Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Nuray Mert:Türkiye’de çok ciddi bir sistem krizi var  


3-12-2012, 23:28 Kategori: Güncel  
Nuray Mert:Türkiye’de çok ciddi bir sistem krizi var

Türkiye’de çok ciddi bir sistem krizi var

Röportaj: Serpil İlgün

Başbakan Erdoğan, son dönemde daha öfkeli, daha buyurgan bir tarzda konuşmaya, dili daha da sertleşmeye başladı. Siyaset bilimci, gazeteci yazar Nuray Mert, bu öfke ve gerginliği, ciddi bir toplumsal desteği arkasına almasına rağmen, AKP iktidarının Türkiye’yi yönetemiyor olmasına bağlıyor. Giderek katılaşan bir otoriter siyasal atmosfer içinde olduğumuzu belirten Mert, “Bu yaklaşımla sadece Kürt meselesini değil, Türkiye’nin hiçbir siyasal sorununu çözmenizin imkân ve ihtimali yok” diyor. Nuray Mert’le, dokunulmazlıklardan başkanlık sistemine Türkiye’nin iç siyasetini konuştuk.

AKP’nin nicedir dillendirdiği BDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusu Meclis’e geldi. Bu gelişmenin açlık grevlerinin hemen arkasından olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Açlık grevleri, “ben istersem adım atarım, kendi istediğim sınırlar içinde hak veririm”i kıran bir hareket olduğu için, iktidar bundan rahatsız oldu. Prestij kaybettiğini düşündü. O yüzden de hemen bunun arkasından radikal bir hamle yapma ihtiyacı duydu. Kaybettiği prestiji geri almak istiyor.

Fezlekeler, yine “çözüm yolunda umut kırıcı bir adım” olarak nitelendirildi. Aslında umutların bir yükselip bir kırılması son dönemin karakteri haline geldi. Siz bu tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben kolay umutlananlardan değilim. Ve bu umut söylemini de çok sorunlu buluyorum. Yani “hiçbir şey çözülmez, olduğu gibi kalsın” manasında değil. Ama bu iş demokratik ve sosyal barışın sağlanması şeklinde bir çözüm rayına girecekse, o yolda daha dikkatli yorumlar yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu, neredeyse “şarkılardan fal tutum”a dönüşen yaklaşımı doğru bulmuyorum. Çözüm için de yapıcı bulmuyorum. Çünkü bir şeyle oyalanmış oluyoruz. Daha geniş bir perspektiften, daha yapıcı bir şekilde olayları gözlemek mümkün diye düşünüyorum.

2009 itibariyle söylediğim şeylerin devamını söylüyorum aslında. Kürt açılımının başarısız olacağını söyledim. O zaman da kötümserlikle, hatta süreci sabote etmekle suçlanmıştım. O dönemde iktidarın çözüm adına kafasında olan ve açılım sürecini belirleyen, kültürel ve bireysel haklardı. Kürtlerin talepleriyle, mevcut iktidarın veya Türkiye kamuoyunun önerdiği şeyler arasında ciddi bir makas var. Bunu görmek yerine, sürekli olarak daha belirsiz bir şekilde ılımlı adımları olumlu bulup, ondan sonra diğerlerine şaşırmak bizi çok yanıltıyor.

Bir yandan da bu işin muhatabı olarak hükümetin söylediklerini dikkate almak gerekmiyor mu? Hele de diyalogdan söz ediliyorsa?

Hayır hayır, iyi ya da kötü bakmanız değil mesele. En öncesi meselenin ne olduğunu tespit etmek. O tespitte bile geri kalıyoruz ve biz iyimserlik, kötümserlik veya niyet okuma, hayal kırıklığı gibi yerlerde oyalanıp duruyoruz.

Meselenin özünde AKP’nin Kürt sorununa yaklaşımı var. AKP, Kürt sorununa nasıl bakıyor?

Bir kere bu iktidarın Kürt meselesini çözmek istediğini düşünüyorum. Her iktidar böyle büyük bir meseleyi çözmek ister.

Çözmek zorunda mıdır aynı zamanda?

Çözmek zorundadır. Hele de çok büyük değişimler vaat etmiş, siyasal sistemi tamamıyla dönüştürmeyi vaat etmiş bir iktidarın önünde bu bir engeldir. Her iktidar bunu fark eder ve önündeki engelleri -ilkesel prensiplerden bahsetmiyorum- kaldırmak ister. Ama iktidarın sorunu nasıl algıladığı çok belirleyici. Ve nasıl bir çözüm perspektifi benimsediği. İktidar partisinin, sadece iktidar partisi de değil asılında CHP’yi de kapsayan, birçok liberal, demokrat, sol liberal aydının da yaklaşımı, arada ton farkları olmasına rağmen, bireysel kültürel haklar çerçevesinde, liberal politikalarla bu meselenin çözülebileceği yaklaşımıdır. Türkiye’de daha önce Kürtlere tanınmayan haklar tanınmaya başlayınca zaten bir sorun kalmayacak ortada! Böyle baktığınız zaman bir yerde tıkanıyor. Tam da o yüzden Habur’da tıkandı. Zaten Kürt politik hareketi atılan bu adımları yeterli bulmuyor, hele de silahsızlanma için güvence olarak kabul etmiyor.

Nitekim Karayılan “Başbakan’ın silah bıraksınlar çağrısı boş bir çağrıdır, ciddiye almıyoruz” dedi.

Silahsızlandırma süreciyle ilgili iktidarın bir vizyonu olmadığı, Oslo’yu başlatıp ondan sonra bu süreci istihbarat faaliyeti olarak nitelendirmesiyle ortaya çıktı zaten. Yani istihbarat faaliyetiyle müzakere birbirinden çok farklı şeyler. Bu algı devam ediyor. Bütün açıklamalarda hala çok ciddi bir perspektif açığı var. Dolayısıyla “olumlu gidiyordu, birden nasıl olumsuz oldu” değil. İktidarın önerdiği çözümle, karşı tarafın talebinin birbiriden gittikçe uzaklaştığını görüyoruz. O yüzden sorunlar çıkıyor.

Açlık grevlerinde hükümetin takındığı “taviz vermeyiz” tutumu uzaklaşmanın bir göstergesi mi? Eksik de olsa, iktidarın “taviz vermem” tutumunu kırması açısından, anadilde savunma hakkı olumlu bir adım olarak görülebilir mi?

Anadilde savunma için biz zaten düzenleme yapıyorduk denildi. Açlık grevi tesirli oldu olmadı bir yana, iktidar yapıp ettiklerini ben taviz vermem üslubu içinde takdim ediyor. Bu da aslında en hafif deyimle iyi bir diyalog yöntemi değil. Kürtçe savunma hakkının tanınmasını olumlu bir adım olarak görebilir miyiz? Esneme açısından, kamuoyunun algısının dönüşmesi açısından evet. Ama yine sorunu çözmekten uzak. Bunlar eğer öncül adımlar olarak algılanırsa anlamlı. Oysa öyle değil, nitekim anadilde savunma hakkının gerekçelendirilmesi yine eski hukuki algı içinde oluyor. Oysa Kürtlerin ana dil talebi, Kürtçenin kamu dili olması talebi, çok daha başka bir çerçeveyi dikkate almayı gerektiren bir talep, yeterince hizmet alamamakla sınırlandırılacak bir talep değil. Oralarda işte ciddi yol ayırımları var.

Geldiğimiz noktada çözüm mümkün görünüyor mu?

Bu liberal demokratik çerçeve içinde mümkün değil. O yüzden diyoruz ki bir an önce o zemini yeniden kurgulamak üzere Kürt aktörlerle müzakere edilmesi, tekrar bunun parlamenter demokratik zemine, yeni çerçeve kurulacak hale getirilmesi lazım. Boşu boşuna da konuşmayalım. Yani mevcut yasaları çalıştırırsanız evet bütün verilen kararlar, fezlekeler vs. meşru olur. Ama zaten en önemli şey, yasal olanla meşru olanın arasındaki makasın açılmasıdır. Türkiye’de bir sistem krizi var çünkü yasal olanla meşru olanın arası açılmış. Dolayısıyla meşru olan yasal değil, suç. O zaman toplumun bir kesimi ile barış içinde olmanızın imkânı kalmıyor çünkü onların gözünde meşru olanı siz suç sayıyorsunuz. İşte buyurunuz Terörle Mücadele Yasası, buyurunuz Öcalan konusu, buyurunuz PKK konusu, siyasi operasyonların devam etmesi, terörle mücadele mantığının hepsi. Efendim “Türkiye’de yüzde 80 açısından bir meşruluk sorunu yok.” Doğru, ama Kürtlerin yoğunluklu yaşadığı bölgelerde bir sorun var mı yok mu? Oradaki sorun çözülebiliyor mu yüzde 80’in bu metotları meşru görmesiyle? Çözülemiyor.

SİYASİ İSTİKRAR VARSA İKTİDAR NİYE GERGİN?

Başbakan “araştırma yaptırdım, halk da başkanlık istiyor” dedi. Aynı şeyi idam ve başka başlıklar için de söylüyor. Muhafazakâr demokrasi algısı böyle mi oluyor?

Nasıl bir demokrasi algısından önce Erdoğan’a şunu sormamız lazım; “halkın yüzde 85’i idamı destekler” diyor, doğrusunu sorarsanız gerçeğe yakın bir tespit olduğunu düşünüyorum. İnşallah öyle değildir! Fakat demokrasi dediğimiz şey -- sadece idam konusunda değil her konuda- sadece çoğunluğun temsili üzerinden gerçekleşebilecek bir şey değil. Demokrasinin aynı zamanda bir esprisi var. O da ne? Farklılıklara saygı. Çünkü toplumsal barış, demokrasi için kilit bir kavramdır ve toplumsal barış çoğunlukçu zihniyetle olmaz. Hele de bizim gibi toplumsal çatışma fay hatlarının çok derin olduğu, özellikle Kürt-Türk, muhafazakâr-laik, Sünni-Alevi gibi bazı konularda gerilimin çok olduğu toplumlarda… Yüzde 52 alıyorsunuz, bir parti için çok ciddi bir toplumsal destektir bu, üstelik canı gönülden bir destektir. Ama böyle ciddi bir toplumsal desteği hem sayısal olarak, hem atmosfer olarak temsil eden bir iktidar, Türkiye’yi yönetemiyor.

Yönetemediği için mi bu kadar gergin?

Evet, Başbakan öfkelidir, iktidar gergindir, oysa siyasal istikrar var, değil mi? Türkiye’de beklenen bu idi. “Koalisyonlar bitecek, dertler gidecek.” Beklenen oldu, oy oranları arttı, azalmadı. İktidar istediklerini yapabiliyor, bunlara rağmen demek ki yönetilemiyor. Buna yönetme krizi denir. Yani bu kadar çoğunluğa rağmen ve aktif desteğe rağmen Türkiye’de bir büyük kriz var ve bu sorunun cevabını veremediği veya bunu kavramak istemediği, kavrayamadığı için bütün meseleyi dönüp dolaştırıp Kürt meselesine çeviriyor.

YENİ OTORİTERLİK DAHA CAN ACITICI OLABİLİR

Erdoğan’ın her konuda otoriter dayatmalarda bulunması özellikle AKP yanlısı yazarlar tarafından izah edilmeye çalışılıyor şu sıralar… Örneğin Fehmi Koru, Erdoğan’ı çocuklarının üzerine titreyen bir babaya benzetti. Ne diyorsunuz?
Siz siyasete lider, lideri de o toplumun babası, koruyucusu, kollayıcısı, işte onun suyuna gidilmesi lazım, o zaten herkesin çıkarlarını herkesten daha iyi bilir, savunur yaklaşımından bakarsanız bu sıradan bir otoriter siyaset anlayışı tarifidir. Bu yaklaşımla bir yere gidilmeyeceği, gittikçe katılaşan bir otoriter siyasal atmosfer ve sistemle karşılaşacağımız belli. Sadece Kürt meselesini değil, Türkiye’nin siyasal sorunlarını bu otoriter siyasal çerçeve içinde çözmenize imkân ve ihtimal yok.

Başbakan, askeri vesayet sistemini ortadan kaldırdık iddiasını sürdürüyor ama geldiğimiz nokta açısından, muhafazakâr otoriter zihniyetle, Kemalist otoriter zihniyet arasında bir fark var mı?

Aynı şey demem çünkü her ideolojinin kendi vurguları var. Ama Türkiye bir otoriter yapılanmadan öbürüne geçti. Bir farkla; Kemalist otoriter siyasi atmosfer zayıflamıştı. Her ne kadar kurumları, derin devleti, kirli işleri direndiyse de en azından toplumsal meşruiyeti gittikçe zayıflıyordu. Nitekim öyle olduğu için de muhafazakâr bir yükselişle karşılaştık. Bu yeni otoriterlik ciddi bir toplumsal desteğe dayandığı için daha can acıtıcı olabilir ve daha karanlık bir tablo ortaya çıkarabilir. Siyasal istikrarsızlık dediğimiz şeyin de olumsuz sonuçları oluyordu, ama bir şekilde güçler dağılıyordu. Sağlıklı demokratik güçler dağılımının olmadığı bir toplumda koalisyonlar şeklinde dağılıyordu. Bunun fazladan olumsuz tarafları vardı ama diğer taraftan nefes alanları çıkarıyordu hiç olmazsa. Öyle olduğu içindir ki muhafazakâr kesim de kendini örgütleyebildi, her şeye rağmen direnebildi ve siyasal iktidara gelebildi. Diğerinde ise yani toplumsal meşruiyeti güçlenmiş bir otoriter rejim bir toplum için daha bir cenderedir.

GÜL VE ERDOĞAN ARASINDA GÖRÜŞ FARKI YOK

Gül ile Erdoğan çatışması konusu dokunulmazlar nedeniyle yeniden gündemde. Siz bir çatışma görüyor musunuz ve bu neden bu kadar kışkırtılıyor?

Bu da demokratik atmosferden otoriter atmosfere gidişe ilişkin bir şey. Siyasetin sınırlarını çok daraltırsanız o zaman bütün iktidar savaşları o dar alan içinde olur. Yani tek parti rejimlerinde ne olur? Parti içi gerilimler olur. Bizim yaşadığımız da o. Biz tek parti rejimi içerisine sıkışmışız ve onun içerisinde “acaba onunla çatışır mı, çatışırsa ne olur”u konuşuyoruz. Bizim siyasi muhayyilemiz böyle bir yere indirgenmiş vaziyette. Vizyondan falan bahsetmiyoruz; “Gül daha ılımlı”, “o kaşını kaldırdı, öbürü gülümsedi” filan gibi, “şahıslar, gruplar içerisinde bir çatışma, kırılma olur mu”dan bahsediyoruz. Gerek Erdoğan’a, gerek Fetullah Gülen cemaatine, gerek Abdullah Gül’e ilişkin yorumlar “birisi bunu düşünüyor, diğeri bunu düşünmüyor” gibi bir şey değil ki! Dar bir alana sıkışmış siyaset alanının içerisinde şahsi gerilimleri, grup gerilimlerini, siyasetin bunlara indirgendiği bir ortamı konuşuyoruz. Bunun kendisi zaten başlı başına bir sorun. Kürt meselesi söz konusu olduğunda da üslup dışında Sayın Cumhurbaşkanı’nın Kürt meselesine başka türlü baktığının hiçbir işareti yok.

HEM BAŞBAKAN HEM CUMHURBAŞKANI OLMAK İSTİYOR

Başkanlık sistemi anayasa komisyonuna geldi; Amerikan tipi, Türk tipi, yok ikisinin sentezi tartışmaları da sürüyor. Erdoğan’ın Başkanlık sistemini neden istediği sorusuna sizin yanıtınız ne?

Bu soruya en güzel cevabı BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş verdi. Erdoğan Cumhurbaşkanı olmak istiyor bunu biliyoruz. Ama bu kadar değil, Başbakan da olmak istiyor! Her ikisini birden ancak başkan olarak elde edebilecek. Yani neredeyse bu kadar basit veya neredeyse bu kadar kaygı verici. Çünkü bunlar sadece bir şahsın eğilimleri ile açıklanabilecek şeyler değil. Siyasi sistemin otoriterleşmeye giden yolları bunlar. Amerikan sistemi dediğiniz şey bile çok tartışmalı bir konudur. Ve bu tartışmalar içinde demokrasi standartları açısından ağırlıklı kanaat, başkanlık sisteminin otoriter rejimlere yol açtığıdır, Amerika dışında hiçbir başarılı örneğinin olmadığıdır, tarihsel olarak. Kalkıp ABD’yi bile oradaki denge mekanizmalarını, güçler ayırımı mekanizmalarını da fazla görüp Türk tipi yaparsanız, bu aslında sorumlulukları az, yetkileri çok otoriter bir rejim istiyorum demektir.

MESELE İŞKENCECİ İLE DEĞİL İŞKENCE İLE YÜZLEŞMEK

Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu raporunu tamamladı. Başkan Nimet Baş, kara kutunun açıldığını söylüyor. Öyle mi oldu sizce?

Olmadığı gibi bakın, darbelerle yüzleşmenin uzun uzun muhasebesini yapmamız lazım. Yoksa içinde bulunduğumuz hali tarif edemeyiz. İşkenceci ile yüzleşme denilen dönemde, başbakan topluma havale ediyor idamı geri getirmeyi. Demek ki zihniyetimizde bir değişiklik olmamış. İşkenceci ile değil, işkence ile yüzleşmek mesele. Veya militarizm. Askerlerle sivillerin ilişkisi, birinin daha üstte diğerinin daha geride olması meselesi değil militarizm. Bundan daha önemli bir şey. Siz toplumsal sorununuzu askeri yöntemle çözüyorsunuz, tamamıyla askerileşmiş medya ortamı ve siyaset ortamı var. Ee, üç tane askerle yüzleşmek, yargılamak, militarizmle yüzleşmek olabilir mi? Olamaz. Yüzleşmeler mağdurla zalim karşı karşıya gelsin diye yapılmaz. Yüzleşmeler toplumun zihniyetle yüzleşmesi ve onu değiştirmesi için yapılır.

AÇLIK GREVLERİNİN SES GETİRMEYECEĞİNİ DÜŞÜNMÜŞTÜM, YANILMIŞIM

Aydınların sorumluluğuna değindiniz. Açlık grevleri süreci, eleştirdiğiniz aydın tavrını da değiştirdi mi?

Evet, değiştirdi. Ben açlık grevlerini başında eleştirdim. Yani benim gibi bir burjuva aydınının içine sindirebileceği bir şey değil. Ama benim gibi burjuva aydınlarına kalsa, zaten birçok siyasal mücadele gerçekleşmezdi! Sadece insan hayatının ortaya koyulması trajedisi ile yüzleşememek değil, ben bunun etki alanının kısıtlı kalacağını, görmezden gelineceğini ve bir sürü insanın hayatının heba olacağını düşünmüştüm. Çok şey öğrendim. Genel olarak Kürt siyasal mücadelesinden çok şey öğrendim. İnsanların direnme mücadele biçimleri, iradeleri açısından da bana umut veriyor. Açlık grevlerinin ses verebileceğini düşünemedim. Medya bunu görmeyecek, insanlar hayatlarını kaybedecek gibi baktım. Ama muazzam bir tesir yarattı. Demek ki, bizim yine de içimize sindiremediğimiz bu direnme biçimi önemli bir politik araçmış.

Açlık grevi ile yakalanan dinamizm, Kürt sorununun çözümü için baskı oluşturmaya devam eder mi?

Fezlekeler konusunda devam eder. Fezlekeler gerçekten yürürlüğe konur, dokunulmazlıkların kaldırılmasına giderlerse, bu çevrenin yani açlık grevleri ile daha dinamize olan çevrelerin, aydınların yine aynı şekilde devam edeceğini ve bir demokratik baskı oluşturmaya devam edeceğini ve bu baskının canlı kalacağını düşünüyorum.

CHP’DEN ÇÖZÜM BEKLEMİYORUM

MHP’yi bir yana bırakırsak, CHP’nin bütün bu süreçlerdeki tutumunu nasıl yorumluyorsunuz? Ve CHP içindeki Kemalist kanat-sosyal demokrat kanat mücadelesini?
İktidar partisi için söylediğim her şey, hemen hemen muhalefet partisi için de geçerli. Yine orda da bir takım şaiyalar, yani bir takım adamlar daha demokratmış, Kürt meselesine daha farklı bakıyorlarmış, bunu biliyoruz. Böyle insanlar var evet, biliyoruz. Fakat önemli olan bu değildir ki siyasette. Yani ben falanı tanırım, çok demokrattır, ulusalcı çizgiye uzaktır ama maalesef onlar ağırlıktalar falanla yani bu bir mazeret değil. Bu arkadaşlarımız, ya partilerini ikna edecekler ortak bir noktaya doğru gidilecek ya da açıkça muhalefet edecekler. Bizde bu hep bir kırılma olarak görülür. Oysa kendi partisine hakaret etmek dışında insanlar kendi farklı fikirlerini kamuoyuyla paylaşabilmeli. O zaman o parti de belki daha iyi yol alır. Fakat bunlardan çok çekiniliyor. Böyle olunca muhalefet partisinden çözüm veya katkı bekleyemiyoruz. Ben bekleyemiyorum.

AKP’DEN DERİN DEVLET SORGULAMASI BEKLEMEK SAFLIK

Hrant Dink'in 301. maddeden aldığı cezada imzası bulunan hâkimlerden Nihat Ömeroğlu’nun Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) seçilmesi ne anlama geliyor?

Hrant, herkesin üzerinde hassasiyetle durduğu biri olduğu için bu seçimin altını çizmek lazım. Yapılan tercih, yüzleşme meselesindeki en son, en çarpıcı örnek. Kürt meselesinde de öyle, başka meselelerde de. Bu iktidarın kapsamlı bir yüzleşmeye hazır olmadığını düşünüyorum. Veya böyle bir niyeti olmadığını… Bu samimiyet-samimiyetsizlik değil, devlet algısı; siyaset algısı dolayısıyla. Sadece kendisine yönelen baskılarla mücadele, demokrasiyi muhafazakârların özgürlüklerinin tecelli etmesi şeklinde gören bir iktidar… Fazlasıyla devletçi, fazlasıyla militarist. Bunları nasıl görmezden gelebiliriz?

Ayrıca şunu da unutmayalım, en karanlık yıllar Refah-Yol hükümeti yıllarıdır. Çiller de “ben o zaman taze gelindim, nerden bilebilirdim çeteleri” filana sığınabildi. Refah-Yol’un diğer ortağı da şu andaki iktidarın liderleri olan politikacılardı. Bunlar çocuk değillerdi, Sayın Cumhurbaşkanı o zaman devlet bakanıydı. Bunları hatırlayalım. Bu nedenle, derin bir devlet sorgulamasını beklemek saflık değilse de aydın tembelliği, havaleciliği. Bizim demokratlarımız, liberal sol arkadaşlarımızın, yapmaları gereken mücadeleyi hep birilerine havale etmek gibi bir alışkanlıkları var. Düşünce konforlarını korumak gibi bir alışkanlıkları var ve bunun çok ağır bedelleri var. İçinde yaşadığımız atmosferin sorumlularından birinin de bu yaklaşım ve bu aydın tavrı olduğunu düşünüyorum net bir şekilde.

KENDİMİ TEKRAR ETMEK İSTEMİYORUM

T24’e yazdığınız yazıda, “Yazı yazmıyor olmak, benim için hayra vesile oldu. Karanlık gidişin biraz da olsa dışında kalmak, uzaktan bakmak kanaatlerimi ve durduğum yeri gözden geçirmek için fırsat verdi” demiştiniz. Bu hissiyat devam ediyor mu? Okurlarınız sizi yakın zamanda düzenli okuma şansı bulacak mı
?

Sürekli yazı yazacak bir yer aramıyorum. Neden aramadığımı da söyleyeceğim ama önce Birgün konusuyla ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Birgün’deki arkadaşlarla da konuştum. Böyle bir demokratik muhalefet çerçevesi olursa katkı sunmak isterim. Birgün veya başka bir şey. Politik olarak bizim konumumuzdaki insanların, “ay artık sıtkım sıyrıldı falan”a hakkı olmadığını düşünüyorum. O yüzden aklımın yattığı bir çerçevede mutlaka bir katkı sunmak isterim. Canım yazı yazmak istese de, istemese de. Kendimi tekrar etmek gibi can sıkıcı bir şey olacağını düşünsem de. Ama bu son olayda gerçekten de tam tamına sadece bu sınırlar içinde bıraktığım bir şeyi, oldubittiye getirmeyi çok yanlış buldum doğrusu. Yani sadece reklâm kampanyasından bahsetmiyorum. Emrivaki hiç hoş bir şey değil. Belki de arkadaşlar bunu böyle algılamadılar. Eminim de öyle. İsmi zikredilen arkadaşlar çok sevdiğim insanlar ama onlar da müstakil insanlar. Her konuda tıpa tıp aynı düşünen insanlar değiliz. Böyle ortamlarda toplu olarak bir şey yapılmasını, hele de “bunlar muhalif” başlığı altında sunulmasını doğru bulmuyorum.

Bir yerde demokratik bir muhalefet yapılıyor gibi bir ortam oluyorsa yazmak isterim. Diyeceksiniz, merkez medya da yazıyorsunuz da niye öbür yerlerde yazmıyorsunuz? Merkez medyada çok da titizlenmemek lazım. Ben merkez medyaya aslında çok az yazdım. Çünkü merkez medyayla bizim gibi insanlar arasında doku uyuşmazlığı olur. Ama bizim gibi insanların, kendi ayrı alanları da olur. Yoksa mesela IMC’de program yapıyorum. Fakat bunun benim için çerçevesi belli. Bir kere çok tekil davrandım. Bir grupla, heyetle beraber “bütün muhalifler gidelim IMC’de bir şey yapalım” değildi. Ben kendi muhasebemi yaptım ve Kürt meselesinin rahatça konuşulabilir bir yer olması açısından özellikle de yapmak istedim. Hiç yanlış anlaşılmasın, alternatifsiz kalmaktan değil. Hiç yapmayabilirdim. Çünkü oralarda görünür olmuyorsunuz. Merkez medyadaki getirilerin hiçbiri olmuyor. Ama ben siyaseten doğru olduğunu düşündüğüm için o programı yapıyorum.
Yazı yazmak konusunda isteksizliğim ise şu: Kendimi tekrar etmek durumunda kalabileceğim bir atmosferdeyiz. Çünkü o kadar aynı şeyler dönüp dolaşarak ve koyulaşarak karşımıza geliyor ki. İkincisi “ben dememiş miydim” demek istemiyorum. Bu bana uyan bir şey değil. Ama yani Ergenekon davası için “bu durum otoriterliğe gidiyor” diye üç sene önce söylediğimde Ergenekoncu ilan edilmiştim. Bunların olduğu böyle bir yazı atmosferinde “ben zaten söyledim” demek durumunda ister istemez kalıyorsunuz.

Kaynak: Evrensel Gazetesi


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 9)
  |   Okuma: 3811   |   Yorum: (78)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 18 Nisan 2014 07:40 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Kong Hyo Jin dernières Beat Street aéroport international d'Incheon en Corée du Sud le 26 Octobre, Feixiaweiyi _ Kong Hyo acheter nike free 5.0 france Jin. Kong Hyo Jin dernières Beat Street aéroport international d'Incheon en Corée du Sud le 26 Octobre, Feixiaweiyi Hauteur avantage, et par conséquent nike free run 2 porter un type! nike air max 1 pas cher Stars masculines coréennes s'habillent Compétition 9 Octobre -10 22 mai _ robe. Populaires coefficient idole showbiz coréen à signaler, Lee Min-ho, le parc un jour, Kim, Junsu, Kim Hyun Joong Kang Dong Won, nike chaussure france Kim Bum, Zheng nike pas cher Yonghua, Jang Keun Suk, Song Seung Heon, SJS , Jang Dong Gun, 7, Lee Seung Gi ...... hauteur là, il ya un modèle semble bon go?t, comme si là-bas? Octobre 9 Concurrence hommes coréen étoiles robe formelle le 22 mai -10 à soldes nike blazer femme homme l'ouverture! Musicale ""Mamma nike free pas cher Mia!""Et le drame"" princesse fête ""pour créer privé coupon personnalisé 2014, nom exclusif et une bénédiction, lui envoyer une surprise Nouvel An! _ La vie urbaine. évolution thermique de la Chine est le premier de cinq gastronomique comédie musicale de Pékin ""princesse fête"" et première comédie musicale ""Mamma Mia au monde! ""Version chinoise du nike air max 1 leopard récemment lancé intime"" expérience extraordinaire ""privé des services personnalisés, juste le billet peut être imprimé sur le ministère de voeux pour votre nom sur les billets de théatre. Que ce nike blazer femme pas cher soit tentant magnifique festin royal, ou la joie du soleil couchant grecque, est une joie pour votre courtoisie personnalisé personnels, seront des souvenirs éternels de votre mémorable. Le théatre est un lieu plein de rêves, chacun dans le théatre, les gens veulent être i
 Yorum #2  | 15 Eylül 2014 04:09 | Alıntı     

usually

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The beauty should be a Prada fans, 2014 new winter dresses and handbags are Prada. Prada handbags is suitable for smart as professional women, at least have to be a manager level, replica watches uk online can afford to lining its powerful aura. A short black jacket, give the flavor of the integral style added some leisure, bowknot wide leather belt buckle, metal is the nods eyeball pen of the body, boost the waist line, and bright colors. The style of shoes is also very elegant. She was the most effective and wholesale NFL jerseys printing design is applied to the geometry of clothing and accessories. The bucket bag, printed or color matching, fashionable bright beautiful, full of different region amorous feelings.
 Yorum #3  | 2 Aralık 2014 11:10 | Alıntı     

yigiymce

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Puffy shoulders louis vuitton replica and peplums on jackets and shirts, replica shoes recycled styles from the 1980s, are some examples of feminine flair that you'll replica handbags see this year. In case you don't know, a peplum is a strip gucci replica of fabric attached to a top and flared at the waistline. This look omega replica goes great with a skirt, pair of cartier replica skinny jeans or your favorite leggings.
 Yorum #4  | 7 Nisan 2015 01:35 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
discount viagra australia generic viagra cheapest price viagracheap legit viagra cialis vs viagra viagra penisfinasteride indications Buy Finasteride acetylcholine finasteridefree samples viagra cialis medicamento priligy 60 mg viagra puffy eyesbuy viagra 50mg online discount viagra viagra and insurance coverage
 Yorum #5  | 15 Nisan 2015 06:08 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
generic levitra 20mg tablets vardenafil canadian pharmacy ed causewhen to get pregnant on clomid Clomid clomid and herbsalternative natural viagra Buy Viagra Online viagra medicalviagra competitor canadian pharmacy 24h buy viagra from canadaaccutane skin isotretinoin accutane zits
 Yorum #6  | 24 Nisan 2015 18:37 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
This rate is known as the metabolic rate . silagra C.Diuretics to treat volume overload and congestive symptomsthis is the most important intervention. pinworm medicine vermin If maximum doses of nonsedating antihistamines are not effective other therapies should be tried.. healthy man viagra offer More recently pharmacotherapies such as SSRIs and antidepressants have been used.RNA Stepinski J. canadian pharmacy mall an empyema is a complicat ed parapneumonic effusion which means the pleural effusion is infected.An openlabel multicentre randomized crossover study comparing sildenafil citrate and tadalafil for treating erectile dysfunction in men naive to phosphodiesterase inhibitor therapy. buy levothyroxine without prescription nephrologist D.Hematologic Diseases and neoplasms l stepUp to meDiciNe . tetracycline These antibodies remain in your blood to protect against those specic antigens when encountered in the future.The likelihood of avoiding a type error is termed the statistical power of a study. surrey kt12 viagra auditory tube Channel between the middle ear and the nasopharynx eustachian tube.Assuming that the full intensity of solar radiation reaches the surface the amount of heat H r that the human body receives from solar radiation is H r e A cos Cal hr . metformin non prescription .p . awc canadian pharmacy mall You are more likely to get this condition if you have a history of blood clots or certain clotting disorders.Ammit the Devourer of the Dead waits beneath the scales while Osiris right delivers judgment. cialis .. buy doxycycline no prescription However if bad deeds predominated then the heart was fed to Ammit Devourer of the Dead and the rest of the body was consigned to Seth god of doom gloom darkness disorder and chaos.The cervical curvature develops when the infant holds the head erect. alli A green residues and a comparative protein model homology model of human DNA methyltransferase blue residues .
 Yorum #7  | 13 May 2015 09:28 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
.5 mg propecia prix propecia parapharmacie propecia increased seamensafe generic cialis free samples of cialis cialis adwhat stores sell viagra priligy 30 mg prescription viagra onlinecan you take viagra and cialis together comprar cialis de forma segura cialis silagra penegra cumwithuscomviagra after heart surgery viagra 500mg canada cheap viagra nz
 Yorum #9  | 30 Temmuz 2015 13:24 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Around this time another thrombolytic known as rtPA or recombinant tissue plasminogen activator became one of the first genetically engineered drugs.and Jiang L.Only those people with active TB are contagious e.The convex lens illuminated a by parallel light b by point source at the focus. viagra online canadian pharmacy fatPatient should be admitted.Usually begins a few hours after the patient goes to bed and lasts for to min utes awakens patient from sleep but daytime cluster headaches also occurand McMorris R.Zimmerman et al compared psychiatrists clinical assessments of depressed patients receiving ongoing treatment with results of a standardized side effects questionnaire and found that even though psychiatrists regularly inquired about sexual side effects on the questionnaire patients reported higher rates of almost all sexual dysfunctions. Buy Viagra It is to be taken orally with or without meals approximately hours prior to sexual intercourse coitus.There is a likelihood of a second attack within the first years.M. Tadalafil And most women are not able to have an orgasm by vaginal sex alone.A link to DNMT downregulation ts with the observation of global DNA hypomethylation in blood cells from systemic lupus erythe matosus patientsMore than years ago in Babylonia royal physician Esagilkinapli compiled what has AFRICAN AND WEST ASIAN TRADITIONS READING THE FLAMES Pyromancy is the ancient art of reading flames for signs that shed light on the past and the future.malignant tumor of bone in children often involving the entire shaft of a long bone levitra pills for sale He proved both that the heart is a muscle and that it does not warm the blood.chest Pain a.Many other treatments are available.Status migrainosuslasts over hours and does not resolve spontaneouslyPatients should receive daily clopidogrel after receiving a stent for any indication.. canadian pharmacy cialis 20mg The goal is to control symptoms because it is hard to cure this condition.
 Yorum #11  | 24 Eylül 2015 10:53 | Alıntı     

RobertTISE

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #12  | 1 Ekim 2015 21:29 | Alıntı     

ArthurFaws

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://www.colourlovers.com/lover/Jayden1e6h7f
http://h2obeta.law.harvard.edu/viewProfile.do?userId=1691534&message=editProfile
.success
http://www.everytrail.com/profile.php?user_id=3429378
http://jazztimes.com/community/profiles/767818-edward-michael
http://blogabond.com/AuthorView.aspx?UserID=3098029
http://www.crunchyroll.com/user/Anthony7o0k7cm7
http://zoomgroups.comundefined
http://intensedebate.com/people/Daniel1e7d7gy4
https://livestream.com/accounts/15316408
http://genius.com/Logan6g2y4zc1
http://www.fnatic.com/users/Logan6p3y4bs3
http://www.foodspotting.com/2239142
 Yorum #13  | 5 Ocak 2016 09:36 | Alıntı     

Portecem

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
One must carefully weigh the benefits and risk of using steroids to treat patients with CPCPPS and their multiple side effects.In the normal ear the fluid filled cochlea pro cesses the sound signal according to frequency such that the various frequency components of the incoming sound stimulate nerve endings along different parts of the basilar membrane see Chapter levitra se vende con receta Eating or drinking food or water that contains certain types of bacteria or parasites can also lead to diarrhea.The molecules of color spread from the region of high concentration of the initially introduced drop to regions of lower concentration.Intravascular hemolysiswithin the circulation b.One of the early pain relief projects at St.HDAC inhibitors are the most numerous among these. generic viagra for sale Sadly the plan backfired and the patient moved and groaned during the operation.Antidepressants Acupuncture Tai Chi Medications for Neuropathic Pain Neurosurgery Pain is mediated by the nervous system.I was given assurances for my rst two concerns and told the procedure might take minutes.That which has been transferred from the hot body to the cold body is called heat online viagra prescription In addition to their local growth cancerous cells spread throughout the body by way of the bloodstream or lymphatic vessels.ventricular rate QRS C Atrial fibrillation.Int J Radiat Oncol Biol Phys.THE FIRST ANTIBIOTIC One sometimes finds what one is not looking for ALEXANDER FLEMING he called first mold juice then penicillin. buy cialis online 20mg Two electrodes connected to the capacitor through a switch are placed on the chest.Teenage Pregnancy Statistics Overall Trends Trends by Race and Ethnicity and StatebyState Information.Increased risk of malignancyesophagus oral liver lungBrooks M.Nat.pervasive unwarranted suspiciousness and mistrust of people kamagraoraljellsold inperthpharmacy .In Bolognia JL Jorizzo JL Schaffer JV et al eds.Sympathetic hyperactivity c.Infective endocarditis
 Yorum #14  | 8 Ocak 2016 05:46 | Alıntı     

WilliAducky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
It is possible to stimulate muscle fibers by an external application of an elec tric current.abnormal condition of high levels of ketones acids in the blood as a result of improper burning of fats fats are burned because the cells do not have sugar available as a result of lack of insulin or inability of insulin to act retina as a secondary complication of diabetes mellitusDealing mainly with wounds injuries general trauma management and surgery the Smith Papyrus has little in the way of supernatural or magical content compared to other papyri of the time. buy propecia Allergic Reaction Treatment SelfCare at Home Patient Comments Share Your Story Avoid triggers If you know you have an allergic reaction to peanuts for example do not eat them and go out of your way to avoid foods prepared with or around peanuts see Food Allergy.Alternative Names ALL Acute lymphoblastic leukemia Acute lymphoid leukemia Acute childhood leukemia Cancer acute childhood leukemia ALL Leukemia acute childhood ALL References Jeha S Pui CH.Its a complicated condition.The health care provider wraps an elastic band around the upper arm to apply pressure to the area and make the vein swell with blood.Certified sex therapist Jane Brown LPC in private practice in Birmingham AL suggests that patients buy a copy of the book The New Male Sexuality by Bernie Zilbergeld PhD.Causes Many different conditions can cause abdominal pain.Endocarditis prophylaxis before dental and GIgenitourinary procedures mitral regurgitation mr a.who studied diabetic men accrued from diabetes centers in Italy. lasix and testosterone Yildiz et al.In the wondrous new world of nanomedicine quantum dot nanoparticles are already being designed that can be absorbed by particular tissues such as those of a tumor and then show up brightly with astonishing detail on a scan tuned to their wavelength.These raw figures might be refined by making adjustments for factors such as gender age season occupation lifestyle factors such as smoking and so on.Disorders involving transmembrane receptors. viagra and cialis online order There are many indicator conditions AIDSdefining illnesses.We can deduce from the second law the limitations on information transmission the meaning of time sequence and even the fate of the universe.Rev.Christophers Hospice was established by Cicely Saunders a former nurse social worker and reformer who launched the modern hospice movement.CXR shows hazy infiltrates with bilateral linear opacities. accutane buy online and Hatzichristou D.thalamusRenal Vein Thrombosis May be seen in the following clinical settings nephrotic syndrome invasion of renal vein by renal cell carcinoma trauma pregnancyoral contraceptives extrinsic compression retroperitoneal fibrosis aortic aneurysm lymphadenopathy or severe dehydration in infants Clinical features depend on the acuity and severity of the process and include decreased renal perfusion can lead to renal failure flank pain HTN hematuria and proteinuria.Clinical featuresThe range is between and percent so it looks to be about half nature and half nurture. cialis shopping We showed earlier that direct coupling of sound waves into a fluid is inefficient because most of the sound energy is reflected at the interface.
 Yorum #15  | 17 Ocak 2016 11:17 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
Boland C. isotret The culprit was penicillin but it took the pressures of World War II to ensure that this first antibiotic was massproduced.RESPIRATORY SYSTEM pleural effusion Abnormal accumulation of uid in the pleural space cavity.For example traditional Chinese medicine involves looking at the balance of hot and cold or looking at the flow of Chi or energy throughout the meridians of the body..For PTH deficiency a.Philadelphia Pa Saunders chapA maculopapular rash is the most characteristic finding in this stage. viagra enthusiasts NiPropoxyNbiphenylsulfonylamino butylhydroxamic acids as potent and selective inhibitors of MMP and MTMMP.Acne vulgaris b.Oxygen saturation SaO Bicarbonate HCO mEqL Note mEqL milliequivalents per liter mmHg millimeters of mercury At altitudes of feet and above the oxygen values are lower.Irritable bladder symptoms such as dysuria frequency C.b is a simplified representation of the spine and the protruding fin.The stiffness and pain are worse in the morning but improve as the day wears on. achats de pilules viagra If GI bleeding is suspectedguaiac stool test or colonoscopy.COLUMN I COLUMN II Sufxes Conditions MeaningsRewards and punishments depended partly on the standing of the patient.This tumor see Figure B accounts for of all cancers in adults.It is a way for us to demonstrate respect for tradition or for holidays.Anemic patients look so pale that early physicians thought they were literally without blood. real viagra pills cheapest MedlineWeb of ScienceThis is a devastating and unrelenting disease.Why do men tend to have higher cardiovascular reactivity than women What advantages might this conferdeciency of all blood cellsBuddChiari syndrome a. roaccutane buy to


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #16  | 18 Ocak 2016 13:53 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
Quick Hit Arrhythmias are the most dangerous complications of hypokalemia.During the s estimates of the total number of genes in the human genome usually exceeded buy lasix online fast delivery RNA Kuhn A.High radiation is a drawback to the use of CTA.b.The pituitary gland located at the base of the brain secretes other hormones that govern the reproductive functions of the ovaries breasts and uterus.Most people will need a fourweek course. priligy generique Normocytic normochromic anemia secondary to deficiency of erythropoi etinmay be severe b.For reasons that are not entirely clear leprosy became much less common during the th and th centuries in Europe probably helped by the Black Death see pp.Histone acetyltransferases.False. canada pharmacy viagra In a gas the atoms or molecules are not bound together.A combination of cyclophosphamide and corticosteroids can induce remissions in many patients but a relapse may occur at any time.Quick Hit Be careful not to lower BP too quickly in a hypertensive patient.Lichtman and S.d. accutane pharacy online This can be done via fiberoptic bronchoscopy with transbronchial biopsy a limited amount of tissue can be obtained which limits its utility open lung biopsy or videoassisted thoracoscopic lung biopsy.ARDS often occurs along with the failure of other organ systems such as the liver or kidneys.Modern Medicine edicine took giant strides through the th century.PSYCHIATRY Amphetamines.in about years after De Motu Cordis and four years after Harveys death.Dr. non generic viagra prostatitis a.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #17  | 19 Ocak 2016 02:02 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
Regular pressure on the sternum breastbone squeezes the heart beneath forcing blood out of it and along the arteries.M.Ask your health care provider what is right for you.Insulin types differ in how fast they start to work and how long they last. buy oratane Elsevier Inc.allergen Substance capable of causing a specic hypersensitivity reaction in the body a type of antigen.Does a trait or tendency change or is it just how we interpret or experience it internally It might actually be a little bit of both. acheter propecia sur internet The other important idea that Cannon introduced is the idea of homeostasis which is the idea that we want to keep things balanced.puried protein derivative CThe culprit was penicillin but it took the pressures of World War II to ensure that this first antibiotic was massproduced.while no correlation was detected between age and depression r.The book encourages doctors to observe and experiment with nature rather than simply to rely on textbooks.a. cheapest brand name levitra R.Acute Endocarditis most often Staphylococcus aureus Papillary muscle rupture from infarction or dysfunction from ischemia Chordae tendineae rupture Diseases of the Cardiovascular System D I S E a S E S O f T h E C a r D I O va S C U l a r S y S T E M l b.Treatment Hormonebased medicines may be prescribed.gravida pregnant primigravida A woman during her rst pregnancy primi means rst. priligy europe Bulbourethral which passes through the glandsIn Goldman L Ausiello D eds.SURGERY In many patients with cancer the tumor is discovered before it has spread and it may be cured by surgical excision.g.Introduction to University Physics nd ed.Chronic obstructive pulmonary disease is a major cause of chronic disability and a leading reason for visits to officebased physicians. order lasix online The primary tumor may be found in the GI tract.In the course of time our apart ment becomes disordered.


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #18  | 19 Ocak 2016 19:34 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
J..Longer courses of antibiotic use provide better treatment outcomes. doxycycline fda approved online The most important risk factor for dementia is increasing age.Sensorineural hearing lossdue to lesions in the cochlea or CN VIII auditory Quick Hit tympanic membrane perforation History pain conductive hearing loss tinnitus examination bleeding from the ear clot in the meatus visible tear in the tympanic membrane Ninety percent heal spon taneously within weeks.was lost or even reversed.enlisted soldier in the militaryProvide pain control with nitrates below and morphine.Strenuous exercise especially when you do not exercise often is another example.a. achat viagra sur le net pyoOne of the UKs leading firstaid organizations St.in the control group. Priligy More than patients had repeat surgery to limit the damage and again Charnley experimented on himself by injecting himself with some of the worn particles so that he could experience the problem at first hand.The worst part of this procedure was the anticipation. cialis viagra levitra The organs of the male reproductive system are designed to produce and release billions of spermatozoa throughout the lifetime of a male from puberty onward.Vitamin K replacement oral or subcutaneousIt may take a few days for PT to return to normal.APPENDIX II ABBREVIATIONS ACRONYMS EPONYMS AND SYMBOLS Sjogren syndrome Heinrik S.The sound waves are focused onto a particular target and are used to disrupt or destroy tissues such as tumors. worldwide pharmacy kamagra In a ritual called weighing the heart a set of scales balanced the deceaseds heart against a feather T DIGN I T Y A N D DE AT H the goddess Maats symbol of justice and truth.There is also pitting edema of the lower extremities.


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #19  | 19 Ocak 2016 23:30 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
It is defined by a mans inability to prevent ejaculation within minutes of penetration.Corrigans pulse waterhammer pulserapidly increasing pulse that collapses suddenly as arterial pressure decreases rapidly in late systole and diastole can be palpated at wrist or femoral arteries d.The density of sea water is finasteride without prescription uk A The patient at age years B at age with possible early features of acromegaly C at age with A B wellestablished acromegaly D at age with endstage acromegaly.treatmentIn the control groupFor example the alpha form of tryptase may be more specific for mastocytosis while the beta form of tryptase can be elevated in both anaphylaxis and mastocytosis. buy doxycycline uk Tomkins Inside HimselfIn Mandell GL Bennett JE Dolin R eds..Seek immediate medical help.Bassis work provided early sound evidence of contagion as a cause of disease and the fungus that attacked the silkworms was later named Beauveria bassiana in his honor. propecia industrial Quick Hit If a study has a power of this means that if a difference of a particular stated magnitude exists between groups there is an chance of correctly detecting it.Pulmonary causes a.As the blood pressure falls under the potentiating effect of LASIX a further reduction in dosage or even discontinuation of other antihypertensive drugs may be necessary.Targeted Drug Delivery Chemotherapy is one of the main methods of cancer treatment.Kinetic Energy of Wings in Flight d FIGURE priligy moins cher Other laboratory study results are within normal limits.MoistureRobbing Soaps Dont put just any bar of soap into your shower dish theyre not all the same.Therefore scanning may indicate a greatly reduced risk of malignancy in a nodule that is warm or hot but it does not yield much additional information in a nodule that is cold Prognosis is worse than for papillary cancerIt spreads early via a hematog enous route brain lung bone liver.chronic degenerative liver disease with scarring resulting from alcoholism or infectious hepatitiscentral nervous system devis levitra osteopathy A form of medicine that uses joint manipulation physical therapy and postural reeducation to restore the structural balance of the musculoskeletal system.With a penetrating chest wound air can take an easier route.EASLEY M.b.


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #20  | 20 Ocak 2016 06:27 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
Brainstem strokesurgical puncture of the chest to remove uid from the pleural spaceNew York Harper Collinsb ADDITIONAL SUFFIXES AND DIGESTIVE SYSTEM TERMINOLOGY PRONUNCIATION OF TERMS To test your understanding of the terminology in this chapter write the meaning of each term in the space provided. levitra coupon free trial However fluoroquinolones are generally ineffective against the streptococci enterococci and anaerobes.overstretching of a muscleBacterial invasion leads to this condition acute cystitis is an example.After days of decrease in hormones the uterine endometrium breaks down and the menstrual period begins days to levitra bayer 20 mg atypical antipsychotic treats schizophrenia and bipolar disorderD. discount tadalafil I.This leads to ischemia in various organs producing the characteristic painful crises.Alternative Names Serum angiotensinconverting enzyme SACE References Pincus MR Abraham NZ Carty RP.A.glycogen Glycogen is animal starch that can be converted to glucose by the liver.Lin MD PHD Nephrologist Massachusetts General Hospital Associate Professor of Medicine Harvard Medical School. priligy mercury drug Morphine epigenomically regulates behavior through alterations in histone H lysine dimethylation in the nucleus accumbens.There is no single dominant candidate risk factor for prostatitis other than bacteria which are required for bacterial forms of prostatitis.If PPD test is positive a chest xray is needed to rule out active disease.Deaconesses had been around for centuries the Bible describes Phoebe who offered care food and medicine as an early visiting nurse. doxycycline purchase in china O inhalation is also beneficial.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #21  | 20 Ocak 2016 18:50 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
Nickel JC Downey J Clark J et al. best place to buy cialis online Vyas MD PhD Assistant Professor in Medicine Harvard Medical School Assistant in Medicine Division of Infectious Disease Department of Medicine Massachusetts General Hospital.Alchemists aims have varied through time and from place to place.In a study of patients treated in facilities ran by the Veterans Health Administration researchers found that prescriptions for fluoroquinolones were filled in of the patients with chronic pelvic pain syndrome compared with of men without this condition other antibiotics were also prescribed in increased frequency.There needs to be a worldchanging irreversible revolution in the ways that information is stored and retrieved. buy doxycycline medication online Thirddegree heart block is always an indication for permanent pacemaker placement.nonHodgkins lymphoma A.If you have viral pneumonia you will not receive antibiotics..B.Explanations of more difcult terms are added in brackets.Some labs use different measurements or test different samples.A. priligy y viagra a la vez It can involve any part of the body but the most common areas are the exten sor surfaces of extremities knees elbows scalp intergluteal cleft palms and soles.What Abnormal Results Mean Higher than normal levels may indicate The pituitary gland near the brain makes too much of the hormone ACTH called Cushings disease because of excess growth of the pituitary gland or a tumor in the pituitary gland or elsewhere in the body such as the pancreas lung and thyroid Tumor of the adrenal gland that is producing too much cortisol Tumor elsewhere in the body that produces cortisol Lower than normal levels may indicate Addisons disease when the adrenal glands do not produce enough cortisol Hypopituitarism when the pituitary gland does not signal the adrenal gland to produce enough cortisol Other conditions under which the test may be performed Acute adrenal crisis Ectopic Cushings syndrome Pituitary Cushings Cushings disease Risks Veins and arteries vary in size from one patient to another and from one side of the body to the other.Poor dental hygiene increases the content of oral anaerobes.Strenuous exercise especially when you do not exercise often is another example.This can result in permanent discoloration of teeth stunting of growth and skeletal deformi ties. rx canada pharmacy accutane ejaculatory ductNormal value ranges may vary slightly among different laboratories.d. where to buy cialis 20mg in uk Diseases of the LiverWhen to return to sportsconcern is splenic rupture.During a twoyear stint in the US Barnard worked with Professor Owen Wangensteen Chairman of Surgery at the University of Minnesota Minneapolis.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #22  | 20 Ocak 2016 22:39 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
St.Another possibility for measurement is looking at the production of antibodies.B Hydroureter with hydronephrosis caused by a stone in the distal part of the ureter.CV Appendix B Review of Electricity B. clomid prescription overnight It can occur naturally or be induced by means of a vaccine see pp.The simple theory neglects the vibrational and rotational energy of the molecules.Patients with USA have a higher risk of adverse events during stress testing.MOMENT OF INERTIA The moment of inertia in angular motion is analogous to mass in translational motion..microscopic projections in the walls of the small intestine papillae villi rugaeRing MD Resident Department of Vascular Surgery Penn State University Hershey Pennsylvania MEDICINE Publisher Michael Tully Acquisitions Editor Susan Rhyner Product Manager Stacey Sebring Marketing Manager Joy FisherWilliams Production Editor Alicia Jackson Design Coordinator Doug Smock Compositor Aptara Inc.When you measure antibodies for a latent virus and you have higher levels it means that your immune system is not working as well as it should. priligy en generico VQ mismatch Shunt Hypoventilation alone does not account for hypoxemia.b.D. cialis n0 prprsscription osteopeniasick sinus syndrome ventricular tachycardia AV block rapid supraventricular tachycardia Obstruction of blood flow e.If unstable trans fuse PRBCs before attempt ing to find the cause of the anemia.Ambulatory Medicine l STEPUP TO MEDICINE TABLe Dyslipidemia Syndromes class Name Lipoprotein Elevated treatment Type I Exogenous hyperlipidemia Chylomicrons Diet Type IIa Familial hypercholesterolemia lDl Statins Niacin Cholestyramine Type IIb Combined hyperlipoproteinemia lDl VlDl Statins Niacin Gemfibrozil Type III Familial dysbetalipoproteinemia IDl Gemfibrozil Niacin Type IV Endogenous hyperlipidemia VlDl Niacin Gemfibrozil Statins Type V Familial hypertriglyceridemia VlDl chylomicrons Niacin Gemfibrozil IDl intermediate density lipoprotein.Avoid heparin in the future in any patient who has developed an episode of HIT.Clinical features lowest price viagra 100mg form canada his acceleration is determined by the resultant of two forces the downward force of gravity which is simply equal to his weight W and the force generated by the feet which he can apply in any direction.Allergic Reaction Treatment SelfCare at Home Patient Comments Share Your Story Avoid triggers If you know you have an allergic reaction to peanuts for example do not eat them and go out of your way to avoid foods prepared with or around peanuts see Food Allergy. viagra in canada for sale antigen capable of causing allergy hypersensitivityb.Values in between indicate moderate disease.Rigidity is characteristic.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #23  | 24 Ocak 2016 14:22 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
tropia to turn esotropia Inward eso turning of an eye.LA B From Erkonen WE Smith WL.Impotence. achat viagra sans ordonnance pharmacie en venissieux Answer The recent surgery and subsequent immobilization may have caused venous thrombosis..Diseases of the PanCreas Diabetes Mellitus a.com maintained by Zyrtac even mention some super allergens certain weeds and trees.The vast majority of these patients will have COPD.The eliminated waste products are considerably more disordered than the food taken in. medicament propecia A stroke affecting the right side of the brain may cause contralateral paralysis affecting the left arm and leg..Alzheimersa best prices for on line levitra Causes Delirium is most often caused by physical or mental illness and is usually temporary and reversible.Abdominal pain is most common presenting symptom.SurgeryCholecystectomy is indicated in most patients with symptomatic gall stones.Other mechanisms could fall into the cultural or social domain.granulocyteAnswer This patient likely has nephrolithiasis. compare viagra canadian costs Two laser commonly used in laser surgery are the CO laser and the argonion laser.It is likely to recur after removal.nystagmus Repetitive rhythmic movements of one or both eyes.Otolaryngology Head Neck Surgery.For a pound woman thats just pounds Your doctor may recommend birth control pills to make your periods more regular.Put the patient on a cardiac monitor and consider transfer to a cardiac care unit. looking for viagra pills for men Even the start of Romes decline has been blamed on the plague since it weakened armies and forced commanders to withdraw from politically unstable territories.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #24  | 25 Ocak 2016 11:03 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
View larger version In this page In a new window Fig.Scaly patches with surrounding areas of mild to moderate erythema see Figuremitral valve mail order levitra 90 day supply U.SPEED AND VELOCITY Velocity is defined as the rate of change of position with respect to time.COM P L E M E N TA RY A N D A LT E R N AT I V E M E DIC I N E S that only a few molecules of the original curative substance were left.phagia.HTN in of the cases viagra prix en france from a snake bite or brown recluse spider infection malaria clostridium and so on b.Although endoscopy is ini tially more expensive its use reduces the number of patients treated inappropriately. furosemide side effects retrograde pyelographySide effects with tadalafil most notably headache flushing indigestion nasal congestion and back or girdle pain may occur but providing that the drug is used in line with the labeling recommendations there is no convincing evidence in the literature of any significant safety issue including CV visual and aural safety.Heart rate beatsmin antabuse sales canadian The situation is different when a person or any other animal runs at full speed.CASE REPORT A MAN WITH POSTTURP COMPLAINTS The patient is a yearold man who underwent a TURP for BPH years ago and now has severe obstructive urinary symptoms with a large postvoid residual.They found that sildenafil resulted in a significant improvement in the ability to both achieve and maintain an erection adequate for sexual intercourse in men with type diabetes.Philadelphia Pa Saunders Elsevier chapBLOODSTREAM Renal arteriole REABSORPTION GLOMERULUS Water Sugar Salts SECRETION Ureaother wastes Water Sugar GLOMERULAR CAPSULE Acids potassium drugs Salts sodium RENAL TUBULE Ureawastes Salts Water Urine Acids drugs RENAL PELVIS URETER BLADDER URETHRA URINARY MEATUS FIGURE Flow diagram illustrating the Urine leaves the body process of forming and expelling urine.. 100 mg viagra Seen in cross section here a blood vessel center with red blood cells has grown into a melanoma a form of skin tumor.


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #25  | 25 Ocak 2016 15:40 | Alıntı     

Vincepats

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
These changes were of enormous help when epidemiologists began studying international trends in the spread of diseases.A workup though might be triggered by unexplained physical symptoms like fatigue weight loss or pain.brainstem Posterior portion of the brain that connects the cerebrum with the spinal cord includes the pons and medulla oblongata. viagra doctor calgary g.On physical examination he has very limited motion of his lumbar spine secondary to pain.See Chapter acheter viagra With regard to urinary problems the rain forests of West and Central Africa are busy with modern bioprospectors looking for native medicines to convert into the latest wonder drugs.In one study hol low gold nanoshells encapsulating a nonconducting heat absorbing material are used.Heart failureShe has a history of angina and takes nitroglycerin but this time the pain is much worse and is not relieved with nitroglycerin. buy viagra with debit card Therefore index of suspicion should be high and diagnostic para centesis be done early.International customers should calldysthymiaMost cases of acute pericarditis are selflimited.The Creative Destruction of Medicine How the Digital Revolution Will Create Better HealthcareAndersson Hatzimouratidis and Hatzichristou Eardley et al.This is called cerebral embolism or an embolic stroke. purchase viagra pe NERVOUS SYSTEM In the next few days he became more alert although he remained dysarthric from the Greek arthroun to utter distinctly and hemiplegic.balanitisAs shown in Fig. achats priligy pas cher is decreased and this reduces the interpenetration of the irregularities.Equations for Rotational Motion angular acceleration constant t t t av A.No.
 Yorum #26  | 27 Ocak 2016 21:21 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
SemenSperm Dont confuse semen with spermHowever his ideas continued to be ignored and cholera continued its deadly attacks.Other contributing factors could be the presence of endogenous NOS inhibitors e.Clinical features kamagra The prevalence of moderatecomplete ED in men aged over was very high so variations by lifestyle factors were minimal in this group although physical activity was associated with decreased odds of ED in these men.The size of the degree division on the absolute scale is equal to the Celsius or centigrade degree but the absolute scale is transposed so that CIf there is no positive response after to weeks of treatment consider a diagnos tic workup.Conventional treatment had run its course.The risks of laparoscopic prostatectomy include cardiovascular complications such as blood clots and heart attack conversion to open surgery infection infertility injury to adjacent organs impotence incontinence pain scarring of the bladder neck bleeding pain and persistence recurrence andor worsening of symptoms. viagra no prescription Fever in of casesid Major unconscious part of the personality energy from instinctual drives and desires.Oxygen saturation SaO Bicarbonate HCO mEqL Note mEqL milliequivalents per liter mmHg millimeters of mercury At altitudes of feet and above the oxygen values are lower.After to weeks begin to taper slowly. usa pharmacy online viagra The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.For patients at high risk for sudden cardiac death from ventricular dysrhythmias an implantable cardioverterdebrillator ICD or automatic implantable cardioverterdebrillator AICD is placed in the upper chest.CMLThe NIDDK is part of the National Institutes of Health of the U.Various actions and interactions of drugs in the body can occur after they have been absorbed into the bloodstream.D. cialis economico Wear safety glasses when hammering grinding or using power tools.See also Seizures Torsades de pointes Total body water TBW Tourettes syndrome Toxic epidermal necrolysis TEN Toxic shock syndrome TSS Tracheomalacia Traction diverticula Transient ischemic attack TIA b Transjugular intrahepatic portalsystemic shunt TIPS Transverse myelitis Tremor t essential neurologic diseases and physiologic Tricuspid regurgitation TR Trigeminal neuralgia Troponins Trousseaus sign Tuberculin skin test Tuberculosis TB clinical features diagnosis extrapulmonary in HIV patients primary risk factors secondary treatment Tuberous sclerosis Tubulointerstitial diseases acute interstitial nephritis Fanconis syndrome Hartnup syndrome renal papillary necrosis renal tubular acidosis Tularemia t Tumor lysis syndrome Turcots syndrome Tympanic membrane perforation U Ulcerative colitis UC f Undifferentiated spondyloarthropathy United States Preventative Services Task Force USPSTF Unstable angina USA and NSTEMI Uremia Uric acid stonesThe First Law of Thermodynamics does not forbid the reverse process whereby the heat from the floor would enter the object and be converted into kinetic energy causing the object to jump back on the table.mediastinoscopyThe surface area A along the cut midsection is A L rPriligy dapoxetine is the first oral medication approved for ondemand treatment of PE.coli. cialis on line A speed of


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #27  | 3 Şubat 2016 15:46 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
Examples list of examples is not exhaustive First generation Cefazolin cephalexin cefadroxil Second generation Cefaclor cefoxitin cefuroxime cefotetan cefprozil Third generation Ceftriaxone cefixime cefotaxime ceftazidime cefdinir Fourth generation Cefepime is the only fourthgeneration cephalosporin Fifth generation Ceftaroline ceftobiprole viagra online specials cystoMI hemorrhage and arrhythmias.What Abnormal Results Mean Higher than normal levels may indicate The pituitary gland near the brain makes too much of the hormone ACTH called Cushings disease because of excess growth of the pituitary gland or a tumor in the pituitary gland or elsewhere in the body such as the pancreas lung and thyroid Tumor of the adrenal gland that is producing too much cortisol Tumor elsewhere in the body that produces cortisol Lower than normal levels may indicate Addisons disease when the adrenal glands do not produce enough cortisol Hypopituitarism when the pituitary gland does not signal the adrenal gland to produce enough cortisol Other conditions under which the test may be performed Acute adrenal crisis Ectopic Cushings syndrome Pituitary Cushings Cushings disease Risks Veins and arteries vary in size from one patient to another and from one side of the body to the other. buy levitra generic online Not so.The presence of fever chills and flank pain differentiates pyelonephritis clinically as does the presence of WBC casts on urinalysis.See also Lung disease support group Outlook Prognosis About a third of people with ARDS die from the disease.A required urinalysis reveals macroscopic blood in his urine.The central canal is the space through which CSF travels.The core content of a rehabilitation programme is discussed below but should include aerobic physical exercise training and information on disease education. comparatif viagra generique levitra The cohort of patients who should not be sexually active with or without PDE inhibitors should be identified.With a penetrating chest wound air can take an easier route.He E JOHN SNOW AN D EPIDEMIOLOGY took up this new speciality designed new equipment and published On the Inhalation of the Vapor of Ether inVasopressors may be used if hypotension persists despite aggressive IV fluid resuscitation.These symptoms may be caused by problems other than chronic abacterial prostatitis.The second part of the book is a materia medica lists and assembled information for more than mineral preparations herbal extracts compound remedies and other drugs and medicines. priligy in sri lanka Appendix C Review of Optics Light ray Wave front Light ray Light source FIGURE C.Note that liver transaminases are often normal or even low in patients with cir rhosis without any active cell necrosis or metastatic liver disease because the number of healthy functioning hepatocytes is markedly reduced.There is no correlation between sex hormones and TNF or IL.Boston MA Beacon Pressb. generic viagra overnite no perscription elsevier.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #28  | 7 Şubat 2016 03:22 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
Treatment involves IV fluids NPO correction of electrolyte imbalances espe cially hypokalemia nasogastric suction if necessary and placement of a long tube if ileus persists postoperatively.lacrimal viagra home delivery Arthur Brimberg Riverhill Radiation Oncology Yonkers New York.The condition is generally benign.These data suggest that colitis can promote tumorigenesis by altering microbial composition and inducing the expansion of microorganisms with the ability to damage DNAInfectious Diseases INfECTIOUS DISEaSES l fIGUre chest PA A and lateral B radiographs Right lower lobe pneumonia straight arrowsTaking Your ACE Inhibitors ACE inhibitors are pills that you take by mouth. best price for cialis 5 mg Blood from all parts of the body except the lungs enters the right atrium which contracts and forces the blood into the right ventricle.Higherthannormal random blood glucose levels may be a sign of diabetes.neonatology Branch of medicine that studies the disorders and care of the newborn neonate.Rudolph JL Marcantonio ER.What causes the immune system to no longer tell the difference between healthy body tissues and antigens is unknown. prospecto cialis 10 mg HIV is found in blood semen vaginal and cervical secretions saliva and other body uids.Nerve bers coordinate thermoregulation by carrying messages to the skin from heat centers in the brain that are sensitive to increases and decreases in body temperature.nuclear medicine imaging of the lymphatic systemAY U RV E DA BELIEFS AND TRADITIONS TO Native American Medicine HEN EUROPEANS FIRST EXPLORED the Americas from the s they found a huge variety of native peoples with distinct cultures languages customs clothing ceremoniesand systems of medicine.If prerenal causes are suspected give an IV fluid challenge to mL of NS.th ed.Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. buy antabuse online discount Cephalosporins such as cefuroxime and cefprozil and penicillins are examples of aan drug.Interference When two or more waves travel simultaneously in the same medium the total disturbance in the medium is at each point the vectorial sum of the individual disturbances produced by each wave.Bacterial invasion leads to this condition acute cystitis is an example.comChabnerlanguage If you purchased a used book and the code at the right has already been revealed the code may have been used and cannot be reused for registration. cheapest generic levitra They evaluated the associations between depressive symptoms and MSIMI in patients with coronary heart disease.Large hole between two ventricles lets venous blood pass from the right to the left ventricle and out to the aorta without oxygenation.


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #29  | 9 Şubat 2016 18:30 | Alıntı     

Stephebraph

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
They will give you further instructions.Young Galens father apparently had a dream in which his son was commanded to study medicine by Asclepios see p.Testosterone and DHEAS were lower in patients with hypercapnia PaCO mmHg Table viagra online canada mastercard To help in classifica tion and to organize ones thinking it is useful to organize these causes into two categories Diffuse injury to the brain due to any metabolic systemic or toxic disorder Focal intracranial structural lesionse.deciency less than normal cheapest genaroc viagra It deals mainly with the area of Ayurvedic medicine called kayachikitsa body treatment or internal medicine.One of these for example is the uranium isotope U which has a halflife ofHold metformin for hours after radiocontrast is given to prevent renal damage and make sure renal function has returned to baseline before resuming it.Abs et al.Dislocated bones do not articulate with each other.S.Under this condition the reaction force at the base of support cancels the force of gravity and the torque produced by it.Plasmapheresis apheresis means to remove is the process of separating plasma from cells and then removing the plasma from the patient. canadian generic levitra Provides information on hemodynamics intracardiac pressure measurements cardiac output oxygen satu ration etc.In connection with the energy consumption during physical activity we should note the difference between work and muscular effort.Severe disease that is debilitating refractory and unresponsive to medical therapy b.Cholangitis is potentially lifethreatening and requires emergency treatment.Thyroid ultrasound a.C. generic cialis online cheap LVAD may be used either as a bridge to transplant or as a destination therapy when heart transplantation is not possible.Differential diagnosis of urticaria and angioedema ACE angiotensinconverting enzyme ANA antinuclear antibody Cq complement protein required for innate immune responses CDc basophil activation marker for allergy detection IgE immunoglobulin E antibody NSAIDs nonsteroidal antiinflammatory drugs TRAPS TNFRSFAassociated periodic syndrome Click to zoom Enlarge Image FigureSome of his lenses achieved a huge magnification of x.This protects future babies from developing HDN.She is disoriented and unco operative.Sugar water test The patients serum is mixed in sucrose. cialis with dapoxetine Sildenafil tadalafil and vardenafil are potent reversible competitive inhibitors of PDE.Screeningrefer to Chapter Ambulatory Medicine a.Then in the mids German physiologist Leonard Landois made a breakthrough regarding blood clotting..

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: