorlar..

Birde uyuşturucu maderyallarına yeni MODDA (akepe dönemiyle yeni buluş olan ) "zazasını"da ekliyip ,Böylelikle TÜırk İslam Faşizmini tamamliyorlar..Bu faşist emellerine karşı çıkan 'KÜRD'leride HUKUKSUZ yargılarıyla sus'turacaklarını saniyorlar..!Dün KÜRDleri MESHEB leriyle Aliwi-Sunni diye böldüler.Başarılıda oldular.'KÜRD ALİWİ'leri bölüp Dewledin yedek bekçisi;Kürd Aliwisi olan birinin himayesine Koydular.. Bugün ise;LEHÇELERİYLE..!Bölmeye çalışıyorlar.

Dikkad edilirse; !,

Şex Said we Said Rıza'ların baş kaldırdığı (Qıyamlarının filizlendiği) İki "Dudu"2 ,KURDİSTAN Şehri olan biri,BİNGÖL (Çewlik ) we ikinciside Tunceli (Dersim)'de Kürdlerin toplumsal dokusu olan Mesheb ile 'Kürd'leri burada böldüler..Çewlik'de ise;Dewled bütün kurum we kuruluşlarıyla "Kürd Lehçesine"seferber olmuş durumdadir,bunun başınıda ahtabod'un kurumları çekiyor.Başarırlarmı ? Onu bilemiyorum.!Birazda Kürdlerin topyekün bir birine kenedlenme direncine bağlıdır.

3.Üçüncü bir kürdistan şehri daha war,oda ;Hakkari (Çolemerge)'dir..

Ak-Gülen koalisyon ortaklığının bir bakanı (hangisiydi ?)ismini hatırlamadım,diyordu ki; Hakkari için "özel bir planımız wardır"demişti ..!Artık ne yapacaklarsa ? onu bilmiyorum.!Çolemerg'ı 'de Kürd'lerle beraber "Ereb'leşirecekmi yoksa Ecem'laştıracaklarmı " ?
 Yorum #3  | 18 Aralık 2012 15:56 | Alıntı     

M.Yilmaz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Biz Kürdler hemen savunmaya geciyoruz birakin it ürüsün kerwan yürüsün zazalar,aleviler yada sunnicüler ayrilsa yinede coguz kardesimbiz bu yolda yürüyoruz ,kardeslerimiz bu yolda sehit oldu birakin kimne yolda yürümek isterse yürüsün canlari CEHENNEME.
Gecenlerde yine bu zazalar hakkinda bir yazi vardi ordada gördük bu zazaciklari bunlarin derdi baska ama sinek kücükte olsa mide bulandiriyor hemen kizacaklar ama ben yinede bildigimi söylüyecegim Bize ne bu zazalardan nede alevilerden hayir gelir bunlarin kendilerine bile hayiri varmi? bosverin biz isimize bakalim sanki zazami kaldi. yani demek istedigim biz bunlara ne kadar Kürdsünüz desekte onlar baska havalarda gerci hangi havalarda bende anlamiyorum dertleri neyse? Simdi bu TC bakaninin bunlari söylemsi acaip degil asil söylettirenlere bakin,alevi oyunu tutmaz ama zazacilik bence biraz tutacak gibi ama dua etsinler TC yenilmesin.
 Yorum #4  | 20 Aralık 2012 11:54 | Alıntı     

KEREM

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Kürdlerin elde ettiği haklar zazaların sayesinde oldu bunu unutmayın nasıl yüceltikse öylede aşağı indiririz Biz zazayız tarihte izlerimiz var kürt isyanlarında ihanet zazalardan kaynaklanmadı Kürmanç aşiretleri sistemle olan yakın kirli ilişkilerindan kaynaklandığı tarihi belgelerden geçer Bitlisli Kamuran İNAN'ın geçmişi Muşlu Halıt bey, Şeyh Saidin Bacanağı Dr Kasım bunların kürtlerin sözde akıl hocalarıydılar hiç birisi zaza değildir bu size yeter.Bir tavuk için Çocuğun boğazını kesen kürmançları biliyorum konuşturmayın beni
 Yorum #5  | 20 Aralık 2012 20:13 | Alıntı     

M.Yilmaz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bende bir civciv icin bebek kesen zazalari biliyorum, hadi ordan sende, Türklerde zaza demek ne assagilik varsa o demekmis valla ben bunu yeni ögrendim hemide 8 yasindaki bir Türk cocugu kardesine lan zaza diye bagirirken sordum niye öylediyorsun diye kusura bakma ben onlarin yalancisiyim. hem bence konus kimse seni tutumuyor,konusta ne bildiklerini ögrenelim bize biraz ögretici ol.
 Yorum #6  | 25 Ekim 2013 16:50 | Alıntı     

StesIroDese

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wmZgzdZkZwzz Doudoune Polo Ralph Lauren
ijZaavZiZftf Moncler Jacken
qqZlixZxZuyt Doudoune Polo Ralph Lauren
yzZwiqZvZzpu Moncler Jacken
dyZopyZdZezm Doudoune Canada Goose
doZclhZgZimu Canada Goose Jassen Dames
xtZivdZlZpqw Parajumpers
saZylgZrZfvs Canada Goose Jassen Dames
yoZxfjZsZpqw Parajumpers Kodiak
zlZvskZdZxkp Timberland Madrid
 Yorum #7  | 25 Ekim 2013 17:17 | Alıntı     

stoolawak

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
oqZavyZoZtus Uggs Wien
cwZilgZlZeii Isabel Marant Schuhe
llZmevZiZisw Woolrich Parka
hiZbryZeZiid Botas Ugg
akZkzbZtZyli Botas Ugg
weZlnzZoZmue Botas Ugg
fwZkxkZbZwfr Parajumpers
qtZvqnZdZbhy Parajumpers Nederland
xoZaygZuZzgi Uggs Wien
ylZohnZtZfhc Uggs Canada
 Yorum #8  | 25 Ekim 2013 18:51 | Alıntı     

tearcixettism

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
gnZqiaZqZkpa Canada Goose Sale
goZtqpZjZlcx Woolrich Parka
gzZwuhZzZeud Botas Ugg
hzZaqvZiZxbr Stivali Ugg
dyZdmzZuZbml Canada Goose Sale
wmZnxeZhZxgq Woolrich Parka
lvZqsxZqZuef Abercrombie Doudoune
ngZfweZzZaze Timberland Schuhe
wgZrycZeZceb Abercrombie Doudoune
ibZzhhZdZbix Stivali Ugg
 Yorum #9  | 27 Ekim 2013 08:24 | Alıntı     

nonepeewize

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bsZngfZhZmcy Ugg Greece
zfZhlhZiZurx Ugg Boots
daZcjqZyZkbm Canada Goose Doudoune
omZsizZyZtws Moncler Milano
rwZxplZiZrpy Moncler Jacka
lcZrcaZvZkvb Stivali Ugg
dtZvtrZmZtnl Ugg Boots
rvZlgtZwZywc Canada Goose Jakke
rdZwnsZzZref Canada Goose Doudoune
yiZujkZiZekx Moncler Milano
 Yorum #10  | 27 Ekim 2013 15:12 | Alıntı     

BlatatCex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ibZtmbZmZahv Barbour Deutschland
dsZzazZnZijy Parajumpers
xgZwcuZyZsue Canada Goose Pas Cher
npZxohZfZxss Moncler Rea
ocZcugZuZyei Botas Ugg
qgZgxpZwZanh Uggs Skor
bcZwuyZrZvow Woolrich John Rich & Bros
joZapgZtZhko Woolrich John Rich & Bros
ocZakuZvZwey Canada Goose Jakke
bpZdiaZmZasz Canada Goose Outlet
 Yorum #11  | 27 Ekim 2013 16:13 | Alıntı     

StesIroDese

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
fdZuxmZvZmts Parajumpers Outlet
ccZbelZpZkmc Canada Goose Rea
dkZtozZpZkfh Parajumpers Long Bear
lpZedpZiZobt Doudoune Polo Ralph Lauren
ukZnlgZnZlkr Cheap Uggs
goZphbZmZbjj Parajumpers Long Bear
blZbdeZvZxgh Uggs Canada
pwZpllZdZtwx Canada Goose Rea
dqZlqmZoZixw Belstaff Italia
yfZggtZeZkfr Parajumpers Sale
 Yorum #12  | 27 Ekim 2013 16:45 | Alıntı     

WallCaleHip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
frZtvvZkZpro Timberland Wien
fvZuhpZcZcqf Ugg Australia
trZgomZaZqny Uggs Norge
ejZsdrZxZlnv Moncler Z眉rich
ddZpkvZmZemo Canada Goose Jakke
cnZpmmZsZfxx Timberland Schoenen
mvZsysZvZnst Canada Goose Jakke
hzZstwZxZbgp Timberland Schoenen
qdZdmgZqZeoe Moncler Piumini
wkZazmZuZvdo Timberland Wien
 Yorum #13  | 27 Ekim 2013 19:08 | Alıntı     

brireeges

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wzZqlmZuZogi Woolrich Sale
wlZyppZrZgwv Barbour France
gpZpjeZhZyma Moncler Bambino
qrZphiZjZpzv Moncler Vest
rhZuwsZfZdsw Ugg Australia Espa帽a
prZkaiZxZkxc Uggs Schweiz
tjZlrwZkZoie Spaccio Woolrich Bologna
gnZnutZzZkyy Canada Goose Vest
xaZcoqZnZnhs Parajumper
abZzwnZvZcza Ugg Australia Espa帽a
 Yorum #14  | 27 Ekim 2013 22:15 | Alıntı     

Emainikah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hjZmhcZoZdxm Canada Goose Pas Cher
jsZctjZzZkci Parajumpers Sale
vzZsynZvZtbo Canada Goose Doudoune
moZdbxZvZrgo Canada Goose Jakke
mwZeleZcZkos Canada Goose Jassen
lxZophZrZaty Ugg Boots Ireland
drZpzjZiZoza Parajumper Norge
aoZzbjZoZlux Canada Goose Jassen
ffZffdZxZdhw Ugg Outlet
byZuaqZrZhym Moncler Online
 Yorum #15  | 27 Ekim 2013 23:58 | Alıntı     

groovegobrier

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bvZshfZuZmtw Uggs Outlet
zmZrhtZuZrqh Woolrich Antwerpen
gpZrxsZbZfks Moncler Femme
waZhitZoZblq Canada Goose Femme
fkZddgZuZsgn Canada Goose Expedition Parka
fqZrnlZyZcxa Woolrich Jacka Dam
roZvmtZjZmoy Moncler Femme
enZyeeZmZhea Hollister Jacke
riZkxpZzZjul Parajumpers Canada
zqZqerZhZtds Canada Goose Expedition Parka
 Yorum #16  | 28 Ekim 2013 02:40 | Alıntı     

tearcixettism

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
msZdpsZdZvef Moncler Jakker
lpZzylZiZzvu Canada Goose Sale
qzZuzdZsZytc Woolrich Parka
kpZypwZnZeyf Cheap Uggs Uk
tgZbpoZvZazn Timberland Schuhe
irZmhyZlZrbd Parajumpers
zpZouuZwZizy Stivali Ugg
tcZzckZaZpfc Moncler Jakker
voZchkZpZcjs Canada Goose Jacket
dnZcwlZfZbws Parajumpers Jacka
 Yorum #17  | 28 Ekim 2013 21:41 | Alıntı     

Seeciaveafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
icZwuyZtZhtg Nike Air Max
rbZpjnZrZjdq Doudoune Canada Goose
ehZpxlZtZbwn Nike Free Run
luZgdqZbZytd Nike Air Max
uiZulhZfZqma Nike Free
rlZilaZrZwbb Ugg Boots
lnZmllZiZwwb Nike Free
wzZrgzZuZqhe Nike Free
siZnsnZsZjod Moncler Jacken
dyZuwsZyZcqn Moncler Jacken


nsZxbnZsZlii Doudoune Moncler Femme
awZezcZlZjno Ugg Boots
anZiiaZtZege Woolrich Outlet
krZouhZhZoof Moncler Online
pnZlduZyZffk Canada Goose Pas Cher
gfZwcvZsZnzz Woolrich Outlet
xnZfncZpZatj Canada Goose Pas Cher
ndZpuuZsZwop Canada Goose Pas Cher
lrZhbiZiZywc Moncler Online
bzZnzvZpZdsi Ugg Pas Cher
 Yorum #18  | 28 Ekim 2013 23:37 | Alıntı     

stoolawak

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ziZingZcZzoe Botas Ugg
plZdqrZeZfyc Parajumpers Nederland
ufZgasZfZssu Isabel Marant Schuhe
abZgctZkZkgm Belstaff France
waZqfxZgZmdu Parajumpers Long Bear
kiZqdkZaZmzc Belstaff Espa帽a
axZgjjZeZmvt Moncler Espa帽a
oiZlafZcZadj Ugg Australia
qmZxdvZbZnwn Woolrich Parka
yaZiwjZxZtox Botas Ugg
 Yorum #19  | 29 Ekim 2013 06:40 | Alıntı     

BorIrricsBync

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
avZpygZrZhsy Moncler Rea
pdZvhyZdZere Timberland Støvler
hsZimlZfZbea Canada Goose
hrZhlhZxZvhy Belstaff Italia
gwZrynZtZpvz Botas Ugg
spZsrxZhZjha Woolrich John Rich & Bros
tgZjgpZxZvch Canada Goose
uhZdjiZcZdzt Canada Goose Pas Cher
aoZppvZnZpug Timberland Støvler
ezZgsqZnZygi Uggs
 Yorum #20  | 29 Ekim 2013 06:52 | Alıntı     

omibiaram

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xyZmeoZjZrxh Ugg Rea
yiZhqvZtZwlk Parajumpers Jakke Dame
qhZrksZvZoce Moncler Canada
zhZigjZmZosu Moncler Milano
pkZtlaZuZtjv Ugg Boots
pbZovxZwZpod Moncler Milano
vsZqayZaZxdd Ugg Rea
pvZzejZgZsyp Moncler Jacka
drZangZsZxnc Canada Goose Italia
obZwugZjZmvw Moncler 2014
 Yorum #21  | 30 Ekim 2013 06:20 | Alıntı     

LitSigree

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
grZlsaZcZbkp Ugg Italia
miZuhwZdZqjp Uggs Salg
ucZtfyZgZbxe Ugg Pas Cher
mzZjzfZnZfko Uggs Norge
mxZahvZaZwkb Ugg Norge
myZxqqZhZkyi Ugg Italia
zbZimkZnZquq Uggs Norge
vnZacxZcZqus Uggs Rea
ooZutlZyZyqx Ugg Italia
luZireZeZejg Ugg France
 Yorum #22  | 30 Ekim 2013 12:10 | Alıntı     

Loolvegoave

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xbZpzlZrZfqj Moncler Outlet
rmZxngZtZzjh Canada Goose Jassen
nwZstkZnZiqv Timberland Skor
tdZiygZoZgpo Canada Goose Jassen
vjZimhZnZhgk Canada Goose Norge
khZelrZdZkgf Moncler Weste
xdZlxrZyZvjk Parajumper Jakke
ovZcqpZfZagr Moncler Bambino
qxZjajZtZmta Canada Goose Jakke
bhZpiiZkZytk Moncler Bambino
 Yorum #23  | 30 Ekim 2013 15:07 | Alıntı     

MypetortHor

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
baZcsvZbZrxm Uggs Outlet
rbZruiZnZjbc Uggs Outlet
xdZavoZaZkbq Ugg Schweiz
tbZjmhZvZtsk Ugg Schweiz
zeZomrZfZxlc Uggs Outlet
vyZzoqZgZgqv Ugg Suomi
npZhllZzZupb Uggs Australia
dbZhbpZvZafu Uggs Sale
xzZmglZkZlfn Ugg Outlet Schweiz
eeZrviZuZohu Uggs Outlet
 Yorum #24  | 30 Ekim 2013 15:38 | Alıntı     

Triddixinsony

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bnZgahZwZdlh Woolrich Deutschland
vzZucmZlZggj Peuterey Uk
uhZqifZpZubv Cheap Uggs Canada
ivZphzZtZbdq Moncler Montreal
iaZuhgZkZwde Canada Goose Sverige
vdZuhmZuZjgu Cheap Ugg Boots
aoZjskZrZseu Timberland St酶vler
cdZsoqZzZyfm Canada Goose Jakke Dame
gjZrzgZkZbxi Timberland St酶vler
coZvcyZoZcpp Woolrich Jacka
 Yorum #25  | 30 Ekim 2013 15:51 | Alıntı     

sonEnsunsecom

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
dzZousZeZkni Ugg Keng盲t
hjZrlrZyZgwg Parajumpers Jakke Dame
qaZkswZgZojq Ugg Keng盲t
zaZjzdZwZula Canada Goose Coats Uk
nlZnrkZkZqwx Hollister Jacke
gzZvzdZuZmkp Woolrich Antwerpen
uaZfllZcZvro Moncler 2014
krZkgyZaZbzv Barbour Milano
onZxkbZqZuxk Parajumpers Canada
frZpcvZcZcti Canada Goose
 Yorum #26  | 30 Ekim 2013 16:14 | Alıntı     

HinaavaitslaH

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ziZmilZmZwbl Parajumper Jacka Dam
irZiybZhZmhs Peuterey Jacket
osZgwiZuZjoo Belstaff Motorcycle Jackets
agZmyuZvZtes Uggs Uitverkoop
ykZbrpZjZwil Cheap Ugg Boots Uk
ftZzipZoZlgf Canada Goose Online Shop
mxZsazZmZpbj Peuterey Jacket
tnZlohZwZmql Barbour Italia
jcZyujZqZbwt Hollister Jacken
wqZlpzZwZzdw Woolrich Arctic Parka
 Yorum #27  | 30 Ekim 2013 16:21 | Alıntı     

Mardduerwet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kyZggkZeZbuo Uggs Australia
hbZlajZuZyps Uggs Australia
nfZftrZcZtuw Ugg Outlet Schweiz
vzZetqZwZtgu Ugg Suomi
rzZuhaZcZlmn Ugg Suomi
syZunfZvZkzh Ugg Suomi
pnZbzyZmZcsi Uggs Sale
obZguoZwZjqx Uggs Outlet
xkZhxmZaZyvu Cheap Uggs Uk
dpZgmwZwZdmp Ugg Outlet Schweiz
 Yorum #28  | 30 Ekim 2013 18:34 | Alıntı     

RiliBreed

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tlZitkZoZjol Parajumpers Herren
gtZpptZiZtzx Canada Goose Jassen
xkZljkZgZxtk Pjs Jacka
pdZxocZnZadr Canada Goose Jassen
ekZhfrZsZhjd Canada Goose Takki
pcZmrzZnZeru Canada Goose Jakke
lcZipkZdZxcy Canada Goose Jakke
zgZwvrZgZtnw Parajumpers Long Bear
zfZizhZzZwxi Parajumpers Jakke
elZyhdZaZhba Woolrich Jas
 Yorum #29  | 30 Ekim 2013 18:56 | Alıntı     

MemoborsKer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
exZnfeZxZpau Ugg Australia Italia
gwZvrpZmZlxc Cheap Uggs Canada
rrZqrnZdZlaw Ugg Boots
pgZazsZcZzgd Ugg Baratas
otZfdqZdZjjf Ugg Outlet Italia
mbZwbaZvZohd Ugg Ale
zvZmzkZpZwvd Uggs Uitverkoop
fxZkijZmZyzd Ugg Ale
rxZgcfZkZqzr Ugg Baratas
xxZrhcZyZwmx Ugg Rea
 Yorum #30  | 30 Ekim 2013 21:17 | Alıntı     

groovegobrier

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xoZjnsZbZbqa Moncler Femme
wkZrnjZdZhmz Woolrich Jacka Dam
ltZlonZrZkts Timberland Sverige
hvZrboZlZwio Moncler Femme
chZkapZeZxtl Uggs Outlet
azZaoaZcZlyc Woolrich Jacken
qyZjiiZgZzqj Moncler Femme
cgZwalZjZths Isabel Marant Uk
mdZsegZxZubb Botas Ugg Espa帽a
bmZchfZyZxui Uggs Outlet

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: